Close
Faqja 27 prej 39 FillimFillim ... 17252627282937 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 521 deri 540 prej 772

Tema: Danel Cana

 1. #521
  i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,894

  Pėr: Danel Cana

  - KĖMBĖ E MALIT U KĖPUT

  Gjithė jetėn muzikant,
  Nė Evropė dhe nė Azi,
  Lozte piano, saksofon,
  Kompozonte melodi!

  Shumė koncerte kishte dhėnė,
  Nėpėr sheshe dhe pallate!
  Po rasti nuk i kish rėnė,
  Tė dėgjoj njė kėngė labe!

  Ja, rastisi, qė njė ditė,
  Njė djalė, emigrant i ri!
  Muzikanti u ēuditė,
  Po dėgjonte njė ci-di!

  Vinte nė veshėt e tij,
  Njė kėngė e pa dėgjuar!
  Dėgjoj, a ju duk atij,
  Shumė zėra, harmonizuar!

  U ngritė vėndit me vėrdik,
  Hap dritaren pėr tė parė!
  Zėrat nuk ishin larg tij,
  Gjitoni i ri, pėrballė!

  Muzikanti me pėrvojė,
  Ulet nė pianon e madhe!
  Mundohet ta kompozoi,
  Ēfarė dėgjoi nga kėnga labe!

  Zėri i parė, zėri i dytė,
  Po mundohej ti fiksonte!
  Pas tyre njė iso e zgjatur..
  Aty pianon e bllokonte!

  Dha e mori, dotė se zgjidhte,
  Pyeti djalin, kulturuar!
  Cili vėnd, traditė e kishte,
  Kėtė kėngė tė pa fiksuar!

  Djali shpejt e kuptoj,
  Muzikantin ēfarė hall kishte!
  Mos u lodh kot, e sqaroi,
  Ėshtė kėngė labėrishte!

  Ėshtė kėngė qė del nga zemra,
  Jo tė gjithė mund ta kėndojnė!
  Notat nuk i nxė tastiera,
  Ėshtė Lum, qė gurgullon!

  Para teje, mik i dashur,
  Janė munduar dhe tė tjerė!
  Asnjė tė lehtė se ka pasur,
  Qė ta hedhi nė tastierė!

  Filloj djali tė kėndojė,
  " Ēu kėput njė kėmbė mali!"
  Muzikanti rri menduar,
  Pianos dua ti vė zjarrin!

  Kėtė vėnd se dija kurrė,
  Qė e quajnė Labėri!
  Kėngė e saj tė trondit shumė,
  Por s'mundet ta vjedh njeri!

  Atje dua qė tė shkoj,
  Jam kompozitor me famė!
  Tė gjallė dua ta dėgjoj,
  Tė lutem, mė shpjer o djalė!

  Dhe djali ja plotėsoj,
  E pruri nė festival!
  S'mundi kurrė ta kompozoi,
  Mė rėndon njė kėngė si Mal!
  @cana

 2. #522
  i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,894

  Pėr: Danel Cana

  - E FUNDIT LAMTUMIR
  (Kushtuar Petrit Rukaj)

  Ikin shokėt, pa thėnė gjė, po jeta prapė vazhdon...
  Veē njė kujtim nė jetė na lė, qė mbetet dhimbja jonė!

  Nuk do pėrgjigjet mė, nė klasė, apelin qė bėn pėrdit...
  Na iku sot mėsuesi i madh, shoku dhe miku Petrit!

  Sa keq qė jeta e ka caktuar, njė ndarje pėrgjithmonė...
  Lindesh, rritesh, gėzon dhe vuan, tė tret dhe ligėshton!

  Kafene e mengjesit e pi, gjithmonė pa sheqer...
  Hap celularin, pėr lajm tė ri, kafeja mė duket zeher!

  Syri mė shkon nė lajmin e trishtė, na lė njė shok i vyer...
  Oh! Zemra ma dha shtėrngimin dhe s'paska tė rrėfyer!

  Lamtumirė o miku im, ēfarėdo tė them, ėshtė pak...
  Jeta qėnka e shkurtėr shumė e, vdekjen na jep si hak!

  Se jeta qėnka veē njė vizion, ėndėrr, asgjė mė shumė...
  Por Tepelenės do ti mungosh dhe Vjosės, tė mirit lumė!
  @cana

 3. #523
  i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,894

  Pėr: Danel Cana

  - DASHURO PĖR VEHTE

  Vito, Vitori me halle,
  E bukura si sorkadhe!
  Fshatin nė dy pjesė ē'e ndave,
  Ē'i lanė dhitė cangadhe!

  Vitori ē'tė fliste nėna,
  Shiko punėn, hajde brėnda!
  Mos dėgjo fjalėt e rėnda,
  Janė brenga, si mban zemra!

  Vito dėgjomė njėherė,
  Si e derdhur nė mermer!
  S'jamė djalė besėprerė,
  Pėr ty syrin do ta nxjerrė!

  Bukuri qė peshon rėndė,
  Vito, qė mbete nė kėngė!
  Zgjodhe bandillin nė vėndė,
  Ē'i gėzove babė e nėnė!

  Vito qė nė kėngė mbete,
  Dite tė mbaje sekrete!
  Dashurove veē pėr vehte,
  Djalin si qiri ē'e trete!
  @cana

 4. #524
  i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,894

  Pėr: Danel Cana

  - VAJZĖ FSHATI

  Vajzė fshati, moj sorkadhe,
  Lule,lule, trėndelinė!
  Nuk heshta dot kėsaj radhė,
  O syri qė dritė ndrinė!
  Hajde ngjitu lartė nė male,
  Lule, lule, trėndelinė!
  Tė mjelim kopen e madhe,
  Tė tė puthė, gushėn dhe gjinė!
  Do tė vij o sorkadh mali,
  Do ta falė edhe shaminė!
  Mbėshtete kokėn tė gjoksi,
  Si shqerrat kur mėmėn pijnė!
  @cana

 5. #525
  i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,894

  Pėr: Danel Cana

  - LIDHI QENTĖ

  Qentė lehin kur ndjejnė ujkun,
  Nuk di nė ka tjetėr vend!
  Qė fle e ngrihet me hangullima,
  E tė mos lidhė qentė!

  Nė Shqipėri janė shtuar shumė,
  Tė mbrojtur me ligj dhe pikė!
  Ndaj s'lanė vend pa lehur,
  Nė histori dhe politikė!

  Qentė qibar tė mėdhenj,
  Nuk hanė nė njė ēanak!
  Siē e shikoj unė terezinė,
  Ju do ju hanė, pėr pak!
  @cana

 6. #526
  i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,894

  Pėr: Danel Cana

  - PRISTE LABĖRIA

  Sytė mbi pasarelė, tek priste karvanė,
  Priste Tepelena, vetė, Ali Pashanė!

  Nga Janina nisur, pėr nė Labėri,
  Ca meraqe kishte, Veziri Ali!

  Do tė ēante rrugėn pėr nė Labėri,
  Amanet tė linte, dy, tri, porosi!

  Ndaj qė nga Janina, Veziri po vinte,
  Me gojėn e tija, porosit ti linte!

  Do vij njė i huaj, Lordi Xhorxh Bajroni,
  Dua qė ta prisni, siē e do zakoni!

  Dua qė ta prisni, siē mė prisni mua,
  Kėtu ėshtė fuqia, prandaj dhe u dua!

  Me besė Labėria, gjithmonė do tė mbetet,
  Ndaj se do Greqia, i trėmbet pėr vdekje!

  Si djalli thimjamit i shmanget gjithmonė,
  Ne s'pyesim tė tjerėt, kemi pjesėn tonė!
  @cana

 7. #527
  i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,894

  Pėr: Danel Cana

  - RRĖNJĖ

  Labėri e Toskėri,
  Tė dyja janė rrėnjė!
  Mė tė lashtat janė tri,
  Gegėri e rėndė!

  Kėto Tre, janė tė lashta,
  Tė trija janė motra!
  Janė gjaku, janė ashta,
  Janė pragu dhe votra!
  * * *
  - POETI FSHATIT

  Iku djali nga fshati,
  Shkoj largė nė kurbet!
  Malli pėr vėndin e kapi,
  Dhe na u bė poet!

  I kėndoj vėndit tė tijė,
  Me male dhe pyje!
  Fushat e gjera me lule,
  Dhe qiellit me yje!

  I kėndoi dashurisė,
  Dhe fyellit qė bije!
  Nė avaz tė labėrisė,
  Si farė mirėsie!

  I kėndoj bujkut nė arė,
  Dhe lėvdoj punėt e stanit!
  Vashės sė re, qė hedh farė,
  Dhe sharkut tė zi tė ēobanit!

  I kėndoj jetės sė fshatit,
  Qė ditė dhe natė s'ka gjumė!
  Rinisė dhe plakut tė urtė,
  Qė mendon dhe i do shumė!

  Fshati do ta lėvdojė,
  Se doli njė djalė poet!
  Iku po kurrė se harrojė,
  E deshi dhe nė kurbet!

  Fshati kurrė s'do ti harrojė,
  Kėngėt e tija me derte!
  Po me qejf do ti kėndojė,
  Nė dasma e muhabete!
  @cana

 8. #528
  i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,894

  Pėr: Danel Cana

  - STANI NĖ SHĖNDĖLLI

  Pėr njė stan nė Shėndėlli,
  I varfėri, si tė bėj!
  Tė nisem, bėhem veri,
  Ta shkoj beharin tė tėrė!

  Ta ndėrtoj tėndėn e vjetėr,
  Me erėn faqe mė faqe!
  Ēatinė ta mbuloj me thekėrr,
  Ta shtroj me dega lofate!

  Njė gur si jastėk tė vė,
  Tė shikoj njėherė dhėntė!
  Ta hedh sharkun pėrmbi tė,
  Tė mė zėrė gjumi rėndė!

  Murroja roje tė rri,
  Dhėntė mos i trėmbi bishė!
  Tė, tė, kemė mike dhe ty,
  Tė mė rrishė nė kėmishė!

  Njė sy hap, e njė sy mbyll,
  Tėrė natėn do ta gdhi!
  Ti shkėpus qiellit njė yll,
  Ta vendos tyja mbi gji!

  Mali dashur Shėndėlli,
  Dyzet vjet qė jamė larguar!
  Mėndja tek tyja mė rri,
  Zemra me ty dashurar!
  @cana

 9. #529
  i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,894

  Pėr: Danel Cana

  - PĖR DERTET E MIA

  Malli mė ka marrė tek rri,
  Pėr fshatin ku kamė lerė!
  Tė shkoj shtėpi mė shtėpi,
  Ti ftoj nė dasėm njė herė!

  Tė mblidhemi vėllezėri,
  Tė vėshtirat ti harrojmė!
  Mish tė pjekur e raki,
  Kėngė dhe valle tė shkojmė!

  Tė fillojmė nga dollitė,
  Tė paēa edhe ti rrofsh!
  Gotėn, me gotė trokit,
  Dasma e paēim gjithmonė!
  @cana

 10. #530
  i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,894

  Pėr: Danel Cana

  - NUK KA SHPĖRBLIM

  Kur shkruaj kėngė, poezi,
  I shkruaj me pėrkushtim!
  Ndihmesėn jap nė letėrsi,
  Dhe nuk kėrkoj shpėrblim!

  Shumė lexues komentojnė,
  Dhe vargjet i pelqejnė!
  Botėn reale tregojnė,
  Dhe shpresėn kurrė se thyejnė!

  Letėrsia ėshtė burim,
  Dritė dhe dije nxjerrė!
  Mėndjes tonė i jep drejtim,
  E kurrė s’e lė tė djerrė!

  Pa tė Bota, do ishte njė hiē,
  Ndėrgjegjia do ishte skėterrė!
  Kur truri njeriut ėshtė i brishtė,
  Nga ajo formėn e merrė!

  Shkrimtarė qė muarė famė,
  Nga pena e tyre shkėlqyen!
  Trimit nė luftė kėnduan,
  Nė gjak penėn e ngjyen!

  Shpresėn gjithmon lartėsuan,
  Qė bota tė ketė shpresė!
  Luftėn nė vargje dėnuan,
  Nė paqe jeta tė mbesė!

  Shpėrblim, paqja pėr poetin,
  Kudo tė lulėzojė!
  Pėr brezat e ditur, e tė lumtur,
  Gjithmon do tė kėndojė!
  @cana

 11. #531
  i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,894

  Pėr: Danel Cana

  - MALI TARTARIT

  O male qė nuk dėgjoni,
  asnjė s’mė pėrgjigjet mua!
  Erė dhe gjėmim dėrgoni,
  dhe prapė unė ju dua!

  O ju male kryelartė,
  o malet e vėndi tim!
  Borė e suferin duruat,
  llafosi me perėndinė!

  Pėr malet e labėrisė,
  kanė shkruar dhe mė parė!
  I dhanė emėr historisė,
  ėshtė mali, pėrmbi mal!

  Kryehyu i Pellasgjisė,
  bėri luftėn me Titanė!
  Nė emėr tė pėrjetėsisė,
  i burgosi nė Tartar!

  Eh Tartar, ēfarė mali je!
  Harkun e Epirit fsheh!
  Tezeu, Herkulit ja mori,
  nė Tartar brėnda e hodhi!


  Eh Tartar, ēfarė mali mbete,
  plotė me halle dhe derte!
  Zjenė dhe grindesh me vehte,
  pa tundur pėr jetė mbete!

  Tartar, legjendė e vėrtetė,
  pret dhe pėrcjell rrufetė!
  Mali mbi male do jetė,
  llafose me zotin vetė!
  @cana

 12. #532
  i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,894

  Pėr: Danel Cana

  - NATYRA ZOT

  Zjarr ka rėnė nė fshat,
  Po digjen shtėpi!
  Hoxha si lugat,
  Bėrtet nė xhami!

  Ē’mė bėrtet uratė!
  Dilė edhe ti...!
  Merr kazėm, lopatė,
  Bėj njė hajmali!

  - “Tuj be strofulla”,
  Ē’e vunė me mua!
  “Nuska”, s’bėnė derman,
  Jo se nukė dua!

  Lutju atij lartė,
  Qė tė hedhi shi!
  S’ėshtė nė dorėn time,
  Unė jam pėr xhami!

  Tė lėm, tė mendohesh,
  Dhe tek prifti shkojmė!
  Fshati pėrvėlohet,
  Njė nder tė kėrkojmė!

  Uratė, qė ke emėr,
  Ndihmo kėtė herė!
  Vėr dorėn nė zemėr,
  Bėje shi tė bjerė!

  Dhjetė ditė me zjarret,
  Njerzit pėrvėlohen!
  Ē’ėshtė taksirati,
  Shenjtėrit s’dėgjohen!

  Fėrkon mjekrrėn prifti,
  Kryqin merr nė dorė!
  Sytė nga qielli ngriti,
  - Ai lart shikon!

  Kur i di tė tėra,
  Shikon ai lartė!
  Pse na lė e digjemi,
  Mos ka marrė inat!

  - S’e di bijtė e mij,
  Pėrgjigje s’mė kthen!
  Unė po shkoj nė kishė,
  Mbase mė rrėfen!

  Pa shiko uratė,
  Merru vesh njė herė!
  Po s’ra shi nga lartė,
  Mbylle atė derė!

  S’po na bėjnė dermanė,
  Kisha dhe Xhamia!
  Thuani mor aman,
  Ku ėshtė perėndia?

  Si tė besoj unė,
  Nė Xhami e Kryq!
  A do shuhet zjarri,
  Po tė rri duarkryq?

  Zjarri pėrvėlon,
  Edhe kėto vėnde!
  Fshati tė besoj,
  Veē nė fjalėn tėnde!

  Zjarri nuk bje vetė,
  Dikush e ka vėnė!
  Sado vapė tė jetė,
  Kur do vini mėnd!

  Diku shohim zjarre,
  Pyjet digjen vetė!
  Diku ka pėrmbytje,
  Vėndi bėhet det!

  Zjarri edhe uji,
  Fuqi tė mėdha!
  Ėshtė Mėma natyrė,
  Tė sajat i ka!

  Nuk prishet natyra,
  Njeriu po s’diti!
  S’e shpėton islami,
  As dhe Jezu krishti!

  Njerėzimi sot,
  Po prekin natyrėn!
  Ndaj natyra Zot,
  Do bėjė detyrėn!
  @cana

 13. #533
  i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,894

  Pėr: Danel Cana

  - AMANETI PASHAIT

  Ali Pasha nė saraje,
  Vra tė shkretėn mėndje, vraje!
  Sulltani tė ēon selame,
  Ē’i bėre kėsaj dynjaje!

  Unė e di ē’kėrkon Turqia,
  Nė gjak u mbytė Rumelija!
  Nė mė dashtė dhe perėndia,
  Kokėn nė satėr t’ja vija!

  Unė vėrtetė kam vrarė e prerė,
  Shqipėris i kam bėrė nderė!
  Pas mua, more tė mjerė,
  Do lindin Ali tė tjerė!

  I kam lėnė amanetet,
  S’punova vetėm pėr vehte!
  Epiri vjetėr, me derte,
  Tė jetė njė, e jo dy shtete!

  O i madhi padishah,
  Qė Stambolli tė nderon!
  Mbaje mirė atė krah,
  Mos u hidh nė anėn tonė!

  I ke parė dhe tjetėr herė,
  Shqiponjat e labėrisė!
  Rrojnė dhe vdesin me nderė,
  Dhe vėndin se bėjnė pisė!

  Shumė kohė para se tė vije,
  Ti Sulltan nė ato troje!
  Trimėritė e Epirit,
  As qė mundje ti mendoje!

  Bota qė kur ėshtė bėrė,
  Iliria gjallė ka qėnė!
  Epiri nė soj e sėrė,
  Gjak ilir jemi tė tėrė!

  Nga fisi nuk na shan dotė,
  As pėr shpatė e jataganė!
  Edhe Gjergji kryezotė,
  Shkoi tė mbronte vatanė!

  Ishte bir nga Ilirija,
  E thėrriste gjaku tija!
  Ishte zot e kryezotė,
  Kishte gjakun epiriotė!

  Aleksandri i Madh dikur,
  Nuk e njohu humbjen kurrė!
  Edhe Pirro doli burrė,
  Romės i preu ushkurė!

  Turqia paska harruar,
  Sa herė ėshtė turpėruar!
  Shqipėtarėt s’kanė ndryshuar,
  Ta kujtojnė kohėn e shkuar!

  Ali Pasha Tepelena,
  Si kaēak punėn e nise!
  Trimėrinė kishe nė vena,
  I dole kundėr Turqisė!
  @cana

 14. #534
  i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,894

  Pėr: Danel Cana

  - I VARFĖRI ĖSHTĖ HUMAN

  Ndihmė humanitare e pėlqejnė tė tėrė,
  Gjer mė sot njerėzimi njė sistem s’ka bėrė!

  Gjithė sistemet bashkė, ē’kanė kaluar, ē’janė,
  Djajtė kanė komanduar, tė zi e tė bardhė!

  Tek komandon djalli, nuk i gjenė dot emėr,
  Nuk e gjenė dot kurrė, rrugėn pėr nė zemėr!

  Dhe pastaj na thonė, gjithė hipokrizi,
  Njerzit janė nė paqe dhe nė lumturi!

  Lumturi e quajnė, kėtė qė ndėrtohet,
  Ca vuajnė e lodhen, ca po pasurohen!

  Dhe pa turpė fare, mbajnė dhe leksione,
  Se si pasuria shtohet, vetėm shtohet!

  Dhe mendojnė pėr botėn, hedhin paratė lumė,
  Mbjellin zi e vdekje, se janė shtuar shumė!

  Sytė nga Tomorri, drejtėsi munguar,
  Pse nė vendin tim, djajtė kanė komanduar!

  Mohuam Dodonėn vend i shenjtė, qė lashtė,
  Presim drejtėsinė dhe ndihmėn nga jashtė!

  Humbi guximi dhe trimėria, e fisit ilir,
  Shikoni njeri-tjetrin drejt nė sy mė mirė!

  O Dodonė e lashtė, mos tė mbetet hatri,
  Tek ty vinin trimat, pėr tė njohur fatin!

  Kurrė nuk i gėnjeve, fole drejtė nė sy,
  Kėtė mė dėrgon qielli, ėshtė fati pėr ty!

  “Fati ytė biro”, - i thoshje Akilit,
  “Mos luaj me zemrat, ndienjat e tė mirit!

  Sado forcė tė madhe, tė dha perėndia,
  Ēdo njeri i lirė tė rrojė, nė vendin e tija!”

  Dhe pėr kryezotin, i the njė tė vėrtetė;
  “Nuk shkatėrron kurrė, atė qė krijoi vetė!”
  @cana

 15. #535
  i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,894

  Pėr: Danel Cana

  - EVROPĖ E BASHKUAR

  Kush i foli kėtij populli,
  me gjuhėn e drejtėsisė!
  Kush, mė shumė se poetėt,
  shkund pluhurin e historisė!
  Kush e mban lulen kombėtare,
  dhe kujdeset, ta ujisė!
  Kush flamurin e ngre lartė,
  i thotė ndal armiqėsisė!

  Janė shkrimtarėt dhe poetėt,
  nga ky komb, me rrėnjė e fis!
  I thonė: Ndal! Penės sė huaj,
  historinė ti mos e gris!
  Ku bilbili kėndon bukur,
  majės malit, lis mė lis!
  Lėre, mos ja ndėrpre kėngėn,
  avazin qė ka pėr fis!

  Oh sa shumė qė ma ka ėnda,
  ta mbėshtes faqen mbi plis!
  Kur ndjej erėn, tokės sime,
  nė deje gjaku lėvis!
  Dorė e shtrirė, tokė e bekuar,
  tė paqes dhe miqėsisė!
  Nuk e mbjellė farėn e keqe,
  dishempulli urtėsisė!

  Penė e ngjyer me gjakė,
  mos ju fal ti ligėsisė!
  Nuk e quan lavdi shqiptari,
  veprimin e tradhėtisė!
  Kurrė s’kaloi pa e dėnuar,
  shkaktarin e pabesisė!
  Historia ka treguar,
  vėllezėr, pirė nė njė sisė!


  Ėshtė krenar qė mbajti gjuhėn,
  tė parėn e Ilirisė!
  Evropianėt njė gjak janė,
  dikur rridhnin nga njė fis!
  Pellazgėt me Ilirianė,
  sot nderi qytetarisė!
  Koha tė gjithė i do pranė,
  bashkimin e miqėsisė!
  @cana

 16. #536
  i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,894

  Pėr: Danel Cana

  - NĖNA NATYRĖ

  Malet, more malet,
  me dorė nuk u bėnė,
  U bėnė nga vullkanet,
  qė vjellin pa ngrėnė!
  Toka jonė e vjetėr,
  e ka barkun flakė,
  Frynė e ēfrynė ca kohė,
  qetėsohet prapė!

  Fryn e ēfryn nga brėnda,
  flakė dhe vullkan,
  Jashtė borė dhe akull,
  mbi krye ē’i mbanė!
  Plotė ujė tė kripur,
  det dhe oqean!
  Burimet me ujė,
  mjalt tė ėmbla janė!

  Pemė e lule plotė,
  qė s’ka shėmbėlltyrė!
  Si i bėri dotė,
  e Madhja Natyrė!
  Peshq edhe zogj,
  kafshė e gjė e gjallė,
  Bėri dhe njeriun,
  krijesėn e rrallė!
  @cana

 17. #537
  i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,894

  Pėr: Danel Cana

  - DASHURIA S’KA KUSHTE

  Dashuria nuk ka kushte,
  ndienjat janė si lumė!
  Po e bėre ti kėtė…
  tė dua mė shumė!

  Mė vjen keq pėr disa,
  mėndja i ka lėnė…
  Dashuri tė madhe kanė,
  edhe kushte vėnė!

  Mėso o njeri i mirė,
  bėhu mėndjehollė!
  Dashuria s’ka mėsim,
  ėshtė vetė shkollė!

  Profesori mė i mirė,
  aty kapet matė…
  Se thotė dot fjalėn e lirė,
  me zemėr tė thatė!

  Dashuria more shokė,
  duket si manare!
  Po kur s’gjen fole tė ngrohtė,
  ta heq mėndjen fare!

  Duhet ti rrimė dashurisė,
  si klloēka mbi vezė!
  I ftohti i tradhėtisė,
  mos tė hyj njė rrezė!

  Edhe lumi turbullohet,
  nga rrėketė e shiut!
  Rėndė e vret, kush dashurohet,
  shpifjet e njeriut!

  Do ca kohė qė tė kullohet,
  lumi turbulluar!
  Dashuria qė mohohet,
  s’mbahet e andruar!

  Mbani vesh moshat e reja,
  gjer nė pleqėri!
  Kur ta gjeni dashurinė,
  shikoje nė sy!

  Mos ja ulni sytė poshtė,
  zemrės dashuruar!
  Se dhe jeta nė gaboftė,
  ajo do ndihmuar!
  @cana

 18. #538
  i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,894

  Pėr: Danel Cana

  - KĖNGA E MĖLLĖNJĖS

  Malli mė merr shumė,
  s’ja ndal hovin zemrės!
  Pėr zėrat e zogjve,
  kėngėn e Mėllėnjės!

  Mėngjeseve mė zgjuanin,
  nė odė kur flija!
  Tingujt ajrin ēanin,
  zjente gjithė korija!

  Ende pa dalė dielli,
  Mėllėnja kėndonte!
  Ku-ku i fortė i qyqes,
  pas e shoqėronte!

  Kėnga e Mėllėnjės,
  ėshtė kėngė e rrallė!
  Si fyelli i ēobanit,
  qė binte nė mal!

  Malli shokė, malli,
  edhe gurin tretė!
  Zemrėn kam nė fshat,
  dhe pse nė kurbet!
  @cana

 19. #539
  i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,894

  Pėr: Danel Cana

  - NUK KA PĖRSOSMĖRI

  Kush dhimbje vėrtetė, ndjenė,
  … vetėm ai e di!
  Nuk di dhe s'mund ta ndjejė,
  kur s’e ka provuar njeri!

  Dhimbja ėshtė pjesė e jetės,
  njeriu i gjallė e heq!
  Ka dhimbje, e dhimbje, nė jetė,
  kur nuk i pėrballon njeri!

  Njeriu ėshtė i fortė,
  tė gjithė e thonė, e di!
  Por, rasti ėshtė idjot,
  tė kthen nga do ai!

  Tė shajmė dhe perėndinė,
  ndodh nė jetė, jo rrallė!
  Harojmė se dhimbjet, fatkeqėsitė,
  pjesė e botės sė gjallė!

  Na ndodh ēdo gjė nė jetė,
  tė gjitha pėr njerinė!
  Pėr asnjė, natyra vetė,
  s’ka dhėnė pėrsosmėrinė!

  Mendoj se, gjer mė sot,
  pėrsosmėri s’do ketė!
  Nė ka, pėr kėtė botė,
  e mbanė natyra vetė!
  @cana

 20. #540
  i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,894

  Pėr: Danel Cana

  - LULET I DUA

  Hapet lulja si ombrellė,
  me ngadale shumė,
  Pran gjirit tė saj mė ndjellė,
  hajde tė mbroj unė!
  Hapet lulja si ombrellė,
  butė, e me ngadalė,
  Me aromė tė sajė mė ndjellė,
  hajde more djalė!
  Lule, pėrmbi lule shumė,
  rasti si u gjend!
  Del nė rrugė, e mė hap punė,
  mbirė nė k’tė vend!
  Lule, nga e ftohta erė,
  pse mė pate frikė!
  Apo druhesh nga tė tjerė,
  pritė dhe njėēikė!
  Pėr mua je shumė e vyer,
  kur pranverės ēel,
  Dhe mė pret me krahėt hapur,
  nė ditėn me diell!
  Dy krijesa nga natyra,
  vajzat edhe lulet,
  Lum, kush me to bėn buqeta
  dhe gjunjė u ulet!
  Lule shoqe, lule bijė,
  motra edhe nėna,
  Kush i ka nė jetė tė dijė,
  ti dojė tė tėra!
  Se lulja ėshtė njė krijesė,
  qė fal dashuri,
  Jetėn shumė e zbukuron,
  gjer nė pleqėri!
  @cana
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Ali Baba Tepele : 15-09-2021 mė 14:36

Faqja 27 prej 39 FillimFillim ... 17252627282937 ... FunditFundit

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •