Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 5
  1. #1
    i/e regjistruar Maska e Preng Sherri
    Anëtarësuar
    19-02-2007
    Postime
    1,274

    Përse kështu?

    Demokracia është dimension human kurse Anarkia është tmerri i kuçedershëm dhe alibia e pakurrizorëve.
    Nuk është në natyrën time të ankohem për gjera shumë të mëdha e lëre më për të voglat por gjithnjë sipas mendimit tim, është e tmerrshme kur nga stafi i Forumit, merr arsyetime në stilin " hyp se të vrava - zbrit se të vrava"!
    Përse e themë këtë gjë?
    Kohë më parë tek komuniteti musliman, mu morë fjala! Shkrova këtu një temë " rreth Atentatit të mendimit të lirë " dhe për befasin time, më ra të lexojë(sot) arsyetime " banale" që aty mund të shkruajnë " vetem besimtarë të atij komuniteti " me këtë rastë " musliman".
    E para, unë si shqiptarë kam lindur me besimin e trasheguar nga prindërit e mij të cilët po ashtu kanë lindur, me besim të trasheguar musliman!
    Dhe, sipas " arsyetimeve të stafit" kam plotesishtë të drejtë të shkruaj për ato probleme që mendoj që mund të jenë shqetesuese!
    Tashti, kjo nuk do të thotë, pasi që kam një besim të trasheguar që duhet të " ecë si Muqa pas dais" por unë kam bindjet e mia dhe ato i shprehë dhe i paraqesë ashtu siq janë dhe siq i mendojë!!
    Nuk mund të klasifikohet gjithësecili që kundershton idetë e vjetra dhe të stërvjetëra të islamistëve apriori si " katolik" sepse të jesh i reformuar nuk do të thotë që nuk je besimtarë i mirë!

    Prandaj cilesimet në " Enver të Madh dhe në Enver të vegjël Forumesh" kanë vendë domosdo!
    Pra mos e bëni veten të jenë në ato lëkura!

    E dyta,
    Në asnjë vendë të botës pa qofshin ato edhe ato vende islamike, me rregullime të mbrendshme shumë Diktatoriale nuk bëjnë ekzekutimet, pa iu dhanë fjala e Mbrojtjes, të akuzuarve, pa qoftë edhe formalisht teksa në këtë " Forumin Shqiptarë" që unë krijoj bindjen që kemi të bëjmë më shumë me një " Forum islamik Shqiptarë" të mbyllën Temat për të vetmën arsye:
    " Dikujt nga Stafi apo edhe administrimi, nuk i pëlqejnë pikpamjet aktuale, të paraqitura për një pROBLEMË jo vetëm Politikë por edhe Kulturorë apo Sportiv, dhe pa një pa dy vendosë, Temën ta mbyllë, shkrimin ta dënojë, autorin ta kritikojë ndërsa veten ta lavdojë se gjoja bëri " një goxha punë"!

    Pasi që Tema " Atentat në fjalën e lirë tek Nënforumi për Komunitetin Musliman" ishte mbyllur desha të themë që " vajizimet i bë autori i shkrimit sipas nevojës që parasheh ai teksa shenjat e pikesimit në gjuhën moderne dhe të shkruarit modern, s'kanë rregullë fikse sepse edhe në Gjuhën " standarde" të 1972 me kohë janë bë ca " intervenime" që do të thotë, së paku s'i kemi më 6 rasa të lakimeve të emrave!
    Nëse një Temë, Administratori apo edhe moderatori vendosë ta mbyllë - atëherë ai duhet këtë gjë ta bëjë komformë rregullorës ( citim se ku është thyer) pa dhënë mendimin e tij për Temën, kritikën në mënyrë " diktatoriale komuniste" - pa u dhanë mundesin të tjerëve të " mbrohën"!
    Pra, më së paku ka të drejtë Stafi të mbyllë një temë duke bërë Komente në stilin:
    " Shkrime pa lidhje", " arsysetime pa bazë", e qyfyre tjera!
    Anëtarët e Forumit shkruajnë sipas mundësive, dijeve, aftësive dhe njohurive që kanë!

    Secili shkruan për aq sa ka mundësi dhe për aq sa njehë rrregullat e drejtshkrimit!
    Tema nuk mbyllet sepse për nevojat dhe epshet e mia ditore apo natyren time fare s'përkon apo se " po prishin masturbacionet e mia ditore"!!
    Tek çështja Kombëtare lejohen aq shkrime të çoroditura, të pabaza, të pa-argumentuara, fyese për veten tonë, për qenjen tonë dhe kombin tonë dhe kjo gjë STAFIT fare s'i pengon!

    Absolutisht Jo!
    M und të fyhet Presidenti, Kryeminsitri, një Krahinë apo edhe një lokalitet, pse Jo! Pra mund të fyhet çdo gjë që është e jona dhe që ka të bëjë me Ne!
    Por nuk mund të thuhet asgjë pa qoftë edhe me " argumete sipas mundësive dhe dijeve tona" për ata që për momentin për shqiptarët paraqesin " asgjë" si; arabët, Sllavët e ndoshta ndoonjë grupë i tretë!

    Ne këtu s'kemi të bëjmë me intelektualë të " mëdhenjë" ku ndodhë gjithmonë dukuria e mrekullueshme: sa më shumë që japin, aq më shumë fitojnë, egoja e tyre vetiake humbet, sepse ata bëhen egoja e popullit të vet!
    Ju si Staf bëhuni egoja e popullit tuajë sepse më e keqja dhe më tragjikja është kur njeriu nuk është vetja, kur njeriu nuk është Kulturë e vetes por tenton të shitet tek të tjerët si vlerë e tyre duke hudhur vlerat e veta!
    Ju mund akoma të mbyllni temat si ua do qejfi JU dhe sipas epsheve tuaja! JU mund akoma të mbroni një Dukuri që perkon me interesat e juaja, një person apo një ngjarje që përkon me epshet e juaja por së paku nëse nuk keni konsiderat për të tjerët atëherë bëne këtë gjë për veten tuaj!
    Respektone veten Tuaj!
    E këtë gjë më së miri do ta bëni nëse e kuptoni:
    " Më e tmerrshme është fillozofia e sulmit, se sa, vetë sulmi!
    Nëse mbyllni Temat, mos sulmoni por mbyllni pa dhënë Komente sepse pastaj nëse u merr të drejtën të tjerëve për Kundra-komente kaloni dhe bëheni " Dikator të vegjël të cilët s'kanë gjë në dorë madhore përpos që lepihen gishterinjtë e një ëndërre të parealizuar"!
    Edhe këtë që shkrova unë mund ta mbyllni që tash sepse edhe pas kësaj:
    " dyqanet hapen, semaforët rregullojnë qarkullimin, aeroplanet aterrojnë në pistë, bebet thithin gjinjtë e nënave, arabët planifikojnë vrasje masive të civilëve, shitesja e luleve brengoset për ujin që po shteron teksa Unë lutem dhe i falë të gjithë ata që " nuk janë vetja e tyre"!
    Ndryshuar për herë të fundit nga Preng Sherri : 30-05-2008 më 06:59

  2. #2
    Shpirt Shqiptari Maska e Albo
    Anëtarësuar
    16-04-2002
    Vendndodhja
    Philadelphia
    Postime
    30,122
    Postimet në Bllog
    17
    Preng Sherri, e ke degjuar ate fjalen liria jote mbaron atje ku preket/cenohet liria e tjetrit? Nese nuk te pelqen Islami si fe, mos e beso. Por nuk ke te drejte te cenosh lirine e atij shqiptarit tjeter qe ne beson ne fene islame.

    Sikur cdo anetar i forumit te fokusonte vemendjen e vete mbi besimin e tij dhe jo mbi besimin e tjetrit, edhe vetes do ti benin nje nder, pasi do mesonin me shume per besimin e tyre, edhe anetareve te tjere te forumit do tu benin nje nder, se nuk do te lexonin brockullat tuaja mbi nje besim qe as nuk e besoni dhe as nuk e praktikoni.

    Dhe po nuk te pelqen forumi shqiptar, nuk eshte nevoja te hapesh 10 tema ankesash. Mjafton te mos futesh me ne forumin shqiptar, shko gjej nje forum tjeter qe i vjen me per shtat bindjeve te tua.

    Albo

  3. #3
    i/e regjistruar Maska e Preng Sherri
    Anëtarësuar
    19-02-2007
    Postime
    1,274
    Citim Postuar më parë nga Albo Lexo Postimin
    Preng Sherri, e ke degjuar ate fjalen liria jote mbaron atje ku preket/cenohet liria e tjetrit? Nese nuk te pelqen Islami si fe, mos e beso. Por nuk ke te drejte te cenosh lirine e atij shqiptarit tjeter qe ne beson ne fene islame.

    Sikur cdo anetar i forumit te fokusonte vemendjen e vete mbi besimin e tij dhe jo mbi besimin e tjetrit, edhe vetes do ti benin nje nder, pasi do mesonin me shume per besimin e tyre, edhe anetareve te tjere te forumit do tu benin nje nder, se nuk do te lexonin brockullat tuaja mbi nje besim qe as nuk e besoni dhe as nuk e praktikoni.

    Dhe po nuk te pelqen forumi shqiptar, nuk eshte nevoja te hapesh 10 tema ankesash. Mjafton te mos futesh me ne forumin shqiptar, shko gjej nje forum tjeter qe i vjen me per shtat bindjeve te tua.

    Albo
    Bravo!
    Përgigje e "shkëlqyer"!
    Më ke lënë pa tekst " kësaj radhe".

  4. #4
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    26-10-2006
    Postime
    992
    Citim Postuar më parë nga Preng Sherri Lexo Postimin
    Bravo!
    Përgigje e "shkëlqyer"!
    Më ke lënë pa tekst " kësaj radhe".
    Boll mir ta ka bo, mua mi hjekin temat me karakter Islam plus ne nenforumin Islam dhe nuk ankohem, e ti don ta ankohesh per forum qe ti nuk i perket.
    Plotesisht e ke merituar at pergjigje te Albos.
    Urrejtja ndaj armikut, dyfishon forcën e një populli

  5. #5
    i/e regjistruar Maska e Preng Sherri
    Anëtarësuar
    19-02-2007
    Postime
    1,274
    Citim Postuar më parë nga celyy Lexo Postimin
    Boll mir ta ka bo, mua mi hjekin temat me karakter Islam plus ne nenforumin Islam dhe nuk ankohem, e ti don ta ankohesh per forum qe ti nuk i perket.
    Plotesisht e ke merituar at pergjigje te Albos.
    haaaaaaaaaaaahahahahahaha lol krejt tamam si...
    Mos jeni rastesishtë pra, vëllezër sijamez!
    Se kuptoni ju të TORa - BORES metaforen?

Tema të Ngjashme

  1. Sabit Idrizi
    Nga shigjeta në forumin Shkrimtarë shqiptarë
    Përgjigje: 137
    Postimi i Fundit: 22-06-2022, 01:35
  2. Veprat dhe cilesite e besimtarit te vertete te Zotit
    Nga ORIONI në forumin Komuniteti musliman
    Përgjigje: 5
    Postimi i Fundit: 14-07-2012, 10:39
  3. Shkrimet e Hershme: Bariu i Hermansit
    Nga Kryeengjelli në forumin Komuniteti orthodhoks
    Përgjigje: 3
    Postimi i Fundit: 13-12-2006, 08:01
  4. Merjemja a.s, Nëna e Isait (Jezusit)
    Nga Klevis2000 në forumin Komuniteti musliman
    Përgjigje: 1
    Postimi i Fundit: 30-03-2005, 08:17
  5. ABC-ja e Demokracisë
    Nga Redi në forumin Kulturë demokratike
    Përgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 26-05-2002, 09:15

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •