Close
Faqja 3 prej 34 FillimFillim 1234513 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 41 deri 60 prej 673

Tema: Danel Cana

 1. #41
  i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,795
  KOT PISPILLOSESH PLAKĖ..!

  Thonė se...pleqėrinė..
  Krahasojnė me Hirrėn!
  Thashethem do jetė...
  Nuk na duan tė mirėn!

  Thonė! E kush na thėnka?
  Tė rinjtė e tė rejat...
  Por dhe pleqėria,
  I fiton betejat!

  Plakut..vetėm moshėn,
  Mos ja merr pėr bazė!
  Ta dish mirė se zemra,
  Dashuron si djalė!

  Eeh moj plaka ime...!
  Mė je bėrė si dritė!
  Vishesh, pispillosesh...
  Njėsoj si tė rinjtė!

  Def u bėfshin thinjat,
  Kur mė del pėrpara...!
  Me fustan tė shkurtėr,
  Del nėpėr mėhallė!

  Pėrmbi borėn tėnde,
  Hedh njė okė me bojė!
  ...Por jo ftohtėsinė...
  Bardhėsinė mbulojė!

  Rudhat si fsheh dotė,
  Tė bėsh ēfar tė duash!
  Kot qė pispillosesh...
  Siē tė kam, mė ruash!

  Danel Cana 25/02/2011

 2. #42
  i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,795
  JEPI DRITĖ DASHURISĖ!

  Tė kisha zėn e Bilbilit,
  Qė kėndon nė Prill e Maj,
  Tek dritarja do tė vija
  Tė kėndoja, pasandaj...!

  Kur tė shihja sytė e tua,
  Bota do t’mė ish pa fundė!
  Dashuria si njė varkė,
  Nėpėr dallgė mė pėrkundė!

  Na rrėmbenė mua dhe Ty,
  Dallgė e jetės, dashuria!
  Shfaqet si nepėrkė e fshehur,
  Plotė me vrerė, xhelozia!

  I largohem e i shmangem,
  Se e njoh dhe e di mirė!
  Dashuria kėrkon dritė,
  Nuk jeton nė errėsirė!

  Danel Cana zakynthos 16/03/20011

 3. #43
  i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,795
  - NGRIHU HOXHĖ...TĖ RRIJĖ PRIFTI !

  Partitė tona me famė,
  Duan tė tėra qeveri!
  Lum ky popull qė i mbanė,
  E kanė bėrė lesh-e li...!

  Ngrihet Edi me furtunė:
  -“Largohu shpejt o Sali..!
  Ti nuk bėn pėr politikė...
  Unė ja them mė mirė se ti!

  Ngrihet Sala,qetė qetė:
  “ Rri o Edi,kush je ti?
  Njė hajdut, e asgjė tjetėr,
  S’bėn pėr k’tu, fort mir e di!

  Domozdo do dhe njė andėr,
  Tė kesh post nė qeveri!
  Tė gėnjen mėndja mor burrė,
  Kujt ju bė vonė pėr ty?”

  “ Ngrihu Hoxhė,tė rrijė Prifti!”
  Mjerė o popull ē’beson ti...!
  I marrtė lumi nga lartė,
  Lanė nam nė histori!

  Danel Cana 25/05/
  11

 4. #44
  i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,795
  LULEN QĖ DUA

  Dola na malet e lartė,
  Ku rriten Sorkadhet!
  Njė lule tė bukur pashė,
  Mes shoqeve mbahej!

  Dorėn zgjata e kėputa,
  E mora nė gji!
  Ajo filloj derdhi lotė,
  Foli si njeri : -

  “ Mė kėput sa tė mar’ē erė,
  Pastaj tej mė hedh!
  Ku ta gjej kjo zemra ime,
  Dashurin qė ndien?

  Dua, n’gjoksin tėnd tė ngrohtė,
  Kokėn t’a mbėshtes!
  Buzėt qė mė digjen flakė,
  Tė puth, tė mos vdesė ”!

  Ato fjalė tė nxehta shpuzė,
  Sytė e saj, ai shikim!
  Kur putha tė kuqet buzė,
  E tronditėn shpirtin tim!

  Gėzohu, se s’ėshtė vonė,
  Tė kam dhėnė zemėr e besė!
  Do tė dua pėrgjithmonė,
  Sa tė rroj e sa tė jem!

  Danel Cana--- 29/5/2011

 5. #45
  i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,795
  ME FRESKIN E KĖNGĖS

  Kush do ndihmėn e poetit,
  T'i zgjasė jetėn dashurisė?
  T'a kėrkoi, e do ta gjejė,
  Nė brazdat e poezisė!

  Kush do ndihmėn e poetit,
  T'a ndez flakė dashurinė?
  Nė honet e poezive....
  Do ta gjejė, pa kursim!

  Kush nuk do qė dashuria,
  Nė zemėr tė lulėzoi?
  Merr nga flladi i poemės,
  Tė poetit qė kėndoi!

  Danel Cana---29/5/2011

 6. #46
  i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,795
  MOS I FRYNI PABESISĖ !

  Atje lartė nė Prishtinė,
  Bėhet luftė me Serbinė!
  Shiko o Serb i pa besė...
  Priti djemtė e UĒK-sė!

  Shiko “Krajli Jugosllav...”,
  Si luftojnė djemt Shqipėtarė!
  Miqėsi tė madhe kanė,
  Gjith shtetet Amerikanė!

  I shikon gjithė bota mbarė,
  Bijtė e kombit Shqipėtarė!
  Tė gjithė njė betim kanė,
  Tė luftojnė pėr vatanė!

  Shekuj me furtunė ka parė,
  Gjithė kombi Shqipėtarė,
  Mos i fryni pabesisė!
  Sot ėshtė dita e lirisė!

  Sot ėshtė dita historike,
  Tė jetė Shqipėri Etnike,
  Iku dita e dredhisė,
  E Serbisė dhe Greqisė!

  S’jemi Turq e as Bullgarė,
  As na Mali Zi,
  Jemi vetėm Shqipėtarė,
  S’rrojmė pa LIRI !

  Danel Cana

 7. #47
  i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,795
  KUR TĖ HYN VETJA NĖ QEJF!

  Thotė greku: - E shikon,
  Atė Diell qė ndriēon?
  Dua unė pa dritė jep,
  Ndryshe na vėndi e heq!

  A e di se sa ēudira,
  Janė nė duart e mia?
  Qielli, retė, vetėtima...
  Komandohen na greqia...!

  Thotė fjala:- Ėshtė keq,
  Kur tė hyn vetja nė qejf!
  Por paska edhe mė keqė,
  Kur hunda tė rri pėrpjetė!

  Thotėto male qė ushtojnė,
  I ka bėrė kombi jonė...!
  Dhe Zeusin atje lartė,
  E hoqėm...mė s’komandon!

  Edhe detet rreth e rrotull,
  Janė tė mitė, pėr besė e di...!
  Njė anė unė,e njė anė serbi,
  Nuk ka fare Shqipėri!

  Kėshtu thotė historia,
  E di mirė...Nuk mė besoni?
  Tė bindet gjithė njerėzia,
  S’ėshtė nevoja ta lexoni!

  Gjithė bota greqisht ka folur,
  Ndaj vendosa ta ndėrrojė!
  Tė flasė gjyshi,me stėrnipin,
  Do pėrkthyes ta kuptojė!

  Kėtė gjuhė donte prej kohėsh,
  Aleksandri i madh me vlerė!
  Pavarsisht se nuk arriti,
  Ta flas mirė gjuhėn e mjerė!

  Dhe Homeri i dėgjuar,
  Gjuhėn greke na rrėfeu!
  Pavarsishtė se Pisistrati,
  Dyqind vjet mė pas pėrktheu!

  Thonė, e ēfar nukė thonė,
  Tani nė shekullin e shkencės!
  Dhe gomarin veshė gjatė.
  Ja bėjnė pėr burrė bletės!

  Krahė lehta,nėpėr lule,
  Rend e punon porsi zonjė!
  Ku ajo..e ku gomari...?
  Grekėt tė vėrtetėn s’thonė!

  Danel Cana------9/6/2011

 8. #48
  i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,795
  - MBI ĖNDĖRR KALUAR...!

  Ēoban do tė bėhem,
  Me ėndėrrat veroj!
  Nė malet e larta,
  Kopen do ta ēoj!

  Do t’a shpie zemrėn,
  Mbi ėndėrra kaluar!
  Freski do mė jesh,
  Si erė mė tė shkuar!

  Do bėhem mbulesė,
  Shiu kur tė bjerė!
  Do tė bėhem vesė,
  Etje kur tė keshė!

  Shtratin ta mbuloj,
  Shtruar me petale!
  Me puthje tė zgjoj,
  Pa lėnduar fare!

  O shokė na gjumi,
  Zėmrėn kush ma zgjoi?
  Nuk e pashė, mė humbi,
  Largė fluturoi!

  27/6/2011

 9. #49
  i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,795
  Ja si i kėndon labėria pashait tė greqisė:

  O i shkreti Vangjel Dule,
  Do ti mbuē..ato poture,
  Tė fluturojnė nėpėr shkure,
  Brekėt do ti bėjnė ushkure,
  Djemtė e labėris me nure!

 10. #50
  i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,795
  --VERA ME DASHURI  Vera mė bėhet ujė, e gotat njė pas njė...
  I kthej e s’ndiej tė ngopur! As dehem as mė zė!


  Mendoj, e mėndjen vrasė, si qėnka thurur bota!
  Shumė luftė, e urrejtje pėr gjėra krejt tė kota!


  Tė iki tė largohem, tė shkojė...s’di se ku!
  E tė mos ngatėrrohem me marrėzinė kėtu!


  Tė iki dua shpejtė, tė iki...s’di se si?
  Ah zemra nuk mė bindet, kur mėndja shkon tek Ti!


  Ē’faj tė paskam bėrė, qė mėndja mė ka lėnė?
  Tė kemi dashuri n’a paska qėn e thėnė!


  E kthej dhe njė gotė tjetėr, verė tė kuqe, gjak!
  E duke rimbushur , tek tyja kthehem prapė!


  Nuk ėshtė mėkat aspakė tė falėsh dashurinė!
  Bota ėshtė gatuar qė vetėm tė mos rrimė!


  Pėr dreq seē mė mbėrtheu sot, i madh maras!
  E kohėn qė shkoj boshė dua t’a lė pas!


  E poēes me verė, avash po i vjen fundi!
  Nė krahėt e mi njė herė dua tė zėrė gjumi!  Danel Cana 2011-08-13

 11. #51
  i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,795
  PRANĖ ZOTĖRIS SATE

  Tė luaj me gushėn si para ca mote,
  Vashė, mė sėmuri bukuria jote!

  Tė luaj me faqet, si magja me brumin,
  Pranė zotris sate tė mė marrė gjumi.

  Do tė loz me cicat, si bregu me valėn!
  Nė syt e jeshiltė tė pėrqafoj dallgėn.

  Me to tė merrem, tė gjitha i dua,
  Nuk i lė tė vyshken bukurit e tua.

  Pėr mesin e bukur tė bėhem kollanė,
  Bukurit e vajzės rriten pėr njė djalė.

  Danel cana 19/8/2011

 12. #52
  i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,795
  ZĖMĖRA COPĖ E THĖRRIME

  Ah moj dashuri e shkretė,
  M’a bėn zemrėn fletė-fletė!
  Kur tė iki nga kjo jetė,
  Do pushoj e rri i qetė.

  Fletė-flet kjo zemra ime,
  M’u bė copė e thėrrime,
  Pėr njė shenjė e ca shikime,
  Pėr njė puthje, ca shtėrngime!

  Ti m’atanė unė mė k’tė anė,
  Tek shihja, djersėt mė ranė,
  M’u bė... se isha pranė,
  Lotėt faqeve t’u thanė!

  Belėhollė flokė prerė,
  Cili djalė s’do bėhej erė?
  Tė tė marr e tė tė shpjerė...
  Shpirtin pėrmi ty ta lerė!

  Danel Cana ---11.9.2011
  ...............................................
  KRISJA E TRĖNDAFILI

  Krisja apo grami, kėshtu i thonė,
  Me njė trėndafil u ndodh gjitonė.
  Rrinte trėndafili prehej nė qetėsi,
  Se koha nuk ishte pėr gonxhet e tij!

  Pėr krisjen fatlume s’kishte qetėsi,
  Shtohej e zgjatej si dinte ai,
  E vėndin mbuloi me fijet e tij!
  S’pyeste trėndafilin nė kishte bezdi!

  Dimėri kaloi me netėt e ftohta,
  Pranvera po vinte me ditėt e ngrohta.
  Njė mėngjez tė bukur nėn diellin me rrezė,
  Gonxhe e trėndafilit filloi tė buzėqesh!

  Gonxhen kur e pa, krisja u lėvdua,
  Nuk po dukesh fare, dielli del pėr mua!
  Shiko sa jam rritur e rritem pėr ditė,
  Ti si trėndafil, ē’i do bukuritė?

  - Ti moj zvarranike, o krisje e gjorė,
  S’mund tė zbukuroshė kopshtin mbretėror!
  Mund ta fshehėsh gonxhen nė ditėn me diel,
  Por jo dhe aromėn qė zemrat i ndiell!

  Kėto tha e heshti trėndafil i mirė,
  Ndėrsa krisja ngjitej trupit si rrėshirė!
  Kalon aty pranė barēevan i urtė,
  Dhe krisjen nga rrėnja fillon e kėputė.

  Rėnkon krisje gjorė: Oh e mjera jetė!
  Kur bezdis tė tjerėt, qėnka e vėrtetė,
  Dhe nė vėndin tėnd nuk tė lėn tė qetė,
  Tė shkulkan me rrėnjė lirin e humbetė!

  Danel Cana ---11.9. 2011

 13. #53
  Shqiptare dhe krenare. Maska e Xhenet.M.S.
  Anėtarėsuar
  23-08-2009
  Vendndodhja
  Ne mesin e te dashurve te mi...
  Postime
  10,781
  Pershendetje Z.Cana,me pelqen shprehja juaj ne pozi,ju uroj frymezim te vazhdueshem.
  - - Shumė shpesh ndodh rasti, kur dhembjen nuk mund ta ndash me askė!
  Agim Metbala"

 14. #54
  i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,795
  VRAJE TI MĖRZINĖ

  Zemėr vrarė,fytyrė vrėnjtur, sikur qielli tė ka rėnė...
  Sikur retė, erės tretur, qiellit natės nėpėr hėnė!

  Njė furtunė e vogėl mbledhur thellė, nė tėndin gji!
  Struket thellė nė zemrėn tėnde njė merak e njė mėrzi!

  E njė lot i mbledhur syrit, pret tė dali me vėrtik...
  Mėrzitjen qė ka pllakosur sa mė parė thuaj: Ikė!

  Mos e lėrė ti zemrėn tėnde si nė xhungėl tė jetoj!
  Pėr tė tjerėt tė bėj hije, kulpėr e huaj t’a pushtoj!

  Merri qė t’i kesh pėr vete ajėr drit e lagėshti,
  Trėndafili plot aromė, e marrin e vėn nė gji!

  Danel Cana
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Ali Baba Tepele : 09-10-2011 mė 09:55

 15. #55
  i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,795
  VRAJE TI MĖRZINĖ

  Zemėr vrarė,fytyrė vrėnjtur, sikur qielli tė ka rėnė...
  Sikur retė, erės tretur, qiellit natės nėpėr hėnė!

  Njė furtunė e vogėl mbledhur thellė, nė tėndin gji!
  Struket thellė nė zemrėn tėnde njė merak e njė mėrzi!

  E njė lot i mbledhur syrit, pret tė dali me vėrtik...
  Mėrzitjen qė ka pllakosur sa mė parė thuaj: Ikė!

  Mos e lėrė ti zemrėn tėnde si nė xhungėl tė jetoj!
  Pėr tė tjerėt tė bėj hije, kulpėr e huaj t’a pushtoj!

  Merri qė t’i kesh pėr vete ajėr drit e lagėshti,
  Trėndafili plot aromė, e marrin e vėn nė gji!

  Danel Cana

 16. #56
  i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,795
  MEMALIAJ

  Memaliaj..Memaliaj..
  Je qyteti mė i ri!
  Ne tė duam, se na fale,
  Jetė edhe dashuri!

  Memaliaj, Memaliaj..
  Me asnjė se krahason!
  Nėntoka me thesare,
  Ėshtė ajo qė e nderon!

  O qyteti heroik,
  O qyteti punėtor
  O qyteti me tradita,
  Tė kemi nė zemrėn tonė!

  Ti qė mban arin e zi,
  Ke frymėn e industrisė,
  O qytet i minatorėve,
  Krenari e shqipėrisė!

  Vjosa tė ka pėrqafuar,
  Shėndėllija ty tė mbronė,
  Si Zeusi perėnditė,
  Kur i mblidhte nė Dodonė!

  Danel Cana

 17. #57
  i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,795
  Citim Postuar mė parė nga Xhenet.M.S. Lexo Postimin
  Pershendetje Z.Cana,me pelqen shprehja juaj ne pozi,ju uroj frymezim te vazhdueshem.
  Ju falenderoj shumė pėr konsideratėn, je shum e respektuar!

 18. #58
  i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,795

  TĖ PANGOPURIT

  Shumė njerėz ka nė jetė,
  Qė rendin pėr pasuri...!
  Njė oreks i pa parė,
  Etje deri babėzi!

  Kanė pallate me shum kate,
  Me oborr tė madh si mbret!
  Kanė makina shum luksoze,
  Shėrbėtor, sa duan vetė!

  Kanė mbrapa si pėr mburrje,
  Edhe roje personale!
  Telefon edhe kompiuter,
  Si nė zyra dhe nė hale!

  Tre a katėr celularė,
  Tėrė ditėn me ta nė dorė!
  Aty ēirren e bėrtasin,
  Si kaposhi nė oborrė!

  Disa quhen “biznesmena”,
  Disa jan “politikanė..!”
  Si i pari dhe i dyti,
  Shpirt pėr t’jerėt nukė kanė!

  Sa ka parė kjo botė jallane,
  E sa t’jerė mė pas qė vijnė!
  Nuk e deshėn asnjėherė,
  T’a luftojnė varfėrinė!

  Tė varfėrin nuk e duan,
  Gjithsekush atė e shan!
  Ju vjen mirė kur i ushqenė,
  Nga duart e tija hanė!

  Se njė dorė qė tė ushqenė.
  Mos e shaj, mos e pėrbuzė!
  E njė zemėr qė e ndienė,
  Mos e bėj tė dridhet, kurrė!

  Mėsoni o njerėz tė mirė,
  Me dashurin tė jetoni!
  Ėshtė flori pėr njerėzinė,
  Siē e jepni e kėrkoni!

  Danel Cana

 19. #59
  i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,795
  KUSH DI GJUHĖN E BILBILIT

  Bilbilit kush ja di gjuhėn,
  Tė mė thotė mua dy fjalė!
  T’i kėndoj mikes sė zemrės,
  T’ja them, t’a kėrrejė mallė!

  Mike moj t’u bėfsha kėngė,
  Tė mė kesh gjithmon nė mėndje!
  Kur ta vėsh dorėn mbi zemėr,
  T’mė pėrkėdhelėsh me ėndje!

  Melodi si erė tė bėhem,
  Tė fluturoj ku tė dua!
  Bashkė me vesėn e mėngjesit,
  Tė rri mbi buzėt e tua!

  Ngrohtėsi qė del nga shpirti,
  Trėndafilat do ti ēel,
  Lehtė si njė blet tė vij,
  Me petale tė mbėshtjell,

  Danel Cana

 20. #60
  i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,795
  DASHURIA...FAL

  Pse tė dashurova, nukė bėra faj!
  Pse mė le tė lutem, tani qė tė vuaj?
  A mos pėr tė gjitha ke bėrė pendesė?
  Po braktise ndienjat, dashuria vdesė!

  A mos ndonjė tjetėr erdh tė pėshpėriti!
  A mos diēka tjetėr zemrėn peshė ta ngriti?
  A diēka e vjetėr erdh e u ringjall !
  Sido qė tė jetė, kush dashuron...fal !

  Tė desha si sytė, si dritėn tė desha!
  Edhe kudo shkoja nė zemėr tė kesha!
  Kisha ēfar mendoja, tė kisha me vete!
  Pėr ty pėrgjėroja kisha halle, derte!

  Halle qė s’tregohen, derte qė s’rrėfehen!
  Si njė lum me valė ike e mė s’kthehe!
  Ike dhe mė le si njė shkretėtirė,
  Njė pik shiu pres, njė fjalė tė mirė!

  Danel Cana

Faqja 3 prej 34 FillimFillim 1234513 ... FunditFundit

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •