Close
Faqja 28 prej 39 FillimFillim ... 18262728293038 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 541 deri 560 prej 763

Tema: Danel Cana

 1. #541
  i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,885

  Pėr: Danel Cana

  - TRADITA PA VLERĖ

  Pėr zakonet dhe ritet qė ka njerėzimi,
  Nėpėr libra, ėshtė shkruar edhe mė parė!
  Tė shėnjtė e quajnė njė shpellė eremiti,
  Se gjoja, Shėn Maria, paska kaluarė!

  Vdes ndonjė burrė, nė jetė ishte duhanxhi
  S’ka rėndėsi, duhanin me grushte e ka marrė!
  S’ka qėnė mė parė, ėshtė bėrė zakon i ri,
  Mbi gurin e varrit ti vendosin edhe cigarė!

  I vendosin edhe ndonjė shishe me raki,
  Konjak, uiski, karamele, pije me radhė!
  “Tė pijė ndonjė gotė i vdekuri, rri qė rri”..
  Ato qė s’mundi ti pinte sa ishte gjallė!

  Dhe varret s’mjaftojnė qė brenda mbajnė dhimbje,
  Tė dashurin, tė dashurėn, qė vdekja e ka marrė!
  Njerėzit po bėjnė, sa mė shumė shpenzime,
  Mermer plot ngjyra si kujtim, mė tė bukurin varr!

  Nė kohėn e sotme, me makina, rritet qarkullimi,
  Dhe aksidentet, pa moshė, po ndodhin jo rrallė,
  Tė afėrmit qė mbeten pas, nga hidhėrimi,
  Nė vėndin e ngjarjes do bėjnė dhe lapidarė!

  Janė mbushur rrugėt me lapidarė tė tillė,
  A thua se njeriut nuk i mjafton njė varr!
  Nuk mjafton humbja e njeriut, mungesa e tij,
  U dashka dhe ekonomia pėr tu shkatėrruar!

  Zakonet ndėrtohen mbi bazėn e jetės
  Pėr besėn, pėr nderin, nė jetėn e gjallė!
  Nuk e shton nderin shpenzimi i tepėr,
  Nga kjo shumė familje janė shkatėrruar!

  Tė tjera tradita po shohim nėpėr dasma,
  Muzikė gjithė natėn, lloj, lloj, kėngėtar!
  Lokale tė shtrenjta, me super reklama,
  Nusja nė valle, me para duhet mbuluar!

  Unė pres qė njerėzimi ti flasė llogjikės,
  S’mjafton qė sistemi tė varfėr shumė e la!
  U dashka qė paratė ti shkelim me kėmbė,
  Kur shumica pėr bukė, tė hajė nuk ka!
  @cana

 2. #542
  i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,885

  Pėr: Danel Cana

  - MOS MĖ DUAJ SHUMĖ

  - Pėr njė ē’kopistje tė gjirit,
  Si durova gjashtė muaj!
  Dhe nė puthjen e delirit,
  Pėshpėrisje: “Mos mė duaj”!

  - Mos mė duaj, zemra ime,
  Mos mė duaj kaqė shumė!
  Se, kur vetėm jam e mjera,
  Lotėt mė derdhen si lumė!

  Zemra ime, mos mė duaj,
  Mos, ah, sa tė dua unė!
  Shpirtin tim e bėn tė vuaj
  Dhe nuk e vė dot nė gjumė!

  Sa tė duash puthėm zemėr,
  Puthėm edhe mbamė nė gji!
  Jemi bėrė pėr njeri-tjetrin,
  Ti pėr mua dhe unė pėr ty!

  Ah ky shpirt, qė e mbaj brėnda,
  Le tė dalė, se mė rri rėndė!
  Tė shkėputet pak nga ėndrra,
  Tė ngjitet me shpirtin tėnd!

  - Puthėm edhe pakė e dashur,
  Dhe pėr mesi fort shtėrngomė!
  Buzė e tharė dhe e trashur,
  Tek burimi yt ti njomė!

  S’ma thotė goja, “nuk tė dua”,
  Tė tillė betim mos kėrko!
  Se, pėr natė dhe pėr ditė,
  Pėr mua mbetesh po ajo!

  Buzėtharė do tė dua,
  Sa tė jem dhe frym tė marr!
  Ēastet qė mė fale mua,
  I harrojė vetėm nė varr!
  @cana

 3. #543
  i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,885

  Pėr: Danel Cana

  - NĖNTĖ NISHANET

  Nėntė burime kishte mali,
  Unė i pata numėruar!
  Po, asnjė s’e shuante djalin,
  Sa nėntė nishanet e tua!

  Isha edhe mbetem djalė,
  Pėr ty moj vetulla shkruar!
  Burimi s’mė bėn derman,
  Para buzės sė harkuar!

  Syri i zi qė lėshon dritė,
  Edhe gusha e praruar!
  Beli i hollė, gjithė bukuritė,
  Janė burim i pa treguar!

  Tė mbėshtes kokėn te gjoksi,
  Dėgjoj njė si fėshfėrimė!
  Ėshtė zemra, qė dikton lotin,
  Dashuria ėshtė burim!
  @cana

 4. #544
  i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,885

  Pėr: Danel Cana

  - LOTIN PI PĖR UJĖ

  Me ty fle, me ty zgjohem,
  Ikėn dita nuk e di!
  Mezi pres, pėrgjėrohem,
  Tė shihemi pėrsėri!

  Dua qė tė shprehem,
  Nuk e kam kollaj!
  Dashuria jote,
  Po mė bėn tė vuaj!

  Hap pas hapi, tė ndjek pas,
  Hap pas hapi ti mė ndjek!
  Zemrėn tonė se kuptuam,
  Dashurinė qė merr dhe jep!

  Kėtė zemrėn time,
  E ke bėrė rrėmujė!
  Sa, lotin e kripur,
  E gėlltis pėr ujė!

  Me ty fle, me ty zgjohem,
  Ēohem herėt nė mėngjes!
  Tė lutem e pėrgjėrohem,
  Mos e lerė zemrėn tė pres!

  Gjithmonė ėshtė lagur,
  Jastėku me lotė!
  Nga ty i larguar,
  Mė nuk duroj dotė!
  @cana

 5. #545
  i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,885

  Pėr: Danel Cana

  - SYRI VAJZĖS NUK DO LOT

  Sytė e vajzės, si rubini,
  Tė lotojnė, mos i lini!
  Mos ja nxit ti, femrės lotėt,
  Ėshtė nėnė, vajzė, motėr!

  Janė shoqe, mike, grua,
  Po i deshe, do tė duan!
  Femra nuk tė braktis kurrė,
  Tė do dhe kur je sėmurė!

  Shkojmė nė spital, pėr shembėll,
  Pėrmbi kokė tė rri njė femėr!
  Dhe kur shkojmė nė shtėpi,
  Prapė njė femėr ke aty!

  Tė ndihmon, kur s’mundesh dotė,
  Si ta bėsh tė derdhi lotė!
  Ato duar tė buta shumė,
  Qė fėmij tė vunė nė gjumė!

  Ato sy dhe ato buzė,
  Trupin na e ndezin shpuzė!
  Gjithė botėn e nderojnė,
  Lotėt nuk i meritojnė!

  Kur qan femra, more bir,
  Gjithė bota nuk ėshtė mirė!
  Syri saj, lot tė mos ketė,
  Se pa femrėn, nuk ka jetė!

  Dėgjoje fjalėn e plakut,
  Femra tė nxori prej barkut!
  Tė jesh dhe tė ndihesh burrė,
  Mos e bėj tė qajė, kurrė!
  @cana

 6. #546
  i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,885

  Pėr: Danel Cana

  - MISH E THUA

  Vajza, lule pėr sepete,
  Djali, xhevair mė vete!
  I ka bėrė natyra Nėnė,
  Siē e gjetėm, do ta lėmė!

  E ka dhėn’ natyra jetėn,
  Do ta lėmė siē e gjetėm!
  Mashkull-femėr bashkė rrojnė,
  Duhen dhe jetėn vazhdojnė!

  Pa ‘to, jeta s’ka vazhdim,
  Pa ‘to, jeta s’ka kuptim!
  Ato bėjnė dashurinė,
  Janė dy zemra, bashkė rrinė!

  Nėnė natyra i ka bėrė,
  U dha bukurin tė tėrė!
  U dha mendjen, dashurinė,
  Tė gjitha janė pėr njerinė!

  I la tė lirė, ti shtojė,
  Njerėzia tė gėzojė!
  Jeta nė tokė tė vazhdojė,
  Gjithė botėn ta lumturojė!

  Nė doni tė vazhdoj jeta,
  Duhuni, njera dhe tjetra!
  Tė dyja, jeni njė pjesė,
  Pa ju bota nuk ka jetė!

  Njė me njė, e ka bėrė jeta,
  E bazuar tek e drejta!
  Njė, vezė e pjekur kur del,
  Njė, dhe fara qė e mbjell!

  Jetėn, pėr nga rėndėsia,
  I ka bėrė njėlloj tė dyja!
  Natyra kur e krijoi,
  Nuk la vend ta korigjoi!

  Mendje dobėt, delė mi tė,
  Do tė mbjell, atje ku s’zė!
  Pa tokėn e butė, kurrė,
  Nuk mbin fara pėrmbi gurė!

  Jetės, kur s’ja di sekretin,
  Kėrkon tė mbjellėsh dhe detin!
  O Njeri! Deti s’punohet,
  Se vjen dallga, turbullohet!

  Mėso cilėsit e tua,
  As merret, as jepet hua!
  Jeta tė jepet njė herė,
  Si pėr ty dhe pėr tė tjerė!

  Mashkull-femėr, burrė-grua,
  Si pėr ty edhe pėr mua!
  Janė jetė, tjetėr nuk dua,
  Ndaj thonė: “Si mishi me thua”!
  Tetor 2021
  @cana

 7. #547
  i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,885

  Pėr: Danel Cana

  - BOTA TĖ JETĖ DASHURI

  Ē’paske qėnė moj dashuri,
  filli i ėndrrave tė mija,
  Boshti i botės mė je ti,
  rreth ty dridhet njerėzia!

  Meraqet do ti bėj dėng,
  dėngje qė si ngre njeriu!
  Pėr ty kam merak tė rėndė,
  derte qė ē’tė them i ziu!

  Herė mė bėhesh si shiu,
  bje dhe pėrmbyt disa vėnde!
  Koha ca zemra i ngriu,
  se njohin pėrmbytjen tėnde!

  Kthehu njė herė, bėhu det,
  tė lundroj me varkė kur dua!
  Pėr botėn bėhu tėrmet,
  ti shkundėsh, si shkunde mua!

  Kthehu nė dėborė tė butė,
  pėrmi ty iki kaluar!
  Tė ngrijnė, tė rrinė urtė,
  gjithė ata qė nuk tė duan!

  Kthehu nė ortek tė madh,
  qė zbret nga mali thepisur!
  Mos i mbaj mė tė gjallė,
  kush fletėn tėnde ka grisur!

  Bota tė jetė dashuri,
  njerėzimit ti tregojė!
  Njė vapor me mirėsi,
  nė ēdo zemėr tė lundrojė!
  @cana

 8. #548
  i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,885

  Pėr: Danel Cana

  - SE DI O BABA

  - Se di o baba, se di,
  Dale dhe pakė, tė rri,
  Tė takoj nėnėn dhe ty!
  - Mėrzitur, bijė, mos mė rri,
  Djali do tė marrė nė shpi!
  U njohėt me dashuri,
  Jetėn ta lidhni tė dy!
  Siē duheni nė rini,
  Tė shkoni dhe pleqėri!
  - Do mė dojė, baba, se di,
  Kurrė sa mė doje ti!
  - Sa tė do babai,
  Nuk tė do njeri!
  Ndaj pėrpara prindit,
  Mbeteni fėmij!
  @cana
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Ali Baba Tepele : 12-10-2021 mė 11:26

 9. #549
  i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,885

  Pėr: Danel Cana

  - MBRETI SĖMURĖ
  (fabula)
  Dėrri qėnka kafshė e ndyrė,
  Njė ditė, bashkė me Arinė,
  E fėlliqėn mbretėrinė!
  Tė shkretin derrkuc ē’e gjeti,
  E shkeli dhe shkau mbreti!
  Nuk e pa, desh ta arrinjė,
  Saqė theu dhe dy brinjė!
  - Si sot, s’mė kish ndodhur kurrė,
  Do ta paguash me lėkurė!
  Hungėrrin Mbreti sėmurė!
  @cana

 10. #550
  i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,885

  Pėr: Danel Cana

  - SHPEJTĖSI E MĖNDJES

  Tė jetomė njė mij vjetė,
  Natyra s’e bėri dotė!
  Na dha mendjen e vėrtetė,
  Hynė e del, nė ēdo portė!

  Nė ēdo portė tė njerėzimit,
  Hynė e del fantazia!
  Dhe nė botėn e mjerimit,
  Ku sundon pa drejtėsia!

  E pushton gjithė rruzullimin,
  Nėpėr fusha, nėpėr male!
  I mat anėt e hapsirės,
  Me njė shpejtėsi tė madhe!

  Gjithė sistemet mizore...
  Ē’e do gjithė atė shpejtėsi!
  Pjell e mėndjes njerėzore,
  Nuk pjell dot sistem tė ri!

  Njė sistem, ku njerėzia,
  Tė mos vuaj varfėrinė!
  Tė kėndojnė nga lumturia!
  Tė ketė idhull dashurinė!
  @cana

 11. #551
  i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,885

  Pėr: Danel Cana

  - SHPĖRNDA DASHURI

  Kush di tė falė kohė, nga koha e tij,
  Ėshtė dhe do tė mbetet, vėrtet njeri!
  Kush pėr njerėzimin, shpėrndan dituri,
  Ka mėndje tė artė dhe zemėr flori!

  Kush di tė falė kohė, nga koha e tij,
  Ka falur tek njerzit vetėm dashuri!
  Ēdo njeri qoftė, sa herė ta mendojė,
  Urrejtje s’do ketė, do tė dashuroj!

  Fjalė e dashuris, nė jetė nuk kushton,
  Grindja dhe mėzitja, gjithė jetėn mundon!
  Pemė e dashurisė jetėn bėn pranverė,
  Mbilleni o njerėz, nė zemėr pėrherė!
  @cana

 12. #552
  i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,885

  Pėr: Danel Cana

  - FEJA APO POLITIKA

  Kush e gjen, ku ėshtė ndryshimi,
  kush e di, ta thotė!
  Dikush e sheh mirė atdheun,
  dikush, kokėposhtė!

  Njė atdhe kanė shqipėtarėt,
  quhet shqipėri!
  Politika e ka ndarė,
  nė njėqind parti!

  Kush e gjen, ku ėshtė ndryshimi,
  kush ma thotė, ta di!
  Feja apo politika,
  tė sjellin zhvillim!

  Politika mban pushtetin,
  dhe bėn si tė dojė!
  Qė nė kohėt mė tė vjetra,
  Krishtin kryqėzoj!

  Qė ta thonė “librat e shenjtė”,
  nuk ėshtė rastėsi!
  Politika bėn sistemet,
  pėr mua, pėr ty!

  Pėr ēdo shtet, e pėr gjithė botėn,
  ka shumė rėndėsi!
  Nė ka politikė tė drejtė,
  jo kishė dhe xhami!

  Politika krijon punė,
  dije dhe zhvillim!
  Feja veē tė vė nė gjumė,
  tė mban nė mjerim!
  @cana

 13. #553
  i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,885

  Pėr: Danel Cana

  - UJKU INTEGRUAR
  (fabula)
  U mblodhėn kafshėt e pyllit,
  Fjalė e ujkut bėn jehonė:
  - Na takon shenja e yllit,
  Rraca jonė po integron!

  Kemi pėrparuar shumė,
  Ju e shihni me sytė tuaj!
  Nuk do jemi si dikurė,
  Kritikoni, mos u druaj!

  Jemi bėrė bashk, tė gjithė,
  Shtuam industrin e rėndė!
  Pėrpunojmė lėkurė e mish,
  S’marrim leje pėr tė ngrėnė!

  Pėr sukseset do tė flasė,
  Radio dhe televizioni!
  Zėri jonė do tė buēas,
  Siē ju duam, tė na doni!

  Gjithė organizata jonė,
  Ėshtė e madhja nė botė!
  Rraca jonė do komandojė,
  Tė tjerėt se bėjnė dotė!

  Komandon veē rraca jonė,
  Ti japim zhvillimin botės!
  Ujku emrin s’e ndėrron,
  Ne kemi fuqin e votės!
  @cana

 14. #554
  i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,885

  Pėr: Danel Cana

  - TĖ DHASH BESĖ

  Kur s’mė plasėn atė ditė,
  sytė mė dolėn nga vėndi!
  Ishte zhveshur trupi yt,
  mbuluar me dritė ergjėndi!

  Hauz i vogėl tek rrapi,
  po laheshe si njė Zanė!
  E qetė se ishe vetėm,
  sytė e botės nuk tė panė!

  Kur s’mė ndaloj atė ditė,
  zemra ime si nuk plasi!
  Gjysėm hije, gjysėm dritė,
  derdhej uji nga marazi!

  Rroba banje, as qė kishe,
  as i dije ēishin fare!
  Ē’do ti donte, ti pėrdorte,
  njė Zanė qė rrinte nė male!

  Ndaj e hoqe, u ēlirove,
  nga fustani pak i gjatė!
  Pa tė shkurtėra, pa sutjena,
  kėshtu jetohet mė gjatė!

  Mesi i verės, ishte vapė,
  dritė pa parė, e qumėshtore!
  Uji i freskėt mbante lartė,
  tė dy sisėt vashėrore!

  Oh i mjeri si u ndodha,
  rastėsishtė nė vend tė keq!
  Krrabėn pėrtokė e hodha,
  trupi m’u mbulua nė djersė!

  Me ngadalė tu afrova,
  dhe s’ngopesha duke parė!
  Si pasqyrė u tradhėtova,
  uji i pastėr qelibar!

  Kur mė pe, shtange nė vend,
  s’guxoje tė mė shikoje!
  Tė shikoja i pa mend,
  ta dija se ēfarė mendoje!

  Me mirėsjellje tė kėrkova,
  falje, me pėrulėsi!
  Tė jap besėn, u betova,
  hyre thellė nė shpirtin tim!

  Besė tė dhashė, besė mė dhe,
  burimi pėr pak ndaloi!
  Dashuria ėshtė me ne,
  dhe dy zemra i bekoi!
  @cana

 15. #555
  i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,885

  Pėr: Danel Cana

  - SHQIPĖTARĖT DHE ZAGARĖT

  Ngrije ballin moj krenare,
  Shqipėri moj nėnė!
  U zgjuan disa zagarė,
  tė qetė nuk tė lėnė!

  Ngrije ballin moj krenare,
  sytė e tu plotė dritė!
  Mos u trėmb ti nga zagarėt,
  qė rrinė nė pritė!

  Mblidhuni, bėhuni bashkė,
  ē’janė shqipėtarė!
  Nxirrini prej vatrės jashtė,
  gjithė ata zagarė!

  S’hyjnė zagarėt nė kuvende,
  tė ēmendur nga trutė!
  Ata shkopin duan dhėmbėve,
  qė tė rrinė urtė!

  Lehja juaj nuk na gris,
  lehni lart e poshtė!
  Nga rruga jonė e lirisė,
  nuk na ktheni dotė!

  Iku koha pėr zagarėt,
  nė gjithė Shqipėrinė
  Koha ėshtė pėr shqipėtarėt,
  tė vėnė drejtėsinė!
  @cana

 16. #556
  i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,885

  Pėr: Danel Cana

  - FAQE RROGOS

  E bėri faqen rrogos,
  As turp, as nder, nuk di!
  Xhindet e zunė, u xhindos,
  Dhe mė, nuk bėhet njeri!

  I mbeti sharra nė gozhdė,
  Popullit, me ty shoku Sali!
  Urrejtjen mbolle, s’tė sheh dotė,
  E prishe gjithė Shqipėrinė!

  Njė ēetė e vogėl tė mbeti,
  Qė jargėt me mėngė i fshin!
  Ushqeji me ėndėrra pushteti,
  Lėvdoju besnikėrinė!

  Se gjithė PD-nė, nuk munde,
  Ta fusje nė njė thes…
  Disa qė hoqe pėr hunde,
  Tė gjithė burgu i pret!

  Vepronė dhe fletė pėrēatė,
  Tė duket vetja Lider!
  Po deti, as lumi s’kanė gardh,
  Ikė dhe mbytu me nder!
  @cana

 17. #557
  i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,885

  Pėr: Danel Cana

  - TĖ JEM ERĖ

  Mė marrtė era me vete,
  me vete mė marrtė mua!
  Si era tė jem nė prekje,
  tė los me flokėt e tua!

  Rėntė dėbora e mbuloftė,
  gjurmėt tona lehtė lehtė!
  Nėn ēarēafin e dėborės,
  zemra jote rreh mė shpejtė!

  Tė mė ngroh rrezja e parė,
  e diellit qė del pėrtuar!
  T’a lėshoj puthjen ngadalė,
  mbi buzėt e tua zgjuar!

  Gjithė lulet qė lejon koha,
  njė nga njė t’i ngjis me dorė!
  Porsi shqerrat kur kėrkojnė,
  fije bari nėn dėborė!

  Pa, t’i marr nga tokė e lagur,
  me frymėn time t’i ngroh!
  E t’ja puthė syrin e zgjuar,
  tė ēelet si do ajo!

  Tė jemė, si era dua,
  tė mė ndjesh, e tė mos dukem!
  Ilaē pėr nazet e tua,
  u bėfsha, nga pak tė zbuten!

  Naze qė ti s’i kuptonė,
  qė mua mė prishin punė!
  Edhe do dhe mė afronė,
  befas largohesh nga unė!

  Tė fryjė njė erė e fortė,
  tė na ngrerė tė dyve, dua!
  Lart mbi re tė na trazojė,
  shpirtin qė mė mundon mua!
  @cana

 18. #558
  i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,885

  Pėr: Danel Cana

  - VITET T’I NDRYSHOJ

  Erė, moj erė qė shpėrndan retė,
  ē’inat ke vėnė, a s’mė thua!
  Lartė me Hėnėn nė u pjeksh,
  puthe atė, siē mė puth mua!

  Bashkė puthemi pa hile,
  dhe pėr interes, aspak!
  Ke liri pa pretendime,
  nuk lodhesh dhe pse shkon largė!

  Erė, moj erė e ngrohtė,
  kėdo prek, e ledhatoje!
  Me gjokset e vajzave los,
  t’i mbulojnė, i detyroje!

  I mbulojnė gjokset vashat,
  kur i prek ti inatēore!
  Njė herė tė vetme falua,
  jashtė gjokset qumėshtore!

  Tė shkoj unė nė vėndin tėnd,
  t’i prekė, se dua shumė!
  Pastaj nxirr inatin tėndė,
  hajde dhe na ēo nė gjumė!

  Eh sa do doja vėrtetė,
  era shpirtin tė m’a marrė!
  Tė ndryshoj vitet nė jetė,
  tė jetoj dhe unė si djalė!
  @cana

 19. #559
  i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,885

  Pėr: Danel Cana

  - FĖMIJĖT JANĖ NJĖLLOJ

  Vera, Drita dhe Lirija,
  jetojnė nė fshat, tė trija!
  Tė trija janė moshatare,
  krenohen qė janė fshatare!

  Vazhdojnė klasėn e shtatė,
  nė njė fshat tjetėr mė largė!
  S’ka nė fshat shkollė nėnt’vjeēare,
  ndaj ēajnė rrugėn nėpėr male!

  Fshati nuk ka shumė banorė,
  po dimrit ka shumė dėborė!
  Njė orė largė, shkollėn e kanė,
  dhjetė fėmij tė gjithė janė!

  Pėrpara kanė dhe njė lumė,
  po shkollėn e duan shumė!
  Nuk mungojnė asnjė ditė,
  nuk shkojnė pa u pėrgatitė!

  Nuk ka rrugė pėr makinė,
  ndaj nė kėmbė ecin ēdo ditė!
  Shohin nė televizorė,
  moshatarė qė protestojnė!

  Me makina nė shkollė shkojnė,
  kushte moderrne kėrkojnė!
  Kushte tė mira tė ketė,
  dhe nė fshat, si nė qytet!

  Ē’tė bėjnė familjet fshatare,
  kur fshati s’ka rrugė fare!
  Bėjnė atė qė kanė nė dorė,
  nuk i lėnė fėmijtė pa shkollė!

  Shteti duhet tė mendojė,
  gjithė fėmijėt janė njėlloj!
  Tė bėjė rrugėt, t’i gėzoj,
  qė vėndi tė pėrparojė!
  @cana

 20. #560
  i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,885

  Pėr: Danel Cana

  - BRESHKA NĖ GJYKATĖ
  (fabula)

  Thirret breshka nė gjykatė,
  e quan ditėn tė pa fatė!
  Roje vreshti njė iriq:
  - E zura, po hante fiq!

  Nė gjykatė njė gomaricė:
  - E dashur, ku ishin fiqtė?
  - Tė betohem, tė bėj be,
  fiqtė i gjeta nė mbėrdhe!

  Flet iriqi:- Nuk prish punė,
  Ata do t’i haja unė!
  @cana

Faqja 28 prej 39 FillimFillim ... 18262728293038 ... FunditFundit

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •