Close
Faqja 25 prej 39 FillimFillim ... 15232425262735 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 481 deri 500 prej 774

Tema: Danel Cana

 1. #481
  i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,896

  Pėr: Danel Cana

  - BALADA E JETĖS

  Si ai qė pati fat dhe ai qė s’pati fat,
  nuk shpėton nga gjumi i gjatė.
  – populli –

  1- Vjen gjykimi nga fillesa,
  Populli nuk gabon!
  Ka treguar, se fsheh jeta,
  Vdekja nuk harron!

  2- Qofsh i varfėr, a i pasur,
  Shpirti ėshtė njėlloj!
  Po qe se fundi ėshtė qasur,
  Vdekja s’do vonoj!

  3- Siē u nis nga zanafilla,
  Sot vazhdon njėlloj!
  Kanė kaluar mbretėrira,
  Vdekja si harroj!

  4- Njerėzimi vjen nė jetė,
  Dhe duhet ta ēmoj!
  Shėrbėtor qofsh, apo mbret,
  Vdekja s’do dalloj!

  5- Ky ėshtė ligji i natyrės,
  Nuk e ndryshojmė dot!
  Nuk i fshihet njeri vdekjes,
  E ka spatė, mbi kokė!

  6- Natyra komandon botėn,
  Ėshtė gjithėsia!
  Njeriu tė kryej me nder,
  Detyrat e tija!

  7- Ėshtė nė nderin e njeriut,
  Puna, dituria!
  Mos ti pėrbuzim tė tjerėt,
  Kjo ėshtė dashuria!

  8- Keq mos bėj, keq mos u sill,
  O njeri me mėnd!
  Vuajtje, varfėri mos mbill,
  Vetes bėji vėnd!

  9- Njė zemėr qė kullon gjak,
  Kurrė mos e prek!
  Fati i tij, tė gjen mbas pak,
  Vdekja ty tė pret!

  10- Nė ke mėnd edhe ndėrgjegje,
  Fundin tė mendosh!
  Zemėr burri, apo femre,
  Kurrė mos ta lėndosh!

  11- Pjesė e bukur, delikate,
  Ėshtė fėmijėria!
  Ēdo gjė jap, nga pjesa ime,
  Kurrė keq mos ti shihja!

  12- S’duroj dot buzėn qė dridhet,
  Syrin e pa faj!
  Si mallkim vdekja u sillet,
  Kush i bėn tė vuajnė!

  13- Ata janė e ardhmja jonė,
  Pėr ta bėj gjithēka!
  Siē jemi bėrė prindėr ne,
  Do bėhen ata!


  14- Sa kanė shkuar dhe do vijnė,
  Natyra s’ndėrroj!
  Kush erdhi nė kėtė jetė,
  Dhe se dashuroj!

  15- Ka dhe njerėz tė pa ditur,
  Jetėn nuk e ēmoj!
  Sy e vesh, tė gjithė i kanė,
  Nuk mėsojnė njėlloj!

  16- Jeta ėshtė shkollė e madhe,
  Mėso o njeri!
  Mos u sill si i pa ngopur,
  Vdekja do tė vij!

  @cana

 2. #482
  i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,896

  Pėr: Danel Cana

  DEPUTET ME SHKOLLĖ
  (fabula)

  Kafshė e shpendė, qenė ku qenė,
  Tė gjithė nė zgjedhje do venė!
  Plotė tre muaj bėnė fushatė,
  I ranė Pyllit poshtė e lartė!

  Mbushet pylli plotė cicėrima,
  - Kjo fushatė qe mė e mira!
  Thotė Dallandyshja bisht-hollė,
  - Deputet tė gjithė me shkollė!

  Unė pėr vete e kam nė xhep,
  Folenė e bėj nė universitet!
  Zgjedh njė cep, nė njė dritare,
  Nuk thonė dotė, pa shkollė fare!

  Shpesh kam shkuar me praktikė,
  Nė Kembrixh, a Amerikė!
  Ja kthen Gomari, me tė pėllitur,
  - Bravo mike, shumė e ditur!

  Edhe unė, shkollė kamė marrė,
  Mbrapa saj kullosja bar!
  Kam qėnė nxėnės shėmbullor,
  Shpesh kullosja nė oborr!

  Si do t’ja bėj Qukapiku,
  Gjashtė muaj nga shkolla iku!
  Mbi ēati tė universitetit,
  E ndėrtoi folenė i shkreti!

  - Mua mos ma qani hallė,
  Tre diploma i kamė marrė!
  Dyshoj pėr Dheprėn turi hollė,
  Nė ka mbaruar ndonjė shkollė!

  Pėrgjigjet Dhelpra dhe po qesh,
  Nuk e paskeni marrė vesh!
  Nė kėtė sistem, tė rrojė partija,
  Nuk nevoitet fare dija!
  @cana
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Ali Baba Tepele : 09-04-2021 mė 16:11

 3. #483
  i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,896

  Pėr: Danel Cana

  - OKTAPODHI NĖ FUSHATĖ
  (fabula)
  Oktapodhi nė foltore,
  Hapi fushatėn zgjedhore.

  Thotė Delfini: Na e hodhe!
  Si ti mbash, fjalėt qė fole,
  Kur s’ke shtyllėn kurrizore?

  - Pėr shtyllėn, kam ngjarė nga nėna!
  Unė i mbaj fjalėt e dhėna,
  Se kot nuk i kam tri zemra!

  - Ju vėrtetė, tri zemra kini,
  Prandaj s’ju mungon guximi!
  Nuk do vetėm guxim jeta,
  Fjalėt do ti kthesh nė vepra!
  @cana

 4. #484
  i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,896

  Pėr: Danel Cana

  - GOJĖ TĖ MADHE
  (fabula)
  U krijuan dy Parti,
  Njė nė pyll, njė nė shtėpi!

  Tė dyja parti me kafshė,
  Njėra brenda, tjetra jashtė!

  Do shkojnė nė zgjedhje tė lira,
  Cila tė dalė mė e mira!

  Do tė nxjerrin kandidatė,
  Njė e djathtė, e njė e majtė!

  Nė fushatė elektorale,
  Tė dyja nuk ndalen fare!

  - Tė qeverris mė e mira,
  Kurrė s’pranojmė egėrrsira!

  Thonė tė majtėt nė fushatė,
  Dhe tė djathtėt s’rrinė rehatė!

  - Ē’thoni ju, s’na bėhet vonė,
  Se bėni dot zanatin tonė!

  Rrini mbyllur nė shtėpira,
  Kini frikė nga errėsira!

  Dimė tė gjuajmė dhe tė hamė,
  Prandaj kemi marrė dhe nam!

  Ne do bėjmė parlament,
  Dhe do zgjedhim president!

  Kur tė hapė tė madhen gojė,
  Vetėm emri tu tmerrojė!

  - Se duam presidentin tuaj,
  Luaj mor, nga vendi, luaj!

  President nga ana jonė,
  Tė mos vjedhė, na nderonė!

  President me gojė tė madhe,
  Mos na pafshin sytė fare!
  @cana

 5. #485
  i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,896

  Pėr: Danel Cana

  - NATĖ
  (lirikė)

  Rri e pres i vetėm,
  Rri e pres njė rrezė!
  Ah moj natė e errėt!
  Ah moj natė e zezė!

  Nė zemėr goditur,
  Mezi pres mėngjezė!
  Ah moj natė e errėt!
  Ti moj natė e zezė!

  Gjumi, lagėshtia,
  Ē’ma kėputi mezė!
  Moj e ftohta natė!
  Ti moj natė e zezė!

  Mbyllė sytė e mendoj,
  Ditėn, diell e rrezė!
  Kur i hap, mė zhduken!
  Mbetet natė e zezė!

  Nė shpirtin e mekur,
  Njė dritėz mu ndezė!
  Ah moj natė e ftohtė!
  Ti moj natė e zezė!

  Shoh majėn e malit,
  Filloj e u ndezė!
  Ik moj natė e keqe!
  Ik moj natė e zezė!

  Baba e kam Diellin,
  Nėnė, Tokėn e zezė!
  Tė munda moj natė!
  E ftohtė, e zezė!
  @cana
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Ali Baba Tepele : 18-04-2021 mė 06:42

 6. #486
  i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,896

  Pėr: Danel Cana

  - KONGJILL I MBULUAR

  Nė dritaren tėnde moj,
  Paska lule shumė!
  Si do ma bėsh mua moj,
  Qė tė dua shumė!

  Nė oborrin tėnd, dhe moj,
  Lulet e dynjasė!
  O tė bėj pėr vete moj,
  O do tė pėllcasė!

  Mbi majė tė kėmbės moj,
  Ikėn si njė flutur!
  Vajzė e bukur fshati moj,
  E thjeshtė, e bukur!

  Mos i dėgjo fjalėt moj,
  Qė tė tjerėt thonė!
  Kur do qė tė dalėsh moj,
  Merr nė telefonė!

  Unė me tyja shkoj moj,
  Edhe mbrapa Diellit!
  Ėmbėl kur mė puthje moj,
  Me duart rreth belit!

  Mė puthje, tė puthja moj,
  Pa rreshtur nė buzė!
  Zjarr mbuluar ishe moj,
  Sikur prekja shpuzė!

  Kongjill i mbuluar moj,
  Qė mė pėrvėlonte!
  Ashtu si tė doja moj,
  Ashtu si mė donte!
  @cana

 7. #487
  i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,896

  Pėr: Danel Cana

  - SI ZOG PA KRAH

  Nuk fluturon dot zogu nė ajėr,
  Me njė krahė tė vetėm, kurrė!
  Pėr ty, qė me shpresė mė mbanė,
  Tė dy krahėt do ti pres unė!

  Pėr ty, tė dy krahėt do ti pres,
  Si zog pa krahė do vi te ti!
  Tė kisha dhėnė zemėr dhe besė,
  Po ti, shpirtvogėl, mė le n’vetmi!

  Krahėt e zemrės do ti pres,
  Tė rri mbi tokė, kėrcu i zi!
  Rrėnjėt nga zemra me zor t’ja heq,
  Njė ndjenje tė quajtur dashuri!

  Nuk dite nė jetė ta vlerėsoje,
  E vrave, e mbyte qė fėmi!
  Dhe njė mė fal, kurrė su kujtove,
  Tė qetėsoja dhe shpirtin tim!

  Ah zėri im i mbytur del,
  Askush s’mė sheh, s’dėgjon njeri!
  Veē ti e gjallė nė ėndėrr vjen,
  Tė prek s’guxoj, as vetė se di!

  Nė ajėr zogu nuk ngrihet dot,
  Pa njėrin krah, kėtė e di!
  Nuk derdh pėr ty, asnjė pikė lotė,
  Dhimbjen e ktheva nė poezi!
  @cana

 8. #488
  i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,896

  Pėr: Danel Cana

  - FATI
  (fabula)

  Njė dhelpėr, aspak dinake,
  me kafshėt kish marrė inate!
  Dhe inati mė i madh,
  e quan vehten tė pafat!
  E ngushėllon njė Ari;
  Nuk tė zgjedh fati,
  E zgjedh ti!

  Ja kthen Dhelpra aty pėr aty:
  - E ke mirė ti o Ari,
  Fatin tėnd se ka njeri!

  - Edhe fatin tėnd moj Dhelpėr,
  Nuk e merr dot askush tjetėr!
  @cana

 9. #489
  i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,896

  Pėr: Danel Cana

  - KOHĖ MODERNE

  Flutura dhe Shpresa jonė,
  Bisedojnė nė telefonė!
  Shkojnė nė klasėn e tretė,
  Kanė LAP-TOP edhe Tabletė!

  Kohė virusi pėr gjithė botėn,
  Qeveria mbylli shkollėn!
  Mėsimet nė tė vėrtetė,
  Sot i bėjnė nė internet!

  Flutura jonė dhe Shpresa,
  Kanė shkėmbyer shumė adresa!
  Mbas mėsimit rrinė vetėm,
  Bisedojnė njėra me tjetrėn!

  - Eej moj Shpresa, thotė Flutura,
  Macja ime mė e bukura!
  - Pa shiko moj, qenushin tim,
  Thotė Shpresa, bashkė rrimė!

  Unė kamė edhe njė dhi,
  Vet e mjelė dhe qumėsht pi!
  Ka bėrė tre keca tė bukur,
  Los me ta, jamė shumė e lumtur!

  - Edhe unė kamė shumė dėshirė,
  Ta kem ndonjė qėngj tė mirė!
  I them babit tė ma gjej,
  Mė dha fjalėn, do ma blej!

  Kur ta sjellin nė shtėpi,
  Do ta nxjerrė fotografi!
  Edhe vidio do xhiroj,
  Nė Facebook do ti postoj!

  Tani ėshtė virus-corona,
  I ndaloj pak lodrat tona!
  Nuk na lėnė tė luajmė pėrjashta,
  Dhe nė shkollė mbajmė maska!

  Kohė tė vėshtira jetojmė,
  Largė njeri-tjetrit rrojmė!
  Frika nga epidemia,
  Shqetėsohen dhe fėmija!
  @cana

 10. #490
  i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,896

  Pėr: Danel Cana

  - MBRETI DASHURISĖ

  Pse mu hape qė tani,
  Trėndafil i bukuri!
  Nė oborr para shtėpisė,
  Ti je mbret i dashurisė!

  Pse i hape gjethet shpejt,
  Tė gėnjeu erė e lehtė!
  Era s’mė gėnjen kollaj,
  Unė ēelem nė Prill a Maj!

  Era jote e bukur shumė,
  Vajzat ē’na i vė nė gjumė!
  Falma erėn tėnde mua,
  Ta deh atė qė dua!

  Ti je mbret i bukurisė,
  Simboli i dashurisė!
  Nė mes tė gjirit tė ndrisė,
  Sikur tė ushqejnė me sisė!
  @cana

 11. #491
  i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,896

  Pėr: Danel Cana

  - ĒKULET ZEMRA

  Ēu thanė moj, ēu thanė moj,
  Gonxhet, trėndafilat-o!
  Djemtė po largohen-o!
  Vajzat po martohen-o!
  Nė vėnd tė huaj shkojin-o!

  Ēkulet zemra vendit-o,
  Pėr djemtė dhe vajzat-o!
  Largohen prej gjirit-o!
  Pemėt xhveshin gjethet-o!
  Dielli si mė parė nuk ngro’
  @cana

 12. #492
  i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,896

  Pėr: Danel Cana

  - DASHURIA NUK KA ĒMIME

  Njė herė qė mė zuri gjumi,
  Miken-o e marrtė lumi!
  Erdhi pranė, pastaj mė humbi,
  Ē’mė hapi plagė si plumbi!

  Pak dremita dhe u zgjova,
  Qė nga largė, atė dallova!
  Nga gėzimi lart u hodha,
  Mikes pėrpara i dola!

  Aman mike, zemra ime,
  Unė nuk di tė japė premtime!
  Dashuria nuk ka ēmime,
  Ndjehet mirė kjo zemra ime!

  Si ujėt nė gurgullime!
  Mė freskojnė ato vėshtrime!
  Tė pushoj asaj lėndine,
  Ta harroj kohėn jetime!
  @cana

 13. #493
  i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,896

  Pėr: Danel Cana

  - VĖNDI IM I SHĖNJTĖ

  Vagalati ishte dhe mbeti,
  Fshati lindjes, plotė kujtime!
  N’ato vėnde shpirti mbeti,
  N’ato brigje plotė me hije!

  N’ato vėnde mėndja mbeti,
  Kush mė merr, e kush mė shpie!
  Ku kam pirė qumėsht blete,
  Ku mbanė erė bagėtije!

  N’ato brigje, e nė korije,
  Dėgjoja zile, kėmborė!
  N’ato vėnde kush mė shpie,
  Ti prek dhe njė herė me dorė!

  N’ato vėnde do tė vete,
  Tė shkel nė gjurmėt e para!
  N’ato vėnde gjithė lezete,
  Je i ngrėnė, tė ngop dhe fjala!

  Tek ai vatan tė falem,
  Ku sot s’gjendet as gėrmalla!
  Vendpushim pėr udhėtarin,
  Nė vend tė ujit, pihej dhalla!

  Vetėm emri sot ka mbetur,
  Gropė e pusit, fisi Cana!
  Halli na bėri tė tretur,
  Nga kėrcelli ēel dhe xana!

  Gjysh, stėrgjyshėr atje treten,
  Kohėt ndryshuan mė mbrapa!
  Por njė ditė, atje do vete,
  Tė ngre shtėpinė nga e para!

  E tė mblidhemi nė odė,
  Ku kishte lezet dhe fjala!
  Nė dasma dhe festa, tokė,
  Tė gjėmoj, si mė pėrpara!

  Nė atė tė bukurin vėnd,
  Kush mė shpie, e shpėrblej!
  Pėr atje zemra mė dhėmb,
  Humbas mėndjen e se gjej!

  Nė ka ndonjė gjė tė shėnjtė,
  Ato janė vėndet e mija!
  Atdheu dhe gjuhė e nėnės,
  Ato janė vetė Perėndia!
  @cana

 14. #494
  i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,896

  Pėr: Danel Cana

  - JAM KRENAR

  Thoshin pleqtė nganjėherė:
  - “Mos u bėj njeri pa vlerė,
  Shiko mikun, edhe nderė,
  Nuk gjen treg, pėr ti blerė”!

  Atdheut ēmim mos i verė,
  Si ai nuk ka tė tjerė!
  Prindin nė treg, dot se nxjerr,
  Veē ai dhimbjen ta ndjen!

  Prindin dhe vėndin, si zgjedh dot,
  As dhe gjakun qė nė trup mban!
  Jam krenar dhe jo mė kotė,
  Qė kamė lindur shqipėtar!

  Jam krenar pėr pjesėn time,
  Qė s’punova kurrė me hile!
  Si hyra askujt nė pjesė,
  Dhe jetova veē me djersė!

  Jam krenar qė dhe fėmija,
  Mbajtėn traditat e mija!
  Dinė tė zėnė, e mbajnė miq,
  Nuk u pėrzjenė me tė liq!

  Dhe kėshtu jeta vazhdon,
  Tė mbajnė stafetėn tonė!
  Dhe kudo qė tė punojmė,
  Vėndin, gjuhėn se harrojmė!

  Nipėr, mbesa, brez pas brezi,
  Shqiptar mbetemi dhe jemi!
  Sot tė shpėrndar nėpėr botė,
  Njė ditė do mblidhemi tok!
  @cana

 15. #495
  i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,896

  Pėr: Danel Cana

  - GOMARI REVOLTUAR
  (fabula)
  Njė Gomar shumė po bėrtet:
  - U treguan tė pa drejtė,
  Nuk mė zgjodhėn deputet!
  Protestoj nė parlament!

  I thotė Dėrri:- Kam njė lutje!
  Rri tek dera, sot e tutje!
  Se dhe kokėn pak tė fusje,
  Gomarllėqe do kėpusje!

  Gomari i revoltuar:
  - Nga sot kam pėr t’ju treguar!
  Kush votimet ka ndryshuar,
  Mbi kurrizin tim kanė shkuar!

  E dėgjon Ujku dhe flet:
  - Tė gjithė ndihemi tė pa drejtė!
  Hajde tė bėjmė protestė,
  Rotacionin, drejt-pėrdrejtė!

  Ja kthen Dėrri pėrsėri:
  Tė thash Gomar, ti bėj si di!
  Vetėm Ujku tė vlerėson ty,
  Kėsaj i thonė DEMOKRACI!
  @cana

 16. #496
  i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,896

  Pėr: Danel Cana

  - ERĖMIRI

  Trėndafil tė erdhi vakti,
  Tė ēelėsh lulet e tua!
  Kam njė vit, qė pres i ngrati,
  Tė tė marrė dy lule hua!

  Dita hedh njė vesė shiu,
  Ti mė dukesh i vetmuar!
  Fjala nė buzė mė ngriu,
  Se jam shumė i dashuruar!

  Fjala nė buzė ē’mė ngriu,
  Mezi pres lulet e tua!
  Nė gji do tė mbaj, i ziu,
  T’ja fal syzezės qė dua!

  Trėndafili erė mirė,
  Zemėrimin di ta zbusė!
  Me kujdes, nga njė nė ditė,
  Lulet e tua tė kėpusė!

  Ēdo ditė ty falenderoj,
  Qė jetėn ma zbukuron!
  Se dhe vajzėn mė tė fjetur,
  Me njė trėndafil e zgjon!

  Vajzat me ty ngjajnė shumė,
  Zbukurojnė jetėn tonė!
  Ndaj dhe dashurinė e tyre,
  E mbaj nė zemėr gjithmonė!

  Motet ikėn me rininė,
  Bukuria veē tu shtua!
  S’ta mohuan dashurinė,
  Shum i duan lulet e tua!
  @cana

 17. #497
  i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,896

  Pėr: Danel Cana

  - DITA E BASHKIMIT

  Kush ta theu zemrėn vallė?
  Tund themelin tonė!
  Edhe guri pėr mbi gur,
  Dot mė, nuk qėndron!

  Kush tė shan, tė poshtėron?
  Njė ėngjėll si ty!
  Urrejtje me gojė tregon,
  Pa mėndje dhe sy!

  Urrejtja nė shpirt u vaftė,
  Se s’kanė sy nė ballė!
  Dhe drita jote i vraftė,
  Bukuri e rrallė!

  Edhe vėndi, edhe gjuha,
  Janė qė nga fillimi!
  Kurrė se mohon shqipėtari,
  Ky vend ėshtė imi!

  Gjuhė e huaj, politika,
  Furtuna ka ngritur!
  Tė na ndajė vėndin nė copa,
  Me zor ka arritur!

  Por nga zemrat shqipėtare,
  Nuk do mundet kurrė!
  Se njė ditė do ta shėrojmė,
  Botėn e sėmurė!

  Se ditėt e errėta ikėn,
  Erdhi ditė tjetėr!
  Sot ėshtė dita e bashkimit,
  Dhe e bashkjetesės!

  Kudo gjėndet kombi im,
  Ti shpėrthej kufijtė!
  Pranė Nėnės, pranė gjirit,
  Do tė mblidhen bijtė!
  @cana

 18. #498
  i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,896

  Pėr: Danel Cana

  - XHELOZIA DI TĖ DJEG

  Ja dhe dielli, ra mbi det,
  Seē e ndezi detin flakė!
  Ēadrėn, era, pėrkund lehtė,
  Zgjatet hija, pak nga pakė!

  Mbi rrogoz njė zemėr pret,
  Lidhur njė peshqir pėrqark!
  Syri i saj nė heshtje flet:
  - “Eja, mos mė qėndro larg”!

  Gjoksi i saj, shikon nga retė,
  Re nuk ka, ėshtė deti vaj!
  Syri im ėmbėl rrėshketė,
  Format e trupit tė saj!

  Njė buzėqeshje e lehtė,
  Tradhėton ndjenjat kollaj!
  M’u duk apo ishte nxehtė,
  Njė qershi nė buzėt e saj!

  Femra, qėnka e vėrtetė,
  Shkrin mbi trup si kallaj!
  Nektarin qė do ēdo bletė,
  Arrin kulmin, Prill e Maj!

  Dashuria lule mbjell,
  Ditė, javė edhe ēdo muaj!
  Xhelozia, vetėm djeg,
  Kurrė mos e lėrė ti thaj!

  Xhelozia di tė djegė,
  Sy e zemra dhe pastaj!
  Bota bosh edhe e shkretė,
  I pa shpresė qė di tė qaj!
  @cana

 19. #499
  i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,896

  Pėr: Danel Cana

  - DO TĖ MBAHET AMANETI

  Kemi thėnė, e stėrthėnė,
  Disa, mėndja i ka lėnė!
  Masė “amorfe”, e grupimi,
  Nuk hyjnė tek njerėzimi!

  Mėndja disa i ka lėnė,
  Kur ndjellin tė madhen gjėmė!
  Kundėr popullit, vėndit tėnė,
  Kundėr gjuhės, kombit mėmė!

  Si mor’, flet ti, hapur fare!
  Kundėr rracės shqipėtare!
  Ti, qė gjakun nė damarė,
  Je i lindur shqipėtar!

  Si mundesh qė ti bėsh gropėn!
  Ti, qė shet kombin, pėr botėn!
  Armikut i fėrkon kokėn,
  Se tė mban “tagjinė e torbėn”!

  O shqiptar, e bij shqiptari!
  Gjakun me ujė mos e lani!
  Amanet e la i pari,
  Bashkohu, kurrė mos ndani!

  Pėrse mor’, ju therin sytė!
  Si vėllai, s’ka tė dytė!
  Feja dhe luftrat na lanė,
  Tė urrej vėllai, vėllanė!

  Pa shikoni mor’ tė marrė,
  Nė sa pjesė na kanė ndarė!
  S’u vjen keq pėr gjakun tuaj,
  Kur e shkel kėmba e huaj!

  Po si vallė, ne do ta lėmė,
  Qė ta zhdukin gjuhėn tėnė!
  Nė gjuhė drizat u kanė mbirė,
  Hapni sytė, shikoni mirė!

  Gjuhėn nė rrėzė do ta prisja,
  Sikur pak inat tė kishja!
  Faqen kombit t’ja gėrvishtja,
  Gjak, nga zėmra ime pifsha!

  Si mor’ do ta bėj tė vuaj!
  Vėndin tim ta bėj tė huaj!
  Kini humbur vlerėn tuaj,
  Sa dhe minjtė, u duken kuaj!

  Kombin mos e gjuaj me gurė,
  O njeri mėndje sėmurė!
  Ti qė do tė bėsh njė punė,
  Gazetar me mėndje shumė!

  Gjuha jote shumė dinake,
  Di vetėm tė ngreri ēarqe!
  Mė mirė hesht edhe bėj lutje,
  Sa ta kesh kokėn mbi supe!

  Amaneti ėshtė i shėnjtė,
  Ndaj dhe do ta ēojmė nė vėnt!
  Ju qė shani, lart e poshtė,
  Koha do tu hedh nė koshė!
  @cana

 20. #500
  i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,896

  Pėr: Danel Cana

  - NJĖ DEGĖ BAJAME
  ( romantike)
  Njė degė bajame moj,
  Njė degė lajthie!
  Vije nėpėr vapė moj,
  Me to bėje hije!

  Me fustan tė shkurtėr moj,
  Drejt lumit mė vije!
  Me sy seē tė ndiqja moj,
  Shtrirė nėn njė hije!

  As doje tė vija moj,
  As doje tė vije!
  Nėn zė mė kėndoje moj,
  Njė kėngė dashurie!

  Nėna qė tė bėri moj,
  S’kishe si ta dije!
  Pa kursyer tė hodhi moj,
  Nure bukurie!

  Njė degė bajame moj,
  Njė degė lajthie!
  Sebep seē u bėnė moj,
  Menduar mė rrije!

  Sandalet nė dorė moj,
  Fare zbathur rrije!
  Zhytur gjer nė gju nė ujė,
  Si statujė mė rrije!

  Tek rrepet mbi zallin moj,
  Bėje sikur s’dije!
  Kopeja mėrzente moj,
  Tė ftova tė vije!

  Unė ēaja bajame moj,
  Ti ēaje lajthie!
  Thelpinj tė qėruar moj,
  Buzėt i lėpije!

  Tė putha nė buzė moj,
  Ti vėshtrimin ngrije!
  Aman ato buzė moj,
  Aman atė shije!
  @cana

Faqja 25 prej 39 FillimFillim ... 15232425262735 ... FunditFundit

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •