Close
Faqja 1 prej 34 12311 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 20 prej 665
 1. #1
  E dua letrsin Maska e riza2008
  Antarsuar
  17-05-2008
  Postime
  3,105
  Faleminderit
  1
  36 falenderime n 35 postime

  Nuk i trmbem nats

  Errsir

  Erdhi errsira,
  mbuloi lisin plak,
  mbuloi dhe nj kodr
  tej e tutje,larg.
  S'duket as burimi
  q t shkoj pr uj.
  U zhduk perndimi,
  u fundos n lum.
  Nata zuri prit
  lugin m lugin,
  pr mbi rrug kaloi,
  nuk la ar e brinj.
  Nj flak mes reve
  ia prishi qetsin,
  sa po u largua,
  pemt zun, u nxin.
  Nga nata e gjat
  vdiq nj pem e rrall,
  vargu i poetit
  e mori nj plag.
  Ujrat n lum
  u bn krejt t marr,
  shkmbinjt vrshuan,
  mes pr mes u an.

 2. #2
  E dua letrsin Maska e riza2008
  Antarsuar
  17-05-2008
  Postime
  3,105
  Faleminderit
  1
  36 falenderime n 35 postime

  Nuk i trmbem nats . Poezi

  Kali i bardh i nuseve

  Vdiq kali i bardh i fshatit
  tek kulloste n nj lndin.
  Vdiq n munges t t zotit,
  nj dit vere pa u gdhir.

  Vdiq kali i bardh i fshatit
  Ai q mbi shpin nuset mbante
  Hingllinte gjat kullots n brinj
  Dhe,kur vdiste njeri,qante.

  Vdiq kali i bardh i fshatit,
  pr t, gjith fshati mbajti zi.
  Qau dhe thllz e monopatit....
  dhe e varrosn me ceremoni.

  Vdiq kali i bardh i fshatit,
  jeta,pa u ndjer, prap vazhdonte.
  Vajza q t djeln u b nuse,
  ca lot pr kalin i lshonte.

 3. #3
  i/e regjistruar Maska e Agim Metbala
  Antarsuar
  12-01-2008
  Vendndodhja
  Rahovec,Kosov
  Postime
  13,513
  Faleminderit
  449
  566 falenderime n 462 postime
  Citim Postuar m par nga riza2008 Lexo Postimin
  Kali i bardh i nuseve

  Vdiq kali i bardh i fshatit
  tek kulloste n nj lndin.
  Vdiq n munges t t zotit,
  nj dit vere pa u gdhir.

  Vdiq kali i bardh i fshatit
  Ai q mbi shpin nuset mbante
  Hingllinte gjat kullots n brinj
  Dhe,kur vdiste njeri,qante.

  Vdiq kali i bardh i fshatit,
  pr t, gjith fshati mbajti zi.
  Qau dhe thllz e monopatit....
  dhe e varrosn me ceremoni.

  Vdiq kali i bardh i fshatit,
  jeta,pa u ndjer, prap vazhdonte.
  Vajza q t djeln u b nuse,
  ca lot pr kalin i lshonte.
  Riza, kam lexuar mjaft, por kjo poezi e jotja, sht tipike e jotja, me nj simbolik q tek ne ka jetuar me shekuj e ti e prshkrove pr bukuri.
  Vazhdo t krkosh ksi tema q pak kush i ka prkdhelur.
  T dshiroj frymzime edhe m t thella e autoktone.

  Agim METBALA

 4. #4
  E dua letrsin Maska e riza2008
  Antarsuar
  17-05-2008
  Postime
  3,105
  Faleminderit
  1
  36 falenderime n 35 postime
  Z.Agim Metbala !Forumi Shqiptar na dha mundsin q t dy ta njohim njri tjetrin npr mjet poezis.Un jam i ri n kt forum,por kam patur mundsin dhe dshirn q disa prej poetve tu hedh nj vshtrim t shpejt pr krijimtarin e tyre dhe krijimet dhe mendimet e tua pr probleme t ndryshme dhe kryesisht ato letrare m kan ln mbresa.Prandaj gjj rastin t t falenderoj dhe t t uroj shndet dhe krijimtari t frytshme.

 5. #5
  E dua letrsin Maska e riza2008
  Antarsuar
  17-05-2008
  Postime
  3,105
  Faleminderit
  1
  36 falenderime n 35 postime

  Nuk i trmbem nats.

  Do largohem .

  Un u fika,un u treta,
  ndaj s'bj z.
  Kot kam rrojtur,andaj ika
  pa thn gj.

  Deti ngrir e lumi turbull,
  nata pus.
  Lumturia shpreshumbur
  ra n buz.

  Do t iki,do largohem,
  pa dijeni.
  Kush m do,le t takohet
  q tani.

  Nats dimrit t pa hn
  do lviz,
  rrug pa rrug e npr mjegull
  jetn nis.

  S'dihet ku m nxjerr kjo rrug
  pak e njohur,
  ndaj dhe hna dyllon shum
  malin e lodhur.

  Jeta paska qn e rrem,
  ve lrgohem.
  N Parajsnisem pa derte.
  Vall,a do lumturohem?

 6. #6
  E dua letrsin Maska e riza2008
  Antarsuar
  17-05-2008
  Postime
  3,105
  Faleminderit
  1
  36 falenderime n 35 postime

  Nuk i trmbem nats;Poezi

  Kjo nat

  Kjo nat pa hn dika t keqe ndjell,
  e zez,e korbt,gjithka e fsheh.
  S'e gjn dot pemn q natn shklqen,
  nuk an dot n rrug, kjo nat t gnjen.

  Kjo nat me er t mndur, me stuhi,
  n rrug e mbyti nj u dhtar;
  n fshatin pran shmbi kaq ati,
  pes ballkone rrzoi n pallat.

  S'e dim nga erdhi ky murlan
  q shtyllat i shtriu pr tok.
  N nj kull dikush vetm qan,
  i pa veshur e pa kafshat n goj.

  Kjo nat vetm nuk kalohet,
  tmerrin t fut,t huton krejt.
  Yjet n qiell nj nga nj rrallohen,
  Gjoni mbi pem qan e ulret.

  Kjo nat e rnd,si vdekje e pa pritur,
  shum i ka ln pa mend anemban,
  ve nj pakic qndron kapardisur,
  buzqesh,pi e festen mnjan.

 7. #7
  E dua letrsin Maska e riza2008
  Antarsuar
  17-05-2008
  Postime
  3,105
  Faleminderit
  1
  36 falenderime n 35 postime

  Poezi nga vllimi poetik:"Nuk i trmbem nats"

  Klithm

  Zogjt nj fole
  engritn n pem.
  Mblodhn fije bari
  dhe pushtuan dhen.

  Fryn nj er e fort
  nga deti shtrngat;
  thyhet deg e pems
  si t ish e that.

  Klithn, klithn zogjt,
  se u prish shtpia.
  Klithm e tyre kot,
  e mbuloi vetmia.

  Po kujt t'i ankohen
  zogjt mbetur jetim?
  Ers aq t mndur ,
  detit q kish pir?

  T'i ankohen fatit,
  t'i ankohen degs,
  t'i ankohen trungut....
  a shpirtit t ers?

 8. #8
  E dua letrsin Maska e riza2008
  Antarsuar
  17-05-2008
  Postime
  3,105
  Faleminderit
  1
  36 falenderime n 35 postime

  Poezi nga vllimi poetik:"Nuk i trmbem nats"

  Aneknd

  Dil e m krko
  te bregu i Sodolit,
  jam tek pllak e gurt,
  te fush e futbollit.

  Dil e m krko
  te bregu n Big,
  atje tek nj shteg
  t kam zn pusin.

  Dil e m krko
  rripave t Shpardhit,
  te nj trung lofate
  djerst i fshij ballit.

  Dil e m krko
  posht n Godollar,
  afr Gurit t Zi
  po rri te nj dardh.

  Dil e m krko
  ve n Limar ndodhem,
  do rri disa dit,
  vij e vij t lodhem.

 9. #9
  E dua letrsin Maska e riza2008
  Antarsuar
  17-05-2008
  Postime
  3,105
  Faleminderit
  1
  36 falenderime n 35 postime

  Poezi nga vllimi poetik:Nuk i trmbem nats"

  Rrudha e par

  E para rrudh
  kur m doli n fytyr,
  si nj breg lumi
  i grryer m'u duk.
  Dhurat e ardhur
  nga nett e gjata,
  ngeli n fytyr
  e m s'u zhduk.
  E rrezikshmja rrudh
  fytyrn e ndan
  n zona t lira.
  Brezari i gdhndur
  mbi kock pa zhurm
  pret dallgt e ujrave t ngrira.

 10. #10
  i/e regjistruar Maska e mondishall
  Antarsuar
  28-11-2006
  Vendndodhja
  Ne Selanik te Greqise
  Mosha
  63
  Postime
  2,692
  Faleminderit
  0
  57 falenderime n 49 postime
  Urime riza 2008 per poezite terheqese. Ju lexoj me kenaqesi. Mondi

 11. #11
  E dua letrsin Maska e Sorkadhe_Kelcyre
  Antarsuar
  30-07-2005
  Vendndodhja
  me ariun polar
  Postime
  2,219
  Faleminderit
  312
  149 falenderime n 118 postime
  I nderuar Riza,

  eshte kenaqesi te shetisesh neper vargjet tuaja. Jane emocionuese dhe terheqese.

  Ju lexoj me shume deshire.
  What goes around---comes around

 12. #12
  E dua letrsin Maska e riza2008
  Antarsuar
  17-05-2008
  Postime
  3,105
  Faleminderit
  1
  36 falenderime n 35 postime
  Sorkadhe_Kelcyre shum faleminderit per mesazhin dhe per kenaqesine tende dhe te te tjerve qe e kane qejf poezine time une do vazhdoj te postoj here pas here ne kete faqe poezi nga vellimet poetike te botuara.

 13. #13
  E dua letrsin Maska e riza2008
  Antarsuar
  17-05-2008
  Postime
  3,105
  Faleminderit
  1
  36 falenderime n 35 postime

  Poezi nga vellimi poetik"Nuk i trembem nates"

  Duke qortuar natn

  Si e gdhiva kt nat t gjat,
  gjumi n sy nuk rrinte dot.
  Asnj zhurm s'ndihej n pallat,
  rruga kishte vdekur,ezma e pa lot.

  Nj flet e vetme t kish lvizur,
  t kndonte nj i dehur,nj kasetofon,
  t thoshay qytet m ka ngjizur,
  ti thosha nats:"Askush s't dashuron!"

  M mir nj klithm rrnqethse,
  kjo errsir t qorron .
  E mbyta natn n plasat e mureve
  e dola t bja drit n ballkon.

 14. #14
  E dua letrsin Maska e riza2008
  Antarsuar
  17-05-2008
  Postime
  3,105
  Faleminderit
  1
  36 falenderime n 35 postime

  Poezi nga vllimi poetik:"Nuk i trmbem nats"

  I Lnduar

  Sa her kaloj te kjo rrugic,
  m ikn mendja e zemra dhmb.
  Nj grua tutje qan me kuj,
  do fjal e saj shpirtin ma gdhnd.

  Pyes nj djal me syt mbushur:
  "Kush ka vdekur n mhall?"
  Po zri i gruas s'ka t ulur
  e loti i saj bhet ujvar.

  Nj djal ka vdekur n kurbet
  e trupi ende s'i ka mbrritur,
  ndaj syri i saj po bhet det,
  i gjith qyteti sht tronditur.

  Nuk di 't bj e s'duroj dot,
  kjo vdekje zemrn ma lndon,
  do marr guximin,t hyj brnda,
  t ndaloj vajin,t qetsoj zemra.

 15. #15
  E dua letrsin Maska e riza2008
  Antarsuar
  17-05-2008
  Postime
  3,105
  Faleminderit
  1
  36 falenderime n 35 postime

  Poezi nga vllimi poetik:"Nuk i trmbem nats"

  Lamtumir

  Lamtumir vendlindje
  dhe ti,qen besnik!
  Lamtumir,burime
  shok,shoqe dhe mik.

  Lamtumir, o dardh,
  ti,pjergulla plak.
  Lamtumir, o lule,
  edhe ti,o cfak!

  Lamtumir ,vndlindje!
  Iki i lotuar.
  Malli yt n ikje
  natn m l zgjuar.

  Lamtumir, vndlindje!
  Lutem zemrngrir.
  Ikje.ikje,ikje....
  Pas l errsir.

 16. #16
  Elbasanlli 4eve Maska e AnGeL_DeViL
  Antarsuar
  16-01-2008
  Vendndodhja
  As Ne Toke,As Ne Qiell
  Postime
  508
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Shum bukur :P
  Trimi Mire Me Shoqe Shume

 17. #17
  E dua letrsin Maska e riza2008
  Antarsuar
  17-05-2008
  Postime
  3,105
  Faleminderit
  1
  36 falenderime n 35 postime

  Poezi nga vellimi poetik:"Nuk i trembem nates"

  Ju dua

  Dua t jem nj manushaqe n pranver
  dhe vendin me arom ta mbush,
  t gjith t m mbjn er
  dhe t mos mrzitet as kush.

  Dua t jem nj bor n mal,
  i bardh n veshje e n shpirt:
  t gjith dua t'i kem pran,
  t qesh,t luaj,t flas lirisht.

  Dua t jem dielli i majit,
  rrezet t ngrohin kudo njlloj;
  t gjithve ju dua si syt e ballit,
  ve pr ju zemra kndon.

 18. #18
  E dua letrsin Maska e Sorkadhe_Kelcyre
  Antarsuar
  30-07-2005
  Vendndodhja
  me ariun polar
  Postime
  2,219
  Faleminderit
  312
  149 falenderime n 118 postime
  Citim Postuar m par nga riza2008 Lexo Postimin
  Lamtumir

  Lamtumir vendlindje
  dhe ti,qen besnik!
  Lamtumir,burime
  shok,shoqe dhe mik.

  Lamtumir, o dardh,
  ti,pjergulla plak.
  Lamtumir, o lule,
  edhe ti,o cfak!

  Lamtumir ,vndlindje!
  Iki i lotuar.
  Malli yt n ikje
  natn m l zgjuar.

  Lamtumir, vndlindje!
  Lutem zemrngrir.
  Ikje.ikje,ikje....
  Pas l errsir.

  Prekese dhe reale.
  shume e bukur Riza.
  What goes around---comes around

 19. #19
  E dua letrsin Maska e Sorkadhe_Kelcyre
  Antarsuar
  30-07-2005
  Vendndodhja
  me ariun polar
  Postime
  2,219
  Faleminderit
  312
  149 falenderime n 118 postime
  Citim Postuar m par nga riza2008 Lexo Postimin
  Duke qortuar natn

  Si e gdhiva kt nat t gjat,
  gjumi n sy nuk rrinte dot.
  Asnj zhurm s'ndihej n pallat,
  rruga kishte vdekur,ezma e pa lot.

  Nj flet e vetme t kish lvizur,
  t kndonte nj i dehur,nj kasetofon,
  t thoshay qytet m ka ngjizur,
  ti thosha nats:"Askush s't dashuron!"

  M mir nj klithm rrnqethse,
  kjo errsir t qorron .
  E mbyta natn n plasat e mureve
  e dola t bja drit n ballkon.

  Me nje cigare duke tymosur
  shoqeri t'i bej vetes fillova
  kur fllad i lehte erdh' tek mua
  i kujt ze ishte, s'e dallova!

  Me perkedheli, ne gjoks m'u fut
  edhe ne gushe e neper floke
  ne rreze te veshit me tha me ngut
  "Kjo nate e shkrete s'na ndau dot"
  What goes around---comes around

 20. #20
  E dua letrsin Maska e riza2008
  Antarsuar
  17-05-2008
  Postime
  3,105
  Faleminderit
  1
  36 falenderime n 35 postime

  Poezi nga vllimi poetik:"Nuk i trmbem nats"

  Dehje poeti

  I keni par poet kur dehen,
  recitojn poezi me vargje t cunguar.
  Cdo gj u duket letr dhe pen,
  betohen ku dhe si jan lauruar.

  N vargje derdhin gotn e rakis,
  nj libr e bjn pjatn me meze.
  Betohen pr shpirt t perndis,
  librat u shitn pa dal ende.

  Nj pen e fort u duket piruni,
  ia shtrmbrojn bishtin n pjat.
  Kjo sht poezia ime e fundit,
  kam punuar me jav,dit e nat.

  Eh,t shkrett,t shkrett 'i gjeti?!
  U dehn pa pir nj got raki.
  Bj shaka,s'u dehn vrtet,
  i dehu nj varg,nj poezi.

Faqja 1 prej 34 12311 ... FunditFundit

Tema t Ngjashme

 1. Poezi pr DASHURIN!!!!!
  Nga Beni_Sh n forumin Tema shoqrore
  Prgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 15-06-2003, 16:39

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •