Close
Faqja 16 prej 39 FillimFillim ... 6141516171826 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 301 deri 320 prej 774

Tema: Danel Cana

 1. #301
  i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,896

  Pėr: Danel Cana

  PSE...?

  Shumė PSE kanė lindur dhe pėrditė lindin.
  Nga dita e parė qė lindi njerėzimi.
  Shumė PSE pėrgjigje kurrė s’kanė marrė,
  Qė nga njerėzimi i ditės sė parė!

  Pse pėr tė rriturin, Pse pėr fėmijnė!
  Pse pėr natyrėn, shėndetin, lirinė!
  Dhe dita ditės shumė shtohen Pse-tė,
  Se njerėzit janė larg rrugės sė drejtė.

  Dhe majmen pėrditė parazitėt e Pse-sė,
  Njerz tė pushtetit, politikės dhe fesė.
  Njerėz qė trazojnė ēdo ditė njerėzimin,
  Paqen se njohin, po vetėm fitimin.

  Pse vuajmė, Pse, Pse mė bėre moj nėnė?
  Pse nė dhe tė huaj, kemi vėndin tėnė?
  Pse ka fėmijė qė barkun s’ngopin dotė?
  Pse ka fatkeq, qė bomba bjenė mbi kokė?

  Pse hapur na gėnjejnė dhe se pranojnė dot!
  Pse krime makabėr dhe thonė se ka njė zot!
  Pėrgjigje pėr kėto PSE, do ketė ndonjėher?
  Njerėz pa tru, pa zemėr, vesh askush se merr.
  @cana

 2. #302
  i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,896

  Pėr: Danel Cana

  FLI O SHPIRT

  Lumė tė vrullshėm, sikur pashė,
  Ujė tė bollshėm, ujė shumė.
  Mos u hidh nė tė, tė thashė,
  Pas ty erdha edhe unė.

  Nė tė ri u deshėm shumė
  Me peshqeshe shpesh tė vija.
  Mė trėmbi i shkreti gjumė,
  Nė ujė tė lumit tek shihja.

  Nėpėr gjumė nė emėr thirra,
  Qaja dhe pas tyja rashė.
  Nga rrobat trėmbur u ngrita.
  Fli o shpirt, the kur tė pashė.
  @cana

 3. #303
  i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,896

  Pėr: Danel Cana

  Syēkat dhe buzėt e tua,
  Pėrmbi hallet qė mė zunė.
  Kur pranė faqes tė afroj,
  I harroj, e bie nė gjumė.
  @cana

 4. #304
  i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,896

  Pėr: Danel Cana

  Ai qė tė tha pėr mua:
  “Ėshtė i keq dhe nuk tė dua”
  Nesėr vjen e thotė pėr tyja:
  “Nuk tė bėn po sytė nxirrja”.
  @cana

 5. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar Ali Baba Tepele pėr postimin:

  skender76 (02-05-2018)

 6. #305
  i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,896

  Pėr: Danel Cana

  TĖ VARFĖR SE LĖN VATANĖ

  S’kamja ka pllakosur fshanė.
  Edhe ca shtėpi qė janė,
  Brinjėt nė ugar i lanė.
  Nė darkė ngjisin jorganė.
  Shkolla e doktor nuk kanė,
  Me kurbet frymėn e mbanė,
  Ujė e rrugė nuk kanė.
  Tė varfėr, se lėn vatanė.
  Se njė shpresė gjallė i mbanė.
  Tė dalė njė politikanė,
  Nga ata, qė vėndin duanė.
  @cana

 7. #306
  not exist Maska e skender76
  Anėtarėsuar
  10-06-2003
  Vendndodhja
  Sa me larg Shqiperise...
  Postime
  4,786

  Pėr: Danel Cana

  Citim Postuar mė parė nga Ali Baba Tepele Lexo Postimin
  Ai qė tė tha pėr mua:
  “Ėshtė i keq dhe nuk tė dua”
  Nesėr vjen e thotė pėr tyja:
  “Nuk tė bėn po sytė nxirrja”.
  @cana
  Kjo esht perle!!!!
  paqen, e sjell vetem drejtsia

 8. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar skender76 pėr postimin:

  Ali Baba Tepele (03-05-2018)

 9. #307
  i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,896

  Pėr: Danel Cana

  QYQE MOJ QYQE

  Qyqe moj, u bėfsh pėr Dhe’.
  Vetėm ku-ku-n gjithnjė ke!
  Ku-ku jot na zgjuan nga gjumi,
  Era lehtė, perdet pėrkundi.

  Kudo shkon, ku-ku-n me vete,
  Qyqe ishe, qyqe, mbete!
  Qyqe pėr folet qė gjete,
  E lė bosh atje ku vete.

  Zėri me asnjė s’gjason,
  Nė maja pemėsh kėndon!
  Vezė, njė tė vetme bėn,
  Mirė e fsheh, se nuk ta lėn.

  Qyqe moj, qyqe me halle,
  Nėpėr pyje, nėpėr male!
  Lajmėron se erdhi vera,
  Shtegėton vėnde tė tjera.

  Zog i rrallė nė tė dukur,
  Natyra tė veshi bukur!
  Pėndėartė edhe plotė ngjyra,
  Por mistike nga natyra.
  @cana

 10. #308
  i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,896

  Pėr: Danel Cana

  QAN MINUSH AGA
  (sipas njė motivi popullor, ēam)

  Minushi kish pirė Raki dhe shkoj nė shtėpi.
  Mori thikėn dhe e theri o, gruan e tij.
  …………………………………….
  I besoj njė thashethemi, i shkreti Minush.
  Ndershmėrin tek karakteri, kishte si askush.
  Gruan e kishte tė bukur, ishte njė “Perri”,
  E donte edhe tė besės, pėr shpirtin e tij.

  Eh sa keq qė mė trazove, o Resul Aga.
  Tej pėrtej zemrėn ma shpove dhe shėrim nuk ka.
  Prej marazit, humbas mėndjen, do tė pi raki.
  Dhe si det i egėrsuar, do shkoj nė shtėpi.

  U thafshė moj dorė burri, ēe do thikėn ti!
  Kur pėr floku e rrėmbeve, veē pėr njė shami!
  Nga marazi sytė mu veshėn, bėra poshtėrsi.
  Shpirtin ja mora nė dorė, gjak e lebeti.

  Tė nesėrmen i del rakia dhe tek varri shkon,
  Qan me zė si fėmija, zemra ja kėrkon.
  Ngrihu grua, ngrihu xhane, se unė bėra faj,
  Ngrihu vishu e stolisu, mė nuk do tė shaj!

  Ngrihu tė shikoj nė kėmbė dhe vari stolit,
  Hapi ata syt e bukur, merri dhe tė mitė!
  Si e bėra, s’mė besohet, tė vrava vėrtetė?
  Do e vras dhe veten time, mė nuk dua jetė.

  Tė dy nė tokėn e zezė, tė biem nė gjumė.
  Tė mė marrė dhe perėndia, se tė desha shumė.
  Besova Resul Aganė, se e kisha shok.
  Bota do tė flas pėr ne, u deshėm me kokė.
  @cana
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Ali Baba Tepele : 24-05-2018 mė 16:02

 11. #309
  i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,896

  Pėr: Danel Cana

  ARRĖZ E MADHE

  O Arrėz e Madhe nė male,
  Do kėndoj njė kėngė pėr ty.
  I kam shkelur ato vėnde,
  Bridhja kur isha fėmi.

  Fshati rrėzė Trebeshinės,
  Pėrballė malit Shėndėlli.
  Erė ēaji e trėndelinės,
  Plotė burime ujė nė gji.

  Nga gryka buron njė lumė,
  Lumi Arrėzės ėshtė ai.
  Ujė i pastėr qelibar,
  Ikėn poshtė me shpejtėsi.

  Dy mullinj mbante mė parė,
  Gjithė fshatrat vinin aty.
  Arat, ledhet, plotė me rrushė,
  Kullota pėr dhėn e dhi.

  Fshatarėt njerz punėtor,
  Dhe fisnik pėr miqėsi.
  Njerėz bujar edhe mikpritės,
  Kėngė, valle dhe dolli.

  Udhėtarit ti binte rruga,
  Pa kafe s’tė lė njeri.
  Njė dhallė, a njė lugė mjaltė,
  Ta nxirrnin me mirėsi.

  Qėngjin a kecin nė hell,
  Pėr mikun s’kursen njeri.
  U kish hije sofra shtruar,
  Tė gjithė kishin blegtori.

  Burra dhe gra faqekuq,
  Shėndet plotė qė nė fėmi.
  Mė merr mall pėr ato vėnde,
  Njerz tė mirė pėr shoqėri.
  @cana

 12. #310
  i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,896

  Pėr: Danel Cana

  KASOLLE ELIRĖ

  Njė kasolle qė mban brėnda,
  Dy zemra tė dashuruar,
  Eshtė mė mirė se njė pallat,
  Qė tė mban tė skllavėruar.

  Nuk e dua, nuk e dua,
  Kurrė Pallatin pasuri.
  Njė kasolle tė lirė dua,
  Edhe pse brėnda hyn shi.

  Dashurin e vėrtetė dua,
  Gruan dhe tė ngrohtin gji.
  Ato ndienja qė s’tregohen,
  Nuk i blen dot me flori.

  Liria me dashurinė,
  Kasollen e ngrenė vetė.
  Kur je skllav i dashurisė,
  Dhe nga shpirti je njė mbret.
  @cana

 13. #311
  i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,896

  Pėr: Danel Cana

  LOPA, DEMI
  (fabul)

  Lopa, Demi, bėnė fjalė,
  Dhe mėri mbajtėn goxha.
  - Ti kur rritesh mbetesh lopė.
  Ndėrsa mua mė thonė Ka!

  Kėshtu mik, ka qėnė zakon,
  Ėshtė gjuha e njerėzis.
  Viē, nga dashuria jonė,
  Unė e rris vet me sisė.

  Ti punon, parmėndėn heq,
  Nė dark tė kthejnė nė stallė.
  Unė kullos dhe qumėsht japė,
  Tė zėn djathė, gjalp e dhallė.

  @cana

 14. #312
  i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,896

  Pėr: Danel Cana

  MILINGONA PROTESTON
  (fabul)

  Proteston njė Milingon!
  S’po bėhej sofra rrėmujė!
  Thotė gjinkalla: S’ėshtė e drejtė!
  Ti veē ndonjė thėrrime pret.

  Kthen pėrgjigje milingona:
  Po su bė nė sofėr rrėmuja,
  S’ka thėrrime as pėr mua.**)
  @cana
  v.o.**) Milingona pėrfaqėson antishqiptarėt, tė cilėt janė gjithmonė pak dhe gjithmonė tė vegjėl pėrpara kombit tė Zeusit.

 15. #313
  i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,896

  Pėr: Danel Cana

  PASURIT E JETĖS

  Jepi udhė e tregoj vend, kėsaj mėndje tė lajthitur...
  A do gjej vall, lule tjetėr, si njė bletė e roitur!
  A do gjej strofull tė ngrohtė, i lodhur pėr tu strehuar!
  Apo kasolle do ngrejė, si njė murgė, i vetmuar!

  Pse thonė se dashuria, lind e merr flak me rininė!
  Qibare madhe na qėnka, se pėrfillka pleqėrinė!
  Ju tregoj se pleqėria, ėshtė flakė e pa zbuluar...
  Vrarė nga jeta zemra e tyre, rronė pėr tė dashuruar.

  Rinia ka plotė tė mira dhe moshėn e saj tė bukur.
  Dashurin e quajnė lojė, a njė veshje pėr tu dukur!
  Kur ajo nga dora ikėn, e kėrkojnė dhe pendohen.
  Jeta nuk kthehet mbrapa, tė mos luajnė, tė dashurohen.

  Mos ma merrni pėr tė keq, ju tė rinj, tė dashuruar,
  Qė jetėn se quajtėt lojė, kini nxėnė dhe mėsuar.
  Pranuat vėshtirėsitė, krijuat familjet tuaja,
  Dashuria dhe fėmijtė, pasurit mė tė mėdhaja.

  Kthehem prapė, tek pleqėria, pasi jetėn e “kam gjerbur”...
  E s’mė mbetet tė tregojė, kohėn e shkuar, tė tretur.
  Nuk e fsheh, si ca tė tjerė, ushqehem nga dashuria...
  Shije saj nuk shuhet kurrė, ta mėsoj edhe rinia.

  Me gjithė forcėn e shpirtit, dashuron dhe mosh e vjetėr.
  Dashuron, se dashuria, s’ka kuptim nė “botėn tjetėr”!
  Dashuria dhe respekti, qė ka pėr brezin e ri...
  Trashėgimi qė ju lėmė, mė e madhja pasuri.
  @cana

 16. #314
  i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,896

  Pėr: Danel Cana

  ME DHIMBJEN FLAS

  Ankohet rinia nė pleqėri, se koha si mjaftoi!
  Nuk mundi qė ti bėj tė gjitha, sa shpejtė fluturoi!
  Kur s’munde ti bėje tė gjitha, kur ti kishe fuqi!
  Mos mu anko, kot rri mendohesh, tani nė pleqėri!

  Eehh rini, qė njėherė vjen dhe tė pėrjetshme s’ka.
  Njė thes kujtimesh tė brengosura, ajo qė shkoi, na la!
  Dhe nuk ankohem pėr varfėrinė, pėr tė aspak nuk pyes!
  Pėr trėndafilin mė dhemb zemra, qė puthja ēdo mėngjes.

  Me trėndafila, tė sapo prerė,tė ēelur nė oborr,
  Njė dashuri tė madhe ndieja, kur prekte ajo dorė.
  I llahtarisur, vjedhur shikoja, ato buzė dhe sy,
  Ti buzėqeshje, fare pa ditur, ē’mendoja unė pėr ty.

  Prandaj do doja, rininė pas, ta ktheja dhe njė herė!
  Po, a mė presin trėndafilat, akoma tė pa prerė?
  Koha shkoi, mėngjes e mbrėmje, sa ves ra mbi petale!
  Kėshtu dhe mosha nė ėndėrr kthehet, dale me ngadale.

  Qė kur tė pata miken time, pėrherė tė sjell ndėrmend.
  Se di pėr ty sa fat unė pata, a fare se mban mend?
  Kujtimet rrojnė, sa rrojmė vetė, me dhimbjen gjithmon flas,
  Se dallgė e jetės, askush se di, se cilin shkėmb pėrplas.
  @cana

 17. #315
  i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,896

  Pėr: Danel Cana

  LEPUJT PROTESTĖ
  (fabula)

  Lepujt njė ditė u ngritėn protestė
  Dhe rrugėt e pyllit bllokuan tė gjithė.
  Tė vijė kėtu dhe mbret Luani,
  Ta mėsoj mirė, ne s’kemi frikė.

  Nė demokraci ne s’kemi frikė
  Erdhi koha ta dijė kushdo.
  Tė bėhet pylli me drejtėsi
  Dhe ne do nxierrim njė hero.

  Diku njė krisėm dėgjojnė
  Dhe njė zagari i panė hijen.
  Harruan qėllimin pse u mblodhė
  Vrapuan nė gėmusha tė fshihen.
  @cana

 18. #316
  i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,896

  Pėr: Danel Cana

  JETA DO NA ĒMOJ

  Teorit e veshin botėn, pas oreksit, pėr tu dukur.
  Pėrditė rroba tė reja, qė tė duket mė e mirė!
  Mė mirė lakuriq ta lėnė, do tė duket mė e bukur.
  E veshin e zhveshin, e mbajnė, kurrė se lanė tė lirė.

  E nisin, e grisin, e mbajnė, sikur njė lodėr ta kishte!
  Dhe bota s’fletė, duronė kjo botė e madhe.
  E rrahin e shajnė, e qajnė, sikur pa njeri tė ishte!
  Nga brėnda mbledh shum helm e vrerė, shpėrthen vullkan e zjarre.

  Kjo krijesė e vogėl Njeri, qė dorė kollaj nuk heq.
  Natyrėn korigjon pa vend dhe botėn kėrkon tė ndryshojė.
  Akuzojnė Natyrėn e madhe, se s’qėnka Zot, po Dreq.
  Kush ėshtė matur me Natyrėn Zot dhe luftėn nė fund fitoi?

  Natyra na mban, ka shum tė mira, qė ne ta respektojmė.
  Natyra tė bėn o femėr o mashkull, nderoje dhe ti o njeri!
  Lumin rrėmbyshėm qė derdhet nė det, dot pėrpjetė se ēojmė.
  Nė qelizė ēdo gjė e rregjistron, mė mirė askush se di.

  Natyra mėsuesi mė i mirė, ta duam Nėnėn Natyrė.
  Pa prekur ligjet e saj, botėn gjithmon ta mbrojmė.
  Mushkritė gjigande mos ja prekni, njeri e ke detyrė.
  Nga jeta tė nxierrim mėsim, se jeta do na ēmojė.
  @cana

 19. #317
  i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,896

  Pėr: Danel Cana

  NUK QUHET VĖLLA

  Hapu Dhe’, e merri brėnda, gjithė ata qė tė lėndojnė.
  Ata qė venat ti presin, tė thajnė, tė tjetėrsojnė.
  Hapu Dhe’ dhe merri brėnda, inatin edhe zilinė,
  Ata qė tyja tė shitėn, kurrė vlerėn nuk ta dinė.

  Hapu tokė e Ilirisė, tė pish gjak, nga gjaku tėnd,
  Ata qė ti ju dhe sisė, e shitėn dhe kėtė vėnd!
  Tė shitėn, tė keq pėrdorėn, tė kthyen nė njė lipsare!
  Ty tė fismen, qė tė ēmonin dhe pa ty nuk rronin fare!

  Na dhe forcėn e pushtetit, por na hoqe dashurinė!
  Na dhe kurorėn e mbretit, bashkė me tė edhe lavdinė.
  Ti qė ishe edhe mbetesh kaq i mirė pėr vegjėlinė,
  Mos ndėrro pazare detesh, as dhe emrin Iliri.

  Jeni pjellė e vezės keqe, ju qė shani e mallkoni,
  Ju qė jeni tė njė gjaku, si armiq na kėshilloni!
  Ju, qė turkun na e shfaqni “vėllai i Shqipėrisė”,
  Ē’donte turku, kini pyetur, nė malet e Ilirisė?

  Kush iku nga vėndi i tijė, me ushtri edhe me bujė?
  Me shpatė dhe pishtar nė dorė, tė tjerėt ti bėj rrėmujė?
  Kush u hodh me zjarr dhe hekur, mbi kėshtjellat shqipėtare?
  Kush e donte ta shfaroste, gjuhėn dhe kombin, pėr fare?

  U ndodh krahu i Skėnderbeut, nga ai shpėtoj Evropa.
  Turku mbetet po ai, minaretė ka kthyer nė topa.
  Po qe sotė, ai ta shtron, miqėsinė si njė qilim,
  Dihet nesėr, shpejt a vonė, ta bėn gropėn me qėllim.

  Kurr se deshėn gjuhėn time dhe shqiponjėn nė flamur,
  Si ti them “vėlla” unė, turkut, serbit, grekut, kurrė…!
  Se nga dora shqipėtare, ata veē tė mira panė,
  Por gjithmonė na luftuan edhe vėndin na e ndanė.

  Po si mund, sot a mundet, tė harrohet historia?
  Dhe tė bėj pėrzierje gjaku, feja, kisha dhe xhamia!
  Pėr flamurin kuq e zi, na vendos njė flamur tjetėr,
  Dhe shqiponjėn dy krenore, e zbret nga froni i vjetėr!

  Unė them kurrė...Nukė bėhet, atė marre kush se do!
  Pra, Ilir, vėlla nga gjaku, serbit, turkut thuaj JO.
  Mos prano njė fe tė huaj, kur ta ka dhėnė perėndia.
  Feja jonė dhe brezat tanė, ėshtė vetėm shqipėria.
  @cana

 20. #318
  i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,896

  Pėr: Danel Cana

  BĖNTE BE DHE HĖNA

  Tė pashė tek flije, por jo si nga hera!
  Me dritare hapur atė ditė Korriku.
  Mbi ēarēaf zbuluar, a ti hoqi era!
  Kush tė pa zbuluar dhe nga mėndja s’iku!

  Kush tė pa tė zhveshur dhe nuk desh tė ishte...
  Cilin djalė prisje, ti shkrije nė dorė!
  Pranė zotris sate dhe nė krahė tė kishte!
  Apo gjumi i rėndė do bėhej fajtor!

  Gjumi i beharit bėn dhe mbrekullira!
  Ishte mė e mira qė kam parė mbi dhe.
  Kjo qė mė pan sytė, ishte mė e mira.
  Dhe rrezet e Hėnės pėr ty bėnin be!

  Betohej e gjora, vjedhur tek shikonte,
  Atė natė Korriku kishte dal e plotė.
  Prandaj pėrballė Diellit rrinte tregonte.
  Pa freskuar te deti, nuk rrije dotė.

  Hėnėzo moj, ty tė marrtė e mira,
  Vjedhurazi shko nė dritaret e tjera.
  Ruaji ēfarė shikon nga lart pėrdita.
  Shiko si zbuluar flen tė tjera shqerra.

  Unė edhe Hėna kurrė nuk tregojmė.
  Gjėrat mė tė bukura i mbajmė pėr vete.
  Nuk i japim gjuhės ēdo gjė qė shikojmė.
  Prandaj edhe jeta ka disa sekrete.
  @cana

 21. #319
  i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,896

  Pėr: Danel Cana

  DO TA KTHEJ MĖNJ’ANĖ

  Do ta hedh pallton mėnj’anė,
  Fjalėt e liga sa janė,
  Ti mbledh e tė shaj dynjanė,
  Tė bėhem politikanė!

  Nuk merret vesh politika,
  Po s’dite fjalėt e liga!
  Tė tregohem i pamend,
  Tė vete nė Parlament.

  Mė i miri ėshtė kush shan,
  Nga maja gjer nė taban!
  Ku s’tė ha, atje tė kruan,
  Le tė thonė “Berishjanė”!

  Pak tė ngjaja nga Berisha,
  Tu vėrsulesha si bisha,
  Tė siguruar do ta kisha,
  Pa fjalė, President do isha.

  Kujt ja mban mor aman,
  Tė matet me “Berishjan”?
  Gjithė bota nė gojė e mban,
  Ka lindur politikanė.

  E pra, kjo ėshtė e vėrteta,
  Politikė mirėse tė gjeta.
  Punė tė madhe bėn kuleta,
  Tė bėhem si Ilir Meta.

  Ē’ėshtė Saliu dhe Iliri?
  Tė shpėtuar nga fiqiri,
  Jua prishi mėndjen floriri,
  Po ju shtėrngohet zinxhiri.

  Kurrė mėndja s’ma kishte marrė,
  Tė dil vėndi nė pazar!
  Ē’bėni more katundar?
  Pangopėsia tė bėn varrė.

  Sali dhe Ilir mavriu,
  Nuk ditėt si hante miu!
  Popullit fati i ngriu,
  E ēuat pėr firi-fiu.

  E ktheva dhe unė sė prapthi,
  Nuk di si do t’ju vej fati!
  Ai qė ju shtėrngoj dorėn,
  Do t’ju vari dhe kėmborėn.
  @cana

 22. #320
  i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,896

  Pėr: Danel Cana

  FAJIN E KANĖ SHKRONJAT

  Ē’faj kanė shkronjat e zeza, mbi fletėn e bardhė?
  Shkronjat e gjuhės shqipe, qė formojnė fjalė!
  Fjalė qė tė bėjnė gjakun tė ndizet nė vena,
  Ato lozin me shpirtin, si bleta nė polena.

  Fjalėt janė dritė, zėri brendshėm, dituri.
  Prandaj gdhėnde sa mė bukur fjalėn o njeri!
  Ajo bėn tė ngrijė dhe tė shkrij gjaku nė vena!
  Ajo bėn tė ēmendemi dhe tė na ndaloj zemra.

  Shkronjėza tė dashura, qė fjalė formojnė,
  Herė diell, herė shi, herė ngricė tregojnė.
  Tė kapura pėr dore hedhin valle nė shesh,
  Herė qan, loton shpirti, herė syri, buza qesh.

  Kujdesu pėr shkronjat, mbi fletėn bardhė e zi.
  Ato kthehen nė llavė dhe shpirti njė qiri.
  Ē’faj kanė shkronjėzat, qė fjalės i japin peshė?
  Ėshtė bota e trazuar, pa sy, pa gojė, pa vesh.
  @cana

Faqja 16 prej 39 FillimFillim ... 6141516171826 ... FunditFundit

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •