Close
Faqja 33 prej 39 FillimFillim ... 233132333435 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 641 deri 660 prej 774

Tema: Danel Cana

 1. #641
  i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,896

  Pėr: Danel Cana

  - LUM KUSH PUNON

  Bukuri qė kurrė s’humbi,
  vajzė si tė dha mamaja!
  Fluturojė si pėllumbi,
  krijoi familjen e saja!

  Iku, braktisi qytetin,
  shkoj nė fshat pėrgjithmonė!
  Nė male djalin e gjeti,
  e do dhe e dashuronė!

  E lumtur qė e ka pranė,
  i lumtur ėshtė dhe ai!
  Punė e tij ėshtė ēoban,
  njė kope me dhėn e dhi!

  Dhe ajo ka punė plotė,
  lanė, fshinė dhe gatuan!
  Parazite nuk rri dotė,
  nuk i rrihet pa punuar!

  Lumė kush djersė derdhė,
  edhe familjen mbanė!
  Kurrė nuk vuan nė jetė,
  tė lumtur gjithmon janė!
  @cana

 2. #642
  i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,896

  Pėr: Danel Cana

  - VETĖM TY MENDOJ

  Le tė ndizet zjarri,
  thellė, thellė, nė bark!
  Njė vėshtrim nga malli,
  seē mė ndezi flakė!

  S'e kuptoj ku ra,
  shkėndija mė parė!
  Vetėm ndjej se digjem,
  i gjithi nė zjarrė!

  Vetėm ty mendoj,
  kur do tė takoj!
  A do buzėqeshėsh,
  kur tė pėrqafoj!

  Si do reagosh,
  kur tė mė kesh pranė!
  Njė gjė e di mirė,
  zemrėn kush m’a mban!

  Vrapin do tė marrė,
  zemra ime e shkretė!
  Sado tė kujdesem,
  s’e kuroj dot vetė!

  Vrapin do tė marrė,
  maleve pėrpjetė!
  Kur dhe dashuria,
  i kalonė dhe retė!

  Mbaj besėn njeri,
  dashuro gjithmon!
  Diellin mos e paftė,
  kush nuk dashuron!
  @cana

 3. #643
  i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,896

  Pėr: Danel Cana

  - FSHATI MĖ BĖN KRENAR

  Mė vjen mall tė shkoj nė Mezhda, a nė korije tė bėj dru!
  T’ja hipi kalit mėnjanė dhe ngarkuar t’a sjell mė tu!
  Dru lisi nga tė mitė do presė, tė mira qė mbajnė zjarr,
  Kur tė zbres nė pėrrua tatėpjetė, labēe do ja marrė!

  Mėsova t’a ngarkoj kalin vetėm, hiē tė mos hedhė anė,
  Ishte i urtė Balashi rrinte, me mushkėn gjeja belanė!
  Dru nga pylli im do presė, njė apo dy barrė t’i sjell,
  Sa tė pjek ndonjė byrek, a ndonjė kec shkuar nė hell!

  Mė vjen mall t’i shkel njė herė, gjithė rrugėt ku kam shkuar,
  Nė vėndin tim ku jam lerė dhe ku jamė dashuruar!
  Tė mė rrojnė ē’kam lėnė pas, janė njerėz tė fshatit tim,
  Eh! Halli mė hodhi shumė largė, i huaj nė mėrgim!

  Edhe tani po tė vete, tė gjithė mė bėjnė vėnd,
  Qė tridhjetė vjeē ika nga fshati, s’u prisha me askėnd!
  As unė, as babai im, qė iku nė pleqėri,
  Sa ishim rrojtėm si vėllezėr, s’u prishėm me njeri!

  Prandaj rrugėn e kam tė hapur, qoftė ditė apo natė,
  Bukė e kripė dhe zemėr gjej, nė ēdo portė tė trokasė!
  Dhe jo vetėm nė fshatin tim, po dhe ata pėr rrethė,
  Gjithė respektin qė kam mbjellė, filloj tani e mblethė!

  Kjo nė jetė ėshtė kryesore, prandaj i lumtur jam,
  Emrin e fshatit Vagalat, kurorė mbi ballė e kamė!

  @cana

 4. #644
  i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,896

  Pėr: Danel Cana

  - I HUAJ MBETET I HUAJ

  Shtatė tė mira, njė e keqe,
  tė bėn t'i rrish lepe-peqe!
  Zemrėn e mbėrthen nė leqe,
  tė mbyt kapriēo e keqe!

  Bėj tė mira sa tė duash,
  po e prishe, do tė vuash!
  Po veprove njė herė keq,
  ėshtė pa mundur qė t’a ndreq!

  Prisni pak more tė ngratė,
  s’pritet lisi me njė spatė!
  As kali me shalė stolisur,
  s’shitet, njė herė qorollisur!

  Vėllanė tėnd, ti po e do,
  kurrė mos shaj, e poshtėro!
  I huaj kurrė s’tė jep hakė,
  sa yti, qė ke njė gjakė!

  I huaj mbetet i huaj,
  nuk bėhet dot gjaku juaj!
  Dashurinė dhe rrespekte,
  i ke bėrė ēdo gjė pėr vehte!
  @cana

 5. #645
  i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,896

  Pėr: Danel Cana

  - DASHURI PREJ SĖ VĖRTETI

  Mė iku gjumi, mė iku,
  ma rrėmbeu vetullholla!
  Deshi edhe ma rrėmbeu,
  apo vėrtetė dashurova!

  Mė iku gjumi mė iku
  zemrėn s’e di ku e kam!
  Mezi pres tė vijė dita,
  t’a takoj, e t’a kem pranė!

  Gjej njė puthje virtuale,
  ja dėrgoj qė t’a pėlqej!
  Pėr ato mos u lodh fare,
  ku e kamė qė t’a ndjej!

  Dashuria ėshtė intime,
  s’ka figurė qė e tregonė!
  T’a ndjej mbi lėkurėn time,
  ajo mė ngroh, e mė ēliron!

  Tė ndjej dhe tė mė ndjesh pranė,
  tė dėgjoj frymmarrjen tėnde!
  Ledhatimin tėnd tė marrė,
  tė, tė pėshpėris me ėndje!

  Fjala ėmbėl ka shumė peshė,
  kur e thuaj pranė veshit!
  Nė qafė puthjen t’a ndjeshė,
  dashuri prej sė vėrteti!
  @cana

 6. #646
  i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,896

  Pėr: Danel Cana

  - THĖLLĖZĖ E SHĖNDĖLLISĖ

  Dėgjoj njė kėngė Thėllėze,
  qė kėndonte pa pushim!
  Ajo ndihej e vetmuar,
  dita i sillte trishtim!

  Hodha sytė nga Shėndėllia,
  gjysma me borė tė ngrirė!
  Brėnda Thėllėzėn e mora,
  t’a ngroh se kishte mbėrdhirė!

  Buzėn ēeli, falenderon,
  kur e merrja me tė mirė!
  Njė sy gjumė ē’e ėndėrronė,
  mbi dyshekun e butė shtrirė!

  Buzė e kuqe flakėronė,
  e putha gjithė ėmbėlsirė!
  - Ah bilbil nė dashuronė,
  mos mė lerė ti nė vetmi!
  @cana

 7. #647
  i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,896

  Pėr: Danel Cana

  - TĖ BETOHEM MANUSHAQE

  O bobo ēfarė mė ke bėrė,
  mė ke hyrė thellė nė zemėr!
  Qė nga dita qė tė pashė,
  nuk shikoj dotė tjetėr femėr!

  Do tė dua vogėlushe,
  pėr atė diell tė betohem!
  Pėr veē shijes asaj buze,
  nė jetė nuk dashurohem!

  Kurthin qė tė bėn o jetė,
  t’a mbėrthen zemrėn nė ēark!
  Tė zgjedhėsh, ėshtė e vėrtetė,
  nuk qėnka e lehtė aspak!

  Tė zgjedhėsh kur je mes lulesh,
  ditėn qė i ēelė pranvera!
  Nė tru aroma tė ngulet,
  tė tėrheq nga lule tjera!

  Tė betohem manushaqe,
  sado qė tė rrish e fshehur!
  Gushėn dhe tė butėn faqe,
  do t’a puth moj si i dehur!
  @cana

 8. #648
  i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,896

  Pėr: Danel Cana

  - VULA E JETĖS

  Numėrojmė vitet qė ikin,
  si shkallėt nė brirėt e dhisė!
  Dhe rudhat qė dotė s’i mbyllim,
  zbardhen flokėt e zesė pisė!

  Si rrathėt e trungut tė prerė,
  numėrojnė moshėn dhe rudhat!
  Si dallgėt qė shuhen nė breg,
  jetės sonė i vihet vula!

  O njeri sa tė jesh gjallė,
  fjalėn kurrė ti mos e prish!
  Pėr fjalė tė bukur na mbanė,
  nuk na mbanė toka pėr mish!

  Kujdesu pėr lulen e jetės,
  ajo ėshtė dashurija!
  Mos ja mbyll sytė sė vėrtetės,
  pa tė s’rron dot njerėzia!
  @cana

 9. #649
  i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,896

  Pėr: Danel Cana

  - QYQJA U KĖNDOFTĖ

  Pse harxhoni bojė dhe letėr,
  ju qė s’kini gjak nė deje!
  Vlerat e kombit tė vjetėr,
  i dimė tė gjithė, pėrveē teje!

  Sa herė duam tė ngremė kokėn,
  dhe vlerat e kombit tregojmė!
  Ju me vrap e hapni gropėn,
  s’duroni kur na vlerėsojnė!

  Qėllimi juaj tė mohoni,
  qėllimi juaj i gabuar!
  Pėrēarjen ju e lėvdoni,
  nuk na doni tė bashkuar!

  S’na doni se frikė kini,
  po ne nuk u trėmbėm kurrė!
  Nga liria, nga bashkimi,
  gjithmon qėlluat me gurė!

  Kini frikė nga bashkimi,
  ndaj dhe udhėn na e zutė!
  Dhuratė na falėt mjerimin,
  dhe pėrēarjen ju e prutė!

  Sado tė pėrkohshėm ini,
  kini plotė edhe zagarė!
  Dhe shpirt i vogėl qė kini,
  s’do t’ju mbetet as pėr farė!

  Si njerėz nuk arsyetoni,
  shisni nėnėn tek tė tjerė!
  Nėna juaj, edhe joni,
  ėshtė atdheu ynė i ndjerė!

  Nuk ėshtė jashtė armiku kombit,
  ėshtė brėnda dreqi vetė!
  Pėr tė shitur, pėr tė prishur,
  e pėrēarje, po bėrtetė!

  Mblidhni, mblidhni mėnd e kokės,
  mjaftė u bėtė qesharakė!
  Mjaftė e zhvlerėsuat njė popull,
  t’u kėndoj qyqja nė prakė!
  @cana

 10. #650
  i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,896

  Pėr: Danel Cana

  - ĒFARĖ DO MBAHET MĖND

  Iku mėndja mike,
  nuk rri nė njė vėnd!
  Pėrveē dashurisė,
  ēfarė do mbajmė mėnd!

  Edhe mosha ikėn,
  nė njė vėnd nuk rri!
  Mundohesh gjithė jetėn,
  pėr pak dashuri!

  Sa ėshtė gjallė njeriu,
  gojėn mos t’a prish!
  Njėlloj tė dhėmb shpirti,
  thika kur pret mish!

  S’ka ngjyrė dashuria,
  ēdo i gjallė e ndjen!
  Ėshtė si fėmija,
  e do, nuk e zgjedh!

  Ndjenjė e dashurisė,
  kush nuk e pėrfill!
  Vetė zemrėn burgos,
  nuk e lėn tė lirė!

  Buzė dhe sy moj mike,
  pėr ata betohem!
  Pėr trupin nazike,
  njė jetė dashurohem!
  @cana

 11. #651
  i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,896

  Pėr: Danel Cana

  - MOJ NATĖ E SHĖNDREUT

  Do mbetesh e pa harruar,
  moj natė e Shėndreut – o!
  Dy zemra i ke trazuar,
  moj natė e Shėndreut – o!

  Dy zemra tė dashuruar,
  moj natė e Shėndreut – o!
  Dita i gjen pėrqafuar,
  moj natė e Shėndreut – o!

  Natė e gjatė, e natė e ftohtė,
  moj natė e Shėndreut – o !
  Jashtė ngricė e brėnda ngrohtė,
  moj natė e Shėndreut – o!

  Bėj tė ngrihem, s’ngrihem dotė,
  moj natė e Shėndreut – o!
  Mė mbajti puthja e ngrohtė,
  moj natė e Shėndreut – o!

  Plagė qė vuan njerėzia,
  moj natė e Shėndreut – o!
  S’ka tė dytė si dashuria,
  moj natė e Shėndreut – o!

  Sa mė doje, nuk e dija,
  moj natė e shėndreut – o!
  Nė gjirin tėnd do tė flija,
  moj natė e Shėndreut – o!
  @cana
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Ali Baba Tepele : 24-10-2022 mė 06:48

 12. #652
  i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,896

  Pėr: Danel Cana

  - FEMRĖN MOS E KEQTRAJTO

  O moj goja si kuti,
  lumė kush tė puthė!
  Atė buzėn si qershi,
  mė s’durova, nukė...

  Nuk durova dot i mjeri,
  doli zemra jashtė,
  Tė shėrojnė si melhemi,
  kush ka atė fatė!

  A nuk ėshtė buza e femrės,
  qėndra e gjithė botės!
  Aty hėna, aty dielli,
  parajsa pas portės!

  Nė buzėt e saj tė kuqe,
  sekreti natyrės,
  Bukuria ēel burbuqe,
  rreth e rreth fytyrės!

  Duaj femrat, vajzat nėnat,
  tė gjitha o botė!
  Kurrė mos u’a lėndo zemrat,
  pa ‘to s’jeton dotė!
  @cana

 13. #653
  i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,896

  Pėr: Danel Cana

  - E FUNDIT E MITOLOGJISĖ

  Zana e fundit e mitologjisė,
  fati e deshi tė fliste me mua!
  Nga ajo, si Muji, nuk piva sisė,
  rastėsisht u pamė, njė ditė nė krua!

  Kjo zanė qė mua mė ēfaqej e bukur,
  gjithmonė e bukur do kishte qėnė!
  Tė mburrej nuk dinte, as ishte trukur,
  natyrshėm ashtu si nėna ja kish dhėnė!

  Zana pranonte ē’do nder qė t’i kėrkoje,
  e sjellshme tregohej me mua njeri!
  Veē njė fletė tė hapje, kurrė mos guxoje,
  qė tėnden t’a kishe, tė bėje dashuri!

  Eh, njė pjesė historie mė vete,
  ndaj ekzistenca po vinte drejt fundit!
  Nuk ish si njeriu, kudo qė vete,
  nė dashuri gjithnjė, kėrkon tė gjej fundin!

  Dashuria pėr tė, ishte njė frikė,
  se zemra e saj s’duronte tradhėtinė!
  Prandaj ca vese, jo fortė pėr dritė,
  kanė qėnė dhe mbeten veē pėr njerinė!

  Sado e bukur, me fjalė nuk thuhet,
  tė jetė njė zanė, qė ėshtė hyjnore!
  Veē dashuria ka vlerat qė duhet,
  dhe jeta nė tokė mbetet njerėzore!

  Prandaj dhe zanat mbeten mistike,
  mitologji e bukur e kėsaj jete!
  Mė duan tė flas nė vargjet poetike,
  dashurinė, ndienjat i kanė pėr vehte!
  @cana

 14. #654
  i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,896

  Pėr: Danel Cana

  - ĒOBANE BUKUR

  Pranė rrugės pa asfaltė,
  dhėntė nė njė shesh!
  Dal tė flisja me ēobanė,
  mė del ēobanesh!

  I vėrshėllen qenit murrak,
  mua tė mos ngas!
  Dhe njė qengj, afėr motak,
  seē i vinte pas!

  Fluturimthi mėndja ime,
  tek Naimi shkoi!
  Bukuris sė vendit tij,
  bukur i kėndoi!

  Ngrihet kėnga e Naimit,
  gjer lartė nė mal!
  Qė i kėndoj gjelbėrimit,
  gjithė gjėsė gjallė!

  Ēobanesh e bukur pranė,
  mė pyet, ēfarė kėrkoj!
  Mirėsi kanė sytė e saj,
  gati tė ndihmoj!

  Mė thuaj ēobane bukur,
  ka krua, pėr ujė?
  Ma trego mua tė lutem,
  se kam etje shumė!

  Ajo ėmbėl buzėqeshi,
  krahun drejt e shtrin!
  Kroin mė tė bukur kemi,
  pak mė tej o trim!

  Do shikosh ca trėndafilė,
  kroin e mbulojnė!
  Udhėtari kur tė pijė,
  ujėt ta shijojė!

  Brez pas brezi ai krua,
  na ka mbajtur gjallė!
  Pėr kėdo q’e ka provuar,
  ka shije tė rrallė!

  Buron nga gjiri i malit,
  ujėt qelibar!
  Ndaj dhe bijtė e kėtij fshati,
  rriten si lastarė!

  Tė besoj ēobankė e bukur,
  nė qofshin kėshtu!
  Parajsa qenka e mundur,
  e gjeta kėtu!
  @cana

 15. #655
  i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,896

  Pėr: Danel Cana

  - MINISTĖR RENDI
  (fabula)

  Njė gomar kullot tek ledhi,
  Qė nga lartė letėr i erdhi,
  Tė bėhej ministėr rendi!

  Nga sot nuk do mbaj kapistėr,
  Do mė thonė " Z. Ministėr"!

  Ēakallin dhe z. Ujk,
  Do t'i mbyll brenda nė burg!
  @cana

 16. #656
  i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,896

  Pėr: Danel Cana

  - O ERA QĖ S’DUKET-O

  O qerpiku bukur-o!
  Numėroje lotin-o!
  Kur rrėshket mbi faqen-o!
  Sytė e bukur m'i zbulo!
  Dashurinė t'a falė pėr 'to!
  Dashurinė dhe jetėn-o!

  O meraku jetės-o!
  Lule trėndafilit-o!
  Ujėt e burimit-o!
  O era qė s’duket-o!
  Freski e mėngjesit-o!
  Vesa rėnė mbi lulet-o!
  @cana

 17. #657
  i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,896

  Pėr: Danel Cana

  - NATA N’A DĖGJOI

  Shkoi mikja ime shkoi,
  njė fjalė dot s’ja fola!
  Pa ra nata, e dėgjoi,
  miken pėrqafova!

  Sikur era tė kish gojė,
  pėr sekretet tona!
  Si pėndėt e njė palloi,
  t’a mėsonte bota!

  Pa ra nata, e dėgjoi,
  ankimet e zemrės!
  Nuk ishin ankime, jo,
  rėnkimet e ndjenjės!

  Dy zemra tė pėrqafuara,
  nuk ankohen dot!
  S’e masin dot dashurinė
  dhe rėnkojnė kot!

  Shkoi mikja ime, shkoi
  dhe s’i fola dot!
  Pa ra nata, mė dhuroi,
  pėrqafime plotė!
  @cana

 18. #658
  i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,896

  Pėr: Danel Cana

  - KUR TĖ YSHTĖ “BABAI”
  (poemth)

  Flejtėn njė natė bashkė,
  njė grua dhe njė burrė!
  Pas gjumit tė gjatė,
  notonin nė shurrė!

  Ē’ėshtė kjo moj grua?
  Thotė burri i shkretė!
  Nuk e di mor burrė,
  mė shpėtoi vetė!

  Ishte kohė e vjetėr
  e pa diturisė!
  Ku do shkoje tjetėr,
  nė derė tė Xhamisė!

  Nė derė tė Xhamisė,
  ku tjetėr do shkoje!
  O nė derė tė Kishės,
  Krishtin nė besoje!

  Gjithė hallet e popullit,
  veē feja i dinte!
  Qeverija ishte,
  vetėm pėr fitime!

  Nė derė tė xhamisė,
  a Babai Teqesė!
  Shkonin pėr t’u yshtur,
  a pėr ndonjė ves’!

  Nė teqenė e fshatit,
  ishin mė rehat!
  Shtruar me velėnxa,
  me leshė tė gjatė!

  Babai i Teqesė,
  bėrė rrumbullak!
  Vėrdall dy dervishė,
  me mjekėrr tė gjatė!

  Merr vjerra pėr nusen,
  dy kuaj me shalė!
  Nė portė tė Teqesė,
  takuan babanė!

  Babai fėrkoj mjekrrėn,
  rrotulloi sytė!
  Pa miken e vjetėr,
  tė vijė vet i dytė!

  Hejvalla Baba,
  do tė lutem shumė!
  Nusja e tim biri,
  mė ėshtė e sėmurė!

  I bėhet njė hije,
  gati pėr ē’do natė!
  Edhe pa vetdije,
  urinon nė shtratė!

  Ishte nuse e re,
  dhe e bukur bollė!
  Me syrin tė vret
  dhe belin e hollė!

  Tė largohet hija,
  do t’a bėjmė ne!
  Po duhet tė gdhihet,
  njė natė nė Teqe!

  Si t’a thotė qitapi,
  si t’a dojė zakoni!
  Neve jemi gati,
  vetėm t’a shėroni!

  Tė dyja tė rrini,
  oda ėshtė e ngrohtė!
  Tė ngrėnė e tė pirė,
  Teqeja ka plotė!

  Dy oda u shtruan,
  secila mėnjanė!
  Vjerra me dervishin,
  nusja me Babanė!

  Nė tym tė qirinjve,
  oda plotė aromė!
  E fėrkonte gjinjve,
  xhindin ja largon!

  Gjinjtė i fėrkonte,
  mesin shtėrngon fortė!
  Perėndin kėrkonte,
  shiko pak mė poshtė!

  S’i la vėnd pa ndukur,
  u bė ujė nė djersė!
  Hija ishte zhdukur,
  deri nė mėngjes!

  Pa vėnė nė sy gjumė,
  e pritėn sabanė!
  Lloje-lloje frutat,
  mbushur tabakanė!

  Nė tė dalė tė diellit,
  lanė odat e ngrohta!
  Dy kuajt me shalė,
  ju erdhėn tek porta!
  @cana

 19. #659
  i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,896

  Pėr: Danel Cana

  - MBETESH SHQIPĖTARE

  - Kthema zemrėn time,
  zemrėn qė m’a more!
  Trėndafile Prilli,
  ti moj lule bore!

  Mėndjen m’a kthen dotė,
  arratinė ka marrė!
  Shih se mos e ngrijė,
  dėbora e bardhė!

  Shih se mos mė ngrijė,
  mėndja nga dėbora!
  Vet-vehten se dijė,
  mė iku nga dora!

  Ē’ishte ai vėshtrim,
  a dot s’e kuptova!
  Ishte si kėrcėnim,
  a diēka qė doja!

  Buza jote e kuqe,
  s’di tė kėrcėnojė!
  Ēelur si burbuqe,
  pret tė dashuroj!

  Mos je njė e huaj
  dhe gjuhėn s’ma di!
  Shprehu pak me shėnja,
  t’a nxjerr njė kuptim!

  - E huaj nuk jam,
  di tė flas nė shqip!
  Gjuhė tė nėnės kam,
  gjuhė e dashurisė!

  Ashtu si edhe ti,
  unė shqiptare jam!
  Gjuhė e vendit tim,
  nė zemėr e kam!

  - Folė moj sorkadhe,
  stėrmbesė e shqiponjės!
  Vajzė shqipėtare,
  e Diellit buronjės!

  E dritės sė Diellit,
  e dritės sė Hėnės!
  Foli bijės, birit,
  nė gjuhėn e nėnės!

  Folu ti fėmijėve,
  nė gjuhėn amėtare!
  Kudo qė ti ndodhesh,
  mbetesh shqipėtare!

  @cana

 20. #660
  i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,896

  Pėr: Danel Cana

  - VELLON NĖ DOLLAP

  - Vellon nė dollap ē’e mbanė,
  nuse trėndafil i larė!
  Shoqet qė tė erdhėn pranė,
  t’i mbushėn moj, flokėt me ar!

  Shoqet shumė zili tė kanė,
  edhe kohėn -ė t’a muarė!
  Tė pyesnin moj, pėr Jaranė,
  kush ish dashuri e parė!

  - S’kam ē’e dua unė Jaranė,
  shijoj dashurin e parė!
  Dale, s’ja kam nxjerrė sevdanė,
  mos mė flisni moj amanė!

  Dashuri, ėshtė mė e ėmbėla,
  mezi pres tė mė vijė brėnda!
  T’a shikoj si m’a ka ėnda,
  t’a puth, tė mė ngopet zėmra!

  Refreni;

  - Vellon nė dollap ē’e mbanė,
  edhe qanė me lot!
  Harroje qė ishje vajzė,
  mė nuk bėhesh dot!
  @cana

Faqja 33 prej 39 FillimFillim ... 233132333435 ... FunditFundit

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •