Close
Faqja 29 prej 29 FillimFillim ... 19272829
Duke shfaqur rezultatin 561 deri 566 prej 566

Tema: Danel Cana

 1. #561
  i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,689

  Pėr: Danel Cana

  - MOS SHIKO RUDHAT

  S’i kam merak rudhat e ballit,
  kur shikohem nė pasqyrė!
  E keqja ėshtė se, dot s’ja dalim,
  nė kėtė botė tė ndyrė!

  Mua nuk mė vjen keq aspak,
  pėr rudhat qė kam nė ballė!
  Unė rrojta, pa u plaka,
  natyrishtė nuk bėhem djalė!

  Bota s’ėshtė vetėm pėr mua,
  unė veē njė grimcė e saj jam!
  Po dhe kėshtu, botėn e dua,
  askujt nė jetė borxh nuk i kam!

  Kush ėshtė njeri, nė jetė rronė,
  pėr vehte dhe pėr tė tjerė!
  Pėr tė gjithė koha shpejton,
  jeto si njė njeri me vlerė!

  Jeta kurrė s’ta humbet vlerėn,
  as mban njeri nė zinxhirė!
  Mos e nxini tė vėrtetėn,
  mjaftonė tė sillemi mirė!

  Rrudhat nė fytyrėn time,
  nuk mė prishin punė aspak!
  Botės do t’i mungoj njė qime,
  dhe nė iksha pa merak!

  Kėsaj bote i prish punė,
  mungesa e dashurisė!
  Nė poezi do gjeni shumė,
  t’ja shpėrndajmė njerėzisė!

  Njerėzia do tė fitojė,
  me durim t’a gjejė ēelėsin!
  Kur poezitė do t’i lexojė,
  nė zemėr t’a mbajė poetin!

  Ėshtė detyrė e njė poeti,
  tė mbahet mėnd si njeri!
  Vargje, kėngė, kur tė mbledhi,
  tė shpėrndajė dashuri!
  @cana

 2. #562
  i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,689

  Pėr: Danel Cana

  - ĖNDĖRRAT NUK MBILLEN

  Po tė ishte, qė ėndėrrat t’i mbillnim,
  nuk do kishte nevoj pėr shi!
  Nuk mund tė them se si do dilnin,
  po di tė them se do bėnim ēudi!

  Shpesh njerzit mendojnė ato qė s’kanė,
  t’i kishte, do donte secili nga ne!
  Po jeta nė ėndėrr, shumė nuk mbanė,
  zgjuhemi dhe veten shohim mbi dhe!

  Nga tė gjithė ėshtė e njohur shumė,
  se mendja njerėzore njėlloj nuk pret!
  O njerėz tė mirė, jetėn mos e bėj gjumė,
  mė shumė sy hapur, na do e mira jetė!

  Ēfarė t’u them njerėzve tė nxituar,
  qė sy nuk kanė, tė shohin dashurinė!
  Mendojnė se flasin me njeriun e gabuar,
  kur dikush u hap zemrėn dhe gjinė!

  Kur zemrėn t’a hapė tjetri dhe gjinė,
  do tė thotė, tė fshehtat t’i ka besuar!
  Mos mendo se nuk e meriton dashurinė,
  atėherė ti veten ke tradhėtuar!

  Kėshtu po shoh, se po ndodh nė jetė,
  njerzit me njeri tjetrin po ftohen!
  Shumė gjėra njeriu nuk arrin vėrtetė,
  ndaj me jetėn mizore tė mėsohet!

  Nė fund tė fundit, fjala qė bie,
  nė jetė ne jemi kalimtarė!
  Po jeta asgjė s’tė sjell veresie,
  ndaj ndihmo dhe tė tjerėt pėr mbarė!
  @cana

 3. #563
  i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,689

  Pėr: Danel Cana

  - PĖR DASHURIN FAL JETĖN

  Atje ku dhėmbi nuk mė zė,
  unė nuk kam inat!
  Me mirėsjellje vėndin e lė,
  kėrkoj njė tjetėr fat!

  Atje ku dhėmbi nuk mė zė,
  nuk ėshtė rrisku im!
  Me forcė e dhunė s’bėhet asgjė,
  ajo sjell veē trishtim!

  Shoh nė jetė, kėmbėngulin kotė,
  mė vjen pėr tė vjellė!
  Askush s’e ka mbajtur dot atė,
  qė me forcė e merr!

  As mall e gjėnė, as fjalėn e thėnė,
  me forcė dot s’i merr!
  Jeta kėshilla na ka dhėnė,
  e kotė kush ėndrra tjerr!

  Mall e gjėnė dhe pasuri,
  njeriu nė jetė i shton!
  Kur nuk rron me djersė tė tij,
  tė tjerėt i mashtron!

  Kam kundėrshtarė nė jetė, e di,
  me mua nuk janė dakort!
  Gėnjeshtarė, pangopshmėri,
  nuk mban shumė kjo botė!

  Mund tė gėnjehen pėr fitim,
  kanė hipur dhe nė fron!
  Asnjė nuk bėhet mbreti im,
  kur populli s’e mbron!

  Ē’do popull e do njė udhėheqės,
  e zgjedhė dhe e nderon!
  Po kur e zgjedhin njė grushtė horrash,
  pėr popullin nuk mendon!

  Ēfarė kėrkon mor qerrata,
  kur dhėmbi nuk tė zė!
  Pasurinė pėr jetė askush s’e ka,
  vjen dita dhe e lė!

  Ajo qė e pėrjetshme ėshtė,
  tė duash dhe tė duan!
  Dashuria ėshtė pasuri,
  me forcė dot s’e pushtuan!

  Dhe dashuria e ka njė ēmim,
  s’e blen dot me kuletėn!
  Se pėr lirinė fal dashurinė,
  pėr dashurin fal jetėn!
  @cana

 4. #564
  i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,689

  Pėr: Danel Cana

  - KUR DO SHKRUAJ SHQIP

  Ilira me familjen janė nė emigrim,
  Atje ka lindur dhe gjuhėn shqipe e di!
  Shqiponja dykrenore ėshtė flamuri im,
  Ndihem krenare me flamurin kuq e zi!

  Nė shkollė mėson nė gjuhėn e vėndit ku rri,
  Kam shumė shokė, thotė, tė mėsoj dhe luaj,
  Pyet mamin, pėr gjuhėn qė flet nė shtėpi,
  Mami:- Gjuhėn shqipe kur t’a mėsoj tė shkruaj?

  Do t’a mėsosh bijė, do hapen shkolla shqipe,
  Po tė mėsosh mirė, koha do tepėrojė!
  Tė shkruash dhe lexosh ē’do mbasdite,
  Ti tė dyja gjuhėt do t’i mėsosh njėlloj!
  @cana

 5. #565
  i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,689

  Pėr: Danel Cana

  - GJYQI I PYLLIT
  (fabula)

  Dhelprėn kurrė mos t’a besosh,
  asnjėherė s’thotė tė vėrtetėn!
  Mbyti dy pula dhe njė kaposh,
  kotė mė kot u’a mori jetėn!

  Gjyqi i pyllit do vendos,
  t’a dėnoj dhelprėn me tė holla!
  Biografinė fisit s’ja pastron dot,
  kot e ka, nuk ja fshin dot ca njolla!
  @cana

 6. #566
  i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,689

  Pėr: Danel Cana

  - KUMBARUA

  Ah kumbare, kumbarja ime,
  eja bashkė tė festojmė!
  Dhe gotėn qė kemi para,
  gjysėm plotė t’a shikojmė!

  Eja moj kumbare dashur,
  mos dėgjo se ē’thonė jashtė!
  Dhe kandilin afėr darke,
  eja qė t’a fikim bashkė!

  E thonė dhe librat e shenjtė,
  se kumbarja duhet shumė!
  Aman zoti mos e dhėntė,
  tė lėrė njė natė pa gjumė!

  E thonė dhe librat e shenjtė,
  s’jemi farefis me gjak!
  Lidhur nė respekt tė fesė,
  si libri trashė me kapak!

  Pėr ty hallexhesha ime,
  syri s’mė gėnjen gjithmonė!
  Plotė dhurata e premtime,
  ditėt jetės ja freskon!

  Besnike kumbarja ime,
  eja tė festojmė bashkė!
  Mish e verė dhe ca shikime,
  tė kalojmė barjam e pashkė!

  Sa me fat ndihet njeriu,
  kur kumbaron ka tė mirė!
  Mbyte djallin qė ke brėnda,
  nė shakullin me shėllirė!

  Eh kumbarė, s’na lė zilia,
  me shigjeta gjuan nga largė!
  Si vullkan zemėr mavria,
  godet qė tė dalė jashtė!

  Nė kishė tė fshatit kur vete,
  tė falem tek vėndi shėnjė!
  Zotit shpesh i flas me vete,
  pa kumbaro mos mė lėntė!
  @cana

Faqja 29 prej 29 FillimFillim ... 19272829

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •