Close
Faqja 1 prej 3 123 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 20 prej 59
 1. #1
  Islam
  Anėtarėsuar
  29-06-2006
  Postime
  42
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim

  Question Kos

  Kush ka shpika kos? A turket ose shqiptaret? Pse emni kos ndyrshme veq ne shqipe. Pse tjeter popullit po thot yoghurt veq ne po thojm Kos.

  Une po kujtoha Ne shpikum Kosi.

 2. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar shylak pėr postimin:

  bsdev (03-03-2017)

 3. #2
  Administratore Maska e Fiori
  Anėtarėsuar
  27-03-2002
  Vendndodhja
  USA
  Postime
  3,012
  Faleminderit
  2
  115 falenderime nė 104 postime
  Fjala yoğurt

  Origjinen e ka nga fjala turke yoğurt e cila rrjedh nga mbiemeri 'yoğun', qe do te thote i trashe, me densitet ose dhe nga folja yoğurmak, qe do te thote "te perpunosh", "t'i japesh trajte tjeter".


  Pak historik

  Ka dokumenta te cilat na bejne te mendojme se produktet e qumeshtit jane prodhuar qe prej 4500 vjetesh (pra qe ne shek e III-te p.k.)

  Kosi i pare, mendohet te jete fermentuar rastesisht si pasoje e bakterieve qe ndodheshin ne cantat e bera me lekure dhie. Keto canta mbaheshin nga grupe njerzish (me vone u quajten bullgare) te cilet migruan ne Europe gjate shekullit te 2te p.v. dhe u vendosen ne Ballkan ne fund te shekullit te 7te.

  Kosi njihej si ushqim ne Indi, Azine Qendrore dhe Perendimore si dhe ne Europen Juglindore dhe Qendorre deri ne 1900, kur biologjisti rus, Ilya Ilyich Mechnikov, hodhi teorine se konsumimi i shumte i kosit ishte dhe arsyeja kryesore e jetgjatesise se fshatareve bullgare. Mechnikov besonte se lactobacillus eshte nje nga perberesit kryesore per nje diete te shendetshme, ndaj dhe gjate jetes se tij ai punoi per te bere te njohur yoğurt ne te gjithe Europen.

  Ne 1919 Isaac Carasso, ishte i pari qe industrializoi prodhimin e kosit. Ai filloi te prodhonte kosin per here te pare ne plantacione ne Barcelone dhe e quajti biznesin e tij Danone, pas emrit te te birit. Ne Sh.B.A. ky prodhim njihet sot me emrin 'Dannon'.

  Kosit ju shtuan frutat dhe marmallada per ta mbrojtur ate nga mykja e menjehershme. Te drejtat e zbulimit te perzierjes me e kosit me fruta e mori Radlickį Mlékįrna ne 1933 ne Prage.

  Kosi ne Amerike eshte shitur per here te pare ne 1929 nga emigrantet armene, biznesi i te cileve sot njihet me emrin Colombo Yoghurt.


  Perse ne ne shqip e quajme kos, ndryshe nga gjithe bota nuk e di...ndoshta dhe ne kemi shpikjet tona!

 4. #3
  Islam
  Anėtarėsuar
  29-06-2006
  Postime
  42
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim
  Faliminderit per dokumentarit . Ne kemi shpikja tonin se Ne shum mbajum pritje me tomel .Me sap maj pare u ba kos tonaj edhe pak u pritum u ba long Edhe pak u prit Mas anej u ba kurxhu veq me derdh krejt
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga shylak : 03-11-2006 mė 17:00

 5. #4
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  19-06-2004
  Postime
  3,720
  Faleminderit
  41
  96 falenderime nė 84 postime
  (nje Saktesi Jo Pak E Rendesishme Ne Lidhje Me Kosin )

  -kosi Kur Zihet(behet) Vete Duhet Te Konsumohet Brenda 48 Oreve Per Arsye Se Microvitum Eshte Pozitive Vetem Per 48 Ore Ndersa Mbas Kesaj Kohe Microvitum Behen Negative

  -microvitum Eshte Nje Term Latin Qe Do Te Thote Ne Shqip--> Pjesa Jetesore Me E Vogel Qe Ekziston ,dhe Ketu Behet Fjale Per Mikroviten Ose Pjesen Jetesore Perberese Me Te Vogel Qe Ka Kosi

 6. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar ATMAN pėr postimin:

  bsdev (03-03-2017)

 7. #5
  i/e regjistruar Maska e Kreksi
  Anėtarėsuar
  20-11-2004
  Vendndodhja
  Francė
  Postime
  5,618
  Faleminderit
  339
  44 falenderime nė 43 postime

  Me tregoni; si behet Kosi ne viset shqiptare ?

  Kam nje hall;
  Me interson te dija se si behet kosi apo saktesishte; si nxihet Kosi sepe kam harruar formulen..

 8. #6
  Hyllin Maska e Hyj-Njeriu
  Anėtarėsuar
  22-07-2007
  Vendndodhja
  Fatkeqesisht mes ndergjinoresh
  Postime
  2,969
  Faleminderit
  0
  3 falenderime nė 3 postime
  Duhet fare kosi si fillim .
  Shqiptari e ka care rrugen e historise me Palle ne dore!

 9. #7
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  16-11-2005
  Postime
  8,748
  Faleminderit
  167
  59 falenderime nė 54 postime
  Ngrohe qumshin, aq sa te mos djegi.
  Merr pak kos, nje filxhan te madh kafe, mund edhe te perdoresh kosin qe shitet ne supermarket, mundesisht ai qe eshte i thjeshte pa sheqer, esenca frutash etj etj.
  Hidhe kosin ne qumesh
  e mbulon mire enen e kosit, qe ta izolosh qe te mbaje ngrohtesine per nje kohe te gjate.
  Lere gjithe diten , ose gjithe naten nese e pergatit ne darke.
  Te nesermen hape dhe do kesh gati kosin 100 here me i mire se ai qe blihet, i embel dhe i trashe.

 10. #8
  i/e regjistruar Maska e klaus fisher
  Anėtarėsuar
  29-04-2008
  Vendndodhja
  aty ku mbaron hapesira
  Postime
  254
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Kur thuhet ``e mbulojme`` kosin, do te thote ne rastin me te mire ta mbulojme me RROBA, me nje carcaf per shembull. Mbulimi si proces ka rendesi ne krijimin e kushteve optimale te fermentimit, dhe behet VETEM ME RROBA -JASHTE FRIGORIFERIT.

 11. #9
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  16-11-2005
  Postime
  8,748
  Faleminderit
  167
  59 falenderime nė 54 postime
  Citim Postuar mė parė nga klaus fisher Lexo Postimin
  Kur thuhet ``e mbulojme`` kosin, do te thote ne rastin me te mire ta mbulojme me RROBA, me nje carcaf per shembull. Mbulimi si proces ka rendesi ne krijimin e kushteve optimale te fermentimit, dhe behet VETEM ME RROBA -JASHTE FRIGORIFERIT.
  po shume e drejte.

 12. #10
  i/e regjistruar Maska e Kreksi
  Anėtarėsuar
  20-11-2004
  Vendndodhja
  Francė
  Postime
  5,618
  Faleminderit
  339
  44 falenderime nė 43 postime
  Shumė ju falemnderit, se edhe une kam ditur perpara si nxinet kosi por e kam harruar receten e gjyshes...

  Ne kohen e sotme qe jetojmi ne kriza, ėshtė tmerr qe edhe ne shqipatet tua blejmi kosin grekeve e bullgarve apo serbeve kur ate vete mund ta bejmi ne shtepi....

  Mjerishte qe nuke gjej vorbe ketu(vorba= ena prej dheut) si perpara ku gjyshja ime benete kosin ne te, te nesermen nuke doje tjeter vetem se te shijosh nje lug kos nga vorba por me nje lug nuke me knaqke...i shkoja gati ne gjysem vorbes...

  Kosi eshte nje podhim shume i dobishem per njeriun, sidomos per lukthin, ku bakteriet qe nxihen ne te jane teper te dobishte...

 13. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar Kreksi pėr postimin:

  bsdev (03-03-2017)

 14. #11
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  16-11-2005
  Postime
  8,748
  Faleminderit
  167
  59 falenderime nė 54 postime
  Perdor nje ene ēfare te duash ti, dhe nje tenxhere qofte.

 15. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar xfiles pėr postimin:

  bsdev (03-03-2017)

 16. #12
  i/e regjistruar Maska e pseudo
  Anėtarėsuar
  29-02-2008
  Postime
  366
  Faleminderit
  0
  3 falenderime nė 3 postime
  Citim Postuar mė parė nga Kreksi Lexo Postimin
  Shumė ju falemnderit, se edhe une kam ditur perpara si nxinet kosi por e kam harruar receten e gjyshes...

  Ne kohen e sotme qe jetojmi ne kriza, ėshtė tmerr qe edhe ne shqipatet tua blejmi kosin grekeve e bullgarve apo serbeve kur ate vete mund ta bejmi ne shtepi....

  Mjerishte qe nuke gjej vorbe ketu(vorba= ena prej dheut) si perpara ku gjyshja ime benete kosin ne te, te nesermen nuke doje tjeter vetem se te shijosh nje lug kos nga vorba por me nje lug nuke me knaqke...i shkoja gati ne gjysem vorbes...

  Kosi eshte nje podhim shume i dobishem per njeriun, sidomos per lukthin, ku bakteriet qe nxihen ne te jane teper te dobishte...
  La baisse du pouvoir d'achat po u ndieka edhe nga ju.
  Shaka
  Te befte mire kosi , e mora edhe une kete recete, se ne ne baisse mbetem.

 17. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar pseudo pėr postimin:

  bsdev (03-03-2017)

 18. #13
  Texas Ranger Maska e Clauss
  Anėtarėsuar
  19-06-2003
  Vendndodhja
  Athens
  Postime
  1,486
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim
  Citim Postuar mė parė nga pseudo Lexo Postimin
  La baisse du pouvoir d'achat po u ndieka edhe nga ju.
  Shaka
  Te befte mire kosi , e mora edhe une kete recete, se ne ne baisse mbetem.
  po ti ske pasur gjyshe apo je thjesht kopjac?
  You were meant for me. Perhaps as a punishment.

 19. #14
  Sonata Maska e moonlight
  Anėtarėsuar
  24-11-2007
  Postime
  39
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim
  ..nese e lini me shume se 3 ore do te thartohet..( vertet)
  Koha kalon, kujtimet i tret...

 20. #15
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  11-12-2007
  Vendndodhja
  Nė tokėn e ZOTIT
  Postime
  152
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim
  Citim Postuar mė parė nga pseudo Lexo Postimin
  La baisse du pouvoir d'achat po u ndieka edhe nga ju
  Shaka
  Te befte mire kosi , e mora edhe une kete recete, se ne ne baisse mbetem.

  C'est l'offre et la demande mon ami, plus y a du fromage blanc, et moins c'est cher

 21. #16
  i/e regjistruar Maska e Kreksi
  Anėtarėsuar
  20-11-2004
  Vendndodhja
  Francė
  Postime
  5,618
  Faleminderit
  339
  44 falenderime nė 43 postime
  Mua me vjen inati, pse te mos e beje vete kosin kur eshte thjeste ?
  Pse te blej 4 gota kos qe do me kushtojne gati 4 euro kur mundem te blej nje liter qumesht (tamel) per 50 cent dhe me te bej nje kos te mjaftushem ?

  Pra duhet bojkotoni kosin e huaj kur dijmi vete ta bejmi ?
  Ketej tranohen njerzit pas kosi...qe i thone Jaurt(yaourte) dhe pse eshte shtrenje...

  Njeri ne nje tem tjeter permendi edeh djathin e Bollicave(buffle) qe te ne ne drenice ka patur familje qe kishte deri ne 20 copa mirepo gjate luftes shumica jane ēfarosur nga dora e kriminelve serbe, gjoja se keto kafshe jane aziatike, merre me mend, ata kishin racizem edhe ndaj bullicave te shqitarve !
  Mirepo ne nuke jemi te menqur se do kishim zhvilluar kete pasuri edhe per tregun e jashtem, a dini se japonezet qmenden per djathin e bullicave, Mozarella ?

 22. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar Kreksi pėr postimin:

  bsdev (03-03-2017)

 23. #17
  i/e regjistruar Maska e Flora82
  Anėtarėsuar
  17-04-2006
  Vendndodhja
  afer detit
  Postime
  900
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Citim Postuar mė parė nga xfiles Lexo Postimin
  Ngrohe qumshin, aq sa te mos djegi.
  Merr pak kos, nje filxhan te madh kafe, mund edhe te perdoresh kosin qe shitet ne supermarket, mundesisht ai qe eshte i thjeshte pa sheqer, esenca frutash etj etj.
  Hidhe kosin ne qumesh
  e mbulon mire enen e kosit, qe ta izolosh qe te mbaje ngrohtesine per nje kohe te gjate.
  Lere gjithe diten , ose gjithe naten nese e pergatit ne darke.
  Te nesermen hape dhe do kesh gati kosin 100 here me i mire se ai qe blihet, i embel dhe i trashe.
  auu une kam menduar per disa ore qe behet kos , une kam provuar nje her , e prita 4 ore dhe nuk u ber kos , dhe kurr skam provur me

 24. #18
  i/e regjistruar Maska e Kreksi
  Anėtarėsuar
  20-11-2004
  Vendndodhja
  Francė
  Postime
  5,618
  Faleminderit
  339
  44 falenderime nė 43 postime
  Mos u dorzo, provo edhe njehere, per inati te atyre qe dojn ti mbushin xhepat dhe nje, per hatrin tim, besoj se nue do te bie keqe...
  Po mvaret edhe se ēfare qumshti ke blere; dhet te blesh qumesht te pasterilizuar, te pa vluar...

  shendet

 25. #19
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  24-03-2008
  Vendndodhja
  'Itlodeum' world
  Postime
  694
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim
  Citim Postuar mė parė nga Flora82 Lexo Postimin
  auu une kam menduar per disa ore qe behet kos , une kam provuar nje her , e prita 4 ore dhe nuk u ber kos , dhe kurr skam provur me
  E ke vene me te nxehte qumeshtin dhe per arsye eshte prere kur i ke hedhur faren e kosit. Provo ta lesh te ftohet deri ne ate moment kur gishti yt mund te qendroje te pakten 10-12 sekonda dhe ta duroje ate temperature. Duhet te jete i vaket dhe jo i nxehte.

 26. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar *Anxhi* pėr postimin:

  bsdev (03-03-2017)

 27. #20
  SupremacY Maska e IL__SANTO
  Anėtarėsuar
  23-08-2004
  Vendndodhja
  Larg
  Postime
  4,286
  Faleminderit
  0
  6 falenderime nė 6 postime
  Citim Postuar mė parė nga *Anxhi* Lexo Postimin
  E ke vene me te nxehte qumeshtin dhe per arsye eshte prere kur i ke hedhur faren e kosit. Provo ta lesh te ftohet deri ne ate moment kur gishti yt mund te qendroje te pakten 10-12 sekonda dhe ta duroje ate temperature. Duhet te jete i vaket dhe jo i nxehte.

  Shume Higjenik ai Gishti ne Qumesht.
  Hapu Shoqe Se Skom Frenaaa.

Faqja 1 prej 3 123 FunditFundit

Tema tė Ngjashme

 1. Pėrgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 24-11-2016, 08:56
 2. Theofan Stilian Noli: Jeta dhe veprat e tij
  Nga ILovePejaa nė forumin Elita kombėtare
  Pėrgjigje: 81
  Postimi i Fundit: 21-07-2015, 13:25
 3. Kristo Frashėri: Dilema pėr Himarėn
  Nga Qafir Arnaut nė forumin Historia shqiptare
  Pėrgjigje: 5
  Postimi i Fundit: 28-02-2006, 12:56
 4. Letėrsia Shqiptare
  Nga [A-SHKODRANI] nė forumin Enciklopedia letrare
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 24-10-2005, 14:02
 5. Permbysja e rregjimit ne 97, Revolucion komunist?
  Nga Seminarist nė forumin Problematika shqiptare
  Pėrgjigje: 66
  Postimi i Fundit: 28-05-2003, 23:29

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •