Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 12 prej 12
 1. #1
  Administratore Maska e Fiori
  Anėtarėsuar
  27-03-2002
  Vendndodhja
  USA
  Postime
  3,012
  Faleminderit
  2
  115 falenderime nė 104 postime

  Vehbi Skėnderi

  Vehbi Skėnderi lindi nė Strelcė (Korēė) mė 1929. Pasi kreu studimet e larta nė Universitetin e Tiranės punoi si gazetar, redaktor dhe njė pjesė tė mirė tė veprimtarisė sė tij ja kushtoi publicistikės kritike. Pėr shkak tė mendimeve tė shprehura nė publicistikėn kritike ai u persekutua nga didktatura. Ai ėshtė autor i sa e sa lirikave dhe epikave tė mbrekullueshme si dhe i vėllimeve me poezi si `Kėngėt e para`, `Vjersha`, `Fletė nga ditari im`,`Vjershat e poemat e Drinit`etj. Ndėr krijimet e tij mė mbresėlėnėse pėrmendet poezia 'Ofelia'.


  Thuaja Hėnės

  Kur ke diēka,-pėr tė mė thėnė,-diēka qė se mban
  dot pėr vete
  Qė nuk ja thua e s`e shkul dot prej zemrės
  Dhe nuk tė shqitet kudo qė vete:
  Trokit nė hėnė! Thuaja hėnės!

  Dhe nė t`u sjelltė hėnė pak ftohtė
  kudo tė jem nė ēast vjen e m`a thotė.Trokit nė hėnė!

  Kur tė bezdisesh nga njė grigje halle,
  Mos u besosh as ėngjėjve as djajve
  As gurėve e sendeve reale

  Mos u beso as hijeve as ėndėrrės
  E ta ndiesh zbrazėtirėn gjer te dhimbja
  prit sa tė vijė mbrėmja.Thuaja hėnės!

  Sado e largėt tė tė shtiret, sado e kotė
  Ka zemėr delikate hėna! Vjen nė sekondė mė thotė...

  Kur ke nė gjoks njė plagė, gur tė rėndė!
  Brengosje e plagosje. Makth! Brengė poshtruese
  E je shterur krejt duke besuar-
  Diēka qė s`ia thua as shoqes sate,as nėnės:
  Trokit nė hėnė! Thuaja hėnės!

  Ajo dhe yll tė jem ne Univers-
  Mbirė prej nebulozave e prej ėndėrrės-
  Vjen m`i kumton tė gjitha nė vesh!
  Vjen m`i kumton nė vesh...
  Trokit nė hėnė. Thuaja hėnės!


  p.s. Materiali u mundėsua pjesėrisht nga Estref Ago. Informacion mė i detajuar pėr jetėn si dhe krijime tė autorit janė tė mirėpritura.

 2. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar Fiori pėr postimin:

  bsdev (01-03-2017)

 3. #2
  … ßriläntě … ΅ Ų λŁŁї Ϊм Maska e [Perla]
  Anėtarėsuar
  07-09-2006
  Vendndodhja
  Aconteceu !!! Estava escrito assim...
  Postime
  6,593
  Faleminderit
  0
  46 falenderime nė 45 postime
  Ti, e pakapshmja ime

  Ti, Perėndesha ime! Sido qė tė jetė dėshira qė mė ndiell
  Pėr tė mė pasur sa mė afėr :
  Tė lutem shumė mos mė tėrhiq nė Qiell.

  Ty, Fllad-Shpėrndarėsja ime! Erė-Lutje. Dėnesje-Gjethesh.
  Shungullimė orteku e duhmė ethesh.
  Si tė tė kap ? Me ēfarė dorėza magjike mund tė tė kap,
  o e “Pakapshme”?

  Ti, e Pakrahasueshmja ime! Me kė tė tė krahasoj ?
  Me kėtė yllėsi qė nuk duket.
  Me kėtė plagė qė nuk zhduket.
  Me kėtė gurrė qė nuk shterret.
  Me kėtė Dritė qė nuk erret!

  Me kėtė kavo (ēmendurie) qė nuk e kėput as elefanti.
  Me kėtė varg brilant
  Nė Gurin e njė varri…

  Ti, Gėnjeshtarja ime!
  Sa herė mė ke ftuar nė Parajsė, pa u ulur mirė.
  Pa mė kėndellur me njė buzėqeshje.
  Pa tė ndjerė (sė paku) parfumin e flokėve. Pa mė gostitur.
  Pa mė selitur qoftė dhe njė vėshtrim. Pa mė pritur
  Qoftė pėr kortezi e mirėsjellje.
  Mė ke dėbuar nga shtėpia! Mė keq se Perėndia
  I zemėruar: Dy Mėkatarėt e Pėrjetėshėm.

  Ti, Magjistarja ime! Kur tė mė yshtėsh e tė ngjizėsh pėr mua Magjinė tėnde.
  Kėrko qė Dashuria tė zgjasė sa vakancat nė Sharm El Sheik a sė paku
  Sa bishti i gjatė i kėsaj komete tė shkurtėr.
  Un amigo verdadero es algien que cree en ti aunque tu hayas dejado de creer en ti mismo.

 4. #3
  … ßriläntě … ΅ Ų λŁŁї Ϊм Maska e [Perla]
  Anėtarėsuar
  07-09-2006
  Vendndodhja
  Aconteceu !!! Estava escrito assim...
  Postime
  6,593
  Faleminderit
  0
  46 falenderime nė 45 postime
  Kristina

  Ajo punon vetėm. Tok me qenin e vet.
  Shih, mbledhin gjethet e verdha tė dy.
  Horat e thėrret Qenin e vet.

  Robtohet sikur ka pėr tė ushqyer dhjetė fėmijė. Vetėm!
  Dhe thotė se i ka kaluar tė tetėdhjetat
  Tok me mua qysh qėkur. Dhe thonė se me kursimet e veta
  Qė ka depozituar nė bankat e Zvicrės
  Mund tė jetojė sė paku edhe njėqind vjet.
  Sė toku me Qenin e vet.
  Ajo punon vetėm. Tok me Qenin e vet Horat. Ja tek prashitin lulet.
  Qė tė dy, pa u ngutur:

  Ajo me gishtat e dorės. Ai me putėr.

  Reinach 19 mars 2003
  Un amigo verdadero es algien que cree en ti aunque tu hayas dejado de creer en ti mismo.

 5. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar [Perla] pėr postimin:

  bsdev (01-03-2017)

 6. #4
  … ßriläntě … ΅ Ų λŁŁї Ϊм Maska e [Perla]
  Anėtarėsuar
  07-09-2006
  Vendndodhja
  Aconteceu !!! Estava escrito assim...
  Postime
  6,593
  Faleminderit
  0
  46 falenderime nė 45 postime
  TELEFONATĖ NĖ FIRMĖN ”LORELLAJ”

  Kush qan kėshtu si era nė Guttenbergstrasse? Rrėzuar gur pėrdhč
  E hershmja imja Andromakė. Akili sa mė vren fillon e leh.
  Mė cik me puter gjunjtė e hungurin pėr mort.
  Dėnes me lotė nė sy dhe mė puth duart fort.
  E mė lėpin fytyrėn.
  “Ngjallma,” mė thotė Ai.
  Po ndonėse e prek kjo pamje, s’e kupton dot mynxyrėn.
  Prapė herė mė vėren mua, herė vėren nė mur Krishtin
  (Tek falej Zonja e tij)
  Po ē’tė bėj unė i mjeri qė t’ia kthej asaj shpirtin!


  E si ta bind Akilin qė s’kryej mrekullira?
  Dhe gėnjen ai qė thotė se unė bėj ēudira.
  E gjoja njeriu ngjallet dhe pas vdekjes sė vet,
  Mjafton tė puthė Altarin, tė shkojė pėr t’u falur.
  Kur dihet botėrisht se veē Jezusit Hyjnor askush s’ėshtė ringjallur!


  Por tek vėrej Akilin nė kėtė hall pa skaj
  qė, ēfarėdo po t’i them nuk mė zė besė fare,
  Telefonoj, sakaq, nė Firmėn „Lorellaj“.
  Kur, posa ndjen e mjera se po thėrras Varrtaren,
  ringjallet nė sekondė (si Kostandini ynė pas fjalės qė ka dhėnė)
  dhe kumton me ngut: “Vilėn Numėr Shtatė nė Gutenbergstrasse
  Akilit ia kam lėnė.
  (Unė ngre veshėt bigė, mos mė pėrmend dhe mua?)
  Vetėm Zotnia e Tij, miku im besnik,
  (qė kaq fort unė e dua) ėshtė Trashėgimtar e Pronar Juridik.
  E fiket prapė me ngut si tė qe xixa zjarri.
  Por fill pas Testamentit del nė ekran inventari:


  «Nė Vilėn Numėr Shtatė (Gutenbergstrasse) lė njėzet e dy (22) dhoma. (Tri me oxhakė zjarri) 4 sallone pritjesh (qė kurrė s’pritėn njerėz !) 8 banjo komplete me dush, vaska e WC.

  Lė dhe 4 pishina : 2 me ngrohje centrale (mos ndjesh kurrė tė ngrirė) 2 me ngrohje natyrale, vetėm pėr mot tė mirė.”


  Dhe, sa ēel e mbyll syrin, ajo vdes pėrsėri…


  Vila kallet nė zi.
  Akili qan me gulē sa shtatė motra bashkė.
  Herė mė shikon mua, herė Zonjėn e Madhe Andromakė.
  Kur befas mbrrin te porta Varrtarja “Lorellaj”, flet ajo pa tė keq.
  Pa ēarė kryet fare pėr Zot edhe pėr Dreq!
  E si t’i ngucė kush, shoqėruesit e saj e kallin nė qivur (Mortja s’kursen njeri!)
  E nga tėrė farefisi 90 vjeēarja ē’kish (vetėm Zoti e di)
  Nipa, mbesa e stėrmbesa! E tėrė rrethi familjar
  E pėrcjellin nė varr me Funeralin e saj.
  Unė i vetmi mik. I shumėndershmi Akil.
  Dhe dy varrmihės pleq nga Firma “Lorellaj”.
  Un amigo verdadero es algien que cree en ti aunque tu hayas dejado de creer en ti mismo.

 7. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar [Perla] pėr postimin:

  bsdev (01-03-2017)

 8. #5
  … ßriläntě … ΅ Ų λŁŁї Ϊм Maska e [Perla]
  Anėtarėsuar
  07-09-2006
  Vendndodhja
  Aconteceu !!! Estava escrito assim...
  Postime
  6,593
  Faleminderit
  0
  46 falenderime nė 45 postime
  XHELOZIA


  Njė flokėverdhė helvetike, ndoshta shumė mė e re se unė,
  ēdo ditė kalendarike bėn pėr Qenin Zhyl Vern dy ditė pune.
  Kjo mrekulli 24 karat qė bėn t’i ndrijė dy orė larg ngjyrė e lėkurės
  Magjeps ēdo kalimtar posi Lulja e Ujit mbi Liqenet e Lurės.


  Sykaltėr posi jar merr dhe tri medalje ar pėr Bukuri.
  Nė orė e nė shi dy tetorėshe ia ndan Mikut Zhyl Vern.
  Kur bėn diell e kur vjen hija. Unė e pėrshėndes e diē dua t’i them.
  E skuqem si fėmijė nga zilia. A qė t’ua them hapur: vdes nga xhelozia!


  Por s’di se si njė ditė - jo, mor zotni, njė ēast! – i ndodhur shumė afėr saj.
  E shumė larg! – i flasplot njerėzi: Zonjė! Ndonėse nuk kam emėr tė madh
  Si Miku juaj Zhyl Vern, ju betohem sinqerisht pėr Jehovanė,
  Ju dua sa Qielli! E sa gjithė lulet e zogjtė kudo qė janė!


  Me tėrė Mallin tim tė flaktė: Ju dua! Andaj ju lutem shumė falmani kėtė natė.
  Jo, po kėrkoj njė natė dimri mijėra milje tė gjatė.
  Dhe as njė natė vere, kur muzgu ėshtė i shkurtėr e ikėn shumė herėt.
  Ah, sė paku falmė mua njė orė vetėm, o e Bukur, njė mėngjes a njė mbrėmje.


  Kur tė jesh sa mė e lirė. Dhe nėse je shumė e zėnė
  (O Zot, po vdes nga xhelozia) me Zotninė Zhyl Vern
  Dhe ēdo hapėsirė e juaja ėshtė llogaritur
  Nė ditėn tuaj kalendarike e s’ke njė pikė bosh pėr tė mė pritur.
  Se ēdo lėvizje e re mund tė tė shkaktojė trauma e dhimbje,
  Ndalo si kanarinė e ėmbėl pa kurrfarė frike
  Nė shelgunpranveror tė kėsaj erotike!


  Veē ja ku tė betohem pėr kėtė Tokė e pėr kėtė Qiell!
  Nėse nuk i pėrmbaheni dot as Minimales,
  Unė do ta ftoj nė duel mikun tėnd tė nderuar Zhyl Vern,
  Posi dikur Pushkini i revoltuar baronin Dantes!
  Un amigo verdadero es algien que cree en ti aunque tu hayas dejado de creer en ti mismo.

 9. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar [Perla] pėr postimin:

  bsdev (01-03-2017)

 10. #6
  … ßriläntě … ΅ Ų λŁŁї Ϊм Maska e [Perla]
  Anėtarėsuar
  07-09-2006
  Vendndodhja
  Aconteceu !!! Estava escrito assim...
  Postime
  6,593
  Faleminderit
  0
  46 falenderime nė 45 postime
  ZEZAKJA E BERNĖS

  Mė buzėqeshi Fati, siē ma desh zemra kėsaj here.
  Sot midis Bernės sė Vjetėr vėrej njė negre Perri!
  E kush s’kthen kokėn drejt asaj? Toka e Qielli!
  Dhe vetė Vilhelm Teli nga Statuja e Tij.

  E unė pyes veten: Qyshkur Fidia i Madh gdhend Venerėn e vet nga Mermeri i Zi.

  Katran e zezė, mė tepėr se kafja e pjekur! Nėn hije…
  Ēdokush e ndjen praninė e saj pa e prekur.
  Sytė i xixėllojnė shpuzė.
  Pėrhap gėzim e afsh si e dehur
  Prej pijes qė tė deh, pa e vėnė verėn nė buzė…

  Me mėngė zhapone, gjerdhan e minifund fsheh muzgun e pėrrallės.
  Bart tingujt e tė qeshur dhe tė fjalės,
  si shiu i diamanteve nė njė enė kristali.
  Dhe elegancėn e krenarinė e Valės,
  kur vala hov si Mali.

  Ndoshta i ngjan dhe Xhunglės, si njė mister pa fund.
  Vėshtrimi saj gjėmbon e shpin si ferra.
  Ndjen se e ēmojnė tė gjithė. Po ngjan se s’pyet pėr vlera.
  nė kėtė pus me plehra! Nė kėto rrjedha

  Hiērish. E teksa buzėqesh, me njė lėvizje Blic qė askėrkėnd s’pėrfill
  I ndrijnė dhėmbėt dėborė, kryelartė gjer nė qiell
  Shkel nė Qytetin e Vjetėr (Altstadt).
  Pėrmbi kalldrėme shkel dhe tundet si selvi.

  Dhe unė pyes prap: Qyshkur Roden i Madh po gdhend kryeveprėn e vet
  Nga mermeri i zi.

  Bernė 19 gusht 1996
  Un amigo verdadero es algien que cree en ti aunque tu hayas dejado de creer en ti mismo.

 11. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar [Perla] pėr postimin:

  bsdev (01-03-2017)

 12. #7
  … ßriläntě … ΅ Ų λŁŁї Ϊм Maska e [Perla]
  Anėtarėsuar
  07-09-2006
  Vendndodhja
  Aconteceu !!! Estava escrito assim...
  Postime
  6,593
  Faleminderit
  0
  46 falenderime nė 45 postime
  NJOHJA

  Kur njihesh me njė grua, qofsh i vetmuar, si plep.
  “Humbės i pakorrigjueshėm e i pėrhershėm
  nė ēdo lloj qeverie, Klub, OJQ, Bord Bamirėsie
  i dyshimtė i pėrjetėshėm,

  Nė ēdo hap qė bėn tė vjen sikur shkel nė njė “zonė tė minuar”.
  Sikur shkel si Jezui mbi gozhdė e mbi diamante.
  Sikur tė ndjekin qindra trafikantė
  (farisej modernė) tė tė mbėrthejnė pėrsėri.

  Kur lidhesh me njė grua ndjehesh si Perėndi ! Herė dukesh krejt i marrė.

  Herė tepėr i zgjuar. Njohja mund tė ndodhė nė stacion. Nė tram.
  E nė varrim. Dhe pavarėsisht se nuk ke marrė asnjė “Ēmim” pėr Bukuri.
  Dhe as pėr Menēuri. E ta kalojnė nė Kapital edhe shitėsit e vegjėl ambulantė.
  E nuk je as Kryeministėr. As Senator. As Papė. As Kapo-Bandė.

  Kur rri me njė grua e ia ngatėrron gishtat plot andej nėpėr flokė
  Tė duket sikur je “mė i pėrkėdheluri” e “mė i suksesshmi” nė kėtė Tokė!
  Saqė tė kap dėshira ta nisėsh Jetėn prap sė pari.
  E ta Rindėrtosh Gjithėsinė si Fausti i Urtė sė mbari.
  Un amigo verdadero es algien que cree en ti aunque tu hayas dejado de creer en ti mismo.

 13. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar [Perla] pėr postimin:

  bsdev (01-03-2017)

 14. #8
  … ßriläntě … ΅ Ų λŁŁї Ϊм Maska e [Perla]
  Anėtarėsuar
  07-09-2006
  Vendndodhja
  Aconteceu !!! Estava escrito assim...
  Postime
  6,593
  Faleminderit
  0
  46 falenderime nė 45 postime
  Shkallet

  Pėrditė ngjit mijėra shkallė qė tė tė them “Mirėmėngjes!” Sa tė tė dėgjoj pak zėnė.
  Shpesh ndjen njeriu urinė e njė fjale tė butė e tė pathėnė
  Mė shumė se urinė pėr njė trohėz buke.
  Shkallė-shkallė sa tė tė them: «Nesėr mos mė prit!”
  Mike! Pse mė jep pėrditė krahė Dashuria! Dhe shpesh m’i kėput krahėt?
  Mijėra shkallė! Nga superxhirot zemra po mė ēahet.
  Pse mė injektojnė helm ēdo orė hallet meduza? Pse e mira ēapet si qerre?
  Dhe e Keqja si vetėtimė?

  Mike! Mė mirė vij rrėfehem te ti
  Se nė Katedralen Notre Dame de Pari...

  Shkallė! Me koracė akulli e ballėdirsur
  Pėr tė soditur gjoksin tėnd qė dallgėzon si det nga frymėmarrja.
  E pėr tė tė ēuēuritur me njė frymė :
  Mike! Ndarja qenka mė afėr sesa takimi ynė…

  Shkallė-shkallė! Qė tė pėrsėrit pyetjen e pėrditshme : Si ke fjetur ?
  Dhe pyetjen e ēuditshme: Ku ka tretur loti im? Kush e ka gjetur?
  Mijėra shkallė! As lodhem dhe as mė kėputen kėmbėt.
  Kur presin dhėmbėt hekur nga acari. Kur akulli tretet.
  Kur vuajtjet e mia nuk i nxė as varri, as detet!

  Shkallė! Shkallė! Nė tė dy anėt e rrugės pemėt. Shkurret dekorative. Trėndafilat. Vilat nė Bazel e nė Rajnah. Vitet e ditėt e mia rresht. Ēapen bashkė me mua…

  Dhe po qe se mė pret Ti mbi Ēatinė e Rruzullit. E po qe se mė thua ti
  “Jam nė Everest”, unė vij nė ēast. Sado tė bjerė dėborė e ēfarėdo ere qė tė fryjė.
  Ngjitem! Bashkė me pajimet e mia: Ganxhat, ēekiēėt e litarėt alpinė…
  Dhe bashkė me shkrepat e tetėdhjetė (80) viteve mbi shpinė.

  Ngjitem! Ngjitem!
  Un amigo verdadero es algien que cree en ti aunque tu hayas dejado de creer en ti mismo.

 15. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar [Perla] pėr postimin:

  bsdev (01-03-2017)

 16. #9
  … ßriläntě … ΅ Ų λŁŁї Ϊм Maska e [Perla]
  Anėtarėsuar
  07-09-2006
  Vendndodhja
  Aconteceu !!! Estava escrito assim...
  Postime
  6,593
  Faleminderit
  0
  46 falenderime nė 45 postime
  ORĖT E MINUTAT, SI KĖMISHA TĖ NGUSHTA FĖMIJĖSH

  Mė shtrėngojnė fort ditėt e mia. Dilema!
  Orėt e minutat, si kėmisha tė ngushta fėmijėsh.
  Paqja ēdo ēast sjell dhembje.
  Kur po mė mbyllen kėto plagė-gangrena?
  Jam tradhtuar nga Lufta e nga Paqja.

  Ditėt e mia tė shkurtėra.
  Jam stėrnginjur nga etika e kallaisur. (Me aliazhe sulfuri.)
  Nga retorika e papagajve parlamentarė.
  Nga patetika minashkrehėse e ulemajve.
  Ditėt e mia. Orėt e minutat.
  Si biruca tė ngushta!

  Jam veleritur nga sfilata e “gjenuinėve” tė gjelbėr.
  Nga edukata raciste e Aparteidit. Kultura e Pinguinėve tė Anatol Francit.
  Dhe kultura e Polifemit.

  Nuk po e nxenė dot as kultura e odiēkės sime 3x3. (Nė Bazel)
  As kultura e filxhanit, qė pi kafe. Dhe as kubatura e Oqeanit!

  Po mė ndrydhin fytin:
  Shpirti primitiv i fluturimeve. Dhe shiu reaktiv.
  Po mė mbytin!

  Orėt e minutat lemeri! Pa fantazi e pa oksigjen.
  Ditėt e mia tė ngushta, si kėmish’ e Centaurit, nuk nxėnė dot
  As kėtė zhuzhak tė artė,
  Qė jep koncert falas nėpėr Konfederatė.

  Ditėt e mia tė shkurtėra.

  Reinach 7 gusht 2004
  Un amigo verdadero es algien que cree en ti aunque tu hayas dejado de creer en ti mismo.

 17. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar [Perla] pėr postimin:

  bsdev (01-03-2017)

 18. #10
  … ßriläntě … ΅ Ų λŁŁї Ϊм Maska e [Perla]
  Anėtarėsuar
  07-09-2006
  Vendndodhja
  Aconteceu !!! Estava escrito assim...
  Postime
  6,593
  Faleminderit
  0
  46 falenderime nė 45 postime
  SHI NĖ SHESHIN FEDERATIV

  Berna shkėlqen nėn shi, midis rubinėsh.
  Ia freskon ballin ditės. Ia shuan etjen stinės.
  Bien plot gas tamburet. Qyteti turret! Thėrret fanafara.
  Nė re mbėrrijnė sylynjarėt. (Ku fluturojnė tė marrėt!)

  E kthehen si ujvara.

  Sheshi Federativ plot pisha e shatėrvane.
  Nga kjo vesitje e ėmbėl dehen fill jargavanėt.
  “Pse mė kujtojnė Tiranėn?”

  O Zot! E gjithė Berna sot vezullon nėn shi.
  Mes vorbullės sė valėve befas mė shfaqesh Ti!
  Unė bėrtas sa mund posi dikur nė shpellė :
  « Pritmė, o Izabelė ! »

  “Tė dua fort” mė thua. Me kėmishė pas trupit ngjitur.
  E befas krejt papritur
  Mė tėrheq pas dhe mua, nė mes tė gurgullimeve.
  „Tė dua!“ mė josh sėrish, Ti lule e vetėtimave.
  I lumtur si askush unė qesh me sa fuqi.

  Por sa shtrij nga Ty duart, ti zhdukesh pėrsėri…

  Kot tė tė kėrkoj pėr rreth. Vėrej pas e vėrej pėrpara.

  Ti ēan mes qiellit si re. E zbret prap si ujvara.

  Nė Sheshin Federativ, mbushur me trishtim plot:

  Po verboj sytė kot, tek kėrkoj nėpėr shi njė lot, njė rreze diell.

  “Ku u trete o Izabelė!”
  Un amigo verdadero es algien que cree en ti aunque tu hayas dejado de creer en ti mismo.

 19. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar [Perla] pėr postimin:

  bsdev (01-03-2017)

 20. #11
  … ßriläntě … ΅ Ų λŁŁї Ϊм Maska e [Perla]
  Anėtarėsuar
  07-09-2006
  Vendndodhja
  Aconteceu !!! Estava escrito assim...
  Postime
  6,593
  Faleminderit
  0
  46 falenderime nė 45 postime
  NDEZ MILIARDA QIRINJ NĖ XHAMI E NĖ KISHĖ

  Ti kaq sa ishe grua ishe dhe lule shege.
  Ros’e lumenjve t’egėr dhe shkrepėtimė rrufeje.
  Posi rrėkel’e shpejtė ike edhe u ktheve.
  Me fluturimin e bletėve nė Malin e Sherbeleve.
  Si kambanat festive nė Bazel njė tė diele.

  Ike edhe u ktheve!

  Mė vėren qė prapa flokėve e huaj dhe kėndellėse.
  “Nga jeni,” pyes kot. “Nuk e di,” mė thua.
  Unė tė vėrej ty e shikoj qiellin: Gruaj ēdo prangė do ta kėputė.
  (Qoftė dhe zinxhir i artė.) Hyn nė ēdo labirinit skutė mė skutė.
  Shtron ēdo stuhi tė ēmendur e zbut ēdo bishė.
  Ndes miliarda qirinj nė xhami e nė kishė.

  Po pse nė Dashuri ndėrron moti ēdo minutė?
  ….

  Sa e njerėzishme ishe kaq e ēuditėshme e joshėse.
  Si Hėna bukuroshe nė Bazel nė njė mbrėmje vere.
  Dhe melodi e largėt, dhe ēokollatė esmere!

  Ti je Mjelmė Shtegtare e xixė nėpėr natė.
  Apo thjesht “kalimtare” njė e tetėdhjetė e shtatė.
  A ndoshta je «puhizė» qė i vjen Botės pėrqark.
  Dhe askush nuk tė ndal. E askush nuk tė kap!

  Apo njė Pllakė Guri ndoshta miliarda vjeēe,
  qė s’dihet ēfarė fsheh.
  E vėren ēdo Gjeneratė.
  Dhe e lė aty ku e sheh…
  Un amigo verdadero es algien que cree en ti aunque tu hayas dejado de creer en ti mismo.

 21. #12
  Super Moderatore Maska e shigjeta
  Anėtarėsuar
  16-04-2002
  Postime
  4,779
  Faleminderit
  108
  193 falenderime nė 168 postime
  Citim Postuar mė parė nga ;1923701

  Thuaja Hėnės

  Kur ke diēka,-pėr tė mė thėnė,-diēka qė se mban
  pėr vete
  Qė nuk ja thua e s`e shkul dot prej zemrės
  Dhe nuk tė shqitet kudo qė vete:
  Trokit nė hėnė! Thuaja hėnės!

  Dhe nė t`u sjelltė hėnė pak ftohtė
  kudo tė jem nė ēast vjen e m`a thotė.Trokit nė hėnė!

  Kur tė bezdisesh nga njė grigje halle,
  Mos u besosh as ėngjėjve as djajve
  As gurėve e sendeve reale

  Mos u beso as hijeve as ėndėrrės
  E ta ndiesh zbrazėtirėn gjer te dhimbja
  prit sa tė vijė mbrėmja.Thuaja hėnės!

  e largėt tė tė shtiret, sado e kotė
  Ka zemėr delikate hėna! Vjen nė sekondė mė thotė...

  Kur ke nė gjoks njė plagė, gur tė rėndė!
  Brengosje e plagosje. Makth! Brengė poshtruese
  E je shterur krejt duke besuar-
  Diēka qė s`ia thua as shoqes sate,as nėnės:
  Trokit nė hėnė! Thuaja hėnės!

  Ajo dhe yll tė jem ne Univers-
  Mbirė prej nebulozave e prej ėndėrrės-
  Vjen m`i kumton tė gjitha nė vesh!
  Vjen m`i kumton nė vesh...
  Trokit nė hėnė. Thuaja hėnės!


  p.s. Materiali u mundėsua pjesėrisht nga Estref Ago. Informacion mė i detajuar pėr jetėn si dhe krijime tė autorit janė tė mirėpritura.
  Nje version tjeter i kesaj poezie, shkeputur nga gazeta "Illyria"

  Thuaja henes

  Kur ke diēka per te me thene
  diēka qe nuk te shqitet e s'e mban dot per vete
  qe s'avullon si shiu e si bora nuk tretet
  E ngado qe te ikesh pas te ndjek kemba-kembes
  Trokit ne Hene! Thuaja Henes!

  Kur te bezdisesh nga nje grigje halle,
  Mos u besosh as engjejve as djajve
  As gureve e sendeve reale
  E s'ka njeri qe te ēliron nga dhembja
  Dhe nga Verdikti i Akullt i se Thenes
  Prit sa te vije mbremja. Thuaja Henes !

  Kur s'u ze bese me as hijeve as enderres
  As blozes qe te nxin, as bores qe zbardh majave
  as miqve tend te afert, as tezeve, as dajave
  e kur e ndjen zbrazetiren gjer te dhembja
  dhe asnje vinē gjigand s'mund te te ngreje nga renia
  Thuaja Henes - prit sa te vije mbremja.

  Kur ke nje plage, nen ije, qe djeg sa te than peshtymen
  Dhe te mundon ēdo ēast, te ze si varri frymen
  Diēka qe i ngjan tymit e mjergulles se nje dite
  Ku ngaterrohen lemsh: zbavitje e cfilitje

  Kur ke ne gjoks nje plage, gur te rende!
  Brengosje e plagosje. Makth! Brenge poshtruese
  E je shterur krejt duke besuar
  Diēka qe s`ia thua as vetes sate as nenes
  Trokit ne Hene! Trokit ne Hene! Thuaja Henes!

  Sado e larget qe te shtiret e mizantrope:
  ndoshta dhe te mjekon?
  Ndoshta te nxjerr nga llumi i kesaj bote?

  Dhe ne mos te shpetofte ajo
  ndoshta te merr me vete ne hapesire:
  Ku ne mos qofsh e lumtur
  te pakten je e lire.
  Mos shkruaj gjė kur je me nerva, sepse, ndėrsa plaga e gjuhės ėshtė mė e keqe se e shpatės, mendo ē’ka mund tė jetė ajo e pendės

 22. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar shigjeta pėr postimin:

  bsdev (01-03-2017)

Tema tė Ngjashme

 1. Feja e Gjergj Kastriotit - Skėnderbeut
  Nga Seminarist nė forumin Toleranca fetare
  Pėrgjigje: 161
  Postimi i Fundit: 10-10-2015, 09:48
 2. Skėnder Sallaku
  Nga Brari nė forumin Kinematografia dhe televizioni
  Pėrgjigje: 18
  Postimi i Fundit: 22-01-2015, 14:26
 3. Gjergj Kastrioti sipas pikėpamjeve antishqiptare
  Nga Davius nė forumin Historia shqiptare
  Pėrgjigje: 77
  Postimi i Fundit: 28-04-2006, 12:45
 4. Gjergj Kastrioti nė sytė e historianėve turq
  Nga manoklla nė forumin Historia shqiptare
  Pėrgjigje: 18
  Postimi i Fundit: 17-11-2005, 04:39
 5. A kemi mė vlera si popull?
  Nga ErionB nė forumin Ēėshtja kombėtare
  Pėrgjigje: 24
  Postimi i Fundit: 31-12-2004, 18:47

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •