Close
Faqja 24 prej 24 FillimFillim ... 14222324
Duke shfaqur rezultatin 461 deri 466 prej 466

Tema: Danel Cana

 1. #461
  i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,589

  Pėr: Danel Cana

  - AMAN VASILIKĖ

  Kėmba pėrmi kėmbė, nė ballkon mė rri,
  Aman Vasilikė, aman unė pėr ty!

  Nė dorė celularė, kapelen mbi sy,
  Aman Vasilikė, aman unė pėr ty!

  Flokun tėnd tė gjatė, se kishte njeri,
  Aman Vasilikė, aman unė pėr ty!

  Vaporėt qė shkonin shihje me dylbi,
  Aman vasilikė, aman unė pėr ty!

  Kur kaloja pranė, ma bėje me sy,
  Aman Vasilikė, aman unė pėr ty!

  Fustanin tė shkurtėr, hapur ndėnė gji,
  Aman Vasilikė, si do bėj pėr ty!

  Njė lule tė dhashė, buzėqeshe ti,
  Pėr ty Vasilikė, ndjejė dashuri!
  @cana

 2. #462
  i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,589

  Pėr: Danel Cana

  - MOS E BĖJ MĖ KEQ
  ( Tregim humoristik
  nė vargje)

  Njė herė, e njė kohė,
  Ndodhi nė njė fshat,
  Tek njė ēift i ri,
  Shkon njė mik pėr darkė!

  Ishte kohė dimri,
  Shtėpia ishte e re,
  I zoti shtėpisė,
  I ther njė sheleg!

  Miku dhe i zoti,
  Nė qoshe po rrinė,
  Zjarri nė oxhak,
  Uli nxehtėsinė!

  Grua, thotė i riu,
  Nė u bėftė mbarė,
  Bjerna njė kėrcu,
  Ta hedhim nė zjarr!

  Gruaja si flutur,
  Doli nė avlli,
  Me kėrcu nė dorė,
  Drejt oxhakut tė zi!

  Dhe u ulė nė gjunjė,
  Ta hidhte mė mirė,
  Kofshėt, nga zjarri,
  Ndritėn si pasqyrė!

  Burri qė e pa,
  S’diti si vepronte,
  Donte qė dhe miku,
  Tė mos e shikonte!

  Ndaj mikut i tha,
  Tė shikonte lartė,
  Se njė pikė e keqe,
  Rridhte ditė e natė!

  Shiko ore mik,
  Nuk paska mė keq,
  Nuk kam si tė hipi,
  Dua qė ta ndreq!

  Miku qė e kapi,
  Hallin, si pėr dreq,
  I tha:- Mos e bėj,
  Do ta bėsh mė keq!

  I zoti shtėpisė,
  Ca kongjij si yll,
  Ja ka hedhur gruas,
  Qė shalėt tė mbyllė!

  Gruaja, pa pritur,
  Se priste kėtė,
  Nxitimthi e ngritur,
  I shpėtoi njė…!

  Tė thashė, thotė miku,
  Do ta bėsh mė keq,
  Lėre fare pikėn,
  Kėtė kush e ndreq?
  @cana

 3. #463
  i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,589

  Pėr: Danel Cana

  - LULE ĒOBANESHA

  Njė tufė lule thėllėza,
  Ta bėra si dhuratė.
  Tė pashė nė ato rrėza,
  Kullosje dhėntė, pėllatė!

  Njė tufė bar fėllėnxe,
  Tė bardhė si bora!
  Sytė pak i ngrite,
  Dhe tė dridhej dora!

  Ēobankė mė ishe,
  Qė nga fėmijėria!
  Tė kujtohet mike,
  Shkonim nga korija!

  Kecėr edhe shqera,
  I kullosnim bashkė!
  Dhe kur ikte dielli,
  Ktheheshim nė fshat!

  Fshihej syri diellit,
  Ai syri i artė!
  Ne kur ndanim rrugėn,
  Pėrqafoheshim pakė!

  Ti merrje tė tuat,
  I ēoje pėrpara!
  Unė me sy tė ndiqja,
  Sa shkoje tek arra!

  Atje ktheje kokėn,
  Mė shikoje mua!
  Duke pėrshėndetur,
  Ikė, se tė dua!

  Nesėr ditė e re,
  Kur tė dalim prapė!
  Do marrė dhe pėr ty,
  Pakė bukė e gjalpė!

  Tani qė u rritėm,
  Nuk rrimė si dikur!
  Ti u bėre grua,
  Unė u bėra burrė!

  Hodhe shtat, u rrite,
  Por e bukur shumė!
  Fati im je ti,
  Fati yt jam unė!

  Ē’fat pret tė dalė,
  Dhe tė bėhesh nuse?
  Hajde tė, tė marrė,
  Me vello tė kuqe!

  Dy stane do bėjmė,
  Tė ēudisim fshanė!
  Njėri nė korije,
  Tjetri lart nė mal!

  Njėrin nė korije,
  Ėshtė pėr dimėrim!
  Tjetri lart nė mal,
  Tė jetė pėr verim!

  Pa do mbushet stani,
  Plotė me blegėrima!
  Zogjtė do jenė me ne,
  Kėngė e cicėrima!

  Unė me krrabė nė dorė,
  Ti gatuan nė stan!
  Do mbushet kasollja,
  Plotė me kapedanė!

  Plotė me kapedanė,
  Dhe kapedanesha!
  Unė levend ēobanė,
  Lule ēobanesha!
  @cana

 4. #464
  i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,589

  Pėr: Danel Cana

  - VAGALATI IM
  (kėngė)

  O Vagalati nė rrėzė,
  Fshati im ti je!
  Ē’mė ka marrė malli shumė,
  Qė tė vij atje!
  Vėndi ku shkova rininė,
  Mė i miri je!
  Mali, ēaj e trėndelinė,
  Pasuri i ke!
  Bijt e tu qė janė larguar,
  Aty zemra rreh!
  Mbushur pyje dhe kullota,
  Ē’bukuri mė ke!
  Gjethe, bar, kur vjen pranvera,
  Mbushur me kope!
  Tre Fshatrat e asaj ane,
  Lidhur me xhade!
  Malli mė ka marrė shumė,
  Qė tė jem atje!
  @cana

 5. #465
  i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,589

  Pėr: Danel Cana

  - DASHURIA ĖSHTĖ FEMĖR

  Amanė ethet asaj nate,
  Tė gjith pėr vete i mbajte!
  Gjuhė e pa dukshme e asaj flake,
  Mbėrthyer faqe mė faqe !

  Amanė se qėnka e thėnė,
  Ashtu dhe bota ėshtė zėnė!
  Nuk bėn dotė dielli pa hėnė,
  Herė e ndukur, herė e ngrėnė!

  Lind e para dashurija,
  Gjithēka pėr tė do ta lija!
  Nė dėborė me ty tė flija,
  Gjithė malin do ta shkrija!

  Ta shkrija malin tė tėrė,
  Amanė malli kur tė zėrė!
  Jep e merr, kurrė mos e lėrė,
  Zemra mbi zemėr tė flėrė!

  Tė flėrė zemra me zemėr,
  Se botės i ka dhėnė emėr!
  Gjaku qė mbajmė nė zemėr,
  Dashuria ėshtė femėr!
  @cana

 6. #466
  i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,589

  Pėr: Danel Cana

  - KUJTIME TĖ FĖMIRISĖ

  Vajta njė ditė me shqerra,
  Nuk kisha shumė!
  I lash kullosin nė ferra,
  Vetė rash nė gjumė!

  Kur u zgjova, hapa sytė,
  Shqerra s’po shikoja!
  Bobo, u bėra i dytė,
  S’di ku ti kėrkoja!

  Pas bregut, njė arė me grurė,
  Gjithė e gjelbėruar!
  Shqerrat kishin filluar punė,
  E kishin marrė shtruar!

  Nėna kishte dalė te bregu,
  Bėrtiste me shkumė!
  Vetėm nė mė harēė lartė,
  Ta rregulloj unė!

  Me vrap vajta dhe i mora,
  I nxora nga gruri,
  Nė shtėpi unė si do shkoja,
  Do kėrciste huri!

  Futa shqerrat nė kasolle,
  Vetė ndėjta jashtė!
  Pa afromu, thoshte nėna,
  Tė, tė puthė pakė!

  Ajo tu, e unė mė tutje,
  Dridhesha si pėndė!
  E dija, po tė mė zinte,
  Kishte dorė tė rėndė!

  Nga frika nuk vajta brėnda,
  Fshehur pas njė muri!
  Mu ngjit njė akrep te kėmba,
  Fshehur pas njė guri!

  Obobo, po ulėrija,
  Oh i ziu, kėmba!
  Tė thashė, mė bėrtiti nėna,
  Qė tė vije brėnda!

  Kėmba po mė dhėmbte shumė,
  Sa qaja me lot!
  Njė qepė tė shtypur mė vunė,
  Nuk duroja dotė!

  Gjyshja mė mori nė gji,
  Mos mė rrihte nėna!
  Nga tė ruhesha s’po di,
  Nga koka, a kėmba!

  Doktorr e spital nuk kishte,
  S’kishe ku tė shkoje!
  Ēfardo dhėmbje qė tė kishe,
  Duhet tė duroje!

  Doktorr, spital ishin largė,
  Njė ditė tė tėrė!
  Eh sa ishin marrė mė qafė,
  Veē pėr njė gjilpėrė!

  Ca ditė vuajta, ėnjtur kėmba,
  Nuk flija dot gjumė!
  Mezi ikja dhe ēaloja,
  Por mė shkoi nė fund!
  @cana

Faqja 24 prej 24 FillimFillim ... 14222324

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •