Close
Faqja 26 prej 39 FillimFillim ... 16242526272836 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 501 deri 520 prej 773

Tema: Danel Cana

 1. #501
  i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,895

  Pėr: Danel Cana

  - ERDHI ORA THĖLLĖZĖ

  Erdhi ora jote moj,
  Tė dalėsh, Thėllėzė!
  Me fustan tė bardhė moj,
  Tako Babė, e Nėnė!

  Ti falesh e gjitha moj,
  Edhe djali tyja!
  Tė bashkohen zemrat moj,
  Tė ēelė dashuria!

  Kėshtu ėshtė bota moj,
  Qė kur ėshtė zėnė!
  Njė djal e njė vajzė moj,
  Familjen tė ngrėnė!

  Tė shtohet familja moj,
  Tė lindin fėmija!
  Mbroni njėri-tjetrin moj,
  Vetėm nga zilia!

  Si ujėt e kroit moj,
  Tė rrjedh harmonia!
  Si drita e diellit moj,
  Si rrezet e tija!
  @cana

 2. #502
  i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,895

  Pėr: Danel Cana

  - BESĖ E FE NJĖ ATDHE

  Pėr diell dhe tokė, betoheshin tė parėt,
  Pėr dritėn qė ndrin dhe tokėn qė mban!
  Pėr besė dhe nder betohen shqiptarėt,
  Pėr shekuj sa rrojnė, kėto si ndėrruan!

  Me besė lindin, gjithmon besim kanė,
  Pa fe e dogma, dallime nuk patėn!
  Besėn stėrgjyshore, tė pastėr e mbajnė!
  Natyrės ju falėn dhe Zot e quajtėn!

  Pėr diell dhe tokė, ende betohen,
  Se janė jetike dhe vlera su bje!
  Tė tjerė popuj, shumė pėrgjėrohen,
  Tė mbytur nė dogma, teorira dhe fe!

  Ndaj gishtin drejtuan nga populli fisnik,
  Nė kohė tė vėshtira e sulmuan me fe!
  Me shpatė dhe hekur, sulmuan pa frikė,
  Na detyruan me forcė, tė besojmė ne!

  Shumė fletė librash tė bardha i nxinė,
  Njerzit qė sollėn u quajtėn “Misionar”!
  Me fjalė tė shenjta na vodhėn lirinė,
  E gjithė ē’besonim, pa vler e nxuarė!

  Atdheun ku rronte gjith fisi Ilir,
  Filluan ta ndukin anė mė anė!
  Dhe s’kishte pėr ta, fare rėndėsi,
  Nė pėrmbys falesh, a kryqin mėnjanė!

  Dhe kulte ngritėn me qindra e mijra,
  Bibėl dhe Kuran u futėn nė mes!
  Pėr tė huaj treguam trimėrira,
  Dhe vėndin e ndanė nė shumė pjesė!

  Besėn e tė parėve mbaje shqiptar,
  Dhe tokė e Diell nderoi pėrsėri!
  Koha ka ardhur tė rrimė zgjuar,
  Pa grindje, pėrēarje, tė rrojmė nė liri!
  @cana

 3. #503
  i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,895

  Pėr: Danel Cana

  - ASNJĖ NUK PO VJEN

  - Nė ėndėrr tė pashė moj,
  Tė pashė duke qarė!
  Tė pyeta, po heshte moj,
  Tregomė, ē'tė ka ngjarė!

  Nuk e dua jetėn, thoshe,
  Si do ti bėj ballė!
  - Babai ėshtė mėrzitur,
  Shumė mė kanė kėrkuar!

  Fjalėn se jap dotė, nėnė,
  Mbeta duke qarė!
  Si ti them babait, moj,
  Se dua njė djalė!

  Djali largė iku, moj nėnė,
  Shumė larg, laguar!
  Nė kurbet mė iku, moj nėnė,
  Oh, pėr tė fituar!

  Njė dimėr tė rrijė moj,
  Edhe njė beharė!
  Me leje do vij, mė tha,
  Mua tė mė marrė!

  Besėn i kam dhėnė, nėnė,
  Zemrėn tė pa ndarė!
  Ta ndėrtojmė familjen,
  Ku na bėhet mbarė!

  Mbarė tė bėhet, bija ime,
  Kudo qė tė shkosh!
  Vėndin edhe gjuhėn tėnde,
  Kurrė mos ti harrosh!

  Mos u mėrzit nėna ime,
  Se do kthehem shpejtė!
  - Shumė thanė, bija ime,
  Po asnjė s’po vjen!
  @cana

 4. #504
  i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,895

  Pėr: Danel Cana

  - KOHA QESH

  Brenga qė mė mbeti rėndė,
  Godit “ Si Opinga vėndė”!
  Majėn, e thėmbėr, tė ngrėnė,
  Udhėve, natėn pa hėnė!

  Dua tė kėndoj njė kėngė,
  Pėr rininė e vėndit tėnė!
  Koha mbrapa i ka lėnė,
  S’janė pėr babė, as pėr nėnė!

  Vajzat “Mbi dafina flėnė”,
  Trupin zbuluar e lėnė!
  Celularėt mbajnė pėr kėngė,
  Veshėt me kufje tė zėnė!

  Obobo, mos qoftė thėnė,
  Tė vazhdojnė si e kanė zėnė!
  Djemtė, qė syrin ju vėnė,
  Pa familje do ti lėnė!

  Kafenetė, mbushur dėngė,
  Rroba pa qafė dhe mėngė!
  Sikur qėntė i kanė ngrėnė,
  Sytė nuk tė rrinė nė vėndė!

  Koha mbrapa na ka lėnė,
  Bota qesh, e qėndron rėndė!
  Ndryshoni sjellje, jo vėndė,
  Mendoni dhe mbani mėndė!

  Brenga shpirtin ma ka ngrėnė,
  Gishtin kokės i kam vėnė!
  Brezave, ēfarė do t’ju lėmė,
  Traditat askund si gjėnė!
  @cana

 5. #505
  i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,895

  Pėr: Danel Cana

  - KURRĖ SE MOHOJ

  Kur shikoj sisėt zbuluar,
  Bėhem djalė, e pėrmi djalė!
  Si prek dot, jo se nuk dua,
  Veēse shpirti do tė dalė!

  Sisė dhe kofshė zbuluar,
  Tėrheqin si me magji!
  I dehur dhe dashuruar,
  Kupėn pėrmbi buzė ta pi!

  Sisėt qė ushqejnė fėmijtė,
  Njerėzimit i jep jetė!
  Pėrmbi to buza tė rrijė,
  Atje kokėn ta mbėshtes!

  Femėr, tė bėri natyra,
  Sisėt, pasuria jote!
  Dy kupa, mbushur tė dyja,
  I jep jetė kėsaj bote!

  Zeusin e madhėrishėm,
  E ushqeu sisė e dhisė!
  Prandaj burimin e jetės,
  E ka lėnė, gjithė nė sisė!

  Amaltia, ėmbėlsia,
  Strumbullari njerėzisė!
  Edhe kur qajnė fėmija,
  I pushon nėna me sisė!

  Pak ta thithė dhe flė gjumė,
  Ngopet me qumėshtin e saja!
  Ėshtė nektar i perėndisė,
  Jetėn me tė do ta ndaja!

  Kurrė nė jetė nuk e mohoj,
  As pėrbuzur, a ta shaja!
  Sa tė jem do ta nderoj,
  Sisėn qė mė dha mamaja!
  @cana

 6. #506
  i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,895

  Pėr: Danel Cana

  - PASQYRA E NDERSHMĖRISĖ

  Ndershmėria ėshtė pasqyrė,
  E mbron ai qė e njeh!
  Po e theve, iku, vate,
  Mė dhe vehten nuk e sheh!

  Ndershmėria ėshtė pasqyrė,
  Nė ndėrgjegjen e vėrtetė!
  I vendosur, pak nga pak,
  Ta krijosh duhet njė jetė!

  Ėshtė pasqyra e ndėrgjegjes,
  Shumė njerėz e kėrkojnė!
  Ėshtė pashaporta e vehtes,
  Jo tė gjithė e dashurojnė!

  Pashaportė identiteti,
  Ėshtė pasqyra, miku im!
  Ta krijojė e mbaj i miri,
  I pandershmi s’ka qėllim!

  Tė bėhesh njeri i ndershėm,
  Edukohesh qė fėmij!
  Familjen ta mbajmė afėr,
  Ti rrisim me dashuri!

  Prindi, shkolla, shoqėria,
  Janė baza jonė nė jetė!
  Kush i mbanė kėto tė tria,
  I ndershėm do jetė vėrtetė!
  @cana

 7. #507
  i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,895

  Pėr: Danel Cana

  - BUKURIT E VĖNDIT

  O malet e mi, tė lartė,
  Me bar edhe lule shumė!
  Ngarkuar dėbor tė bardhė,
  Edhe retė vini nė gjumė!

  Pėrulje kurrė s’pranuat,
  Kėmbėt freskoni nė lumė!
  Nga ē’do brez ju u lėvduat,
  Lavdia s’ju humbet kurrė!

  O malet e vėndit tim,
  Ē’do pėllėmbė pėrkėdhel era!
  Mbushur ēaj e trėndelinė,
  Pelinė e lule tė tjera!

  Vėndi im, me male shumė
  Zemrėn peshė ma ngrini mua!
  Vėndi me det e me lumė,
  Me ju kush su dashurua!

  Bukuritė e vėndit tim,
  I kemi dhe do ti ēmoj!
  Tė moshuar dhe tė rinj,
  Brez pas brezi ti gėzoj!
  @cana

 8. #508
  i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,895

  Pėr: Danel Cana

  - ĖNDĖRRA TJERR
  (romancė)

  S’ke faj ti, mikja ime,
  Fajin e ka largėsia!
  Rrallė mė del nė takime,
  Po jo kujtimet e mija!

  Ca kohė mendoja takimin,
  Kisha mall pėr dashuri!
  Sot kam mall pėr mendimin,
  Malli i vetėm mbetesh ti!

  Tė shihemi s’ka mundėsi,
  Tė takoj rrallė, shumė rrallė!
  Tė harroj, s’mundem, e di,
  Ndaj ushqej tė nxehtin mall!

  Malli nuk u shuaka dotė,
  E ēuditėshme edhe ti!
  Herė thua, s’tė harroj dotė,
  Herė hiqesh, sikur nuk di!

  Largėsia tė vret shumė,
  Se ndienjat nuk janė si erė!
  Kur rėndojnė qepallat plumb,
  Filloj ėndrra, qė tė tjerrė!
  @cana

 9. #509
  i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,895

  Pėr: Danel Cana

  - FLORIRI NUK VLEN SA TY

  Njė ditė pashė nė derė tė kishės,
  Njė tė bukur si Perri!
  Falej edhe kryqin bėnte,
  Nė derė, para se tė hyj!

  Vajzė e re, e veshur bukur,
  Nė dorė mbante njė qiri!
  Lart i ngrinte sytė e bukur,
  Betohej pėr perėndi!

  Flokun tė zi, pėndė korbi,
  Lėkura e bardhė borė!
  Edhe shpirt i priftit tretej,
  Si qiri qė mbanė nė dorė!

  Pėrmbi gjoksin e zbėrthyer,
  I shkėlqen njė kryq flori!
  Vėshtirė e ka perėndia,
  Kur sheh tė tillė bukuri!

  Tė gjithė kryqet tė mbledhėsh,
  Nuk vlejnė sa vleje ti!
  Dhe prifti kur tė rrėfehesh,
  Si heq dot sytė nga ty!

  Falet, pėrmbi Bibėl, lutet,
  Ē’mė bėre o perėndi!
  Do ta djeg rrobėn e zezė,
  Ta bėj pluhur edhe hi!

  Si rroba qė mbajė veshur,
  Bėhet shpirti, ti e di!
  Pse mė dhe gjakun nė vena?
  Ē’mė fute zjarrin nė gji!

  Kush tė lind, kush tė rritė,
  Dhe nė jetė na jep emėr!
  Xhevairet e gjithė botės,
  Mbajnė emrin si ty, Femėr!
  @cana

 10. #510
  i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,895

  Pėr: Danel Cana

  - DEMONI NĖ SHPIRT

  Nuk ka lutje, fjalė magjike,
  Ta heq zjarrin qė mė djeg!
  Shumė herė vuaj tė ēlirohem,
  Demonėt mė mbajnė peng!

  Dhe pse shpirtin ja kam shitur,
  Tė pėrjetshmes shenjtėri!
  Nuk e ndiej diellin ta ngroh,
  Tė ftohtit e shpirtit tim!

  Kamė kohė qė tė mendohem,
  Se mos djalli mė ka kapur!
  Thellė, penduar pėrgjėrohem,
  Dua botės ti flas hapur!

  Shpesh nė mėdyshje jam gjendur,
  Kur them lutje pėr tė tjerė!
  Dhe nga shpirti im i tharė,
  Nuk mundem djallin ta nxjerrė!

  Imitojmė librat e shenjtė,
  Qė flasin pėr dashuri!
  Edhe shpirtin tėnd tė bukur,
  E burgos ti, o njeri!

  Se shikojmė syrin e madh,
  Qė ngroh botėn edhe mua!
  Them, zoti mė ka braktisur,
  Kur nuk bėj atė qė dua!

  Nuk ka njė lutje magjike,
  Njerėzimin ta ēliroj!
  Gjithė kėto Fe, tė shpikura,
  Gjithkush kėrkon tė sundoj!

  Dhe njeriun mbajnė peng,
  Tė jetės, botės sė tija!
  Nė emėr tė drejtėsisė,
  Tė ngre kurthin djallėzia!

  Zgjuhuni o njerz tė zotė,
  Ju qė zotin e krijuat!
  Bota mbytet, gjak e lotė,
  Djallin nė sofėr lejuat!
  @cana

 11. #511
  i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,895

  Pėr: Danel Cana

  - GOMAR DO JETĖ
  (fabula)
  Njė gomarit nė parlament,
  I ngritėn njė monument!
  Ujku shkroi njė diēiturė:
  “ Gomar mos u plakshi kurrė”

  - Tė mos ishit ju, o trim,
  Do mbeteshim pa ushqim!
  Edhe zhvillimin qė jemi,
  Dhuratė nga ju e kemi!

  Lavdi rracės tuaj, lavdi,
  Tė marrim shėmbull nga ty!
  - Qeshi Lopa, ha ha ha,
  Po ky ēfarė merita ka?

  Brenda parlamentit mjerė,
  Se dėgjuam asnjėherė!
  Jashtė parlamentit po,
  Yhaha dhe ohoho!

  Ja kthen Kau: - Kohė tė tjera,
  Tė ngrihen ata pa vlera!
  Unė punoj gjithė atė arė,
  S’mė tha kush, “puna e mbarė”!

  Lėre mike, mos e pyet,
  Gomar ishte dhe do jetė!
  Atje vete kush tė dojė,
  Parlamenti tė do pa gojė!
  @cana
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Ali Baba Tepele : 27-05-2021 mė 05:48

 12. #512
  i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,895

  Pėr: Danel Cana

  - KUSH DOGJI ATDHEUN

  Nė gjilpėrė unė e shkoj pėrin,
  Ti e heq, e flak, tė tėrin!
  Rrobėn e grisur tė androj,
  Ti s’mė lė, pėrin ta shkoj!

  Ky na qėnka mendim ndryshe,
  Pėr i drejtė, pak si mėdyshje!
  Nėse duhet respektuar,
  Rrobat mbetėn pa andruar!

  Kjo qėnka demokracia,
  Nė shesh na dalka liria!
  Unė me bukė, ti me gurė,
  Atdheu nuk bėhet kurrė!

  Atdheu sot ka nevoj,
  Prandaj kujdes atė gojė!
  Zgjidhe dhe fjalėn qė thuaj,
  Mos e bėj vėndin tė vuaj!

  Ti, qė sot e ke nė dorė,
  Tė kanė varuar njė “kėmborė”!
  I ēdo partie ti qofsh,
  Shqipėria s’ua ka borxh!

  Tė gjithė kėrkoni qoshe,
  Me teoritė tuaja boshe!
  Atdheu njė ėshtė, pa mėdyshje,
  Nuk pranon mendimin ndryshe!

  Tė pėrparoj vėndi im,
  Bėhuni me njė mendim!
  Historinė e di gjithė bota,
  Mos bėni si Penelopa!

  Ēfarė bėn ditėn, e prish natėn,
  Atdheut i vutė flakėn!
  Kundėrshtoni njėri-tjetrin,
  I riu pėrqesh tė vjetrin!

  Populli qė ju besoj,
  Gjysėm shekulli, ēfarė shijoi!
  Lumturia si mbaroi,
  E pėrqeshin kudo shkoi!

  Tani s’pret koha aspak,
  Tė gjithė kaloni nga SPAK!
  Tė shikoj populli sa vleni,
  Tė shikojmė kujt i shėrbeni!
  @cana

 13. #513
  i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,895

  Pėr: Danel Cana

  - MARRSHI TĖ LIGUT

  Me gisht populli e tregoi!
  Sa hapa hidhte, e mashtroi!
  E kapi populli e dėnoi!
  E kishte hak!

  Veē luftė dhe trazira donte!
  Dhe varfėria tė mos mbaronte!
  Vetėm ai tė komandonte!
  Qoftė largė!

  Babėzia e ka mbytur!
  Mbi atė, nuk kish tė ditur!
  Veē fundin se kish llogaritur!
  Ndodh dhe kėshtu!

  U mblodhėn ca, dalė prej hiēit!
  I kėrkuan ndihmė ligjit!
  Prishėn “tapitė e Maliqit”!
  U bėtė dhe ju!

  Pastaj tė parin e gjykuan!
  Asgjė s’i fshehėn, e mohuan!
  Pėr tradhėti e akuzuan!
  Dhe me tė drejtė!

  Populli tė zgjedh me votė!
  Kurrė nuk e kundėrshton dot!
  Ėshtė sovrani qė tė flet!
  E ka thėnė vetė!

  E pa se planet, nuk i shkuan!
  Ēirret, bėrtet, nuk mė duan!
  Kundėrshtarėt e sulmuan!
  Su pendua!

  Drejtėsinė do t’ja lėmė kohės!
  Festen e bėre pas kokės!
  Haje siē e deshe ēorbėn!
  Mosmirnjohės!
  @cana

 14. #514
  i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,895

  Pėr: Danel Cana

  - HISTORI E SHKRETĖ

  Historinė e shkretė,
  Se lėnė tė tregoj,
  Ato qė ajo pa,
  Nė lėkurė i shkoj!

  Histori e shkretė,
  S'ka guxim tė flasė,
  As kohėn e sotme,
  As atė tė lashtė!

  Siē do politika,
  Rrobat njė nga njė,
  Ja heqin pėrdita,
  Nuk i lanė asgjė!

  Ē'bėni mor tė mjerė,
  Shikoni njėēikė,
  Ajo ėshtė shkencė,
  Nuk ėshtė politikė!
  @cana
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Ali Baba Tepele : 21-06-2021 mė 12:21

 15. #515
  i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,895

  Pėr: Danel Cana

  - KISHTE THĖNĖ

  Na kish thėnė i pari,
  Kur tė mbyll unė sytė!
  Armiku do ngjallet,
  Vėndin do ta mbytė!

  Ku ta dinim ne,
  Na e mbyllėn synė!
  Armiku do ngjallet,
  Po nga gjiri ynė!

  Armiku na qėnkej,
  Njė shokė nė parti!
  I ditur, me shkollė,
  Si shoku Sali!

  E mori komandėn,
  Hipi nė podium!
  Popullit tė varfėr,
  I premtoj shumė!

  Ndryshoj historinė,
  Fund edhe fillim!
  Histori e gjora,
  Po ecte gabim!

  Ca emra nė listė,
  Vendos edhe hiq!
  Pėr demokracinė,
  Qėnkeshin armiq!

  Kot e theve shpatėn,
  Ti o Skėnderbe!
  Sot dhe Ballabani,
  U kthye me ne!

  Hamza Kastrioti,
  Nuk tė tradhėtoj!
  Ai thjesht njė rrugė,
  Turqve u tregoj!

  Ēfarė tė themi sot,
  Vendi si e mba?
  Nė krye tė vendit,
  Janė tė gjithė Hamza!

  Po ku ishin fshehur,
  Gjithė kėta mė parė!
  Nė gjirin tonė ishin,
  Rronin si zagarė!

  Lehnin nga tė mundin,
  Gjoja kishin emėr!
  Sa rasti u erdhi,
  Kafshuan nė zemėr!

  Nė zemėr kafshuan,
  Na e nxorėn synė!
  Prishėn edhe shitėn,
  Gjithė Shqipėrinė!

  Tė lanė ty o popull,
  Me nder dhe pa brekė!
  U bėnė ustallarė,
  U pasuruan vetė!

  Tani ti o popull,
  Ke njė punė tė rėndė!
  Ēkuli njė nga njė,
  Tė gjithė me rrėnjė!

  Ktheu prapė tek fjala,
  Qė tha burrri i parė!
  Jepu drejtėsinė,
  Ēoji nė kandar!

  Kėshtu paska vuajtur,
  Gjithė njerėzimi!
  Nis e ndėrto vėndin,
  Prapė nga fillimi!
  @cana

 16. #516
  i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,895

  Pėr: Danel Cana

  - PA BEREQET

  Eh, dynja jallane...!
  Si u bė kėshtu!
  Ngrihen tė mėsojnė,
  Disa mėndjehu!

  Njė e kap pėr bishti,
  Njė e tėrheq zvarrė...
  Asnjė nuk e ēonė,
  Diganin nė zjarr!

  Nuk dinė nga zihet,
  I ziu digan!
  Tė gjithė hapin gojėn,
  Dhe duan tė hanė!

  Eh dynja e shkretė,
  Vetėm mėndje je!
  Po pėr veten tėnde,
  Asnjėēik nuk ke!

  Kush ta lė ty mėndjen,
  Janė vėnė nė garė!
  Ca kalorės duken,
  Hipur mbi gomar!

  Shufrėn se lėshojnė,
  Ecin ēalė-ēalė!
  Bota qesh dhe tall,
  Nastradinėt tanė!
  @cana

 17. #517
  i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,895

  Pėr: Danel Cana

  - BIJA SOJĖLLESHĖ

  Lėri shqiptarėt
  tė vendosin vetė!
  Bashkimin e kombit,
  pėr tokė e pėr detė!
  Politikė e keqe,
  na e bje vėrdallė!
  Tė mbroj interesat,
  na mban tė pėrēarė!
  Vetėm ILIRIKU,
  nėnt miljon shqiptarė!
  Qė nga lashtėsia,
  me fis, e me farė!
  Fatin shqiptarėt
  e vendosin vetė!
  Popull paqedashės
  lėreni tė qetė!
  Dėgjo moj Evropė,
  sojėllesha bijė!
  Krenohu me Shqipen,
  nuri tė tė ndrijė!
  Mos e mbyll ti derėn,
  pėr njė fis tė lashtė!
  Koka e Zeusit,
  zemrėn e lė jashtė!
  @cana

 18. #518
  i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,895

  Pėr: Danel Cana

  - MBRETĖRESHA IME

  Kush ma tregon rrugėn mua,
  Pėr drejtė lumturisė!
  Do ti falė njė pjesė tė bukur,
  Vitet e rinisė!

  Lumturi nė ka mbirė kurrė,
  Ē'lulėzoj nė jetė!
  Tė bindem qė ekziston,
  Dua ta shohė vetė!

  Lumturi nė mbretėroftė,
  Nė ē'cep tė kėsaj jete!
  Ti falem, nė mė pranoftė,
  Me peshqesh ti vete!

  Trėndafile moj e bukur,
  Mbretėresh je ti!
  Sa isha djalė, shumė tė doja,
  Tė mbaja nė gji!

  Tė ishte bota trėndafil,
  Tej edhe pėrtej!
  Vetėm petale do shtroja,
  Gjėmbat i urrej!

  Bota ndahet nė dy pjesė,
  Tė varfėr, tė pasur!
  Cili nga kėta, nė jetė,
  Lumturinė ka hasur!

  Gjer mė sot nuk jam takuar,
  Kurrė me pasurinė!
  E dua dhe kam kėnduar,
  Veē pėr dashurinė!

  Mbretėresh e jetės time,
  Ėshtė dashuria!
  Nė krah tė njė bukurie,
  Mė mbeti rinia!
  @cana

 19. #519
  i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,895

  Pėr: Danel Cana

  - MAGJIA E ARTIT

  Vetėm njė moment magjik,
  E gdhėndur nė gur mė rri!
  Frymėn jepja pėr njėēikė,
  Sikur tė isha perėndi!

  Ē'dorė tė gdhėndi ty nė gur?
  Dorė artisti e vėrtetė!
  Mė bukur se kaq, kurrė,
  Nuk bėhej nė tė vėrtetė!

  Sikur tė mundja vetėm pak,
  Atė flokun kaēurel!
  Tė ta krihja pėr merak,
  Ai ēast magjik mė del!

  Sikur tė mundja, tė pėrkėdhel,
  Buzėn, gushėn, pėr njėēikė!
  Ashtu derdhur nė mermer,
  Dhe mermeri tė ka frikė!
  @cana

 20. #520
  i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,895

  Pėr: Danel Cana

  - PARAJA QARKULLON

  Drejtėsia pėr disa,
  Ėshtė njė Lum, nga shirat del!
  Ėshtė njė dallgė, fuqi s'ka,
  Kė gjen para, e rrėmben!

  Nė njė shoqėri hajdute,
  Miku i mirė bėhet zinxhir!
  Dhe pse dallga e fut brenda,
  Vendos miku, del pa pirė!

  Me para e nxjerr pėrjashta,
  Kur gjykata e dėnon!
  Sa ti vijė dhe kėtij Radha,
  Prapė paraja qarkullon!
  @cana

Faqja 26 prej 39 FillimFillim ... 16242526272836 ... FunditFundit

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •