Close
Faqja 22 prej 37 FillimFillim ... 12202122232432 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 421 deri 440 prej 729

Tema: Danel Cana

 1. #421
  i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,851

  Pėr: Danel Cana

  - MENDONI O SHQIPĖTARĖ

  Rrija vetėm, i menduar,
  Pėr vendin me halle shumė!
  Dhe bilbili qė mė zgjonte,
  Mė shumė mė vinte nė gjumė!

  Kėtė gjeta, qė kur linda,
  Tė coptuar Shqipėrinė!
  U ēudita dhe u binda,
  Kur mėsova historinė!

  Shumė luftra ka kaluar,
  Dhe armiq e shkelėn shumė!
  Bijt e tij me forcė ja muar,
  Edhe nėnat s’bėnin gjumė!

  Vendin nė copa e ndanė,
  Edhe kombin gjithashtu!
  Nė gjashtė copa e lanė,
  I njėjti gjak, e njėjta gjuhė!

  Mė nj’anė rrija menduar,
  Vendi im, me halle shumė!
  Gjuhė bukur, e kulluar,
  Bilbilin dot s’ma pėrzunė!

  Tė vėrtetėn se tret dheu,
  Gjuha qė mė pėrket mua!
  Armiku kurrė s’ma pėlqeu,
  Mė shumė u lartėsua!

  Qė kur linda kėtė gjeta,
  Fėmijve ua trashėgova!
  Vetėm kjo ėshtė e vėrteta,
  Sado tė tjera mėsova!

  Gjuha, gjaku na mban gjallė,
  E veēanta jonė si komb!
  Shqiptarėt vėllezėr janė,
  Kudo ndodhen nėpėr botė!
  @cana

 2. #422
  i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,851

  Pėr: Danel Cana

  - BANDILLIN E MARRTĖ LUMI
  (kėngė grarishte, dashurie)

  Njė zemėr varej tek gjiri,
  moj aman, aman!
  Larė me ujė floriri,
  moj aman, aman!
  Nė mes njė gurė xhevairi,
  moj aman, aman!
  Dhuratė ta bėri bandilli,
  moj aman, aman!
  Bandillin e marrtė lumi,
  moj aman, aman!
  Aman, mos e zgjuaj nga gjumi,
  moj aman, aman!
  Tė rrėmbeu edhe humbi,
  moj aman, aman!
  Tė bėri me krahė pėllumbi,
  moj aman, aman!
  Rroba tė reja tė bleu,
  moj aman, aman!
  Me njė puthje ta shpėrbleu,
  moj aman, aman!
  Bandillin e marrtė era,
  moj aman, aman!
  Tė ndau nga shoqet e tjera,
  moj aman, aman!
  Rėntė bora ta mbulojė,
  moj aman, aman!
  Me sheqerka tė mėsojė,
  moj aman, aman!
  Rėntė dielli e ndriēoftė,
  moj aman, aman!
  Dashuria lulėzoftė,
  moj aman, aman!
  @cana

 3. #423
  i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,851

  Pėr: Danel Cana

  - PAQEDASHĖS MBETEMI

  Sa herė do ngrihesh ti o botė,
  Mė thuaj pra, sa herė?
  Kundėr vendit dhe timit kombė,
  Unė maskėn do ta ējerr!

  Sa herė do futėsh ti turinjtė,
  Atje ku nuk tė ftojnė!
  Gjithmon ke parė, se kombi im,
  I ka tė gjithė heronj!

  Dhe mos u kap me njė e dy,
  Qė s’kanė gjak nė damarė!
  Se vendi im, shumė mirė e di,
  U jep veē vend pėr varr!

  Nuk do shumė kohė, qė ta mėsosh,
  Dhe ti botė tė vėrtetėn!
  Lirinė s’ta falin, do ta fitosh,
  Prandaj e mbrojmė me jetėn!

  E duam vendin dhe lirinė,
  Prandaj dhe e mbrojmė!
  Kurrė nuk ushqyem armiqėsinė,
  Armiqtė na tepėrojnė!

  E ē’tė tė them o botė e madhe,
  Ti veshėt po i mbyll!
  Nė qiell ku yjet hedhin valle,
  Secili ka njė yll!

  Ashtu si yjet, qoftė njerėzimi,
  Tė lirė, pa ngatėrruar!
  Gjithkush tė rrojė nė vend tė tija,
  Pa luftė pėr ta pushtuar!

  Historia shėnon ēdo ditė,
  Ah, jo s’qenka e thėnė!
  Nga vendi im i mbajnė sytė,
  Armiqtė tė qetė se lėnė!

  Ne paqedashės kemi qėnė,
  Dhe mbetemi gjithmonė!
  Tė keqe kurrė si deshėm tjetrit,
  Duam tokėn tonė!
  @cana

 4. #424
  i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,851

  Pėr: Danel Cana

  - DIELLI PĖR MBI KRYE

  Ē’ėshtė perėndia, zot i gjithėsis?
  Ėshtė njerėzia, jemi ne tė gjithė!

  Ē’ėshtė zoti madh, perėndia jonė?
  Ėshtė gjithė natyra, bota qė rrethon!

  Zot ėshtė gjithėsia, ēdo gjė qė shikon,
  Ėshtė Dielli jonė, qė botėn ndriēon!

  Ē’ėshtė zot i pa dukshėm, qė nuk flėka gjumė?
  Edhe njerzit grinden, kush falet mė shumė!

  Kush e do mė shumė, unė apo ti?
  Prit o i uruar, ėshtė njė perėndi!

  Ėshtė dielli mbi krye, njėlloj ndriēon,
  Njerzit bėjnė gabime, ai nuk gabon!

  Oh, hajde gjeja anėn, s’jemi vetėm ne,
  Tė ndarė, e pėrēarė, njė mij e ca fe!

  Ka dy mij e ca vjetė, e nuk them gjė fare…
  Feja kėtu nė tokė, ka sjellė veē pėrēarje!

  Pėr ne shqipėtarėt, ē’ėshtė perėndia?
  Ėshtė gjuha qė flasim, kombi dhe natyra!

  Pėr tokė dhe pėr diell betoheshin tė parėt,
  Kjo ėshtė dashuria, pėr gjithė shqipėtarėt!

  Kjo ėshtė dashuria dhe zot i vėrtetė,
  Sa diellin e zjarrtė, mbi krye ta ketė!
  @cana

 5. #425
  i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,851

  Pėr: Danel Cana

  - TĖ PRES PĖRSĖRI

  Nė tė rėntė rruga,
  Nata nė tė zėnė...!
  Kthehu moj flokartė,
  Do tė bėj njė vėnd!

  Ngrohtė do tė mbajė…,
  Nė u bėfsh pishmėnd!
  Ruaje si sekret…,
  Thellė nė shpirtin tėnd!

  Nė, se mban tė fshehtėn,
  Dhe ndjen dashuri!
  Hajde, unė tė presė,
  Tė presė pėrsėri!

  Hajde tė rrimė bashkė,
  Deri sa tė gdhijė!
  O mė “ēmend” ti mua,
  O tė “ēmes” unė ty!

  O mė “ēmend” ti mua,
  Ta braktis kopenė!
  Ose dashuria,
  Rritet e mbush dhenė!

  Nuk dua pallatin,
  Me shumė salltanete,
  Dua ty syshkruar,
  Tė tė kem me vete!
  @cana

 6. #426
  i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,851

  Pėr: Danel Cana

  - DITI ZEMRA DITI

  Ēu kėput njė yll e ra,
  Ra nė fshatin tėnė!
  Bobo ē’ėshtė, dikush tha,
  “Njė e madhe gjėmė”!

  Ēu kėput e ra njė yll,
  Nga na erdhi, thanė!
  Ē’fatė patėn qė tė dy,
  Bashkė kur i panė!

  Qielli pak se ēu nxi,
  I fshehu gjithė yjet!
  Pa filloi, bje njė shi,
  Livando mbi kryet!

  Diti zemra diti,
  Qė tė zgjidhte bukur,
  Nė krahė ēe priti,
  Yllin e kėputur!

  Dil o nėnė e prite,
  Ēfarė tė bie djali!
  Njėra yll mė ishte,
  Tjetri sorkadh mali!

  Ē’dasėm bėnė, s’ishte parė
  S’njihej nė kto anė!
  Njė yll rrėmbeu njė djalė,
  Tė tjerat ku vanė?

  Bir i nėnės bir,
  Kam veē njė urim,
  Me gėzim e dritė,
  Ma mbushe shtėpinė!

  Jetė gjatė tė ini,
  Dhe shumė lumturi!
  Gjithmon bashk tė rrini,
  Gjer nė pleqėri!
  @cana

 7. #427
  i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,851

  Pėr: Danel Cana

  - KOHA E SHKENCĖS

  Kėtė punė kush e shpiki;
  Qė ndahet trupi nga shpirti?
  Shkon nga bota, mėndjehu,
  Se truri mbetet kėtu!

  Ikėn shpirti, s’di ku vete,
  Se trurin se merr me vete!
  As nuk flet, as nuk dėgjon,
  Se s’ka kush e komandon!

  Ē’janė, botėn e nxinė sterrė,
  Thonė se shpirti shkon nė ferr!
  Tė tjerėt, kush nuk trazon,
  Nė parajsė shpirti u shkon!

  Nė ferr, a parajsė, kush iku,
  Tė gjitha truri i shpiku!
  Kur truri mbetet nė tokė,
  Atėher shpirti s’paska kokė!

  Kush i shpik kėto histori,
  E bėn pėr kėnaqėsi…
  Njerėzimi tė qetėsohet,
  Se njė ditė do tė largohet!

  Si tė varfėr edhe mbretėr,
  Nuk merr gjė nė “botėn tjetėr”!
  Nuk ka parajsė dhe ferr,
  Kur trupi frymėn e nxjerr!

  Kėto punė feja i bėn,
  Tė sundojė mbi botėn tėnė!
  Kėtė punė shikoje sot,
  Njė dor njerzish, bėhen zot!

  Bėhen zot, tė komandojnė,
  Ndaj viruse na dėrgojnė!
  Sado prralla tė tregojmė,
  Kohėn e shkencės jetojmė!
  @cana

 8. #428
  i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,851

  Pėr: Danel Cana

  - DERR POETI
  ( fabula)
  Derr poeti, hundė e buzė,
  Nuk shkruaj dot, nuk kam muzė!

  Kam pyetur dhe herė tė tjera,
  Ē’kėrkon dhija nėpėr ferra?

  - Pyet kecin, do ta dijė!
  Po pret qumėsht qė tė pijė!

  I thotė pata, pllac e plluc:
  S’je pėr vjerrsha, je pėr llucė!
  @cana
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Ali Baba Tepele : 15-12-2020 mė 16:44

 9. #429
  i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,851

  Pėr: Danel Cana

  - LEPURI DASHURUAR
  (fabula)
  Lepurush, fringo i ri,
  Pėr herė tė parė zė dashuri!
  Duke parė pemėt lartė,
  Sytė i mbenė tek njė xhirafė!

  Ngriti zėrin, me sa mundi,
  Dhe xhirafa veshėt tundi!
  - Bukuroshe, rri qė rri…
  A nuk bėjmė dashuri?

  Per guxim tė dua shumė,
  Xhirafa e falenderoj!
  Uli kokėn, ra nė gjunjė,
  Dhe njė puthje i dhuroi!

  Qė nga bishti gjer tek koka,
  Bobo si u dukėrka bota!
  Bėj me vrap gjithė atė udhė,
  Pėr tė puthur veē dy buzė!

  Vraje mendjen, bėhu “burrė”,
  Ke mbetur kockė e lėkurė!
  Xhirafa shtrirė pėrtokė,
  Lėviz bishtin edhe kokė!

  Dashnori ndezur si shpuzė,
  Godiste kokėn me gisht!
  - Gjithė kjo rrugė, pėr dy buzė,
  Mė mirė e puthė nėn bisht!
  @cana
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Ali Baba Tepele : 16-12-2020 mė 12:45

 10. #430
  i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,851

  Pėr: Danel Cana

  - VAJZĖ E PĖRKĖDHELUR

  Dole si hėna mbi mal,
  Sytė tek ty mė mbenė!
  Ē’tė kish rėnė nur i rrallė,
  Tė gjithė tė pėlqyenė!

  Nėna ty tė zbukuroi,
  Dhe babai tė rriti!
  Erdhi dita tė martoi,
  Fati seē tė ndriti!

  Shumė djem erdhėn vėrdallė,
  Shumė tė propozuan-o!
  Prindrit fjalėn se dhanė,
  Tė mirėn tė duan-o!

  Vajzė e vogėl e mamasė,
  Shum e pėrkėdhelur-o!
  Kur hodhe vellon e bardhė,
  Nuse shumė e bukur -o!

  Shumė e kishe ėndėrruar,
  Njė ditė do bėheshe nuse!
  Kur hodhe vellon e bardhė,
  Dy pika lot ēi kėpute!

  Sytė mbenė nga mamaja,
  Mendja mbeti tek babai!
  Do tu vish si mike, rrallė,
  Malli zemrėn do tu bluaj!
  @cana

 11. #431
  i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,851

  Pėr: Danel Cana

  - LUM KUSH TĖ MBAN NĖ GJI

  Ē’mė sėmure me vėshtrimin,
  Vajzė e bukur – o
  Lum kush tė mban te gjiri,
  Lum kush tė do!

  Syri yt kokėrr ulliri,
  Dritė tė lėshon!
  Ref.
  Lum kush tė mban te gjiri,
  Lum kush tė do!
  * * *
  Gjerdan me gurė xhevairi,
  Shumė i bukur – o!
  Lum kush tė mban te gjiri,
  Lum kush tė do!

  Nėnė e babė qė mė rriti,
  Shumė mė deshėn – o !
  Lumė kush mė mban te gjiri,
  Lum kush mė do!

  Bandilli mezi mė priti,
  Ma shtonė jetėn – o!
  Lumė kush mė mban te gjiri,
  Lum kush mė do!

  Ndaji moj ē’i do pėr fare,
  Tė gjitha kėto!
  Lum kush tė mban te gjiri,
  Lum kush tė do!

  I ndaj me shokun e jetės,
  Tė gjitha i do!
  Lumė kush mė mban te gjiri,
  Lum kush mė do!
  @cana

 12. #432
  i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,851

  Pėr: Danel Cana

  - ZHABĖ MOĒALI
  ( fabula)
  Kuak-kuak njė zhabė moēali,
  Gjithė ditėn, nuk di tė ndali!

  - Nuk ka kafshė qė ma hedh dotė,
  As nė ujė dhe as nė tokė!

  Sot e tutje, unė e di,
  Do shkruaj vetėm poezi!

  Tė gjithė do mė thonė, “poet”,
  Moēalin dua ta bėj det!

  Dėgjon breshka kur bėrtet...
  - S’mė duket mendim i drejtė!

  Ēudi! Si do ti vej halli!
  S’do tė thonė mė zhabė moēali!
  @cana

 13. #433
  i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,851

  Pėr: Danel Cana

  - E DI SE DO VIJĖ

  Natė e kthiellėt, plotė me yje,
  I vetmuar pranė detit rri!
  Rri e pres dritėn e syve,
  E di mirė se do tė vij!

  E pres nė takim tė vijė,
  Do tė vij, nuk mė gėnjen!
  Njė gotė me mua ta pijė,
  Se takimi i pėlqen!

  Na pėlqen kur jemi bashkė,
  Ka diēka qė na bashkon!
  Bekimin e botės pastė,
  Kush me zemėr dashuron!

  O qiell i mbushur me yje,
  Kur tė flasim, ti na dėgjon!
  Zbrit njė nga yjet e bukur,
  Tė bekojė takimin tonė!

  Kush i besoi dashurisė,
  Edhe vdekjen ka sfiduar!
  Ēdo penė, qė letrėn “bėn pis”,
  Dashurisė i ka kėnduar!
  @cana

 14. #434
  i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,851

  Pėr: Danel Cana

  - VJEN BANDILLI ME VETURRĖ

  - Erdhi dita tė martohesh,
  Nuse bijė tė vishesh!
  Veshur me vello tė bardhė,
  Shumė lezet tė kishte!

  Gjithė shoqet i ke pranė,
  Tė kėndojnė kėngė,
  Pėr tė fundit herė te shpia,
  Tako babė e nėnė!

  Vjenė bandilli me veturrė,
  Me krushq e muzikė!
  Ngrihu bijė, tė thotė nėna,
  Takohu dhe ikė!

  - Nuk u ēmalla nėna ime,
  Pritėm dhe njėēikė!
  Dhėndėrrin ta pres kėtu,
  Me krushq e muzikė!

  Me llokume ta qeras,
  Dhe njė gotė raki!
  Ta presėsh si djalin tėnd,
  Plotė me bujari!

  Lumturija na u shtoftė,
  Se e dua shumė!
  Edhe juve tu nderojė,
  Siē ju dua unė!

  - Babai qė mezi tė rriti,
  Tė bėri manare!
  Erdhi dita dhe tė shiti,
  S’tė mbajti pėr fare!

  Sot ėshtė dita mė e bukur,
  Pėr ty bija ime!
  Lotėt janė nga lumturia,
  Paē vetėm gėzime!
  @cana

 15. #435
  i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,851

  Pėr: Danel Cana

  - MERAK RINIE

  Portokalle e shartuar,
  Dole shumė e ėmbėl-o!
  Lulet tua plot aromė,
  Syri na mbeti nė to-o!

  Kokrrat e tua tė shijshme,
  Ē’i durojnė ngricės-o!
  Degėt nė penxheren time,
  Era shpesh loste me to!

  Plot dashuri tė kėpusin,
  Djemtė edhe vajzat-o!
  Kur prekin lėkurėn tėnde,
  Aromėn shpirti e do!

  Nė dollap e nė sepete,
  Ti ruajnė lėvozhgat-o!
  S’ngopen me aromėn tėnde,
  Posht jastėkut, flenė me to!

  Rreze diellit sapo bije,
  Era ti shkund gjethet-o!
  Ē’mė mbete merak rinie,
  Vashat dashuruar-o!

  Ah moj portokalle dashur,
  Ilaēi i zemrės-o
  Me limon e manderinė,
  Qė ma shtojnė jetėn-o!
  @cana
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Ali Baba Tepele : 28-12-2020 mė 07:20

 16. #436
  i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,851

  Pėr: Danel Cana

  - VEND I BUKUR TEPELENĖ

  Tepelenė o vend i bukur,
  Dy male kurorė tė rrinė,
  Pak dinė bukurit e tua,
  Shumė ta njohin historinė!

  Tek ty zemra mė ka mbetur,
  Vjosa ta freskonė gjinė!
  Dy krahina i bashkove,
  Labėrin e toskėrinė!

  Ēdo ditė rritesh zbukurohesh,
  Me kalanė dhe Alinė!
  Me bregdetin po afrohesh,
  Rrugėt me asfaltė ndrijnė!

  Erdhi koha ti zhvillojmė,
  Turizmin dhe blektorinė!
  Ecėn me hapin e kohės,
  Njerzit gjejnė lumturinė!
  @cana

 17. #437
  i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,851

  Pėr: Danel Cana

  - DY MIJ E NJĖZET E NJI

  Pasnesėr ėshtė vit i ri,
  Dy mij e njėzet e nji.
  Dilni ta prisni fėmij,
  Mbushur duart me shami,
  Me mollė e me zerdeli!
  Qoftė i mbarė ky vit i ri,
  Tė zhduket virusi i zi.
  Ky qė shkoj qe i vėshtirė,
  Ngjiti maskat nė fytyrė!
  Ē’ėshtė, vėmė duart nė kokė,
  Dhjetė njerz nuk bėhen tokė!
  Dhimbje qė zemra i ndjen,
  Kush vdes, varroset si qen!
  Mbulohet me dhe tė zi,
  Sikur s’ka jetuar njeri.
  Mbeten fėmijėt jetim,
  Qani shokė baban tim…
  Se jam largė nė mėrgim,
  S’vij dot as pėr hidhėrim!
  Me maska tė gjithė mbuluar,
  Nuk na lėnė pėr tė kaluar!
  Do bėsh testin, paska ligje,
  Nuk ikėn pa marrė pėrgjigje!
  S’ka ēa bėn njeriu shkretė,
  Shumė vėshtirė erdhi kjo jetė!
  Gjobė me kėmbė, e me makina,
  Ende nuk ka dalė vaksina!
  Dy mij e njėzet e nji,
  Fillon vaksinim i ri!
  Tė na bjerė mbarėsi!
  @cana

 18. #438
  i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,851

  Pėr: Danel Cana

  - PRES NJĖ NUMĖR

  Rri e pres, nė ankth e shpresė,
  Saqė, koha mė sėmurė!
  Nuk e di dhe sa do presė,
  Njė numėr qė s’mori kurrė!

  Durim bėj, e pres atė,
  Tė mė marrė nė telefon!
  Koha nuk mė premton gjė,
  As pėrgjigjet, as qėndron!

  Pas njė muaj, mbase merr,
  Mbase merr kur vjen pranvera!
  Ditė e javė i pėrcjell,
  Stinėt ikin, vijnė tė tjera!

  Se mendoja, shpirti jot,
  Se do mbante kaq shumė vrer!
  Tė lutem, tė pėrgjėroj,
  Bjeri telit...dhe njė herė!

  Bjeri telit cėrr cėrr cėrr,
  Tė tringėlloj si njėherė!
  Sikur s’je, ti mos u bėj,
  Flake inatin njėherė!

  Se kuptoj inatin tėnd,
  Edhe shkakun se kuptoj!
  Sa dhe koka zė e dhėmb,
  Po pres, tė telefonoj!

  U shkėpute, pa mė thėnė,
  As dhe fjalėn lamtumirė!
  Njė gurė zemrės i kam vėnė,
  Mjafton ti tė ndihesh mirė!

  Koha, po mė duket shumė,
  Qė e bėra zemrėn gurė!
  Pres i zgjuar dhe nė gjumė,
  Njė numėr, qė s’mori kurrė!
  @cana

 19. #439
  i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,851

  Pėr: Danel Cana

  - KRAHASIM NUK GJEN

  Sikur vetėm gjysėm nate, tė rrija me ty...
  Zemra ime do dhuronte aq shumė dashuri!
  Sikur natėn ta kaloja, deri nė tė gdhirė,
  Pėr gjithė jetėn, zemra ime do ish pėrtėrirė!

  Eh, kur rasti tė mė bjerė, tė jemi tė dy,
  Zemra ime dot se mbanė, aq shumė dashuri!
  Do tė shkrihesha i tėri, trupit si qiri,
  Dhe tė prekja ēdo tė fshehtė, me shumė dashuri!

  Nuk ka asnjė gjė nė jetė, qė mund tė gėzojė,
  Mė shumė se njė shpirt i bukur, di tė dashuroj!
  Ska asgjė mė shumė nė botė, tė ėmbėl pėr mua,
  Ėshtė buza jote e ngrohtė, e fjala tė dua!
  @cana

 20. #440
  i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,851

  Pėr: Danel Cana

  - KUR DHE SA TĖ DOJĖ

  - Sytė e zes mė hapėn punė,
  As mi fal i dua shumė!
  - Ē’do ti bėsh po ti jap unė,
  Apo do ti vėsh nė gjumė?

  - Shelege bukur, me lara,
  Kudo shkoj mė del pėrpara!
  - Bėj sikur befas tė ndala,
  T’ja fillojmė nga e para!

  - Tė ndoqa me sy kur dole,
  Befas njė vėshtrim mė hodhe!
  - Tė kam si mjalti nė hoje,
  Qė kur njė puthje ma vodhe!

  Mjaltė e dyllė tė kullova,
  Plasa sa tė pėrqafova!
  Syrin nga afėr shijova,
  Duke puthur ē’u harrova!

  O mjaltė i ėmbėl nė hojė,
  Dashurija s’ėshtė lojė!
  Mė merr, e mė pėrgjėrojė,
  Kur tė dojė e sa tė dojė!
  @cana

Faqja 22 prej 37 FillimFillim ... 12202122232432 ... FunditFundit

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •