Close
Faqja 21 prej 21 FillimFillim ... 11192021
Duke shfaqur rezultatin 401 deri 413 prej 413

Tema: Danel Cana

 1. #401
  E dua letėrsinė Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,536
  Faleminderit
  3
  40 falenderime nė 38 postime

  Pėr: Danel Cana

  ARIONI VOGĖL

  Kam njė nip tė vogėl,
  Shtator, mbush dy vjet.
  Ashtu gjysma-gjysma,
  Ka filluar dhe flet.

  Gjysi,gjysi dhija,
  Dhe keci, bėjnė mee,
  Hajde mbaje pakė,
  Mua nuk mė le!

  Ja kėshtu si babi,
  Tek koka e mban,
  Unė ta kap pėr veshi,
  Se e kam shumė xhan!

  Gjyshi s’ja prish dot,
  Bėnė si i thonė,
  Se e dua shumė,
  Nipin tim, Arion!

  Me Arionin ndihem,
  Male pėrmbi male,
  Nuk ja prish dot qejfin,
  Mė bėn tė hedh valle!

  Malli mė ka marrė,
  Ca kohė mė mungon,
  Shkoi nė Gjermani,
  Nipi im Arion!

  U larguan fėmijtė,
  Kėshtu e ka kjo jetė,
  Gjyshi e uron,
  Veē shėndet tė ketė.

  Gjyshi edhe gjyshja,
  I urojnė shėndet,
  Kėtė vjerrsh tė vogėl,
  Ja dhuroj buqetė!

  Gusht 2020

 2. #402
  E dua letėrsinė Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,536
  Faleminderit
  3
  40 falenderime nė 38 postime

  Pėr: Danel Cana

  Njerėz mesoni tė vėrtetėn,
  Bėni qejf sa rroni!
  Kush ka shkuar nė botėn tjetėr,
  Mė mos e kėrkoni.!
  @cana

 3. #403
  E dua letėrsinė Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,536
  Faleminderit
  3
  40 falenderime nė 38 postime

  Pėr: Danel Cana

  SKA KU GJENI MĖ MIRĖ
  (fabula)

  Zonja dhelpėr, skile e vjetėr,
  Qė, pa vjedhur s’la kotec!
  Dhelpėrushin nxit, me pa tjetėr,
  Qė tė bėhet president!

  Dhelpėrushi shkrehu qimet,
  Gjithė lėkurėn zė e tund!
  Kam nė dorė tė bėj ndryshimet,
  Kurrė besimin mos e humb!

  I kam mėsuar gjithė rrugėt,
  Me qetėsi e dashuri...
  E nė shpėtoftė ndonjė zoēkė,
  Do tė gjej kotec tė ri!

  Bashkimin s’keni ēe doni,
  Ėshtė gjėja shkatėrrimtare!
  E thashė unė, mė besoni,
  Atje s’tė zė dhėmbi fare!

  E tani mė mirė se mua,
  Kot s’mė thonė “sua dhelpėr”!
  Bėj si di dhe bėj si dua,
  Vėndi mė takon, pa tjetėr!

 4. #404
  E dua letėrsinė Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,536
  Faleminderit
  3
  40 falenderime nė 38 postime

  Pėr: Danel Cana

  Pėr gjithė Tepelenasit.

  TEPELENA 2100

  Tepelenė e Veliqot,
  Bėj ti ndaj, e si ndaj dot,
  Njė urė qė bashkoi dy botė,
  Kurveleshi punon fortė,
  Veē me mish nuk i ngop dotė!

  Veliqot e Tepelenė,
  Degė tė njė trungu mbenė,
  Tė dėgjuar pėr pushkė dhe penė!
  Ėshtė qendra mė nevralgjike,
  E gjithė Shqipėrisė etnike.

  - P.S. - Kjo poezi i kushtohet Tepelenės sė vitit 2100, e cila, vetėm qyteti do tė arrij mbi 300 mijė banorė, do tė jetė qendėr e madhe kulturore, arsimore, shėndetėsore, turistike. Ata qė do ta jetojnė, do ta dashurojnė shumė atė vend dhe tė huajt do ta lakmojnė.
  @cana...Danel Cana 2020.

 5. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar Ali Baba Tepele pėr postimin:

  Lazo (18-08-2020)

 6. #405
  E dua letėrsinė Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,536
  Faleminderit
  3
  40 falenderime nė 38 postime

  Pėr: Danel Cana

  - TALLEN ME TĖ URTIN

  Ndodh nga njė herė, si pa kuptuar,
  S'ka rėndėsi nė shpesh a rrallė!
  Qė hundėt fusim atje ku s'duhet
  Dhe ... gripin e kemi pėrlarė!

  Nganjėherė ndodh, e vėrtetė,
  Shumė padituri ka kjo botė!
  Dhe pellgu me ujė tė duket det,
  Kur nė tė bje dhe s’ngrihesh dot!

  Nė kėtė botė, gjithēka ndodh,
  Se njerzit kudo njėlloj nuk janė!
  Shumė e dinė se ėshtė e kotė,
  Zotin e zbresin nė tokė, kur duanė!

  Kjo botė, ende nuk ka mėsuar,
  Se ē’ėshtė mirė dhe ē’ėshtė keq!
  Dhe kur mė shohin tė menduar,
  Mė thonė: “O plak, vajte pėr dreq”!

  Disa, qė rrojnė me tė kėqia,
  Nuk u pėlqen e mira kurrė!
  Ndaj, kur dėgjojnė, veshėt mbyllin
  Dhe tallen me tė urtin burrė!

  Sa do vazhdosh kėshtu o botė?
  O njeri, ti rri e mendo!
  E keqja zbuluar del mbi tokė,
  Ndaj, dije mblidh, kėtė mėso!
  @cana

 7. #406
  E dua letėrsinė Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,536
  Faleminderit
  3
  40 falenderime nė 38 postime

  Pėr: Danel Cana

  - KORBI DHE SHQIPONJA

  Shqiponja ėshtė mbret i qiellit,
  Natyra s'ka bėrė tė dytė!
  Njerzit e kanė patur shembull,
  Gjithmon e kanė dashur si sytė.

  Gjithmonė i kanė admiruar,
  Tė sajat vende, kudo e lirė!
  Nė gur e gdhendėn, pėr tė jetuar,
  Nė metale tė ēmuara, xhevair!

  Shqiponja me krahėt e fortė,
  Qiellit kaltėr shpalos lirinė!
  Po s’mund tė thotė se ėshtė shqiponjė,
  Njė sorrė qė hipėn mbi shpinė!

  Sa sorra mbi shqipen tonė
  Kanė hipur dhe sot lėvdohen!
  Po korbi nuk bėhet shqiponjė,
  Ka shekuj qė kot mundohen!

  I ēmojmė tė parėt tanė,
  Na e lanė tė gdhendur nė gur!
  Njė shpirt dhe njė gjak kanė,
  Dhe trimat e vunė nė flamur.
  @cana

 8. #407
  E dua letėrsinė Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,536
  Faleminderit
  3
  40 falenderime nė 38 postime

  Pėr: Danel Cana

  - ĖSHTĖ NJĖ VEND

  Ėshtė njė vend me plotė sekrete,
  Me male tė lartė dhe dete,
  Ē’tė sheh syri, poshtė dhe lartė,
  Lumenj me ujė tė kristaltė.
  Njerėz tė bukur, me besė burri,
  Ku fjala peshon sa guri…
  Ku Zeusi, perėndia,
  Ka edhe sofrėn e tija!
  Pėrplasje e tij me Titanėt,
  Luftė qė ishte mė e rėnda,
  Nė Tartar i mbylli brėnda!
  * * *
  Eshtė njė vend, vendi im,
  Qė pėrtėrin energjinė…
  Ndezur e mban dashurinė,
  Me njė fllad qė tė ngroh gjinė.
  Mban njė histori tė vjetėr,
  Sa dielli, qė nuk ka tjetėr,
  Pėr mijra vjet rrezaton,
  Dritė hedh dhe nuk ndryshon,
  Pėr vendin qė dashuron.
  Ai vend, mbetet pėr mua,
  Nga tė gjitha shumė e dua.
  * * *
  Ėshtė njė vend i rrallė,
  Mban ēdo gjė tė gjallė,
  S’ta merr mendja dot,
  Po se pe, ėshtė kot,
  Ujė tė bollshėm plot!
  Ėshtė kjo tokė, ky vėnd,
  Plotė ar dhe ergjėnd,
  Tė parėt e ndėrtuan,
  Erdh dhe e luftuan,
  Me fis dhe me farė,
  Qė kėtej kanė dalė,
  U bashkuan me djallė!
  * * *
  Pėrmbi kokė u rri,
  Pėr pak pasuri,
  Prishėn, shkatėrruan,
  Dhe u pasuruan!
  Ėshtė njė vend i mirė,
  Qė sot s’ėshtė i tillė,
  Gjaku i ka ngrirė!
  Sytė po i ftohen,
  Bijtė e tij largohen!
  Flet po kush dėgjon!
  Bijtė nuk i ndalon,
  Ndihmė nga ne kėrkon!
  * * *
  E xhveshėn, e lanė,
  Bijtė e tija janė,
  Ca politikanė,
  I prenė ca damarė,
  E nxuarr nė pazar!
  O bijė dhe bija,
  Do vijė drejtėsia!
  Pėr lecke tu marrė,
  Dhe tu bėjė varrė!
  Se vendi lėngon,
  Shpirti tij mallkon,
  Kush e vjedh, s’harron!
  * * *
  Ėshtė si fėmija,
  Ēdo gjė rregjistron,
  Edhe kur tė rritet,
  Llogari kėrkon!
  Mos e lini, mos...
  Vendin qė tė vuaj!
  Dhe mos e braktisni,
  Bridhni nėpėr botė!
  Se s’tė bėhet tjetėr,
  Sikur vendi jot!
  * * *
  O popull, sytė hapi,
  Dhe pėr krahu kapi!
  Ca politikanė,
  Tė liq, sharlatanė,
  Gjuhė tė keqe kini,
  Ca shajnė, ca lėpini!
  Popull, mė mos lini,
  Nė kokė u bini!
  Mos kini mėshirė,
  Tė jetė vendi mirė!
  Ēdo tė mirė mbani,
  Njėri tjetrin duani!
  Trimėrinė nė doni,
  Gjuhėn shqipe mbroni,
  Botės ti tregoni!
  Se rron shqipėtari,
  Edhe Shqipėria,
  Kjo ėshtė demokracia!
  * * *
  @cana 2020

 9. #408
  E dua letėrsinė Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,536
  Faleminderit
  3
  40 falenderime nė 38 postime

  Pėr: Danel Cana

  - EVROPĖ E TURPĖRUAR

  Evropės i duhet tė turpėrohet,
  Nga vetja dhe bota, ti vijė rėndė!
  Kombin shqiptar, e lė tė coptohet,
  Dhe gjuhėn shqipe, qė ėshtė gjuha Mėmė!

  Me kongrese fantazmė vet i pėrēau,
  Demagogė pėrēarės, futėn njėqind fe!
  Tokėn shqiptare, nė tetė pjesė e ndau,
  Edhe sot shqiptarėt, po i le pa atdhe!

  Populli ynė ka njė fjalė tė urtė,
  “Ai kalė qė tė shtje, ai tė ngre prapė”!
  Bashkė kemi qėnė, qė nga koha e gurtė,
  Dhe sa tė jetė jeta, do tė jemi bashkė!

  Ndale Evropė, njė ditė, atė dorė,
  Se kombi shqiptar kurrė nuk tė sulmoj!
  Nė kohė tė mirė, nė shi, nė borė,
  Nga shpata osmane, me gjak tė mbroi!

  Sot pėr shqiptarėt hedh plotė akuza,
  Tė drejtat e tyre i jep me pikatore!
  Nuk ėshtė shumė largė “hunda nga buza”,
  Ti lemė pretendimet, tė kapemi pėr dore!

  Duhet vėrtetė, tė vesh nė punė llogjikėn,
  Pėrpara botės kurrė tė mos ndjesh turp!
  Natyra e bėri, nga ana gjeografike,
  Qė bashkė tė jemi, njė zemėr, njė trup!

  @cana 2020

 10. #409
  E dua letėrsinė Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,536
  Faleminderit
  3
  40 falenderime nė 38 postime

  Pėr: Danel Cana

  - DUHET KTHJELLTĖSI

  Malli na ka marrė o bij,
  Pėr tu pėrqafuar...
  Na ndau kovid-kolera,
  Virus i mallkuar!

  Sėmundjen qė shpiku djalli,
  Virus i pa parė!
  Ndau fėmijėn nga nėna,
  Gjithė botėn ka ndarė!

  S’di nga tė mbrohesh mė parė,
  Nuk di nga tė ruhesh!
  Gjithė njerzit maska mbajnė,
  Rri largė, se sėmuresh!

  Pyet nipi, pyet mbesa,
  Fėmijtė, nėpėr botė!
  Kur ti heqim kėto maska,
  Ne nuk luajmė dot?

  Gjithė njerzit njė pyetje bėjnė,
  Si do ti vejė halli?
  Ti puthim, me ta tė flėmė,
  Nipi, mbesa, vajza, djali…

  Njerėzimi i pafuqishėm.
  Ta luftoj tė keqen!
  Nuk ėshtė sėmundje natyrės,
  As nga njė botė tjetėr!

  Ėshtė dhuratė e pjellės keqe,
  Tė vuaj njerėzia!
  Bota ti rrijė, lepe-peqe,
  I shtohet pasuria!

  Unė si pjesė e kėsaj bote,
  Veē njė lutje kam…
  Po tė jemi bashkė tė gjithė,
  Kemi pėr t’ia dalė!
  @cana

 11. #410
  E dua letėrsinė Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,536
  Faleminderit
  3
  40 falenderime nė 38 postime

  Pėr: Danel Cana

  - RĖNDĖSI KA JETA

  Ē’rėndėsi ka litari i artė,
  Kur vdekja ėshtė e barabartė?
  S’kam ēe dua tė artin litar,
  Kur rreth qafės jetėn do ma marr?

  Tė vdekurit janė tė gjith njėlloj,
  Nuk kam parė qė vendin ta ndėrroj!
  Nuk kam parė se qejfi i ka mbet,
  Varrosur nė tokė, a hedhur nė det!

  Nga botė e gjallė ka qė nxitojnė,
  Veten vrasin, nė parajsė tė shkojnė!
  S’kam parė e dėgjuar tė kthehen prap,
  Varuar, mbytur, me litar tė artė!

  Ē’rėndėsi ka i arti litar,
  Kur jetėn mua ma merr?
  Nuk ka rėndėsi si shkon nė varr,
  Shkon vetėm a me tė tjerė!

  Rėndėsi ka jeta e gjallė,
  Jo jeta e vdekur nė varr!
  O njerėz, mendohuni mė parė,
  Ta mbroni, dashuroni jetėn!
  @cana

 12. #411
  E dua letėrsinė Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,536
  Faleminderit
  3
  40 falenderime nė 38 postime

  Pėr: Danel Cana

  - PASURI E MADHE
  (Kėngė labe)

  Ah moj shqipe krahė bukur,
  Durimin e botės ke!
  Ah mor djalė paē uratėn,
  Zemėr e durim mė dhe!
  Jetėn ta bėnė furtunė,
  Ti furtunėn frikė se ke!
  Rrėnjėt e tua mė shumė,
  I forcove pėrmbi dhe!
  Kush tė deshi dhe tė mbrojti,
  Nga drita jote u dhe,
  Tė duan vendin e kombin,
  Pasuri e madhe je!
  @cana

 13. #412
  E dua letėrsinė Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,536
  Faleminderit
  3
  40 falenderime nė 38 postime

  Pėr: Danel Cana

  - LUM I JETĖS DASHURIA
  (Pėrpunuar pėr kėngė )

  Vinte lumi trumbull-o,
  Trumbull lumi vinte!
  Dilte vajza anės-o,
  Habere ti binte!

  Dilte vajza edhe priste,
  Lumin-o me valė
  Sikur lumi do ti binte,
  Tė vetėmin djalė!

  Duke pėrzėn njėra-tjetrėn,
  Rendin valėt-o!
  Merri lum ėndrrat e mia,
  Te djali mi ēo!

  Dilte vajza anės lumit,
  Priste tė kullohej!
  Me djalin qė shumė e donte,
  Priste tė martohej!

  Erdhi lumi i kulluar,
  Valė e pėrmbi valė!
  Njė kuti vajzės ē'i pruri,
  Fustanin e bardhė!

  Djalė e vajzė pėrqafuar,
  Lum i bukur-o,
  Dallgė pėr zemrat dashuria,
  Lum i jetės-o

  Refren:
  Ē'i thotė vajza valės-o ,
  Aman nxirrma ėndrrėn-o!
  Se do los nė zall me to,
  Se kam mbetur vetėm-o!
  @cana
  * * *

  Sot njė qen tė vrasėsh,
  do tė ēojnė nė burg!
  Njė femėr tė pėrdhunosh,
  do shkosh nė qeli!
  Ēudi, nuk u dėnuan kurrė,
  pėrdhunuesit e nėnės Shqipėri!
  @cana
  * * *
  Delikate, e pafajshme, Zanė e ėndėrrave je ti!
  Shėtit nė pyje tė errėt dhe pi " ujė " nė poezi!
  Etur, pret tė ngrohtėn puthje, tė vij pėrmi buzė tė rri…
  Vėndin bosh nė zemrėn tėnde ta mbush plot me dashuri. ..!
  @cana

 14. #413
  E dua letėrsinė Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,536
  Faleminderit
  3
  40 falenderime nė 38 postime

  Pėr: Danel Cana

  - PUTHĖM AVASH

  Ku tė vajti syri, ē'qe moj ajo ditė,
  Qė djalit tė vetėm, ti i zure pritė!
  Flokėt pendė korbi, faqet kuqėremtė,
  O puthėm, i the, o unė vdes nė vend!

  O puthėm nė buzė, puthėm me avash,
  Ose zemra ime gati tė pelcas!
  Puthėm tė shėrohem, mė shtėrngo nė gji,
  Veē pėr ty betohem, kam shumė dashuri!

  Nga kėmbėt tek koka, pasi ka vėshtruar,
  Djali tė rrėmbeu, shumė i dashuruar!
  Puthur, pėrqafuar, tė futi nė gji,
  Si ta lerė tė vyshket njė lule si ti!
  @cana

Faqja 21 prej 21 FillimFillim ... 11192021

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •