Close
Faqja 23 prej 23 FillimFillim ... 13212223
Duke shfaqur rezultatin 441 deri 445 prej 445

Tema: Danel Cana

 1. #441
  i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,568
  Faleminderit
  3
  41 falenderime nė 39 postime

  Pėr: Danel Cana

  - AH DOKTOR, DOKTOR

  Nė doktor njė ditė shkova,
  Ju hapa dhe i tregova,
  I Thashė, me fjalė tė rėnda,
  Njė zjarr mė digjte na brėnda!

  Doktori mė shikoj gjatė,
  Dhe mė shtriu nė krevatė.
  Mati zemėr e tension,
  Pastaj nė sy mė shikon!

  Nė do tė rrosh dhe ca mbi dhe;
  Hidhu, gjej njė vajzė tė re!
  Gjej njė vajzė pėr merak,
  Tė tė gudulisi pakė!

  Vajzėn doktori pėrmėndi,
  Mė iku zemra nga vėndi!
  Ah tė lutem, mė beson,
  Ne se kemi pėr zakon!

  Ndjenjat, mik, janė tė ēuditshme,
  S’janė si buka e pėrditėshme!
  Kushtoi mendjen kur i ndjejmė,
  Ndryshe ato do shpėrthejnė!

  Pėr tė shijuar dashurinė,
  Mbretėr kanė prishur pasurinė!
  Kaq tė them, unė si doktor,
  E ke vetė veten nė dorė!

  Ah doktorr, ē’ėshtė kjo marre,
  Ah, mos kisha ardhur fare!
  Mos u tall doktor me mua,
  Shpirtin tim se japė dot hua!

  Si doktor, tė them njė fjalė,
  E shikoj se ke njė hall!
  Dashuria more djalė,
  Nuk shtrohet nė spital!

  Nė do zemėr tė shėndoshė,
  Dashuria nuk ka moshė!
  Eshtė e bukur, e jo frikė,
  Flaka qė tė djeg nė shpirt!
  @cana

 2. #442
  i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,568
  Faleminderit
  3
  41 falenderime nė 39 postime

  Pėr: Danel Cana

  - I GJALLI GĖZON

  Iku dhe njė vit, e ēė pastaj?
  Se dolėn dy thinja mė tepėr!
  Me sytė e mėndjes, jetėn pėrlaj,
  Zhubrosur e grisur si letėr!

  Kaloi njė vit pa ndjerė, dhe ēė?
  U rritėm edhe njė vit mė shumė!
  Nga jeta hiē fare, s’kuptove gjė!
  Ca rrudha thellohen, lėnė gjurmė!

  Nė je i ri, do plakesh dhe ēė?
  Vitet askush nuk mund ti ndalė!
  Prap jetėn nė peshė, askush se vė,
  Se jeta ėshtė det me valė!

  Jetėn kalove me vuajtje, ēė?
  Do tė thonė se ishe pa fat!
  Nuk mė pėlqen, qė rrugėn ta lė,
  Ka kohė pėr gjumin e gjatė!

  Sikur fatin ta dije, dhe ēė?
  Ta dije se, ē’e priste njerinė!
  Tė drejtė tė kisha, tė zgjidhja njė,
  Pa tjetėr do zgjidhja dashurinė!

  Gabim nuk ėshtė tė zgjidhja, ēė?
  Ndonjė gjė qė s’bėhet nuk zgjodha!
  Gjumė tė bija, tė zgjuhesha me tė,
  Asgjė mė shumė s’do tė doja!

  Dhe ja, pa kuptuar vitet kalojnė,
  Kujtime mė shumė ne kemi!
  Nė fund tė fundit, kėtė gėzojmė,
  Pastaj, nė gjumė do jemi!
  @cana

 3. #443
  i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,568
  Faleminderit
  3
  41 falenderime nė 39 postime

  Pėr: Danel Cana

  - DIELLI I JETĖS

  Lėrmė tė, tė shijoj me ėndje,
  Ēdo pjesė tė trupit me dashuri!
  Do jem ilaē pėr zemrėn tėnde,
  Edhe dielli do jesh ti!

  Ēdo zemėr qė ka atė ndienjė,
  Ajo ėshtė dhe perėndi!
  Unė jam ilaē pėr zemrėn tėnde,
  Dielli pėr mua je ti!

  Kur dy zemra ndiejnė se duhen,
  Pėshpėrisin si fėmij!
  Njė yll tė ka lindur nėna,
  Dhe yjet bėjnė dashuri!

  Oh ē’buzė e ardhur, pėrvėluese,
  Qė vetė krijuesi e ka zili!
  Dhe trupi i bukur i njė perrije,
  Qė embėl ndjell nė amėshi!

  Dhe flok i bukur, derdhur mbi supe,
  Ah floku i ndritshėm, floku i zi!
  Rrethon fytyrėn, kurorė mėndafshi,
  Kalon dhe mbetet mitologji!

  Pėrdore kohėn, qė ikėn e tretet,
  Dhe mbushe zemrėn me dashuri!
  Se zemra ime, ilaē do mbetet,
  Dielli i jetės do mbetesh ti!
  @cana

 4. #444
  i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,568
  Faleminderit
  3
  41 falenderime nė 39 postime

  Pėr: Danel Cana

  - DHIJA PROSTITUTĖ
  (fabula)
  Dhija kabadhe, del nė rrugė,
  Do punonte prostitutė!
  Thotė gomari: - Ē’marifete!
  Merr njė gomaricė me vete!

  Ja kthen dhija, sy pėr sy:
  - S’tė pėlqekam unė ty?
  Tundė bishtin lehtė gomari,
  Pa i ngritur sytė nga bari!

  - Mė pėlqen, po nuk mė bėn...
  Mė vete mundimi dėm!
  - O gomar, shiko ēfarė cica,
  S’ma kalon dot gomarica!

  - Thotė edhe fjala e urtė:
  “ Ėshtė dhi, njė prostitutė”.
  @cana

 5. #445
  i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,568
  Faleminderit
  3
  41 falenderime nė 39 postime

  Pėr: Danel Cana

  - FRYMĖZIMI IM

  O shoqe fėmijėrisė,
  Qė nė ėndrra mbete!
  K'to vargje tė poezisė,
  Merri moj me vete!

  Hipur pelės kuqaloshe,
  Pa samar, a shalė!
  Unė kudo tė shoqėroja,
  Me njė kalė tė bardhė!

  Unė me kalė, e ti me pelė,
  Bashkė nė gurra shkonim!
  Mbajtur nė jelet e qafės,
  Sikur fluturonim!

  Ujėt e bollshėm rridhte zallit,
  Kalė e pelė freskonim!
  Dilnim tek buza e madhe,
  Gjithė fshatin shikonim!

  Shikonim arat e mbjella,
  Gjithė ē’jeshilonin!
  Kopeja faqes sė malit,
  Zile, kėmborė, dėgjonim!


  Rrinim pranė njeri tjetrit,
  Bashkė, tė pa djallėzuar!
  Me gjithė shpirtė, flisnim, qeshnim,
  Bukurinė e pėrmalluar!

  Uleshim te shkėmbi madh,
  Sytė nga pėrroi drejtonim,
  Zhurmė e ujit, shkumė bardhė,
  Zogjtė e korijes dėgjonim!

  Kohė e largėt, ka lėnė gjurmė,
  Fėmijėrinė gjithmonė e dua!
  Mendimet nė gjumė mė vunė,
  Si dhe bukuritė e tua!

  O vėndet e djalėrisė,
  O fshati nė Shėndėlli!
  Tė vij dua, tu shetisė,
  Frymėzimi im je ti!
  @cana

Faqja 23 prej 23 FillimFillim ... 13212223

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •