Close
Faqja 0 prej 2 FillimFillim 12 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 32
  1. #1
    i/e regjistruar Maska e landi45
    Anëtarësuar
    10-04-2008
    Postime
    1,711

    Nënshtetësia shqiptare dhe kosovare

    se kuptoj pse parlamenti shqiptare e kosovare nuk miraton nje ligj per shqiptaret ne dy anet e kufirit per pajisje me pashaporta shqiptare per kosovaret dhe kosovaret per pashaporta kosovare per shqiptaret pasi dhe ligjet nderkombaetare se ndalojne kete apo a ua ka fajn evropa apo rusia e serbia dhe per kete.Gregu e bene per vorio epirin bullgaret me maqedonasit serbet me serbet e bosnjes madje dhe te kosoves lista eshte e pa fund

    pra do kishim te dyja palet te njejtat pashaporta shqiptare e kosovare

    ju lutem shprehni mendimet tuaja.


    dhe po qe se arrijme nje numer te madh njerzish me kete ide tu qojme nje leter te dy parlamenteve.

  2. #2
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    20-05-2008
    Vendndodhja
    Oslo, Norway
    Postime
    759
    Shtetit shqiptar i kan vu disa KUSHTE (ndryshe ja kpusin koken qeveritarvet)

    - Ni kusht asht mos me dhane NENSHTETSI per shqiptart per rreth shtetit, mal izi, kosov ,maqedoni

    - Tjeter kusht asht qe ARSIMI ne Shqipni nuk duhet me u njesu me shqiptart perrreth (ndalohet librat shkollore te futen ne Mal i zi dhe Meqedoni)

    - Tjeter, TELEVIZIONI shtetnor shqiptar nuk duhet te shihet ne Kosove e ai i Kosoves nuk duhet t,shifet ne Shqipni

    - Tjeter, nuk lejohet UNIVERSITET apo KOLEGJ afer kufirit te shtetit shqiptar, apo ne qytetet si Shkodra , Dibra, Kukesi

    Kush i shkel keta pika ja kpusin kryte

  3. #3
    Pse mos u duhet gje vize kosovareve apo shqiptareve te Shqiperise te hyjne ne vendet reciproke?! E per cfare tu duhet "dyshtetesia" shqiptareve dhe kosovare?!. Qe te votojne ne zgjedhjet parlamentare reciproke dhe te plasi ndonje vjedhje spektakolare votash e ndonje lloji te padegjuar me pare?! Apo te zaptohen tokat e pronareve te te dyja aneve nga pronare te paligjshem (gje qe s'ben vaki thua ti)?! Rri ore bir i babait se mire jemi me pashaporte te vecante per secilin.
    ABCÇDDhEËFGGjHIJKLLlMNNjOPQRRrSShTThUVXXhYZZh (Alfabeti Shqip, 36 gërma)

  4. #4
    Citim Postuar më parë nga loni-loni Lexo Postimin
    Shtetit shqiptar i kan vu disa KUSHTE (ndryshe ja kpusin koken qeveritarvet)

    - Ni kusht asht mos me dhane NENSHTETSI per shqiptart per rreth shtetit, mal izi, kosov ,maqedoni

    - Tjeter kusht asht qe ARSIMI ne Shqipni nuk duhet me u njesu me shqiptart perrreth (ndalohet librat shkollore te futen ne Mal i zi dhe Meqedoni)

    - Tjeter, TELEVIZIONI shtetnor shqiptar nuk duhet te shihet ne Kosove e ai i Kosoves nuk duhet t,shifet ne Shqipni

    - Tjeter, nuk lejohet UNIVERSITET apo KOLEGJ afer kufirit te shtetit shqiptar, apo ne qytetet si Shkodra , Dibra, Kukesi

    Kush i shkel keta pika ja kpusin kryte

    A mund ta di se ku i ke lexuar ti keto pika dhe kush i ka vene keto kushte, sidomos per televizionet respektive?

  5. #5
    i/e regjistruar Maska e beni33
    Anëtarësuar
    27-04-2008
    Postime
    4,230
    un mund ty them veq diqka ne lidhej me kosoven
    ne shkollat e kosoves nuk dote mesohet historia e shqiptarve
    as e luftes se fundit qe ishte ne kosove
    dhe ne kazermat e forces se siguris nuk dote jet shqiponja
    ne kazermen adem jashari ne prishtin dote hiqet emri ii adem jasharit komandantit legjendar
    se pse me paketen e ahtisarit nuk lejohet
    me preteks se serbet ndihen te friksuar
    se pse dote jet nje forc multi kulti ahahaha
    pra asgje shqiptare nuk dote jet ne at forc te siguris

  6. #6
    i/e regjistruar Maska e Flora82
    Anëtarësuar
    17-04-2006
    Vendndodhja
    afer detit
    Postime
    899
    Citim Postuar më parë nga loni-loni Lexo Postimin
    Shtetit shqiptar i kan vu disa KUSHTE (ndryshe ja kpusin koken qeveritarvet)

    - Ni kusht asht mos me dhane NENSHTETSI per shqiptart per rreth shtetit, mal izi, kosov ,maqedoni

    - Tjeter kusht asht qe ARSIMI ne Shqipni nuk duhet me u njesu me shqiptart perrreth (ndalohet librat shkollore te futen ne Mal i zi dhe Meqedoni)

    - Tjeter, TELEVIZIONI shtetnor shqiptar nuk duhet te shihet ne Kosove e ai i Kosoves nuk duhet t,shifet ne Shqipni

    - Tjeter, nuk lejohet UNIVERSITET apo KOLEGJ afer kufirit te shtetit shqiptar, apo ne qytetet si Shkodra , Dibra, Kukesi

    Kush i shkel keta pika ja kpusin kryte
    Pse i kto genjeshtra i shkruan se kuptoj , apo thjesht te shkruash diqka , gjej do genjeshtra per toke e jo genjeshta nga qelli.

  7. #7
    i/e regjistruar Maska e Daja-GONI
    Anëtarësuar
    21-03-2006
    Postime
    1,546
    Citim Postuar më parë nga landi45 Lexo Postimin
    se kuptoj pse parlamenti shqiptare e kosovare nuk miraton nje ligj per shqiptaret ne dy anet e kufirit per pajisje me pashaporta shqiptare per kosovaret dhe kosovaret per pashaporta kosovare per shqiptaret pasi dhe ligjet nderkombaetare se ndalojne kete apo a ua ka fajn evropa apo rusia e serbia dhe per kete.Gregu e bene per vorio epirin bullgaret me maqedonasit serbet me serbet e bosnjes madje dhe te kosoves lista eshte e pa fund

    pra do kishim te dyja palet te njejtat pashaporta shqiptare e kosovare

    ju lutem shprehni mendimet tuaja.


    dhe po qe se arrijme nje numer te madh njerzish me kete ide tu qojme nje leter te dy parlamenteve.
    Eshte nje ide fantastike.
    Kam pase ndermend,kete vere,kur te vije ne bregdet,te paraqitem tek organet komunale dhe pyes per mundesin e marrjes se nenshtetsise shqiptare,e cila simbas mendimit tim me takon gjithsesi.
    Dhe e ke shume me vend,ne rend te pare propozimi duhej te vinte nga ndonje subjekt,dhe po nuk u aprovua,atehere mund te nderrmirrej ndonje iniciative qytetare ne forme te nenshkrimeve,per tu bere me dije te dyja qeverive se kjo eshte nje deshire e popullit(se pakut e shumices).

  8. #8
    i/e regjistruar Maska e Daja-GONI
    Anëtarësuar
    21-03-2006
    Postime
    1,546
    Citim Postuar më parë nga beni33 Lexo Postimin
    un mund ty them veq diqka ne lidhej me kosoven
    ne shkollat e kosoves nuk dote mesohet historia e shqiptarve
    as e luftes se fundit qe ishte ne kosove
    dhe ne kazermat e forces se siguris nuk dote jet shqiponja
    ne kazermen adem jashari ne prishtin dote hiqet emri ii adem jasharit komandantit legjendar
    se pse me paketen e ahtisarit nuk lejohet
    me preteks se serbet ndihen te friksuar
    se pse dote jet nje forc multi kulti ahahaha
    pra asgje shqiptare nuk dote jet ne at forc te siguris

    Ti zoteri per momentin Minister i arsimit,apo keshilltare i kryeministrit?

  9. #9
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    20-05-2008
    Vendndodhja
    Oslo, Norway
    Postime
    759
    Citim Postuar më parë nga Flora82 Lexo Postimin
    Pse i kto genjeshtra i shkruan se kuptoj , apo thjesht te shkruash diqka , gjej do genjeshtra per toke e jo genjeshta nga qelli.


    Nuk jone genjeshtra moj zonjushe a zonje c,ka je, kto jon KUSHTE TE DETYRUSHME ne situaten e re te kriju ne ballkan

    Edhe ni kusht

    - Te tana istitucionet shqiptare (ne shqipni) do tu n,rrohet emni ,,,,si shembul;

    Banka Shqiptare - Banka e Shqiperise

    Kuvendi Shqiptar - Kuvendi Shqiperise

    Muzeu komtar Shqiptar - Muzeu Shqiperise et, etj, etj,,,,,,,,,,,

    Judejt kon me ja mledh Shqiptarve , kon me ja bo tet me di

  10. #10
    i/e regjistruar Maska e beni33
    Anëtarësuar
    27-04-2008
    Postime
    4,230

    daja-goni

    Citim Postuar më parë nga Daja-GONI Lexo Postimin
    Ti zoteri per momentin Minister i arsimit,apo keshilltare i kryeministrit?
    daja-djon
    te lutem un nga mllefi ithash kto gjera me lart
    nuk kam pas qellim qe te nervozoj as kend aq ma pak ty
    se pse kam nje konsiderat per ju
    por un qe thash at mendimin e kam nga disa deklartata te disa politikanve te kosoves dhe as gje me shum
    se kosoven e kan matrapazet dhe hajnat
    kupton apo jo
    nese dhe sigurisht ti e din shum mir se ne shkollat fillore dhe ato te mesme shum pak disa rreshta flitet per luften e fundit te kosoves
    per ket ju jeni te informuar besoj
    dhe kjo ka nje domethenje negatove per shqiptaret e kosoves
    dhe e gjitha kjo po behet ne emer te pakos se ahtisarit ne at pako thuhet qe serbet nuk duhet ti shqetcojm...
    pra me ni fjal ne dote bindemi ngadal ngadal
    por kam frik se dote behet von
    kjo ma kujton kohen e rrahman trathtarit aias morines
    kur thoshte se me suprimimin e autonomis shqiptaret nuk dote humbin as gje dhe ne jo veq se humbem por edhe udash te rrokim armet
    e kjo po ma kujton at koh
    rasti ma konkret veriu i mitrovices e kemi te fresket
    tung
    mos me keq kupto vllaqko

  11. #11
    i/e regjistruar Maska e landi45
    Anëtarësuar
    10-04-2008
    Postime
    1,711
    Citim Postuar më parë nga Daja-GONI Lexo Postimin
    Eshte nje ide fantastike.
    Kam pase ndermend,kete vere,kur te vije ne bregdet,te paraqitem tek organet komunale dhe pyes per mundesin e marrjes se nenshtetsise shqiptare,e cila simbas mendimit tim me takon gjithsesi.
    Dhe e ke shume me vend,ne rend te pare propozimi duhej te vinte nga ndonje subjekt,dhe po nuk u aprovua,atehere mund te nderrmirrej ndonje iniciative qytetare ne forme te nenshkrimeve,per tu bere me dije te dyja qeverive se kjo eshte nje deshire e popullit(se pakut e shumices).

    epo shyqyr qe doli nje qe i pelqen ideja e bashkimit se shume te tjere lart i paska trembur se si duket do te thote qe humbin rrogat e grekut, serbit apo maqedonasit dhe malit zi

  12. #12
    Citim Postuar më parë nga loni-loni Lexo Postimin

    Judejt kon me ja mledh Shqiptarve , kon me ja bo tet me di
    Aha e nxorre koken ti? Dmth aty paska qene puna, tek judejt. Mire qe nuk permende dhe allahun ta kishe bere tamam fjaline. Judejte skane pune fare me shqiptaret. Punen me ne e ka patur dhe e ka serbi e greku. Ata te kemi halë ne sy se judejte kane Palestinen, Iranin dhe Sirine.

  13. #13
    Mjedisor Maska e Edvin83
    Anëtarësuar
    20-03-2006
    Vendndodhja
    Tallinn
    Postime
    4,670
    Pff, nenshtetesia e ketyre dy shteteve eshte nje krijim artificial e bastard i te tjereve....Natyralisht ne jemi nenshtetas e shtetas e gjthcka te te dyja aneve...
    Sa keq me vjen qe tani po behet ndarja shqiptar kosovar, kjo ishte ajo ca deshi Milloshevici dhe me duket se po e realizon pas vdekje.

  14. #14
    i/e regjistruar Maska e Kreksi
    Anëtarësuar
    20-11-2004
    Vendndodhja
    Francë
    Postime
    5,631
    Ku edi une, ndoshta nder tokë punohet qe te zhduket ky popull, nuke me intereson si e quajne te tjeret, n'daç kosovar apo shqiptar apo ku e di une, une nuke kam frikeë, ne jemi nje popull i ketyre trojeve dhe pune e madhe qka thojen te tjeret...

  15. #15
    Hands up! Maska e Jack Watson
    Anëtarësuar
    30-04-2007
    Vendndodhja
    Tiron'
    Postime
    4,549
    Kam frike se mos nis fenomeni i autobusave me votuesa.
    Life's too short to remove USB safely.

  16. #16
    Hyllin Maska e Hyj-Njeriu
    Anëtarësuar
    22-07-2007
    Vendndodhja
    Fatkeqesisht mes ndergjinoresh
    Postime
    2,945
    Ky eshte hap i madh prandaj se lejon kush ne europe. Pika e pare jane marredheniet tregtare pa asnje lloj dogane e qarkullimi i lire i njerezve pa asnje lloj kufiri. Pastaj mund te mendohen gjera te tjera.

    Kjo qe hidhet ketu eshte frika me e madhe e Europianeve. Nuk ka asnje mundesi reale aktualisht ,per fat te keq. Por besoj se shteti shqiptar i cili nuk ka asnjelloj kufizimi mund ta beje te lehte pashaportizimin e shqiptareve te kosoves,duke vene limite te vogla per marrjen e nenshtetesise per ata qe kane kombesi shqiptare jashte shtetit shqiptar.
    Shqiptari e ka care rrugen e historise me Palle ne dore!

  17. #17
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    20-05-2008
    Vendndodhja
    Oslo, Norway
    Postime
    759
    Citim Postuar më parë nga Darius Lexo Postimin
    Aha e nxorre koken ti? Dmth aty paska qene puna, tek judejt. Mire qe nuk permende dhe allahun ta kishe bere tamam fjaline. Judejte skane pune fare me shqiptaret. Punen me ne e ka patur dhe e ka serbi e greku. Ata te kemi halë ne sy se judejte kane Palestinen, Iranin dhe Sirine. :P


    C,ka thue bre!!!!!!!!!!!

    Serbi ka ken e osht ni HIC, ai e merrte fuqine bashke me komet e tjere te Jugosllavise

    Greku vidhet tash e 30 vjet nga Judejt, se at mujshin me jetu si mret vet me long portokalli e voj ullini, e turizm, por jon 5 vet qe e kon monopolizu gjith ekonomin e ktij populli

    Tash,,,,,,, PROBLEMI I SHQIPTARVE asht se me c,rruge duhet me i ASIMILUE

    e par rrug asht me i nda mes veti

  18. #18
    Citim Postuar më parë nga loni-loni Lexo Postimin
    C,ka thue bre!!!!!!!!!!!

    Serbi ka ken e osht ni HIC, ai e merrte fuqine bashke me komet e tjere te Jugosllavise

    Greku vidhet tash e 30 vjet nga Judejt, se at mujshin me jetu si mret vet me long portokalli e voj ullini, e turizm, por jon 5 vet qe e kon monopolizu gjith ekonomin e ktij populli

    Tash,,,,,,, PROBLEMI I SHQIPTARVE asht se me c,rruge duhet me i ASIMILUE

    e par rrug asht me i nda mes veti
    Pse mo i lëm dhe ne judejt të na monopolizojnë? Mbase fillojnë grekët vijnë emigrantë te ne pastaj. Mbase dalim dhe kampion Europe.

  19. #19
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    20-05-2008
    Vendndodhja
    Oslo, Norway
    Postime
    759
    Qyfyre

    Po, besa,,,,,, nuk ke per t,i shpetue carkut, a nuk ishin PIRAMIDAT per kyt pune?????? vec at qellim kishin at , se ajo pare shqiptare nuk i hin n,pune kujt

    A nuk je tue shikue si nuk shperndahet tek i zoti toka bregdetare????????

    A nuk je tu pyet kush e ka at fabrik vaji ne Tiran????

    A nuk je tu dit kush e LARGOI nga Shqipnia biznezmenin shqiptar nga Kroatia qe donte me bo fabrik cigaresh ne Shqipni e tjera biznese , ky donte me ndihmue edhe kulturen shqiptare

  20. #20
    Citim Postuar më parë nga loni-loni Lexo Postimin
    Qyfyre

    Po, besa,,,,,, nuk ke per t,i shpetue carkut, a nuk ishin PIRAMIDAT per kyt pune?????? vec at qellim kishin at , se ajo pare shqiptare nuk i hin n,pune kujt

    A nuk je tue shikue si nuk shperndahet tek i zoti toka bregdetare????????

    A nuk je tu pyet kush e ka at fabrik vaji ne Tiran????

    A nuk je tu dit kush e LARGOI nga Shqipnia biznezmenin shqiptar nga Kroatia qe donte me bo fabrik cigaresh ne Shqipni e tjera biznese , ky donte me ndihmue edhe kulturen shqiptare
    Çfarë ishte ky nga Kroacia? Organizatë bamirëse?

Faqja 0 prej 2 FillimFillim 12 FunditFundit

Tema të Ngjashme

  1. Përgjigje: 3
    Postimi i Fundit: 24-11-2016, 09:56
  2. Identiteti evropian i shqiptarëve
    Nga Iliriani në forumin Portali i forumit
    Përgjigje: 572
    Postimi i Fundit: 02-05-2012, 15:45
  3. Pasqyra e temave historike
    Nga Fiori në forumin Historia shqiptare
    Përgjigje: 4
    Postimi i Fundit: 31-05-2011, 15:43
  4. Çështja Çame
    Nga Eni në forumin Çështja kombëtare
    Përgjigje: 154
    Postimi i Fundit: 25-03-2005, 19:56
  5. Cili është synimi i AKSH-së?
    Nga Faik në forumin Çështja kombëtare
    Përgjigje: 65
    Postimi i Fundit: 04-12-2003, 04:22

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •