Close
Faqja 23 prej 23 FillimFillim ... 13212223
Duke shfaqur rezultatin 441 deri 450 prej 450

Tema: Danel Cana

 1. #441
  i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,573
  Faleminderit
  3
  41 falenderime nė 39 postime

  Pėr: Danel Cana

  - AH DOKTOR, DOKTOR

  Nė doktor njė ditė shkova,
  Ju hapa dhe i tregova,
  I Thashė, me fjalė tė rėnda,
  Njė zjarr mė digjte na brėnda!

  Doktori mė shikoj gjatė,
  Dhe mė shtriu nė krevatė.
  Mati zemėr e tension,
  Pastaj nė sy mė shikon!

  Nė do tė rrosh dhe ca mbi dhe;
  Hidhu, gjej njė vajzė tė re!
  Gjej njė vajzė pėr merak,
  Tė tė gudulisi pakė!

  Vajzėn doktori pėrmėndi,
  Mė iku zemra nga vėndi!
  Ah tė lutem, mė beson,
  Ne se kemi pėr zakon!

  Ndjenjat, mik, janė tė ēuditshme,
  S’janė si buka e pėrditėshme!
  Kushtoi mendjen kur i ndjejmė,
  Ndryshe ato do shpėrthejnė!

  Pėr tė shijuar dashurinė,
  Mbretėr kanė prishur pasurinė!
  Kaq tė them, unė si doktor,
  E ke vetė veten nė dorė!

  Ah doktorr, ē’ėshtė kjo marre,
  Ah, mos kisha ardhur fare!
  Mos u tall doktor me mua,
  Shpirtin tim se japė dot hua!

  Si doktor, tė them njė fjalė,
  E shikoj se ke njė hall!
  Dashuria more djalė,
  Nuk shtrohet nė spital!

  Nė do zemėr tė shėndoshė,
  Dashuria nuk ka moshė!
  Eshtė e bukur, e jo frikė,
  Flaka qė tė djeg nė shpirt!
  @cana

 2. #442
  i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,573
  Faleminderit
  3
  41 falenderime nė 39 postime

  Pėr: Danel Cana

  - I GJALLI GĖZON

  Iku dhe njė vit, e ēė pastaj?
  Se dolėn dy thinja mė tepėr!
  Me sytė e mėndjes, jetėn pėrlaj,
  Zhubrosur e grisur si letėr!

  Kaloi njė vit pa ndjerė, dhe ēė?
  U rritėm edhe njė vit mė shumė!
  Nga jeta hiē fare, s’kuptove gjė!
  Ca rrudha thellohen, lėnė gjurmė!

  Nė je i ri, do plakesh dhe ēė?
  Vitet askush nuk mund ti ndalė!
  Prap jetėn nė peshė, askush se vė,
  Se jeta ėshtė det me valė!

  Jetėn kalove me vuajtje, ēė?
  Do tė thonė se ishe pa fat!
  Nuk mė pėlqen, qė rrugėn ta lė,
  Ka kohė pėr gjumin e gjatė!

  Sikur fatin ta dije, dhe ēė?
  Ta dije se, ē’e priste njerinė!
  Tė drejtė tė kisha, tė zgjidhja njė,
  Pa tjetėr do zgjidhja dashurinė!

  Gabim nuk ėshtė tė zgjidhja, ēė?
  Ndonjė gjė qė s’bėhet nuk zgjodha!
  Gjumė tė bija, tė zgjuhesha me tė,
  Asgjė mė shumė s’do tė doja!

  Dhe ja, pa kuptuar vitet kalojnė,
  Kujtime mė shumė ne kemi!
  Nė fund tė fundit, kėtė gėzojmė,
  Pastaj, nė gjumė do jemi!
  @cana

 3. #443
  i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,573
  Faleminderit
  3
  41 falenderime nė 39 postime

  Pėr: Danel Cana

  - DIELLI I JETĖS

  Lėrmė tė, tė shijoj me ėndje,
  Ēdo pjesė tė trupit me dashuri!
  Do jem ilaē pėr zemrėn tėnde,
  Edhe dielli do jesh ti!

  Ēdo zemėr qė ka atė ndienjė,
  Ajo ėshtė dhe perėndi!
  Unė jam ilaē pėr zemrėn tėnde,
  Dielli pėr mua je ti!

  Kur dy zemra ndiejnė se duhen,
  Pėshpėrisin si fėmij!
  Njė yll tė ka lindur nėna,
  Dhe yjet bėjnė dashuri!

  Oh ē’buzė e ardhur, pėrvėluese,
  Qė vetė krijuesi e ka zili!
  Dhe trupi i bukur i njė perrije,
  Qė embėl ndjell nė amėshi!

  Dhe flok i bukur, derdhur mbi supe,
  Ah floku i ndritshėm, floku i zi!
  Rrethon fytyrėn, kurorė mėndafshi,
  Kalon dhe mbetet mitologji!

  Pėrdore kohėn, qė ikėn e tretet,
  Dhe mbushe zemrėn me dashuri!
  Se zemra ime, ilaē do mbetet,
  Dielli i jetės do mbetesh ti!
  @cana

 4. #444
  i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,573
  Faleminderit
  3
  41 falenderime nė 39 postime

  Pėr: Danel Cana

  - DHIJA PROSTITUTĖ
  (fabula)
  Dhija kabadhe, del nė rrugė,
  Do punonte prostitutė!
  Thotė gomari: - Ē’marifete!
  Merr njė gomaricė me vete!

  Ja kthen dhija, sy pėr sy:
  - S’tė pėlqekam unė ty?
  Tundė bishtin lehtė gomari,
  Pa i ngritur sytė nga bari!

  - Mė pėlqen, po nuk mė bėn...
  Mė vete mundimi dėm!
  - O gomar, shiko ēfarė cica,
  S’ma kalon dot gomarica!

  - Thotė edhe fjala e urtė:
  “ Ėshtė dhi, njė prostitutė”.
  @cana

 5. #445
  i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,573
  Faleminderit
  3
  41 falenderime nė 39 postime

  Pėr: Danel Cana

  - FRYMĖZIMI IM

  O shoqe fėmijėrisė,
  Qė nė ėndrra mbete!
  K'to vargje tė poezisė,
  Merri moj me vete!

  Hipur pelės kuqaloshe,
  Pa samar, a shalė!
  Unė kudo tė shoqėroja,
  Me njė kalė tė bardhė!

  Unė me kalė, e ti me pelė,
  Bashkė nė gurra shkonim!
  Mbajtur nė jelet e qafės,
  Sikur fluturonim!

  Ujėt e bollshėm rridhte zallit,
  Kalė e pelė freskonim!
  Dilnim tek buza e madhe,
  Gjithė fshatin shikonim!

  Shikonim arat e mbjella,
  Gjithė ē’jeshilonin!
  Kopeja faqes sė malit,
  Zile, kėmborė, dėgjonim!


  Rrinim pranė njeri tjetrit,
  Bashkė, tė pa djallėzuar!
  Me gjithė shpirtė, flisnim, qeshnim,
  Bukurinė e pėrmalluar!

  Uleshim te shkėmbi madh,
  Sytė nga pėrroi drejtonim,
  Zhurmė e ujit, shkumė bardhė,
  Zogjtė e korijes dėgjonim!

  Kohė e largėt, ka lėnė gjurmė,
  Fėmijėrinė gjithmonė e dua!
  Mendimet nė gjumė mė vunė,
  Si dhe bukuritė e tua!

  O vėndet e djalėrisė,
  O fshati nė Shėndėlli!
  Tė vij dua, tu shetisė,
  Frymėzimi im je ti!
  @cana

 6. #446
  i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,573
  Faleminderit
  3
  41 falenderime nė 39 postime

  Pėr: Danel Cana

  - TRĖNDAFILI NĖ DĖBORĖ

  Trėndafilin nė oborr,
  E gėnjeu e bardha borė!
  Dėborė e bardhė ē’e gėnjeu,
  Bukurinė ja rrėmbeu!

  Kur dėbor e ftohtė e puthi,
  Petalet e tij i rrudhi!
  Trėndafili sapo ēelur,
  Nga tė ftohtit ishte mbledhur!

  Shpesh kėshtu si trėndafili,
  Gėnjehet dhe dashuria!
  Ēel pa pritur nė tė ftohtė,
  Pastaj ngrin e s’mbahet dotė!
  @cana

 7. #447
  i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,573
  Faleminderit
  3
  41 falenderime nė 39 postime

  Pėr: Danel Cana

  - GJUHA E NĖNĖS

  Fluturojnė gėrmat e mija,
  Nga A-ja, deri te ZH-ja!
  Tė tridhjet e gjashtė tė mirat,
  Tė gjuhės qė mė dha Nėna!

  Vijnė qė nga lashtėsia,
  Historinė mbajnė brenda!
  Njohėn shumė “Bajloz tė zi”,
  Ti ndalonin, jua kish ėnda!

  Njė ligj e bėri Sulltani,
  Dhe Patriakanė, e shėnjta!
  Jo, nuk i donin tė lira,
  Ju dukeshin shumė tė rėnda!

  Jo, mor jo, s’ndalohet drita,
  Ėshtė gjuhė e perėndisė!
  Ato shkronjėza tė arta,
  Ja ka dhėnė njerėzisė!

  I dha sytė tė shikojė,
  I dha gjuhėn qė tė flasė!
  I dha gėrmat, tė kėndojė,
  Zėri i tijė tė buēas!

  Tė gjitha me dorė i zgjodhi,
  I mbolli nė Iliri!
  Dhe fara e shenjtė dolli,
  Hodhi rrėnjė nė Shqipėri!

  Kush se deshi, e pėrbuzi,
  Gjuhė e bukur, gjuha shqipe!
  Kurrė kokėn nuk e uli,
  Shkruajti njė histori drite!

  Po, mor po, po fluturojnė,
  Qė nga A-ja, gjer tek ZH-ja!
  Me asgjė nuk e ndėrrojė,
  Gjuhėn qė mė ka lėnė Nėna!
  @cana

 8. #448
  i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,573
  Faleminderit
  3
  41 falenderime nė 39 postime

  Pėr: Danel Cana

  - GĖZUAR NJĖ VJETORIN BENI

  Viti dy mij e njėzetė,
  Janar njezet e pesė...
  Vjen nė jetė, zemėr e gjyshit,
  Beni i bukur, plotė shėndet!

  Erdhi data njėzet e pesė,
  Sivjet mbush plotė njė vjeē!
  U rrite dhe mė i bukur,
  Nė kėmbė ecėn vetė!

  Mami babi tė kujdesin,
  Pėr ty nuk bėjnė gjumė!
  Tė lozin me ty, mezi presin,
  Tė gjithė tė duam shumė!

  Nė pėrvjetorin tėnd tė parė,
  Tė gjithė ne tė urojmė!
  Tė gėzosh jetėn tė gjatė,
  Pėr ty tė gjithė gėzojmė!

  Gėzuar njė vjetorin Beni,
  Gėzuar pėr gjithmonė,
  Gjyshi, gjyshja, tė duan shumė,
  Tė kemi zemrėn tonė.
  @cana

 9. #449
  i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,573
  Faleminderit
  3
  41 falenderime nė 39 postime

  Pėr: Danel Cana

  - LAJMĖTARE E PRANVERĖS

  Dallandyshe e vogėl-o
  Mbi dritaren time!
  Ē’mė zgjove nga gjumi,
  Plot me cicėrime!

  Me ato cicėrima,
  Fare mė hutove!
  Nė ėndėrr tė bukur isha,
  Nga gjumi mė zgjove!

  Ēdo vit pranė dritares,
  Vjen duke kėnduar!
  Kurrė s’mė tregove,
  Sa je dashuruar!

  Ti moj bisht gėrshėrė,
  O zogu i mirė!
  Njerzit shumė tė duan,
  Se je shpirt i lirė!

  Lajmėtare e pranverės,
  Je pėr njerėzimin!
  Shkonė nė vendet e ngrohta,
  Ti largohesh dimrit!

  Me jetėn e vajzės,
  Njerzit tė krahasojnė!
  Nė tjetėr fole lindin,
  Nė tjetėr fole shkojnė!

  Dallandyshe vogėl-o,
  Dale me ngadale!
  Kur i hap ti krahėt-o,
  Si vajzat hedh valle!
  @cana

 10. #450
  i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,573
  Faleminderit
  3
  41 falenderime nė 39 postime

  Pėr: Danel Cana

  - TĖ QETĖSOJ XHANĖ

  Veroja dhėntė nė male,
  Qysh duroja a i vrarė!
  Nuk mė shijonte gjė fare,
  Kisha kohė miken pa parė!

  Gjunjėt nuk mė bėnin fare,
  Nga brenda digjesha vetė!
  Flakė kisha marrė i tėri,
  Nuk zbriste nga dyzetė!

  Kisha kohė nė fshat pa zbritur,
  Tė gjitha dy a tre netė!
  Mė dukej njė kohė e gjatė,
  Pa parė “dashurin e shkretė”!

  Mė digjte njė mall na brėnda,
  Sikur s’do ta shihja kurrė,
  Ēobanėt me mua qeshnin,
  Mė thoshin:- Je i sėmurė!

  Dhe ja merrnim ndonjė kėnge,
  Darkave mbledhur te stani!
  I kėndonim dashurisė,
  Pėr tė qetėsuar xhanin!

  Dhe ja merrja me tė qarė,
  Shkonte kėnga vet i tretė!
  Me mėngė ēe fshija ballė,
  Dhe lotėt mė binin vetė!

  Si shpuzė mė digjej shtati,
  Tė gjithė ethet mė zunė!
  Kisha kohė pa dalė na fshati,
  Mėndja s’qėndronte gjėkundė!

  Ē’qėnka shokė, dashuria,
  Pa tė nuk mundė tė rroja!
  S’doja tė haja dhe pija,
  Vetėm buzė tė shijoja!

  Mezi prisja, qė tė vinte,
  Udhėn me sy e pėrpija!
  Dhe nė ardhtė, zemra e dinte,
  Njė natė me tė, tė rrija!

  Tė mbuloheshim me gunė,
  Dhe sharkun me flokė tė gjatė!
  Nė sy s’do tė vija gjumė,
  Sa tė dilte dielli artė!

  Pastaj ashtu pėrqafuar,
  Tė shkėmbenim ndonjė puthje!
  Kopenė si tė harruar,
  Ta ēoj na shullėri, tutje!

  Ta freskoje zemrėn time,
  Sa trupi tė bėhej akull!
  Me ngadalė buzėt lėpija,
  Si urrėl kosi nė shakull!

  Edhe esėll nė mėngjes,
  Tė pinim qumėsht nė kupė!
  Shkumėn e deles tė merrnim,
  Nga vedra, ulur nė gjunjė!

  Ti ngasėsh, moj mikja ime,
  Unė ti mjel, te syri shtrungės!
  Tė puth syrin e pėrhimtė,
  Faqet tė, ti laj me qumėsht!

  Dhe kėshtu ta ngremė folenė,
  Dhe ta mbushim plotė me zoēka!
  Dashuria tė na mbledhė,
  Ashtu, si zogjtė te klloēka!
  @cana

Faqja 23 prej 23 FillimFillim ... 13212223

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •