Close
Faqja 18 prej 18 FillimFillim ... 8161718
Duke shfaqur rezultatin 341 deri 354 prej 354

Tema: Danel Cana

 1. #341
  E dua letėrsinė Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,477
  Faleminderit
  3
  38 falenderime nė 36 postime

  Pėr: Danel Cana

  PERĖNDIA DASHURI

  Eh, ē’mė kujton moj kohė e keqe,
  Po mė rri si shpatė mbi kokė.
  Shqiptari i zėnė si lepur ndėr leqe,
  Nga pangopėsi e botės, s’po del dot.

  Ka vite e shekuj, si deti duron,
  Qė thonjtė ti kanė ngulur nė mish.
  Lumenj balte u derdhėn mbi komb,
  Gjuhėn, gjakun, askush s’mundi ti prish.

  Koha ime, ti kohė e botės ku rroj,
  Hapur, e drejta po hiqet zvarrė.
  Qorr tė isha, nga veshėt mos dėgjoj,
  Mbetem pa gojė, kur shoh tė ligat kalavar.

  Sikur tė mund tė kthehej, si nė filma,
  Me komandė, tė kthehej mbrapsht koha.
  Unė pa tjetėr qė Homer do isha,
  Dhe Shqipėria do ishte Troja.

  Thonė tė vjetrit “Nuk shkon dy herė”,
  Vdekja mbi njerėzit, kėtė e di.
  As zjarri atje, ku gjithēka ka djegur,
  Nuk kthehet, s’ka ēfarė djeg pėrsėri.

  Nga vdekja e Trojės, tė tjerė qytete,
  Krijuan dhe shtuan trojanėt.
  Kjo kohė do marrė dėnim mė vete,
  Qė solli nė skenė Tiranėt.

  Gjithė, cep mė cep do kėndoja,
  Unė, edhe po tė isha Homer.
  Nė Olimp, tek perėndit do shkoja,
  Ti pyesja edhe njė herė.

  Dodonė, me peshqeshe do shkoja,
  Si Akil kėmbėshpejti dikur.
  Odisesė, udhėtimin t’ia lehtėsoja.
  Pinelopėn ta gėzoja me burrė.

  O kohė e keqe, ē’mė kujtove sot,
  Qė shpatė mbi kokė po mė rri!
  Ata burra qė bėnė epokė,
  Qė dashurinė kishin Perėndi.
  Tetor 20- 2018
  @cana

 2. #342
  E dua letėrsinė Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,477
  Faleminderit
  3
  38 falenderime nė 36 postime

  Pėr: Danel Cana

  DASHURUAR ME DASHURINĖ

  Kur tė mungoj nga kjo botė,
  Nevoj s’do kem pėr miqėsi.
  Kush mė kujton dhe i mungoj,
  Do mė gjej nė poezi.

  Njė ditė, kur botėn ta braktis!
  Edhe, tė marr udhėn pa kthim!
  E them kėtu dhe ti ta dish,
  Do flasim bashkė nė vargun tim.

  Do flasim bashkė, ja si tani,
  Kur poezinė do tė lexosh.
  Dhe kur tė lozėsh me rimėn, ti,
  Ėmbėl dhe shpirtin do mė trazosh.

  Kur nga kjo botė do tė mungoj,
  Nuk do tė shkruaj mė kjo dorė.
  Kush poezin do tė lexoj.
  Nė shpirt do shkrij, ēdo ngric e borė.

  Kėto qė shkruaj, pėr tė gjallėt,
  Njė pėrmendore pėr poezinė.
  I dua, si do deti valėt,
  Dashuruar, me dashurinė.

  Njė pjesė e shpirtit nė kėtė botė,
  Vargun e desha si fėminė.
  Ēdo pasuri mė ėshtė e kotė,
  Nuk krahasohet me poezinė.
  ***********************
  @cana

 3. #343
  E dua letėrsinė Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,477
  Faleminderit
  3
  38 falenderime nė 36 postime

  Pėr: Danel Cana

  DY HERĖ GJYSH

  Ska kufi gėzimi, kur jeta e sjell,
  Qė tė bėhem gjysh, pėr tė dytėn herė.
  Muaji i bekuar, ky Shtator qė shkoi,
  Na solli Arionin, tė gjithė na gėzoi.

  Jetėgjatė urojmė, tė rroj sa mė shumė,
  Tė mirat nė jetė, i burofshin lumė.
  Gjyshėrit urojnė, u bėftė i mbarė.
  Presin dhe nxitojnė, kush ta puth mė parė.
  @cana

 4. #344
  E dua letėrsinė Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,477
  Faleminderit
  3
  38 falenderime nė 36 postime

  Pėr: Danel Cana

  PLAGA KULLON GJAK

  S’mund tė flas me plagėn hapur,
  Mė bėhet zemra farmak!
  Ēakej vendin tim kanė kapur,
  E kafshojnė, kėrkojnė gjak.

  E shikojnė tė braktisur,
  Vetėm, kėtė farė luani!
  E harruan kohėn e ndritur,
  Kur shkėlqente jatagani.

  Harruan kohėt e arta,
  Kur shpata delte nga mylli!
  Lėvizja matej me hapa,
  Qaraman me jargė kėrmilli.

  Nuk bėhet rigoni lis,
  Historia nuk harron!
  Trimėria shkon nė fis,
  As lisi bėhet rigon!

  Shqipėtarėt nėpėr botė,
  I ēon halli, tė punoj!
  Po dhe vendin se shet dotė,
  Do tė dij edhe ta mbroj.

  Planet tuaja djallėzore,
  Mos mendoni mor tė mjerė!
  Se largimet kohė pas kohe,
  Juve do t’ju bėjnė nder!

  Kėrkoni ta prishni gjakun,
  Sa mė larg more tė marrė!
  Kudo qė ta ngrenė oxhakun,
  Ata mbeten shqipėtar.

  Shqipėtar qė doni vendin!
  Prishni planet djallėzore.
  Mbaje pranė vėllanė, tėndin,
  Mėso nga plagėt qė more.
  ************************
  @cana

 5. #345
  E dua letėrsinė Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,477
  Faleminderit
  3
  38 falenderime nė 36 postime

  Pėr: Danel Cana

  TĖ GJITHĖVE BURGU U PRET

  Si duron mali dėborėn,
  Duro dhe ti zemra ime.
  Qeveris i rruat kėmbora,
  Se vetė ka mbetur jetime!

  Duro moj zemėr duro,
  Si duron mali me borė.
  Drejtėsin mos e kėrko,
  Vjedhin dashin me kėmborė!

  Dashin dhe cjapin pėrēorė,
  Rrėmbejnė tė gjithė kopenė.
  Pastaj me zile, kėmborė,
  Popullin nė gjumė venė!

  Si ēoban rrėmbejnė krrabėn,
  Edhe dorėn pėrmbi sy.
  Popullit ti japin hakėn,
  S'pyet pėr mua dhe pėr ty!

  Gėnjejnė politikanėt,
  Na gėnjen e gjithė bota.
  Kur syrin na nxjerrin tanėt,
  Nuk na do as Evropa!

  Kur ka sherr shtėpia jote,
  Edhe luftė, edhe zi...
  Ēfarė kėrkon asaj Evrope,
  Kurrė s’tė japin garanci?

  Pėr gjith ju politikanė,
  Qeveri e president...
  Unė pėr ju njė thirrje kam:
  Shpejto se burgu ju pret.

  - 2019 -
  @cana
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Ali Baba Tepele : 30-05-2019 mė 03:56

 6. #346
  E dua letėrsinė Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,477
  Faleminderit
  3
  38 falenderime nė 36 postime

  Pėr: Danel Cana

  NĖNA SHKOLLA E PARĖ

  Kur ka shumė “Hajvanė”,
  Hajvane s’ka...!
  Bėj ēudi dhe pyes,
  Kush i polli kėta?

  Jo pak rastis...,
  Lexoj komente,
  Nga femra, lloj-lloj,
  Dhe inteligjente!

  Kur burrat shajnė,
  Dhe poshtėrojnė.
  Gjynahet dhe fajet
  E tyre, harrojnė!

  Nuk i ēoj dot,
  Nė plan tė parė!
  Se tė gjithė burrat,
  Janė “Qelibarė”!

  Ajo qė tė lind,
  Dhe tė jep emėr,
  Ėshtė vetėm Nėna,
  Mban emrin Femėr.

  Kėtij emri ti japim,
  Gjithė shenjtėrinė.
  Se ėshtė e vetmja,
  Qė bėnė Njerinė.

  Uzina e vetme,
  E riprodhimit.
  Shkolla e parė,
  E edukimit.
  ****************
  @cana

 7. #347
  E dua letėrsinė Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,477
  Faleminderit
  3
  38 falenderime nė 36 postime

  Pėr: Danel Cana

  ĒARKU

  Nė Tiranė u mblodh “Biroja”,
  Fol Luli, “tė lumtė goja”!
  Digji gjithė mandatet tona,
  Se dhe unė ashtu tė doja.
  Tregoj botės cep mė cep,
  Se u bėtė pėr ibretė.

  Si t’ja bėjmė tani nga SPAKU?
  Erdhi e keqja tek pragu.
  Si minj bredhin nga sokaku,
  Asnjė nuk shpėton nga ēarku.
  *************************
  TĖ BĖHEJ NJĖ SHKALLĖ

  Krishti, Muhamedi, Buda, lart nė qiell drekojnė.
  Dhe njė shkallė pėr njerzit s'mundėn tė ndėrtojnė.
  S'mundėn tė ndėrtojnė njė tė vetme shkallė!
  Qė njerzit tė shkonin, sa herė kishin mall.
  @cana

 8. #348
  E dua letėrsinė Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,477
  Faleminderit
  3
  38 falenderime nė 36 postime

  Pėr: Danel Cana

  VENDI PO PRET

  Shqipėria sot, hall tė madh e ka,
  Ka mbetur jetim, pa nėnė, pa baba!
  Shqipėria jonė, sot e ka njė hall,
  Se brėnda nė gji, armiku ėshtė gjall!

  Armiku u ngjall, mu brenda nė gji,
  Edhe mė i egėr, edhe mė i zi.
  Si njė re e zezė vendin po mbulon,
  Po nxit vėlla vrasje, gjak po kėrkon!

  Armiku i brendshėm, gjer dje i pa ditur,
  Metastazė kanceri, i gjakut tė prishur.
  Tė sulmon pas krahėve, ėshtė shum i lik!
  Nė ēdo kohė, armiku nuk bėhet mik.

  Armiku s’ka vend, s’ka as ideal.
  Shkatėrroi gjithēka qė e ngritėm mal.
  Ėshtė hedhur nė sulm, prish e shkatėrron,
  Kulturėn dhe gjuhėn, historinė tonė.

  Kėtė vend tė ēmuar, qė na lanė tė parėt,
  Shqipėrin e mbrojnė vetėm shqipėtarėt.
  Nuk mbrohet nga feja, vendi dhe liria!
  E mbron ideali, atdhedashuria.

  Gjergji qė luftoi, turkun osmanlli,
  Pati ideal, vendin nė liri.
  Ideal e patėn, vendin dhe vatanė,
  Dhe ata qė maleve jetėn tyre dhanė.

  Armiku i brendshėm po i fshin tė gjitha,
  Na ka mbetur vetėm xhamia dhe kisha.
  Qė tė dyja janė armėt e armikut,
  Prandaj Shqipėrinė kėrcėnon rreziku.

  Njė sėmundje e huaj vendin po e mbush,
  Po nuk deshėm veten, nuk na do askush.
  Ejani vėllezėr, njeri-tjetrin duani,
  Dhe nga shqiptaria, kurrė mos u ndani.

  Feja jonė, ėshtė vetėm bashkimi,
  Eshtė Shqipėria dhe vėllazėrimi.
  Tė pėrēarė s’na do, asnjė vend i botės,
  Plotė me dinjitet ti vemi Evropės.
  2019-maj
  @cana

 9. #349
  E dua letėrsinė Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,477
  Faleminderit
  3
  38 falenderime nė 36 postime

  Pėr: Danel Cana

  VETĖM KĖNGA MBETI

  Tė thashė disa herė,
  s’mė dėgjove, mua tė zinė!
  Ēobane e bukur e fshatit,
  mos e zgjuaj mullixhinė!

  Kėnga e mokrave dhe
  ujė poshtė tyre si lumė,
  Vėrtet bluajnė misėr e grurė,
  po shpirtin vėnė nė gjumė!

  Tė thashė disa herė,
  se ti, ėndrra ime ishe!
  Tė vije nė mulli ndonjė herė,
  nevojė tė mos kishe!

  Ashtu si gurėt, dridhen
  e bluajnė, nga ujė!
  Ashtu, ti zemrėn time,
  sa herė bėje rrėmujė!

  Njė shami tė bukur mbaje,
  flokėt mbėshtillje nga era.
  Fytyrėn e bukur mbėshtillje,
  kullosje dhėntė me shqera.

  Tek trazoja miellin, nė gjunjė,
  gurėt vijnė vėrdallė,
  Pa pritur, tek dera u ēfaqe,
  me pelėn e bardhė.

  Njė “Oh” mė shpėtoj e thashė,
  kur ngrita sytė pėrpjetė!
  Ti buzagas shkarkoje pelėn,
  unė nuk doja mė jetė.

  Ē’qe ky fat pėr mullixhin,
  rrufe nė qiellin e hapur!
  Mielli butė, duart mė ngrinė,
  zemra mė kishte kapur!

  Gurėt e mullirit dridhen,
  dy gure tė rėndė,
  Nuk bluajnė veē grurė,
  “bluajnė edhe kėngė”!

  Zėri dalė nga dalė po fikej,
  si dritė e qiriut,
  Mbeti vetėm kėnga mike,
  kėngė e mullixhiut.
  **********************
  @cana
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Ali Baba Tepele : 30-05-2019 mė 04:05

 10. #350
  E dua letėrsinė Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,477
  Faleminderit
  3
  38 falenderime nė 36 postime

  Pėr: Danel Cana

  ARBEN DUKĖS

  Labova rrėzė njė mali,
  Pikonė flori.
  Vendi ku lindi Arbeni,
  Vendi Poezi.
  Arben Duka, penė e artė,
  Mendje ndrituri.
  Gjithė jetėn ja kushtove,
  Nėnės Shqipėri.
  Pėr vlerat kombit i duhet,
  Njė bilbil si ti.
  Ja shkund pluhurin nga supet,
  Naim Frashėri.
  Veprėn tėnde po e ēmonė,
  Gjithė populli.
  I vendos “melhem” mbi plagė,
  Ku i dhėmb atij.
  Poetėt janė tė pa vdekshėm,
  Rrojnė nė histori.
  Penė e shekullit njėzetė,
  Dhe njėzet e nji.
  Gjithė brezat qė tė lexojnė,
  Ndjejnė krenari.
  2019
  @cana

 11. #351
  E dua letėrsinė Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,477
  Faleminderit
  3
  38 falenderime nė 36 postime

  Pėr: Danel Cana

  TA PUTH NISHANKĖN.

  Mall pėr ty mė mori,
  Malli pėr tė puthur!
  Tė shikoj nishankėn,
  Nishankėn e bukur.

  Tė kujtohet dita,
  Kur ėmbėl mė the:
  - Nishankėn e bukur,
  E pe, a se pe?

  Nishankėn, mė pyete,
  E pe, a se pe?
  Sytė e mi nuk ishin,
  Lundronin mbi re.

  Tė takoja prapė,
  Shpirti im, do donte,
  Ti puthja nishankat,
  Asnjė nuk shpėtonte.

  Nė buzė e nė gjoks,
  Tė puth tė betohem.
  Pėr ato nishanka,
  Do tė pėrgjėrohem.
  @cana

 12. #352
  E dua letėrsinė Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,477
  Faleminderit
  3
  38 falenderime nė 36 postime

  Pėr: Danel Cana

  PĖR XHAXHIN POET

  Xhaxhi poet, xhaxhi poet!
  Do mė bėsh njė poezi?
  Pėr mua, ta mėsoj shpejtė,
  Bashkė me shokėt e mij.

  Gjithė poetėt, shkruajnė vjersha,
  Por pėr tė rritur, jo pėr fėmij!
  Dhe botėn tonė, aspak nė rreshta,
  Nuk e pėrmendin, kėtė se di!

  Kėtė se di, qė pėr fėmijėt,
  Tė shruash qėnka shumė vėshtirė!
  Pėrdore na marrin, tė mėdhenjtė,
  Shpesh na ēojnė, ku s’kemi dėshirė!

  Ne botėn se njohim edhe aq mirė,
  Kuptojmė ato qė syri na kap!
  Shumė fėmij luftrat po vrasin,
  S’dimė ku tė vemi, tė ikim me vrap!

  Lufta nuk ėshtė pėr ne fėmijtė!
  Ne duam lojra, tė lozim bashkė!
  Lufta s’ėshtė lojė, as pėr tė rritur,
  Ndaj nuk kuptojmė qytetin nė flakė!

  Ca gėrma mėsova nė shkollė ABC-nė.
  Dhe tė lexoja nuk dija kaq mirė!
  Mami mė dha njė libėr tė trashė,
  Qė ta lexoja me pahirė!

  Ē’e dua kėtė? - Mamit i thashė.
  Unė dot se ngre, jo ta lexoj!
  Ėshtė “Kurani”, mos fol kėshtu e trashė,
  Lexoje kėtė, zoti do tė ndihmoj!

  Unė dua lodra, bukė dhe rroba,
  Kėtu s’shikoj asnjė nga kėto?
  Pusho moj shtrigė dhe mė qėlloi,
  Po fole kėshtu, Zoti s’tė do!

  Shumė prind nuk i kuptojnė fėmijtė!
  Ndaj tė lutem, shkruaj ti, Xhaxhi poet!
  Pėr ėndėrrat tona nuk duan t’ja dinė,
  Na burgosin zemrėn, pa tė drejtė.

  Kėshtu e njoha njė vajzė tė vogėl,
  Nga sotė e tutje do udhėtojmė bashkė.
  Ajo mė dha fjalėn se do mėsojė,
  Dhe unė disa libra do ti fal.
  2019
  @cana

 13. #353
  E dua letėrsinė Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,477
  Faleminderit
  3
  38 falenderime nė 36 postime

  Pėr: Danel Cana

  TI MBROJMĖ FĖMIJĖT

  Xhaxhi poet, xhaxhi poet,
  Tė lutem shkruaj, shkruaj pa frikė!
  Ta mėsoj bota, njerzit e shkret!
  Ta duan jetėn dhe ne fėmijtė!

  Kėngėt dhe vjershat i duan fėmijtė,
  Dhe pemėt ēelin nga zėrat e tyre !
  Me kėngė dhe prralla ti rrisim bijtė,
  Ti duam fėmijėt, ēdo rrace dhe ngjyre.

  O njerėz, prindėr dėgjoni fjalėt tona.
  Qė edhe jeta tė bėhet beharė!
  Krijoni lodra, jo armė dhe bomba,
  Tė gjitha ato janė pėr tė vrarė.

  Ju vetė e thoni, fėmija s’ka faj,
  Edhe ne, nga ju kemi mėsuar!
  Fėmija nuk duhet kurrė tė qaj!
  Fėmija ėshtė pėr tu dashuruar.
  @cana

 14. #354
  E dua letėrsinė Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,477
  Faleminderit
  3
  38 falenderime nė 36 postime

  Pėr: Danel Cana

  POLITIKA - PERĖNDI

  Efigjeni, je si drita, nė njė moshė gati tė rritur!
  Orakulli tė zgjodhi pėr fli, pėr Helenėn e grabitur.

  Vetė babai, Agamemnoni, ta preu kokėn e bukur,
  Oh, ē’dhimbje ndjeu Delfi, pėr atė filiz tė kėputur!

  Ushtarėt godasin me ushta mburojat, thėrrisnin perėnditė!
  Qė gjaku yt, tu shuante etjen dhe shpirtin nė Olimp!

  Drejt Ilionit, mbreti tiran, ushtarėt i drejtoj,
  Ta shkatėronin atė qytet, o vdisnin gjithė nė Troj!

  Nga ai ēast u hipėn anijeve, nuk humbėn asnjė ditė,
  Deti gjėmonte, i mbushur me vela, u prinin Perėnditė!

  Njėqind mijė shpirtra pėrmbi anije, drejt Trojės u nisėn,
  Mbi dallgėt e detit, me shpatėn tė zhveshur, nuk e njohin frikėn!

  Agamemnon i udhėhiqte, i veshur me petkun si mbret,
  Tė mposhtė krenarinė trojane, nuk donte as jetėn e vet!

  Qė Trojėn nė flakė ta shihte, t’ja zhdukte krenarinė,
  Ushtarėt mbi mure ti linte, s’kurseu Efigjeninė!

  Njerėzimi ē’pėrfytyruar nga ndienjat, njers pa njerėzi!
  Cili zot do donte, pėr nektarin gjak, qė pjellėn ta bėsh fli?

  Kohė e egėr, njerėz tė egėr, lakmonin pasuritė!
  Bota, njerzit, kanė bėrė ndryshime, ashtu si perėnditė!

  Sot jetojmė nė tjetėr epokė, ska Trojė dhe Helenė,
  Por vėlla-vrasja pėr pasuri, ka mbetur ashtu siē qenė!

  Se qėnkėrka shumė e vėshtirė, i gjalli tė jetė Njeri!
  Ndaj shohim akoma politikanė, qė mbahen si Perėndi.
  @cana

Faqja 18 prej 18 FillimFillim ... 8161718

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •