Close
Faqja 4 prej 34 FillimFillim ... 2345614 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 61 deri 80 prej 673

Tema: Danel Cana

 1. #61
  i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,795
  BUKURIA NĖNĖ

  Bukuri qė shkel mbi lule,
  Lule nėna tė ka bėrė!
  Ai djep qė tė pėrkundi,
  Mbajti njė botė tė tėrė!

  Bukuris i jan pėrkulur,
  Mbretėr edhe diktator!
  Qė tė gjith i ka verbuar,
  I ka kthyer nė shėrbėtor!

  E ē’tė them i mjeri unė,
  Qė s’kam fare pasuri!
  Veē njė penėz kam nė dorė,
  Me tė gėrvisht poezi!

  Penėz moj ti e bekuar,
  Nė njė diell do tė kthej!
  Ēdo zemėr qė ke takuar,
  Rrezet e mia tė ndiej!

  Njeri, krijes e verbuar,
  Qė dorė ngre mbi bukurinė!
  Emrin Nėnė, mė i bekuar,
  Atė qė krijon njerinė!

  Atė qė i mposht tė tėra,
  Shiun, borėn, ftohtėsinė...
  Atė qė na mbajti ngrohtė,
  Atė qė mėkojė gjinė...!

  Atė...qė fjala nuk matet,
  T’a krahasosh me gjith botėn!
  E nderoj edhe i falem,
  Nė tė do ta mbėshtes kokėn!

  DANEL CANA

 2. #62
  i!i!i!i!i!i!i!i!i!i!i!i! Maska e biligoa
  Anėtarėsuar
  16-08-2007
  Postime
  3,216
  Citim Postuar mė parė nga Ali Baba Tepele Lexo Postimin
  --

  E poēes me verė, avash po i vjen fundi!
  Nė krahėt e mi njė herė dua tė zėrė gjumi!  Danel Cana 2011-08-13
  Eshte pjese e artit, qe te ben te ndijesh thelle, dashurin njerzore kure e lexon, te ben te mendosh per jeten dhe njeriun!
  Nese eshte e bere me dashuri, asgje nuk eshte mekat.

 3. #63
  i!i!i!i!i!i!i!i!i!i!i!i! Maska e biligoa
  Anėtarėsuar
  16-08-2007
  Postime
  3,216
  Citim Postuar mė parė nga Ali Baba Tepele Lexo Postimin
  JEPI DRITĖ DASHURISĖ!

  Tė kisha zėn e Bilbilit,
  Qė kėndon nė Prill e Maj,
  Tek dritarja do tė vija
  Tė kėndoja, pasandaj...!

  Kur tė shihja sytė e tua,
  Bota do t’mė ish pa fundė!
  Dashuria si njė varkė,
  Nėpėr dallgė mė pėrkundė!

  Na rrėmbenė mua dhe Ty,
  Dallgė e jetės, dashuria!
  Shfaqet si nepėrkė e fshehur,
  Plotė me vrerė, xhelozia!

  I largohem e i shmangem,
  Se e njoh dhe e di mirė!
  Dashuria kėrkon dritė,
  Nuk jeton nė errėsirė!

  Danel Cana zakynthos 16/03/20011
  Citimi i kesaj poezie preke shum tipare te medha poetike te cilat te bejne me shume se poet z. Danel Cana. Ju deshiroj suksese e jetgjatesi.

  Nese eshte e bere me dashuri, asgje nuk eshte mekat.

 4. #64
  i!i!i!i!i!i!i!i!i!i!i!i! Maska e biligoa
  Anėtarėsuar
  16-08-2007
  Postime
  3,216
  Citim Postuar mė parė nga Ali Baba Tepele Lexo Postimin
  BUKURIA NĖNĖ

  Bukuri qė shkel mbi lule,
  Lule nėna tė ka bėrė!
  Ai djep qė tė pėrkundi,
  Mbajti njė botė tė tėrė!

  Bukuris i jan pėrkulur,
  Mbretėr edhe diktator!
  Qė tė gjith i ka verbuar,
  I ka kthyer nė shėrbėtor!

  E ē’tė them i mjeri unė,
  Qė s’kam fare pasuri!
  Veē njė penėz kam nė dorė,
  Me tė gėrvisht poezi!

  Penėz moj ti e bekuar,
  Nė njė diell do tė kthej!
  Ēdo zemėr qė ke takuar,
  Rrezet e mia tė ndiej!

  Njeri, krijes e verbuar,
  Qė dorė ngre mbi bukurinė!
  Emrin Nėnė, mė i bekuar,
  Atė qė krijon njerinė!

  Atė qė i mposht tė tėra,
  Shiun, borėn, ftohtėsinė...
  Atė qė na mbajti ngrohtė,
  Atė qė mėkojė gjinė...!

  Atė...qė fjala nuk matet,
  T’a krahasosh me gjith botėn!
  E nderoj edhe i falem,
  Nė tė do ta mbėshtes kokėn!

  DANEL CANA
  C'ma kujtove, po e kerkoj verdalle, Vetem ajo me donte vetem ajo dinte te done, isha gjithmone kulupucka e vogel !
  Nese eshte e bere me dashuri, asgje nuk eshte mekat.

 5. #65
  i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,795
  Rofsh Bili...je shum origjinale nė gjykimin tuaj....tė pėrshėndes .....

 6. #66
  i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,795
  - EMIGRANTI

  Kush ja di kuptimin kėsaj fjale?
  Kush i pa kur nisėn udhėtimin?
  Me njė torbė pėlhure hedhur krahėve!
  Me njė lotė nėne..motre...babe...
  ... nuse, ngrirė syrit!

  Kush mėsoi nga shkuan, ku fjetėn, ēfar hanė?
  I patė si rrojnė,...shumica nėpėr kasolle?
  Ose ata qė nėn yje u gdhinė, me njė cop plasmas...
  Dhe nė mėngjez nėpėr fushat me tė mbjella i gjen,
  ..pėr pak tė holla, po arrite, i more!

  Nėn kushte mizerje punėn fillojnė
  Dhe fjalė s’kanė, droje, pretendime!
  Pėr pak tė holla qė familja vuan...!
  Dhe jetėn shum herė e vėn nė rreziqe,
  ...nga i ligu qė e ruan!

  Askush nuk deshi tė merret me ‘ta!
  Pushtetar, politikan, andej dhe kėtej!
  Veēse me dėshirė tė gjithė e zhvatėn!
  Shpresat ėndėrrat, tė ardhmen ja vranė!
  ..e zhveshėn pa shpirt e lanė!

  Pa ndierė keqardhje e shkombtarizuanė!
  Me shum mėnyra e sakatosėn...
  Dhe pak tė holla qė mblodhėn pėr fėmijtė!
  Zyrtarisht ja vodhėn, me mėnyra dinake,
  ... mė shum e njollosėn!

  Nė kohėt moderrne nė skllav e kthyen
  Tė gjorin emigrant, pėr tė fituar!
  Nėpėr bango me llustra publikuan!
  Ligje skllavėrie tė njė kohe tė skaduar!
  ... ligje..pėr heqje lirie!


  Mė thoni o njerėz, i lumtur kush ka qėnė?
  Me vjedhje, me gjak, me lotin syrit mbledhur!
  Mbi klithma nėnash, mbi trupa njerzish duke shkelur!
  Sado i pasur tė jet bėrė, arin e botės tė ketė mbledhur!
  ... fati asnjėherė s’i ka qeshur!

  Danel Cana

  * * *

 7. #67
  i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,795
  PO KE ZEMĖR

  Kujtoj atė dit qė u takuam,
  Nuk shpreh dot gėzimin qė ndieja!
  Kujtoj momentet qė bashkė kaluam,
  Po ke zemėr prapė eja...!


  Eja tė jemi pėrsėri bashkė,
  Nė krahėt e njėri-tjetrit shtėrnguar!
  Nuk mė intereson opinioni jashtė,
  Me ty do jem gjith natėn zgjuar!

  Danel Cana

 8. #68
  i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,795
  Poe zi nga Danel Cana

  ETHET KUSH I HEQ

  Si tė jem i qetė i mjeri?
  Si tė mė zėrė gjumi?
  Ethet mė ke shtėnė,
  Meraku mė mundi!

  Mbi jastėk tek flija,
  Lotėt bien vetė!
  Me pėllėmb i fshija
  E s’isha i qetė..!

  Ana jote bosh...
  Ana ime nxehtė..
  Ethet dot si mbaja,
  Hidhesha pėrpjetė!

  E ē’doktor do mundej
  Mua t’mė shėronte?
  Doktor ishe ti...
  Ishte buza jote..!

  Ti ishe ilaēi..
  Ilaēi pėr mua!
  Ishte trupi ytė
  Dhe cicat e tua...

  Mos mė gjyko keq,
  Se them tė vėrtetėn!
  Ti m’i shėron ethet,
  Ti m’a shton dhe jetėn!

  ETHET KUSH I HEQ

  (pėrpunuar pėr kėngė popullore)

  Si tė jem i qetė i mjeri ?
  Si tė mė zėrė gjumi?
  Ethet mė ke shtėnė, -moj
  Meraku mė mundi
  (dy vargjet e fundit pėrsėriten dy herė)

  Mbi jastėk tek flija,- moj
  Lotėt bien vetė!
  Me pėllėmb i fshija - moj
  E s’isha i qetė..!

  Ana jote bosh...- moj
  Ana ime nxehtė..
  Ethet dot si mbaja,-moj
  Hidhesha pėrpjetė!

  E ē’doktor do mundej - moj
  Mua t’mė shėronte?
  Doktor ishe ti...- dhe moj
  Ishte buza jote..!

  Ti ishe ilaēi.. - moj
  Ilaēi pėr mua!
  Ishte trupi ytė - moj
  Dhe cicat e tua...

  Mos mė gjyko keq, - moj
  Se them tė vėrtetėn!
  Ti m’i shėron ethet, - moj
  Ti m’a shton dhe jetėn!

  Danel Cana

 9. #69
  i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,795
  - SHPELLA E ARTĖ

  Natėnė varganė gjer mė tė aguar,
  Nėntė burra besnik, qė varrit ja thanė,
  Tridhjet mushka plotė, me flori ngarkuar,
  Punuan t’i fshehin, pėr Ali Pashanė.

  Muret e kalasė ishin gjithė sy,
  Dhe guret kalldrėmit ishin gjithė veshė!
  Urdhėri Pashait nukė bėhej dy,
  Kujt i delte gjuha, kokėn kish nė thes...!

  Tridhjet mushka plotė, mbartėn atė natė,
  Pa zile nė qafė, pa patkoj nė kėmbė,
  Xhevaire plotė nė argjėnd dhe ar’ė.
  Gjer te shpell e errėt, tek i arti vėnd!

  Te shpell e hajdutit qė e njihte mirė,
  Nė moshėn e njomė e kishte konak,
  Kur zinte karvanet natėn mė tė gdhirė,
  Aty i dėrgonte, sa ishte kaēak!

  Danel Cana

 10. #70
  i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,795
  - SHPELLA E ARTĖ

  Natėnė varganė gjer mė tė aguar,
  Nėntė burra besnik, qė varrit ja thanė,
  Tridhjet mushka plotė, me flori ngarkuar,
  Punuan t’i fshehin, pėr Ali Pashanė.

  Muret e kalasė ishin gjithė sy,
  Dhe guret kalldrėmit ishin gjithė veshė!
  Urdhėri Pashait nukė bėhej dy,
  Kujt i delte gjuha, kokėn kish nė thes...!

  Tridhjet mushka plotė, mbartėn atė natė,
  Pa zile nė qafė, pa patkoj nė kėmbė,
  Xhevaire plotė nė argjėnd dhe ar’ė.
  Gjer te shpell e errėt, tek i arti vėnd!

  Te shpell e hajdutit qė e njihte mirė,
  Nė moshėn e njomė e kishte konak,
  Kur zinte karvanet natėn mė tė gdhirė,
  Aty i dėrgonte, sa ishte kaēak!

  Kishte nxierr Aliu trimat rreth e qarkė,
  Karakoll tė rrinin gjith natėn pa gjumė,
  Frymė tė mos dinte ē’ndodhi atė natė,
  Ndryshe pėrfundonte kokė e tij nė lumė!

  Mjekrrėn e bardhė fėrkoi ngadalė,
  Dhe me gisht tregoi krye arqitektin!
  Pasi tė mbaroni, e dua tė gjallė,
  Nė pallat ma bini t’i japė Ylyfetin!

  Atė natė yjet ishin si tė pakėt,
  Hėna nė tė bėrė e di se ē’ka parė..
  S’tregon e pa besa, thirrjet e rėnkimet,
  N’atė shpell tė zezė, qė u kthye nė varr!

  S’patėn kohė as zėrat qė tė shkonin largė,
  Si shkaba u hodhėn pėrmbi ustallarė..
  Me dhjetra gurmaz tė prerė atė natė,
  Thika jataganė qė kullonin gjak!
  (vazhdon)

  Danel Cana

 11. #71
  i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,795
  - SHPELLA E ARTĖ

  Natėnė varganė gjer mė tė aguar,
  Nėntė burra besnik, qė varrit ja thanė,
  Tridhjet mushka plotė, me flori ngarkuar,
  Punuan t’i fshehin, pėr Ali Pashanė.

  Muret e kalasė ishin gjithė sy,
  Dhe guret kalldrėmit ishin gjithė veshė!
  Urdhėri Pashait nukė bėhej dy,
  Kujt i delte gjuha, kokėn kish nė thes...!

  Tridhjet mushka plotė, mbartėn atė natė,
  Pa zile nė qafė, pa patkoj nė kėmbė,
  Xhevaire plotė nė argjėnd dhe ar’ė.
  Gjer te shpell e errėt, tek i arti vėnd!

  Te shpell e hajdutit qė e njihte mirė,
  Nė moshėn e njomė e kishte konak,
  Kur zinte karvanet natėn mė tė gdhirė,
  Aty i dėrgonte, sa ishte kaēak!

  Kishte nxierr Aliu trimat rreth e qarkė,
  Karakoll tė rrinin gjith natėn pa gjumė,
  Frymė tė mos dinte ē’ndodhi atė natė,
  Ndryshe pėrfundonte kokė e tij nė lumė!

  Mjekrrėn e bardhė fėrkoi ngadalė,
  Dhe me gisht tregoi krye arqitektin!
  Pasi tė mbaroni, e dua tė gjallė,
  Nė pallat ma bini t’i japė Ylyfetin!

  Atė natė yjet ishin si tė pakėt,
  Hėna nė tė bėrė e di se ē’ka parė..
  S’tregon e pa besa, thirrjet e rėnkimet,
  N’atė shpell tė zezė, qė u kthye nė varr!

  S’patėn kohė as zėrat qė tė shkonin largė,
  Si shkaba u hodhėn pėrmbi ustallarė..
  Me dhjetra gurmaz tė prerė atė natė,
  Thika jataganė qė kullonin gjak!

  Tespiet po hidhte qetė nė divan,
  Tridhjet e tre kokrra vetėm qelibar.
  Kjo ishte dhurata pėr Vasiliqinė,
  Gjithė thesari fshehur nė argjėnd dhe ar!

  Nuk ishin tespije me njė xhufk nė ballė,
  Kishin domethėnie dhe pėr vet Alinė!
  Rojes sė barutit nė dor kur i vanė,
  Largoi pishtarin atje nė Janinė.


  Danel Cana

 12. #72
  i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,795
  Danel Cana

  - PO TĖ DUASH

  Po tė duash mė lajmėro...
  Se gjumė nuk vė nė sy gjith natėn.
  Mė thuaj nė mbrėmje, a kur ti do,
  Veē lėre pak dritaren hapėt!

  Veē pakėz lėre, sa tė fryj era,
  Era e Gushtit plot trėndelinė,
  Dhe unė do vij, jo si pėrhera,
  Tė puth nė buzė, nė gushė e gji.

  Do lė mbi to si flladi i lehtė,
  Gjithė nektarin, nga lulet erdha.
  E kur tė ngrihesh na gjumi rėndė,
  Dil mė pėrcill gjer tek dera.

  N’u bėfsh pishman pėr atė puthje!
  Kurrizin kthe, e mė s’mė sheh...
  Dhe dashurinė si shkumės fshije,
  Nė zemrėn tėnde me njė sfungjer!

  Fshije kujtesėn nė qoftė se mundesh,
  Se ēfar mė ke thėnė i kam shėnuar..
  Me bojė tė kuqe nė zemrėn time..
  Askush nuk mundet ato t’i shuaj!

 13. #73
  i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,795
  - BUKURI E SYRIT

  O ti syri si ulli...,
  Mė kanė thėn se bėn magji!
  Kur vėshtroj i varfėri,
  Mė ndez brėnda ca shkėndi!

  Ca shkėndi qė unė s’i di,
  Mė ndez brėnda zjarr tė ri!
  Si t’ja bėj i varfėri...
  T’a flė mėndjen e tė vi ?

  Tė piqemi, s’di se si!
  Unė nė jug, ti nė veri...
  S’dua tė na shoh njeri....
  Pėr tė ėmblėn dashuri!

  Kur tė shoh e tė dėgjojė,
  Them me vete, si durojė?
  Do tė shoh se kam nevojė,
  Vetėm zemrės i besojė!

  Danel Cana

 14. #74
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  10-01-2011
  Postime
  713
  Citim Postuar mė parė nga Ali Baba Tepele Lexo Postimin
  - BUKURI E SYRIT

  O ti syri si ulli...,
  Mė kanė thėn se bėn magji!
  Kur vėshtroj i varfėri,
  Mė ndez brėnda ca shkėndi!

  Ca shkėndi qė unė s’i di,
  Mė ndez brėnda zjarr tė ri!
  Si t’ja bėj i varfėri...
  T’a flė mėndjen e tė vi ?

  Tė piqemi, s’di se si!
  Unė nė jug, ti nė veri...
  S’dua tė na shoh njeri....
  Pėr tė ėmblėn dashuri!

  Kur tė shoh e tė dėgjojė,
  Them me vete, si durojė?
  Do tė shoh se kam nevojė,
  Vetėm zemrės i besojė!

  Danel Cana
  xxx

  Qartė dhe bukur shihet nė vargjet e mėsipėrme tė poetit ,mjeshtria e imagjinatės kulmore tė shėnjimit tė vetė dashurisė personale ndaj subjektit tjetėr.Disa nuanca pėrshkrimi,qė poeti bėn,janė si argument i fortė i imazhit lirik tė poetit.Tė gjitha ato,japin pamjen e dashurisė sė zjarrtė.

 15. #75
  i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,795
  Danel Cana

  – RRUSH I ZBUKURURAR

  Ē’nur qė tė ka rėnė,
  Faqja jote shkruar!
  Ē’tė kan hedhur ty moj vajzė,
  Rrush tė zbukuruar!

  Syri jot i zi,
  Vret nė tė shikuar...
  Ē’tė kan hedhur ty moj vajzė,
  Rrush tė zbukuruar!

  Buzėt paparune,
  Vetullėn harkuar!
  Ē’tė kan hedhur ty moj vajzė,
  Rrush tė zbukuruar!

  Floku palė-palė...
  Mbi jastėk lėshuar!
  Ē’tė kan hedhur ty moj vajzė,
  Rrush tė zbukuruar!

  Gusha jote e bardhė,
  Me flori mbuluar!
  Ē’tė kan hedhur ty moj vajzė,
  Rrush tė zbukuruar!

  Gjerdan e diamantė,
  Mbi gjoksin lėshuar!
  Ē’tė kan hedhur ty moj vajzė,
  Rrush tė zbukuruar!

  Gonxhe seē mė ike,
  Nuse e pikturuar!
  Ē’tė kan hedhur ty moj vajzė,
  Rrush tė zbukuruar!


 16. #76
  i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,795
  Danel Cana

  KREVATI YNĖ

  Pėr herė tė parė nė jetėn tonė,
  Nė atė dhomė fjetėm tė dy!
  Ti mezi prisje pėrqafimin,
  Unė i pa ngopur tė puthja ty!

  Tek ky krevat humbėm tė dy,
  E shpirtrat tanė keq u trazuan...
  Gjith orėt e natės nuk mbyllėm sy,
  Mėngjesin pritėm, tė pėrqafuar !

  Ti, ngazėllyer nėpėr ēarēafė...
  Me: -Ah tė dua! – te veshi pranė...
  Unė zjarr i ndezur atė natė,
  Nuk kisha frikė se bėja mėkatė !

  Ē’mėkat i ėmbėl kur jam me ty...
  Njėqind mij herė nuk jam pishman !
  Shijen qė ndieva nė buzė e sy...
  Dhe njėmij vjetė t’i bėjė hallall !

  Tek ky krevat qė rri i heshtur,
  E zė nuk nxierrin ēarēafėt e bardhė..
  Dy zemra u shkrinė, dy trupa u tretėn,
  Me dashurinė qė s’ėshtė mėkat !

  Tani s’mė mbetet veē kujtimi...
  Nga gjumi zgjohem, nė ėndėrr bie prapė!
  Tė jem me fat edhe njė herė...
  Tė jemi bashkė...tek ky krevat !

 17. #77
  i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,795
  Danel Cana

  – ZEMRA..SI KĖMISHA

  Nuk di nėse flėjta, apo isha zgjuar,
  Atė ditė te mike e zemrės kisha pėr tė shkuar.

  Vėndi nuk mė mbante, u nisa me natė...
  Turfullon makin e shkretė, rrugės me asfalt.

  Trokėllin njė shi nė xhama, binte me rrėmujė,
  Nuk shikoja rrugė tė prishur, as gropat me ujė.

  Mėndja ime fluturonte, vetėm tek ajo,
  Gjithnjė thoshte n’telefonė: - Eja mė tako!

  Do tė vi moj zemėr, thosha, do tė vi njė ditė,
  Kur tė kesh pushim dhe ti, dil edhe mė pritė!

  Ikė e ikė, e s’ka tė sosur, oh sa gjat m’u dukė!
  E nė mbrėmje, shum i lodhur, arrita nė fund!

  Ajo kishte dalė e priste nė hije tė pishės,
  I valvitej lehtė fustani, fundi i kėmishės...

  Kur shikimet u takuan, harrova tė gjitha,
  Pa filloi kjo zemra, ime dridhej si kėmisha.

  Shteroj lodhja si pik djerse, e gjithēka harruam,
  Ēeli bota trėndafil, buzėt kur takuam...

 18. #78
  i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,795
  Danel Cana

  - SKLLAVI EVROPIAN

  Sapo dora nis tė shkruaj,
  mallėngjen!
  Edhe pena ėshtė e lodhur,
  mė nuk ngjyen!

  Nė bodrumin e rracizmit,
  flakur keq...
  Emigranti i braktisur ,
  si pėr dreq!

  Nga rrot e burokracisė,
  nuk shpėton!
  Zinxhirėt e skllavėrisė,
  si duron?

  Nė shekullin e teknikės,
  i privuar!
  Pa tė drejta...pa liri...
  pa votuar...

  Veē pėr punė tė shfrytėzojnė,
  o mjeran!
  Gjith tė zezat ...moderuar,
  mbi ty ranė!

  Vjenė e ikėn kundėr rrymės,
  politika,
  Njerz pa zemėr, pa idera...
  pa merita!

  Njėzet vjet paguaj taksa,
  rregullishtė,
  Asnjė ditė s’na respektuan,
  ligjėrishtė!

  Mbushėm dosje, plot me letra,
  pa hesapė...
  Nė rregjistra, tė pa ligjshėm,
  mbetėm prapė!
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Ali Baba Tepele : 18-06-2012 mė 05:06

 19. #79
  i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,795
  Danel Cana

  - LĖSHO BRITMĖN KOSOVĖ

  Atdhe me male tė lartė,
  Djalėrin aty e shkova..
  Ėndėrrat u gatuan me baltė,
  Ėndėrrat me vete i mora!

  Atdhe, qė s’je vetėm fjalė...
  Je damar i zemrės time!
  Je buza qė pikon mjaltė!
  Je dielli qė ēel agime!

  Nėna ime e pėrvuajtur,
  Zemėrmadhe e historisė...
  Kush ngre dorėn pėr tė gjuajtur,
  Bukurit e Shqipėrisė?

  Ngirje ballin moj krenare!
  Lėsho thirrjen anė e mbanė!
  Tė tė vijnė si njė herė motit,
  Gjithė bijtė ku jan shpėrndarė!

  Tė mblidhemi pėrsėri,
  Si me Gjergjin atdhetar..
  Tė bashkohemi nė Nji...
  Kudo jemi shqipėtar!

  Lėsho britmėn moj Kosovė,
  Tė pėrgjigjet Ēamėria!
  Sotė, se nesėr ėshtė vonė..
  Ndryshe s’bėhet Shqipėria!

  Jemi kombi mė i vjetėr,
  Qė jetojmė nėn k’tė diell !
  Kemi gjuhėn mė tė bukur..
  Edhe ...perėndit nė qiell !

 20. #80
  i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,795
  Danel Cana

  LUM E PĖRRUA

  Ē’tė tė them lum e pėrrrua,
  Zėmra jote u bė gurė...
  Kurrė s’mė kuptove mua...
  Edhe pėr tė dashur, kurrė!

  Ē’tė tė them a unė i shkreti,
  Qė s’u bėre dot e gjallė!
  Dashuron njė her nė vitė,
  Edhe puthesh shumė rrallė!

  Ē’tė tė them lum e pėrrua,
  Natėn kur tė shoh nė shtrat...
  Si kėrcu mė dukesh mua,
  Bėnė zjarr sa pėr njė fshat!

  Hedh livando lloj-lloj,
  Tė mė marrėsh me tė mirė,
  Ē’tė tė bėj u nxifsh me bojė,
  Je si shakull me shėllirė!

Faqja 4 prej 34 FillimFillim ... 2345614 ... FunditFundit

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •