Close
Faqja 26 prej 26 FillimFillim ... 16242526
Duke shfaqur rezultatin 501 deri 502 prej 502

Tema: Danel Cana

 1. #501
  i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,625

  Pėr: Danel Cana

  - ERDHI ORA THĖLLĖZĖ

  Erdhi ora jote moj,
  Tė dalėsh, Thėllėzė!
  Me fustan tė bardhė moj,
  Tako Babė, e Nėnė!

  Ti falesh e gjitha moj,
  Edhe djali tyja!
  Tė bashkohen zemrat moj,
  Tė ēelė dashuria!

  Kėshtu ėshtė bota moj,
  Qė kur ėshtė zėnė!
  Njė djal e njė vajzė moj,
  Familjen tė ngrėnė!

  Tė shtohet familja moj,
  Tė lindin fėmija!
  Mbroni njėri-tjetrin moj,
  Vetėm nga zilia!

  Si ujėt e kroit moj,
  Tė rrjedh harmonia!
  Si drita e diellit moj,
  Si rrezet e tija!
  @cana

 2. #502
  i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,625

  Pėr: Danel Cana

  - BESĖ E FE NJĖ ATDHE

  Pėr diell dhe tokė, betoheshin tė parėt,
  Pėr dritėn qė ndrin dhe tokėn qė mban!
  Pėr besė dhe nder betohen shqiptarėt,
  Pėr shekuj sa rrojnė, kėto si ndėrruan!

  Me besė lindin, gjithmon besim kanė,
  Pa fe e dogma, dallime nuk patėn!
  Besėn stėrgjyshore, tė pastėr e mbajnė!
  Natyrės ju falėn dhe Zot e quajtėn!

  Pėr diell dhe tokė, ende betohen,
  Se janė jetike dhe vlera su bje!
  Tė tjerė popuj, shumė pėrgjėrohen,
  Tė mbytur nė dogma, teorira dhe fe!

  Ndaj gishtin drejtuan nga populli fisnik,
  Nė kohė tė vėshtira e sulmuan me fe!
  Me shpatė dhe hekur, sulmuan pa frikė,
  Na detyruan me forcė, tė besojmė ne!

  Shumė fletė librash tė bardha i nxinė,
  Njerzit qė sollėn u quajtėn “Misionar”!
  Me fjalė tė shenjta na vodhėn lirinė,
  E gjithė ē’besonim, pa vler e nxuarė!

  Atdheun ku rronte gjith fisi Ilir,
  Filluan ta ndukin anė mė anė!
  Dhe s’kishte pėr ta, fare rėndėsi,
  Nė pėrmbys falesh, a kryqin mėnjanė!

  Dhe kulte ngritėn me qindra e mijra,
  Bibėl dhe Kuran u futėn nė mes!
  Pėr tė huaj treguam trimėrira,
  Dhe vėndin e ndanė nė shumė pjesė!

  Besėn e tė parėve mbaje shqiptar,
  Dhe tokė e Diell nderoi pėrsėri!
  Koha ka ardhur tė rrimė zgjuar,
  Pa grindje, pėrēarje, tė rrojmė nė liri!
  @cana

Faqja 26 prej 26 FillimFillim ... 16242526

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •