Close
Faqja 22 prej 22 FillimFillim ... 12202122
Duke shfaqur rezultatin 421 deri 422 prej 422

Tema: Danel Cana

 1. #421
  E dua letėrsinė Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,545
  Faleminderit
  3
  41 falenderime nė 39 postime

  Pėr: Danel Cana

  - MENDONI O SHQIPĖTARĖ

  Rrija vetėm, i menduar,
  Pėr vendin me halle shumė!
  Dhe bilbili qė mė zgjonte,
  Mė shumė mė vinte nė gjumė!

  Kėtė gjeta, qė kur linda,
  Tė coptuar Shqipėrinė!
  U ēudita dhe u binda,
  Kur mėsova historinė!

  Shumė luftra ka kaluar,
  Dhe armiq e shkelėn shumė!
  Bijt e tij me forcė ja muar,
  Edhe nėnat s’bėnin gjumė!

  Vendin nė copa e ndanė,
  Edhe kombin gjithashtu!
  Nė gjashtė copa e lanė,
  I njėjti gjak, e njėjta gjuhė!

  Mė nj’anė rrija menduar,
  Vendi im, me halle shumė!
  Gjuhė bukur, e kulluar,
  Bilbilin dot s’ma pėrzunė!

  Tė vėrtetėn se tret dheu,
  Gjuha qė mė pėrket mua!
  Armiku kurrė s’ma pėlqeu,
  Mė shumė u lartėsua!

  Qė kur linda kėtė gjeta,
  Fėmijve ua trashėgova!
  Vetėm kjo ėshtė e vėrteta,
  Sado tė tjera mėsova!

  Gjuha, gjaku na mban gjallė,
  E veēanta jonė si komb!
  Shqiptarėt vėllezėr janė,
  Kudo ndodhen nėpėr botė!
  @cana

 2. #422
  E dua letėrsinė Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,545
  Faleminderit
  3
  41 falenderime nė 39 postime

  Pėr: Danel Cana

  - BANDILLIN E MARRTĖ LUMI
  (kėngė grarishte, dashurie)

  Njė zemėr varej tek gjiri,
  moj aman, aman!
  Larė me ujė floriri,
  moj aman, aman!
  Nė mes njė gurė xhevairi,
  moj aman, aman!
  Dhuratė ta bėri bandilli,
  moj aman, aman!
  Bandillin e marrtė lumi,
  moj aman, aman!
  Aman, mos e zgjuaj nga gjumi,
  moj aman, aman!
  Tė rrėmbeu edhe humbi,
  moj aman, aman!
  Tė bėri me krahė pėllumbi,
  moj aman, aman!
  Rroba tė reja tė bleu,
  moj aman, aman!
  Me njė puthje ta shpėrbleu,
  moj aman, aman!
  Bandillin e marrtė era,
  moj aman, aman!
  Tė ndau nga shoqet e tjera,
  moj aman, aman!
  Rėntė bora ta mbulojė,
  moj aman, aman!
  Me sheqerka tė mėsojė,
  moj aman, aman!
  Rėntė dielli e ndriēoftė,
  moj aman, aman!
  Dashuria lulėzoftė,
  moj aman, aman!
  @cana

Faqja 22 prej 22 FillimFillim ... 12202122

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •