Close
Faqja 23 prej 39 FillimFillim ... 13212223242533 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 441 deri 460 prej 772

Tema: Danel Cana

 1. #441
  i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,894

  Pėr: Danel Cana

  - AH DOKTOR, DOKTOR

  Nė doktor njė ditė shkova,
  Ju hapa dhe i tregova,
  I Thashė, me fjalė tė rėnda,
  Njė zjarr mė digjte na brėnda!

  Doktori mė shikoj gjatė,
  Dhe mė shtriu nė krevatė.
  Mati zemėr e tension,
  Pastaj nė sy mė shikon!

  Nė do tė rrosh dhe ca mbi dhe;
  Hidhu, gjej njė vajzė tė re!
  Gjej njė vajzė pėr merak,
  Tė tė gudulisi pakė!

  Vajzėn doktori pėrmėndi,
  Mė iku zemra nga vėndi!
  Ah tė lutem, mė beson,
  Ne se kemi pėr zakon!

  Ndjenjat, mik, janė tė ēuditshme,
  S’janė si buka e pėrditėshme!
  Kushtoi mendjen kur i ndjejmė,
  Ndryshe ato do shpėrthejnė!

  Pėr tė shijuar dashurinė,
  Mbretėr kanė prishur pasurinė!
  Kaq tė them, unė si doktor,
  E ke vetė veten nė dorė!

  Ah doktorr, ē’ėshtė kjo marre,
  Ah, mos kisha ardhur fare!
  Mos u tall doktor me mua,
  Shpirtin tim se japė dot hua!

  Si doktor, tė them njė fjalė,
  E shikoj se ke njė hall!
  Dashuria more djalė,
  Nuk shtrohet nė spital!

  Nė do zemėr tė shėndoshė,
  Dashuria nuk ka moshė!
  Eshtė e bukur, e jo frikė,
  Flaka qė tė djeg nė shpirt!
  @cana

 2. #442
  i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,894

  Pėr: Danel Cana

  - I GJALLI GĖZON

  Iku dhe njė vit, e ēė pastaj?
  Se dolėn dy thinja mė tepėr!
  Me sytė e mėndjes, jetėn pėrlaj,
  Zhubrosur e grisur si letėr!

  Kaloi njė vit pa ndjerė, dhe ēė?
  U rritėm edhe njė vit mė shumė!
  Nga jeta hiē fare, s’kuptove gjė!
  Ca rrudha thellohen, lėnė gjurmė!

  Nė je i ri, do plakesh dhe ēė?
  Vitet askush nuk mund ti ndalė!
  Prap jetėn nė peshė, askush se vė,
  Se jeta ėshtė det me valė!

  Jetėn kalove me vuajtje, ēė?
  Do tė thonė se ishe pa fat!
  Nuk mė pėlqen, qė rrugėn ta lė,
  Ka kohė pėr gjumin e gjatė!

  Sikur fatin ta dije, dhe ēė?
  Ta dije se, ē’e priste njerinė!
  Tė drejtė tė kisha, tė zgjidhja njė,
  Pa tjetėr do zgjidhja dashurinė!

  Gabim nuk ėshtė tė zgjidhja, ēė?
  Ndonjė gjė qė s’bėhet nuk zgjodha!
  Gjumė tė bija, tė zgjuhesha me tė,
  Asgjė mė shumė s’do tė doja!

  Dhe ja, pa kuptuar vitet kalojnė,
  Kujtime mė shumė ne kemi!
  Nė fund tė fundit, kėtė gėzojmė,
  Pastaj, nė gjumė do jemi!
  @cana

 3. #443
  i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,894

  Pėr: Danel Cana

  - DIELLI I JETĖS

  Lėrmė tė, tė shijoj me ėndje,
  Ēdo pjesė tė trupit me dashuri!
  Do jem ilaē pėr zemrėn tėnde,
  Edhe dielli do jesh ti!

  Ēdo zemėr qė ka atė ndienjė,
  Ajo ėshtė dhe perėndi!
  Unė jam ilaē pėr zemrėn tėnde,
  Dielli pėr mua je ti!

  Kur dy zemra ndiejnė se duhen,
  Pėshpėrisin si fėmij!
  Njė yll tė ka lindur nėna,
  Dhe yjet bėjnė dashuri!

  Oh ē’buzė e ardhur, pėrvėluese,
  Qė vetė krijuesi e ka zili!
  Dhe trupi i bukur i njė perrije,
  Qė embėl ndjell nė amėshi!

  Dhe flok i bukur, derdhur mbi supe,
  Ah floku i ndritshėm, floku i zi!
  Rrethon fytyrėn, kurorė mėndafshi,
  Kalon dhe mbetet mitologji!

  Pėrdore kohėn, qė ikėn e tretet,
  Dhe mbushe zemrėn me dashuri!
  Se zemra ime, ilaē do mbetet,
  Dielli i jetės do mbetesh ti!
  @cana

 4. #444
  i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,894

  Pėr: Danel Cana

  - DHIJA PROSTITUTĖ
  (fabula)
  Dhija kabadhe, del nė rrugė,
  Do punonte prostitutė!
  Thotė gomari: - Ē’marifete!
  Merr njė gomaricė me vete!

  Ja kthen dhija, sy pėr sy:
  - S’tė pėlqekam unė ty?
  Tundė bishtin lehtė gomari,
  Pa i ngritur sytė nga bari!

  - Mė pėlqen, po nuk mė bėn...
  Mė vete mundimi dėm!
  - O gomar, shiko ēfarė cica,
  S’ma kalon dot gomarica!

  - Thotė edhe fjala e urtė:
  “ Ėshtė dhi, njė prostitutė”.
  @cana

 5. #445
  i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,894

  Pėr: Danel Cana

  - FRYMĖZIMI IM

  O shoqe fėmijėrisė,
  Qė nė ėndrra mbete!
  K'to vargje tė poezisė,
  Merri moj me vete!

  Hipur pelės kuqaloshe,
  Pa samar, a shalė!
  Unė kudo tė shoqėroja,
  Me njė kalė tė bardhė!

  Unė me kalė, e ti me pelė,
  Bashkė nė gurra shkonim!
  Mbajtur nė jelet e qafės,
  Sikur fluturonim!

  Ujėt e bollshėm rridhte zallit,
  Kalė e pelė freskonim!
  Dilnim tek buza e madhe,
  Gjithė fshatin shikonim!

  Shikonim arat e mbjella,
  Gjithė ē’jeshilonin!
  Kopeja faqes sė malit,
  Zile, kėmborė, dėgjonim!


  Rrinim pranė njeri tjetrit,
  Bashkė, tė pa djallėzuar!
  Me gjithė shpirtė, flisnim, qeshnim,
  Bukurinė e pėrmalluar!

  Uleshim te shkėmbi madh,
  Sytė nga pėrroi drejtonim,
  Zhurmė e ujit, shkumė bardhė,
  Zogjtė e korijes dėgjonim!

  Kohė e largėt, ka lėnė gjurmė,
  Fėmijėrinė gjithmonė e dua!
  Mendimet nė gjumė mė vunė,
  Si dhe bukuritė e tua!

  O vėndet e djalėrisė,
  O fshati nė Shėndėlli!
  Tė vij dua, tu shetisė,
  Frymėzimi im je ti!
  @cana

 6. #446
  i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,894

  Pėr: Danel Cana

  - TRĖNDAFILI NĖ DĖBORĖ

  Trėndafilin nė oborr,
  E gėnjeu e bardha borė!
  Dėborė e bardhė ē’e gėnjeu,
  Bukurinė ja rrėmbeu!

  Kur dėbor e ftohtė e puthi,
  Petalet e tij i rrudhi!
  Trėndafili sapo ēelur,
  Nga tė ftohtit ishte mbledhur!

  Shpesh kėshtu si trėndafili,
  Gėnjehet dhe dashuria!
  Ēel pa pritur nė tė ftohtė,
  Pastaj ngrin e s’mbahet dotė!
  @cana

 7. #447
  i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,894

  Pėr: Danel Cana

  - GJUHA E NĖNĖS

  Fluturojnė gėrmat e mija,
  Nga A-ja, deri te ZH-ja!
  Tė tridhjet e gjashtė tė mirat,
  Tė gjuhės qė mė dha Nėna!

  Vijnė qė nga lashtėsia,
  Historinė mbajnė brenda!
  Njohėn shumė “Bajloz tė zi”,
  Ti ndalonin, jua kish ėnda!

  Njė ligj e bėri Sulltani,
  Dhe Patriakanė, e shėnjta!
  Jo, nuk i donin tė lira,
  Ju dukeshin shumė tė rėnda!

  Jo, mor jo, s’ndalohet drita,
  Ėshtė gjuhė e perėndisė!
  Ato shkronjėza tė arta,
  Ja ka dhėnė njerėzisė!

  I dha sytė tė shikojė,
  I dha gjuhėn qė tė flasė!
  I dha gėrmat, tė kėndojė,
  Zėri i tijė tė buēas!

  Tė gjitha me dorė i zgjodhi,
  I mbolli nė Iliri!
  Dhe fara e shenjtė dolli,
  Hodhi rrėnjė nė Shqipėri!

  Kush se deshi, e pėrbuzi,
  Gjuhė e bukur, gjuha shqipe!
  Kurrė kokėn nuk e uli,
  Shkruajti njė histori drite!

  Po, mor po, po fluturojnė,
  Qė nga A-ja, gjer tek ZH-ja!
  Me asgjė nuk e ndėrrojė,
  Gjuhėn qė mė ka lėnė Nėna!
  @cana

 8. #448
  i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,894

  Pėr: Danel Cana

  - GĖZUAR NJĖ VJETORIN BENI

  Viti dy mij e njėzetė,
  Janar njezet e pesė...
  Vjen nė jetė, zemėr e gjyshit,
  Beni i bukur, plotė shėndet!

  Erdhi data njėzet e pesė,
  Sivjet mbush plotė njė vjeē!
  U rrite dhe mė i bukur,
  Nė kėmbė ecėn vetė!

  Mami babi tė kujdesin,
  Pėr ty nuk bėjnė gjumė!
  Tė lozin me ty, mezi presin,
  Tė gjithė tė duam shumė!

  Nė pėrvjetorin tėnd tė parė,
  Tė gjithė ne tė urojmė!
  Tė gėzosh jetėn tė gjatė,
  Pėr ty tė gjithė gėzojmė!

  Gėzuar njė vjetorin Beni,
  Gėzuar pėr gjithmonė,
  Gjyshi, gjyshja, tė duan shumė,
  Tė kemi zemrėn tonė.
  @cana

 9. #449
  i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,894

  Pėr: Danel Cana

  - LAJMĖTARE E PRANVERĖS

  Dallandyshe e vogėl-o
  Mbi dritaren time!
  Ē’mė zgjove nga gjumi,
  Plot me cicėrime!

  Me ato cicėrima,
  Fare mė hutove!
  Nė ėndėrr tė bukur isha,
  Nga gjumi mė zgjove!

  Ēdo vit pranė dritares,
  Vjen duke kėnduar!
  Kurrė s’mė tregove,
  Sa je dashuruar!

  Ti moj bisht gėrshėrė,
  O zogu i mirė!
  Njerzit shumė tė duan,
  Se je shpirt i lirė!

  Lajmėtare e pranverės,
  Je pėr njerėzimin!
  Shkonė nė vendet e ngrohta,
  Ti largohesh dimrit!

  Me jetėn e vajzės,
  Njerzit tė krahasojnė!
  Nė tjetėr fole lindin,
  Nė tjetėr fole shkojnė!

  Dallandyshe vogėl-o,
  Dale me ngadale!
  Kur i hap ti krahėt-o,
  Si vajzat hedh valle!
  @cana

 10. #450
  i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,894

  Pėr: Danel Cana

  - TĖ QETĖSOJ XHANĖ

  Veroja dhėntė nė male,
  Qysh duroja a i vrarė!
  Nuk mė shijonte gjė fare,
  Kisha kohė miken pa parė!

  Gjunjėt nuk mė bėnin fare,
  Nga brenda digjesha vetė!
  Flakė kisha marrė i tėri,
  Nuk zbriste nga dyzetė!

  Kisha kohė nė fshat pa zbritur,
  Tė gjitha dy a tre netė!
  Mė dukej njė kohė e gjatė,
  Pa parė “dashurin e shkretė”!

  Mė digjte njė mall na brėnda,
  Sikur s’do ta shihja kurrė,
  Ēobanėt me mua qeshnin,
  Mė thoshin:- Je i sėmurė!

  Dhe ja merrnim ndonjė kėnge,
  Darkave mbledhur te stani!
  I kėndonim dashurisė,
  Pėr tė qetėsuar xhanin!

  Dhe ja merrja me tė qarė,
  Shkonte kėnga vet i tretė!
  Me mėngė ēe fshija ballė,
  Dhe lotėt mė binin vetė!

  Si shpuzė mė digjej shtati,
  Tė gjithė ethet mė zunė!
  Kisha kohė pa dalė na fshati,
  Mėndja s’qėndronte gjėkundė!

  Ē’qėnka shokė, dashuria,
  Pa tė nuk mundė tė rroja!
  S’doja tė haja dhe pija,
  Vetėm buzė tė shijoja!

  Mezi prisja, qė tė vinte,
  Udhėn me sy e pėrpija!
  Dhe nė ardhtė, zemra e dinte,
  Njė natė me tė, tė rrija!

  Tė mbuloheshim me gunė,
  Dhe sharkun me flokė tė gjatė!
  Nė sy s’do tė vija gjumė,
  Sa tė dilte dielli artė!

  Pastaj ashtu pėrqafuar,
  Tė shkėmbenim ndonjė puthje!
  Kopenė si tė harruar,
  Ta ēoj na shullėri, tutje!

  Ta freskoje zemrėn time,
  Sa trupi tė bėhej akull!
  Me ngadalė buzėt lėpija,
  Si urrėl kosi nė shakull!

  Edhe esėll nė mėngjes,
  Tė pinim qumėsht nė kupė!
  Shkumėn e deles tė merrnim,
  Nga vedra, ulur nė gjunjė!

  Ti ngasėsh, moj mikja ime,
  Unė ti mjel, te syri shtrungės!
  Tė puth syrin e pėrhimtė,
  Faqet tė, ti laj me qumėsht!

  Dhe kėshtu ta ngremė folenė,
  Dhe ta mbushim plotė me zoēka!
  Dashuria tė na mbledhė,
  Ashtu, si zogjtė te klloēka!
  @cana

 11. #451
  i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,894

  Pėr: Danel Cana

  - ME SE TA KRAHASOSH POETIN

  Ti je si njė lule e bukur,
  Unė kthehem nė njė shi tė lehtė!
  Si gjaku nėpėr deje futur,
  Lėviz pa ndjerė, tė mbaj nė jetė!

  Mė mirė nga mua, ti moj lule,
  Nuk gjenė mė tė mirin poet!
  Tė kėndoj, nė gjunjė tė ulem,
  E nė gabofshė, si fllad tė prek!

  Dhe njė mijė vjet behar tė rrojmė,
  S’do gjesh ti, jo mbi kėtė tokė!
  Qė ty pa kushte tė, tė dojė,
  Dhe tė mbajė, kurorė mbi kokė!

  Eh, eh, ky shpirti i poetit,
  Qė me dallgėn krahasohet!
  Herė merr vrullė nė mes tė detit,
  Herė nė sipėrfaqe ēohet!

  Si deti kaltėr ky shpirt, tėrbuar,
  Dhe era nuk mė le tė qetė!
  Me erėn tėnde i dashuruar,
  Pa mua je, lule pa fletė!

  Si gjaku nėpėr deje futur,
  Lėviz pa ndjerė, nė jetė tė mbaj!
  Nuk gjen poet, ti moj lule,
  Qė tė kėndojė, edhe tė qaj!

  Me vrull i ēaj dallgėt e serta,
  Pėr ty moj era dashuri!
  Sado vėshtirė tė bėhet jeta,
  Beso tek mua dhe unė tek ty!
  @cana

 12. #452
  i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,894

  Pėr: Danel Cana

  - JETA S’ĖSHTĖ E KEQE

  Aman moj tė keqen-o,
  Pėr sy e pėr vetull-o!
  Tė gjitha do ndreqen-o,
  Vetėm mos mė thuaj jo!

  Aman mollė e pjekur-o,
  Zemėrėn mos ma ngacmo!
  Mė trete tė shkretin-o,
  Si ves e mėngjesit-o

  Moj mollė e pjekur nė degė,
  Afrohem e dot s’tė prekė!
  Nuk mė lė meraku shkretė,
  Nuk tė del, tė fal njė jetė!

  Tė keqen, aman aman,
  Gjej ilaē, mė bėj derman!
  Shpirtin varur ma mban,
  Herė mė puth e herė mė ndan!

  Tė betohem, lepe-peqe,
  Ashtu si e prishe, ndreqe!
  Zemrėn mos e mbaj nė leqe,
  Njė jetė kemi, s’ėshtė e keqe!
  @cana

 13. #453
  i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,894

  Pėr: Danel Cana

  - KULUMBRIA

  O kulumbrija me gjėmba,
  Nė buzė tė ledhit ke mbetur!
  Kokrrat kurrė su bėnė tė ėmbla,
  Tė tharta dhe pse e pjekur!

  Shiko moj shoqet e tua,
  Si i mbajnė njerzit pranė!
  Shiko dardhėn, mollė, e ftua,
  Sa fruta tė ėmbėl kanė!

  Shiko pakė qershinė, plakur,
  Qė pėrpara teje ēelė!
  Kokrrat tė kuqe si gjaku,
  Nga lulet e bardha delė!

  Ti ēel vonė lulet e bardha,
  Lajmėron se iku dimri!
  Bashkė me ty ēel edhe dardha,
  Bletėt me erėn i ndillni!

  Kulumbri, trupin me gjėmba,
  Edhe lulet plotė aromė!
  Vėrtet s’janė kokrra tė ėmbla,
  Por si ēajra tė shėronė!
  @cana

 14. #454
  i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,894

  Pėr: Danel Cana

  - NJĖ FIJE FLOKĖ

  Njė fije flokė tė artė, nga ty tė merrja,
  Sytė e mi tė qepja, tė mos shihja tjera!

  Kot kėrkoj doktorr, tė mė shėroj mua,
  Lidh e zgjidh magjinė, ato sytė e tua!

  Nata ikėn shpejtė dhe dita mė mėrzit,
  Bekuar kush tė rriti, tė mbajti nė gjitė!

  Bekuar qumėshti gjirit, qė tė rriti ty,
  Qanė shpirti i vrarė, tė puth ata sy!

  Me lajka dhe naze, mė flet e mė thua,
  Lajka qė mė ēmendin edhe shumė i dua!

  Njė fije mjafton, qė sytė e mi ti qepja,
  Njė jetė qė kam, gjysmėn do ta jepja!
  @cana

 15. #455
  i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,894

  Pėr: Danel Cana

  - JO NĖ VETMI

  Ku shkon natėn pa hėnė,
  Pa dritė dhe dashuri!
  Zemra ime tė kam thėnė,
  Do mbetesh nė vetmi!

  Hėnė, e bukur Hėnė,
  Ti syrin mos ma fshih!
  Pas resė mbushur shtėrngantė,
  Pret toka dhe deti i zi!

  Ah re e zezė ngarkuar,
  Qė dėborė hedh, a shi!
  Si shiu i zemrės time,
  Pa rreshtur bje gjithnji!

  Se jeta ėshtė e shkurtėr,
  Nuk ka pa vdekėsi!
  Fal pak nga bukuria,
  Pėr kohėn qė je i ri!

  Se mosha ikėn shpejtė,
  Vjenė koha pleqėri!
  Dhe zemra mė shumė ndjenė,
  Nevojė pėr dashuri!

  Ndaj zemėr tė kam thėnė,
  Pa dritė dhe dashuri!
  Nė jetė nuk duhet lėnė,
  Vetėm, nė borė dhe shi!
  @cana

 16. #456
  i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,894

  Pėr: Danel Cana

  - MBETĖM PĖRQAFUAR

  Trėndafili i egėrr ēeli,
  Aromė lėshon shumė!
  Pesė petale ka tė tėra,
  Ē’tė bėj me tė unė!

  Nė lulishten kėtu pranė,
  Trėndafil ka shumė!
  Kėpus nga njė pėr ēdo darkė,
  Dhe me tė fle gjumė!

  Njė drekė, u shtriva nė hije,
  Mbi barin e butė!
  Me njė trėndafil tė bukur,
  Vendosur mbi buzė!

  Dėgjova ca hapa pranė,
  Po prisja sy mbyllur!
  Hapa sytė me ngadalė,
  Pashė njė vajzė tė ulur!

  S’pata kohė tė pyes tepėr,
  Nga vjenė... si... kush je!
  Dorė e saj si njė petale,
  Pėr mbi buzė ma le!

  Sa s’mė ndaloj zemra fare,
  Mė shumė u afrua!
  Buzė e kuqe koēimare,
  Bėlbėzoi...tė dua!

  Djersė tė ftohta mbi ballė,
  Mė kishin mbuluar!
  E bukur ndodh shumė rrallė,
  Mbetėm pėrqafuar!
  @cana

 17. #457
  i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,894

  Pėr: Danel Cana

  - AFĖRDITA PERĖNDESH

  Afėrdita perėndeshė,
  Njė kurorė bukurie!
  Qėllonte atė qė deshė,
  Me shigjeta dashurie!

  Ėshtė yll i bukurisė,
  Ishte ligj fjala e saja!
  Kishte trupin qeparis,
  Edhe sisė tė mėdhaja!

  Syri saj dritė lėshonė,
  Errėsirėn do ta ndali!
  Sisa qumėshtė buronė,
  Njerėzimit qė t’ja fali!

  Kishte lindur pėr dashuri,
  Atė, shumė e dashuruan!
  Faethoni, djalė i ri,
  Nė puthje mbeti harruar!

  E bukura perėndeshė,
  Ylli i saj kur tė dali!
  Ēfarė pati, edhe desh,
  Tė gjitha botės ja fali!

  Afėrdita perėndeshė,
  Armė bukurin e kish!
  Ai mashkull qė e desh,
  Kishte lindur me kėmishė!

  Dhe vetė emri Afėrdita,
  Dritėn na e sjell mė afėr!
  Mbi kokė e kemi pėrdita,
  Na ndriēonė edhe natėn!
  @cana

 18. #458
  i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,894

  Pėr: Danel Cana

  - NGRIJI SYTĖ BOTA IME

  Det, or det, i zemrės sime,
  qė tė qetė nuk mė lė!
  Hallet, brenga, bėhen mal,
  rrugėn pėrpara ma zė!
  Ta qėlloj, ta vras tė keqen,
  qė mė fshihet nėpėr tė!
  Pastaj, shpirti qetėsuar,
  gjumė tė bjerė dhe tė flė!
  * * *
  Gjithė jetėn mbeti i varfėr,
  ai qė s’gėnjeu dot!
  Mbeti i ndershėm nė jetė,
  dhe pse mėndje pati plotė!
  Bėri “njė gomar” me shkollė,
  pėrmbi libra u tėkurrė!
  S’u pėrpoq tė gėnjej tjerėt,
  nga e drejta s’luajti kurrė!
  * * *
  Rrethuar nga tė pa ndershmit,
  ngritėn dallgė tė mėdha!
  Thoshin: “Budalli dhe ndershmėria,
  vetėm brirė qė nuk ka”!
  Sado qė tė sillesh mirė,
  bota nuk tė vlerėson!
  Ndaj pėrpiqu edhe ti,
  sillu si ata, mashtro!
  * * *
  Prit, o prit, o i uruar,
  bėje dhe ti zemrėn det!
  Kur ke mundėsi pėr mirė,
  pėrse botės i bėn keq!
  Dhe pastaj mė pėrbetohesh,
  perėndinė e ēon nė dreq!
  Sikur bota paska mbetur,
  qė i vetėm unė ta ndreq!
  * * *
  Ah, pse erdha, tė jetoj,
  nė k’tė botė tė sėmurė!
  Po ta dija, po tė mundja,
  nuk do kisha ardhur kurrė!
  Tė jetosh me njerėzimin,
  qėnka kaq shumė e vėshtirė!
  S’ka ndryshim nga pylli errėt,
  ku jeton njė egėrrsirė!
  * * *
  Egėrrsirrat, njėra-tjetrėn,
  vjedhin, shqyejnė pa mėshirė!
  Siē bėn dhe politikani,
  sado, njeri i veshur mirė!
  Dhe tė tjerėt rreth e rrotull,
  thjeshtė i quajnė tė aftė!
  Shtresė e ulėt, e pa ditur,
  qė duhet tė punoj pėr ta!
  * * *
  Ngriji sytė njėherė moj botė,
  dhe shikoj kėto dallime!
  Ashtu si rreh zemra jote,
  ashtu rreh dhe zemra ime!
  Ashtu si tek zemra jote,
  kurrė tė keqe si ke bėrė!
  Po ashtu, mendo tė tjerėt,
  dhe tė vuajnė mos i lėr!
  * * *
  Mos e lėr njė zemėr tjetėr,
  njė fėmijė qė tė vuaj!
  Gruan, nėnėn dhe fėmijėn,
  mos i bėj kurrė tė qaj!
  Loti tyre ėshtė i rėndė,
  edhe gurin ka thėrmuar!
  Njerzit kanė njė tė drejtė,
  tė jetojnė tė lumturuar!
  * * *
  @cana

 19. #459
  i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,894

  Pėr: Danel Cana

  - TĖ KEQEN E GUSHĖS
  (pėrpunuar pėr kėngė)

  Tė keqen e gushės - moj,
  qė gjerdanin mbanė!
  Diti zemra diti – moj,
  kur hodhi sevdanė!
  Jelekun e bukur - moj,
  peshqesh ty ta dhanė!
  U bubu na brėnda – moj,
  pėr ato qė mbanė!
  Jeleku me ruaza – moj,
  aman moj, ē’mbėshtjellė!
  Dy mollė tė arta – moj,
  tė pjekur nė degė!
  Ata flokė tė bukur – moj,
  ku ma lidh shaminė!
  Tregoma adresėn – moj,
  ku e ke shtėpinė!
  Tė trokas te porta – moj
  tė shpreh dashurinė!
  Tė mė japėsh faqen – moj,
  buzėn si shpėrblim!
  @cana

 20. #460
  i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,894

  Pėr: Danel Cana

  - TA KALOJMĖ JETĖN TĖ DY
  (kėngė)
  - Njė ditė nga fshati dola,
  Koha ishte bukuri!
  Nė portė doli mes holla,
  Floku pėr’mi gjoks ē’i rri!
  Njė tufė lule i ēova,
  Ajo se shikon me sy!
  Merre moj tu thaftė dora,
  Nuk beson nė dashuri!
  Pritėm vashė se tė dua,
  Mos paēa dritėn nė sy!
  Lejen prindėt ma kanė dhėnė,
  Tė marr njė vajzė si ty!
  Unė beqar ti pa martuar,
  Ta bashkojmė jetėn tė dy!
  - Mė pėlqen o djalė tė dua,
  Zemra mė mbeti te ty!
  Hajde folė me babanė,
  Ta kalojmė jetėn tė dy!
  @cana

Faqja 23 prej 39 FillimFillim ... 13212223242533 ... FunditFundit

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •