Close
Faqja 24 prej 39 FillimFillim ... 14222324252634 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 461 deri 480 prej 772

Tema: Danel Cana

 1. #461
  i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,894

  Pėr: Danel Cana

  - AMAN VASILIKĖ

  Kėmba pėrmi kėmbė, nė ballkon mė rri,
  Aman Vasilikė, aman unė pėr ty!

  Nė dorė celularė, kapelen mbi sy,
  Aman Vasilikė, aman unė pėr ty!

  Flokun tėnd tė gjatė, se kishte njeri,
  Aman Vasilikė, aman unė pėr ty!

  Vaporėt qė shkonin shihje me dylbi,
  Aman vasilikė, aman unė pėr ty!

  Kur kaloja pranė, ma bėje me sy,
  Aman Vasilikė, aman unė pėr ty!

  Fustanin tė shkurtėr, hapur ndėnė gji,
  Aman Vasilikė, si do bėj pėr ty!

  Njė lule tė dhashė, buzėqeshe ti,
  Pėr ty Vasilikė, ndjejė dashuri!
  @cana

 2. #462
  i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,894

  Pėr: Danel Cana

  - MOS E BĖJ MĖ KEQ
  ( Tregim humoristik
  nė vargje)

  Njė herė, e njė kohė,
  Ndodhi nė njė fshat,
  Tek njė ēift i ri,
  Shkon njė mik pėr darkė!

  Ishte kohė dimri,
  Shtėpia ishte e re,
  I zoti shtėpisė,
  I ther njė sheleg!

  Miku dhe i zoti,
  Nė qoshe po rrinė,
  Zjarri nė oxhak,
  Uli nxehtėsinė!

  Grua, thotė i riu,
  Nė u bėftė mbarė,
  Bjerna njė kėrcu,
  Ta hedhim nė zjarr!

  Gruaja si flutur,
  Doli nė avlli,
  Me kėrcu nė dorė,
  Drejt oxhakut tė zi!

  Dhe u ulė nė gjunjė,
  Ta hidhte mė mirė,
  Kofshėt, nga zjarri,
  Ndritėn si pasqyrė!

  Burri qė e pa,
  S’diti si vepronte,
  Donte qė dhe miku,
  Tė mos e shikonte!

  Ndaj mikut i tha,
  Tė shikonte lartė,
  Se njė pikė e keqe,
  Rridhte ditė e natė!

  Shiko ore mik,
  Nuk paska mė keq,
  Nuk kam si tė hipi,
  Dua qė ta ndreq!

  Miku qė e kapi,
  Hallin, si pėr dreq,
  I tha:- Mos e bėj,
  Do ta bėsh mė keq!

  I zoti shtėpisė,
  Ca kongjij si yll,
  Ja ka hedhur gruas,
  Qė shalėt tė mbyllė!

  Gruaja, pa pritur,
  Se priste kėtė,
  Nxitimthi e ngritur,
  I shpėtoi njė…!

  Tė thashė, thotė miku,
  Do ta bėsh mė keq,
  Lėre fare pikėn,
  Kėtė kush e ndreq?
  @cana

 3. #463
  i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,894

  Pėr: Danel Cana

  - LULE ĒOBANESHA

  Njė tufė lule thėllėza,
  Ta bėra si dhuratė.
  Tė pashė nė ato rrėza,
  Kullosje dhėntė, pėllatė!

  Njė tufė bar fėllėnxe,
  Tė bardhė si bora!
  Sytė pak i ngrite,
  Dhe tė dridhej dora!

  Ēobankė mė ishe,
  Qė nga fėmijėria!
  Tė kujtohet mike,
  Shkonim nga korija!

  Kecėr edhe shqera,
  I kullosnim bashkė!
  Dhe kur ikte dielli,
  Ktheheshim nė fshat!

  Fshihej syri diellit,
  Ai syri i artė!
  Ne kur ndanim rrugėn,
  Pėrqafoheshim pakė!

  Ti merrje tė tuat,
  I ēoje pėrpara!
  Unė me sy tė ndiqja,
  Sa shkoje tek arra!

  Atje ktheje kokėn,
  Mė shikoje mua!
  Duke pėrshėndetur,
  Ikė, se tė dua!

  Nesėr ditė e re,
  Kur tė dalim prapė!
  Do marrė dhe pėr ty,
  Pakė bukė e gjalpė!

  Tani qė u rritėm,
  Nuk rrimė si dikur!
  Ti u bėre grua,
  Unė u bėra burrė!

  Hodhe shtat, u rrite,
  Por e bukur shumė!
  Fati im je ti,
  Fati yt jam unė!

  Ē’fat pret tė dalė,
  Dhe tė bėhesh nuse?
  Hajde tė, tė marrė,
  Me vello tė kuqe!

  Dy stane do bėjmė,
  Tė ēudisim fshanė!
  Njėri nė korije,
  Tjetri lart nė mal!

  Njėrin nė korije,
  Ėshtė pėr dimėrim!
  Tjetri lart nė mal,
  Tė jetė pėr verim!

  Pa do mbushet stani,
  Plotė me blegėrima!
  Zogjtė do jenė me ne,
  Kėngė e cicėrima!

  Unė me krrabė nė dorė,
  Ti gatuan nė stan!
  Do mbushet kasollja,
  Plotė me kapedanė!

  Plotė me kapedanė,
  Dhe kapedanesha!
  Unė levend ēobanė,
  Lule ēobanesha!
  @cana

 4. #464
  i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,894

  Pėr: Danel Cana

  - VAGALATI IM
  (kėngė)

  O Vagalati nė rrėzė,
  Fshati im ti je!
  Ē’mė ka marrė malli shumė,
  Qė tė vij atje!
  Vėndi ku shkova rininė,
  Mė i miri je!
  Mali, ēaj e trėndelinė,
  Pasuri i ke!
  Bijt e tu qė janė larguar,
  Aty zemra rreh!
  Mbushur pyje dhe kullota,
  Ē’bukuri mė ke!
  Gjethe, bar, kur vjen pranvera,
  Mbushur me kope!
  Tre Fshatrat e asaj ane,
  Lidhur me xhade!
  Malli mė ka marrė shumė,
  Qė tė jem atje!
  @cana

 5. #465
  i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,894

  Pėr: Danel Cana

  - DASHURIA ĖSHTĖ FEMĖR

  Amanė ethet asaj nate,
  Tė gjith pėr vete i mbajte!
  Gjuhė e pa dukshme e asaj flake,
  Mbėrthyer faqe mė faqe !

  Amanė se qėnka e thėnė,
  Ashtu dhe bota ėshtė zėnė!
  Nuk bėn dotė dielli pa hėnė,
  Herė e ndukur, herė e ngrėnė!

  Lind e para dashurija,
  Gjithēka pėr tė do ta lija!
  Nė dėborė me ty tė flija,
  Gjithė malin do ta shkrija!

  Ta shkrija malin tė tėrė,
  Amanė malli kur tė zėrė!
  Jep e merr, kurrė mos e lėrė,
  Zemra mbi zemėr tė flėrė!

  Tė flėrė zemra me zemėr,
  Se botės i ka dhėnė emėr!
  Gjaku qė mbajmė nė zemėr,
  Dashuria ėshtė femėr!
  @cana

 6. #466
  i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,894

  Pėr: Danel Cana

  - KUJTIME TĖ FĖMIRISĖ

  Vajta njė ditė me shqerra,
  Nuk kisha shumė!
  I lash kullosin nė ferra,
  Vetė rash nė gjumė!

  Kur u zgjova, hapa sytė,
  Shqerra s’po shikoja!
  Bobo, u bėra i dytė,
  S’di ku ti kėrkoja!

  Pas bregut, njė arė me grurė,
  Gjithė e gjelbėruar!
  Shqerrat kishin filluar punė,
  E kishin marrė shtruar!

  Nėna kishte dalė te bregu,
  Bėrtiste me shkumė!
  Vetėm nė mė harēė lartė,
  Ta rregulloj unė!

  Me vrap vajta dhe i mora,
  I nxora nga gruri,
  Nė shtėpi unė si do shkoja,
  Do kėrciste huri!

  Futa shqerrat nė kasolle,
  Vetė ndėjta jashtė!
  Pa afromu, thoshte nėna,
  Tė, tė puthė pakė!

  Ajo tu, e unė mė tutje,
  Dridhesha si pėndė!
  E dija, po tė mė zinte,
  Kishte dorė tė rėndė!

  Nga frika nuk vajta brėnda,
  Fshehur pas njė muri!
  Mu ngjit njė akrep te kėmba,
  Fshehur pas njė guri!

  Obobo, po ulėrija,
  Oh i ziu, kėmba!
  Tė thashė, mė bėrtiti nėna,
  Qė tė vije brėnda!

  Kėmba po mė dhėmbte shumė,
  Sa qaja me lot!
  Njė qepė tė shtypur mė vunė,
  Nuk duroja dotė!

  Gjyshja mė mori nė gji,
  Mos mė rrihte nėna!
  Nga tė ruhesha s’po di,
  Nga koka, a kėmba!

  Doktorr e spital nuk kishte,
  S’kishe ku tė shkoje!
  Ēfardo dhėmbje qė tė kishe,
  Duhet tė duroje!

  Doktorr, spital ishin largė,
  Njė ditė tė tėrė!
  Eh sa ishin marrė mė qafė,
  Veē pėr njė gjilpėrė!

  Ca ditė vuajta, ėnjtur kėmba,
  Nuk flija dot gjumė!
  Mezi ikja dhe ēaloja,
  Por mė shkoi nė fund!
  @cana

 7. #467
  i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,894

  Pėr: Danel Cana

  - LARGOHU ASAJ DETYRE

  Mori vesh e kush se mori,
  “Ja hoqėn petėt lakrorit”,
  Ilir Meta “maskėn ēorri”,
  Pėr shqiptarėt ėshtė “Gogoli”!

  Unė jam student i Dhjetorit,
  Qė rrėzova diktatorin,
  Kur flas unė, tė mė dėgjoni,
  Nervat kurrė mos mi provoni!

  Pa shikoni ēfarė fytyre,
  Vendin dhe emrin i ndyre,
  Jo prej ajke, prej lėtyre,
  Largohu asaj detyre!

  Thotė, Edvini ėshtė i keq,
  Ai s’di tė udhėheq,
  Mblidhuni ta ēojmė nė dreq,
  Se vendin veē ti e ndreq!

  Sikur vėrtetė mos tė dinim,
  Sikur vėrtetė mos tė njihnim,
  Helmin tėnd do ta pinim,
  Gjumė tė pėrjetshėm do flinim!

  Ē’pandeh ti mor karagjos,
  Se na u bė deti kos,
  Kartat sė prapthi i los,
  Popullit durimi ju sos!

  Ik andej o president,
  Se deti, mbetet det,
  Populli tė pėrshėndet,
  As tė beson, as tė pyet!

  Ēuditem, si s’tu lodh goja,
  Nuk shikon se doli boja,
  Nė vėndin tėnd do tė doja,
  Vetėm Shqipėrinė tė mbroja!

  Si tė pasurohesh dite,
  Shqipėrinė nė treg e shite,
  E shtrydhe ditė pas dite,
  Kurthe dhe pusi i ngrite!

  Tek tė huajt se kurseve,
  Zorrėt e barkut rrėfeve,
  Me drejtėsin u pėrzjeve,
  Tė merrje rrufenė prej reve!

  Prit Ilir se se bėn dot,
  Je njeri, e nuk je zot,
  Dhe kėtė ti mirė e di,
  Ndaj do japėsh llogari!

  Llogari nuk mė jep mua,
  S’mbarojnė llogaritė e tua,
  Populli ėshtė fuqi, thua,
  Jo pėr djallėzit e tua!

  E ē’tė them mė tepėr unė,
  Nuk dua tė zgjatem shumė,
  Ta thashė me vargje ēfarė desha,
  Kuptoje, kjo ėshtė e vėrteta!
  @cana

 8. #468
  i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,894

  Pėr: Danel Cana

  - VĖNDI PRET

  Katėr male ballė pėr ballė,
  Ndanin hidhėrimin!
  Tek kėmbėt lumi me valė,
  Mbushur lotė trishtimi!

  Rrinin malet tė menduar,
  S’duronin mėrgimin!
  Thuana lum, i dashur lumė,
  E ndjen hidhėrimin!

  Malet e mi, egėrsuar,
  S’po durojnė dot!
  Fshatrat rreth e rreth shikojnė,
  Dhe ju duken bosh!

  Njerzit ikėn, u larguan,
  Braktisėn vatan!
  Ikėn dhe nė kurbet shkuan,
  Ca nė qytet vanė!

  Dridhen malet, fushat qajnė,
  Qanė vendi im!
  Gurė e baltė, njė pyetje kanė,
  Largė, sa do rrinė?

  Rrinė malet ball pėr ballė,
  S’durojnė mėrgimin!
  Thuana lum, se jam nė hall,
  Kthena ti besimin!

  Rrallė, mė rrallė shikojmė tė dalė,
  Nga oxhaqet tym!
  Edhe veshėt rrallė na kapin,
  Ndonjė blegėrimė!

  Vetėm ujqėrit janė shtuar,
  I bardhė e i zi!
  Vetėm britma egėrrsirash,
  Na futen nė gji!

  Pyesin malet njėri tjetrin,
  Ku shkoi njerėzia!
  Ti o lum qė takon detin,
  Ngarkuar anija!

  A do kthehen tek vatani,
  Tek ky vend i bukur!
  Jetėn tonė me ta e ndanim,
  Na bėnin tė lumtur!
  @cana

 9. #469
  i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,894

  Pėr: Danel Cana

  - MEZI DOLI E VĖRTETA

  Kam njė brengė, njė tė fshehtė,
  Kur, ra loti mbi gavetė…
  Me fasulet, qė pėrvėlonin,
  Haja dhe sytė lotonin!

  Shkuan dyzet e pesė vjet plotė,
  Mė besoni...s’harroj dotė!
  Kjo ka ndodhur nė ushtri…
  Atėher isha djal i ri!

  Na kėrkonin disiplinė,
  Pėr ēdo gjė tė thoshe, mirė!
  Nuk pranonin diskutime,
  Unė dashuroja lirinė!

  Ishte njėfarė rregullore,
  Unė ēdo ditė e diskutoja!
  Kishte ligje, urdhėra qorre,
  Nuk bindesha ti zbatoja!

  Mė thėrrisnin nėpėr zyra,
  Komandant e komisar!
  Unė me fakte pėrsėrisja,
  Kėtu urdhėri duhet parė!

  Nuk je ti qė na mėson,
  Jemi ne qė urdhėrojmė!
  Kokėfort je, qė s’dėgjon,
  Ta shikosh ē’do tė punojmė!

  Mė besoni, rash nė hall,
  Dhe kisha gjetur belanė!
  Aq keq mė binin vėrdallė,
  Dhe veē dėnime mė dhanė!

  Edhe shokėve u thanė,
  Mua shtrėmbėr tė mė shihnin!
  Liridalje nuk mė dhanė,
  Gjithė shokėt venin, vinin!

  Kishte oficer qė ēmonin,
  Mendohesha si do bėja!
  Qė tė flisnin nuk guxonin,
  Unė vuaja, vetėm vuaja…

  Ishte njė kapter, servil,
  Qė shum keq mė ishte vėnė!
  Mbrapa krahėve tė mi,
  Nuk linte gjė pa thėnė!

  Nė burg donte tė mė mbyllte,
  Kėtė hapur e kish thėnė!
  Donte kokėn tė mė ulte,
  Po nė kurth si kisha rėnė!

  Kėto mendoja orė e ēast,
  Nuk gjeja zgjidhje tė drejtė!
  Ndaj rrodhėn lotėt me vrap,
  Edhe qava mbi gavetė!

  I bindur nė vete isha,
  Sepse mė luftonin kot!
  Gjashtė faqe letėr shkrova,
  Dhe e nisa pėr nė postė!

  Letrėn e shkrova gjithė natėn,
  Siē ma donte shpirti im!
  Komandantit mė suprem,
  I kėrkoja njė takim!

  Nuk vonoj, mbas dy ditėsh,
  Erdhi njė telefonatė!
  Unė edhe komisari,
  Tė paraqiteshim atje lartė!

  Nė alarm gjithė regjimenti,
  Oficer edhe ushtarė!
  O bobo tani ē’na gjeti,
  Thėrret komandanti i parė!

  Kush i del atij pėrpara,
  Gabimin tani e dinin!
  Ē’paske qėnė o Danel Cana...
  Tė shkoja vetė, nuk mė linin!

  Erdhi gazi ushtarak,
  Nga komiteti qėndror!
  Sekretar i Regjimentit,
  Letrėn e mori nė dorė!

  U mbush salla e kinemasė,
  Me ushtar dhe oficerė!
  Urgjent tė merrej njė masė,
  Se pėrgjigje duhej kthyerė!

  Letrėn hapur e lexuan,
  Unė dėgjoja edhe qaja!
  Kur pashė se tė drejtė mė dhanė,
  Atėherė veten dot se mbaja!

  Doli nė shesh e vėrteta,
  Dhe kurthet qė ishin ngritur!
  Dy vjet e gjysėm qė vuaja,
  Kėtė ditė e kisha pritur!

  Eh pastaj, mė pas shpėtova,
  Kapterin shpejt e pushuan!
  Pesėmbėdhjet ditė me leje shkova,
  Shpėtova dhe mė liruan!
  @cana
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Ali Baba Tepele : 27-02-2021 mė 15:53

 10. #470
  i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,894

  Pėr: Danel Cana

  - VAJTIM PĖR JETĖN

  Shokė e miq nuk dihet kurrė,
  Vlerė e njeriut, vlerė e jetės!
  Veē atėherė kur je sėmurė,
  Zbulon dritėn e sė vėrtetės!

  Sa je mirė, ti tė kujdesesh,
  Se mos vritesh, se mos ftohesh!
  Nga “botė e padukshme” mos prekesh,
  Pastaj vėshtirė tė kurohesh!

  Pa pritur njeriu preket,
  Nga njė virus, qė nuk ka kurė!
  Pa dashur nė spital gjendet,
  Duke vuajtur, i sėmurė!

  Do ta besoni po tu them,
  Sa e pa mundur bėhet jeta!
  Frymė e fundit jashtė del,
  S’ngrihesh mė, ėshtė e vėrteta!

  Njerz tė afėrm qė ke pranė,
  Mund tė qajnė me ngashėrim!
  Po shpirti yt, nė tjetėr anė,
  Mė nuk e gjen udhėn pėr kthim!

  Ndahesh nga bota pėrgjithmonė,
  Dhe sikur fjalėt shkruar nė letėr!
  Dhe vetėm emri nė lėnē, jeton,
  Trupi i takon njė kohe tjetėr!

  Pa pyetur vijmė nė kėtė jetė,
  Qajmė, grindemi e bėjmė sherr!
  Kur ikim, prapė askush s’na pyet,
  Pėr cilindo, qajnė tė tjerė!

  Nė do tė dini, askush s’u ngop,
  S’e ke nė dorė tė shkretin fat!
  Nė dorė se kemi, nuk mundemi dot,
  Askush s’u zgjua nga gjum i gjatė!
  @cana
  V.O: I kushtohet tė gjithė atyre moshave
  tė reja qė humbėn jetėn nga corona-19.

 11. #471
  i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,894

  Pėr: Danel Cana

  – BUKURIA NĖNĖ

  Bukuri qė shkel mbi lule,
  Lule nėna tė ka bėrė!
  Ai djep qė tė pėrkundi,
  Mbajti njė botė tė tėrė!

  Bukuris i jan pėrkulur,
  Mbretėr edhe diktator!
  Qė tė gjith i ka verbuar,
  I ka kthyer nė shėrbėtor!

  E ē’tė them i mjeri unė,
  Qė s’kam fare pasuri!
  Veē njė penėz kam nė dorė,
  Me tė gėrvisht poezi!

  Penėz moj ti e bekuar,
  Nė njė diell do tė kthej!
  Ēdo zemėr qė ke takuar,
  Rrezet e mia tė ndiej!

  Njeri, krijes e verbuar,
  Qė dorė ngre mbi bukurinė!
  Emrin Nėnė, mė i bekuar,
  Atė qė krijon njerinė!

  Atė qė i mposht tė tėra,
  Shiun, borėn, ftohtėsinė...
  Atė qė na mbajti ngrohtė,
  Atė qė mėkojė gjinė...!

  Atė...qė fjala nuk matet,
  T’a krahasosh me gjith botėn!
  E nderoj edhe i falem,
  Nė tė do ta mbėshtes kokėn!
  @cana

 12. #472
  i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,894

  Pėr: Danel Cana

  DO TA BĖJ NĖ ZEMĖR VĖNDĖ
  (pėrpunuar pėr kėngė)

  Gjerdani qė ke nė grykė,
  Tė shtėrngoftė, e mos tė mbytė,
  Jelekun lule ergjėnda,
  Obobo se ē'mbėshtjell brėnda!
  Mbėshtjellka dy mollė tė ėmbla,
  Hėngra njė e dot s’u shėmba!
  Ref.
  Mos mė rri o mike rėndė,
  Nė zemėr ta kam bėrė vėndė!

  Ē’nurė tė merrte fytyra,
  Kur m’i ulje sytė!
  Mė nge tė stolisi nėna,
  Si ty ska tė dytė!
  Ngashėreheshe nga brėnda,
  Hidhej gjoksi ytė!
  Ref.
  Mos mė rri o mike rėndė,
  Nė zemėr ta kam bėrė vėndė!
  @cana

 13. #473
  i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,894

  Pėr: Danel Cana

  - S’BĖHET MĖ ORIGJINALE

  Bobo ē’mė ka zėnė njė mall,
  Do ti ngjall tė gjitha!
  Kujtimet e vogėlisė,
  Vajzat porsi drita!
  Me bisht tė syrit i prisnin,
  Levendėt nė prita!

  Kush tha se vdesin kujtimet,
  Mendja i ka vdekur!
  Ato mbetėn frymėzimet,
  E shpirtit tė etur!
  Aventurėn mė tė bukur,
  Ende se ka gjetur!

  Ē’mė zė njė mall, herė-herė,
  Mė mbėrthen pėr vėndi!
  Ku vanė ēupat e asaj kohe?
  Si pikė ergjėndi!
  Fjalė tė prishte dashurinė,
  Nuk dilte nga dhėmbi!

  Veshur thjeshtė, me fustan basėm,
  Trupi u kish hije!
  Vajzė fshati, nė sup spatėn,
  Shkonim nė korije!
  Prisnim dushk pėr bagėtinė,
  Edhe ti djersie!

  Ngarkonim mushkėn a kalė,
  Niseshim pėr udhė!
  Kėnga vėnēe, popullore,
  Na vinte nė buzė!
  Dorėn njėri-tjetrit zinim,
  Digjeshim si shpuzė!

  Eh rinia ime e bukur,
  S’kishe pretendime!
  S’kish si sotė, FB, kompiuter,
  Mbushur me klikime!
  Je gjithmonė origjinale,
  Nė zemėrėn time!

  Ajo kohė qė s’kthehet mbrapsht,
  S’ka tė krahasuar!
  Sot mė shumė janė virtualė,
  Tė modernizuar!
  Shpirti dhe mendja mė mbeten,
  Nė kohėn e shkuar!
  @cana

 14. #474
  i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,894

  Pėr: Danel Cana

  - S’TĖ THEM DOT LAMTUMIRĖ

  Lamtumirė nuk tė them dot,
  Atdheu im i mirė!
  Shpresoj njė ditė tė mė presėsh,
  Si pret Ati tė bir!

  Largė sot jam dhe s’tė shikoj,
  Dhe sytė i mbaj nga hėna!
  E di se, bijtė i do njėlloj,
  Si do fėmijėt nėna!

  Dhe mosha bėn punėn e saj,
  Kujtimet nuk mė ndahen!
  Lotėt mė bjenė, po jo nuk qaj,
  Se dua tė pėrmbahem!

  Nga syri loti rrėshket vetė,
  E ngecet pėrmi gji!
  Unė kam nevoj pėr emrin tėnd,
  Dhe ti pėr dashuri!

  Nė kohė rrėmuje, ikėm tė lamė,
  S’na mbajte me pahir!
  Kėtu ku erdhėm, vėshtirė e pamė,
  Mundohemi pėr mirė!

  Ata qė mbetėn, pėr ty s’punuanė,
  Ti prenė tė gjithė damarėt,
  Shumica u shpall politikanė,
  Dhe sot tundin litarėt!

  S’menduan pėr ty, as dje, as sot,
  Nė botė, nė treg tė nxorėn!
  Ata qė ikėn, s’po bėhen tok,
  Votėn me ligj ua vodhėn!

  Unė besoj njė ditė do vijė,
  Qė sytė nga ty ti kthejmė!
  Dhe drejtėsia duarkryq s’do rrijė,
  Ē’kanė vjedhur, tua rrėmbejė!
  @cana

 15. #475
  i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,894

  Pėr: Danel Cana


  - TRĖNDAFILI THARĖ

  Dikur nė biblotekėn time,
  njė sy duke i hedhur!
  Gjysėm fletore me shėnime gjej,
  nga koha fletėt sverdhur!

  Nė dorė e mora, ngadalė e hap,
  shikoj si pėr ēudi!
  Me shkrim dore, shkruar bukur,
  dy strofa poezi!

  Shfletoj ngadalė fletėt e zverdhura,
  kujdes e me ngadalė!
  Diku njė trėndafil unė gjeta,
  tė shtypur, e tė tharė!

  Njė ēastė mbeta i hutuar,
  ashtu menduar rri!
  Dikur njė dorė ma ka dhuruar,
  si shenjė pėr dashuri!

  Eh, sa do doja ta kisha pranė,
  ta shihja drejt nė sy!
  Tė ish’ kėtu, si atėherė,
  e tė flisnim tė dy!

  Ta shihja, po se di ku ėshtė,
  jeta na ka ndarė!
  Ta pyesja nėse e mbanė mend,
  k’tė trėndafil tė tharė!

  Nė buzė e vura trėndafilin,
  akoma mbanė erė!
  Jo mė kotė, pėr dashurinė,
  ėshtė lulja mė e ndjerė!

  Mendimet sot, kjo lule e bukur,
  pa dashur mi ngacmoi!
  E shumė largė, nė kohė tė shkuar,
  zemra mė fluturoi!

  Atėherė kur kishim dy tė shtrenjta,
  moshėn dhe shoqėrinė!
  Shtėrnguar fort e kishim “frėrin”,
  se prishnim miqėsinė!

  Mė mirė ashtu, them sot, mė mirė,
  pėrmbajtur, ruanim nderin!
  E jo si sot, tė shthurur fare,
  se njohin fare “frerin”!

  Dhe nėpėr ekrane dalin,
  lakurq e zhveshur!
  Nder, e cipė, nuk njohin fare,
  duhet tė rrish heshtur!

  Sikur kanė pirė koēimare,
  janė tė tėrė njėlloj!
  Kėndojnė ca kėngė bajate,
  qė s’mundem ti dėgjoj!

  Pa kthyer kokėn, tė shohėsh mbrapa,
  tė shikosh nga vjen!
  Nuk di ku je, e shkon pėrpara,
  rrugėn dot se gjen!

  Ky trėndafili i tharė, sot,
  mė futi nė mendime!
  Pėr brezat sot, e pas kush vjenė,
  i lėmė kėto kujtime!
  @cana

 16. #476
  i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,894

  Pėr: Danel Cana

  - MA VODHĖN RININĖ
  (humoristike)

  U ngrita i llahtarisur,
  Nga njė gjumė i rėndė!
  ..“Sikur lart nė mal unė isha,
  I vetėm nė tėndė!

  Hajdutėt mė kishin ardhur,
  Kur isha duke fjetur!
  Edhe dhėntė kishin marrė,
  Asnjė nuk kish mbetur!”

  Ngrihem nga krevati shpejtė,
  Nė banjė shkoj me bujė!
  Kokėn shpejt nė ēezėm futa,
  Hedh ca grushta ujė!

  Hodha sytė nė pasqyrė,
  Veten tė shikoja,
  Isha bėrė tjetėr njeri,
  Sytė nuk i basoja!

  Unė isha, pak mė i ri,
  Mbrėmė kur rash pėr gjumė!
  Sot shoh veten nė pasqyrė,
  Qenkam plakur shumė!

  Ngrihu, i them gruas time,
  Pėr ēfarė rrimė shtrirė!
  I pe hajdutėt moj trime,
  Na vodhėn rininė!

  Mbrėmė isha mė i ri,
  Sot kamė ndryshuar!
  Se do plakesha kėshtu,
  Se kisha menduar!

  Ngrihu grua, e uruar,
  Shtrirė mos tė rrimė!
  Shikoj veten i tmerruar,
  Ma vodhėn rininė!

  Ngrihet plaka lehtė-lehtė,
  Ē’thua mor i uruar!
  Rininė e pėrzumė vetė,
  E kemi jetuar!

  Ēfarė shaka pa kripė bėnė,
  Pėr tė mė zgjuar mua!
  Ai qė rudha s’ka vėnė,
  Pakė ka jetuar!

  Rudhat janė zbukurime,
  Pėr gjithė pleqėrinė!
  Qase faqen plaka ime,
  Ta kujtojmė rininė!
  @cana

 17. #477
  i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,894

  Pėr: Danel Cana

  - DASHURINĖ PRANOJE
  (romancė)

  Nė avlli mė dole moj,
  Faqet bėrė shpuzė!
  Lulet tė vadisje moj,
  Me kėngė nė buzė!

  Flokėt e pa krehur moj,
  Dredhur e pėrdredhur!
  Flokė kaēurela moj,
  Pėrmbi supe derdhur!

  Ngjyrėn e floririt moj,
  Kush ua paska dhėnė!
  Tė kanė dritė tė syrit moj,
  Babai me gjithė nėnė!

  Lulet mė vadisje moj,
  Pak edhe nga pakė!
  Si ato ti ishe moj,
  Lule pėr merakė!

  Sytė dot s’ti ndaja moj,
  Fustani zbėrthyer!
  Gjysėm sise brėnda moj,
  Dhe gjysma nė diell!

  Fustanin tė shkurtėr moj,
  Gjysėm kofshe zinte!
  Pjesėn mė tė bukur moj,
  Pėrjashta e linte!

  Zemrėn ma gozhdove moj,
  Herėt nė mėngjes!
  Dashurinė pranoje moj,
  Mos mė ler tė vdes!
  @cana

 18. #478
  i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,894

  Pėr: Danel Cana

  - ZĖRI PESHON FLORI
  (kėngė)
  Tė pashė nė barēen tėnde, moj,
  Shetisje gjithė dėshirė!
  Kishin ēelur lulet, moj,
  Lule e trėndafilė!

  Babait i kėrkoje, moj,
  Njė fustan tė ri!
  Ta vishje, ta mbaje, moj,
  Plotė me dashuri!

  Kush nuk do tė donte, moj,
  Njė vajzė si ti!
  Jo vetėm e bukur, moj,
  Por dhe pėr shtėpi!

  Nė shkollė e nė jetė, moj,
  Mbaje shoqėri!
  Miqėsin e zgjidhje, moj,
  Ashtu si di ti!

  Shikoj e s’kam tė ngopur, moj,
  Tė dua me pashė!
  Me lule tė mbuloj, moj,
  Lulet e dynjasė!

  Bukurija jote, moj,
  Pa lee, kur kėndon!
  Zėri yt i bukur, moj,
  Me flori peshon!
  @cana

 19. #479
  i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,894

  Pėr: Danel Cana

  - GJUMIN MOS MA PRISH

  - Kush ma prishi gjumin mua,
  Dola jashtė tė shoh!
  Njė vajzė me dy kanerina,
  Po loste me to!

  Imitonte kanerinat,
  S’ish e vogėl-o
  Loste, qeshte e gėzuar,
  Shumė e lumtur-o!

  O Zanė e zbritur nga mali;
  Prit pak, mė dėgjo!
  Dėgjoje njė zemėr djali,
  Si troket, e do!

  - Lermė o djalė pėr kokėn tėnde,
  Ashtu mos shiko!
  Se, do zemėr dashuria,
  Ndryshe, mos kėrko!

  - Shiko buzėt si janė tharė,
  Moj e bukur-o!
  Hajde nė kasollen time,
  Ti njomė buzėt-o!

  Nuk duhet veē bukuria,
  Duhet edhe kokė!
  I bukur ėshtė dhe ylberi,
  Po se prekim dotė!

  - Lėre djalė, pėr kokėn tėnde,
  Mos u lodh mė kotė!
  Trėndafilin e kėputur,
  E hedhin pėrtokė!

  Nė beson tek dashuria,
  Nė sy mė shiko!
  Kėto fjalė janė ndienja,
  Zemėra ime do!
  @cana

 20. #480
  i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,894

  Pėr: Danel Cana

  - MUSHKONJA ARTISTE
  (fabula)
  Qeni dhe macja njė natė,
  Bisedonin gjerė e gjatė!
  Thotė macja:- E pe mbrėmė?
  Njė orė nė televizor kam qėnė!

  Ja kthen qėni: - Ē’po na thua?
  Ēdo ditė, nuk mė ke parė mua?
  Njė mushkonjė, qė shkoi pranė,
  I dėgjoj e veshė mban!

  Kur mbi kokėn tuaj ulem,
  Unė dalė, e nuk mburrem!
  Ja kthen macja menjėherė:
  - Nuk tė kemi parė, kur del?

  E dėgjoj mushkonja, qeshi:
  - Kush tė pickoi ty te veshi?
  @cana

Faqja 24 prej 39 FillimFillim ... 14222324252634 ... FunditFundit

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •