Close
Faqja 15 prej 39 FillimFillim ... 5131415161725 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 281 deri 300 prej 772

Tema: Danel Cana

 1. #281
  i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,894

  Pėr: Danel Cana

  GJĖMIMI VASILIQISĖ

  “Muhamed Pasha i Moresė,
  Mos i gėzofsh ato troje!
  Mua mė preve nė besė,
  Mė the se do ndihmoje.”

  Ky ishte mallkimi qė doli
  Pėr Pashallesh Vasiliqinė.
  “Kleftėt” qė erdhė na Stambolli,
  Dhe vranė Pasha Alinė.

  “I pa besė Muhamed Pasha,
  Dhe mik shtėpie mė ishe!
  Ty, besova “Tespiet e arta”
  Qė kokėn garant ta kishe.

  U thaftė kjo dorė qė mori,
  U thaftė, e dru u bėftė!
  “Gjarrpėrin” njė herė besoi;
  Qė bėri tė madhen gjėmė!

  Unė gjallė doja ta mbaja,
  Tė lartin Pashain tim...
  Kurrė tė mos jepej kalaja,
  Dhe kryeqyteti Janinė.

  Kuja dhe gjėma mos tu ndaftė
  Dhe guri mbi gur mos tė mbet!
  Ti qė preve nė bes Pashanė,
  Qaj moj Janinė e shkretė.”
  @cana

 2. #282
  i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,894

  Pėr: Danel Cana

  MAĒOKU VIZITOR
  (fabula)

  Miu- kėshilltar pallati,
  - Nuk dihet kujt i bje fati,
  Vetingu po bėhet gati.
  Hangrėt-ē’hangrėt na dollapi.

  Po ju flasė, kam tre orė,
  Mos mė delni nė oborr,
  Vjen Maēoku vizitor.
  @cana

 3. #283
  i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,894

  Pėr: Danel Cana

  NJĖ KĖNGĖ E VJETĖR ĒAME

  O shokė, more shok-o!
  Dhėnt’ e mia kush i do?
  Se s’jam i zoti pėr to.
  Se do loz me miken-o,
  Me tumane-kuqen-o
  T’e mbaj pėr kocidhen-o
  At’ velonia-fridhen-o
  Na vreshta tė dalėm-o
  Rrusht tė bėr tė mbledhėm-o
  Ta shtridhėm nė vedrat-o
  Me mushtin tė dehur-o
  Tė los me cicat-o
  Tė gdhinjėm mbėshtjellur-o
  @cana
  Kocidhe--gėrsheti
  velonia-fridhe-- vetull gjilpėrė

 4. #284
  i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,894

  Pėr: Danel Cana

  DIL O VJOSĖ E BUKUR

  - Dil o Vjosė e bukur-o!
  Dil, apo tė dalėm-o!
  - Bukurit e shpirtit-o,
  Mos mi prek se s’rri pa 'to.

  Do tė dal me domozdo,
  Kush mė prek e nuk mė do!
  - Merri dhe nė det m’i ēo!
  Tė lozin ngjalat me to.

  - Dil o Vjosė e bukur-o!
  Brigjet e tua shiko...
  Se ti thajnė burimet-o!
  Dėgjoj psherėtimet-o!
  @cana
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Ali Baba Tepele : 13-10-2017 mė 14:26

 5. #285
  i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,894

  Pėr: Danel Cana

  Mund tė duash gjith botėn dhe tė mos dojė asnjė.
  Ashtu siē mund tė tė duan, po ti asnjė nuk do!
  Mund tė kėnaqesh me shum pakė, kur nuk ke asgjė.
  Por dhe mund tė mos kėnaqesh, me asgjė nga kėto!
  @cana

  Dashuria shpesh, ėshtė nė karakter.
  Karakteri i njeriut formohet nė jetė.
  Vetėm njė ndienjė lind me ne pėrherė,
  Nuk mundet tė duash, po se ndjeve vetė.
  @cana

 6. #286
  i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,894

  Pėr: Danel Cana

  SHANI...SHFRYNI EDHE PAK

  Vetingu ende pa lindur, e ēuan nė arkivol.
  E ēojnė ca mėndje-ndrikull, qė nuk duan tė jetoj.
  Ē’kini mor tė gjorė me foshnjen, ende sisėn se ka kapur,
  Ē’kini qė i bėni gropėn, kur probleme s’ju ka hapur!
  Ai s’ėshtė “I shenjti Krisht”, qė donte ta therte Roma.
  Doni s’doni bėhet “Mit” ndaj do rrojė nė mėndjet tona.
  Ndaj do rroj dhe do hakmerret, sa tė ngrihet pak mė kėmbė.
  Do t’ju shtyp si buburreci, padrejtėsin do haj me dhėmbė.
  Dhe qani mbi varrin hapur, shani, shfryni sa mė shumė.
  Derdhni fjalėt si shafrani, goja juaj gjithė shkumė.
  Edhe pakė, shani, shfryni, sa tė ngrihet pak mė kėmbė.
  Grushti fortė kur t’ju pėrplaset, s’do t’ju kapi gjuha dhėmb.
  Pastaj populli do qeshė dhe me gisht do t’ju tregoj.
  Do t’ju mbaj e tė kujdeset dhe tek varri do t’ju ēoj.
  Ju qė sot i mbushni xhepat dhe e quani “drejtėsi”.
  Ju litarin kini hak, pėr ju plumbi ėshtė flori.
  @cana

 7. #287
  i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,894

  Pėr: Danel Cana

  JAM E VOGĖL- O

  Shegė e kuqe, mollė e ėmbėl,
  Dil moj se tė presin-o.
  Jam e vogėl, s’mė lė nėna,
  Pritėm sa tė rritem-o

  Vajzė, vallė mos je penduar?
  Vetė mė the, hajt mė kėrko!
  Bisedoje me babanė,
  Mbase ai tė thotė po!

  Ku ta dija unė e mjera?
  Kaq shpejt do mė marrėsh-o?
  Rush i ėmbėl, ylli bukur,
  Zemra ime ty tė do.
  @cana

 8. #288
  i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,894

  Pėr: Danel Cana

  DUAJE KOMBIN

  Ike nė kurbet me gruan dhe fėmijtė i more,
  Nė Greqi, si shum tė tjerė, nė shkollė i dėrgove.
  Gjuhėn shqipe e mohove, aman zotė, o zotė!
  Dhe letrat fallcifikove, vorio-epiriot.

  U flisje fėmijve, ēdo ditė “kalimera”!
  Edhe emrat jua ndėrrove, u vure tė tjera.
  E harrove gjuhėn shqipe, se duroje dotė!
  Flisje pėrgjysėm greqishten, vorio-epiriot!

  Ē’bėni more shpresė vrarė, a nuk kini sy?
  Me gjyshėrit si merren vesh, njė ditė k’ta fėmij?
  Ē’bėni more gjakė prishur, kombin si mohoni?
  Kur nuk doni vėndin tuaj, asnjė tjetėr s’doni.
  @cana

 9. #289
  i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,894

  Pėr: Danel Cana

  LUM E DET MĖ BĖRE

  Shumė e pėrkėdhelur, lozje ti me mua,
  Vajzė e vėndit tim, o sa shumė tė dua!

  Herė mė thoshje puthėm, herė mė thoshje s’dua,
  Kurban moj tu bėfsha, tė syve tė tua.

  Nata bėhet ditė, kur ti je me mua,
  Vajzė e vėndit tim, si ujėt nė krua.

  Kush i ndeshi sytė dhe su turbullua,
  Tė keqen tė marrsha, tė syve tė tua.

  Si do t’ju bėj ballė, vrulleve tė tua!
  Vrulle qė tė prekin, nga floku nė thua.

  As lumi rrėmbyer, nuk mė merr dotė mua.
  Lum e det mė bėre, dua dhe nuk dua.
  @cana

 10. #290
  i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,894

  Pėr: Danel Cana

  SHARKUN E SHTROVA

  Ēe shtrova sharkun nė udhė,
  Ēu bėra si i sėmurė.
  - popullore -
  ***
  Nė udhė sharkun ēe shtrova,
  Si i sėmurė, me gjoja !
  Andej nga shkonte Kaprollja,
  Me sy shpirtin qetėsoja.

  Njė mollė hedh, ta ngacmoja,
  Ktheu kokėn, se besoja,
  Lotin nė sy ti shikoja,
  O mjalti taze, nė hoja.

  Jam sėmur e mė dhėmb gryka,
  O Gjeraqina me pika.
  Preja nė udhė, tė prita,
  Gjersa erdhe, su mėrzita.

  Ēu bėra si i sėmurė,
  Pres miken tė shkoj pėr ujė!
  Ē’bėn aty o i sėmurė?
  Tė nėma, ē’tė nėma shumė!

  Nė tė zėntė dhimbje koke!
  Ujė gurre, tė shėroke.
  Ilaēin e kėsaj bote,
  Nėm njė pikė nga dora jote.

  Sharkun nė udhė ēe shtrova,
  Bėra si bėra, s’durova!
  Miken time pėrqafova!
  Shok e miq nė dasėm ftova.

  @cana

 11. #291
  i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,894

  Pėr: Danel Cana

  SORKADHJA MĖ PREKU

  Hodha ēiften supit edhe malit dola,
  Tė gjuaja thėllėza, a lepuj tė egėrr.
  Mbi barin e butė, kėngėt jua dėgjoja,
  Gjahu gjer atėherė ishte veē njė dhelpėr.

  Pėrmbi bar u ula tė pres ēfarė do dalė
  Dhe ēiften mbi gjunjė e mbaja mbėshtetur.
  Njė sorkadhe e re, me gjoksin tė bardhė,
  Vėshtrimin e saja, mbi mua kish tretur.

  Thashė ta shėnoja, ēiften nė dorė mbaj,
  Sorkadhja nuk trėmbej, shikonte pa rreshtur.
  Lot, mėshirė, e dhimbje pash nė sytė e saj.
  Pėrmbi sup ēiften, e mbaja mbėshtetur.

  Nuk kisha mė forcė, s’kisha mė as zė.
  Sorkadhen pėrlotur shikoja pa rreshtur.
  E bukur sorkadhe pa mėndje mė lė,
  Shpirtin edhe zemrėn ma grisi si letėr.
  @cana

 12. #292
  i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,894

  Pėr: Danel Cana

  NJERĖZIMI PO LAJTHIT

  Tė njė kohe ē’njerėzore, neve jemi dėshmitar,
  Njerėzimi i lajthitur, shpallin botėn “tė pa fat”.
  Nga “lėndinat” e sė mirės, zemrat marrin arratinė,
  Si kaprolli trėmbur gjahut, se ndal vrapin vetėtimė.

  Dhe braktisim gjithė livadhet, si drenusha nė kullot,
  Botės tonė i shtohen hallet, luftė, gjak, dhimbje, lot.
  Marrim udhėn e sė keqes, siē thotė populli, “tė qoftlargut”,
  Vetes tonė i bėjmė varrin, shumė shpejt, jo sė largu.

  Toka brėnda ka shum zjarr edhe dielli ėshtė i zjarrtė,
  Njerėzimi ka pėrbrėnda shumė urrejtje dhe inat.
  Vetė natyra e ka falur, njerėzimin pėrmbi tokė...
  Eh sa shumė derdhėn gjakun, e mbrojtėn nderin me kokė.

  Kėshtu fillon rrokullisja, si “Sizifi” bėjmė ēdo ditė,
  Gur i rėndė na rri mbi krye, e dėnuan perėnditė.
  Shpikin armė njerėzimi, qė tė vrasim njeri-tjetrin,
  Humanizmi, dashuria, s’kanė guxim tė dalin sheshit.

  Eh, qė s’kam njė grusht tė madh, ta godisja mu nė kokė,
  Tė keqen e njerėzimit qė po shkatėrron k’tė tokė.
  I bėj thirrje tė pėrmbahen, kush ndjen gjakun nė damar,
  Se njė ditė zemra ju ndalet edhe vdekja do t’ju marr.

  Mos e shkatėrroni botėn, kur di se, kalimtar jemi...
  Bėni tė mira pėr njerzit, qė gjithmon nė mend t’ju kemi.
  I burgosni pėrgjithmonė, urrejtjen edhe zilinė...
  Dashuroni jetėn, tokėn, njeriu gėzon njerinė.
  @cana
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Ali Baba Tepele : 20-01-2018 mė 14:03

 13. #293
  i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,894

  Pėr: Danel Cana

  GOMARI DEPUTET
  (fabul)

  Nė muze mbeti samari,
  Deputet u bė gomari.
  Mori njė titull tė ndjerė,
  S’ju ndje zėri asnjėherė.

  Dallohej pėr nga kultura,
  Plotė katėr legjislatura.
  Nė parlament kurrė s’foli,
  Kėrriē hyri, e gomar doli.

  Nė korrupsion gishtin se ngjeu,
  Por partisė i shėrbeu.
  Po njė ditė ju mbarua bari,
  Vdiq, thanė, kėrriē gomari.
  @cana

 14. #294
  i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,894

  Pėr: Danel Cana

  HELENA – ĒAMĖRI

  Kėrkon greku tė bėjė ē’tė dojė,
  Dhe pluhur hedh mbi kombin tim.
  Si dikur Akejt e Athinės mbi Trojė,
  Veēse Akil s’ka, si krye trim.

  As Odise, tė gdhėnd njė kalė,
  As Athinanė tė mbrojė mėrinė.
  Ndėrsyen Zervėn, si tė pėrdalė
  Dhe pėr Helenė, kanė Ēamėrinė.

  Dhe “kalit mit” ja mbushėn barkun.
  Spiunė, betuar, keqbėrės dhe besnik.
  Mbi shqipėtarė tė marrin hakun,
  Se historinė e kanė shum frikė.

  Trojanėt Dardanė ti zėnė nė gjumė,
  Si tridhjet e tre shekuj mė parė, legjend.
  Po shqiptarėt janė zgjuar mė shumė,
  Nuk i trėmb dot “Agamemnon e Minellė”.

  Helena e bukur sot ėshtė mbi Olip,
  Atje ku uleshin gjithė perėnditė.
  E vranė, e dogjėn, pėrzunė Ēamėrin,
  Pluhur e baltė historis ēdo ditė.

  Bota ecėn dhe ka ndryshuar
  Vetėm se grekėt mbetėn nė gjumė.
  Metodat antike kėrkojnė pėr tė pushtuar,
  Paqen urrejnė gjithnjė e mė shumė.

  Tė gjitha mjetet po i pėrdorin,
  Thikėn, helmin dhe tradhėtinė.
  Nuk po mėsojnė dotė realitetin,
  Tė duan gjitonin, tė drejtat, njerinė.
  @cana

 15. #295
  i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,894

  Pėr: Danel Cana

  ZAMBAKU

  Rrėzė njė shkėmbi tė thepisur,
  Nė tė ftohtė e nė acar.
  Pėrkarshi erės dhe diellit,
  Kishte ēelur njė zambak.

  Bisku i tij kish ēarė borėn,
  Kishte ēelur shum krenar.
  Ngrohtėsin merrte nga toka,
  Ujin nga dėbor e bardhė.
  @cana

 16. #296
  i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,894

  Pėr: Danel Cana

  MUSHKA DHE DOSA
  (fabula)
  Disa kafshė shtėpiake,
  U mblodhėn njė herė mbas darke.
  Kishin ēfarė tė diskutonin,
  Disa punė mirė s’po shkonin.

  - Dosa-Mushkės, ti moj mike...
  Mė duket se je lesbike!
  - Faji ėshtė nga i pari...
  Pela merr pėr burr Gomarin.
  @cana

 17. #297
  i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,894

  Pėr: Danel Cana

  MBI ZALLIN E DETIT

  Mbėshtetur hėna tek mali,
  Hapi pėrgjysėm qerpikun.
  Drita qė binte tek zalli,
  Pėrmbi det rrezet u fikėn.

  Pėrmbi rėrė fryma mė ndali,
  Buzėn tėnde duke thithur.
  Dy trupa shtrirė tek zalli,
  Ishte momenti shumėpritur.

  S’kisha kohė mėndjen ta vrisja,
  Sikur mė kishte zėn deti.
  Gjeta bukurin qė prisja,
  Vajzė tek ti zemra mė mbeti.

  Buzė, gjoks, trupin ta puthja.
  Deti duke shushuritur.
  S’ishe mollė nė xhep tė fusja,
  Aqė bukur, s’e kisha ditur.

  Trupi jonė se fsheh dot kollėn,
  Po ashtu dhe dashurinė.
  Flokėt, sytė, mėndjen ma morėn,
  Dashuria tė pėrpinė.
  @cana

 18. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar Ali Baba Tepele pėr postimin:

  Neteorm (09-03-2018)

 19. #298
  i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,894

  Pėr: Danel Cana

  TOSKE E BUKUR

  E bukur nė gjith Toskėrinė,
  Shoqet kurrė s’tė arrinė.
  Hap jelekun ta mbush gjinė,
  Me ēaj, e me trėndelinė.

  Tė freskėt, si ta ka ėnda,
  Hape gjirin ti fus brėnda.
  Tė bukur tė ka bėrė nėna,
  E plotė, siē del dhe hėna.

  Do jetė ndjerė shum i lumtur,
  Ata sy kush i ka puthur.
  I pa vdekshėm ėshtė ndjerė,
  Kush i ka puthur dy herė.

  Kush e di se sa do rrojė,
  Puthjet kush i numurojė.
  Burojnė siē buron krojė,
  Ujė tė ftohtė tė freskojė.

  Toskėria si krahinė,
  Do ēmohet pėr bukurinė.
  Djem e vajza, yje ndrinė.
  Si Ēaji me Trėndelinė.
  @cana

 20. #299
  i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,894

  Pėr: Danel Cana

  KUR JE SI FLORIRI

  Ferexhenė hiqe, se tė dogji vapa,
  Ngadale mė vije, me kėmbėt si pata.
  Baluket tė ndrinin kur hoqe shaminė,
  Shoqet kur ti panė, mė kėmbė tu ngrinė.

  Shoqet kur tė panė, baluket tė ndrinin,
  Tė gjitha u ngritėn, mė kėmbė tė rrinin.
  Sytė dotė si hiqnin, tek zotrote mbenė.
  Kur je si floriri, ē’e do ferexhenė!

  Ti je xhevair, shkuar xhevairit,
  Sytė e tu tė bukur, si pikė e floririt.
  Dyzet xhevaire, qafės tė ndriēonte,
  Sumbulla e djersės, mbi tė tė pikonte.

  Dyzet xhevaire, qafės tėnde t’bardhė,
  Djemtė tė shikonin, ē’i vije nė radhė.
  Vajzė vėndi ishe, rritur si sorkadhe,
  Lėrja ferexhenė hoxhės nė minare.

  Hoxhėn dhe minaren, lėrja kush i solli,
  Nė malet e larta, s’pi ujė Anadolli.
  Vėndi qė na rriti ka male tė larta,
  Populli qė na lindi, ka ligje tė arta.
  @cana

 21. #300
  i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,894

  Pėr: Danel Cana

  GJUHĖN DO TA PRISJA

  Gjuhėn do ta prisja, po tė mos thosha tė vėrtetėn.
  Do ta prisja, po tė kisha qėllim tė mashtroj tė tjerėt.
  Njė gjuhė gėnjeshtare nuk meriton tė rroj gjith jetėn.
  Nuk do ta lija tė lirė, po do ti shtėrngoja frerėt.

  Njė gjuhė e keqe, kudo qoftė, pėr kėdo, tė prish.
  Nuk ėshtė e re, e panjohur, gjithmonė tmerr i kohės.
  Dhe nuk ja vlenė as ta dėgjosh kurrė, as me tė tė rrish.
  Shkatėrron “foletė” e tjera, tė sajėn se ka njohur.

  Njė gjuhė e keqe, tė gjithė i prish, dhe ty dhe mua.
  Njė mėndje e keqe, dalė nga hiēi, qė gjuhėn ushqen.
  Kur nuk mėson, nė vėnd tė urrejtjes tė thotė tė dua.
  Me dhimbjen tė rroj, pastaj tė thotė ato qė ndjen.
  @cana

Faqja 15 prej 39 FillimFillim ... 5131415161725 ... FunditFundit

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •