Close
Faqja 2 prej 4 FillimFillim 1234 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 21 deri 40 prej 63

Tema: Nihilizmi

 1. #21
  Il padrino Maska e DEN_Bossi
  Anėtarėsuar
  31-07-2006
  Vendndodhja
  Shkoder-Tirane
  Postime
  450
  Citim Postuar mė parė nga kurkushi
  MIre eshte qe secili tregon diēka ne Forum,por s`eshte mire aspak kur tregojne gjerat e huaja e jo ato autentike!
  Nese Njutoni ka thene keshtu apo ashtu,ē`rendesi ka kjo qe te na e hudhesh kete thenje te tij perpara ti!Nese Njutoni ishte nje Fizikant,ai s`ishte njekohesisht dhe nje filozof qe ka me se shumti mundesi ti spjegoje gjerat ne jeten tone.Me duket krejte e palogjikshme dhe turperuese te sillen ketu emra te shkencetareve te tjere qe ne jeten e tyre s`jane marre fare me filozofi qe te perdoren si perforcim i thenjeve te paverteta ne pyetjet filozofike!
  Po mire. Kot me te pyte; E din mire se cfere eshte filozofia, cdo te thote filozofi??? E din se ku mbeshtet filozofia, aristoteli, platoni........ nuk kan bere lojra fjalesh, ishin me shume shkencetare, hsitorjan..... e pataj menimat e tyre i shprehnin ne menyre pergjithsuese ne mnyre filozofike. Ti mendon se nje filozof duhet thjesht te thoje qe jam filozof, tja kpusin edhe nje marri, e ti merret fjala per baze.... waw waw waw, po ve ne dyshim shume gjera, a eshte filozofia me te vertete filozofi???!!!

 2. #22
  Perjashtuar Maska e kurkushi
  Anėtarėsuar
  24-06-2005
  Vendndodhja
  Shqiperi.Mund te udhetoj pa vize hyrese ne tere boten "interesante"
  Postime
  446
  Citim Postuar mė parė nga DEN_Bossi
  Po mire. Kot me te pyte; E din mire se cfere eshte filozofia, cdo te thote filozofi??? E din se ku mbeshtet filozofia, aristoteli, platoni........ nuk kan bere lojra fjalesh, ishin me shume shkencetare, hsitorjan..... e pataj menimat e tyre i shprehnin ne menyre pergjithsuese ne mnyre filozofike. Ti mendon se nje filozof duhet thjesht te thoje qe jam filozof, tja kpusin edhe nje marri, e ti merret fjala per baze.... waw waw waw, po ve ne dyshim shume gjera, a eshte filozofia me te vertete filozofi???!!!
  Filozofia eshte nena e tera shkencave dhe diturive njerezore!Nje Filozof duhet te dije te gjitha lemite e jetes e jo vetem nje!
  Une vetem doja te te thoja qe marrja e emrave te shkencetareve si mburoje per t`na i imponuar marrezite tuaja te shkruara qe ti besojme,nuk te ndihmon asgje!Mos cito askend,jep ato qe i di ti vet apo i nxjerre nga koka yte!
  Nese diku ka nje Nenforum per shkencetaret boterore,atehere shkruaj per ta dhe pershkruaje si te duash biografine dhe theniet e tyre!

 3. #23
  Il padrino Maska e DEN_Bossi
  Anėtarėsuar
  31-07-2006
  Vendndodhja
  Shkoder-Tirane
  Postime
  450
  Citim Postuar mė parė nga kurkushi
  Filozofia eshte nena e tera shkencave dhe diturive njerezore!Nje Filozof duhet te dije te gjitha lemite e jetes e jo vetem nje!
  Une vetem doja te te thoja qe marrja e emrave te shkencetareve si mburoje per t`na i imponuar marrezite tuaja te shkruara qe ti besojme,nuk te ndihmon asgje!Mos cito askend,jep ato qe i di ti vet apo i nxjerre nga koka yte!
  Nese diku ka nje Nenforum per shkencetaret boterore,atehere shkruaj per ta dhe pershkruaje si te duash biografine dhe theniet e tyre!
  hah.... e forte kjo.

  Ti do mendimin tim, dhe rrefuzon mendimin e Njutonit (shkencetarit me te madh te te gjitha kohrave). waw tani fillon dyshimi i ri: Mos vall filozofia eshte kthyer ne shkencen e marrise. nese filozofia nuk mbeshtetet ne shkence, athere krijohet shkenca e re, qe quhet "futja kot plako".

  PS. Po pse hapni tema ku nuk jeni te zot ti mbroni idete tuaja more njerez.....

 4. #24
  Citim Postuar mė parė nga DeLiRiUm TrEmEnS
  ... eshte edhe ky rasti i cituar me poshte:
  "... Ka pasur vetem nje te krishter, dhe ai vdiq ne kryq." - Friedrich Nietzche

  Nietzche: - Zoti ka vdekur!
  Zoti(1-shenimi poshte): Nietzeche VDIQ.

  1-Zoti [ka premtuar qe kush ka lindur do shijoje edhe vdekjen (per ato qe jane te lindur, edhe per dy te paret qe u krijuan)] Pra si gjithe njerezit e tjere edhe Nietzche e shijoji!

  Analizoje shprehjen tende dhe, nuk ke nevoje per citim/pergjigje te kesaj qe ke thene me siper. Une po e perseris -> "Ka pasur vetem nje te krishter, dhe ai vdiq ne kryq." Friedrich Nietzche"

  Ka pasur vetem nje te krishter -> ketu nis mashtrimi!
  dhe ai vdiq ne kryq -> Ketu i vihet vula mashtrimit/shpifjes , saqe edhe vete ai qe e ka shpifur kam frike se do e kete besuar kete genjeshter!

 5. #25
  Ekuiliber shpirteror Maska e ARKIA
  Anėtarėsuar
  29-07-2006
  Mosha
  55
  Postime
  1,068
  O SHOKE TE FJALES SE URTE ,TE MENCUR E TE ZGJUAR!!!!
  ZOTI eshte,ka qene e do te jete gjersa ekziston qenia e ndergjegjeshme -njeri.
  AI eshte i vetmi qe i bashkon njerezit.
  AI kurre nuk lindi dhe kurre nuk do te vdese.
  AI eshte mbi natyren ku ne jetojme e imagjinojme.
  AI eshte ne shpirtin e te gjitheve dhe atyre qe besojne dhe atyre qe nuk besojne ai i do te gjithe i meshiron te gjithe,dhe cmon te gjithe.
  E keqja "jone "eshte se e therrasim vetem kur jemi ne dite te keqe .
  AI ESHTE KUPTIMI I JETES ZONJA DHE ZOTERINJ
  Cdo karakterizim tjeter eshte i manget,pa shprese,eshte jashtenjerezore dhe prape AI meshiron cdoke.

  Pershendetje!!!
  Uji: H2O
  Rakia: H2 OOOOO HO HOOOO

 6. #26
  Restaurator Orbis Maska e Baptist
  Anėtarėsuar
  20-11-2004
  Postime
  8,680
  Nietzhe: Zoti ka vdekur
  Nuk mund te vdese dicka qe nuk eshte lindur!
  Ketu ka gabim logjik esencial, ndersa Nietszche ishte i cmendur.
  Aeneas Dardanus
  Lavdi, pasthirrme fosilesh, germadhash e rrenojash vershelluese. -Eja pas meje!...

 7. #27
  Perjashtuar Maska e Ryder
  Anėtarėsuar
  24-06-2002
  Postime
  1,160
  Citim Postuar mė parė nga Baptist
  Nietzhe: Zoti ka vdekur
  Nuk mund te vdese dicka qe nuk eshte lindur!
  Ketu ka gabim logjik esencial, ndersa Nietszche ishte i cmendur.  1. defino "i cmendur"

  2. defino "gjeni"

  3. defino "zoti"

  4. lexo nietszhcen

  5. hajde posto ktu

 8. #28
  Restaurator Orbis Maska e Baptist
  Anėtarėsuar
  20-11-2004
  Postime
  8,680
  Kjo qe bene ti eshte paturpesi.
  Ti merresh me shpifje dhe falsifikim te mendimit te tjeterit
  Kush sheh konstatim ne kete sentence?
  ndersa Nietszche ishte i cmendur
  Tani qe ti merresh dhe me falsifikim shkrove:
  Citim Postuar mė parė nga hi ryder
  thjesht konstatove dicka "nietszche esht i cmendur" dhe te thash ti dalesh zot konstatimit tend...
  Prandaj ky eshte konstatimi yt, dhe ne dac mbroje ne dac lere.
  Aeneas Dardanus
  Lavdi, pasthirrme fosilesh, germadhash e rrenojash vershelluese. -Eja pas meje!...

 9. #29
  kill your idol Maska e Pedro
  Anėtarėsuar
  15-01-2003
  Vendndodhja
  Gjermani
  Postime
  411
  Djema, po shof qe ia keni kercyer si kau peles. Te diskutosh mbi Nietzsche (sepse nuk mund te diskutosh per te), sepaku duhet t“ja lexosh vepren. Po nuk keni faj, qe s“e keni kuptuar ate, faj keni vetem kur flisni pa e lexuar.

  Ne ndihme te atyre qe akoma nuk e dine pse, kur dhe qysh e tha Nietzsche shprehjen: Zoti ka vdekur! po sjell ketu pjesen e famshme, ne te cilin ndodhet edhe citati i famshem:

  Friedrich Nietzsche - I marri

  Nuk keni degjuar per ate njeriun e marre, i cili ne mes te paradites ndizte nje kandil, bariste permes pazarit dhe papushim bertiste: “Kerkoj Zotin! Kerkoj Zotin!” Duke qene se ne ato momente aty qendronin shume prej atyreve, te cilet nuk besonin ne Zot, keshtu ai ndillte nje te qeshur te madhe.

  A mos valle ka humbur fare ? thoshte njeri. A mos ka humbur gje rrugen, si ndonje femi ? thoshte tjetri. Apo mos valle fshihet ? A mos valle na e ka friken? Mos valle i ka hypur anijes? Ka migruar? – keshtu bertisnin dhe qeshnin ata rremujshem.

  I marri kerceu mu ne mes tyre dhe i shponte ata me shikimet e tij.

  “Ku ka vajtur Zoti?” thirri ai, “ua them une!
  Ne e kemi vrare ate – ju dhe une!
  Ne jemi Vrasesit e tij! Por si valle kemi bere ne nje gje te tille?
  Si valle kemi mundur te pijme detin deri ne tharje?
  Kush na e dha sfungjerin, me te cilin fshime horizontin?
  Cfare beme ne, teksa cliruam Token nga zinxhiret e Diellit? Ku po iken ajo tash?

  Ku po shkojme ne?
  Larg prej te gjithe diejve?
  A nuk po gremisemi ne valle ne ate e siper ?
  Dhe mbrapa, anash, perpara, nga te gjitha anet?
  A ka akoma nje Lart dhe Poshte? A nuk humbim ne ne nje Hic te pafundem?
  A nuk na vret syte hapesira boshe?
  A nuk eshte bere me ftohte?
  A nuk behet me shpesh nate dhe me teper nate?

  A nuk duhet valle te ndizen te gjithe kandilat paradite?
  A nuk degjojme valle asgje nga zhurma e varrmihesve, te cilet kane varrosur Zotin?
  A mos valle nuk nuhasim akoma jo kalbezimin hyjnor – edhe kuterbimin e Zotave?
  Zoti ka vdekur! Zoti mbetet i vdekur! Dhe ne e kemi vrare ate!
  Si e ngushellojme veten ne, Vrasesit e te gjithe Vrasesve?
  Me e Shenjta dhe me e Plotfuqishmja, qe bota kish patur ndonjehere, u pergjak nga thikat tona – kush na e fshin kete gjak prej nesh?
  Me cfare uji mund te pastrohemi?
  Cfare ceremonish, cfare lojrash hyjnore na duhet te shpikim?
  A nuk eshte madhesia e ketij akti shume e madhe per ne?
  A nuk duhet valle te behemi vete Zota, vetem qe tu dukemi atyre te denje?

  Nuk kishte kurre nje akt me te madh – dhe kush ketej e tutje pas nesh do te linde, do ti perkase nje historie me te larte, se c“ishte historia ndonjehere!”
  Ketu heshti i marri dhe i veshtroi degjuesit e tij perseri: edhe ata heshten dhe e veshtruan ftohtazi ate. Me ne fund ai e hodhi kandilin e tij pertoke, keshtu qe ai u be cope e therrime dhe u shua. “Kam ardhur shume heret”, tha ai pastaj, “nuk me ka ardhur koha akoma.

  Kjo ngjarje e perbindshme eshte akoma ne rruge e siper dhe po bredh – nuk ka arritur akoma te depertoje ne veshet e njerezve. Rrufese dhe gjemimit i nevojitet kohe, drites se yjeve i nevojitet kohe, akteve u nevojit kohe, edhe pasi jane kryer, per tu pare dhe per tu degjuar. Ky akt eshte per ju akoma me i larget se edhe yjesia me e larget – e megjithate keni bere te njejten gje!” – Njerezit rrefejne akoma, qe i marri po ate dite kishte hyre ne kisha te ndryshme dhe ne to kishte kenduar serish te tijin Requiem aeternam deo. I nxjerrur perjashta dhe i vene perpara llogarise, ai gjithmone ishte kunderpergjigjur: “Cfare jane tjeter keto kisha, nese nuk jane Varre dhe Permendore te Zotit?”

  (Friedrich Nietzsche, Die fröhliche Wissenschaft, München 1959, fq. 166 )
  Lista nr5

  6 kanatjere
  6 mbathje
  6 shami

  prej kohesh ka vene studjuesit ne mendime,per arsye te mungeses totale te corapeve

 10. #30
  i/e regjistruar Maska e Dolcezza
  Anėtarėsuar
  21-09-2006
  Postime
  26
  Diku pashe qe dikush po thonte qe Niceja ka bere gabim, se nqs Zoti ka vdekur, do te thote qe ka egzistuar dikur. Te them te drejten, mendoj qe Niceja e kishte qejf shume ironine ne lidhje me kete, po ashtu si shume ateiste. Luis Bunuel ka thene "Fale Zotit jam ateist!" Ehh, po kesaj, c'i thoni?
  Me gjithe respektin per besimtaret, mendoj qe Zoti nuk egziston. Besimi eshte nje aktivitet i matshem i trurit; eksperiencat spirituale nuk e kane te domosdoshme pranine e fese qe te ndodhin. Jane thjeshte kimikate.
  Etika intiutive dhe llogjika, keta jane gjerat qe njerezimi duhet t'i kushtoje vemendjen.

 11. #31
  i/e regjistruar Maska e Akili-A
  Anėtarėsuar
  06-11-2006
  Postime
  2,962
  Mos hapni tema qe nuk i kuptoni..........Librat e Nices dhe filozofia e tij nuk eshte e thjeshte per tu diskutuar nga njerez qe nuk kane lexuar te gjitha librat e tij....sepse ne nje shprehje te pakuptueshme ne nje liber,mendimi dhe analiza e tij vazhdon ne nje liber tjeter....
  Shikoj se shume thenie te Nices i keni kuptuar si jane shkruar(shabllon) duke ditur se e gjithe vepra e Nices karakterizohet nga IRONIA,SARKAZMA,LAKIME LETRARE etj....
  Nice ishte i pari filozof qe bashkoj filozofine me letersine.....
  Sa per dijeni....Libri "keshtu foli zarathustra" eshte cilesuar nga bota akademike si libri me i veshtire ne bote.........

  p.s. kur Nice thote se zoti ka vdekur, ai perdor sarkazmen dhe i drejtohet atyre qe besojne ne zot, se per ate vete zoti nuk ekziston....
  Ne filozofin e tij Nice nuk merret me argumentet praktike te ekzistences se zotit,por me analizen e moralit fetar duke sjelle fakte dhe studime mbi moralin dhe shpikjen e zakoneve njerezore ne te gjitha fiset dhe kombet e njohura te botes....
  Me pak fjale per ata qe nuk e kane lexuar nicen......
  Ai beson se njeriu e ka ne instikt besimin te dicka me e madhe se vetja e tij..dhe eshte e kot te luftosh me kete instikt natyror (sepse njeriu do shperbehet)....por kjo gje duhet shfrytezuar per ti dhene njeriut nje moral me njerezor e te pershtatur me natyren,shkencen,luften per riperteritje, nje moral europian dhe autokton(moralin grek dhe roman),dhe jo ate kristian apo myslyman te cilat jane thjesht zakonet e fiseve te lashta cifute te shkruar ne liber....
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Akili-A : 09-01-2007 mė 04:48
  Te gjithe ankohen se s`kane para....por asnje nuk ankohet se nuk ka tru

 12. #32
  your "wrost" nightmare Maska e Militik
  Anėtarėsuar
  19-01-2007
  Postime
  246

  Pergjigje

  Citim Postuar mė parė nga globusi
  Hi-matteo !
  Nietzche ka te drejt te thot,qe "Zoti ka Vdekur" per arsye se quhet Nietzche dhe eshte Ateist Total.
  po ashtu,Ateizmi vitalistik i nje F.Nices,e lufton ashper Besimin ndaj Zotit,se kjo atij i pengon ne Mbinjerzim.
  Ai deshiron Njeriun Boteror dhe Mbinjerzor,i cili njifet si i Vullneteshem per Fuqi - e jo nje Zot,qe vret dhe vet vlerson.
  Nice ishte nje
  globusi
  Mos ja fut kot,ate nuk e ka thene per pune feje.Por thjesht nuk ja ka nevojen me askush zotit.
  Ateisti mendon se zoti nuk egziston,Nicja se ka vdekur,pra jo se nuk egziston,por qe sia ka nevojen kush.(Shpreson te mos ia kemi me nevojen

 13. #33
  i/e regjistruar Maska e de Balzak
  Anėtarėsuar
  20-04-2007
  Vendndodhja
  nen lekure
  Postime
  53
  a mund te me tregoje kush nga ju se cfare e ka pas nietzsche Adolf Hitlerin?

 14. #34
  Canna-log Maska e Artson
  Anėtarėsuar
  24-07-2007
  Vendndodhja
  Loading...
  Mosha
  15
  Postime
  416
  Sa i qarte ka qene ky autor.

  Ai shprehej : si mund te pres une qe bashkekohesit e mi apo te 2 shekujve te ardhshem te me kuptojne , ku qendron madheshtia ime ?

  Te diskutosh ate thenie te Nietches fillimisht duhet te jesh prane lartesise e tij, ose i ngritur prej veprave te tij.
  Kur jam rrethuar nga njerėz tė vegjėl s'ndjej madhėshti, por mjerim! M.Roēi

 15. #35
  Fridrich Nietzsche - Zoti ka vdekur

  Zoti - Fridrich Nietzsche ka vdekur

 16. #36
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  27-06-2007
  Vendndodhja
  Ne bote
  Postime
  192
  Nietsche ketu flet per fene e Krishter. Sipas Nietsches kjo ka dmth. qe Zoti ka vdekur ne kuptimin, Zoti e ndalon njeriun ta shijoje jeten. Kete e ben duke e kushtezuar njeriun me ndjenjat pergjegjeja dhe frika seksuale p.sh. dhe shume rregulla tjera restritive. Ne ate kohe ka qene debat shume aktual- eshte ende ne shume vende. Ketu ku jetoj une ky debat ka cof- ka vdek! Sepse eshte bere retorike e cdo debatit.

  A edini se per ca flitni, apo vetem ja futeni kot?

 17. #37
  thundercloud Maska e eris1979
  Anėtarėsuar
  29-05-2006
  Vendndodhja
  Durres
  Postime
  87
  Niēe eshte nder ata autore qe nuk mund te nenvizohen sepse keshtu do t'i binte qe te nenvizoje krejt librin, megjithate po ju sjell ne vemendje dy thenie te Niēes. E para eshte: "Kush ka humbur per boten, fiton boten e tij" dhe e dyta: "Ne kemi artin per te mos vdekur nga e verteta". Mundohuni te shikoni dhe kete punen e vdekjes se Zotit nen optiken e ketyre dy shprehjeve.
  I came so far for beauty
  I left so much behind

 18. #38
  Larguar
  Anėtarėsuar
  17-11-2006
  Postime
  282
  I lexova me vemendje te gjitha postimet.
  Nietsche zbuloi rrugen per te mos ngelur i varfer njeriu qe lind i tille.
  Ai nuk i kish qejf perrallat.
  Vepra e Tij nuk mund te infektohet nga asnje antiteze e perafert .Mesoni se do ju duhet.
  Behuni njerez ju o besimtare te hicit,nje jete keni o te lindur ne toke!
  "Ne kemi artin per te mos vdekur nga e verteta".
  Kjo me ngeli ne mendje.

 19. #39
  Muslimane krenare!
  Anėtarėsuar
  12-06-2007
  Vendndodhja
  Holland
  Postime
  26
  Une: Nietzhe ka vdekur.
  Ky i cmendur nga e verteta, po fliste per nje kohe qe do vinte, sa nje kategori njerezish do harronin se ka zot.

  Zoti eshte I Pavdekshem, ndersa ju njerez jeni te vdekshem.
  Muslimane krenare!

 20. #40
  Miush modern Maska e miushi
  Anėtarėsuar
  04-08-2007
  Vendndodhja
  si thua shpirt te mungoj ndo pak?
  Postime
  217
  Kjo eshte dicka qe e kam shkruar per NIetzchen e kam pertkthyer nga anglishtja posaqerisht per juve. Lexim te kendshem


  Friedrich Wilhem Nietzsche (sqt. Fridrih Niēe) lindi mė 15 tetor 1844; vdiq mė 25 gusht 1900. Ėshtė njė nga filozofėt mė tė shquar gjermanė tė shek. tė 19. Ai ka qenė njė kritik i ashpėr i Krishtėrimit (dhe i fesė nė pėrgjithėsi), idealist gjerman i Feminizmit dhe modernizmit nė pėrgjithėsi. Ai konsiderohet si njė mjeshtėr i vėrtetė i aforizmave filozofike tė krijuara nė formė eksperimentale. Pėr kėtė arsye, ai ėshtė urryer, adhuruar, keq-interpretuar dhe ndoshta mbetet edhe sot e kėsaj dite filozofi mė i vėshtirė pėr t’u kuptuar.
  Nietzsche ka lindur me 15 tetor tė vitit 1844 nė Ryken tė Lajpcigut, nė Saksoni. Ai u rrit nė gjirin e njė familjeje protestante, ndėrsa i ati ishte prift. Ky i fundit vdiq kur Friedrich ishte vetėm 4 vjeē, pasi vuante nga njė sėmundje mendore. Sė bashku me tė ėmėn dhe tė motrėn, Elizabeth, ai u transferua nė Naumburg ku do tė jetonte pėr tetė vite me radhė. Friedrich ishte njė adoleshent tepėr kurioz, njė nxėnės i shkėlqyer dhe nė momentin e pėrballjes me besimin fetar, nisi tė anonte nga ateizmi. Ai studioi filozofi nė Universitetin e Lajpcigut ku do tė njihej me veprat e Shopenhaurit, tė cilat do tė pėrbėnin pikėnisjen e frymėzimit tė tij filozofik.

  Nė vitin 1865, nė moshėn 24 vjeēare, Nietzsche emėrohet profesor nė Universitetin e Bazelit dhe merr nėnshtetėsinė zviceriane. Njė vit mė parė, ai ishte njohur me kompozitorin Richard Wagner, me tė cilin do tė kishte njė miqėsi tė gjatė, por kjo nuk e ndaloi ta kritikonte si pėrfaqėsues tė kulturės mė dekadente nė botė, asaj gjermane. Nė kėtė periudhė studion filozofinė antike greke, ne veēanti veprat e filozofėve para-sokratikė, Heraklitit dhe Empedokles.

  Nė vitin 1870 Nietzsche shėrbeu si asistent mjekėsor nė Luftėn Franko-Prusiane ku njohu nga afėr traumat dhe mjerimin njerėzor, ku pėr mė tepėr u sėmur edhe vetė nga dizanteria dhe difteria. Pasojat e kėtyre sėmundjeve ai i vuajti gjatė gjithė jetės. Pas rikthimit nė Bazel, nė vend qė tė pushonte, nisi tė shkruajė pambarimisht, duke shfrytėzuar nė maksimum fuqinė e tij mendore. Nė vitin 1872 publikoi veprėn e tij tė parė tė famshme Lindja e tragjedisė.

  Nė vitin 1879 braktisi mėsimdhėnien pėr shkak tė problemeve shėndetėsore dhe nė dekadėn nė vazhdim e kaloi kohėn nė Venecia, Torino dhe Nisė.

  Tre vite mė vonė, bie nė dashuri me Lou fon Salome, por kjo e fundit e refuzoi kėrkesėn e tij pėr martesė. Po nė vitin 1882 Nietzsche nis tė shkruajė kryeveprėn e tij Kėshtu foli Zarathustra( Also spracht Zarathustra ), e cila publikohet 3 vite mė vonė.

  Nė vitin 1888 transferohet nė Torino, ku dhe do tė pėrfundojė veprat Perėndimi i idhujve dhe Ecce Homo – Si bėhet njeriu ai qė ėshtė.

  Filozofia e Nietzsches nis me trajtimin e filozofisė dhe artit tė Greqisė Antike, nė disfavor tė klasicizmit, tė cilin e vėshtronte si njė afirmim tė vizionit tė arsyeshėm dhe pėr rrjedhimisht pėrfaqėsues tė dekadencės. Nė veēanti tragjedia greke ėshtė interpretuar si njė shprehje e impulsit jetėsor, apo siē shprehet Nietzsche e ‘momentit dionisiak’. Nietzsches kritikoi ashpėr vlerat morale tė shoqėrisė dhe altruizmin, tė cilat nė fakt mohojnė vetė jetėn. Sipas tij njeriu duhet tė pėrjetojė edhe dhimbjen pasi ‘ajo ēfarė nuk tė vret, ajo tė bėn mė tė fuqishėm’. Koncepti i njohur i Nietzsches ‘ vullneti pėr fuqi’ luan njė rol kryesor nė filozofinė e tij, duke u shprehur se ‘ėshtė esenca e ekzistencės njerėzore, sikur t’i thuash jetes po!’, pra afirmimi i saj. Nietzsche mendonte se udhėheqėsit fetarė e pėrdorin besimin dhe moralin pėr tė skllaveruar njerėzimin. Sipas tij, koncepti ‘fuqia e vullnetit’ lejon tejkalimin e njeriut jo eliminimin e tij, pra braktisjen e idhujve dekadentė dhe shpresės pėr njė jetė nė botėn e pasvdekjes dhe pranimin e jetės ashtu siē ėshtė ajo. Pra ndryshe nga keqinterpretimet e filozofisė sė tij, mbinjeriu nichean nuk ėshtė njė njeri i gjithėfuqishėm, por njė qėnie qė duhet tė zhvillohet lirshėm pėr tė tejkaluar vetveten ( "..njeriu ėshtė njė urė dhe jo njė qėllim." – kjo ėshtė edhe ideja thelbėsore e Zarathustrės. Pikėrisht kėtė ide e keqpėrdori ideologjia naziste. Shkrimet e tia pėrsa i pėrket fuqisė, dobėsisė, feminizmit dhe fesė u bėnė aksioma tė nazizmit nė hartimin e doktrinės sė tyre totalitare, ndėrkohė qė vetė Nietzsche ishte kundėr anti-semitizmit dhe dėnimit me vdekje.

  Nietzsches i pėrket njė nga thėniet mė tė famshme nė histori, ‘Zoti ka vdekur’, por kuptimi nuk ėshtė aspak ai i supozuar. Nietzsche flet pėr bashkėkohėsit e tij, hipokrizia e tė cilėve le tė kuptohet se ata nė fakt jetojnė ‘sikur Zoti tė kishte vdekur’. Sipas Nietzsche ‘... ka ekzistuar vetėm njė i krishterė i vėrtetė, dhe Ai vdiq nė Kryq’.  Me 3 janar tė vitit 1889, teksa ndodhej nė Sheshin Karlo Alberto, nė Torino, Nietzsche pėsoi krizėn e parė nervore duke shfaqur mendime delirante dhe duke u vetė-quajtur Krishti apo Dionisi, perėndia greke e dėfrimit. Sėmundja e papritur e tij ėshtė debat mė vete. Disa mendojnė se ai e trashėgoi sėmundjen nga babai i tij, dhe ka mendimi tė ndryshme se si dhe sa ndikoi kjo sėmundje nė krijimtarinė e tij filozofike.
  Fridrich Nietzsche i kaloi 2 vitet e fundit tė jetės sė tij nė errėsire mendore dhe nėn perkujdesjen e sė motrės, Elizabeta. Filozofi i madh u nda nga jeta me 25 gusht tė vitit 1900, nė Vajmar.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga miushi : 11-08-2007 mė 19:02

Faqja 2 prej 4 FillimFillim 1234 FunditFundit

Tema tė Ngjashme

 1. Nietzsche
  Nga fisnik nė forumin Filozofi-psikologji-sociologji
  Pėrgjigje: 156
  Postimi i Fundit: 05-12-2010, 17:19
 2. Nihilizmi
  Nga SoinHo nė forumin Agnosticizėm dhe ateizėm
  Pėrgjigje: 8
  Postimi i Fundit: 28-01-2005, 08:53
 3. Toka mbas 200 milion vjetesh, oktapod gjigand popullojne evropen?
  Nga Judges of Ur nė forumin Shkenca dhe jeta
  Pėrgjigje: 8
  Postimi i Fundit: 11-01-2004, 01:43

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •