Close
Faqja 30 prej 39 FillimFillim ... 202829303132 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 581 deri 600 prej 774

Tema: Danel Cana

 1. #581
  i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,896

  Pėr: Danel Cana

  - SYRI TĖ KĖRKON

  S'ka betime dashuria,
  nuk ka as formulė!
  Kur syri tė kėrkon tyja,
  ndizen shkarp e gurė!

  Prej merakut tretem, shkrihem,
  tė puth s'ngopem kurrė!
  Ngrohtė pranė tė mė ndihesh,
  tė ulem nė gjunjė!

  Dashuria s'ka stacion,
  po ka trenin kohė!
  Celular a telefonė,
  ngjyra s'do tė njohė!

  Moshė nuk njeh dashuria,
  ka veē numurin dy!
  Zemrat ngrohtė mban tė dyja,
  pėr mua pėr ty!

  @cana

 2. #582
  i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,896

  Pėr: Danel Cana

  - UJKU DHĖNDĖR
  (fabula)
  Dhėndėr ujku, ujku dhėndėr,
  ē'do ditė shihte nga njė ėndėrr!
  Sikur bashkė me dhėnė kulloste,
  kė tė merrte s'po vendoste!

  Do t'i shkonte teoria,
  "t'a prishte fisin e tija"!
  T'a prishte, t'a rregullonte,
  pasi mirė t'i gllabėronte!
  @cana

 3. #583
  i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,896

  Pėr: Danel Cana

  - ZGJOHU SHQIPĖRI

  Atdheu im Shqipėri,
  Ti qė kurrė shpresėn s'ma trete!
  Shekuj fle mbi pasuri,
  Pėrsėri e varfėr mbete!

  Atdheu im Shqipėri,
  Gjithmonė fisnike mė mbete!
  Sado tregon trimėri,
  S'gjete dot rrugėn pėr vehte!
  @cana

 4. #584
  i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,896

  Pėr: Danel Cana

  - TJETĖR HAKĖRRIM

  Ca koka nė politikė,
  Peng e mbajnė vendin tim!
  Ėshtė koha, them pa frikė,
  Pėr njė tjetėr "Hakėrrim"!

  Hakėrrim qė tė tund vendin,
  Tė dridhet foshnja nė bark!
  Poshtėrsitė ndaj vendit tim,
  Pėr gryke mė bėhen lak!
  @cana

 5. #585
  i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,896

  Pėr: Danel Cana

  - MBROJTJA
  (fabula)

  Dhelpra nė tė dalė tė yllit,
  Nėpėr shkurre zė e rend!
  Ujku nė gjykatė tė pyllit,
  E kemi dhe President!

  Ngrihuni kafshėt e pyllit,
  Nė protesta dilni sot!
  Betohem pėr dritė tė syrit,
  Nuk ka drejtėsi mbi tokė!
  @cana

 6. #586
  i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,896

  Pėr: Danel Cana

  - HALLI

  Ē'ėshtė halli kush s'e di,
  halli njerėzor!
  Rri nė derė, jashtė s'del,
  dhe tė ka nė dorė!

  Hall ka baba, hall ka nėna,
  hallet s'janė njėlloj!
  Hall ka burri, hall ka femra,
  jeta do vazhdoj!

  Hall ėshtė puna dhe shtėpia,
  qė nga lindja jonė!
  Hall ėshtė biri, hall bija,
  as ai s'tė do!

  Hall mbi hall dhe pasuria,
  pėrpara s'tė ēon!
  Kur s'e ke tė bje zija,
  ditėt ngatėrron!

  Hall i varfėri, hall dhe mbreti,
  njeri s'tė kujton!
  Hall sėmundja, hall shėndeti,
  zjarr qė pėrvėlon!

  Hall i njerėzis ku mbeti,
  lum e lum o hall!
  S'e than era, s'e tret deti!
  mė mirė tė marrė!

  Bota qėndron pėr mbi halle,
  si varka lundron!
  Dallgėt ngrihen, bėhen male,
  vala dhimbje shton!
  @cana

 7. #587
  i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,896

  Pėr: Danel Cana

  - MENDUESHĖM

  E kaptoi dielli Malin,
  me shumė lehtėsi!
  Rrezet qė dritė pėrhapin,
  syri i zjarrtė ndrin!

  Shkel mbi dete, oqeane,
  me shumė lehtėsi!
  I kaloj tė gjithė malet,
  krenar mbi 'to rri!
  @cana

 8. #588
  i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,896

  Pėr: Danel Cana

  - SHIJE GJUHĖS

  Kamė njė sharje shqiptarēe,
  si e mban i ziu dhėmb!
  Njė "Ok", qė s'di nga erdhi,
  na u bė ferrė nėpėr kėmbė!

  Gjuhėn e bukur amtare,
  e kanė bėrė si tas me lėng!
  "Lloj-lloj lugėsh hyjnė brenda",
  shije kombit s'po gjen vėnd!

  Ēfarė bėni more tė mjerė,
  gjuha ėshtė kombi i tėrė!
  Ē'kanė mė shumė kombet e tjerė,
  historia s'do tė flėrė!
  @cana

 9. #589
  i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,896

  Pėr: Danel Cana

  - MBRETI VENDOS
  (fabula)
  Nė njė shpellė, ku hyrja nxin,
  Mbreti Luan hungėrin!
  Delegatė nga largė vijnė,
  Do formojnė qeverinė!

  Ujku i zi edhe Pantera,
  Roje rrinin mu tek dera!
  Skilja qė nga larg i sheh,
  Nuk thotė gjė dhe pse i njeh!

  Thotė Ariu me zė pallė:
  - Nuk shikoj asnjė tė dalė!
  - Po ikėn u del sekreti,
  Kėshtu ka vendosur mbreti!
  @cana

 10. #590
  i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,896

  Pėr: Danel Cana

  - KORBA MOJ SAFETE
  (lirikė ēame)
  I ēave ferrat si dete,
  korba, qyqja moj Safete!
  Tė thosh bota, ē'bėn, ku vete,
  korba, qyqja moj Safete!
  Mirė, ē'u dive pėr vehte,
  korba, qyqja moj Safete!
  Vetė flit e vetė pėrgjegje,
  korba, qyqja moj Safete!
  I le dhėntė, nė to nuk vete,
  korba, qyqja moj Safete!
  Mbenė tumanet nė Shelgje,
  korba, qyqja moj Safete!
  U e zeza s'di ku vete,
  korba, qyqja moj Safete!
  E lashė djalėn nė djepe,
  korba, qyqja moj Safete!
  Do t'a marrė me kopanece,
  korba, qyqja moj Safete!
  E t'a rris me qumėsht dele,
  korba, qyqja moj Safete!
  @cana

 11. #591
  i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,896

  Pėr: Danel Cana

  - PANGOPĖSIA NJERI

  Pėr njerėzimin jeta ikėn shpejtė,
  Pėr kozmosin ikėn shumė ngadalė!
  Kjo botė jeton miliona vjetė,
  Njerėz tė lumtur kurrė s’ka parė!

  Se dituria mungon pėr njerzimin,
  Qė botės vetėm zhvillim t’i sjellė!
  Lumturinė nė tokė e mbyt hidhėrimi,
  Tė pa ngopur me tokė, me ajėr, me djell!

  Pėrse nė luftė k’tė jetė tė shkurtėr,
  Nė paqe vallė nuk mundesh dot!
  Jeta pėr tė gjithė tė bėhet e lumtur,
  Dhe njerzit tė rrojnė si mik dhe shok!

  Jeta jonė ėshtė shumė e shkurtėr,
  Pėr botėn ėshtė veē njė pikė ujė!
  Ashtu siē vjenė nė botė, i zhveshur,
  Ashtu dhe ikėn, i vetėm pa bujė!

  Pangopėsia ka emrin Njeri,
  Njeri qė fati tė ėshtė dhėnė!
  Tė frymosh dhe jetosh rruzullin e zi,
  Dhuratė tė falėn njė Diell dhe Hėnė!

  Dhe Ti njeri krijesė e zgjuar,
  Natyrės sė virgjėr dhuratė ē’i dhe!
  U ktheve nė qėnien e djallėzuar,
  Dhe kot betohesh pėr Qiell e Dhe’!

  Luftė i shpalle ti dashurisė,
  Mallkove dhe mitrėn, nga ku ke dalė!
  Mohon me dashje ti mirėsinė,
  Ngrysesh e gdhihesh pėrqafuar me djall!

  Natyra kurrė nuk tė mohoj, njeri,
  Arsyes, tė mirės, t’i qėndrosh pranė!
  S’kurseu natyra edhe mėnēuri,
  T’a duash mė shumė botėn qė tė mban!
  @cana

 12. #592
  i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,896

  Pėr: Danel Cana

  - KOHA THĖRRET

  Mbi varr tė drejtėsisė, ferra mbinė,
  fuqija armikut pėrsėri ju ngjall!
  Ajri u prish, mushkonjat na grinė,
  Zhabat kėndojnė nė vendin moēal!

  Njė vend qė e burgos drejtėsinė,
  do mbushet me ferra dhe gjėmba!
  Nė hije tė korrupsionit e mbyll synė,
  kurrė nuk rritet mė shumė se pėllėmba!

  Ka kohė qė ajri po mbyt shoqėrinė,
  kudo vezėt lėshojnė zhabat moēalit!
  Nė vend plehrash t’a kthejnė Shqipėrinė,
  me njė vrimė i bjen fyellit tė moralit!

  Por, gjithmonė ka njė por pėr njerinė,
  shpresa pėr shqiptarėt kurrė s’ka vdekur!
  Gjithmon ka njė fillim pėr dashurinė,
  e drejta me kohėn tresin dhe hekur!

  Tė jesh njeri ėshtė shumė vėshtirė,
  tė mbrosh gjakun, gjuhėn dhe vendin tėnd!
  Nėnshtrimi ndaj pasuris kushton mė lirė,
  paranė pa djersė s’e hanė as qentė!

  Pėr tė gjithė sot mė shumė se kurrė,
  ne koha me shpresė po na thėrret!
  Tė ndahemi nga politikė e sėmurė,
  drejtėsinė t’a kthejmė nė pushtet!
  @cana

 13. #593
  i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,896

  Pėr: Danel Cana

  - NJERIU SORRĖ

  Ca re tė zeza mbi vendin tim,
  Nė vėnd tė shiut derdhin mallkim!
  Dhe mbushur vendi ferrė dhe gjėmbaē,
  Nė vend tė lules, korēan tė trashė!

  Njė Sorrė e hipur pėr mbi Shqiponjė,
  Dhe diellin, thotė, e kam nė dorė!
  Dhe retė e zeza, tė mijat janė,
  Dėgjoni mirė, do marr komandė!

  Dhe tek flamuri, sytė i lėvis,
  Po, dot s’shpėtonė, nga sorra pis!
  Njė gjahtar trim, si s’doli dot,
  T’a gjuaj sorrėn, t’a hedh nė tokė!

  Ka vite qė Sorra, shqipen gėnjen,
  Me kra-kra-kra derman s’po gjenė!
  Njė Sorrė e zezė ka kapur rob,
  Gjithė politikėn dhe s’dryshon dot!

  Njė korb i zi, me emrin Sali,
  Ka bėrė ēfarė deshi nė Shqipėri!
  Tė gjithė vendin e shkatėrroi,
  Gjysmėn e popullit, jashtė e dėboi!

  Njė korb i zi dhe ca zagarė,
  Pėr tridhjet vjetė e morėn zvarrė!
  Dhe Shqipėria nuk paska njė djalė,
  Pėr zverku t’a kapė, t’a fusė nė varrė!

  Oh, me det qajnė tė zezat nėna,
  Se pėr t’o erdhėn ditė tė rėnda!
  Mbetėn shtėpitė, pa bija, e bij,
  Veē pleq e plaka me duar nė gji!

  Pėr vendin s’ka kush tė punojė,
  Deri sa korbat tė komandojnė!
  Ngrihu o popull, mbėrtheje korbin,
  Zagarėve tė tjerė tregohu shkopin!

  Gjakun t’a pinė pėr tridhjet vjetė,
  Pėr ty o popull, i mbyllėn qesetė!
  Pėr vehte zgjodhėn hise tė mira,
  Tė gjithė blenė makina e vila!

  Dhe presim gjykata tė ketė frena,
  Para tė virgjėr, mbrapa hyjnė trena!
  Ēdo gjė e bėjnė nė fshehtėsi,
  Zemėr dhe mendje kanė korbin e zi!

  Njė ditė Shqiponja do fluturojė,
  Dhe korbi i zi nuk do durojė!
  Ngordhur mbi zagarėt do bjerė,
  Frymėn e fundit mbi shkarpė t’a lerė!
  @cana

 14. #594
  i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,896

  Pėr: Danel Cana

  - ARIU DO PUSHTET
  (fabula)

  Ariu kėrkonte tė ishte nė qeveri,
  tek shpella ku flinte, kish ndyrė, mender...
  E mbante vehten pėr zotėri,
  dhe jo njėherė, me qindra herė!

  Njė ditė macja qė vjedhur kish hyrė,
  Ariun rėndė e kritikoj!
  Si mund tė flesh nė shpellėn e ndyrė,
  ke parė mua si e mbuloj?

  Mbi shpellė dhija, bisedėn dėgjon,
  s’je hiē i pastėr o miku im!
  Pastroje njėherė shpellėn ku rron,
  pastaj kėrko dhe qeverinė!
  @cana

 15. #595
  i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,896

  Pėr: Danel Cana

  - KALLĖZAT E GRURIT

  Kur isha i ri, me shoqėrinė,
  kallėza gruri piqnim nė flakė!
  Sa mallė ndjej dhe nostalgji,
  tė pėrsėritet vetėm njė natė!

  Gruri i njomė, i pjekur mbi flakė,
  ka shije t’veēantė kush ka provuar!
  Nuk krahasohet me ēokollatė,
  njė dashuri e pa tjetėrsuar!

  Ajo qė rėndėsi kishte shumė,
  ishte shoqėria qė kishim ndėrtuar!
  Hanim, pinim, tė flinim dhe gjumė,
  askush tė keqen s’e kishte menduar!

  Eh, kallinjtė e pjekur tė rinisė,
  pa dashur mė vutė sot nė mendime!
  Rrėmbyer nga dallgė e dashurisė,
  si kallėzat mbi flakė jeta ime!

  Eh, sa herė nė korrje dhe shirje,
  i pėrkėdhelnim kallinjtė plotė!
  I ēonim kurorė mbi koka vashėrie
  dhe nga gėzimi qeshnim me lotė!

  Njė kalli gruri do bėhej shkaku,
  qė vajzės t’i afrohesha pranė!
  Me dorė prekja buzėn nga meraku,
  se gjoja kishte mbetur njė halė!

  Oh ē’buzė tė buta, dora mė digjej,
  si kalliri i njomė mbi flakė!
  Flakė tė kuqe, si flaka qė digjte,
  t’i puthja do tė doja jo pakė!
  @cana

 16. #596
  i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,896

  Pėr: Danel Cana

  - Nė vend tė fabulės

  Saliun dhe ca tė tjerė,
  dua t'i shikoj njėherė,
  si do fshihen nė bunkier,
  atje ku gjithmon ka dhjerė!

  S'vdesin kollaj maskarenjtė,
  ngjiten kudo si rrėshirė!
  shkojnė lart gjer nė pushtetė,
  karrigen duke lėpirė!
  @cana

 17. #597
  i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,896

  Pėr: Danel Cana

  - DASHURIA SHPIRTIN DREJTON

  Ndoshta njė ditė do tė vijė,
  nė rrugė tė mė shohėsh me shkop!
  Atėherė tė mendosh dashurinė,
  dhe kohėn qė s’e jetove dotė!

  Jeta nuk ėshtė njė skenė teatri,
  qė rolin e luan si do dhe si di!
  Rinia tė mbanė me hatėr,
  dashuria mbetet nė pleqėri!

  Rrugės njė ditė me shkop nė mė pafsh,
  kurrizin si drapėr tė kthyer!
  Mos u mundo tė prekesh dhe qash,
  pyet zemrėn ē’ka metur pa rrėfyer!


  Unė duke u ēapitur ngadalė,
  dhe hapat ngadalė numuroj, njė, dy...
  Njė trup i tharė, si kal gėrdallė,
  por mendja rri gjithmonė tek ty!

  Ndoshta vjen dhe ajo ditė,
  qė mua tė mė shohėsh me shkop!
  Nė ndjefsh ende pak dashuri,
  eja m’a jep njėrėn dorė!

  Sapo tė ndjej dorėn e ngrohtė,
  shkopin me dėshirė tej do t’a hedh!
  Dashuria shpirtin e drejton,
  dhe zemra gjithmonė fuqi merr!
  @cana

 18. #598
  i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,896

  Pėr: Danel Cana

  - HIQMA KĖTĖ FLAMĖ

  Lulet nga dora mė ranė,
  zog o zog me zė tė rrallė!
  I kėputa dhe u thanė,
  zog o zog qė s’tė kam pranė!

  Ujė nė djersė ngjita mal,
  zog o zog me zė tė rrallė!
  Si era kur frymėn mbanė,
  zog o zog qė s’tė kam pranė!

  Tek stani ndėnė njė panjė,
  zog o zog me zė tė rrallė!
  Vetiu sytė mė qanė,
  zog o zog qė s’tė kam pranė!

  Kėnga jote zgjoi fshanė,
  zog o zog me zė tė rrallė!
  E kishe zgjedhur pėr djalė,
  zog o zog qė s’mė rri pranė!

  Tė rrim bashkė nuk na lanė,
  zog o zog me zė tė rrallė!
  Tė ma hiqje kėtė flamė,
  zog o zog qė s’mė rri pranė!
  @cana

 19. #599
  i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,896

  Pėr: Danel Cana

  - RESPEKTI ĖSHTĖ VLERĖ

  Kujtoj kohėn nė fėmijėri,
  isha pesėmbėdhjet vjeē djalė!
  Nėna mė nisi pėr nė mulli,
  me njė gomar ēalė-ēalė!

  Dy thasė i hodha gomarit,
  mbushur me misėr tė verdhė!
  Njė thes grurė e marr nė krahė,
  gomari dot s’mund t’i ngrerė!

  Mulliri ishte ca largė,
  mbi dy orė rrugė nė kėmbė!
  Sa duronte shpirti vallė,
  edhe mirė nuk kisha ngrėnė!

  Shumė herė udhės rrija pakė,
  gomari pėrpara shkonte!
  Me sy e ndiqja nga largė,
  ndonjė shkarpė thesin m’a shponte!

  Herė ngrėnė, herė pa ngrėnė,
  dhe prindit ēfarė t’i kėrkoje!
  Pėr tė gjithė ishte e rėndė,
  do duronim, doje a s’doje!

  Veshur rroba gjithė andra,
  nga kėmbėt opingat grisur!
  Kėto qė them nuk janė prralla,
  janė vuajte e djersitur!

  Sot qė shkruaj duket prrallė,
  duket prrallė sot qė tregoj!
  Vėrtet jeta ka ndryshuar,
  tė rinjtė duhet t’a mėsojnė!

  Gjithmonė ne jemi pėrpjekur,
  jetėn t’a bėjmė mė tė mirė!
  S’njohin radhė pėr bukė tė pjekur,
  as dhe rrugėn pėr nė mulli!

  Sot jeta shumė ka ndryshuar,
  dhe fėmijėt duhet t’a ēmojnė!
  Vuajtje prindit s’u shpėrblye,
  me ca respekt t’a vlerėsojnė!
  @cana

 20. #600
  i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,896

  Pėr: Danel Cana

  - KORBI SHAKAXHI
  (fabula)
  Korbi i zi njė goxha shpend,
  Gjithė pyllin po e ēmend!
  Me krra-krra natė e ditė,
  Gjithė kafshėt po i ēudit!

  Por nuk dini mė tė renė,
  Nuk gjuan dot, ndaj e vjedh prenė!
  Shokėt e tij ēakallėt janė,
  Se me Ujkun nuk ja mbanė!

  Kur Ēakalli mbi kėrmė rri,
  Shkon ēukit dhe Korbi i zi!
  Vėrtet me ujkun s’ja mban,
  u bė trim e ngaxmoj Luanė!

  Pėr sė largu i hedh fjalė,
  Luanit qė rrinte pėrballė!
  “Nuk dėgjoj dhe mirė nga veshėt”,
  I thotė Luani, edhe qeshet!

  Eja, eja ca mė pranė,
  Si vėllai me vėllanė!
  Ēfarė mendon thuama nė sy,
  Dua veē njė pėndė nga ty,
  Si kujtim pėr miqėsi!

  Ja kthen Korbi, me krra-krra,
  Ti e di qė bėj shaka!
  @cana

Faqja 30 prej 39 FillimFillim ... 202829303132 ... FunditFundit

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •