Close
Faqja 5 prej 39 FillimFillim ... 3456715 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 81 deri 100 prej 774

Tema: Danel Cana

 1. #81
  i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,896

  nga Danel Cana

  ...PRAPĖ... DHE PRAPĖ

  Duke lozur me njė mike,
  Ngadalė e putha nė qafė!
  Ajo ėmbėl pėshpėriti:
  - Si e bėre? ..Bėje prapė!

  Dora...vetiu te gjoksi...
  Sumbullat i ndezi flakė!
  Erdh mu ngjit njė buzė e ėmbėl,
  Trupi i saj m’u bė jatak!

  U treta, e djersė mė binin,
  Qė nė thuat mora flakė!
  Syri i ndritur si rubini,
  Mė tėrhiqte jakė...jakė!

  Miken e mora ndėr duar,
  E lehtė ish, dyzet e pakė!
  Por njė shpirt i pėrvėluar,
  Botėn e sillte pėrqarkė!

 2. #82
  i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,896
  Nga Danel Cana

  – TĖ FLASIM SHQIP

  Gjuha jonė sa e mirė,
  E lėvduan tė parėt tanė!
  Gjuha e dallon njerinė,
  Nderon nėnėn dhe babanė!

  Sa e ėmbėl gjuha jonė,
  Qė tė parėt na mėkuan!
  Sa fatkeqė i shikonė,
  Gjith ata qė e mohuan!

  Fol shqip or tungjatjeta,
  Si mohon gjuhėn e nėnės?
  Gjuha s’varet nga kuleta,
  Ajo ėshtė ēelsi i zemrės!

  Kur ka dhimbje zemėr e shkretė,
  Nėnėn e thėrretė pranė...
  Dhe dashuri e sinqertė...
  Kėtė gjuhė brėnda e mbanė!

  Ndaj, ju flas o shqipėtarė!
  Gjuhėn tonė mos e mohoni!
  Atė flisni nė familje,
  Me fėmijėt kudo shkoni!

  Sikur gjithė gjuhėt e botės,
  Tė arrini t’i mėsoni...
  Sa gjuhė e nėnės sė kokės...
  ...Mė tė ėmbėl z’do shikoni!

  Gjuha jonė, gjuhė e vlerė,
  Ka qėnė dhe kėshtu do mbetet!
  S’krahasohet me tė tjerė,
  Nuk zhduken malet e detet!  ©cana

 3. #83
  i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,896
  nga Danel Cana

  SIMBOLI I KOMBIT

  Vetė natyra na e fali,
  Qė t’a kemi nė flamur,
  Mbretin mė krenar tė qiellit,
  Shqiponjėn qė s’trėmbet kurrrė !

  Ėshtė simboli kuptimplotė,
  Qė ka brėnda historinė,
  E nė do tė dish pėr moshė...
  Pyet Diellin qė ndrinė..!


  Ėshtė njė simbol i bekuar,
  Kėtė tė gjith nuk e dinė...
  Ėshtė e fshehta mė e madhe,
  Pėr tė gjithė njerėzinė !

  Qė kur zbriti si dhuratė,
  Qė nga qielli paqėsishtė,
  U pėrjetėsua ndėr Pellazgė,
  U lartua nė Iliri !

  U mbrojt me hekur e zjarrė,
  Pėr tė, trimat binin fli,
  Nėpėr dete, nėpėr male,
  Qė nga jugu nė veri !

  Nėpėr lugje nėpėr kroje,
  Kudo nėpėr Pellazgji,
  Kėndohej gojė me goje.
  Lėvdohej me krenari !

  Aleksadri Madh me famė,
  Kėtė simbol e trashėgoi...
  Edhe Pirrua gjeneralė,
  Vėndit tė tij ja kushtoi !

  Kur ushtarėt e uronin,
  Pėr guxim e trimėri...
  “Shqiponja me flatra jemi”,
  U thoshte me dashuri !

  Edhe Gjergji ynė i ndjerė,
  E mori e bėri dy...
  T’a kishte mė vigjilentė,
  Geg e Toskė, Jug e Veri !

  Plaku Vlorės patriot,
  Lart e ngriti pėrsėri...
  Atė qė na bėn krenarė,
  Flamuri ynė... kuq e zi!


 4. #84
  i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,896
  - SHKRIJE ZEMRĖN

  Hėnės i kėndon gjithė bota ,
  Edhe yjeve nė qiell !
  Nė distancė dridhet toka ,
  Rregullishtė rreth Zotit Diell !

  Erės, shiut, borės bardhė ,
  I kėndojnė gjithė poetėt ,
  Detit e qiellit pa anė ,
  Ditės dritė, e natės errėt !

  E gjithė mėndja njerėzore,
  Porsi toka vėrdall vjenė.
  Ngrirė nga furtuna bore,
  Njė copė diell s’ka ku gjen !

  Dielli ėshtė shum i madhė ,
  Lėshon rreze pėr tė gjithė !
  Por i verbėri sy s’ka ...
  Jetėn shkon nė errėsirė !

  Sytė e mėndjes mbaji hapur,
  O njeri nė kėtė jetė ...
  Shkrije atė zemėr akull ,
  Duaje, mos e ler tė shkretė !

  Natyra ėshtė e pėrsosur ,
  Bij tė saj tė gjithė jemi !
  Harmoninė qė kanė yjet ,
  Gjithė njerzit mund ta kemi !

  Yjet, dielli, gjithė natyra ,
  Shumė rrojnė, s’kan inat ?
  Pėrse mėndja njerėzore ,
  Qėnka kaq e pafatė ?

  Mysafir nė kėtė jetė ,
  Vjen e ikėn porsi era ,
  Se njė zemėr e vėrtetė ,
  Nuk lėndon zemrat e tjera !


  ©cana

 5. #85
  i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,896
  nga Danel Cana
  - ISHE TI

  Vetėm puthje doje, diēka tė pengonte,
  Si xhinde e bardhė, mė erdhe sonte!

  Bukuri e freskėt, me leshrat lėshuar,
  Pa krehur, pa lyer, shum e pėrmalluar!

  E puthje nė buzė nga mua kėrkoje,
  Sytė nėn baluke ėmbėl rrotulloje...

  Gjoksin tė mbulonte floku ytė i gjatė,
  Varur poshtė mesit, njė pėllėmb e pakė!

  Rrinim, vetėm rrinim, tė dy pėrqafuar,
  Asnjė zė nuk nxirrnim, putheshim malluar!

  Eh, sa bukur ndiheshim, s’kish tė krahasuar,
  Kur u zgjova Zemėr, ndihesha vetmuar!

  ©cana
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Ali Baba Tepele : 04-08-2012 mė 09:45

 6. #86
  i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,896
  poezi nga Danel Cana

  – LOJĖ FĖMIRORE

  Te kroi fshatit ishte njė Mėn,
  Nuk di sa vite bėnte hije...
  Shtėpia ime ishte pėrballė,
  Me sy tė ndiqja, kur Ti vije.

  Pėrballė Mėnit ishte lėndinė...
  Qė majit mbushej plotė me tėrfilė.
  Atje ne shkonim kur ishim fėmijė,
  Prisnim lofata, nxirrnim bilbilė.

  Sa shpesh fėmijė shkonim e luanim,
  Tė lumtur ishim tek ai vėnd...
  Mėna tė pjekur, hipnim e hanim,
  O, pėrralla thoshim, kėndonim kėngė.

  Krejt tė shkujdesur uleshim pranė,
  Petale lulesh duke shkėputur...
  Krejt vjedhurazi sytė mė vanė,
  Nė sisėt e tua qė ishin mbushur.

  Vėshtrimet tona u kryqėzuan,
  Ti buzėqeshe me ēiltėrsi...
  E buzėn e kuqe, pakė tė tharė,
  Afėr m’a prure, me pafajsi.

  Si lojė tė putha, e thashė, mė falė!
  Ti mė rrėmbeve me shpejtėsi...
  Mėso, mė the, si puthet njė djalė...
  Dhe duart mi vure pėrmi gji...

  Oh, tė gjorėt gishtrinj, ē’pėsuan,
  Ku e mbaje atė nxehtėsi...?
  Duar e kofshė, m’u pėrvėluan,
  E dotė nuk flisja..nuk di...nuk di!

  Ti ishe vajzė, si brumi i ardhė,
  E unė njomishte, faqe sini ...
  Kujtim i bukur gjithmon na mbanė,
  Tyja tė freskėt, e mua tė ri!

  Tani jeta na ka larguar,
  E kroj i fshatit shteroi njė ditė...
  Dhe Mėni i zi, me ferra mbuluar,
  Kujtimi i bukur mė pėrtėritė.


  ©cana

 7. #87
  i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,896
  nga: Danel Cana

  MALLI I FSHATIT

  Mė vjen mall pėr fshatin tim,
  Pėr vėndin nė Shėndėlli,
  Mė vjen mall pėr ato pllaja,
  Ku kullosin dhėn e dhi.

  Malli mė merr pėr tė gjithė,
  Pėr ēdo derė e ēdo shtėpi,
  Pėr mikun djegin shtėpinė,
  Tė presin me bujari.

  Njė zė bėj, e tė gjithė mblidhen,
  Pėr dasma e pėr vaki....
  Njėri tjetrin e ndihmojnė,
  Lum ndėr ta kush ka miqėsi.

  Njerėz fisnik e punėtorė,
  Gra e burra dhe rini...
  Burra tė zotė pėr blektorė,
  Gratė tė zonjat pėr shtėpi.

  I kam shetitur me kėmbė,
  Ato pyje, ato male,...
  Pyjet me lisa tė rėndė,
  Pija ujė nėpėr spithare.

  Mbushur me ēaj e pelinė,
  Nėpėr gropa ngrinin stane.
  Mbrėmjeve me bagėtinė,
  Vėrshėllim e cylė dyjare.

  Kur shqerat dilnin nė vatha,
  Edhe mėmat i kėrkonin,
  Si shigjet kėrcenin para,
  Kur sisėn kapnin, pushonin.

  Cjeptė me zile tė rėnda,
  Edhe deshėt me kėmborė,
  Ti dėgjoj shum ma ka ėnda,
  Ėshtė ilaēi shpirtėror.

  ©cana

 8. #88
  i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,896
  100 VJETORI I PAMVARSISĖ

  Sotė dita ėshtė tjetėr ditė,
  Edhe nata tjetėr natė...
  Na bie gjithė mirėsitė,
  Bie bashkimin, si dhuratė.

  Gjithė rilindasit me ne janė,
  Me dėshirėn aq tė zjarrtė,
  Qė atdheun e lėvduanė...
  Atdhe! Ty t’u bėfsha baltė!

  Dėgjoni o atdhetarė,
  Naimin tek ligjėron!
  Si qiri tretet ngadalė,
  Bashkim kombėtar kėrkonė.

  Vlorė o djep atdhetarie!
  Ti qė prite Qemal Benė!
  Ti shpėrndan kulturė e dije,
  Shqiponja qė mbron folenė!

  Katėr vilajete bashkė,
  U mblodhėn pėr nė kuvėnd.
  Me besė e me zė tė lartė,
  I thanė botės: - Kemi vėnd!

  Kėtė vėnd e ky flamur,
  Ėshtė i joni s’e mohojmė.
  Pėr tė nė sy nuk ka gjumė,
  Ėshtė i shenjt e do ta mbrojmė.


  ©cana

 9. #89
  i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,896
  Nga Danel Cana

  VLORA LEGJENDARE
  (kėngė)

  Ja ku erdhėm pėrsėri, tek ty Vlora jonė,
  Shqiptaria anė e mbanė, tek ty sot festonė!
  Veshur rroba nusėrie,
  O Vlora ime me derte.
  Buzė Jonit Fanar ishe,
  Fanar nė histori mbete!

  Si njė fllad i ėmbėl deti, qė mban jod e krip me vete,
  Nė flamur buza ē’tė mbeti, gjallė i mbajte amanetet.
  Ėshtė ky kombi shqipėtar,
  Qė feston me krenari.
  Tirqet tė larė nė ar,
  Me flamurin kuq e zi!

  Tetqind vjet sundoi Romaku edhe prap s’tė nėnėshtroi,
  Pesqind vjet Anadollaku ...edhe huqet s’ti mėsoi!
  Nga trup i kombit tė ndanė,
  Vlorė moj, nė katėr pjesė.
  Ti dite lidhjet ti mbash,
  Kundėr hasmit tė pa besė.

  Vlorė fisnike dhe bujare, vėndi Donikės sė bukur,
  Yll i femrės shqipėtare, nė krah tė Gjergjit e lumtur.
  Donika lulja nga Vlora,
  Pėr Gjergjin nuse tė mora,
  Nė derė tė Kastriote
  Ndriēove shekuj e mote!

  Vlorė e bukur bregdetare,
  Vlorė me fusha e me male,
  Vlorė e zemrės shqipėtare,
  Do tė mbetesh legjendare.

  ©cana

 10. #90
  i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,896
  nga Danel Cana

  RROFT E QOFT’ ELKTRONIKA

  Flokė prera si njė djalė,
  Ballin, baluket mbuluar,
  Syri xhevair i rrallė,
  Gjoksi allafrėnga ēuar!

  Mė luaje me celularė,
  Nė profil e pėrqėndruar!
  Si me djem dhe tė moshuarė,
  Ju thoshe: “Jam pa martuar..”

  Rroftė sot elektronika...
  Mund tė gjesh atė qė do...
  Kur e pash profilin tėndė,
  Kishe mbetur...po Ajo!

  Po ajo qė kisha njohur,
  Pėr tridhjet e kusur vite.
  Njė ēapkėne e pa lodhur,
  Eh, sa shum qė mė ēudite!

  Duke qeshur bisedoje,
  Njėlloj me vajza e djem.
  Kėngė e vjerrsha shum botoje,
  E kishe bėrė ujem!

  Vitet ikin pa na pyetur,
  Veēse, nganjė shėnj e lėnė...
  Diku thellė e ngulin spatėn,
  Diku derdhin drit e hėnė!

  Dikush kėrruset nga mizerja!
  Dikush mėndjen s’e vret fare!
  Dikush rudhet pėrmbi letra...
  Dikush i pėrdor...pėr zjarre!

  Ka disa qė ju qesh fati,
  E kanė mbledhur mėndjen top!
  Mos i shiko nga surrati,
  Po, shikoj se ē’kan nė kokė!

  Mbas kaq kohe u takuam,
  Nė tė vogėlin ekran...
  Oo..dhe uaaa, sa ke ndryshuar!
  U ēudite moj aman!

  Eh, nė bankat e maturės,
  Isha djalė, mė ēapkėn!
  Tani fletė koka e tullės,
  Shiko, floku na ka rėnė!

  Pėr ty vitet s’kan lėvizur,
  U gėzova qė tė shoh!
  Pėr dashuri e kurdisur,
  Paske mbetur, po Ajo!

 11. #91
  i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,896
  nga Danel Cana

  PĖR NĖNĖN KURR MOS U NDANI

  Qė kur linde tė urryen, foshnje, pa ngritur mė kėmbė,
  T’u vėrsulėn tė tė shqyenin, kush me thonj, e kush me dhėmbė.
  Pėrmes thirrjesh histerike, furtunė ngritur nga urrejtja,
  Nxituan t’a zinin rrugėn, me tė liga, me gėnjeshtra.

  Ti, hape mushkritė e tua edhe thithe rreze drite,
  Dhe fillove tė ēapitesh, nė rrėpirra historike.
  Pėrmes pellgjesh gjaku shkove, pėrmes kockash gjithė dhimbje,
  Tė mbajtėn e u kujdesėn, bijt, me besė burrėrije...

  Dhe vrapove historisė, u rrite u burrėrove...
  Me kurorėn e lavdisė, flamur e komb si ndėrrove!
  T’u qepėn bishat e egėrra, tė plagosėn nga ēdo anė,
  Tė mbrojtėn me sakrifica, ata qė jetėn e dhanė.

  U dhe dritė historie, i mblodhe nė lapidarė,
  U dhe besė trimėrije, u dhe emrin shqipėtarė.
  Emrin tėnd nė kėngė e gdhėndėm, dikush Nėnė e dikush Loke,
  Dhe i mbollėm degė e rrėnjė, vaditur me gjak e lote.

  Sot kalove njėqind vjetė, po prapė mbete si njė foshnje,
  Ke nevojė tė mblidhen djemtė, dy fjalė nėne t’u thoshje!
  E’ni bij, bėhuni bashkė, si kapedanėt nė mote...
  Jeni tė gjith shqipėtarė, jemi bij tė kėsaj toke.!

  Nuk duron zemra e nėnės t’u shoh tė ndar nėpėr botė,
  Pranė flamurit, pran shqiponjės, e’ni tė bėhemi tokė!
  Mbani gjith rrugėn e drejtė, tė shkuarjes e tė bashkimit,
  Hidhni larg ēdo politikė, tė pėrēarjes, tė rrėnimit!

  -cana-

 12. #92
  i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,896
  nga Danel Cana

  MIKE MOS MĖ THUAJ SUS

  Gjeraqin e malit lartė,
  Me krahėt mė bėj freski,
  Andej nga vjen, moj uratė,
  A ka tė tjera si ti...?

  Kaq dritė hėna kurr s’ka patur,
  Hajde moj njė natė nga unė...!
  Zėmrėn si petale hapur,
  Do t’a shtroj, tė vė nė gjumė!

  Tė vret me sy e me vetull,
  Ē’hire nėna tė ka dhėnė!
  Gjysėm gjoks, deri nė sqetull.
  Zbuluar i paske lėnė...!

  Djalė mos mė hidh rromuze,
  Nga familja jam fisnike...
  Dil e mė prit kėsaj udhe,
  E pastaj mė kėrko mike!

  Nė u lodhėsh duke pritur,
  Eja, fuqi pėr tė marrė...
  Buzėn e kuqe zhuritur,
  Me gjith gushėn, t’a kam falė!

  Nuk ka ēmim fjala e ėmbėl,
  Kur nga zemra vėrtet del!
  Shiko moj, si e ke zėnė,
  Zemrėn time nė ēengel!

  Ndienj e dashuris, nė jetė ,
  Lind natyrshėm, s’ka mėsus!
  Se pėr zemrėn s’ka recetė,
  Kur dashuron, t’i thuash SUS!

  @cana@

 13. #93
  i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,896
  nga Danel Cana

  GĖZIMI IM I PARĖ

  Tė lumtur nė jetė qofshi,
  Je gėzimi ynė i parė,
  Rrofshi dhe u trashėgofshi,
  Tė urojmė more djalė!

  Jeta juaj qoftė e gjatė,
  Shtėpinė me fėmij t’a kini,
  Mos e quani, tak e fap....
  Se, mbi dafina do flini !

  Po tė kini dashuri...
  Gjithė tė mirat do t’i kini !
  Tė sėmur nė xhelozi,
  Pėr njėri tjetrin, mos jini !

  Babi, mami, ju urojnė,
  Jetėn tė lumtur t’a kini !
  Respekti ėshtė reciprok,
  Nė dyqan nuk mund t’a blini !

  Jeta ka edhe furtunė,
  Ka dhe vuajtje, varfėri !
  Por familjes s’i prish punė,
  Kur tė kini dashuri !

  Njė si Yll e njė si Hėnė,
  Ē’i gėzuat babė e nėnė,
  Tė kini gėzim e kėngė,
  Mos u shpofshi as me gjėmbė !

  Sa i lumtur qė jam sotė,
  Se m’u mbush shtėpia plotė !
  Hareja, kudo nė botė...
  Nė ēdo zemėr mbretėroftė!

  @cana@

 14. #94
  Danel, a ke ber ndonje liber me keto poezi apo te tjera shkrime per shitje ?

  Na kenaqe. Je ajke e forumit dhe e qytetarise

  Te pershendes dhe te uroj gjith te mirat ne jete
  Revolution 1848

 15. #95
  i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,896
  Citim Postuar mė parė nga EuroStar1 Lexo Postimin
  Danel, a ke ber ndonje liber me keto poezi apo te tjera shkrime per shitje ?

  Na kenaqe. Je ajke e forumit dhe e qytetarise

  Te pershendes dhe te uroj gjith te mirat ne jete


  Po i (e) nderuar kam botuar vėllimin me poezi "Dashuri ėshtė fjal e artė" e ke nė tiranė tek libraria pranė pallatit tė kulturės dhe tek libraria e D.Agollit.

 16. #96
  i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,896
  nga Danel Cana

  PAK DHE VETĖM PAKĖ

  Vetėm pak kohė mė duhet, vetėm pak,
  Qė yjet t’i mbledh nė njė ekran...
  Ėmbėlsin e erės t’a thith, mė pasė,
  Qė ty si pupėl tė tė marrė!

  Besomė e dashur, vetėm pakė,
  Do doja natyrėn tė komandoja !
  Nė lule tė shndėrroja pėr njė natė,
  Nė gji tė merrja, tė mbaja sa tė doja !

  Vetėm pak, e dashur vetėm pakė,
  Tė mundja, tė bėja ēfar tė doja !
  Me trupin tėnd tė luaja nė shtrat,
  I lumtur, me yje tė mbuloja !

  Atė kohė qė tė kėrkojė, vetėm pakė,
  A mundesh tė mė bėsh tė lumtur ?
  Unė me zemėr, fjalėn t’a japė,
  Do flija mbi buzė, duke tė puthur !

 17. #97
  i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,896
  FIGURĖN TON KUSH E PASTRON

  Shpesh ndodh, tė dėnojnė nga pamja ...
  Mjafton qė gjuhėn se flet mirė ...
  Mjafton qė se ke njė dokument ,
  Dhe kjo mjafton, se s’je i lirė !

  Ndodh...ka ndodhur, e ndodh pėrsėri ,
  Qė fjalė tė ashpėra tė pėrplasin nė fytyrė !
  Tė keqtrajtojnė, pa arritur t’a mėsosh ti ,
  Pa mėsuar si u ndodhe nė kėtė botė tė ndyrė !

  Nė mjegullėn e jetės, ajo qė quhet FAT !
  Qė pas s’e kthen dotė , e s’ka mėshirė ,
  Tek shumė si unė, e pruri tė jemi emigrant !
  Qė si jetėn, as mendimin s’e kemi tė lirė !

  Ka mjaftuar shpesh qė jemi shqipėtar,
  “ Alvanos” thotė greku, k’tu i thon Greqi !
  Na deshėn nė mėngjez, pėr tė punuar,
  Dhe darkėn e gdhije nė polici !

  Alvanos, Alvane...me gisht tregojnė ,
  S’e dinė ata qė unė jam krenar ...
  Me tallje, pėrbuzje tė provokojnė,
  Me faj tė bėjnė , tė heqin zvarė !

  Plot urrejtje me syt e mi kam parė ,
  Politikan deputet , polic , qeveritar ,
  Pa shkak tė sillen fare brutal !
  Ēdo ditė familje shkatėrrojnė , pa shkak !

  E si mund tė jetė njė shoqėri e denjė ,
  Kur brėnda saj mban kaq padrejtėsi ?
  Tė skllavėrosh emigrantėt, qėnka e drejtė !
  Tė pretendosh se ata , kurr nuk janė si ti !

  Figurėn tonė kush e pastron ?
  Dhe kush na jep pak drejtėsi ?
  Cili ėshtė faji , a mund tė mė thonė ,
  Qė emigranti burgoset nė Greqi ?

  @cana

 18. #98
  i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,896
  MIKE E VJETĖR

  Do zė njė mike tė re,
  Shok e miq ēfar t’ju tregoj!
  Mė ndez flakė, e mė mban pre,
  Por tė vjetrėn s’e harroj!

  Sikur tė mundej njerėzimi,
  Ēdo zemėr t’a kontrolloi!
  Ajo qė s’ka dashuruar,
  Kurrė tė mos qarkulloi!

  Tė mos shoh dritėn e diellit,
  Kush nuk dashuroi nė jetė,
  Tė pėrkrahet, tė shpėrblehet,
  Ajo qė deshi vėrtetė!

  Mike, moj mikja e vjetėr,
  Tek ti zemrėn e kam lėnė,
  Le tė zė shoqėri tjetėr,
  Vėndin tėnd ato s’e zėnė!

  Ti ishe burimi shpirtit,
  Qė bėre ėmbėl tė rrjedh,
  Dashuri e zemrės time,
  Buzėn qė puthje pėrcjell!

  Sikur qiellin edhe tokėn,
  T'i kisha si pasuri...
  S'do e ndėrroja kurrė botėn,
  Me njė dashuri si Ti !

 19. #99
  i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,896
  KOKA E ALIUT, PRERĖ


  Britmat, kuja s’kish tė sosur,
  Kur i thanė se e shtrinė...
  Flokėt shkulte e marrosur,
  S’mbanin dotė Vasiliqinė!

  Dy e tre shkallėt i zbriti
  Pashait t’i ndodhej pranė,
  Ulur nė gjunjė ulėriti:
  - Tradhėti ! Pashan e vranė!

  E vetme e nisi vajin,
  Kur e pa tė shtrirė pėr tokė,
  Si duroj zemra e s’plasi..
  Kur e pa trupin pa kokė!

  Zgėrdheshej i lumturuar
  Gjenerali Turk pėrballė.
  Kokėn e mbante nė duar,
  Edhe falej: - Pėr Allanė!

  Pėr Allahun ish’ jezit,
  Ishte shpallur me ferman.
  Vet Sulltan i madhėrishėm,
  E ka shpallur tradhėtar.

  Kokė e tija nė Sini,
  Shpėrblehet me lira ari.
  Qaje pra Vasiliqi...
  Kėshtu vdes vetėm Luani!

  Tha kėshtu e togėn mblodhi,
  Gjenarali kapardisur.
  Hipni, kuajt i shaloni,
  Pėr Stamboll duhet nisur.

  - “ Do tė vij dhe unė me ju!”
  Bėrtiti Vasiliqia...
  - “Asaj koke tė florinjtė,
  T’i bėhen nderet e tija!”

  Kėshtu nisi udhėtimin,
  Pashallesha pėrmbi kalė,
  Shpresoi pėr herė tė fundit,
  Kokėn mbrapa pėr t’a marrė.

  Shakull prej lėkure mbushur,
  Borė e ngrirė njė kuti.
  Kokė e Ali Pashės gjorė
  Humbur gjumit nė Sini.

  Njė grusht trima shoqėruan,
  Pashalleshėn drejt Stambollit
  Dhe e kthyen duar boshė,
  Me urdhėr tė perandorit.

  Dhe pse veshur me tė zeza,
  Kur hyri, pallati ndriti,
  Pashallesh Vasiliqinė
  Sulltanesha vetė e priti.

  Shaminė e mėndafshtė ngriti,
  Edhe sytė lagur nė lotė.
  Nė gjunjė i ra duke falur,
  I tregoi njė qese plotė...

  Ngrihu moj zonjėz e bukur,
  Shpėrblime nga ty nuk dua.
  Tė gjitha sa kam dėgjuar...
  Mos e prit ndihmėn nga mua.

  Ai trup i lėnė pa kokė,
  Atje nė Epirin plak,
  Kurrė balta s’do t’a tresė,
  Shpirti s’do tė gjej rehat.

  Do tė endet shpirti tija,
  Stamboll e nė Janinė,
  Gjersa koka edhe trupi,
  Larg e tė ndara tė rrinė!

  Pas kėsaj furtunė e madhe,
  Rrufe, zjarr edhe mallkim,
  Do tė rrėmbej njerėzimin,
  Do pėrfshij Perandorinė.

  Kapedane sypatrėmbur,
  Nuse Epiriote,
  Nė kamare vendos lule
  Rrotull asaj koke!

  Pėrmbi ty, o mjekėrr artė,
  Kapedani im,
  Nuk e zė vėndin nė zemėr
  Mė i miri trim...

  Lehtė pėrmi ball vendosi,
  Njė monedhė prej ari!
  Zakon i tė parėve tanė,
  Tradit shqipėtari.

  @cana

 20. #100
  i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,896

  Pėr: Danel Cana

  Poezi nga Danel Cana
  SI STRALLI ME ESHKĖN

  U ngrite nė valle rrėmbyer si era.
  E lehtė si pupėl, nė majė tė kėmbės.
  Mbi vetull tė binin balluket e prera,
  E dridhej kėmisha si telat e zemrės.

  Pas ritmit tė valles kėmbėt i kėmbeje,
  E vithet, plot hire lehtė i rrotulloje!
  Me syrin e bukur si vjedhur rrėmbeje,
  Gjoksi jot i mbushur, si dy kulla roje!

  Bėnte ca lėvizje sikur e tund era,
  Sikur e tund era lėvizte nė valle
  Dy molla tė arta, pėr zemrat e mjera,
  Herė i quaja mollė, herė portokalle!

  Shikoja pa ngopur tė tuat lėvizje,
  E gazi nė buzė sikur u harrua...
  Fustani i hollė pėrmbi kofshė hidhej,
  Pa dashur tregonte gjith format e tua.

  Rrėmbyer nga ritmi tė kapa pėr dore.
  Si “stralli me eshkėn” tė dy duart tona...
  Me shum qejf kėrceja vallen popullore,
  Ėmbėl buzėqeshe kur dorėn shtėrngova.

  03-05-2013

  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Ali Baba Tepele : 14-05-2013 mė 13:30

Faqja 5 prej 39 FillimFillim ... 3456715 ... FunditFundit

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •