Close
Faqja 37 prej 39 FillimFillim ... 273536373839 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 721 deri 740 prej 774

Tema: Danel Cana

 1. #721
  i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,896

  Pėr: Danel Cana

  - BOTĖ E LĖTYRĖ

  Drini melodioz si emėr,
  shkonte nė klasėn e tretė!
  Tė gjithė e kishin pėr zemėr,
  por e vinin nė sikletė!

  Kishte vite nė emigrim,
  familja e tij nė Angli!
  Me punėn ishin shumė mirė,
  dhe ai kish lerė aty!

  Kishte njė motėr tė vogėl
  dhe ajo nė kopėsht shkonte!
  I pėlqenin shumė lodrat,
  kurrė nuk i ngatėrronte!

  Njė mėsues, e kish pėr zemėr,
  jepte lėndė shoqėrore!
  Kishte ca huqe si femėr,
  dhe shpesh e merrte pėr dore!

  Njė ditė prej ditėsh mėsuesi,
  mjerė kush do tė n’a mėsoj!
  Po ju bėn mėsime seksi,
  homoseksualėt kish nė gojė!

  “Njerzit lindin me difekte”,
  shoqėria t’i pranojė!
  Kur nuk di se ē’ėshtė pėr vete,
  se ėshtė mashkull e mohoj!

  Kėto gjėra tė pa hijshme,
  nė familje u bė temė!
  Nuk dua tė prish familje,
  ndaj dy fjalė do t’ja them!

  Nė mėngjes babai tek shkolla,
  shkon kap mėsuesin e Drinit!
  Pėr kulturė edhe tė holla,
  mora rrugėn emigrimit!

  Ke dėgjuar pėr Shqipėrinė,
  ėshtė njė vėnd me tradita!
  Ndaj tė lutem matu mirė,
  ē’i thua fėmijės pėrdita!

  Njerzit lindin nga natyra,
  jo ē’thotė mėndja e sėmurė!
  Atė flamurin me ngjyra,
  unė nuk e pėrkrah kurrė!

  Ndaj tė lutem nuk dua,
  budallalleqe tek fėmija!
  Ndryshe ke tė bėsh me mua,
  qė vij nga Shqipėria!

  Mėsuesi shpėrfytyruar;
  - ėshtė programi mėsimor!
  Qė mė vjen nga ministria,
  unė s’kamė gjė nė dorė!

  Jemi nė demokraci,
  ėshtė liria e mendimit!
  Propagandė nė fėmij
  dhe sistemin e arsimit!

  Bota po bėhet e ndyrė,
  gjoja e qytetėruar!
  Paēavure e lėtyrė,
  njerėzimi ka mbaruar!
  @cana

 2. #722
  i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,896

  Pėr: Danel Cana

  - TA NJOHĖSH PERĖNDINĖ

  Pėr ēdo ditė flas me Diellin,
  i them dėshirat e mija!
  E vetmja dritė qė kemi,
  aty ėshtė dhe Perėndia!

  Flasė se, e di historinė,
  tė parėt kanė biseduar!
  Mos t’a braktis kurrė njerinė
  dhe ai s’ka tradhėtuar!

  Qė kur bėri pellazgjinė,
  nė krahė tė tij i pati!
  I ēliroi, u dha lirinė,
  rrėnjėt mė tepėr i zgjati!

  I zgjati rrėnjėt nė tokė,
  nga stuhitė, tė rezistojė!
  Brez pas brezi u bekoftė,
  gjaku pellazg do tė rrojė!

  Gjakun pellazg e bekoi,
  edhe nuk mori shpėrblim!
  Brez pas brezi i kėndoi,
  kjo ėshtė tokė e vėndit tim!

  Gjatė gjithė historisė,
  koha mirė e ka treguar!
  Sa ju vėrsulė Shqipėrisė,
  pėr t’a marrė e gllabėruar!

  Por s’e dinė se ka njė mbrojtje,
  ka njė zot tė dashuruar!
  Bishat qė u bėnė pėr mortje,
  ende nuk e kanė mėsuar!

  Pa dėgjoni o shqiptarė:
  - Gjak fisnik nė deje mbani!
  Nga natyra lind kjo farė
  dhe natyrės mos ju ndani!

  Gjithė fetė qė duall mė mbrapa,
  janė intriga, tė mashtrojnė!
  Feja jonė ėshtė drita, balta,
  dhe atė duhet tė mbrojmė!

  Drita, qė kur hapim sytė,
  nuk ka tjetėr tė vėrtetė!
  Si ajo nuk ka tė dytė,
  njerzit kanė vetėm njė jetė!

  Jetėn qė tė fali fati,
  jetoje me menēuri!
  Diellin qė shikon, i zjarrti,
  atė kemi dhe Perėndi!
  @cana

 3. #723
  i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,896

  Pėr: Danel Cana

  - KOCE VĖNDI PIKĖ ERGJĖNDI

  Koce vėndi je e rrallė,
  o pallė e larė nė ar!
  Flori e margaritarė
  qė nuk ke tė krahasuarė!

  O koce e vėndit tim,
  ylli qė ēel nė agim!
  Je dhe mbetesh e pa ēmim,
  aty njoha dashurin!

  Koce vėndi, pikė ergjėndi,
  edhe guri, mė i rėndi!
  I vjetri kėshtu e mėndi,
  peshon zemra pėr sė rėndi!

  Fisnike vėndit nė sua,
  s’i humbas gjurmėt e tua!
  Nga maj’e flokut nė thua,
  sa tė frymoj do tė dua!

  Koce vėndit plot me nure,
  bardhaku me ujė gurre!
  Nė tė lėnēa ty sėmure,
  u bėfshim pėr nė qivure!

  Pėr qivure moj u bėfshim,
  njėri-tjetrin nė e lėnēim!
  ....................................

  Bota le tė bėjė dy gojė,
  le tė flasi si tė dojė!
  @cana

 4. #724
  i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,896

  Pėr: Danel Cana

  - FEJA TĖ DO IDIOT

  Nuk kamė ēfarė tė themė,
  por, koha po na e thotė!
  Po re viktimė pėr fenė
  gjithė kohės je idiot!

  Vendin tė mbajmė, atdhenė,
  si komb e kemi njė tokė!
  Me kohė armiqt’ rrėmbyenė,
  e tani na hiqen si zot!

  Tė them mė tepėr nuk di,
  por koha na mėson shumė!
  Kėrkohet tė bėj drejtėsi,
  mjaftė pėrēarje dhe gjumė!

  Se koha kėrkon drejtėsi,
  i vetėm nuk mundem dot!
  Nė paqe bota tė rrijė
  dhe vėndit t’i dalim pėr zot!

  Ende hienat nė veri,
  ēdo ditė gjak po kėrkojnė!
  Ēdo ditė njė dėshmor i ri,
  pėr luftė, mė keq provokojnė!

  Dhe kombit mendjen ja mpinė,
  me fetė, me prift dhe hoxhė!
  Shqiptarėt mes veti u grinė,
  kurani dhe bibla na rroftė!
  @cana

 5. #725
  i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,896

  Pėr: Danel Cana

  - LAVDI AFRIM BUNJAKU

  Aty ku re,
  lulėzoj gjaku!
  Re pėr atdhe,
  Afrim Bunjaku!

  Vendi ku re,
  nuk ka rėndėsi!
  Por ideali,
  qė mbrojte ti!

  Jug e veri,
  njė ė’shqipėria!
  Njė kėngė t’a nis,
  nga ēamėria!

  Kush jetėn jep,
  me nder pėr atdhe!
  Dėshmor do jetė,
  edhe pėr ne!

  Guxove hasmit,
  i dole pėrballė!
  Hakun t’a marrim,
  asgjė s’na ndal!

  Aty ku re,
  lulėzoj gjaku!
  Lavdi pėr jetė
  Afrim Bunjaku!
  @cana

 6. #726
  i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,896

  Pėr: Danel Cana

  - TĖ KAM SI FLORI

  Bėj ca zhgarravina letre,
  s’janė vargje janė derte!
  Kur s’kam njė vajzė pėr vete,
  larg nga mua ti moj dreqe!

  Ti moj dreqe larg na mua,
  mė mirė shih hallet e tua!
  Gjithė mjalti t’u mbarua,
  ylli karvanit ē’u shua!

  Jam i mirė, ē’e do qė jam,
  atė qė dua s’e kamė!
  As pėr pashkė, as pėr bajram,
  mė duall, e njėjta flamė!

  Ti moj dreqe, ah moj dreqe,
  zemrėn e ngrohtė ē’e trete!
  Nė do, trėndafilin jepe,
  mos qaj vetėm pėr sebepe!

  Ah i mjeri, i varfėri,
  mbeta pengė, nė dashuri!
  Pėr besė, kjo tė mban tė ri,
  unė los me gushėn flori!

  Gushė e buzė sa i dua,
  ethet seē m’i ngjite mua!
  Si qiri tė dy kulluar,
  mė mbulo e tjetėr s’dua!

  Kot qė bėj k’to zhgarravina,
  ti qėllon si vetėtima!
  Tė ndjek pas, mbarohet fryma,
  pėr gjuhe m’u tha pėshtyma!

  Bėj si di e si do vetė,
  me dorė do t’i largoj retė!
  Pėr njė xhevair nė jetė,
  floririn dheu s’e tretė!
  @cana

 7. #727
  i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,896

  Pėr: Danel Cana

  -ZEMĖRPLASUR PSE RĖNKON

  I pėrmbysi djallėzia,
  nuk e la dashurin tonė!
  Ėshtė e brishtė dashuria,
  ē’ke moj zemėr qė rėnkon!

  E plagosur dashuria,
  plagė e hapur qė kullon!
  Pranė saj doja tė rrija,
  as fati nuk mė ndihmon!

  Tė dhėmb shumė plag e hapur,
  zemėr plasur pse rėnkon!
  Ke gabuar, qė ke dashur,
  ėshtė e verbėr, nuk shikon!

  Dhe sa do qė tė pėrpiqet,
  dashuria nuk shikon
  Gjithė trupi zė e digjet,
  zemėrėn t’a pėrvėlon!

  I dashuruari nuk ndalet,
  si fėmijėt zė lodron!
  Po kur tjetra zė e tallet,
  nuk ka zemėr, s’tė kupton!

  Mos u bėni, tė pa shpirtė,
  mos frenoni ndienjėn tuaj!
  Jeta do ushqim pėrditė,
  ndryshe mbetemi tė huaj!
  @cana

 8. #728
  i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,896

  Pėr: Danel Cana

  - GJITHMON FITON DASHURIA

  Pėr tė mbrojtur dashurinė,
  i ri bėhem, si njė herė!
  Pėr tė prishur dashurinė,
  i ligu ende s'ka lerė!

  Ndienjat nuk kanė munguar,
  nuk munguan asnjėherė!
  Tė bindesh duhet provuar,
  ēfarė tjetėr mundet tė them!

  Femrat ngjajnė me burimet,
  qė nxjerrin ujė tė kulluar!
  Shijen edhe ledhatimet,
  s’mund t’i dish pa e provuar!

  Binduni se dashuria,
  kėrkon pėrkėdhelje shumė!
  Shije saj dhe ėmbėlsia,
  mposhtin mė tė fortin burrė!
  @cana

 9. #729
  i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,896

  Pėr: Danel Cana

  - TRADHĖTARIT

  Mos t'u gjend njė vend,
  as edhe pėr varr!
  Kalli bosh, pa mend,
  dole tradhėtar!

  Faqezi qė del,
  kundėr kombit tėnd,
  Dhe pėr varr s’tė bėhet,
  asnjė pėllėmb vėnd!

  Tokės i rėndoi,
  gjallė dhe i vdekur!
  Dora qė mėkoi,
  djepen t’a kish djegur!

  Askush pėrmbi dhe,
  s’e fal tradhėtinė!
  Vulėn ballit ke,
  nė gjithė historinė!
  @cana

 10. #730
  i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,896

  Pėr: Danel Cana

  - GJAKU S’KA KUFI

  Jam krenar qė jam bir vėndi,
  i Epirit historik!
  Historia vet e gdhėndi,
  pikė e globit strategjik!

  Kėtu lindi trimėria,
  ėshtė njohur qysh mė parė!
  Ku lindi mitologjia,
  ishte dhe mbetet shqipėtar!

  Sot nė shekullin e shkencės,
  Epirit i vunė kufi!
  Nuk e fshehim tė vėrtetėn,
  ai nuk rron nė robėri!

  E di mirė nga historia,
  shumė furtuna ka kaluar!
  Kėngėt dhe vallet e tija,
  s’mundėn kurrė pėr t’ja ndryshuar!

  Kėngėt, vallet, tė veēanta,
  derdhet shpirti epiriot!
  Qė nga kohėt mė tė lashta,
  armiku s’i ndryshoj dot!

  Pas njė shekulli tė ndarė,
  gjuhėn shqipe ja mohoj!
  Epirioti prap krenar,
  nė fėmij e trashėgoj!

  Kur kėndojnė kėngė e valle,
  gra edhe burra levendė!
  Lidhur sup mė sup si malet,
  pėr heronjtė qė ja prenė!

  Heronjtė qė gjakun derdhė,
  pėr tė mbrojtur kėtė tokė!
  Nė kėngė e nė zemėr mbenė,
  ėshtė gjaku epiriot!

  Ėshtė gjaku epiriot,
  qė ėshtė derdhur pėr liri!
  Ta mėsosh dhe ti Evropė,
  se gjaku nuk njeh kufi!
  @cana

 11. #731
  i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,896

  Pėr: Danel Cana

  - PYET LEXUESI PĖRSĖRI

  Mė pyetėn nė Tepelenė,
  mė pyetėn me kėrshėri!
  Mė tė bukurėn cilėn ke,
  mė tė mirėn poezi?

  Atė kėrkoj edhe unė,
  mė tė mirėn poezi!
  Mos mė pyet kė do mė shumė,
  nga fėmijėt, si t’a di?

  Mė pyetėn nė Tepelenė,
  tek merrnin librat e mi!
  Na shėron, na gjen midenė,
  kur kėndon pėr dashuri!

  I lexojmė, i rilexojmė
  dhe tė ngopemi nuk di!
  Brenda nesh hyn s’e kuptojmė,
  ajo quhet bukuri!

  Dashuria ėshtė e thjeshtė,
  edhe brenda shpirtit rri!
  Bėj kujdes dhe mos urrej,
  sa je gjallė o njeri!
  @cana

 12. #732
  i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,896

  Pėr: Danel Cana

  - VAJZAT DJEMTĖ TANĖ

  Nėse do njė femėr,
  pėr nder dhe pėr emėr,
  tė rriten fėmija!
  Ka plotė Shqipėria!

  Nėse do njė femėr,
  tė bukur, me zemėr,
  tė ngjallet dashnia!
  Ka plotė Dardania!

  Nėse do njė femėr,
  t’a shkund atė zemėr,
  besnike pėr tyja!
  Ka plotė Labėrija!

  Ngadale me hapa,
  mos kthe kokėn mbrapa,
  shumė merak e pata!
  Nė malet e larta!

  Malet kryet ngrenė,
  pėrqafojnė renė,
  aty edhe ngrenė!
  Shqiponjat folenė!

  Vajzat, djemtė tanė,
  Shqiponja i mbanė,
  stėrgjyshe e kanė!
  Shqiptarėt ku janė!
  @cana

 13. #733
  i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,896

  Pėr: Danel Cana

  - SI FRERĖT TĖRHEQ SEVDAJA

  Ē’ėshtė ajo qė vjen kaluar,
  kėmbėt nė yzengji!
  Vajzė e re, e pa martuar,
  mė duket si perri!

  Frerėt e kalit nė duar,
  ai ecėn vetė!
  Flokėt e saja lėshuar,
  si dielli mbi retė!

  Njė fanellė ngjitur pėr trupi,
  mesi ngjyrė kashta!
  Gjoksi saj, sytė nga turpi,
  mė dolėn pėrjashta!

  Moj e bukur, kush t’a fali,
  atė kalė tė bardhė!
  Apo t’a bleu babai,
  dhuratė nė pajė!

  - Po, dhuratė e kam mor djalė,
  dhe e mbajė mirė!
  Tė mos lodhem, dal me kalė,
  tė shetis e lirė!

  Gjithė vendin t’a shetisė,
  nė pyll e nė mal!
  Tė mė shtohen bukuritė,
  pėr tė mirin djalė!

  - Bukurinė e ke pa masė,
  si lule me vesė!
  Shko edhe lutju mamasė,
  tė jap nder dhe besė!

  Dhe babait, me pėrgjėrime,
  tė japė atė dorė!
  Merre dhe k’tė zemrėn time,
  qė t’a kesh si provė!

  Lum babai dhe mamaja,
  ē’trėndafil ka rritur!
  Si frerėt tėrheq sevdaja,
  o syri i ndritur!
  @cana

 14. #734
  i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,896

  Pėr: Danel Cana

  - BESOMĖ O MIKE

  T’a dije mike t’a dije,
  kur jam i vetėm tė vije!
  Si era nė dhomė tė hyje,
  ēarēafin me dorė t’a ngrije!

  Besomė mike, besomė,
  zemra, zemrėn e kėrkonė!
  Dashuria, tė gjithė thonė,
  ėshtė flakė, qė tė shėronė!

  T’a dije mike t’a dije,
  bashkė me mua tė flije!
  Pa gjumė natėn tė mė lije,
  tė shtrydhja djersė dashurie!

  Besomė mike, besomė,
  zemrėn dot s’e komandonė!
  Dashuria, tė gjithė thonė,
  ėshtė flakė, e tė shėronė!

  Pėrballė mua tė rrije,
  si malet kur bėjnė hije!
  Retė, e rrufetė, t’i lije,
  dielli m’i qerpik kur bije!

  Besomė mike besomė,
  ėshtė e shkurtėr jeta jonė!
  Nė do qė, gjatė tė jetojmė,
  tė duam, e tė dashurojmė!
  @cana

 15. #735
  i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,896

  Pėr: Danel Cana

  - TA DISH EDHE TI

  Je vėrtet e bukur,
  a mė duket mua?
  Apo s'di ēfarė them,
  nga qė shumė tė dua?

  Di tė dashurosh,
  apo mė bėn lojė?
  A zemrėn, nga vuajtja,
  do qė t’a shpėtoj?

  Nė trup dhe fytyrė,
  shumė e bukur je!
  Mė thuaj dhe shpirtin,
  tė bukur e ke?

  Them se shpirti im,
  njė vendim ka marrė!
  Ca tė fshehta, zemra,
  do t’i ēoj nė varrė!

  Sa tė jem i gjallė,
  nuk tė pres nė besė!
  E tillė bukuri,
  kurrė tė mos vdesė!

  Nė u pafshim rrallė,
  nuk ka rėndėsi!
  Edhe ti ke mallė,
  unė kėtė e di!

  Pyes nė je e bukur,
  a mė duket mua?
  Kėshtu m’ėshtė dukur,
  nga qė shumė tė dua!

  E bukur mė je,
  e kėshtu qėndron!
  Kush i pyet tė tjerėt,
  pėr ty se ēfarė thonė!

  Dy shpirtra fisnik,
  njė ēast pėrqafuar!
  Furtuna, stuhitė,
  s’i kanė turbulluar!
  @cana

 16. #736
  i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,896

  Pėr: Danel Cana

  - NUK DO ZEMRA MOSPĖRFILLJE

  Ē’kėrkon moj zemėr, ē’kėrkon!
  Plagė e hapur po kullon!
  Ilaēin qė tė shėron!
  Ėshtė e bukur, s’tė pranon!

  Nuk e njeh bukurin time!
  Shpirtin e falja pa ēmime!
  Edhe njė herė tė vije...
  Tė loznim siē lozėm dije!

  Dėgjoje dhe tusje kokėn!
  Sikur do pushtoja botėn!
  Eja, hapur e ke portėn!
  Nė dorė t’a japė aortėn!

  Mos mendo se bėn hatanė!
  Eja pushtoje kalanė!
  Njerėzia, kudo janė!
  Dashuria, gjallė i mbanė!

  Eja moj zemėr katile!
  Nė dashuri nuk ka hile!
  Ta peshosh zemrėn me kile!
  Mbaje, jo me mospėrfillje!

  @cana

 17. #737
  i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,896

  Pėr: Danel Cana


  - TURP I TURPĖRUAR

  Turpi nuk njeh rracė dhe komb,
  ėshtė hije qė tė mbulon!
  Kur njeriu vehten turpėron,
  ėshtė e rėndė, vėshtir qė rron!

  Ndienja mė poshtėruese,
  turpi, vlerėn e humbet!
  Ndaj kushdo, me fjalė fyese,
  tė turpėron, nderin godet!

  Njerzit luftojnė pėr nderin,
  se turpin askush s’e do!
  Kush e humb, thonė: “i mjeri”,
  “ i mbuluar me turp po rron”!

  I mėnēuri s’turpėron vehten!
  Budallai s’e ka pėr gjė!
  Edhe pse veprimet ngecen,
  ai prapė, ashtu i lė!

  Janė disa tipa tė ndyrė,
  qė natė edhe ditė mendojnė!
  Maskohen dhe pa fytyrė,
  popullin si tė turpėrojnė!

  Populli i sheh me pėrbuzje,
  si qyqarė dhe tė mjerė!
  Dalin dhe flasin me mburrje,
  edhe pse janė tė dhjerė!

  Tė mjerė, pėrbuzur, qyqarė,
  popullin si fjalė e mbajnė!
  Populli s’ka vdekur, i gjallė,
  nga drejtėsia dot s’e ndajnė!

  Populli nuk turpėrohet,
  ju turpin t’a mbani me turp!
  Litari i jetės shtėrngohet,
  e nderi ju bėhet zullum!
  @cana

 18. #738
  i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,896

  Pėr: Danel Cana

  - KUR JEP ME ZEMĖR

  Borė e parė mbajti dy ditė
  dhe po shkrinte dalė-ngadalė!
  Mbyllur ishin dhėntė e dhitė,
  blegėrinin pėr tė dalė!

  Mora shkopin me kėrrabė,
  njė torbė lecke, me pak bukė!
  E lėshova gjėnė e gjallė,
  tė kullosin pakė tek-tuk!

  Ashtu bėri dhe gjitonia,
  moshatarė ishim tė dy!
  Rritur ishte, si billonja,
  gjoksi i saj binte nė sy!

  Poshtė nga pėrroi shkuam,
  mė pak borė kishte rėnė!
  Me buzė vėndin e kėrkuan,
  dhėntė e dhitė, pėr tė ngrėnė!

  Ajri i ftohtė rrihte fytyrėn,
  mbushte mushkritė oksigjen!
  Mrekulli tė ndjesh natyrėn,
  koha ikėn, prapė s’i gjen!

  Pyes vajzėn a ka ftohtė,
  kėmbė e duar a mbėrdhinė?
  I mbledh duart, tė dyja tok,
  duket se i ngroh me frymė!

  Shpejt, mblodha njė krah me shkarpa,
  cėrmėdele dhe dunicė!
  Njė krah lofata tė thata,
  mbi ‘to, i vura kapicė!

  Njė dorė me bar tė thatė,
  i vura shkrepsen me flakė!
  Vajza u afrua pranė,
  u ndez zjarri bubulak!

  E nxora bukėn nga trasta,
  e ēova mbi prush tė ngrohej!
  E dija qė s’kishte vajza,
  nuk e pyeta, zėmėrohej!

  Nė dy pjesė e ndava bukėn
  dhe ja zgjata buzėqeshur!
  Mė shikonte dhe e skuqur,
  zgjati dorėn, duke dredhur!

  Si prushi, sytė ju ndezėn,
  s’e pyeta nė kishte ngrėnė!
  Sado pakė, kur jep me zemėr,
  gjithė botėn ti, i ke dhėnė!
  @cana

 19. #739
  i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,896

  Pėr: Danel Cana

  - JU THEM MREKULLINĖ

  Po ju tregoj i entuziazmuar,
  se unė kamė parė mrekullinė!
  Kam parė njė grua tė dashuruar,
  e dua, gruaja qė bėn njerinė!

  Ishte e vėrtetė, e dashuruar,
  foli pėr kėtė, mė bindi dhe mua!
  Tė tilla mrekulli, s’kanė tė treguar,
  me bindje ju them, mė bėn t’a dua!

  O njerėz, nė s’pėrqėndrohem dot mė thoni,
  mos u tallni me ndjenjat e mija!
  Kur ndeshni njė tė tillė, t’a respektoni,
  atėherė do ndodhė mrekullia!
  @cana

 20. #740
  i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,896

  Pėr: Danel Cana

  - NĖ SY TĖ MBIN

  Nga sytė vjen,
  nė buzė vaditet!
  Nė zemėr zbret,
  dhe atje rritet!

  Ndienj e pa dukur,
  tek njerėzia!
  Ē’gjė e bukur,
  ėshtė dashuria!

  Nga sytė vjen,
  nė zemėr rritet!
  Buzėt i deh,
  atje vaditet!

  Kur djali, femrėn,
  e prek me buzė!
  S’ka tjetėr emėr,
  digjet si shpuzė!

  Kur trupat bashkojnė,
  zemra mbi zemėr!
  Njė zė kėndojnė,
  s’ka tjetėr emėr!

  Me zogj e lule,
  tė gjitha dihen!
  Kur zemrat duhen,
  sė bashku shkrihen!

  Dhe jetėn mbrapa,
  qė nga fillimi!
  S’e djeg as vapa,
  s’e ngrin as dimri!

  Dy zemra qė rrahin,
  si vetėm njė gji!
  S’mundet t’i ndajnė,
  asnjė njeri!

  Nga goja e keqe,
  veē vrer t’kulloj!
  Kur duhen dy zemra,
  nuk mund t’i ndaloj!

  Dy zemra kur duhen,
  s’kanė kushte tė dyja!
  Se kushti i vetėm,
  ėshtė dashuria!

  Pra, sytė hapi,
  se aty mbin!
  Kur shikon mjaltin,
  buzėt lėpin!

  Nė zemėr tė rritet,
  ajo, vetė shkonė!
  Kur buzėt ngjiten,
  veē kjo mjaftonė!

  Gėzim, hare,
  mbushet shtėpia!
  Mė pas peshqesh,
  tė vijnė fėmija!

  S’ka veē gėzim,
  po jeta shtohet!
  Bashkė me fėmijtė,
  tė lumturohet!
  @cana

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •