Close
Faqja 34 prej 39 FillimFillim ... 243233343536 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 661 deri 680 prej 774

Tema: Danel Cana

 1. #661
  i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,896

  Pėr: Danel Cana

  - TROJA DARDANE

  Kishin kohė trojanėt, qė sytė nga deti mbanin,
  Me armėt nėn kokė flinin, e njėrin sy tė hapur!

  Ende dielli pa puthur tokėn, det i zi kulluar,
  Nata bėhej gati tė flinte, deti me mjegull mbuluar!

  Anijet akease shfaqen si fantazma papritur,
  Aq sa syri lirė i kapte, gjithė pa vela ngritur!

  Me rremat nė heshtje, bregut afroheshin, pa zhurmė,
  Hidhnin spirancat nė rėrė, trojanėt t’i zinin nė gjumė!

  Protesilau i Agamemnonit, ushtari mė trim,
  I pari preku rėrėn trojane, duke dhėnė kushtrim!

  Roja dardane mė nuk priti, shenjė e mori nė qafė,
  Harkun nė ajėr ngriti, shigjetėn i ēoi dhuratė!

  Ishte i pari nga akejtė, nė tokėn trojane mbeti,
  Trimi qė gjakun derdhi, shembull do t’a bėnte mbreti!

  Protesilaut, nė kodrėn mbi det, i ngriti monumentin,
  Pėr shumė shekuj mbrapa, do mbetej si vėndi i shenjtė!

  Nė vendin e quajtur “Eleus”, ndėrtuan tė madhin varr,
  Atje prehej edhe Patrokli, i Akilit legjendar!

  Atje do faleshin, me plotė dhurata dhe mbretėr!
  Si Leka i Madh, bekimin perėndive kishte marrė!

  Kėshtu na shkruan Homeri dhe Troja Dardane na doli,
  Apolloni nga Olimpi, akejve sėmundje u mbolli!
  @cana

 2. #662
  i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,896

  Pėr: Danel Cana

  - PADITURIA ERRĖSIRĖ

  S’dihet ēfarė bėhet nė botėn tjetėr...!
  Kjo thėnie ka mbajtur njerzit me shpresė!
  Ata qė besuan idenė e vjetėr...,
  se jeta u ndakėrka nė dy pjesė!

  Ata qė ndajnė dy pjesė kėtė botė,
  e bėnė qėllimishtė tė rrisin fitimin!
  Nuk ka, njė nėn qiell dhe njė nėn tokė,
  veē njė jetė ėshtė pėr gjithė njerėzimin!

  Ata qė shpesh flasin pėr botėn tjetėr,
  dhe njerzve tė pa ditur, frikėn jua shtiri!
  Ėshtė feja qė mbulon tė vėrtetėn...,
  pas vdekjes njeriut i mbetet vetėm hiri!

  S’dihet ēfarė bėhet nė botėn tjetėr...!
  Prifti dhe Hoxha e pėrsėrisin me ngut!
  Pushtet tė ri nė kėtė botė tė vjetėr,
  njerėzimi t’i dėgjojė, tė rrijė urtė!

  Drita e dijes pėr gjithė njerėzimin,
  ėshtė Dielli qė botės i jep jetė!
  Mbajeni tė pastėr dhe shtoni dashurinė,
  atėherė lumturia fund nuk do ketė!
  @cana

 3. #663
  i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,896

  Pėr: Danel Cana

  - MĖNIJA E AKILIT

  Homeri tregon luftėn e Trojės,
  me pesėdhjet e njė ditė pershkrim?
  Si mundet t'ja mėsojmė kohės,
  sekretet, tė nxjerrim pėrfundim!

  Pesėdhjet ditė mėnija zgjati,
  e Akil trimit pėr Brizeidėn!
  Skllavja mė e bukur qė ai pati,
  ja rrėmbeu mbreti Atridėve!

  Pesėdhjet ditė legjendari,
  betuar nė luftė tė mos shkonte!
  Mirmidonėt trima me vete pati,
  akejtė pa mėshirė t’i dėmtonte!

  Pėr herė tė parė akejtė ndėrtuan,
  njė mur t’i pengonin trojanėt!
  Se shpatullat e Akilit munguan,
  me pėrulje dhurata i ēuan!

  Ēadrėn ja mbushėn me dhurata,
  dhe skllave tė reja i shpunė!
  S’kursyen as lėvdatat e larta,
  se ishte trimi dhe i larti burrė!
  @cana

 4. #664
  i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,896

  Pėr: Danel Cana

  - JETA S’KTHEHET MBRAPA

  Gjithė lumenjtė qė zhurmojnė,
  vetėm drejtė detit shkojnė!
  Asnjė nuk kthehet tek mali,
  nga barku i tijė dalin!

  Si lumi ėshtė edhe jeta,
  qė buron nga e vėrteta!
  Rrjedha nuk matet me ēapa,
  asnjėherė s’kthehet mbrapa!

  S’kthehet mbrapa kurrė, e kurrė,
  dashuria e sėmurė!
  Sekretet kurrė s’i tregoi,
  nė zemėr qysh lulėzoi!
  @cana

 5. #665
  i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,896

  Pėr: Danel Cana

  - NJĖ PJESĖ HISTORI

  Mojsiu dymij e ca vjet mė parė,
  shkoj nė majė tė malit tė marr porosinė!
  sot prifti dhe hoxha, edhe ēdo fetar,
  “me celularė flasin me perėndinė”!

  Urrejtja njerėzore ngriti furtunė,
  e pėrzunė Zeusin nga vatra e tij!
  Dhe zotin Krisht tė pa fajshėm na e prunė,
  pastaj e ēuan me bujė nė kryqėzim!

  Tė pa fajshmit u stepėn dhe heshtėn tė gjithė,
  pėrpara dinakėrisė tė njerzve tė “zinj”!
  I kthyen nė besimtarė dhe skllevėr tė rinj,
  dhe xhepat shpejt i mbushėn me flori!

  Me zjarr dhe hekur kudo qė ata shkelėn,
  e famėshme kryqėzat, mbolli vdekje, zi!
  Njė tjetėr fe, do vinte pas gjashtėqind vjetė,
  edhe mė egėr do sundonte nė arabi!

  Nuk e deshėn Zeusin e lashtė tė drejtė,
  se kishte shumė liri dhe s’kishte kufij!
  Meritat e botės muarė nė dorė vetė,
  luftrat filluan pėr pushtet dhe pasuri!

  Statujėn gjigande tė Zeusit shkatėrruan,
  qė pellazgėt ja ngritėn me shumė krenari!
  Nė vend tė tyre, Evropėn e mbuluan,
  me piktura dhe gdhėndje tė “zotit” tė ri!

  Gjithė historinė pellazge pėrmbysėn,
  edhe kalendarin nga njėshi filluan!
  Biblotekat e mėdha, u gdhinė, s’u ngrysėn,
  gjithė kulturėn dhe shkencėn mohuan!

  Nga e para ē’do gjė nisi, pas dy mij vjet,
  edhe shkencėn njerėzimi e zhvilloj!
  Mė pėrpara do ishte, pa pėrkrahur fetė,
  pa luftė e urrejtje, paqja tė lulėzoj!

  @cana

 6. #666
  i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,896

  Pėr: Danel Cana

  - I VARFĖR ME NDERSHMĖRI

  Fėmijėri tė varfėr shumė kalova,
  ēfarė t’i kujtoj asaj kohe tė vėshtirė!
  Barkun me bukė kurrė nuk e ngopa,
  kėpucė tė reja, e kisha dėshirė!

  Njė palė kėpucė i mbanim pėr mik,
  dhe shpesh zbathur shkonim edhe nė shkollė!
  Nuk tė lejonte niveli ekonomik,
  t’i blije tė reja njė palė shollė!

  Me njė copė bukė shkonim nė shkollė,
  e vidhnim nga trarėt njė kokėrr qepė!
  Dhe librat i mbanim gjithmon nė dorė,
  mėsonim tė bėheshim diēka nė jetė!

  N’a duhej tė shkonim tė ruanim dhitė,
  tė zbathur, uronim tė mos kishte gjėmba!
  Nė s’kishe dėshirė, do shkoje pėr frikė,
  pėr ndryshe kėrciste druri dhe pėllėmba!

  Prindėrit gjithmonė n’a kėshillonin,
  edhe pse s’ke, i varfėr, nga tjetri mos merr!
  Tė mos gėnjenim kurrė n’a edukonin,
  tė bėheshim tė zotė, tė rronim me nder!
  @cana

 7. #667
  i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,896

  Pėr: Danel Cana

  - JETA TIRRET PAK NGA PAK

  O bobo sytė ē’mė panė, u ngjitėn s’i hiqja dot,
  mbushur gjoksi, gjysma jashtė, si dy furka mbushur plotė!

  Dy furka me bashka leshi, presin dorėn qė t’i tjerrė,
  Rinija na i mbush gjirin, jeta ngadale i mjelė!

  Rinija tė bėn krenare, mbushur gjiri plotė pėr plot,
  mos u bėj mėndjemadhe, vjen njė kohė qė s’i mbanė dot!

  Vjen njė kohė qė shkundet pema, mbetet si njė furkė bosh,
  vetė e humba, a m’a vodhėn, thua ē’qe ai kodosh!

  Ē’qe ai, qė s’e kuptova, fillin torri pak nga pakė,
  fytyrės rrudhat thellohen, bėrė si njė fik i thatė!

  Kėto tė mendosh moj mike, me jetėn mos luaj aspak,
  bashkė kohėn t’a harxhojmė, zemrat nuk qėndrojnė largė!
  @cana

 8. #668
  i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,896

  Pėr: Danel Cana

  - PARTIA APO ATDHEU

  N’a ndau mor, n’a ndau, n’a ndau partia,
  por lumi dhe vau mbetet Shqipėria!
  S’kam nga vete tjetėr, nuk gjej njė tė dytė,
  o nė va tė hidhem, ose tė mė mbytė!
  O tė mbytem dua, s’kam pse rroj mė shumė,
  s’ėshtė vetėm i imi vendi, more lumė!
  A ndėrrohet nėna se u vjetėrua?
  Atdheu, gjuha, kombi, kurrė s’u ndėrrua!
  Partia dhe feja, janė parazitė,
  si kėrpusha rrojnė, tė n’a mbyllin sytė!
  Kė duhet tė dua, unė dhe tė tjerė?
  Tė dua partinė, a vėndin ku kam lerė!
  Thirrni mendjes, thirrni, o njerėz tė mirė,
  tė duam njeri-tjetrin, vendin, Shqipėrinė!
  @cana

 9. #669
  i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,896

  Pėr: Danel Cana

  - DASHURIA NUK NDALON

  Dashuria ėshtė njė ndjenjė,
  nė shpirt tė njeriut strukur!
  Dhe e mbjellė kur gjen terren,
  si njė lule shumė e bukur!

  Njerėzimi, kudo janė,
  krijohen nga dashuria!
  Edhe rrojnė, anė e mbanė,
  gjithkush nė punė tė tija!

  Eshtė njė ndienjė e pa dukshme,
  nga njerzit dhe syri jonė!
  Por njė vlerė e domozdoshme,
  gjersa jeta pa tė s’rronė!

  Njė lėndinė me lule plotė,
  ėshtė e shtrenjta dashuri!
  Vjen dimri, s’i shohim dotė,
  nė verė dalin pėrsėri!

  Dashuria s’ndalon kurrė,
  sė mbjelli lulet e saja!
  Disa dielli i bėn zhur...
  Disa flladit nėpėr maja!

  Ecėn jeta dhe vazhdon,
  asnjėherė nuk ndėrpritet!
  Ėshtė lumturi kur dashuron,
  ajo zbukurohet, rritet!
  @cana

 10. #670
  i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,896

  Pėr: Danel Cana

  - GREPI ZEMRĖS

  Pikė e djersės si ergjėndė,
  nė mes dy sisėve ka mbetur!
  Ti e fshije me pėllėmbė,
  dhe shikimin diku tretur!

  Me pėllėmbė ngadalė fshije,
  diku kish humbur shikimi!
  Nga meraku, nga marazi,
  djersė tė kullonte gjiri!

  Pala e fustanit hapur,
  kishte mbetur si e ngrirė!
  Hedhur ke kėmbėn mbi kėmbė,
  njė statujė mermeri shtrirė!

  Krevatin pa rregulluar,
  shtrirė si statujė mermeri!
  Dorėn zgjas, pėr tė mbuluar,
  shpirti mė digjet, i mjeri!

  Buzė e kuqe gjysėm hapur,
  si njė gonxhe trėndafili!
  “Grepi zemrės” diku kapur,
  atje ka mbetur mendimi!

  @cana

 11. #671
  i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,896

  Pėr: Danel Cana

  - ZEMRA SI MALI

  Kur lind nė zemėr dashuri,
  ndienja nuk ka anė!
  I vjetėr qofsh, apo i ri,
  tė djeg si njė vullkan!

  Si vullkan shpėrthen nga brėnda,
  dhe s’mundesh mė t’a frenosh!
  Kur nuk ka dashuri nė zemra,
  largė tyre tė qėndrosh!

  Si bora qė e mbulon malin,
  kap zemrėn dashuria!
  Bashkohet nė njė vend, me mallin,
  ēlirohet nxehtėsia!

  Tek njė mal qė s’ka rėnė borė,
  burime s’ka, ėshtė shterpė!
  Dhe njė zemėr jo e ngrohtė,
  dashuri nuk tė jep!

  Njė mal prej rėre, shkretėtirė,
  ngadalė tretet nga era!
  As dhe njė lule nuk ka mbirė,
  si gjithė vėndet e tjera!

  Vetė natyra e dėnon,
  di, lulet ku i mbjellė!
  Njė zemėr qė kurrė s’dashuron,
  s’jeton dot si tė tjerė!

  Mali vaditur me borė e shi,
  n’a fal burime plotė!
  Njė zemėr qė s’ka dashuri,
  s’jeton dot nė k’tė botė!
  @cana

 12. #672
  i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,896

  Pėr: Danel Cana

  - NJĖ TRADHĖTARI

  S’fole njėherė mor i ikur,
  qė fjala tė, tė zėrė vend!
  Mbete gjithmon duke shpifur,
  nė rrugė dhe nė parlament!

  Shpirtin tėnd e paske shitur,
  as pėr komb, as pėr atdhe!
  Nga mendja “bletė e roitur”,
  nga goja vetėm hale!

  Ēfarė shembull na ke mėsuar?
  Ēfarė mėson nga ty rinia!
  Koha ty tė ka dėnuar,
  tė dėnon dhe historia!

  Pėrfiton nga pluralizmi,
  pluhur i bėre tė gjitha!
  Shkatėrrove njerėzimin,
  tė damkosi politika!

  Pate disa shokė me vehte,
  qė pėrkrahėn ēmendurinė!
  E drejta, shtrėmbėr nuk vete,
  koha ėshtė pėr Shqipėrinė!

  @cana

 13. #673
  i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,896

  Pėr: Danel Cana

  - I FSHEHTI VEND

  Kam njė vend, gjithmon tė pres,
  vend i veēantė ku takoj ty!
  Ka njė vend e mbaj me besė,
  njė zemėr qė na nxe tė dy!

  Atje gjithmon takohemi ne,
  ka vend bollshėm pėr ne tė dy!
  Ka diēka, s’e ke vėnė re,
  shtohet mė shumė drita nė sy!

  Sa herė takimit, mė pret, tė pres,
  e jetės mbetet fshehtėsi!
  Aty tek vendi ti do mė gjesh,
  tė shijoj ėmbėl, ēdo gjė ke ti!

  Ato takime gjithnjė do mbeten,
  zjarri dhe prushi i dashurisė!
  Me kohėn veē shtohen, jo nuk treten,
  o shpirt i bukur i mirėsisė!
  @cana

 14. #674
  i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,896

  Pėr: Danel Cana

  - ROMANTIKE

  Flasin ēfarė tė duan,
  Ata qė s'na duan!
  Sikur kishin parė,
  Qė u pėrqafuam!

  Ēfarė deshėm kuptuam,
  Nė sy u shikuam!
  Dhe qė mos na shihnin,
  Prapa bregut shkuam!

  Pėr ujė bashkė shkuam,
  Bashkė u freskuam!
  Pėr pakė u puthėm,
  Ku ishim harruam!

  @cana
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Ali Baba Tepele : 26-02-2023 mė 18:46

 15. #675
  i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,896

  Pėr: Danel Cana

  - FEMRA MREKULLI

  Kush e bėri femrėn,
  mrekullitė i ndali!
  Dhe kur mori frymė,
  e puthi i pari!

  I pari e puthi,
  ndali mrekullitė!
  Se nuk kishte tjetėr,
  tė tillė meritė!

  Dhe kur hapi gojėn,
  edhe frymė mori!
  Gjithė bukuritė,
  tek ajo i mblodhi!

  I fali njė zemėr,
  qė kurrė nuk e nėmė!
  I fali njė emėr,
  qė tė bėhet Nėnė!

  Nga ajo lind bota,
  mė i miri burrė!
  Ndaj femrėn e nėnėn,
  mos i lėndo kurrė!

  Mos e lėndo kurrė,
  qė tė rrosh i qetė!
  Kur nuk e di dikush,
  do mėsoj nė jetė!
  @cana

 16. #676
  i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,896

  Pėr: Danel Cana

  - LAMTUMIRĖ O VULĖ

  O Sali s'e besoj kurrė,
  si bėn kėshtu more burrė!
  Vare turinjtė pėr njė vulė,
  drejtėsin e do si pulė!

  O Sali, s'tė njoha kurrė,
  mos e vrit mendjen o burrė!
  Atje ku i vure zjarrė,
  tani futi dhe njė shurrė?

  Bėji shurrėn kėtij vėndi,
  qė e gjuajte me pėllėmbė!
  Kurrė shpirti nuk i dhėmbi,
  kush e la tė lirė qėnė!

  Qėntė kur i lė tė lirė,
  do tė ndyjnė vend pa vendė!
  Fol, e ē’tė mban barku nxirrė,
  mos rri, po ngrehu nė kėmbė!

  Ngrehu me pishtar nė dorė,
  anė e mbanė vėri zjarr!
  Drejtėsia shqipėtare,
  ka kohė qė nuk ndihet gjallė!

  Kur gjenė shesh, bėje pėrshesh,
  asnjeri vrullin s’ta pretė!
  Drejtėsia shkoj pėr lesh,
  bėj si di dhe si do vetė!

  Por njė gjė t’a dish or’ shok,
  ē’do gjė lahet nė kėtė botė!
  Populli qė s’duron dotė,
  lamtumirė po tė thotė!
  @cana

 17. #677
  i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,896

  Pėr: Danel Cana

  - KĖRKOJ NJĖ KĖNGĖ

  Tė zgjidhja vargje pėr kėngė,
  lart u ngjita, gjer nė Hėnė!
  Besoni, qė s’gjeje vėndė,
  mezi gjeta njė pėllėmbė!

  Ju tregoj, mos t’ju vij rėndė,
  gjezdisa Hėnėn me kėmbė!
  Poetėt mbulonin vėndė,
  tė gjithė e donin nė kėngė!

  Hėnė moj, e bukur Hėnė,
  herė e plotė, e herė e ngrėnė!
  Qė nga koha kur ke qėnė,
  poetėt tė qetė s’tė lėnė!

  Flas me ty, e bukur Hėnė,
  dhe mė jep vargje pėr kėngė!
  Mė jep dashuri e brėngė,
  gjumin mos m’a bėj tė rėndė!

  Mbyllur qerpikun e rėndė,
  mbaj vesh e dėgjoi kėmbė!
  Kur e shoh, zemra mė dhėmbė,
  t’i pres rrugėn, nuk mė lėnė!

  Nga n’a vjen, e madhja nėmė,
  nga yt’at, a nga jot’ėmė!
  Nga ata qė nuk n’a lėnė,
  tė gėzojmė jetėn tėnė!

  Do t’a mbajmė besėn e dhėnė,
  dashuria s’ėshtė gjėmė!
  Tė parėt n’a e kanė thėnė,
  siē e gjetėm do t’a lėmė!
  @cana

 18. #678
  i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,896

  Pėr: Danel Cana

  - LUTJA IME

  Do t’i lutem manushaqes,
  tė mė falė ca aromė!
  Bashkė me lulet e bajames,
  ēelin nė tė njėjtėn kohė!

  Brengės, mallit do t’i lutem,
  me kujdes gjurmėt t’i lėnė!
  Portė e zemrės ku tė futen,
  me kujdes atje tė flėnė!

  Do t’i lutem ėndėrrimit,
  si fllad i lehtė kur tė shkojė!
  Tė marrė shije ėmbėlsimit,
  tė mjaltit taze nė hojė!

  Kaltėrsisė do t’i lutem,
  atje kur dielli tė bjerė!
  Bashkė me dallgėt e pagjuma,
  tė puthin detin e gjerė!

  Do t’i lutem dashurisė,
  tė zgjedhė folen, ku ta ngrerė!
  Si shpėrblim i njerėzisė,
  tė mos ketė zemėr tė mjerė!

  Lutja ime, kėshtu lutem,
  e, gjithė forcat do t’i mbledh!
  Nė zemėr tė natyrės futem,
  dhe pendimin kurrė s’e ndjej!
  @cana

 19. #679
  i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,896

  Pėr: Danel Cana

  - DAFINĖ E BUKUR

  Dafinė e bukur Dafinė,
  kush t’a shau bukurinė?
  Si nė Maj edhe tashtinė,
  me aromė na mbushe gjinė!

  Kam sevda kur shoh Ullinė,
  kur piqet, kokrrat i ndrinė!
  Na jep vajin si florinė,
  ėshtė jetė pėr njerėzinė!

  Tė dyja pemėt i dimė,
  s’e ndėrrojnė gjelbėrimnė!
  Pėr botėn dhe pėr njerinė,
  kurorė pėr paqen i rrinė!
  @cana

 20. #680
  i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,896

  Pėr: Danel Cana

  - SANTRAP KATIL BARABA

  Po shkruaj njė vjerrshė santrapi,
  tė gjitha t’i kthej sė prapi!
  Pėr gojėn mė tė shthurur, i ziu,
  sė fundi e humbi dhe vulėn, Saliu!

  “O budallenj, mė njihni mua?
  As ju kam dashur dhe kurrė s’u dua!
  Jamė Saliu, po ju tregoj,
  do t’ju djeg e pėrvėloj!

  Unė jam Sali Berisha, ē’mė dini?
  Mė i egėrr se bisha, mė lini!
  Erdha me demokracinė, e dini?
  Lėmsh jua bėj shtėpinė, ēfarė kini!

  Santrapi, katili, baraba,
  i poshtėr rregjimi, merr dhe ha!
  Pėrpara nuk gjeta asnjė ferrė,
  pėrmbys i kthej unė me ca tė tjerė!

  Mė shmangėn nga rruga qė hapa,
  ju dalė si fantazėm nga mbrapa!
  Lugat e kukudh, s’tė kapa,
  ku shkel kėmba ime bje flaka!

  Dorėn mua s’ma ndali njeri,
  kurrė nuk lash vend pėr drejtėsi!
  Asgjė tė mos ketė populli shqiptar,
  tė huajt mė bėjnė lapidar!”
  @cana

Faqja 34 prej 39 FillimFillim ... 243233343536 ... FunditFundit

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •