Close
Faqja 28 prej 28 FillimFillim ... 18262728
Duke shfaqur rezultatin 541 deri 549 prej 549

Tema: Danel Cana

 1. #541
  i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,672

  Pėr: Danel Cana

  - TRADITA PA VLERĖ

  Pėr zakonet dhe ritet qė ka njerėzimi,
  Nėpėr libra, ėshtė shkruar edhe mė parė!
  Tė shėnjtė e quajnė njė shpellė eremiti,
  Se gjoja, Shėn Maria, paska kaluarė!

  Vdes ndonjė burrė, nė jetė ishte duhanxhi
  S’ka rėndėsi, duhanin me grushte e ka marrė!
  S’ka qėnė mė parė, ėshtė bėrė zakon i ri,
  Mbi gurin e varrit ti vendosin edhe cigarė!

  I vendosin edhe ndonjė shishe me raki,
  Konjak, uiski, karamele, pije me radhė!
  “Tė pijė ndonjė gotė i vdekuri, rri qė rri”..
  Ato qė s’mundi ti pinte sa ishte gjallė!

  Dhe varret s’mjaftojnė qė brenda mbajnė dhimbje,
  Tė dashurin, tė dashurėn, qė vdekja e ka marrė!
  Njerėzit po bėjnė, sa mė shumė shpenzime,
  Mermer plot ngjyra si kujtim, mė tė bukurin varr!

  Nė kohėn e sotme, me makina, rritet qarkullimi,
  Dhe aksidentet, pa moshė, po ndodhin jo rrallė,
  Tė afėrmit qė mbeten pas, nga hidhėrimi,
  Nė vėndin e ngjarjes do bėjnė dhe lapidarė!

  Janė mbushur rrugėt me lapidarė tė tillė,
  A thua se njeriut nuk i mjafton njė varr!
  Nuk mjafton humbja e njeriut, mungesa e tij,
  U dashka dhe ekonomia pėr tu shkatėrruar!

  Zakonet ndėrtohen mbi bazėn e jetės
  Pėr besėn, pėr nderin, nė jetėn e gjallė!
  Nuk e shton nderin shpenzimi i tepėr,
  Nga kjo shumė familje janė shkatėrruar!

  Tė tjera tradita po shohim nėpėr dasma,
  Muzikė gjithė natėn, lloj, lloj, kėngėtar!
  Lokale tė shtrenjta, me super reklama,
  Nusja nė valle, me para duhet mbuluar!

  Unė pres qė njerėzimi ti flasė llogjikės,
  S’mjafton qė sistemi tė varfėr shumė e la!
  U dashka qė paratė ti shkelim me kėmbė,
  Kur shumica pėr bukė, tė hajė nuk ka!
  @cana

 2. #542
  i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,672

  Pėr: Danel Cana

  - MOS MĖ DUAJ SHUMĖ

  - Pėr njė ē’kopistje tė gjirit,
  Si durova gjashtė muaj!
  Dhe nė puthjen e delirit,
  Pėshpėrisje: “Mos mė duaj”!

  - Mos mė duaj, zemra ime,
  Mos mė duaj kaqė shumė!
  Se, kur vetėm jam e mjera,
  Lotėt mė derdhen si lumė!

  Zemra ime, mos mė duaj,
  Mos, ah, sa tė dua unė!
  Shpirtin tim e bėn tė vuaj
  Dhe nuk e vė dot nė gjumė!

  Sa tė duash puthėm zemėr,
  Puthėm edhe mbamė nė gji!
  Jemi bėrė pėr njeri-tjetrin,
  Ti pėr mua dhe unė pėr ty!

  Ah ky shpirt, qė e mbaj brėnda,
  Le tė dalė, se mė rri rėndė!
  Tė shkėputet pak nga ėndrra,
  Tė ngjitet me shpirtin tėnd!

  - Puthėm edhe pakė e dashur,
  Dhe pėr mesi fort shtėrngomė!
  Buzė e tharė dhe e trashur,
  Tek burimi yt ti njomė!

  S’ma thotė goja, “nuk tė dua”,
  Tė tillė betim mos kėrko!
  Se, pėr natė dhe pėr ditė,
  Pėr mua mbetesh po ajo!

  Buzėtharė do tė dua,
  Sa tė jem dhe frym tė marr!
  Ēastet qė mė fale mua,
  I harrojė vetėm nė varr!
  @cana

 3. #543
  i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,672

  Pėr: Danel Cana

  - NĖNTĖ NISHANET

  Nėntė burime kishte mali,
  Unė i pata numėruar!
  Po, asnjė s’e shuante djalin,
  Sa nėntė nishanet e tua!

  Isha edhe mbetem djalė,
  Pėr ty moj vetulla shkruar!
  Burimi s’mė bėn derman,
  Para buzės sė harkuar!

  Syri i zi qė lėshon dritė,
  Edhe gusha e praruar!
  Beli i hollė, gjithė bukuritė,
  Janė burim i pa treguar!

  Tė mbėshtes kokėn te gjoksi,
  Dėgjoj njė si fėshfėrimė!
  Ėshtė zemra, qė dikton lotin,
  Dashuria ėshtė burim!
  @cana

 4. #544
  i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,672

  Pėr: Danel Cana

  - LOTIN PI PĖR UJĖ

  Me ty fle, me ty zgjohem,
  Ikėn dita nuk e di!
  Mezi pres, pėrgjėrohem,
  Tė shihemi pėrsėri!

  Dua qė tė shprehem,
  Nuk e kam kollaj!
  Dashuria jote,
  Po mė bėn tė vuaj!

  Hap pas hapi, tė ndjek pas,
  Hap pas hapi ti mė ndjek!
  Zemrėn tonė se kuptuam,
  Dashurinė qė merr dhe jep!

  Kėtė zemrėn time,
  E ke bėrė rrėmujė!
  Sa, lotin e kripur,
  E gėlltis pėr ujė!

  Me ty fle, me ty zgjohem,
  Ēohem herėt nė mėngjes!
  Tė lutem e pėrgjėrohem,
  Mos e lerė zemrėn tė pres!

  Gjithmonė ėshtė lagur,
  Jastėku me lotė!
  Nga ty i larguar,
  Mė nuk duroj dotė!
  @cana

 5. #545
  i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,672

  Pėr: Danel Cana

  - SYRI VAJZĖS NUK DO LOT

  Sytė e vajzės, si rubini,
  Tė lotojnė, mos i lini!
  Mos ja nxit ti, femrės lotėt,
  Ėshtė nėnė, vajzė, motėr!

  Janė shoqe, mike, grua,
  Po i deshe, do tė duan!
  Femra nuk tė braktis kurrė,
  Tė do dhe kur je sėmurė!

  Shkojmė nė spital, pėr shembėll,
  Pėrmbi kokė tė rri njė femėr!
  Dhe kur shkojmė nė shtėpi,
  Prapė njė femėr ke aty!

  Tė ndihmon, kur s’mundesh dotė,
  Si ta bėsh tė derdhi lotė!
  Ato duar tė buta shumė,
  Qė fėmij tė vunė nė gjumė!

  Ato sy dhe ato buzė,
  Trupin na e ndezin shpuzė!
  Gjithė botėn e nderojnė,
  Lotėt nuk i meritojnė!

  Kur qan femra, more bir,
  Gjithė bota nuk ėshtė mirė!
  Syri saj, lot tė mos ketė,
  Se pa femrėn, nuk ka jetė!

  Dėgjoje fjalėn e plakut,
  Femra tė nxori prej barkut!
  Tė jesh dhe tė ndihesh burrė,
  Mos e bėj tė qajė, kurrė!
  @cana

 6. #546
  i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,672

  Pėr: Danel Cana

  - MISH E THUA

  Vajza, lule pėr sepete,
  Djali, xhevair mė vete!
  I ka bėrė natyra Nėnė,
  Siē e gjetėm, do ta lėmė!

  E ka dhėn’ natyra jetėn,
  Do ta lėmė siē e gjetėm!
  Mashkull-femėr bashkė rrojnė,
  Duhen dhe jetėn vazhdojnė!

  Pa ‘to, jeta s’ka vazhdim,
  Pa ‘to, jeta s’ka kuptim!
  Ato bėjnė dashurinė,
  Janė dy zemra, bashkė rrinė!

  Nėnė natyra i ka bėrė,
  U dha bukurin tė tėrė!
  U dha mendjen, dashurinė,
  Tė gjitha janė pėr njerinė!

  I la tė lirė, ti shtojė,
  Njerėzia tė gėzojė!
  Jeta nė tokė tė vazhdojė,
  Gjithė botėn ta lumturojė!

  Nė doni tė vazhdoj jeta,
  Duhuni, njera dhe tjetra!
  Tė dyja, jeni njė pjesė,
  Pa ju bota nuk ka jetė!

  Njė me njė, e ka bėrė jeta,
  E bazuar tek e drejta!
  Njė, vezė e pjekur kur del,
  Njė, dhe fara qė e mbjell!

  Jetėn, pėr nga rėndėsia,
  I ka bėrė njėlloj tė dyja!
  Natyra kur e krijoi,
  Nuk la vend ta korigjoi!

  Mendje dobėt, delė mi tė,
  Do tė mbjell, atje ku s’zė!
  Pa tokėn e butė, kurrė,
  Nuk mbin fara pėrmbi gurė!

  Jetės, kur s’ja di sekretin,
  Kėrkon tė mbjellėsh dhe detin!
  O Njeri! Deti s’punohet,
  Se vjen dallga, turbullohet!

  Mėso cilėsit e tua,
  As merret, as jepet hua!
  Jeta tė jepet njė herė,
  Si pėr ty dhe pėr tė tjerė!

  Mashkull-femėr, burrė-grua,
  Si pėr ty edhe pėr mua!
  Janė jetė, tjetėr nuk dua,
  Ndaj thonė: “Si mishi me thua”!
  Tetor 2021
  @cana

 7. #547
  i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,672

  Pėr: Danel Cana

  - BOTA TĖ JETĖ DASHURI

  Ē’paske qėnė moj dashuri,
  filli i ėndrrave tė mija,
  Boshti i botės mė je ti,
  rreth ty dridhet njerėzia!

  Meraqet do ti bėj dėng,
  dėngje qė si ngre njeriu!
  Pėr ty kam merak tė rėndė,
  derte qė ē’tė them i ziu!

  Herė mė bėhesh si shiu,
  bje dhe pėrmbyt disa vėnde!
  Koha ca zemra i ngriu,
  se njohin pėrmbytjen tėnde!

  Kthehu njė herė, bėhu det,
  tė lundroj me varkė kur dua!
  Pėr botėn bėhu tėrmet,
  ti shkundėsh, si shkunde mua!

  Kthehu nė dėborė tė butė,
  pėrmi ty iki kaluar!
  Tė ngrijnė, tė rrinė urtė,
  gjithė ata qė nuk tė duan!

  Kthehu nė ortek tė madh,
  qė zbret nga mali thepisur!
  Mos i mbaj mė tė gjallė,
  kush fletėn tėnde ka grisur!

  Bota tė jetė dashuri,
  njerėzimit ti tregojė!
  Njė vapor me mirėsi,
  nė ēdo zemėr tė lundrojė!
  @cana

 8. #548
  i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,672

  Pėr: Danel Cana

  - SE DI O BABA

  - Se di o baba, se di,
  Dale dhe pakė, tė rri,
  Tė takoj nėnėn dhe ty!
  - Mėrzitur, bijė, mos mė rri,
  Djali do tė marrė nė shpi!
  U njohėt me dashuri,
  Jetėn ta lidhni tė dy!
  Siē duheni nė rini,
  Tė shkoni dhe pleqėri!
  - Do mė dojė, baba, se di,
  Kurrė sa mė doje ti!
  - Sa tė do babai,
  Nuk tė do njeri!
  Ndaj pėrpara prindit,
  Mbeteni fėmij!
  @cana
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Ali Baba Tepele : 12-10-2021 mė 11:26

 9. #549
  i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,672

  Pėr: Danel Cana

  - MBRETI SĖMURĖ
  (fabula)
  Dėrri qėnka kafshė e ndyrė,
  Njė ditė, bashkė me Arinė,
  E fėlliqėn mbretėrinė!
  Tė shkretin derrkuc ē’e gjeti,
  E shkeli dhe shkau mbreti!
  Nuk e pa, desh ta arrinjė,
  Saqė theu dhe dy brinjė!
  - Si sot, s’mė kish ndodhur kurrė,
  Do ta paguash me lėkurė!
  Hungėrrin Mbreti sėmurė!
  @cana

Faqja 28 prej 28 FillimFillim ... 18262728

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •