Close
Faqja 0 prej 39 FillimFillim 1210 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 774

Tema: Danel Cana

 1. #1
  i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,896

  Danel Cana

  Nga vėndroja
  Natėn e mir atdheu im.
  Veē hėna mė buzėqesh.
  Freskija e natės e kėnga e bulktheve,
  Nė ēdo hap mė ndjek.

  Nga vėndroja t’pėrshėndes,
  Atdheu im i mirė.
  T’shof bukurin e agut me vesė,
  Shpejtohu errėsirė.
  D. Cana


  Duke kėrkuar kėngėn

  Kėrkova kėngėn tėnde,
  i dashur Atdhe.
  Kėngėt e zemrės time,
  qė forcat pesh mi ngre.
  Agimeve me vesė brodha,
  trėndafil kėputa,
  Ėmbėlsia e kėngės tėnde,
  mė erdhi tek buza.
  Vazhdova rrjedhės sė lumit,
  u ngjita gjer nė mal.
  Dėgjova kėngėn tėnde,
  kėndonte njė ujvarė.
  Sa bukur,sa bukur,
  entusiazmohesha unė.
  Kur shihja ujėt qė binte ,
  e kthehej nė shkumė.
  Kėputa njė degė gėshtėnje,
  tė lagur na ujvara.
  Tingull i kėngės tėnde,
  oi shpirtin ē’ma ngjallka.
  Gėshtėnjkė moj gjėmbaēe,
  vallė ē’far fsheh brėnda?
  Lulet tundnin thekėt,
  kishte ēelur kėnga.
  Cana Danel

  PISAZH NATYROR

  Mėngjes i freskėt, i bukur.
  Dielli i zjarrt, del me pėrtesė.
  Hap qepallat prapa majave me borė,
  E rrezet lėshon, mbi tokėn me vesė.
  ***
  Mjegulla gjumashe e rėnduar,
  Zvarritet bregut tė lumit.
  Fushat shtrihen si qylym i blertė,
  Dhe grurin era pėrkundi.
  ***

  -Hej male...O male!
  - Sa vite lufte duruat?
  -Me trupin tuaj, gjith plagė!
  -E prap ju...male qėndruat.

  Danel Cana


  Mamaja tė foli

  Tė foli Mamaja,
  zemra m'u coptua.
  Ajo ty tė do,
  por dhe unė tė dua.


  Nė dritare rrija,
  ishim pėrkrashi.
  Mė pe, a s’mė pe,
  kėtė nuk e di.


  Ē’gabim bėre vallė?
  Tė qortoi sot.
  Mos fjalėt e botės?
  E kan nxehur kot?


  Zemra mu kėput,
  kur pashė sytė me lotė.
  Ti me zė nuk qave,
  po, nė heshtje po.

  Syri nė lotim,
  nė zemėr mė preki.
  Ndaj dhe shpirti im,
  bėhet shpirt poeti.

  S’mund tė rri pa shkruar,
  dy vargje pėr ty.
  Tė qeshur t'i pafsha,
  gjithmonė ata sy.

  Danel Cana


  Adhuroj

  Adhuroj njė vajzė
  Nė kantier e kam.
  Ndodh shpeshher qė bashkė,
  Punojmė krah pėr krah.
  Unė shkarkoja kovėn,
  Ajo e pastronte,
  Dhe duke kėnduar,
  Niste tė kėndonte.

  Bėheshim dy zėra,
  Vinin dhe tė tjerė.
  Sa e bukur jeta,
  Aty nė kantjer.


  Pėr ty Rini
  Mė lindi mendimi tė shkruaj,
  e nisa k’tė poezi,
  Do shkruaj me shpirt tė kulluar,
  se mė vlon gjaku i ri.
  Shkruaj kėshtu, se ky ėsht frymėzimi.
  Kėtu i gjej fjalėt e mija.
  Dashurinė dhe gėzimin,
  qė mund tė shpreh poezija.
  Tė tėra ti mbledh, e ti radhisė,
  t’ia marr kėngės, me zė tė lartė.
  Ju, iso mė mbani vėllezėr,
  ashtu, labēe do ja marė.
  Pa ta shihni si do vejė,
  do gurgulloi si gurrė,
  Si ujėt e njė burimi, tė pastėr,
  qė s’shteron kurrė.
  Hej rini...si lule je.
  si manushaqe qė porsa ēel.
  Je e bukur, je e freskėt,
  pėr kėdo je tėrheqės.
  Po ti qeshu, zbukurohu,
  hapi ato fletė.
  Nėn k’tė diell e qet rritu,
  gėzohu nė jetė.
  Gjersa bota s’tė kan marė,
  netėve pa hėnė,
  Tė kėpusin, tė tė vyshkin,
  tė tė lėn pa nėnė.
  Gjersa buza jote e qeshur.
  s’ka njohur mėrzinė,
  Kėshtu do tė jesh pėr jetė,
  vetėm me lirinė.
  D. Cana

  Mėngjes dashurije
  (poemė)
  Hėna zuri tė venitej, prapa majės malit, t’lartė.
  Muzgu nisi dalngadalė, grykės lumit tė rėshqasė.

  Poshtė fshatit, anės lumit, rridhte ēurkė e njė burimi.
  Aty ndalem tė pi ujė, e lė ēantėn prej meshini.

  Kur papritur, veshėt kapėn, njė si tingull prej metali.
  Vjen njė vajz tė mbush ujė, mė e bardhė se kristali.

  Mbeta njė ēast i hutuar, s’di si mbeta i habitur !
  Para vashėzės sė bukur, gjirin mbushur, shtatin rritur.

  Syri saj, si drit e hėnės, buza si qershi e ardhur.
  Si n’argjėnt qafa e derdhur, flokėt gjer mbi mesė varur.

  Dhe ul kokėn i hutuar dhe ajo shikon pėrdhe.
  Dashuri e flakėruar, furishmi zėmrėn ma rreh.

  Matem qė ti them diēka, lėviz buzėt me ngadalė
  Nanurit’ edhe ajo, por s’dėgjohet asnjė fjalė.

  Dorėn i hedh, lehtė-lehtė, pėr mbi sup’, pėr mbi flokė.
  Por ajo e drithėruar, i mban sytė gjith pėrtokė.

  Pastaj i ngre sytė ngadalė, edhe mua zė vėshtron.
  Nė sy drejt, me mall e zjarrė, drejt nė buzė mė shikon.

  Kroi, ujėt shushurit, cėrkat pėrmbi gurė bien.
  Porsi lotė shkasin pastajė, si njė vajzė qė ngashėrehet.

  Fresku nėpėr trup na hyn . Mėllėnja kėngės ja merr.
  Era ėmbėl pėrkėdhelte, pemė e lule, ē’ka mbi dhetė.

  D. Cana
  Vajzat ushtare

  Perėndoi dielli i nxehtė
  Dhe dita e pėrvėluar.
  U afrua nata e qetė
  Dhe hėna e gėzuar.

  Vajzat kthehen nga fush’ e stėrvitjes,
  Tė lodhura nga udhėtim i gjat.
  Prap, nė sy nuk duket lodhja,
  Ato jan tė qeta, si kjo natė.

  D. Cana

  Vajz e Valėve
  (Pėrpunuar me motive popullore)

  Mbi njė gur anės sė detit,
  qan e zeza, qan.
  Syri i saj, qerpiku i ngritur,
  lotin nuk ja mban.
  Dhe njė djal qė dashuroi,
  pėrtej detit shkoi.
  Njerz tė tjer’, para e huaj,
  e bėn ta harroi.
  Lotė derdh’ , e qan e gjora,
  brengėn kush ja njeh?
  Ike dhe mė le e gjora,
  vetėm nė k’tė jetė.
  E shkretuam jetėn tonė,
  jam rritur jetim.
  Rroba tė zeza, mė veshe
  tani nė tė ri.
  Ah kurbet, kurbet i shkretė
  mbylle ‘sa shtėpi.
  Plagė hape, more njerz,
  pikė djalėri.
  Shkuan vite qė kur ike,
  njė letėr s’dėrgove.
  Ku t’kėrkoj, ah un e mjera?
  Zemrėn ma helmove.

  Danel Cana

  I BURGOSURI

  (kushtuar dajos tim dhe gjith
  atyre qė vdiqėn,si tė dėnuar politik)

  O qeli! O varr i tė gjallėve!
  Ē’kėrkojn nėn strehėt e tua,
  njerzit qė duan tė vėrtetėn?

  Mos vallė, hipokrizia dhe gėnjeshtra,
  Mban nė brez ēelsat e qelive,
  e mbyll nė to jetėn?!

  O kunja! O hekura!
  Sa shum i kushtoni kėsaj bote!
  Ndrydhni zemrat e njerzve.

  Pėr lirinė ini gllabėronjėse.

  D. Cana 1978

 2. #2
  i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,896

  Danel Cana --Poezi

  Nga vėndroja
  Natėn e mir atdheu im.
  Veē hėna mė buzėqesh.
  Freskija e natės e kėnga e bulktheve,
  Nė ēdo hap mė ndjek.

  Nga vėndroja t’pėrshėndes,
  Atdheu im i mirė.
  T’shof bukurin e agut me vesė,
  Shpejtohu errėsirė.
  D. Cana


  Duke kėrkuar kėngėn

  Kėrkova kėngėn tėnde,
  i dashur Atdhe.
  Kėngėt e zemrės time,
  qė forcat pesh mi ngre.
  Agimeve me vesė brodha,
  trėndafil kėputa,
  Ėmbėlsia e kėngės tėnde,
  mė erdhi tek buza.
  Vazhdova rrjedhės sė lumit,
  u ngjita gjer nė mal.
  Dėgjova kėngėn tėnde,
  kėndonte njė ujvarė.
  Sa bukur,sa bukur,
  entusiazmohesha unė.
  Kur shihja ujėt qė binte ,
  e kthehej nė shkumė.
  Kėputa njė degė gėshtėnje,
  tė lagur na ujvara.
  Tingull i kėngės tėnde,
  oi shpirtin ē’ma ngjallka.
  Gėshtėnjkė moj gjėmbaēe,
  vallė ē’far fsheh brėnda?
  Lulet tundnin thekėt,
  kishte ēelur kėnga.
  Cana Danel

  PISAZH NATYROR

  Mėngjes i freskėt, i bukur.
  Dielli i zjarrt, del me pėrtesė.
  Hap qepallat prapa majave me borė,
  E rrezet lėshon, mbi tokėn me vesė.
  ***
  Mjegulla gjumashe e rėnduar,
  Zvarritet bregut tė lumit.
  Fushat shtrihen si qylym i blertė,
  Dhe grurin era pėrkundi.
  ***

  -Hej male...O male!
  - Sa vite lufte duruat?
  -Me trupin tuaj, gjith plagė!
  -E prap ju...male qėndruat.

  Danel Cana


  Mamaja tė foli

  Tė foli Mamaja,
  zemra m'u coptua.
  Ajo ty tė do,
  por dhe unė tė dua.


  Nė dritare rrija,
  ishim pėrkrashi.
  Mė pe, a s’mė pe,
  kėtė nuk e di.


  Ē’gabim bėre vallė?
  Tė qortoi sot.
  Mos fjalėt e botės?
  E kan nxehur kot?


  Zemra mu kėput,
  kur pashė sytė me lotė.
  Ti me zė nuk qave,
  po, nė heshtje po.

  Syri nė lotim,
  nė zemėr mė preki.
  Ndaj dhe shpirti im,
  bėhet shpirt poeti.

  S’mund tė rri pa shkruar,
  dy vargje pėr ty.
  Tė qeshur t'i pafsha,
  gjithmonė ata sy.

  Danel Cana


  Adhuroj

  Adhuroj njė vajzė
  Nė kantier e kam.
  Ndodh shpeshher qė bashkė,
  Punojmė krah pėr krah.
  Unė shkarkoja kovėn,
  Ajo e pastronte,
  Dhe duke kėnduar,
  Niste tė kėndonte.

  Bėheshim dy zėra,
  Vinin dhe tė tjerė.
  Sa e bukur jeta,
  Aty nė kantjer.


  Pėr ty Rini
  Mė lindi mendimi tė shkruaj,
  e nisa k’tė poezi,
  Do shkruaj me shpirt tė kulluar,
  se mė vlon gjaku i ri.
  Shkruaj kėshtu, se ky ėsht frymėzimi.
  Kėtu i gjej fjalėt e mija.
  Dashurinė dhe gėzimin,
  qė mund tė shpreh poezija.
  Tė tėra ti mbledh, e ti radhisė,
  t’ia marr kėngės, me zė tė lartė.
  Ju, iso mė mbani vėllezėr,
  ashtu, labēe do ja marė.
  Pa ta shihni si do vejė,
  do gurgulloi si gurrė,
  Si ujėt e njė burimi, tė pastėr,
  qė s’shteron kurrė.
  Hej rini...si lule je.
  si manushaqe qė porsa ēel.
  Je e bukur, je e freskėt,
  pėr kėdo je tėrheqės.
  Po ti qeshu, zbukurohu,
  hapi ato fletė.
  Nėn k’tė diell e qet rritu,
  gėzohu nė jetė.
  Gjersa bota s’tė kan marė,
  netėve pa hėnė,
  Tė kėpusin, tė tė vyshkin,
  tė tė lėn pa nėnė.
  Gjersa buza jote e qeshur.
  s’ka njohur mėrzinė,
  Kėshtu do tė jesh pėr jetė,
  vetėm me lirinė.
  D. Cana

  Mėngjes dashurije
  (poemė)
  Hėna zuri tė venitej, prapa majės malit, t’lartė.
  Muzgu nisi dalngadalė, grykės lumit tė rėshqasė.

  Poshtė fshatit, anės lumit, rridhte ēurkė e njė burimi.
  Aty ndalem tė pi ujė, e lė ēantėn prej meshini.

  Kur papritur, veshėt kapėn, njė si tingull prej metali.
  Vjen njė vajz tė mbush ujė, mė e bardhė se kristali.

  Mbeta njė ēast i hutuar, s’di si mbeta i habitur !
  Para vashėzės sė bukur, gjirin mbushur, shtatin rritur.

  Syri saj, si drit e hėnės, buza si qershi e ardhur.
  Si n’argjėnt qafa e derdhur, flokėt gjer mbi mesė varur.

  Dhe ul kokėn i hutuar dhe ajo shikon pėrdhe.
  Dashuri e flakėruar, furishmi zėmrėn ma rreh.

  Matem qė ti them diēka, lėviz buzėt me ngadalė
  Nanurit’ edhe ajo, por s’dėgjohet asnjė fjalė.

  Dorėn i hedh, lehtė-lehtė, pėr mbi sup’, pėr mbi flokė.
  Por ajo e drithėruar, i mban sytė gjith pėrtokė.

  Pastaj i ngre sytė ngadalė, edhe mua zė vėshtron.
  Nė sy drejt, me mall e zjarrė, drejt nė buzė mė shikon.

  Kroi, ujėt shushurit, cėrkat pėrmbi gurė bien.
  Porsi lotė shkasin pastajė, si njė vajzė qė ngashėrehet.

  Fresku nėpėr trup na hyn . Mėllėnja kėngės ja merr.
  Era ėmbėl pėrkėdhelte, pemė e lule, ē’ka mbi dhetė.

  D. Cana
  Vajzat ushtare

  Perėndoi dielli i nxehtė
  Dhe dita e pėrvėluar.
  U afrua nata e qetė
  Dhe hėna e gėzuar.

  Vajzat kthehen nga fush’ e stėrvitjes,
  Tė lodhura nga udhėtim i gjat.
  Prap, nė sy nuk duket lodhja,
  Ato jan tė qeta, si kjo natė.

  D. Cana

  Vajz e Valėve
  (Pėrpunuar me motive popullore)

  Mbi njė gur anės sė detit,
  qan e zeza, qan.
  Syri i saj, qerpiku i ngritur,
  lotin nuk ja mban.
  Dhe njė djal qė dashuroi,
  pėrtej detit shkoi.
  Njerz tė tjer’, para e huaj,
  e bėn ta harroi.
  Lotė derdh’ , e qan e gjora,
  brengėn kush ja njeh?
  Ike dhe mė le e gjora,
  vetėm nė k’tė jetė.
  E shkretuam jetėn tonė,
  jam rritur jetim.
  Rroba tė zeza, mė veshe
  tani nė tė ri.
  Ah kurbet, kurbet i shkretė
  mbylle ‘sa shtėpi.
  Plagė hape, more njerz,
  pikė djalėri.
  Shkuan vite qė kur ike,
  njė letėr s’dėrgove.
  Ku t’kėrkoj, ah un e mjera?
  Zemrėn ma helmove.

  Danel Cana

  I BURGOSURI

  (kushtuar dajos tim dhe gjith
  atyre qė vdiqėn,si tė dėnuar politik)

  O qeli! O varr i tė gjallėve!
  Ē’kėrkojn nėn strehėt e tua,
  njerzit qė duan tė vėrtetėn?

  Mos vallė, hipokrizia dhe gėnjeshtra,
  Mban nė brez ēelsat e qelive,
  e mbyll nė to jetėn?!

  O kunja! O hekura!
  Sa shum i kushtoni kėsaj bote!
  Ndrydhni zemrat e njerzve.

  Pėr lirinė ini gllabėronjėse.

  D. Cana 1978

 3. #3
  viva voce
  Anėtarėsuar
  05-09-2005
  Vendndodhja
  NY
  Postime
  758
  Bukur Cana, plot deshire dhe frymezim, vecse kane nevoje per korrekture letrare.
  sereno

 4. #4
  i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,896
  Dashurija

  E ndiej dashurinė
  dhe dua tė dashuroj.
  Atė vajz qė mė gėzonė
  dhe unė ta gėzoj.
  Ē’do gjė nė jetė
  tė ngjall dashurinė.
  Kur era e malit
  tė fal ėmbėlsinė,
  Kur deti i gjerė,
  tė fal bukurinė.
  A nuk tė ngjall,
  e gjith kjo,
  dashurinė?

  D. Cana

  Kujtoj

  Kur shtronim shinat,
  se si mė dukej.
  Nuk mund ta shpreh,
  gėzimin qė ndieja.
  Kujtoj tė gjitha,
  ditėt e aksionit.
  Sa ėndėra tė bukura ,
  mė ngjall traseja.

  D. Cana 1979

  Shumė herė thashė

  Shumė herė thashė, shumė herė desha,
  Ta ndaloja penėn, tė mos shkruaja letra.

  E nisa tė parėn, hė edhe njė tjetėr.
  Nė pritje tė pėrgjigjes, nisja nga njė letėr.

  Po, ē’qėndisja nė to? Vallė ē’intrigoja?
  Hallet, shqetėsimet, nisja e tregoja.

  Ku e nisja letrėn, e ku pėrfundonte.
  Kėtė asnjė burrė, nuk mund ta kuptonte.

  Si nuk doli njė? Njeri, a i vrarė?
  Ta kėndonte letrėn, tė mė qante hallė.

  Pa le kur kėrkoja, takim ballpėrballė!
  Ca mė sikterisnin, ca fytyrė vrarė.

  Ca me servilizėm, pa shum salltanet.
  Thon njė fjal tė ėmbėl, “Na lini tė qetė “.

  S’ėshtė pun partie, kemi pun tė tjera.
  Ne shikojmė ka apo...S’ka ujė lera.

  Shikojm interesin , pėr gjith shoqėri,
  Rron apo nuk rronė, faktori njeri.

  Ē’tė them un i ziu! Ē’ tė shkruaj mė parė!
  Merak do mė mbetet, sot e gjer nė varr,
  Se takova dotė, Shokun Sekretar.

  Shumė herė thash, shumė herė desha
  Tė mė kuptoj njėri, tė dal e vėrteta.

  D. Cana 1985


  Ta shpėrblefshim nė liri

  (kushtuar Fato Berberit)

  Duart e tua tė bardha, tė buta,
  s’tu lodhėn kurr me ato gėrshėrė.
  Vrapoje ti mes breshėris’ plumbave,
  plagėt shokėve pėr t’ua zėnė.

  Dhe ēoje ti, melhem mbi to.
  Dhe ikte dhimbja, sa prekje ti.
  -Fato moj motra e vogėl,
  ta shpėrblefshim nė liri.

  Etje djegur, plagėve tė marra,
  tė uronin shokėt shpeshė.
  - Nė liri kur ta fitojmė,
  do tė bėhesh doktoreshė.

  Mbi tavolin gėrshėrėt flasin.
  Nė stendė ti na buzėqesh.
  Ato gėrshėr, njė libėr i rallė,
  pėr Faton trime, doktoreshė.

  v.o.i kam dorzuar vet nė muzeun e Tepelenės
  gėrshėrėt e F.Berberit, tė ruajtura nga nėna ime.
  Mė 1978

  Ti je njė grua e bukur

  Gjithė forcėn e mendimit
  qė mė ngjall, kur e kujtoj.
  Pėr atė qė po zhuritem,
  pa atė, qė s’mund tė rroj.

  Dhe tani qė e kam largė,
  para syve mė qėndron.
  Si nė ėndėrr, them ca fjalė,
  ky kujtim mė hidhėron.

  S’di si ndodhi, i qartė s’jamė,
  por nė zemėr mė sėmbon.
  Njė kujtim, i zjarrti mallė
  gjithė trupin ma pushton.

  Intriga dhe xhelozija
  jan dy gjėra qė nė jetė,
  Tė ndajnė nga dashuria,
  vetėm tė lėn , e tė shkretė.

  Dhe nė dorė, po tė tė mbaja,
  porsi lule e kėputur.
  Gjuh e zemrės do tė fliste:

  -Ti, je njė grua e bukur.

  D. Cana

  Pėr kujtim nė vėndin tėnd

  Gjithė forca e mendimit
  mė ēon nė kujtimin tėnd.
  At’herė lot i nxeht i syrit
  mė shpėrthen, e qaj me zė.

  Sa herė rri e mendoj,
  sa her’ zemra qė mė rreh,
  Them me vete bėj durim.
  Ti moj ti, me mua je.

  Edhe tani qė po shkruaj,
  s’jam i lirė nė trup e shpirt.
  Jam si zogu qė shkund krahėt
  mbas' shiut, ndaj tė gdhirė.

  I kam qejf dallandyshet,
  zogjtė, bletėt e gjithēka.
  Blerimin kur pemėt vishen,
  me gjith shpirt kėndoj pėr ta.


  Dor pėr dore, do tė ecnim
  nė livadhe, nė lėndina..
  Tufa lulesh do tė falja
  ēaji mali, trėndelina..

  Ti moj ti, qė mė zhurite
  qė pėr mua nuk mendon.
  Me njė ėndėrr mė trishtove..
  Ėndėrr, qė asgjė s’premton.

  D. Cana
  U bėfsh njėqint vjeē

  Oj kėnga ē’vajka me iso!
  Oj vallja ē’u hedhka bukur!
  Dhe nata e ngrohtė e Majit
  tė ē’lodh, tė ngazėllen.

  Shtėpia dykatėshe mbi kodėr,
  k’tė natė tė freskėt , ka festė.
  Se ti e bukur Anila,
  mbush plot, pesėmbėdhjetė.

  Fytyra jote e qeshur
  gėzimin e jetės shpreh.
  Tė gjith t’urojnė me zemėr:
  - U bėfsh Njėqind vjeē.
  Danel Cana

  Pėr tokėn time

  Pėr tokėn time do shkruaj me zjarr.
  E tėrė nervat ti tendos.
  Do shpreh njė brengė, do shpreh njė mallė.
  Si letėr shpirtin ma palos.

  D. Cana

  Mbi fotografi

  Tė isha pranė teje vetėm njė ēast !
  Do tė kėndoja me dashuri.
  Do tė kėndoja, me mall e zjarr.
  Ashtu si tani mbi fotografi.

  Do tė kėndoja njė serenatė,
  pėr ty dhe vetėm shėndet lus.
  Gjer mėngjes, sa gjumi tė mė marė,
  e telat kitares t’ja kėpus.
  D.Cana


  Pėr popullin tim

  Kėndoj atė kėngė, qė mua mė rinon.
  Qė mė jep jetė, e mė bėn tė fortė.
  Ē’do varg, ē’do tingull i saj,
  Rrjedh i pastėr, si ujėt kristal.

  Rrjedh e rrjedh kėnga ime,
  Kėngė e pa shteruar.
  Vjen nga kohėrat, nga thellėsitė,
  Si oshėtim e viteve tė pa harruar.

  Ashtu si veriu i ėmbėl n’pranverė,
  Qė sythet ēel, e limfėn e bėn tė rrjedhė!
  Ashtu dhe kėnga jonė rrjedh e qetė,
  Nėpėr dejet tanė, e na jep jetė.
  Pastaj rishtas fluturon lehtė,
  E lart nė qiell ngrihet shpejt.
  Kur kėndojmė tė gjith, e zėrat bashkojmė,
  E dielli mė tepėr dritė s’mund tė ketė.
  D. Cana

  E pushtove kalanė

  Mė do, tė dua!
  Tė gjitha fjal janė.
  Kush e besoi brengėn,
  qė pushtoi kalanė?

  Tė shikosh herė tjetėr
  ē’do bėhet, mė thua!
  Tė gjitha pėrralla
  nga buzėt e tua.

  Tjetėr thonė sytė,
  tjetėr zemra jote!
  Nuk i gjendet filli
  fare kėsaj bote.

  Si ėmbėl e thua
  tė lutem, direktė..
  Thua se na qėnke,
  “Lule Mosmėprekė”.

  Pakė lot i derdha,
  para se filloj.
  Ndaj dua tė shkruaj,
  e tė mos pushoj.

  Ti ndoshta do tallesh
  me fjalėt e mija.
  Tė gjitha sa thuhen,
  janė nga dashurija.

  D. Cana

  Brenga kosovare

  Nuk mė lė njė breng e shkretė,
  tė dal nė dritare.
  Mė thotė ulu, shkruaj dy vargje
  kėngė Kosovare.
  Nuk mė lė tė qetė njė brengė,
  nuk mė lė tė fle.
  Mė ngacmon pėrher mė shumė,
  mė thotė:- Nuk e pe?!
  Po. I pashė, i pash tė gjitha.
  Dhe sa nuk kam parė.
  I pash nėnat me tė zeza,
  me zemėr tė vrarė.
  I pash gratė e Kosovės,
  me duar nė gji.
  Qajnė pėr burrat, pėr vėllezrit,
  qajnė pėr fėmijtė!
  Qajnė e s’kanė tė pushuar.
  Ah ē’duron kjo zemėr!
  Mbushur pirgu me kufoma,
  nuk i vė dot emėr.
  Qajnė gurėt, qajnė pemėt..
  Edhe malet qajnė.
  Pėr tė gjorėt Kosovarė
  s’kanė nga t’ja mbajnė!
  Tė pėrzėn nga vėndi jot,
  nuk paska mė keq.
  Burra, gra edhe fėmij,
  tė rinj edhe pleq.
  Ah Evrop, Evropa plakė!
  U tregove skile.
  Dikujt i hyre nė hakė,
  ja pate me hile.
  Ata qė kohėn e shkonin,
  nė dhoma sedefi!
  Aqė ditėn, atė bėnė.
  Si u deshi qejfi.
  Por s’mbaron aty e drejta,
  s’shuhet historija.
  Veē lirisė, asgjė s’kėrkojė,
  nė trojet e mija.
  Duam liri, nė tokėn tonė!
  Jo pranga nė duar!
  Shqipėtari kurr nuk rronė
  shtypur , skllavėruar.

  D. Cana tetor 2001  PRAP DO VIM TEK TY

  Vlorė moj e zeza tinė.
  Prap e bėre tragjedinė!
  Hodhe nė detė rininė
  Me ca varka si Opingė.

  Pa kujtohu mir moj Vlorė..?
  Sa ke hequr deri sotė?
  Sa ke veshur nė tė zeza?
  Sa mbyte nė vaj e lotė?

  Vlorė me tradita shumė
  Qė nuk flė, po rri pa gjumė!
  Edhe netėt me furtunė,
  Zėmrėn nga vėndi e ēkulė.

  Vlorė plakė burrėreshė.
  Bėhu njėher trimėreshė.
  Thuaj ndalė shesh pėr sheshė
  Atij qė tė bėri pėrsheshė.

  Ngrihu Vlorė, e bėja forra
  Si qėmoti me Qemalė.
  Ngrihu moj t'u thaftė dora,
  Bjeri hasmit mu nė ballė.

  .

  Ata djem qė u mbytnė,
  Nuk ėshtė se deshėn vetė!
  Dikush mė qafė i mori,
  Shkundur i hodhi nė detė!

  Priji ato tentakula
  Vlorė zėmėr e rinisė.
  Kontraband e korrupsionin,
  Qė jan varr i Shqipėrisė.

  Pėrsėri do vim tek ty
  Vlorė moj e shtrėnjta jonė.
  Do vim me flamurin lartė
  Tė ndėrtojm e zbukurojmė.
  Danel Cana Zakynthos
  11.1.2004

 5. #5
  i/e regjistruar Maska e mondishall
  Anėtarėsuar
  28-11-2006
  Vendndodhja
  Ne Selanik te Greqise
  Postime
  2,690
  Vargje te dala nga nje shpirt i mbushur plot ndjenja te perzjera dashurie, revolte, brenge, malli... Te thjeshta e te rrjedhshme, pa sforco e zbukurime shtese, si vete muza e poetit. Per vazhdim dashamires, mbetem tek mendimi i dp17ego. Urime!

 6. #6
  i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,896
  VAJTIMI I NĖNĖS—Varianti II-tė

  Mbi njė shkėmb tė zbardhėllyer
  kishte dalė plak’ e shkretė.
  Me duart tė kryqėzuara,
  tret shikimin thell nė detė..!

  Ah moj zemėr si duronė..!
  Si duronė moj e shkretė..?
  Mė mirė plaēė pėr gjithmonė,
  se sa heq ato qė heq.

  Ē’qe kėshtu kjo jeta jonė?
  Kush e priste kėtė ditė?
  U hap pėrsėri kurbeti,
  na mori bijat dhe bijtė.

  Mbeti toka si e djegur!
  I ka rėn flak e pa parė!
  Mbenė njerzit qyqyndrakė!
  Ėshtė bėrė pėllėmb e varr!

  Nga ta zė e drithėruar!
  Nuk do rrojė sa kam rruar.
  Tė mos shihja ēfar kam parė.
  Ca tė vdekur, ca tė gjallė!

  Djal e nuse ē’mi ke bėrė?
  Det i thellė edhe i gjėrė.
  Ē'omi, mos m'i mbaj nė gji!
  Det i madh...det i zi.

  Nga ti hedh sytė mė parė?
  Keq nė detė.., e keq nė malė!
  Dhe nė malet e Greqisė
  mbenė bijt e Shqipėrisė.

  U pėrmbyēi more male.
  More male tė rėnduar.
  Sa kanė mbetur? Sa kanė ikur?
  Vallė, i kini numuruar?

  Dhe ata qė kan arritur
  Pėr atė bukė tė shkretuar!
  Si t'i gjejnė nėnat e shkreta?
  Kur dhe emrat kanė ndėrruar!

  Si ta lėm vėndin tė shkretė?
  Tė humbasim mall e gjėnė?
  Tė mohojmė gjuhėn tonė?
  Tė mohojmė se kemi qėnė?

  Se nė botė ka pak miqė.
  Ka tė mirė, e ka tė liqė!
  Ka disa qė duartrokasin
  kur ne njėri-tjetrin vrasim.

  Ka dhe ca qė na nderojnė.
  Kėrkojnė tė na ndihmojnė.
  Po.., sa do tė mbaj i huaj?
  Po s’punuat nė vėndin tuaj?

  Pra dhe mikun mbaje mik.
  Dhe mos e bėj pėr tė lik!
  Por tė ligut... tregoj vėndė,
  mos i beso vėndin tėndė!

  K’tė qė them, e them nga derti !
  Syt e nėnės mbenė nga deti !
  Zėmėr e nėnės mir e di,
  se do kthehi nė shtėpi.

  MARATONOMAK
  (Kushtuar Gramoz Palushit)

  Thika pret Flamurin.
  Zemra gjak kullon.
  Ē'faj bėri Gramozi,
  Fitoren kur feston?

  Thika drejt nė zemėr,
  Goditi pa mėshirė.
  - Mė vrau!I pa besi.
  Njeriu i lig,pėr cmirė.

  Dora gjakatare,
  Nuk di tė ndaloi.
  Tė tjera jetė kėrkonte.
  Kėshtu di tė fitoi!

  Tė verbėr tė k'tij shekulli,
  Largė cmirės pa emėr.
  Fitorja nė njė lojė.
  Nuk matet me njė zemėr!

  Fitoreja nė lojė!
  Dhe vete dhe vjen.
  Prapė nė jetė njė Zemėr,
  Asnjėri nuk e kthen!

  Pusho i qetė Gramoz!
  Pėr nderin derdhe gjak.
  Nė shekuj do tė mbetesh,
  MARATONOMAK.
  Zakynthos 2004

  BĖHU SĖRISH TRIMĖRESHĖ

  Vlorė moj e zeza tinė;
  Prap e bėre tragjedinė!
  Me ca varka si opingė
  valė me valė hodhe rininė.

  Ditė me zi sikur pa shpresa
  numurojė gjer mė sotė!
  Sa ke veshur nė tė zeza?
  Sa ke lėnė nė vaj e lotė?

  Ata bijė mbytur vale
  tjetėrkush nė hon i ēon.
  Priji ato tentakula,
  kontrabandė e korrupsion.

  Vlorė e njohur burrėreshė.
  Bėhu sėrish trimėreshė.
  Tek flamuri, mu nė shesh
  ndal atė qė t’bėn pėrshesh!

  Ky lloj hasmi qė u ngjall
  Tė mbuloj porsi dėbora .
  Si qėmoti me Qemalė,
  ngrihu Vlorė, e bėja forra.

  2004 Danel Cana Zakynthos

  MĖ I BUKUR

  Ēdo njeri ka njė tė shėnjtė,
  qė ai e dashuron.
  Pėr tė gjumė s’bėn i qetė,
  pėr tė fal, pėr tė kėndon.

  Mė i bukur vėndi imė.
  Me pyje e lule shumė.
  Me ujė tė kulluar fare.
  Mes maleve shkon njė lumė.

  Danel Cana Zakynthos 2004

  ( Kushtuar artistit tė popullit )
  K. RROSHI

  Ē’ do thinjė e jotja
  ē’do rudhė nė ballė!
  Artin shpreh ,
  e artin mbanė.

  Kur flet, kur qesh,
  kur reciton..!
  Gjeniun shpreh,
  e Gjeni... rronė.

  24 O2 2004

  ĒAST

  Hėna ndriēon
  e rrezet bjen mbi ty.
  Nė gjirin tėnd tė purpurt
  k’to rreze gjejnė strehi.
  Jasht dritares natė
  e ti po ėndėrron.
  Mbėshtetur nė krevatė,
  pėr dashurinė mendon.
  Gjethet njė nga njė
  po bjenė nė tokė tė lagur.
  Shkėputen nga mėma,
  ku s’kan mė pėr tė vajtur.

  Si hėna, tė isha,
  tė bija nė shtrat!
  Lehtė e pa kuptuar
  tė merrja nė krah.

  Danel Cana

  SI U KATANDISĖM
  Njė ēikė syt' i pe dhe u ndeze zjarr,
  Ti e di sa vuajte i shkreti Omar.
  Po un si tė bėj, qė i shoh pėrditė?
  Tė gjitha pėrjashta, kofshėt edhe gjitė?!

  Mendoje njė puthje, edhe... ti e di,
  Sa vuajtje shkaktonte, i shkreti Sadi!
  Po unė si t'ja bėj qė i shoh pėrditė?
  Puthen, pėrqafohen, pleqt edhe tė rinjtė?!

  Kur hynte shtatori, vjeshta e praruar!
  Kėmbenin unazat, ēiftet e fejuar.
  Sot nuk kan lėn gishtė, nė kėmb e nė duar!
  Janė bėr njėsoj, fejuar-martuar.

  Vėth e byzylykė s'ka tė numuruar!
  S'kanė lėn vėnd bosh, as pėr t'i fėrkuar!
  I kan bėrė veshėt, si fundi njė shoshe!
  Gjuhė, buz e hundė, nė mes e nė qoshe.

  Ti shikosh tė veshur..bėrė llapa-llapa.
  Mbushur gjithė andra, pėrpara e mbrapa.
  Ējerrė e sakatosur, bėrė pėr lemeri.
  ....Si u katandiska i ziu njeri?!
  Danel Cana

  DUA ,... SE TĖ DUA !
  Dua qė tė flas, ti nuk mė ndalon!
  Dua qė tė pyes, rreptė mė shikon!
  Dua tė shikoj, rrugėn ma ndėrron!
  Dua... Prapė dua, ti veē mė vonon!
  ....Po ndalu njė ēast!

  Marr nė telefon, po ti 'smė pėrgjigjesh!
  Mė bėn qė tė vuaj, mė bėn qė tė pres!
  Tė lutem mos thuaj, se nuk ke dėgjuar!
  Zemra nuk ta do, tė luash me mua!
  .... Zemra s'tė gėnjen!

  Tė kam par si ecėn, kam shtangur njė ēast!
  Tė kam par si qesh, tė kam admiruar!
  Tė kam par si qan, zėmra mė ka therur!
  Kam qar edhe unė, se nuk kam duruar!
  ...Besomė ē'tė thashė!

  Ata lot qė derdhje, ku i mbaje vallė?
  S'priste loti lotin, mbi faqen e tharė!
  Kush tė ka kurdisur, thua qė tė vuash?
  Mos e lėsho veten, pėrpiqu tė duash.
  ....Tė duash vėrtet.

  Pėrpiqu njėherė, vetveten tė gjesh!
  Tė mira tė liga, akoma s'ja njeh!
  Pėrpiqu tė duash, mua, siē tė dua!
  Do falja gjithēka, vetėm tė mos vuash!
  ....Ėshtė vetėm njė jetė...
  Danel Cana 2006

  ĒAMĖRIA
  Unė do tė jem i qetė,
  Kur tė shoh ēamerin,
  Nė vėnd tė saja tė rrojė!
  Edhe si njerėz tė lirė,
  Tė qeshė edhe tė gėzoj.
  Ma do zemra qė tė bėhet,
  Ajo qė njeriu do.
  Po ke zemėr prej njeriu,
  Nuk i thuhet zemrės Jo!
  Kush ka zemėr prej njeriu,
  Nuk e bėn tjetrin tė vuaj!
  Por dhe kur e sheh qė vuan!
  E ndihmon, e i jep shpresė,
  Se dhe boten po t'mė falin,
  Ēameria do therresė!

 7. #7
  i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,896
  KAM SHUM SHPRESĖ
  Kamė shumė shpresė;
  Qė tė mos jeshė,
  Ti e trishtuar dhe e vetmuar!

  Kam shumė shpresė;
  Qė dashuria dhe lumturia,
  Tė vijnė tek Tyja!

  Kam shumė shpresė;
  Se e kupton,
  Njė zemėr t'pa fajshme,
  Kur dashuron!

  Kam shumė shpresė;
  Si asnjė tjetėr,
  Se edhe ti..,
  Je e ngroht nė dashuri!

  Kam shumė shpresė;
  Dhe pėr gjithė jetėn,
  Kėshtu do mbesė,
  Me shpres e besė!

  ROJA DHE HAJDUTI
  Njė ditė rojtar i vreshtit
  E zuri njė hajdut!
  Tė vinte nė kuvend shum ai ju lut!
  Hajduti i shkathėt,
  E mbajti pėr mesi,
  Qė roja budalla,
  Tė mos ikte nga vreshti!
  Roja ngriti zėrin,
  I revoltuar shumė;
  Tani ta marr vesh,
  Mė zure Ti, a Unė??

  I VETMUARI
  Kėndo Bilbil e mos pusho
  Si liria s'ka.
  Po zemra ime nė kafaz
  Ngushėllim nuk ka.

  Vajzė zėmra jote e brishtė
  S'e njeh pabesinė.
  Ndihmo dhe njė zemėr tjetėr
  Qė pret dashurinė.

  SHĖRIM NUK GJEJ
  Edhe pija s'ma qan hallin,
  Si tė bėj se di!
  Dua vajzėn ta kem pranė,
  Ta shtėrngoj nė gji.

  Dhe i dehur,bėrė tapė,
  Nuk fitova gjė.
  Ah moj botė,botė mizore
  Ėndėrrat ku m'i lė?

  Brenga, ėndėrrat, dashuria,
  Tė gjitha ku vanė?
  Kush e shėron zemrėn time?
  Kush mė bėn derman?

  Kush arriti pavdeksinė?
  Ju lutem mė thoni!
  Jeto jetėn,ėshtė e bukur,
  Puthje,dashuri shijoni.

  LUMTURI KĖRKO
  Kėrko zemėr e etur,
  Kėrko lumturinė,
  Se ajo na duhet,
  Pa tė dotė s'rrimė.

  Porsi oksigjenin
  Qė fusim nė gjak,
  Fusim dashurinė
  Pėr tė jetuar gjatė.

  Asnjė pasuri
  Nuk ka vlerė nė jetė,
  Se sa dashuria
  E thjeshtė, e vėrtetė.

  Ta mbajnė tė pastėr,
  Shum zėmra jan shuar.
  Shum tė tjera ikėn
  Dhe pa lulėzuar.

  Atje ku bie zjarri
  Ēel njė tjetėr jetė,
  Tjetėr botė ngjallet
  Forc e shpres na jepė.

  Mė shum dashuri,
  Puthje pa kufi,
  Se ato tė mbajnė,
  Gjith jetėn tė ri.

  PIJA DHE DASHURIA
  Nuk ėshtė gjė dehja, me verė e raki,
  Para mpirjes sė trurit, kur ke dashuri.
  Tepėrimi i pijes,tė shpie nė spital.
  Dashuri e tepėrt, tė ēon dhe nė varr.

  Kur pimė raki, s'dim ē'themi aspak!
  Por tė dashuruar bėhemi foshnjarak.
  Rakia dhe vera, tė vėnė nė ėndėrr!
  Kurse dashuria, tė bėnė me zėmėr.

  I DEHUR NGA DASHURIA
  Vajza nga mėndja unė ika.
  Do tė pi siē e nisa.
  I mbuloni ato cica,
  Njė nga njė i boshatisa!

  Nuk dua mė qaf t'u bije,
  Ju rri pranė, qė t'u bėj hije.
  Qė verėn ju ta shijoni,
  T'ju puth e tė fluturoni.

  Mos e ngri fundin ashtu!
  Nuk e sheh se jam kėtu?
  Mėndjen e kokės ma mori,
  Del zemra nga kraharori.
  -2007-

  BUKURIA
  Nga njė vogėlushe, sytė dot si heq.
  Shikoj shoqen time, bėrė si mos mė keq.
  Nė gjoksin e saja, sytė i pėrqėndrova.
  Hidhej i hazdisur, dotė nuk durova.

  Buz e saj e kuqe, jetė tė dhuronte.
  Syri i saj i kaltėr, zėmrėn shigjetonte.
  Trupi i saj i bukur, tundej si Selvija.
  Ku ta pėrqėndroja, vėshtrimin s'po dija!

  SHOQATA E PIJANECĖVE
  Raki rrushi,raki mani,
  Si shum tė ka dalė nami.
  Kurrė fara mos t'u shoftė,
  Edhe na dheu buroftė.

  I bashkove vajza e djem,
  Pinė,kėrcejnė,u bėn ujem.
  Qyfyre e shaka bėjnė,
  E kan zemrėn nė pėllėmbė.

  O Arben t'u bėfsha ferrė,
  Merre gotėn dhe njė herė.
  Ta kthejmė e ta bėjmė gėzuar,
  Pėr atė qė na ka ftuar.

  Pėr zotin e shtėpis do pimė,
  T'ja mbarojmė gjith rakinė.
  Meze e mish tė mendojė,
  Le tė gjejė ku tė dojė.

  E zonja e shtėpisė rroftė,
  Dhe ēifti u trashėgoftė.
  Nė tė tjera raste vafsha,
  Dasma e aheng u pafsha.
  -------------------------
  Don zhuan, e Shoku-Tanku
  Bėni vėnd se erdhi plaku.
  Mos bėni hile nė pije!
  Jeni tė rinj e s'u ka hije!

  Ti thua qė unė do pi.
  Pi mo! Kush ta mbajti ty?
  Por vetėm kėtė punė dini?
  Kėtej nga plazhi nuk do vini?

  Hajdeni se ėshtė shum mirė.
  Deti i kripur si shėllirė.
  Tė ēan ballin seksi femėr,
  Shih me sy dhe plas me zemėr.
  ------------
  MYSLIMANI...!
  O ti, qė mbahesh Mysliman!
  Tė duket jeshil anė e mbanė.
  Mohon gjithēka qė tė mbanė,
  Mohon Nėnėn dhe Babanė.

  Njė'ri qė s'njeh veten e vetė,
  Ikėn si kali nė tė pėrpjetė.
  Barrėn e rėndė mban mbi shpinė,
  E djersėt rrjedhin, mbulojnė synė.

  Njė herė kastile i thanė dhelprės,
  Ta vizitonte "zotin e saj".
  S'mė ka lėn mėndja,u'a ktheu dhelpra!
  Nuk do mė puthė,do tė mė hajė.

  Feja, i dashur,ėshtė bėrė Luanė.
  Ka ngrėnė,po ha dhe do tė hajė.
  Ku gjen si ty tė nėnėshtruar.
  Kur i venė n'fole...Pėrse tė luaj?
  - 2007-
  RRACĖ PIJEXHIU!
  A vemi, a s'vemi,nė mes tė pyllit do vemi,
  Atje, si tė marrė, raki e mish do kemi.
  Do pimė sa tė dehemi,sa t'na e ketė ėnda!
  Natėn do ta shkojmė,nė kasolle brėnda.

  Le tė bjeri shi! Le tė bėj tufan!
  Me vajzėn nė gji, je si nėn jorgan.
  Ska ē'na bėn tufani! Nuk na lag ne shiu!
  Jemi rrac e fortė, rracė pijexhiu.

  RAKIA E MALLKUAR!
  Ah rakia! Kjo rakia...!
  Tė bėn qė ta duash vetė.
  Se kur pi raki e dėndet,
  Prifti,hoxha s'di ēa fletė.

  Zėnė flasin,dėrdėllisin,
  Gjithė botėn e bekojnė.
  Kur nuk gjejnė faqoren para,
  Kthehen shajnė e mallkojnė.

  TA PIMĖ ME FUND
  Ju paēa o miq sa malet.
  Rakia i shkoftė hallet.
  Aq e fortė qoftė drejtėsia.
  Njėzet gradėshe,sa rakia.

  Nuk kuptojnė ca shejlerė,
  Qė u zunė e qė u therė,
  Na u funė nė pus tė thellė!
  Qė andej,s'ka zot t'i nxierrė.

  Ligj pėr t'a ėshtė porosia.
  Qė "na vjen na perėndia"
  Nuk shikojnė nga syt e ballit,
  Qė njerzit jan gjithėsia!

  Pa mėsuan dhe kompiuter!
  Kėshtu thotė i madhi zot!
  Kokėn e mbajnė nga qielli!
  I harrojnė kėmbėt nė tokė!

  SHOKĖ DO PI
  Do tė pi o shokėt e mi,
  Se kam tė madhe mėrzi.
  Nga forumi mė pėrjashtuan,
  Pėr ca njolla nė biografi!

  Sado tė na shesin mėnd,
  Disa njerėz "me parti"
  Prapė jan ata qė janė,
  S'mėsohen n'demokraci.

  Nuk ndryshojnė kurrsesi!!!

  --------------------
  MOS GABO
  Kam njė hall tė madh,s'di ku ta kėrkoj!
  Mė besoni shokė..s'mundem ta harroj.
  Nga dora mė iku...,largė fluturoj.
  Mė ndihmoni shokė,ku mund ta kėrkoj?
  Mė gėnjeu Qėnia,mė tha ta ndihmoj!
  Sapo hodhi lumin...Kalin pėrdhunoi.
  Ah moj botė mizore,nuk i vė dot emėr!
  Si i mban k'ta njerėz,pa mėndje,pa zemėr?
  Zėmra kur ka krisur,shpirti pikon lotė!
  Dhimbjes saj largoju,se nuk matesh dotė!
  Dhimbja e dashurisė,dhimbja mė e fort,
  Edhe gurin plasi,s'i rezistoj dotė.
  Kurr nuk do tė shohėsh njė ditė tė bardhė,
  Gjersa plaga ime tė mė mbajė zvarrė.
  Gjumi ėshtė prishur,nuk mundem tė flė.
  Do ta hedh nė lumė...lumi nuk e nxė!
  Do ta hedh nė det..po nuk duket gjė!
  Nuk do qė tė dali,pa mėndje mė lė.
  Dhimbja do kaloi,mua do mė lėrė,
  Vetėm kur njė tjetėr vėndin tėnd ta zėrė.
  9/2007

  .......................................
  -KĖSHILLIM ME DIANĖN

  Si je?.. Tė thonė e dashur Diana,
  Ē'ke qėnė?.. Iku ,perėndoi.
  Se koha rrjedh porsi ujėvara,
  Asnjė nuk mundet ta ndaloi.

  Kaq shum tė vuash nuk tė pėlqen,
  Kėtė tė gjith e thonė tani.
  Por fakti ėshtė,nuk do tė bindesh!
  Apo e ke pėr inerci?

  Inercia nuk tė mban gjatė.
  Njė vrull ėshtė dhe...pastaj?
  O del nga shinat!...O rri nė to...
  Dhe zemra s'ka pėrse tė vuajė!

  Asnjė nga k'to nuk ėshtė mė duket.
  Eshte vetem UNI qė tė mban pengė.
  Se zėmra jote tė tjera vėnde,
  I do..i meriton..ėshtė e vėrtetė.

 8. #8
  i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,896
  EJA DALLANDYSHE

  Ti nuk je e para! As e fundit jo!
  Qė njė zemėr e brishtė vuan pėr dashuri!
  Jeta njerėzore sic e sheh, ėshtė kjo!
  Pėrmban brėnda saj edhe Mizori...

  I ke parė zogjtė kur ndėrtojnė folezat?
  Fillojne tė reja,asnjė s'do tė vjetėr..
  Edhe zemra jote,do gjej qetesinė.
  Eja Dallandyshe...Bėj njė fole tjetėr.

  Eshtė njė legjendė " Vajz e Valėve".
  Duhet ta kuptoshė; Si ajo nuk je!
  Legjendat tregohen qė ne tė mėsojmė,
  Qė tė dimė ēfar marrim dhe kur dashurojmė.

  Gjakosja e zemrės ėshtė si hekur i nxehtė,
  Sado tė shėrohet, prapė shėnjė do ketė.
  Shenja nuk ėshtė dhimbje, po ka njė sekret,
  Ėshtė kujtim i ēmuar pėr kėdo nė jetė.

  -LĖRE ZEMRĖN TĖ BUROJĖ

  Burim i kulluar ku t'a gjesh tė jeshė!
  Kush nuk do tė donte t'i ngjante atij?
  Lėre zemrėn tėnde,ende tė burojė,
  S'kan ē'ti bėjnė rrėketė,dot s'e turbullojnė.

  Ajo qė kalove ėshtė si rrėkeja,
  S'ėshtė as lum,as detė,ti kėtu gabohesh!
  Ulėrin nga gjembi, kur ka dhe mė keqė...?!
  Ashtu si rrėkeja, shkon e turbullohesh!


  -E KEQJA S'KA VĖND

  Pikėrishte kėto pyetje dua tė sqaroj!
  Sa mire qe i di? Isha i sigurtė.
  Shpirti jotė ka brenda,aq shum kaltėrsi,
  Pse akuzon zemrėn se qėnka e Gurtė?

  Gjithe kthielltėsia e shpirtit tėnd,
  Nuk do tė vej dėm, as edhe nje pikė.
  Po ti merre pakė me seriozishtė!
  Ajo tė pranon, puno dhe njė ēikė!

  Pastaj ndoshta, edhe do uroshė,
  Por jo mua...veten ta bekosh.
  Se i ke tė gjitha, brenda shpirtit tend.
  Paē vetėm tė mira. E keqja s'ka vėnd.

  -MOS M'A MBAJ SEKRET

  Ē'Bukuri e madhe tė la pa martuar?
  Shtati si Selvi', apo syri i shkruar?
  Ē'dorė e mbinatyrėshme tė ka pikturuar?
  Mė trego tė lutem,mos rri e mbuluar!

  Mė trego tė lutem,mos i mbaj sekret,
  Se nga mėnd' po luaj, po luaj vėrtet!
  Kur tė pikturuan gjith atė bukuri,
  Si s'mundėn tė jepnin mė shumė Dashuri?!

  -LAVDI DASHURISĖ

  Dua tė tė shoh.., tė shtrihesh..,tė rrishė!
  Unė tė tė mbijė pranė si njė qeparis.
  Me degėt e mija tė bėj pakė freski,
  Tė mbijė dashurija, ashtu siē do ti.

  Tė mbij e tė rritet, tė lėshoj lastarė,
  Nė krahėt e saja zemrėn tė ta marrė.
  Ta vendos kurorė pėrmbi qeparis...,
  Qė bota tė thotė:"LAVDI DASHURISĖ"

  -ZBUKUROJE SHPIRTIN

  Bukurin e shpirtit shum e kėrkojnė!
  Tė pakėt jan ata qė e vlerėsojnė.
  Sidomosė femrat,pėr mendimin tim.
  Shumė pretendojnė,ndaj s'kam besim!

  Shumica kėrkojnė, jo shpirt tė praruar!
  Mashkulli i tyre, tė jetė i pikturuar!
  Nuk i masin vlerat e zemrės sė ngrohtė,
  Qė nuk krahasohet me asgjė nė botė.

  E duan idhullin, tė jetė i dukur..!
  Pa edhe xhepat t'i ketė tė mbushur..!
  Eshtė njė fjalė e urtė,po se di mėsoje;
  "Djalli ėshtė i bukur"

  - S'JETOJMĖ PA DASHURI

  Prej gjaku dhe mishi shpirti i jotė gatuar.
  Si mundi tė ngrohet duke dashuruar?
  Si mundi tė ftohet braktisur harruar?
  Si mundė tė jetojė prap pa dashuruar?

  Ti mund tė harroshė dhe tė dashuroshė...
  Duhet qė tė mbushet vėndi qė ėshtė bosh.
  Mjafton qė ta flakėsh,ē'ka ėshtė grumbulluar.
  Urrejtja, pėrēmimi pėr t'u dashuruar.

  Vetė duhet ta bėshė, nuk ta fal njeri.
  Ajo qė tė falin ėshtė besnikėria,
  Pėr tė jetuar gjatė unė kėtė e di,
  Duhet pak balsam siē ėshtė DASHURIA.


  - FJALĖT JAN SI DRITA

  Ngrihu njė ditė herėt, sa tė agojė dita,
  Shikoje pak diellin, rrezet si lėshon...!
  Hape gjoksin tėnd, tė tė preki rrezja,
  Ajo ėshtė dashurija..E ndien?..E kupton?

  Dashuria ėshtė si dielli,erret a ndriēon.
  Fjalėt janė si drita..Janė si ato rrezet,
  Po s'i penguan retė, retė e djallėzuara...
  Kur ato ndriēojnė, hyjnė nė zemrėn tonė.

  - FJAL E ARTĖ

  Dashuri..ėshtė fjalė e artė,
  Qė natyrshėme shkėlqenė.
  Kush e di dhe e ka pranė,
  Zemrėn veten s'e gėnjen.

  Ai qė pėr maskė e mbanė..!
  Shpirtin..veten ka maskuar.
  Kurrė maska s'mund tė fsheh,
  Dashurin..e dashuruar.

  - JETA ĖSHTĖ GĖZIM

  Brengėn nxirre,mos e mbaj.
  Jeta ėshtė gėzim, jo vaj!
  Sytė me lotė,qė dot s'i thanė..
  Zemrės, njerėzve, rriju pranė.

  Zėmra rreh e gjak shpėrndanė,
  Gjithė trupit anė e mbanė.
  Njė zemėr me dashuri,
  Shpėrndan vetėm lumturi.

  Tė tė them s'ke ndienja
  Pėr tė dashuruar..
  A do tė m'a falje
  Fjalėn e gabuar?

  Atėherė si ta fali,
  Rastin jeta ty?
  Kur ndienjat e thyera
  I quan dashuri?

  Tė vrara tė thyera,tė shtrira pėr tokė,
  Saqė shpirtin tėnd e kanė lėnė trokė.
  Me njė pushkė e dy nuk merret kalaja,
  Ndaj dhe dashurija do armėt e saj

  -ĖSHTĖ MĖ MIRĖ TĖ DUAM

  Tė ecėsh nė jetė, tė ndiesh, tė zgjohesh,
  Nuk mjafton tė duash, por dhe t'i kushtohesh.
  Njė zemėr tė lirė, asgjė s'e pengonė,
  Edhe kur urrenė dhe kur dashuronė.

  Kur e di ēfar do, ēfar tė ka munguar,
  Pėrse paske frikė pėr tė dashuruar?
  Ėshtė mė mirė tė kemi paqe, dashuri?
  A mė mirė tė ndarė, t'i thurim Lavdi?!

  Tė duash dashuri dhe tė rrosh i ndarė..!
  Pranė njė burimi..me buzė tė tharė.
  Janė ca pengesa qė nuk t'i jep jeta,
  Njerzit i krijojnė, kjo ėshtė e vėrteta.

  .................................
  - E VĖRTETĖ

  I bukur nuk jam,tė tė verboj!
  Kam nė shpirt shum zjarr e prush.
  Kam diēka,po ta tregoj,
  Diēka qė nuk e ka gjithkush.

  Tre tė arta duhen tek burri.
  Epshi,shpirti edhe besa.
  Pėr fat tė mirė tė trija kėto.
  Unė i kamė,siē i desha.

  Nuk t'i themė pėr komplimentė,
  As dua tė bėjė reklamė!
  Ke diēka shum njerėzore,
  Qė gjithė femrat nuk e kanė.

  Danel Cana
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Ali Baba Tepele : 01-06-2008 mė 05:07

 9. #9
  i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,896
  JAM I MARRĖ..

  Mė thonė bota, - “Je i marrė!”
  ...Se i kėndoj dashurisė.
  “-Iku mosha, iku koha,
  ...Ikėn vitet e rinisė.”

  Iku koha porsi lumi,
  Hapat zemra si ndėrronė!
  Pa dashuri s’tė zė gjumi,
  Dashuria... tė rinonė.

  Koha, mosha dhe rinia,
  Nukė kthehen pas mė, kurrė.
  Rrijė afėr dashurisė,
  Largėsia tė sėmurė.

  Mė thonė bota:-“Je i marrė!”
  Dhe i marrė dua tė mbetem.
  Pėr dashurinė dhe nė varrė,
  Mos mė fusni, se nuk tretem.
  Danel Cana

  LIQENI ME DY BURIME

  Qė tė bėhet lumi,duhet njė burim.
  E mbushin liqenin dy burime bashkė.
  Njė liqen i madh qė nuk ka mbarim,
  Ne lundrojmė mbi tė,tė dy me njė varkė.

  Varka jonė lėkundet mbi dallgė kapriēoze,
  Herė herė pa ndierė,herė me shum inat.
  Mbaheshim mos binim,kapeshim pėr dore,
  ...Ah moj varkė e vogėl..,lėkundu dhe pakė!

  Ujėt e liqenit diēka nanuriste,
  Thuaj kuptoi gjė ng’ato ledhatime?
  Ishin veē dy zemra shkėmbenin shikime,
  Ishte njė liqen...qė kish dy burime.
  Danel Cana
  .................................................. .......
  HIDHĖRIM I DASHURISĖ

  Dashuria..dashuria,njė gisht nė mjaltin e ngjyer,
  Por s'e kupton njerėzia se sa shum trishtim tė b'je!
  Ėshtė e ėmbėl pėr tė gjithė,edhe mbretėr ka gėnjyer!
  Ėshtė e hidhur..shum e hidhur..kur s'e di dhe kur s'e ke !

  Duke kėrkuar dashurinė,njerzit rendin si njė lumė!
  Kur na del njė lule para,s'e trajtojmė ashtu si duhet!
  Mendojnė se largėsia do bjer dashuri mė shumė.
  Harrojmė se me dashurinė,nė jetė nuk mund tė luhet!

  Kėshtu bėhemi viktimė,tė pa ditur,tė pa mundur!
  Kėrkojmė tė gjejmė shpėtimė nėpėr vėnde shum tė egėra!
  Zėmra jote atėherė,...si pa dashur e ka humbur!
  Ndienjėn fisnike tė jetės,...ėshtė largė nga e vėrteta.
  Danel Cana
  .................................................. ......................................
  PORTRET PĖR ALI PASHANĖ
  “ Koka nė Stambollė trupi nė Janinė,
  Tė vranė Ali Pasha,o Pasha tė grinė.”

  Ulur kėmbėkryqė,i heshtur qėndron.
  Sytė nga Janina,mėndjen nė Stamboll.
  Koburja nė brez pa shkrehur tė mbeti,
  Mbi njė tradhėtar njė gjarrpėr dovleti.

  Poshtė ballit tė rudhur sytė e pėrqėndruar,
  Tregojnė nė heshtje atė qė kanė shkruar.
  Fjalėn amanetė botės po i thotė:
  “-Kush e beson hasmin, e paguan me kokė!”
  Danel Cana maj 2008-05-23
  Ngrehu Tepelenė

  Ngrehu,tundu Tepelenė..!
  Dil e prit Ali Pashanė...
  Si qėmoti nė Dervenė,
  Hakė edhe bes' i dhanė.

  Aliu nga der e Hysajve,
  Doli trim,u bė Pasha.
  Mbretėroi nė Janinė,
  Hapi porta tė mėdha.

  Dilė e pėrqafo tėt birė.
  Se bėri pėr atė vėnd.
  Tė la pasė historinė,
  Gjithė bota e pėrmėnd.

  Fjalė e tija s'bėhej dy,
  Qoftė me hir a me pahirė.
  Lab e Toskė i bėri njėshė,
  I bashkoi me Ēamėrinė.

  Nuk u dorzua luani,
  E shtrinė me tradhėti,
  Bashkė me Vasiliqinė,
  Ndriēojnė nė histori.
  Danel Cana
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Ali Baba Tepele : 19-06-2008 mė 06:56

 10. #10
  i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,896
  14-TĖ LUTEM

  Ti qė hynė n'ėndrat e mia,
  Hynė pa trokitur, nuk lajmėron.
  Mes iluzionesh,tė ngatėrruara,
  Mė lė pa gjumė,mė torturon.

  Tė lutem merre njė vendim.
  O thuaj: Nuk e prish qederė!
  Mos luaj si macia me minė,
  Mos i hidh ėndėrrat nė erė!

  15- BOTĖ E MISTERSHME

  Kush vuajti nė jetė,kimetin ja di!
  Si trup e si shpirt,ai ka jetuar.
  Kush e gjeti gati,thonė “Lum si ai”!
  ...Por nė jetė,si era ai ka kaluar!

  Bota ku jetojmė ėshtė plot mister.
  Dhe njeriu vetė,si shėrben sa duhet.
  Krijesė e pėrsosur,krijesė naive,
  S’i mjafton njė jetė!..Sa vjen a gatuhet.

  Dikush do gėnjejė,dikush veten mburr,
  Dikush loz me ndienjat,e nuk ka ilaē.
  Dikush dashuronė,e dikush askurrė!
  Dikujt dhe “shėndet”,do i duket “plaēė!”

  16- PĖR LULEN

  Njė lule e egėr, nė gėrxhe e rritur,
  Qė veēse prej erės, ledhatim s'ka parė.!
  Ėshtė e pa dobishme, pėr botėn e saja,
  Aromėn,nektarin...s'ka se kujt t'ia falė!

  Njė lule e bukur, e mbjellė nga njė dorė,
  Nė njė cep lulishte,apo nė oborrė!
  Mbushė me aromė gjith vėndin pėrreth,
  Kush' sa sy tė bukur pret edhe pėrcjellė!

  Lulja nuk rron shumė, petalet i bjenė,
  Por jeton emėri, aroma qė ndjenė!
  Nė sa kartolina ėshtė e fiksuar,
  Ajo qė oborrin pak ka zbukuruar!

  Ajo qė nė gėrxhe,stuhisė i qėndroi,
  Mbiu dhe u tha, pėr pak lulėzoi.
  Nuk e pa njeri, iku porsi era,
  Bashkė me pranverėn e lulet e tjera.

  Femrat edhe lulet, thonė ngjajnė shumė.
  Tė egra,tė buta ndodhen sa tė duash.
  Herė herė tė dehin e tė vėn nė gjumė.
  Me nazet e lajkat, tė bėjnė qė ti duash.

  17- KUSH E VRAU DASHURINĖ

  Kush tė tha se vritet me plumb dashuria?
  Kush tė tha qė,... Ajo paska edhe varr?
  Kush tė tha se ndienjat nuk burojnė nga zemra?
  Kush tha: ...."Dashuria varet nė litar? "

  Dashurinė e hodhėn nga shkėmb i thepisur,
  Ajo fluturoi e nė zemėr ra.
  Nė detin e thellė e shpunė pėr t'a mbytur!
  Ajo prapė... Ēau dallgėt e mėdha.

  Ai qė e di ē’do tė thotė kjo fjalė,
  Dashuri tė pastėr nė zemėr ka rritur.
  Do tė jet i lumtur,sa tė jetė gjallė,
  Edhe pse nė jetė dallg e ka goditur.
  D.Cana
  ZOGJTĖ PO TA DININ !
  Zogjtė ēajnė ajrin me krahėt e lehtė,
  Fluturojnė tė lirė gjersa puthin retė.
  Zogjtė po ta dinin dashurin qė kamė,
  Kėtu do tė vinin tė vajtojmė bashkė
  ----------------------------------------
  DIKTATORI

  Jam Sulltan,Pasha i sertė,
  Jap vetėm urdhėr jo tė lutem.
  Kush mė bindet “Allaversėn”
  E kush jo..bėn vėnd tė futet.

  Kush mė njeh pėr Padishah,
  Jetė e ymėr do tė ketė.
  Kush nuk mė rri “hejvallah”,
  Nuk rri shum nė kėtė jetė.

  Kur dal nė Xhuvap-Konakė,
  Dua tė mė rrini SUS,
  Sakėn vetullėn lėvizė..,
  Se dhe kokėn ta kėpus.

  Harram drit e perėndisė,
  Kur e kthen pallton sė prapthi.
  Harram buk e mexhilisė,
  Jam nga der’ e parė Santrapi.

  Brez pas brezi e nip stėr nipi,
  Dera jon do komandojė.
  Ėsht’ shkruar nė librin e shėnjtė,
  Zoti e ka thėn me gojė.

  Nuk shikoj pėr pasuri,
  Dua pak tė kem qesim.
  E dhuratat nė flori,
  I pranoj pa pretendim.

  Kush i ndėjti me usullė,
  Kėsaj bote tė trazuar..!
  Kurr se pati nė ujdi,
  Kėtė det tė tallazuar.
  D.Cana

 11. #11
  i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,896
  DERDHE NEKTARIN

  Pėr shum shekuj do tė jeshė,
  Dritė e brezave qė vinė.
  Si pianisti mbi tastierė,
  Ti po luan me poezinė.

  Atė dorė tė butė,mėndafsh..
  Qė shkruan fjalėt njė nga njė,
  Atė dorė,tė bardhė,tė butė,
  Qė balsam mbi plagė vė.

  Do ta puth moj, atė dorė..,
  Me gjith zjarrin qė mė ndez.
  Kur kėndon pėr dashurinė,
  Dashurin qė..kurrė s’vdes.

  Do marr pendėn edhe unė,
  Pėr tė shkruar poezi.
  Do tė shkruaj me shpirt tė pastėr,
  Pavarsisht se s’shkruaj si ti!

  Kur e ndienė..,e ke nė zemėr,
  Zemra shprehet dhe pa fjalė,
  Fjalėt ikin..,i merr era..,
  Dashuria tė mban gjallė.

  Kėndoj zemėr dashurisė,
  Shprehu, zemrėn e kalitė.
  Ėshtė farė e bukurisė,
  Dashuria nuk ėshtė frikė.

  Kush e ndieu si poeti,
  Dashurin e pėrmalluar?
  Zemėr e Dianės qė i derdhi,
  Ėmbėlsin e dėshėruar.

  Ajo dorė prej ergjėndi,
  Qė nė shekuj do kujtohet.
  Ajo zemėr e plagosur,
  Qė nė vite do bekohet.

  Ti moj Dianė,tė lutem shumė..
  Merre pendėn,siē di vetė.
  Derdhe gjith nektar e zemrės,
  Na mban gjallė..na jep jetė.


  Danel Cana Zakinthos 24-07-08

  LAVDI DASHURISĖ

 12. #12
  i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,896
  UDHĖS SĖ POEZISĖ
  (Kushtuar Suzana Zisit)

  Nėpėr rrug tė poezisė,
  Tė agimit,qė s’mbaron,
  Ikėn me hapin e lehtė,
  Njė poete, plotė pasion.

  Ecėn,ecėn kurreshtare,
  Nėpėr udhė tė poezisė.
  Herė bie e herė ngrihet,
  Nė honet e dashurisė.

  Del si ujėt e burimit.
  Vargu saj’ gjith freski,
  Hedhur lirshėm, si tė mbjella
  Nga njė dorė,plot dashuri.

  Vazhdon me hap tė vendosur,
  Nėpėr udhė tė poezisė,
  Herė si erė e herė si flutur,
  Herė me forcėn e stuhisė.

  Herė herė e shkujdesur,
  Pret agimin e praruar,
  E me rrezet pėrkėdhelet,
  Si njė Zanė qė fle zbuluar.

  Danel Cana 25-07-08 Zakinthos

 13. #13
  i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,896
  JETĖ E ZHVESHUR
  (Fragment nga njė poemė e pa mbaruar)

  Mbi atė qė jam ushqyer,
  S’mund tė kthehem tė pėshtyj!
  S’mund t’a falė, edhe t’a dua,
  Kėtė botė tė Pafytyrė!

  Ktheni kokėn rreth e qark,
  Shihni njerėz ! Ku jetoni?
  Shkojmė pa dashje.., a e zgjodhėm
  Kėtė jetė? A s’mė thoni?

  Lind fėmija duke qarė,
  Nuk e di ē’e pret nė jetė!
  Qoftė vajzė apo djalė,
  Shumė vėshtirė do ta ketė!

  O njeri qė i jep jetė,
  Kėsaj bote tė trazuar!
  Bėj durim, tė lexoshė...,
  Njė libėr tė pa lexuar!

  Shumė njerėz shoh nė jetė,
  Shum tė tjer qė i dėgjoj...
  Zoti,Zoti...thonė tė tėrė,
  Me sytė lartė po i shikoj!

  Bėj ēudi,se s’ėshtė ashtu...!
  Vetė natyra na mėson...!
  Dhe kalliri kur ėshtė plotė.
  Koka poshtė i rėndon...!

  Ai qė pėrpjet e mbanė,
  Kokėn edhe syt nga qielli,
  Harron se ē’ka nė Tokė,
  Thua kapėrcen Ylberin!

  Fallėxhor e Astrologė...
  Qė ēdo orė flasin me yjet,
  Nuk shikojnė se nė k’tė Tokė,
  E bardha tenton tė nxihet!


  O njeri,kockė e lėkurė,
  Qė kalimtar je nė jetė...
  Dashuro...mos urre kurrė,
  Tjetėr jetė s’do tė ketė!

  Mos e mba’ kokėn pėrpjetė,
  Tė flasėsh me perėndinė!
  Shiko se i ke nė tokė,
  Tė mirėn..e ligėsinė!

  Nė ke tė mirėn nė zemėr,
  Ajo ėshtė dhe perėndija,
  Na mėson Naimi i Madh.
  S’tė ndih as kish,as xhamija!

  Shiko njerzit qė ke rrotull,
  Edhe fisin edhe farė...
  Beso familjen e gjakun,
  Edhe ē’janė mė tė gjallė.

  Gjuh e njerėzve eshtra s’ka,
  Por tė lidh edhe tė bluan,
  Me mashtrime,me gėnjeshtra,
  Pėr ata qė s’e kuptuan!
  ..................................
  Danel Cana
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Ali Baba Tepele : 24-05-2009 mė 08:03

 14. #14
  i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,896
  ĖNDĖRR E MALLKUAR

  Seē kam par njė ėndėrr,
  Dua ta tregoj,
  Aman,aman zemėr,
  Lėrm tė ligjėroj!

  Njė Xhinde e egėr,
  Erdhi,mė verboj,
  Aman,aman zemėr,
  Lėrm tė ligjėroj!

  Dua qė ta kapė,
  Ajo mė shpėtoj,
  Aman,aman zemėr,
  S'di nga ta filloj!

  I flas qė tė kthehet,
  Ajo s'mė dėgjon,
  Aman nė ke zemėr,
  Zemra mė vajton!

  Ėndrra e mallkuar,
  E ku nuk mė ēoj?
  Tej pėr tej shpirtin,
  Si shigjet ma shpoi!

  D.Cana

 15. #15
  i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,896

  ZANA
  (Emėr)
  Vjenė papandehur dhe ikėn me dhimbje,
  Ndienjė e dashurisė, e bukur katile !

  Ėndėrra tė ergjėnda dhe nė qofshė Ti, Xhinde !
  Rrofsh e qofsh sa kėnga, po s’mė the, ku linde?

  Qofsh Ti e bekuar, ashtu si ke emrin,
  Mos e lėsho zemrėn, nė jetė njė herė jemi !

  Zėmra jote e butė, e vrarė sa mė s’ka,
  Di tė pėrballojė dallgė tė mėdha !

  Zėmra tė vajtonė, Ti dėgjon lėngatėn,
  Dashuri e re do t’a mundė shtėrngatėn.

  DORĖ-PĖRDORE

  Leonard, tė fala shumė...
  E mėsova historinė.
  Nuk e di se Lulo Shehu,
  Ka ngrėnė bukė me Alinė!

  Stėrnip Ti e stėrnip Unė,
  Njė pėr pushk e njė pėr penė.
  Nuk t'a thashė tė tė prish punė,
  Por..dhe jo tė marrin dhenė !

  Ti mė fletė pėr Ali Luanin
  Se paske qėnė krahu djathtė !
  Unė tė flas pėr Frashėllinjtė
  Qė u nxirrte pena mjaltė.

  Tek ka rrjedhur do pikojė...
  Thotė njė fjalė popullore.
  Ndaj t'i lėmė huqet e tharta,
  E tė kapemi pėr dore.

  KĖSHTU TĖ ĖNDĖRROJ

  Sa shumė dua tė jem pranė,
  Tė dėgjojė zėrin tėnd.
  Buzėt e tua mė lanė
  Nė njė puthje krejt pa mėnd.

  Pranė teje tė pushoj,
  Tė thur ėndėrrat e kėsaj bote.
  Zemrėn tėnde tė dėgjojė,
  Tė mė zgjuaj puthja jote.

  Tė ngrihem nga gjum i rėndė,
  Tė shikojė sytė e tua..
  Tė ledhatoj flokun si tėndė,
  Tė tė them sa shum tė dua.

  Tė rrėmbej nė krahėt e mia
  Dhe me puthje tė mbuloj,
  Tė them:"Kėshtu dashuria,
  Nė zemėra do lulėzoi."
  21/11/09

  - NĖNĖ EMIGRANTE

  Dhimbja pret, e dhimbja vret,
  dhimbjet lumė, e lumi detė.
  Loti gjak syrit troketė,
  deti s'lan, dheu s'e tretė.
  Faqe ējerrė lesh-lėshuar
  shpirt e zemėr sakatuar.
  .................................................. .............
  - FLOKĖ ARTA
  (Pėr Benėn)

  Si njė gonxhe trėndafili,
  Qė me vesėn etjen shuan.
  Dy petale pėrmbi buzė,
  Natyra ka pikturuar.

  Sytė e Tu plot gjallėri,
  Thellėsin e jetės ndajnė.
  Balli ytė shpreh mirėsinė.
  Bukurin e zemrės mbanė.

  Floku artė si kurorė,
  Tė shkėlqen porsi mėndafsh.
  Tė pastė nėna tė gėzuar,
  Ėshtė urimi qė tė japė.
  D.CANA

  -PASKE QĖNĖ KATILE

  Shpirtin m'a plagose,
  Zemrėn seē m'a vrave.
  Paske qėnė katile...
  As qeshe as qave...!

  Ti moj gėnjeshtare
  Do tė vuash shumė...
  Njė ditė t'a kuptoshė
  Sa tė doja unė...
  D.Cana
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Ali Baba Tepele : 20-03-2010 mė 14:20

 16. #16
  i/e regjistruar Maska e Ēaushi
  Anėtarėsuar
  03-05-2006
  Vendndodhja
  Nė Atdhe!
  Postime
  3,283
  Citim Postuar mė parė nga Ali Baba Tepele Lexo Postimin

  ZANA
  (Emėr)
  Vjenė papandehur dhe ikėn me dhimbje,
  Ndienjė e dashurisė, e bukur katile !

  Ėndėrra tė ergjėnda dhe nė qofshė Ti, Xhinde !
  Rrofsh e qofsh sa kėnga, po s’mė the, ku linde?

  Qofsh Ti e bekuar, ashtu si ke emrin,
  Mos e lėsho zemrėn, nė jetė njė herė jemi !

  Zėmra jote e butė, e vrarė sa mė s’ka,
  Di tė pėrballojė dallgė tė mėdha !

  Zėmra tė vajtonė, Ti dėgjon lėngatėn,
  Dashuri e re do t’a mundė shtėrngatėn.

  .........

  D.Cana
  Bukur D.Cana!
  Pergezimet e mia...per vargjet Tuja!
  Dhuro shumė...e prit pak!

 17. #17
  i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,896
  Citim Postuar mė parė nga Ēaushi Lexo Postimin
  Bukur D.Cana!
  Pergezimet e mia...per vargjet Tuja!
  Faleminderit i nderuar.

 18. #18
  i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,896
  SINQERITET

  Je kaq e sinqertė,
  Apo mė duket mua?

  Me vargjet qė shkruan,
  S'ka si mos tė dua !

  Sinqeriteti... si deti me dallgė.
  Zien pėrbrėnda, jashtė s'mund tė dalė.

  Kush ja di vlerėn,
  Vjenė e zhytet vetė,

  I mungon dashurisė
  Pak sinqeritetė.

  - PĖR TY

  Flokėt kaēurela nė flori praruar,
  Sytė si deti nė tė aguar...,
  Gjoksi i mbushur, gusha e bardhė,
  Mesi i hollė trupi ytė lastarė.

  Shumė t'i pėlqej, tė gjitha i dua.
  Dashuria jote ėshtė ėndėrr pėr mua.
  Mė bėre pėr vete, mė hyre nė zemėr
  Pėr mua ke lindur, s'ka tjetėr emėr.

  S'trėmbem nga asgjė, veē na syt'e tua,
  Aty tretem unė, zemra m'u ligėshtua.
  Nuk mė djegin mua rrufet e k'saj bote,
  Sa mė djeg njė puthje, veē na buza jote.

  30/9/09

  -SHQIPĖRIA NATYRALE

  Shqipėria natyrale,
  lumenj, dete, fusha,male,
  Ėshtė qė nga Pellazgjia,
  ....Iliria, ....Arbėria.

  Do rilindė me gjak e gjuhė,
  Zemėrmadhe
  Hynė i mbarė shekull'i ri,
  rroftė e qoftė Shqipėria.

  Shqipėtar..kjo rracė Arjane,
  zemėrgjer edhe bujare,
  I vendosur i pamposhtur nė beteja,
  e ka njohur historia.

  Lashtėsia..Pellazgjia,
  ....qė ka lindur Perėndinė
  I dha botės gjithė ē'i duhet...
  mbi tė gjitha dashurinė.

  Mblidhni mblidhni mėnd e kokės,
  Mos u sillni si tė marrė...
  Nukė kemi tjetėr Fe,
  Pėrveē kombit shqipėtarė.


  - FJALA NA MBAN NGROHTĖ

  Pse s'u bėre Erė moj, Erė moj amanė...?
  Po u bėre ēupė moj, tė trazosh dynjanė!

  Si s'u bėre dotė moj, Detė a Oqean?
  Kaltėrsin e tyre moj, zemra jote mbanė.

  Rrufe si s'u bėre moj, tė digjie dynjanė?
  Mua mė shkrubove moj, zemra ime vuanė.

  Borė si s'u bėre moj, tė mbulosh dynjanė?
  Bardhėsin e saja moj, zemra jote mbanė.

  Bukuritė e botės moj, vlerė mė shum nuk kanė,
  Sesa fjala jote moj, zemrėn ngrohtė mbanė.

  NĖ GREQI SI NĖ KULVI

  Qė kur erdha nė Greqi e gjer mė sotė,
  Rroj me stres e rroj me ankthė,s'duroj dotė.

  Mundohemi pėr mė mirė..ah moj botė ...
  Nė kurbet s'je kurrė i lirė... ėshtė e kotė...!

  Na luftojnė na urrejnė pa mėshirė,
  Nukė duan kurrėsesi tė jesh mirė.

  Nėpėr zyrat e bashkisė hall mbi hall,
  Pėr njė vulė e pėr njė kartė bjenė vėrdallė.

  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Ali Baba Tepele : 29-03-2010 mė 14:21

 19. #19
  i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,896
  GJUHA PRET SI SHPATA

  Ē'na dėgjojnė veshėt kėshtu,
  Neēo Muka kėngėtari!
  Tė gjeti si Gjergji i madh,
  Eshtrat ti nxuarėn na varri!

  E ēvarrosėn Skėnderbeun,
  Se tregoi trimėrinė.
  Edhe sotė nė muze,
  Shpat e tija vetėtinė.

  Gjergjin e ēvarrosi Turku,
  Se mbi ta bėri kėrdinė.
  Kur kujtonin atė shpatė,
  Harronin dhe perėndinė.

  Gjuha jote Neēo Muka,
  Pret si shpata e Skėnderit,
  Se kėndove pėr Himarėn,
  E ēove nė vėnd tė nderit.

  Ty nuk tė ēvarrosi Turku,
  As greku qė mbronė Greqinė,
  Tė ēfarosėn Himariotėt,
  Qė u bėn mė tė kėqinjė.

  Ato kėngė qė kėndove,
  Neēo Muka kėngėtari,
  Janė shkruar pėr jetė e motė,
  Nė zemrėn e ēdo shqiptari.

  Zemra jote kėndoi shqip,
  Kur dilje pėrmbi Himarė,
  I lėvdove bukuritė,
  Edhe mbete Shqipėtarė.

  Danel Cana ..21/7/10

 20. #20
  i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,896
  NDĖRRIM MONUMENTESH

  Shqipėri moj hallemadhe,
  S'mendove njė herė pėr vete!
  E mbushe vėndin me varre,
  Ulė e ngri veē monumente!

  Shqipėri o vėndi im,
  Me asgjė nuk tė ndėrroj,
  Me ty jam dhe nė mėrgim,
  Pėr ty qaj, pėr ty kėndoj.

  Si furtunė shkon politika,
  Me ca njerėz tė pa shpirt,
  Pėrmbi ty me tradhėtira,
  Tė coptojnė ēik-nga-njėēikė.

  Shkojnė e vijnė si perandorė,
  I riu tjetrin e shanė,
  Ndėrrojnė bustet,e maskat,
  Ulė e ngri ca sharlatanė.
  DANEL CANA

Faqja 0 prej 39 FillimFillim 1210 ... FunditFundit

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •