Close
Faqja 31 prej 39 FillimFillim ... 212930313233 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 601 deri 620 prej 763

Tema: Danel Cana

 1. #601
  i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,885

  Pėr: Danel Cana

  - TI QĖ KOMANDON RRUFETĖ

  Tė flas si Ēajupi dua,
  do t’i marr pak gjuhėn hua!
  “Zot i madh dhe i vėrtetė,
  ti qė komandon rrufetė”!

  Vėndin pėrshesh e kanė bėrė,
  hidhe pėrvėloj tė tėrė!
  Vėndin tėnė, Shqipėrinė,
  atė qė na mėkoi gjinė!

  A do t’a lėmė ne, tė vuaj,
  nga dora dhe kėmbė e huaj!
  Qė tė vuaj, a do t’a lėmė,
  kėtė zonjėn tėnė Mėmė!

  Gjaku jonė nė tė vėrtetė,
  gjuhėn, kombin nuk e tretė!
  Gjithmon nė qėndėr ėshtė vetė,
  i zgjedhuri ėshtė pėr mbretė!

  Vėndi jonė, zonja Mėmė,
  tė vuaj a do t’a lėmė?
  Nė barkun e saj na mori,
  nga plancet e saj na nxori!

  Tani ėshtė koha jonė,
  t’a duam dhe t’a nderojmė!
  Ndryshe lumi qė na mori,
  biri, nėnės sytė i nxori!

  Koha Ēajupin kėrkonė,
  “ Zot o zot qė na dėgjon!
  Si t’u mbaruan rrufetė,
  kur tė ligun nuk e vretė!”

  E pra zot dhe unė s’tė dua,
  hajde tė luftosh me mua!
  Dashuria ka njė ēmim,
  si t’a mbroj unė vėndin tim!

  Gjithė sa shkuan para meje,
  janė dėshmor kėsaj beteje!
  Tė gjithė si Ēajupi shkruan,
  vėndin kurrė nuk e mohuan!

  Tė mos ishte kjo armatė,
  do tė ishim tė pa fatė!
  Thuaj se s’ėshtė e vėrtetė,
  ti qė komandon rrufetė!

  Dhe emrin qė ke gjithė zjarrė,
  nga rraca jonė e ke marrė!
  Tė deshėn me tė vėrtetė,
  ty qė komandon rrufetė!
  @cana

 2. #602
  i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,885

  Pėr: Danel Cana

  -VĖSHTIRĖSIT E JETĖS
  (kujtime)

  Mė zuri gjumi na Gropa,*
  hapa sytė nė mugėtirė!
  Kėrkova, s’po dukej lopa
  me vrap shkova nė shtėpi!

  Mos kish vajtur nė kasolle,
  me dru mė priti im atė!
  Ē’e bėre, shko e kėrkoje,
  ndryshe mos mė hajde lartė!

  Vėndin e mbuloj nata
  ku mė iku, ku mė shkoi!
  Mora Arapin nga mbrapa,
  kisha frikė nga pėrroi!

  Arapi, njė qenė i zi,
  sa e ndjell mė vjen me vrapė!
  Unė ēaja errėsirėn,
  Arapi mė ndiqte pas!

  Vajta nga ana e pėrroit,
  mbi njė breg tė vogėl dola!
  Dhe pėr fat, veshi m’a ndolli,
  ēokalen e saj dėgjova!

  E gjetėm Arap, i thashė,
  menjėherė u trimėrova!
  E ēova lopėn pėrpara
  dhe fillova tė kėndoja!

  Tani isha vetė i tretė
  edhe frikėn e harrova!
  Tė lumtė, mė tha babai,
  se pėr pak desh tė qėllova!
  @cana
  Gropa*- Emėr vendi

 3. #603
  i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,885

  Pėr: Danel Cana

  3- SHOKĖNI SHOQENI
  (kėngė pop. Grarishte)

  Vajta njė ditė nė mulli,
  shokėni, shoqeni!
  Mullixhiu djalė i ri,
  shokėni, shoqeni!
  Sikur s’kishte parė me sy,
  shokėni, shoqeni!
  Grurė e mirsėr u pėrzi,
  shokėni, shoqeni!
  M’i bloi mė dy, e mė tri,
  shokėni, shoqeni!
  Hauzi ē’u boshatisė,
  shokėni, shoqeni!
  Fustanin m’a bėri pisė,
  shokėni, shoqeni!
  M’a tėrhoqi sa u grisė,
  shokėni, shoqeni!
  M’a bėri gushėn ibretė,
  shokėni, shoqeni!
  Sa mulliri ndaloj vetė,
  shokėni, shoqeni!
  Mė mbajti edhe pėr drekė,
  shokėni, shoqeni!
  Shkojė e poqi njė shelek,
  shokėni, shoqeni!
  Duhemi me tė vėrtetė,
  shokėni, shoqeni!
  @cana

 4. #604
  i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,885

  Pėr: Danel Cana

  - EKSPOZITA
  (fabula)

  Brumbulli nė Amerikė,
  vendos tė hapė ekspozitė!
  Kapuzhela tė ē’do llojė,
  u mblodhėn pėr njė pėrvojė!

  Njė majmun, vė gishtin kokės:
  - Vetėm nga balgat e lopės,
  lloj-lloj topa i fal botės!

  Ēfarė tė mire po na jep,
  s’futi kush duart nė xhep!
  Ja kthen Bufi, miku im,
  ky quhet riciklim!

  Qė tė hapet ekspozita,
  pa tjetėr qė ka merita!
  T’i pėrmbahemi parimit,
  shkojmė drejt modernizimit!

  Balgė e lopės, qė thua ti,
  ėshtė kompletė njė industri!
  Ekspozita jo shaka,
  ka nė shtetet e mėdha!

  Se nga shteti qė vij unė,
  s’ka tė tilla, se s’ka punė!
  Dhe sė fundi miku im,
  duhet t’a quajmė ndryshim!

  Topin brumbulli ngre lartė:
  - S’janė tė njomė,
  janė tė thatė!
  @cana

 5. #605
  i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,885

  Pėr: Danel Cana

  - GJYSĖM YLBERI

  Me nipėr dhe mbesė,
  dola njė ditė jashtė!
  Pas shiut tė shkurtės,
  thashė luajmė bashkė!

  Nė qiellin e kaltėr,
  retė u shpėrndanė!
  Njė ylber i bukur,
  plotė ngjyra kish dalė!

  Gjyshi, ore gjyshi,
  hajde pakė kėtu!
  Pse yleberi bukur,
  del vetėm kėshtu!

  Mė trego o gjyshi,
  nuk e kuptoj dotė!
  Pse del gjysėm harku,
  pse nuk del i plotė!

  Kjo pyetje e mbesės,
  mė shtangu nė vėnd!
  Kjo formė e ylberit,
  s’mė kish shkuar nė mėnd!

  Pse ėshtė gjysėm harku
  dhe nuk ėshtė i plotė?
  Kėtė koka ime,
  s’e sqaronte dotė!

  Ēfarė t’i thosha mbesės,
  qė pėrgjigje pret!
  Kureshtje fėmijėve,
  na vė nė siklet!

  Kush nga ju tė tjerėt,
  pėrgjigje i jep!
  T’ja tregoj dhe mbesės,
  qė pėrgjigje pret!
  @cana

 6. #606
  i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,885

  Pėr: Danel Cana

  - SYRI DODONĖS PĖRGJON

  Dalė majė Shėndėllisė, vėndin tė shikoj,
  tė gjithė malet rrotull mė duken njėlloj!
  Fryn njė jugė e lehtė, barin ledhaton,
  lule e blirit ēelur, hundėn mė ngacmon!

  Ēaj e trėndelinė mbushur mali plotė,
  shumė lule tė tjera, s’i numėron dotė!
  Si njė strehė kapele dorėn ēoj mbi ballė,
  shikoj lumin Vjosė, rrėshket pėrmbi zallė!

  Ngado hedhė sytė, mrekulli shikonė,
  s’duket plagė e hapur, qė qelbin kullon!
  Mbytur vėndi im, vjedhje, korrupsion,
  ē’qe kjo flamė e keqe, askush nuk tregon!

  Pėrballė Trebeshina, vėngėr mė shikon,
  dhe mali Golikut fjalėt s’m’i beson!
  O Tomorr i lartė, qė rri e na sheh,
  tregoja Dodonės tė ardhmen pėr ne!

  Ti qė ke shokė Dijen, ke dhe trimėri,
  je zemra e vėndit ndaj, heshtur mos rri!
  Fol me Keraunet dhe malin Tartar,
  mblidhe ti tė keqen dhe digje nė zjarrė!

  Ata qė i hapin kėtij vėndi plagė,
  si Akili Trojėn e dogji nė flakė!
  Akili tek ty erdhi me peshqeshe,
  ja tregove fatin, tė vėrtetėn deshe!

  “Ose shkon nė Trojė, e mbulon nė flakė,
  ose me lavdi mbretėron mė gjatė!
  Ti ikėn nga Troja, mbuluar me ar,
  kur tė shkosh nė Spartė, tė pret veē njė varr”!

  Dodonė tė lutem, bėje mrekullinė,
  njė bandė hajdute po vjedh vėndin tim!
  I vunė zjarrin vendit, pėr pakė pasuri,
  thuaju se ē’i pret, zhytur nė lakmi!


  Njė popull fisnik e bėjnė mjeran,
  qė nderin dhe besėn tek tyja e kanė!
  Njerėzve tė pa ngopur, jepu shpejt njė fat,
  tėrhiqi nga kėmbėt dhe ēoji nė Had!

  Gjithė ēibanėt e liq shkuli ti me rrėnjė,
  shpėtoje popullin tim edhe kėtė vėnd!
  @cana

 7. #607
  i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,885

  Pėr: Danel Cana

  - ME KUPĖ NĖ DORĖ

  E pije kupėn me verė, gjithė hieshi,
  Dridhej kupa, apo buza, paksa syri zi!
  Pas ēdo gllėnjke rotulloje, lehtė gjuhėn ti,
  Kėto naze tė mos kishe zonja Dituri!

  Kishe dalė dhe mė rrije, vetėm nė ballkon,
  Dielli nė tė perėnduar, dita po mbaron!
  Gotė e verės mbaron shpejtė, vetėm s’tė shijon,
  Dikur shokun qė tė donte, merrje telefon!

  Sot e vetme nė ballkon, dėshira t’u shtua,
  Hape zemrėn trėndafile, ftomė edhe mua!
  Mos shiko vitet e mija, as vitet e tua,
  Dashuria t’a bėn zemrėn sa njė kokėrr ftua!
  @cana

 8. #608
  i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,885

  Pėr: Danel Cana

  - TĖ KEQEN BUKA ME KRIPĖ

  Tė keqen o bukė e saēit,
  o buka nė hi!
  Jemi rritur me tė keq,
  por shumė dashuri!

  Tė keqen o bukė e misrit,
  nuk kishte si ti!
  Bukė me gjizė edhe njė qepė,
  njė shishe raki!

  Tė keqen o copė e bukės,
  me ujė dhe sheqer!
  Qė tė hidhej poshtė buka,
  s'ndodhte asnjėherė!

  Koha ka ecur pėrpara,
  ikėn shumė shpejtė!
  Edhe njerzit kanė ndryshuar,
  u bėnė mėndje lehtė!

  Koha ėshtė modernizuar,
  nuk qėndron nė vėnd!
  Nga supet tona ka hequr,
  njė barrė tė rėndė!

  Heq njė barrė dhe ēonė tjetėr,
  shumė pėrgjegjėsi!
  E rėndė pėr brezin e vjetėr,
  jo brezin e ri!

  Brezi i vjetėr ka punuar,
  njė jetė tė tėrė!
  Sot qė ėshtė shtrenjtuar jeta,
  nuk ka pėr tė ngrėnė!

  Vetėm, mbėshtetur tek shkopi,
  kohės i kėndon!
  Tė keqen o kohė e shkuar,
  zemrėn ma lėndon!

  Tė keqen o buka thatė,
  o buka nė hi!
  Kthenim kurrizin nga zjarri,
  barku na mbėrdhi!

  Flinim me dritare hapur,
  kishte qetėsi!
  Njėlloj do t’a blije bukėn,
  si jug dhe veri!

  Tė keqen buka me kripė,
  ē’shije kishe ti!
  Sot ha shumė dhe pėr lumė,
  prapė ke uri!
  @cana

 9. #609
  i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,885

  Pėr: Danel Cana

  - TEOREMA

  Teoremat i kam harruar,
  kam vite qė i kam lėnė!
  Njė teoremė e kam jetuar,
  nė zemėr vėndin e ka zėnė!

  Njė teoremė s’e kam harruar,
  e kam jetuar me dashuri!
  Ajo mbetet e vėrtetuar,
  pėr mua ishe dhe mbete ti!

  Njė teoremė ėshtė dashuria,
  por njerėzimi s’ka si e mat!
  Kur heqim dorė, na mbyt vetmia,
  e quajmė vehten tė pa fatė!

  Njė teoremė pėr njerėzimin,
  e cila duhet vėrtetuar!
  Mbetet paqja qė sjell trishtimin,
  s’e kam kuptuar ē’duhet luftuar!

  Ē’duhet luftuar nuk e kuptova,
  dhe s’kam pėr t’a mėsuar kurrė!
  Nė jetė dashurin e nderova,
  tė barabartė grua dhe burrė!

  Ku ka barazi, ka dashuri,
  ashtu lumturin e ndėrton!
  Me familjen dhe fėmijė,
  teoremė qė na mėson!
  @cana

 10. #610
  i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,885

  Pėr: Danel Cana

  - DY PLEQ NA LABĖRIA
  (kėngė humoristike)

  Plaku-:
  Pse m’i ke varur turitė,
  sikur t’u mbytėn gjemitė!

  Plaka-:
  Mė marrēė tė keqen mua,
  ti, pėr ē’gjemi mė thua!

  U bėre pėr lumė e detė,
  U, ato i mbyta vetė!

  Plaku-:
  Pika mua kush mė fletė,
  shi, si je fishkur e tretė!

  Plaka-:
  Shi shejtani, kush mė fletė,
  ke mbetur si dordolecė!

  Plaku-:
  Ti mė trete mė kullove,
  qė ditėn qė mė martove!

  Plaka-:
  Derėbardhė po fol mė bukur,
  unė tė putha, s’tė kam ndukur!

  Apo se isha belhollė,
  ti mė haje mu si mollė!

  Plaku-:
  Iku plakė, rinia iku,
  e dogji vapė e Korrikut!

  Plaka-:
  Unė plakė e ti plakush,
  kemi mbetur si lėpushkė!

  Plaku-:
  Si lėpushkė ke mbetur vetė,
  se unė jamė kalli i drejtė!

  Plaka-:
  Tė ishe kalli, po hajde,
  do tė zjeja nė jamake!

  Fol more, si ėshtė e mbara,
  s’tė pėlqen tė jem pėrpara!

  Plaku-:
  Nazelleshė ē’po mė thua,
  qasma faqen se e dua!

  T’a kthejmė tė dy na e mbara,
  t’i njomim buzėt e thara!
  @cana

 11. #611
  i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,885

  Pėr: Danel Cana

  - KU HEDH RRĖNJĖ DASHURIA

  Sytė e tua mė qėndrojnė si dielli mbi re,
  dhe tė bjerė, nuk e ndalojnė, shiun nė mbėrdhe!
  Zemra me shumė tėrsėllimė mblodhi disa re,
  dielli dashuri mbulohet, fare nuk e sheh!

  Shuaje k’tė flakė tė pa dukshme qė mė dogji mua,
  nuk njoh, unė tjetėr zemėr, jo tjetėr nuk dua!
  Hajde moj se s’dua femėr, jo grua nuk dua,
  dua, dora jote zemėr tė rrijė pėrmbi mua!

  Hajde moj se mė merr malli, tė shoh ditė pėr ditė,
  nuk tė dėgjon dashuria, t’i thuash ti: - Pritė!
  Diēka ēel nė zemrėn time, pėrditė e ujit,
  rrėnjėt e lules nuk duken, nuk dalin nė dritė!

  Pjesėn mė tė bukur lulja e ka pėrmbi tokė,
  ndaj lidhet zemra me syrin, qė shpėrthen nė lot!
  Se dhimbjen e dashurisė askush s’e duroj,
  mjeshtėr mė tė mir nuk gjen tė, tė pikturoj!

  Hajde moj, dua tė shoh, tė kem ditė pėr ditė,
  kėshtu djegin, pėrcėllojnė, vetėm dashuritė!
  Dėgjo, mos pyet pėr moshė, mos pyet as pėr emėr,
  dashuria e shėndoshė drejtohet nė zemėr!
  @cana

 12. #612
  i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,885

  Pėr: Danel Cana

  - PĖNDĖARTA

  Moj thėllėza gurė mbi gurė,
  me hije s’u ngope kurrė!
  Ti me hije, unė me diell,
  tė ndjek dhe frymėn m’a merrė!

  Mbi lule thua mė thua,
  mė ngopėn kėngėt e tua!
  Pėndėarta, si pallua,
  eja tė kėndosh me mua!

  Kėndon herėt nė mėngjes,
  moj pėndėlara me vesė!
  S’mė dėgjon kur tė thėrresė,
  vetėm tek burimi zbresė!

  Hape derėn e folesė,
  tė shikoj dy sytė e zesė!
  I mjeri ē’mė mbanė me shpresė,
  tek burimi do tė presė
  @cana

 13. #613
  i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,885

  Pėr: Danel Cana

  - KTHESA HISTORIKE

  O populli im,
  qė sa vjen dhe tretesh!
  Ti pėr historinė,
  prapė viktimė po mbetesh!

  Ē’do ditė e mė shumė,
  e drejta mohohet!
  Ai qė tė deshi,
  nė varr rrotullohet!

  Ty edhe atdheun,
  u ka dashur shumė!
  Ndaj fjalėt e tija,
  dėgjojmė nė gjumė!

  Si mitologjija,
  qė e desha shumė!
  T’i lutem Zeusit,
  tė bėjė veē njė punė!

  Pas ikjes Enverit,
  po vdes Shqipėria!
  Jashtė ja nxuar zorrėt,
  zagarėt e tija!

  Veē njė ditė tė kthehet,
  tė shkoj nė Tiranė!
  Bėni vėnd tė futi,
  more zabėrhanė!

  Pa dėgjoni ē’thotė,
  ēfarė do ai burrė!
  Ju’a ka lėnė tė gjitha,
  me zė e figurė!

  Njė pėr njė, pėr veshi,
  t’ju kap si njė herė!
  Shpirti juaj do vejė,
  pėrgjithmon nė ferr!

  Se pėr Shqipėrinė,
  dhe popullin shqiptar!
  Amaneti tij,
  nuk tretet nė varr!

  Erdhėt nė Tiranė,
  nga malet me borė!
  Shpifėt se Enveri,
  qėnkėsh diktator!

  Cila politikė,
  nuk ėshtė diktaturė?
  Flisni ju, qė vendin,
  nuk e deshėt kurrė!

  Vodhėt pasurinė,
  popullit ja muartė!
  Gjoja pėr lirinė
  dhe mė shumė ju vratė!

  Ja fjalė e Enverit,
  siē ja kishte ėnda!
  Pse vėndin e thuri,
  me tela me gjėmba!

  “Serbin, turkun, grekun,
  s’i kam dashur kurrė!
  Se ata shejtanin ,
  e qėllojnė me gurė!

  Nxora dhe njė libėr,
  se do ishim miq!
  Feja, politika,
  janė shumė tė liq!

  Popujt tanė janė,
  nga i njėjti gjak!
  Feja i ka prishur,
  u hyri nė hak!

  Dhe amerikanin,
  shpallėt mik pėr jetė!
  Nė fletoren time,
  e mbaja sekretė!

  Sekretin e ruaja,
  t’a ē’pallja njė ditė!
  Rusi verdhacuk,
  doli hipokrit!

  Rusi dhe kinezi,
  do na bėnin gropėn!
  Donin t’a trazonin,
  edhe gjithė Evropėn!”

  Vijnė dokumentat,
  qė prej amerike!
  Enveri do bėnte,
  kthesėn historike!

  Nuk do prishej vėndi,
  tė shkretohej kotė!
  Pėr lirinė do bėhej,
  njė bazė shumė e fortė!
  @cana

 14. #614
  i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,885

  Pėr: Danel Cana

  - KUR NDRIN FATI

  Tė huajt nė fshatin tonė,
  gjithė pa mėndje na lanė!
  Janė budallenj, ca thonė,
  po ata e kanė paranė!

  Nuk ishte mėsuar fshati,
  me tė shkalluar nga jashtė!
  Goxha investim qė pati,
  njė kasolle me kashtė!

  Mos jua vini shumė re,
  varuni kėmborėn!
  Nuk duan tė dinė pėr ne,
  vijnė tė shkojnė kohėn!

  Tė veshur thjeshtė, pa problem,
  nganjėherė dhe zhveshur!
  E gjithė kjo mėndje, me vehte them,
  gjer sot ku ishte fshehur!

  Pse ndėrtojnė kasolle me kashtė,
  nė ēadra flenė pėr nate!
  Nuk mund t’i quash budalla, aspak,
  janė lodhur nė pallate!

  Njė plak i moēėm del e vėshtron,
  ē’kasolle me kashtė kanė ngritur!
  Rininė e varfėr ē’po mė kujtonė,
  mbi shtratė dunicash jam rritur!

  Me demek, na vjen Evropa,
  se pashė dot unė fakiri!
  Kur ngrija stanet nė gropa,
  paskam qėnė mė i miri!

  Me sy e zgjidhja vėndin
  tė ishte i mbrojtur nga era!
  Dhe pranė e mbaja qėnin,
  mė mbronte nga bishat e tjera!

  Evropa na ishte moderne,
  kėshtu e kisha ditur!
  Mė marrtė pleshtat do thoshja,
  kėto i bėj me sy mbyllur!

  Me kashtė kulmaku tė tharė,
  ngarkoja unė mushkėn ēepele!
  Kasolles i vija binarė,
  lofatė dhe xėrmėdele!

  Turizmi i madh nga Evropa,
  fshatit zhvillim do t’i japė!
  T’i shtojmė kopetė dhe stanet,
  tė kemi qumėsht dhe djathė!

  Gazetat shkruajnė pėrditė,
  televizionet bėjnė xhirime!
  Shikoni njė grup turistė,
  po bėjnė goxha investime!

  Nė kasolle ndihen tė lirė,
  shpėrthjenė nė kėngė e valle!
  Shiko ēfarė fati tė ndritė,
  o fshati i humbur nė male!
  @cana

 15. #615
  i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,885

  Pėr: Danel Cana

  - ATDHEU NĖ RREZIK

  Ca krimba nė politike,
  tė qetė, bishtin ngrehur!
  Po e hanė nga njė ēikė,
  e s'pyesin nė vuan atdheu!

  Shumė krimba atdheut ngjitur,
  me thonj e shqyejnė, parazit!
  Dhimbjet shumė janė rritur,
  dhe gjakun i pine ē'do ditė!

  Ku janė bijtė e vėrtetė,
  ēfarė kohe po presin bijtė!
  Spėrkatjen t'a nisin shpejtė,
  ilaēin e duhur kimik!

  Tjetėr zgjidhje nuk kanė,
  atdheu ėshtė nė rrezik!
  Krimbat tė gjithė tė ngordhin,
  kudo, drejtėsi e politik!
  @cana

 16. #616
  i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,885

  Pėr: Danel Cana

  - FAMILJA BAZĖ E SHOQĖRIS

  Oj nėnė qė qanė mbi trupin pa jetė,
  Tė djalit, qė pėr hakmarrje t’a vranė!
  E di se zemra, nga dhimbja tė pėlcetė,
  E di se, edhe tė tjerėt njė nėnė kanė!

  Tani e beson dhimbjen e asaj nėne,
  Yt bir ja mori jetėn, djalit tė saj!
  A s’ishte mė mirė t’i thoshje fjalė zemre,
  Sa ishte gjallė, tė mos mbyteshe nė vaj!

  Ėshtė mė lehtė t’i heqim njė pėllėmbė,
  “Qė veshi t’i pėrcėlloj”, thoshin mė parė!
  Apo si “kaposh” nė jetė ne t’a lėmė,
  Dhe dora hakmarrėse jetėn t’ja marrė!

  Ėshtė mė lehtė djalin t’a edukojmė,
  Djal a vajzė qoftė, tė mbaj udhėn drejtė!
  Dhe mirė nuk n’a vjen, kur ata gabojnė,
  Veshin si prind s’ja tėrhoqe nė jetė!

  Baza e edukimit mbetet familja,
  Fėmijėt t’i mėsojmė tė rrojnė me djersė!
  Shkollė edukimi ėshtė dhe shoqėria,
  Qė njerzit tė jenė ballėlart nė jetė!
  @cana

 17. #617
  i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,885

  Pėr: Danel Cana

  - HANĖMJA DHE PARTIA
  (Kur dashuria ishte tabu)

  Hanėme emrin e kishje,
  e re dhe e bukur ishje!
  Bėhet mbledhje e provokuar,
  “Hanėmja ka dashuruar”!

  Brigada mblidhet tek rrapi,
  “Pse Hanėmes i ha trapi”
  Sekretari i partisė,
  shkarkon atė tė rinisė!

  Ngrihet bėn autokritikė,
  sekretari i rinisė!
  Tė jem i ndershėm nė jetė,
  fjalėn ja kam dhėnė partisė!

  Ngrihu pak dhe ti Hanėme,
  duam edhe fjalėn tėnde!
  Kjo sjellje nuk n’a nderonė,
  as ty dhe as rinin tonė!

  Tek kavaleta me kashtė,
  tė kanė parė gjith natėn jashtė!
  Mos thuaj s’ėshtė e vėrtetė,
  dėshmitar janė dy, tre vetė!

  Ore shoku sekretar,
  ē’kanė tė tjerėt me mua!
  Unė kėshtu jam gatuar,
  do shkoj me atė qė dua!

  Nuk shikoj punėt e tjerėve,
  unė shikoj veē punėn time!
  Ndaj, kush ka folur pėr mua,
  nuk mė shkulin as njė qime!

  Kush ruan ēfarė bėjnė tė tjerėt,
  nuk vlenė as njė qime!
  Tė shikojnė bythėn e tyre,
  mos merren me bythėn time!

  Nuk tradhėtova partinė,
  dhe ti mos i dėgjo tė tėra!
  Dashuria ėshtė pėr rininė,
  bėj ēfarė tė mė doj v*ra!

  Dikujt i ka mbetur hatri,
  dhe mė paska marrė inat!
  Unė e qep, e ja hedh maēit,
  edhe atij nuk ja japė!

  Ulu poshtė tha kryetari,
  na vlejti kjo fjala jote!
  I shkeli synė sekretarit,
  qė mbledhjen mos t’a vazhdonte!

  Unė flas hapur, tha Hanėmja,
  po tė doni them dhe emra!
  Jo, jo, i tha sekretari,
  dashuro si tė doj zemra!

  Kthehet tema dhe problemi,
  merremi me bujqėsinė!
  Pėr rininė ēfarė tė themi,
  ne mburremi me rininė!
  @cana

 18. #618
  i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,885

  Pėr: Danel Cana

  - N’U BĖFSHA POET

  Ē’ėshtė poeti, a s’mė thoni?
  Ėshtė apo nuk ėshtė njeri!
  Kėngė e vargje rendit bukur,
  dalin vetė, si me magji!

  Vargjet njė nga njė me dorė,
  i rendit pėr bukuri!
  Nė u bėfsha dot poet,
  thoni; “Lindi njė i ri”!

  Ku qėndron “magji e fjalės”?
  Qė e paskėrka njė poet!
  Fushat tė na i mbjellė male,
  dashurin t’a kthejė nė det!

  Nė u bėfsha dot dhe unė,
  betohem pėr kėtė jetė!
  Do t’ju lė dhe ju pa gjumė,
  t’a gdhini si njė poet!

  Era ėmbėl t’ju vijė pranė,
  nga lėndinat lule plotė!
  Tė prekė zemrat me fjalė,
  qė poeti s’i prek dotė!

  Tė prekė dhe shpesh tė ngrerė,
  herė herė ndonjė stuhi!
  Dhe melhem, nektar tė verė,
  pėrmbi plagėn dashuri!

  Dhe ēuditur do tė pyesni:
  - Nga vjenė ky poet i ri?
  Do thoni, “Ēfarė borxh i kemi,
  t’a duam, n’a bėnė magji!

  T’a duam jo si poet,
  por atė qė ai thotė!
  Se n’a thotė njė tė vėrtetė,
  pa dashuri nuk rron dotė!

  Njerzit lindin nga natyra,
  dhe natyrės do t’i ngjajnė!
  Sado erė, stuhi tė fryjė,
  do dalė dielli t’i shpėrndaj!

  Eh ē’na gjeti me poetin,
  diēka kėrkon tė tregojė!
  Urrejtjen s’e mban as deti,
  dashuria do fitojė!
  @cana

 19. #619
  i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,885

  Pėr: Danel Cana

  - NĖ BALLKON KU RRI

  Nė dritaren time fryn njė erė e lehtė,
  syri yt o vajzė mė shpon si shigjetė!
  Nė dritaren time fryn njė erė e ngrohtė,
  buza jote vajzė afrohu mė thotė!
  Floku jot o vajzė i mbledhur gėrshet,
  hedhur pėrmbi gjoks, si kulpėr mbi degė!
  Dalė qė tė pushoj nė ballkon dhe rri,
  gjer mė sot s’kam parė bukuri si ty!
  Bukuria jote ėshtė e pa ēmuar,
  pa gjumė mė le, mendjen m’a ke marrė!
  @cana

 20. #620
  i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,885

  Pėr: Danel Cana

  - DASHURIA HAP ĒDO PORTĖ

  Qerpiku ēelės i argjėndė,
  mbyll portėn e syve!
  Nuk duruam gjumin e rėndė,
  na zuri tė dyve!

  Shtrirė nė ēarēafėt e bardhė,
  shumė tė lumturuar!
  Dy zemra tė dashuruar,
  tė pa djallėzuar!

  E nisėm me pėrqafime,
  me puthje tė ngrohta!
  Me dashuri mikja ime,
  mbahet gjithė bota!

  Dashuria aty lindet,
  nė ēarēaf tė bardhė!
  Bukuria aty rritet,
  botėn e mban gjallė!

  Kush ka njohur dashurinė,
  botės i uron!
  Kur ke pranė buzėn e gjinė,
  qė mjaltė buron!

  Gjirin dhe buzėt e ngrohta,
  s’i pėrbuza kurrė!
  Aty ka fillimin bota,
  njė grua, njė burrė!

  Do t’a dua, t’a nderojmė,
  sot e gjithė jetėn!
  Nga e liga ne t’a mbrojmė,
  se mbron tė vėrtetėn!

  Kur tė zgjuhesh mikja ime,
  mė shiko nė sy!
  Gjumin e bėra thėrrime,
  po shkruaj pėr ty!

  Kur tė hapėsh celularin,
  me durim lexo!
  Shkrimi im do dal i pari,
  do qash nė mė do!

  Tė shikoj se si pėrlotesh,
  tė fshij sytė e bukur!
  Dashuria nuk tregohet,
  veē me njė tė puthur!

  Kur ke pranė buzėn e ngrohtė,
  mos e lėr tė thahet!
  Dashuria hap ēdo portė,
  kėshtu jeta mbahet!
  @cana

Faqja 31 prej 39 FillimFillim ... 212930313233 ... FunditFundit

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •