Close
Faqja 24 prej 24 FillimFillim ... 14222324
Duke shfaqur rezultatin 461 deri 469 prej 469

Tema: Danel Cana

 1. #461
  i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,592

  Pėr: Danel Cana

  - AMAN VASILIKĖ

  Kėmba pėrmi kėmbė, nė ballkon mė rri,
  Aman Vasilikė, aman unė pėr ty!

  Nė dorė celularė, kapelen mbi sy,
  Aman Vasilikė, aman unė pėr ty!

  Flokun tėnd tė gjatė, se kishte njeri,
  Aman Vasilikė, aman unė pėr ty!

  Vaporėt qė shkonin shihje me dylbi,
  Aman vasilikė, aman unė pėr ty!

  Kur kaloja pranė, ma bėje me sy,
  Aman Vasilikė, aman unė pėr ty!

  Fustanin tė shkurtėr, hapur ndėnė gji,
  Aman Vasilikė, si do bėj pėr ty!

  Njė lule tė dhashė, buzėqeshe ti,
  Pėr ty Vasilikė, ndjejė dashuri!
  @cana

 2. #462
  i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,592

  Pėr: Danel Cana

  - MOS E BĖJ MĖ KEQ
  ( Tregim humoristik
  nė vargje)

  Njė herė, e njė kohė,
  Ndodhi nė njė fshat,
  Tek njė ēift i ri,
  Shkon njė mik pėr darkė!

  Ishte kohė dimri,
  Shtėpia ishte e re,
  I zoti shtėpisė,
  I ther njė sheleg!

  Miku dhe i zoti,
  Nė qoshe po rrinė,
  Zjarri nė oxhak,
  Uli nxehtėsinė!

  Grua, thotė i riu,
  Nė u bėftė mbarė,
  Bjerna njė kėrcu,
  Ta hedhim nė zjarr!

  Gruaja si flutur,
  Doli nė avlli,
  Me kėrcu nė dorė,
  Drejt oxhakut tė zi!

  Dhe u ulė nė gjunjė,
  Ta hidhte mė mirė,
  Kofshėt, nga zjarri,
  Ndritėn si pasqyrė!

  Burri qė e pa,
  S’diti si vepronte,
  Donte qė dhe miku,
  Tė mos e shikonte!

  Ndaj mikut i tha,
  Tė shikonte lartė,
  Se njė pikė e keqe,
  Rridhte ditė e natė!

  Shiko ore mik,
  Nuk paska mė keq,
  Nuk kam si tė hipi,
  Dua qė ta ndreq!

  Miku qė e kapi,
  Hallin, si pėr dreq,
  I tha:- Mos e bėj,
  Do ta bėsh mė keq!

  I zoti shtėpisė,
  Ca kongjij si yll,
  Ja ka hedhur gruas,
  Qė shalėt tė mbyllė!

  Gruaja, pa pritur,
  Se priste kėtė,
  Nxitimthi e ngritur,
  I shpėtoi njė…!

  Tė thashė, thotė miku,
  Do ta bėsh mė keq,
  Lėre fare pikėn,
  Kėtė kush e ndreq?
  @cana

 3. #463
  i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,592

  Pėr: Danel Cana

  - LULE ĒOBANESHA

  Njė tufė lule thėllėza,
  Ta bėra si dhuratė.
  Tė pashė nė ato rrėza,
  Kullosje dhėntė, pėllatė!

  Njė tufė bar fėllėnxe,
  Tė bardhė si bora!
  Sytė pak i ngrite,
  Dhe tė dridhej dora!

  Ēobankė mė ishe,
  Qė nga fėmijėria!
  Tė kujtohet mike,
  Shkonim nga korija!

  Kecėr edhe shqera,
  I kullosnim bashkė!
  Dhe kur ikte dielli,
  Ktheheshim nė fshat!

  Fshihej syri diellit,
  Ai syri i artė!
  Ne kur ndanim rrugėn,
  Pėrqafoheshim pakė!

  Ti merrje tė tuat,
  I ēoje pėrpara!
  Unė me sy tė ndiqja,
  Sa shkoje tek arra!

  Atje ktheje kokėn,
  Mė shikoje mua!
  Duke pėrshėndetur,
  Ikė, se tė dua!

  Nesėr ditė e re,
  Kur tė dalim prapė!
  Do marrė dhe pėr ty,
  Pakė bukė e gjalpė!

  Tani qė u rritėm,
  Nuk rrimė si dikur!
  Ti u bėre grua,
  Unė u bėra burrė!

  Hodhe shtat, u rrite,
  Por e bukur shumė!
  Fati im je ti,
  Fati yt jam unė!

  Ē’fat pret tė dalė,
  Dhe tė bėhesh nuse?
  Hajde tė, tė marrė,
  Me vello tė kuqe!

  Dy stane do bėjmė,
  Tė ēudisim fshanė!
  Njėri nė korije,
  Tjetri lart nė mal!

  Njėrin nė korije,
  Ėshtė pėr dimėrim!
  Tjetri lart nė mal,
  Tė jetė pėr verim!

  Pa do mbushet stani,
  Plotė me blegėrima!
  Zogjtė do jenė me ne,
  Kėngė e cicėrima!

  Unė me krrabė nė dorė,
  Ti gatuan nė stan!
  Do mbushet kasollja,
  Plotė me kapedanė!

  Plotė me kapedanė,
  Dhe kapedanesha!
  Unė levend ēobanė,
  Lule ēobanesha!
  @cana

 4. #464
  i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,592

  Pėr: Danel Cana

  - VAGALATI IM
  (kėngė)

  O Vagalati nė rrėzė,
  Fshati im ti je!
  Ē’mė ka marrė malli shumė,
  Qė tė vij atje!
  Vėndi ku shkova rininė,
  Mė i miri je!
  Mali, ēaj e trėndelinė,
  Pasuri i ke!
  Bijt e tu qė janė larguar,
  Aty zemra rreh!
  Mbushur pyje dhe kullota,
  Ē’bukuri mė ke!
  Gjethe, bar, kur vjen pranvera,
  Mbushur me kope!
  Tre Fshatrat e asaj ane,
  Lidhur me xhade!
  Malli mė ka marrė shumė,
  Qė tė jem atje!
  @cana

 5. #465
  i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,592

  Pėr: Danel Cana

  - DASHURIA ĖSHTĖ FEMĖR

  Amanė ethet asaj nate,
  Tė gjith pėr vete i mbajte!
  Gjuhė e pa dukshme e asaj flake,
  Mbėrthyer faqe mė faqe !

  Amanė se qėnka e thėnė,
  Ashtu dhe bota ėshtė zėnė!
  Nuk bėn dotė dielli pa hėnė,
  Herė e ndukur, herė e ngrėnė!

  Lind e para dashurija,
  Gjithēka pėr tė do ta lija!
  Nė dėborė me ty tė flija,
  Gjithė malin do ta shkrija!

  Ta shkrija malin tė tėrė,
  Amanė malli kur tė zėrė!
  Jep e merr, kurrė mos e lėrė,
  Zemra mbi zemėr tė flėrė!

  Tė flėrė zemra me zemėr,
  Se botės i ka dhėnė emėr!
  Gjaku qė mbajmė nė zemėr,
  Dashuria ėshtė femėr!
  @cana

 6. #466
  i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,592

  Pėr: Danel Cana

  - KUJTIME TĖ FĖMIRISĖ

  Vajta njė ditė me shqerra,
  Nuk kisha shumė!
  I lash kullosin nė ferra,
  Vetė rash nė gjumė!

  Kur u zgjova, hapa sytė,
  Shqerra s’po shikoja!
  Bobo, u bėra i dytė,
  S’di ku ti kėrkoja!

  Pas bregut, njė arė me grurė,
  Gjithė e gjelbėruar!
  Shqerrat kishin filluar punė,
  E kishin marrė shtruar!

  Nėna kishte dalė te bregu,
  Bėrtiste me shkumė!
  Vetėm nė mė harēė lartė,
  Ta rregulloj unė!

  Me vrap vajta dhe i mora,
  I nxora nga gruri,
  Nė shtėpi unė si do shkoja,
  Do kėrciste huri!

  Futa shqerrat nė kasolle,
  Vetė ndėjta jashtė!
  Pa afromu, thoshte nėna,
  Tė, tė puthė pakė!

  Ajo tu, e unė mė tutje,
  Dridhesha si pėndė!
  E dija, po tė mė zinte,
  Kishte dorė tė rėndė!

  Nga frika nuk vajta brėnda,
  Fshehur pas njė muri!
  Mu ngjit njė akrep te kėmba,
  Fshehur pas njė guri!

  Obobo, po ulėrija,
  Oh i ziu, kėmba!
  Tė thashė, mė bėrtiti nėna,
  Qė tė vije brėnda!

  Kėmba po mė dhėmbte shumė,
  Sa qaja me lot!
  Njė qepė tė shtypur mė vunė,
  Nuk duroja dotė!

  Gjyshja mė mori nė gji,
  Mos mė rrihte nėna!
  Nga tė ruhesha s’po di,
  Nga koka, a kėmba!

  Doktorr e spital nuk kishte,
  S’kishe ku tė shkoje!
  Ēfardo dhėmbje qė tė kishe,
  Duhet tė duroje!

  Doktorr, spital ishin largė,
  Njė ditė tė tėrė!
  Eh sa ishin marrė mė qafė,
  Veē pėr njė gjilpėrė!

  Ca ditė vuajta, ėnjtur kėmba,
  Nuk flija dot gjumė!
  Mezi ikja dhe ēaloja,
  Por mė shkoi nė fund!
  @cana

 7. #467
  i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,592

  Pėr: Danel Cana

  - LARGOHU ASAJ DETYRE

  Mori vesh e kush se mori,
  “Ja hoqėn petėt lakrorit”,
  Ilir Meta “maskėn ēorri”,
  Pėr shqiptarėt ėshtė “Gogoli”!

  Unė jam student i Dhjetorit,
  Qė rrėzova diktatorin,
  Kur flas unė, tė mė dėgjoni,
  Nervat kurrė mos mi provoni!

  Pa shikoni ēfarė fytyre,
  Vendin dhe emrin i ndyre,
  Jo prej ajke, prej lėtyre,
  Largohu asaj detyre!

  Thotė, Edvini ėshtė i keq,
  Ai s’di tė udhėheq,
  Mblidhuni ta ēojmė nė dreq,
  Se vendin veē ti e ndreq!

  Sikur vėrtetė mos tė dinim,
  Sikur vėrtetė mos tė njihnim,
  Helmin tėnd do ta pinim,
  Gjumė tė pėrjetshėm do flinim!

  Ē’pandeh ti mor karagjos,
  Se na u bė deti kos,
  Kartat sė prapthi i los,
  Popullit durimi ju sos!

  Ik andej o president,
  Se deti, mbetet det,
  Populli tė pėrshėndet,
  As tė beson, as tė pyet!

  Ēuditem, si s’tu lodh goja,
  Nuk shikon se doli boja,
  Nė vėndin tėnd do tė doja,
  Vetėm Shqipėrinė tė mbroja!

  Si tė pasurohesh dite,
  Shqipėrinė nė treg e shite,
  E shtrydhe ditė pas dite,
  Kurthe dhe pusi i ngrite!

  Tek tė huajt se kurseve,
  Zorrėt e barkut rrėfeve,
  Me drejtėsin u pėrzjeve,
  Tė merrje rrufenė prej reve!

  Prit Ilir se se bėn dot,
  Je njeri, e nuk je zot,
  Dhe kėtė ti mirė e di,
  Ndaj do japėsh llogari!

  Llogari nuk mė jep mua,
  S’mbarojnė llogaritė e tua,
  Populli ėshtė fuqi, thua,
  Jo pėr djallėzit e tua!

  E ē’tė them mė tepėr unė,
  Nuk dua tė zgjatem shumė,
  Ta thashė me vargje ēfarė desha,
  Kuptoje, kjo ėshtė e vėrteta!
  @cana

 8. #468
  i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,592

  Pėr: Danel Cana

  - VĖNDI PRET

  Katėr male ballė pėr ballė,
  Ndanin hidhėrimin!
  Tek kėmbėt lumi me valė,
  Mbushur lotė trishtimi!

  Rrinin malet tė menduar,
  S’duronin mėrgimin!
  Thuana lum, i dashur lumė,
  E ndjen hidhėrimin!

  Malet e mi, egėrsuar,
  S’po durojnė dot!
  Fshatrat rreth e rreth shikojnė,
  Dhe ju duken bosh!

  Njerzit ikėn, u larguan,
  Braktisėn vatan!
  Ikėn dhe nė kurbet shkuan,
  Ca nė qytet vanė!

  Dridhen malet, fushat qajnė,
  Qanė vendi im!
  Gurė e baltė, njė pyetje kanė,
  Largė, sa do rrinė?

  Rrinė malet ball pėr ballė,
  S’durojnė mėrgimin!
  Thuana lum, se jam nė hall,
  Kthena ti besimin!

  Rrallė, mė rrallė shikojmė tė dalė,
  Nga oxhaqet tym!
  Edhe veshėt rrallė na kapin,
  Ndonjė blegėrimė!

  Vetėm ujqėrit janė shtuar,
  I bardhė e i zi!
  Vetėm britma egėrrsirash,
  Na futen nė gji!

  Pyesin malet njėri tjetrin,
  Ku shkoi njerėzia!
  Ti o lum qė takon detin,
  Ngarkuar anija!

  A do kthehen tek vatani,
  Tek ky vend i bukur!
  Jetėn tonė me ta e ndanim,
  Na bėnin tė lumtur!
  @cana

 9. #469
  i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,592

  Pėr: Danel Cana

  - MEZI DOLI E VĖRTETA

  Kam njė brengė, njė tė fshehtė,
  Kur, ra loti mbi gavetė…
  Me fasulet, qė pėrvėlonin,
  Haja dhe sytė lotonin!

  Shkuan dyzet e pesė vjet plotė,
  Mė besoni...s’harroj dotė!
  Kjo ka ndodhur nė ushtri…
  Atėher isha djal i ri!

  Na kėrkonin disiplinė,
  Pėr ēdo gjė tė thoshe, mirė!
  Nuk pranonin diskutime,
  Unė dashuroja lirinė!

  Ishte njėfarė rregullore,
  Unė ēdo ditė e diskutoja!
  Kishte ligje, urdhėra qorre,
  Nuk bindesha ti zbatoja!

  Mė thėrrisnin nėpėr zyra,
  Komandant e komisar!
  Unė me fakte pėrsėrisja,
  Kėtu urdhėri duhet parė!

  Nuk je ti qė na mėson,
  Jemi ne qė urdhėrojmė!
  Kokėfort je, qė s’dėgjon,
  Ta shikosh ē’do tė punojmė!

  Mė besoni, rash nė hall,
  Dhe kisha gjetur belanė!
  Aq keq mė binin vėrdallė,
  Dhe veē dėnime mė dhanė!

  Edhe shokėve u thanė,
  Mua shtrėmbėr tė mė shihnin!
  Liridalje nuk mė dhanė,
  Gjithė shokėt venin, vinin!

  Kishte oficer qė ēmonin,
  Mendohesha si do bėja!
  Qė tė flisnin nuk guxonin,
  Unė vuaja, vetėm vuaja…

  Ishte njė kapter, servil,
  Qė shum keq mė ishte vėnė!
  Mbrapa krahėve tė mi,
  Nuk linte gjė pa thėnė!

  Nė burg donte tė mė mbyllte,
  Kėtė hapur e kish thėnė!
  Donte kokėn tė mė ulte,
  Po nė kurth si kisha rėnė!

  Kėto mendoja orė e ēast,
  Nuk gjeja zgjidhje tė drejtė!
  Ndaj rrodhėn lotėt me vrap,
  Edhe qava mbi gavetė!

  I bindur nė vete isha,
  Sepse mė luftonin kot!
  Gjashtė faqe letėr shkrova,
  Dhe e nisa pėr nė postė!

  Letrėn e shkrova gjithė natėn,
  Siē ma donte shpirti im!
  Komandantit mė suprem,
  I kėrkoja njė takim!

  Nuk vonoj, mbas dy ditėsh,
  Erdhi njė telefonatė!
  Unė edhe komisari,
  Tė paraqiteshim atje lartė!

  Nė alarm gjithė regjimenti,
  Oficer edhe ushtarė!
  O bobo tani ē’na gjeti,
  Thėrret komandanti i parė!

  Kush i del atij pėrpara,
  Gabimin tani e dinin!
  Ē’paske qėnė o Danel Cana...
  Tė shkoja vetė, nuk mė linin!

  Erdhi gazi ushtarak,
  Nga komiteti qėndror!
  Sekretar i Regjimentit,
  Letrėn e mori nė dorė!

  U mbush salla e kinemasė,
  Me ushtar dhe oficerė!
  Urgjent tė merrej njė masė,
  Se pėrgjigje duhej kthyerė!

  Letrėn hapur e lexuan,
  Unė dėgjoja edhe qaja!
  Kur pashė se tė drejtė mė dhanė,
  Atėherė veten dot se mbaja!

  Doli nė shesh e vėrteta,
  Dhe kurthet qė ishin ngritur!
  Dy vjet e gjysėm qė vuaja,
  Kėtė ditė e kisha pritur!

  Eh pastaj, mė pas shpėtova,
  Kapterin shpejt e pushuan!
  Pesėmbėdhjet ditė me leje shkova,
  Shpėtova dhe mė liruan!
  @cana
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Ali Baba Tepele : 27-02-2021 mė 15:53

Faqja 24 prej 24 FillimFillim ... 14222324

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •