Close
Faqja 13 prej 39 FillimFillim ... 3111213141523 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 241 deri 260 prej 774

Tema: Danel Cana

 1. #241
  i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,896

  Pėr: Danel Cana

  - AVENTUR E ĒMUAR

  Kam halle dhe derte
  Sa nuk i them dot!
  Nė zemėr ē’mė preke,
  Mė shkrive nė lot.

  Lotėt bien vetė,
  Mendimet mė mbynė.
  Nė shtrat s’jam i qetė,
  Gjumi s’ma mbyll synė.

  Pėr fjalėt e mira,
  S’ka tjetėr si ti.
  Tė ndjeja, e dija,
  Mall dhe dashuri.

  Kam ēfarė tė kujtoj
  Ēfarė tė them mė parė!
  Dhe kur e mendoj,
  Digjem porsi zjarr.

  Se puthjet e tua,
  Nuk i harroj dot!
  Herė mė ngrinin buzėt,
  Herė mė shkrinin lot!

  Herė, herė mė thoshe:
  Unė tė dua shumė!
  Vetėm pak mė duaj,
  Se tė dua unė!

  Si tė dua shumė,
  Si tė dua pakė,
  Zemrėn se lė dot,
  Tė jetė nė merak!

  Ēmimi, aventurė e re,
  Pėr mua pėr ty!
  Se zoti pėr ne,
  Ėshtė kjo dashuri.

  @cana

 2. #242
  i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,896

  Pėr: Danel Cana

  O MALE
  (pėrpunuar pėr kėngė labe)

  - O ju male si duroni!- o male!
  Borė dhe akull kur ngarkoni,-o male!
  Zjarre dhe stane ndėrroni!-o male!
  Nė verė nga gjumi zgjoni!-o male!
  Lule, trėndelin mbuloni!-o male!
  Historitė na tregoni!-o male!
  Me rrufetė kur bisedoni!-o male!
  Shqipėtarė kudo rroni!-o male!
  Erdhi ora ti bashkoni!-o male.
  @cana

 3. #243
  i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,896

  Pėr: Danel Cana

  NĖ ZEMĖR E SHKRUAR

  Ishe ti, a mė bėnė sytė?
  Mė vije kaluar.
  Hipur pelės sė pėrhimtė,
  Me frerėt nė duar.

  Mė zbrisje nėpėr zallishtė,
  Drejt lumit kulluar.
  Ndrinte lėkur e fildishtė
  Dhe gjoksi zbuluar.

  Shkoje vije porsi era,
  A sytė mė bėnė!
  Flokė lėshuar, ē’ti merr era,
  Kėndon si mėllėnjė.

  Prisja tė, tė shoh me taka,
  Alla qytetare!
  Kur ti shkele pėrmbi zall,
  Kėmba zbathur fare!

  Ajo kėmbė e butė, e vogėl,
  Pa mendje mė lė.
  Tė isha me fat do doja,
  Tė lozja me tė.

  Tė mė vraē me atė dorė,
  Tė butė si sfungjeri.
  Nė mos, prek tė mė shėrosh,
  Tė mos vuaj i mjeri.

  Tė vraē, siē vret dashuria,
  Pa pritur, pa ndjerė.
  Veēuar botės tė rrija,
  Vetėm dhe i mjerė.

  Ishe ti, a sytė mė bėnė?
  A nė ėndėrr rashė?
  Fėrkoj sytė i gėzuar,
  Kur pranė tė pashė.

  Ishe ti dhe s’ishte ėndėrr,
  As nuk mund tė jetė!
  Tė mbaj tė shkruar nė zemėr,
  Se u deshėm vetė.
  @cana

 4. #244
  i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,896

  Pėr: Danel Cana


  DITURIA ĖSHTĖ VLERĖ

  Ka tė ditur tė pa ditur,
  Dituria ėshtė vlerė.
  Siē ka Guzhinier t’uritur!
  Se gatuan pėr tė tjerė.

  Guzhinieri kur gatuan,
  Provon gjellėt qė ka bėrė!
  Por kjo urinė nuk e shuan!
  Ai mbetet i pa ngrėnė.


  Po kėshtu “Njeriu ditur”,
  Qė punon me dituri!
  Kalon kohėn duke “situr”,
  “Miell” pėr mbretin e tij.

  Dhe nė fund, qė tė dy majmen,
  Njė nga “vlera njė nga era”!
  Dhe nuk duan qė t’ja dinė,
  Kanė tė hanė gojėt e tjera!

  Ka tė ditur, shok me djallin,
  Qė e quajnė “ndershmėri”!
  Kur tė drejtin, vetė e kallin,
  Thellė mė thellė nė burg tė zi.

  Gjithė njerėzit tė jenė tė ditur,
  Dituria s’ėshtė e keqe,
  Mos i bėj qejfin tė ligut,
  Duke ndėjtur lepe-peqe.

  Dituria ėshtė dritė,
  Na duhet nė tė vėrtetė.
  Siē ėshtė Dielli Rrezeartė,
  Qė gjith botės i jep jetė.
  @cana

 5. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar Ali Baba Tepele pėr postimin:

  DiGiT@LiFE (15-10-2016)

 6. #245
  i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,896

  Pėr: Danel Cana

  KECI DHE GJINKALLA
  (fabula)
  Gjinkalla dhe Keci zunė miqėsi.
  Kudo shkonte Keci, gjethe tė kulloste,
  Pėrmbi degė Gjinkalla kėngės ja thoshte.
  Pa pritur ndėnė hije, ku bagėtia rrinė,
  Vjenė ujku uritur dhe rrėmbeu Dhinė.
  Gjinkalla vazhdonte kėngė e melodi...
  I thotė Kec i gjorė: - Duhet mbajtur zi!
  Pėrgjigjet Gjinkalla me njė ci-ci-ci...
  -“Ujku s’do Gjinkalla..kėrkon Kec e Dhi!”
  @cana

 7. #246
  not exist Maska e skender76
  Anėtarėsuar
  10-06-2003
  Vendndodhja
  Sa me larg Shqiperise...
  Postime
  4,786

  Pėr: Danel Cana

  Citim Postuar mė parė nga Ali Baba Tepele Lexo Postimin
  O MALE
  (pėrpunuar pėr kėngė labe)

  - O ju male si duroni!- o male!
  Borė dhe akull kur ngarkoni,-o male!
  Zjarre dhe stane ndėrroni!-o male!
  Nė verė nga gjumi zgjoni!-o male!
  Lule, trėndelin mbuloni!-o male!
  Historitė na tregoni!-o male!
  Me rrufetė kur bisedoni!-o male!
  Shqipėtarė kudo rroni!-o male!
  Erdhi ora ti bashkoni!-o male.
  @cana
  U permbyt Vlora...
  paqen, e sjell vetem drejtsia

 8. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar skender76 pėr postimin:

  Ali Baba Tepele (13-09-2016)

 9. #247
  i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,896

  Pėr: Danel Cana

  TĖ JEMI TĖ FORTĖ

  Tu shtoftė jeta, qofsh e lumtur,
  Donika Rrethej!
  Nė portret je shum e bukur,
  Sytė kur ti kthej.

  Nė portret edhe nė jetė,
  Qėndron kaq e bukur.
  Ndaj e meriton vėrtetė,
  Tė jesh shum e lumtur.

  Mėsova se sa ke vuajtur,
  Nuk ka qėnė e lehtė.
  Fati me ty paska luajtur,
  Kėshtu ėshtė nė jetė.

  S’je e para, as e fundit,
  Qė del e helmuar.
  Koha pėr tė qėn e lumtur,
  Akoma s’ka shkuar.

  Nė jetė vetėm njė gjė duhet,
  Tė jemi tė fortė.
  Se me jetėn s’mund tė luhet,
  Kėshtu ėshtė kjo botė.

  Mos ta shtojmė mė tej urrejtjen,
  Nė jetė njė herė vijmė.
  Sa je gjallė zemra tė tretet,
  Veē pėr dashurinė.

  @cana

 10. #248
  i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,896

  Pėr: Danel Cana

  KUNADHJA

  Kunadhe kurthin ta ngrita,
  Bishtė bukura si xhufkė!
  Dalngadal veshjen ta grisa,
  Tė prek lėkurėn e butė.

  Tė kapa a erdhe vetė?
  E bukura lozonjare.
  Ē’ma grise rrjetėn e shkretė,
  Ah Kunadhe, moj Kunadhe!

  Falma moj rrjetėn qė ngrita,
  Doja tė tė kisha pranė.
  Atė ēast mezi e prita,
  S’besova ato qė thanė.

  S’besova njė ēast tė shihja,
  Ēapet e tua ngadalė.
  Mbi gushė kokėn tė vija,
  Tė pėshpėritja ngadalė.

  Tė thoshja ē’ėshtė dashuria,
  Qė kurthe na ngre nė jetė.
  Si pa dashur njerėzia,
  Zemra pėrfundon nė rrjetė.
  @cana

 11. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar Ali Baba Tepele pėr postimin:

  DiGiT@LiFE (15-10-2016)

 12. #249
  i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,896

  Pėr: Danel Cana

  TĖRMET ZEMRE

  Kur mė dilje afėr darke
  Pran shtėpis, rrugicės-o
  S’kam frikė se shtje pallate...
  Bukuri e lindur-o

  Bukuri qė s’ke tė dytė,
  Sa tė shkojnė nazet-o!
  Thahet pėshtyma nė grykė,
  S’ti gjej dotė avazet-o
  @cana

 13. #250
  i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,896

  Pėr: Danel Cana

  MODA
  (fabul)
  Zonja Dhelpėr, jo si na hera,
  Doli me brekė tė shqyera.
  Lepurushja qesh me lotė!
  Thotė Dhelpra: Ėshtė modė!
  Modė e bukur, si pėr dreq,
  E grisur nė vėnd tė keq!
  @cana

 14. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar Ali Baba Tepele pėr postimin:

  DiGiT@LiFE (15-10-2016)

 15. #251
  i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,896

  Pėr: Danel Cana

  Vizitėn e krye-parlamentarit nė Athinė unė nuk e quaj tė denjė pėr interesat kombėtare.

  - “LAPIDARI”

  Ilir s’ma preu fiqiri,
  Qė tė dilje kaq “i miri”!
  Nė Greqi pėr hara-kiri,
  Ilir xhan, Ilir floriri!

  Ilir ty ta paska ėnda,
  Ta marrėsh kalanė na brėnda,
  Por janė pazare tė rėnda,
  Dridhet rrota e tė zė brėnda.

  Ilir ēfar tė them mė pare,
  Ngrehu dhe shko nė Skrapar.
  E ke njė cop tokė pėr varrė,
  “Do tė bėjnė lapidarė.”
  @cana

 16. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar Ali Baba Tepele pėr postimin:

  DiGiT@LiFE (15-10-2016)

 17. #252
  i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,896

  Pėr: Danel Cana

  BUKURI QĖ S’PREKET KURRĖ

  Poshtė njė shelgu gurgullonte,
  Ujė i ftohtė si Kristal.
  Ktheja kokėn rrethė e rrotull,
  Lumi poshtė e lartė mal.

  Dy brigjet e lumit mbushur,
  Plotė me rrepe madhėshtor.
  Kėnga e zogjėve ushtonte
  Dėgjohej bukur si nė kor.

  Lumi rend e s’di tė ndalet,
  Shkon fodull e s’pėrshėndet.
  Mosbesues shohin malet,
  Ne, qė ty tė japim jetė!

  Pėrmbi zall njė vajzė fshati,
  Si njė zanė gurė mbi gurė.
  Pėrqafon dhe krahėt hapi,
  Bukurin qė s’preket kurrė.

  Me fjalė dot nuk e tregon
  Bukuritė qė vėndi mban,
  Shko ti shijosh nė Sajmolė,
  Poshtė fshatit Mezhgoran.
  @cana

 18. #253
  i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,896

  Pėr: Danel Cana

  TĖ FLASĖSH ME KULTURĖ

  Fjala tė bėn ta duash njė njeri,
  Njė fjalė tė bėn edhe ta urresh!
  Ēfarė ke nė bark askush se di!
  Por vlerėson atė qė nxjerr nė shesh!

  Gjithmonė mate fjalėn o njeri!
  Pėrpiqu, kur ta thuash tė zerė vend!
  Ato janė xhevair e flori,
  Tjerėt thonė: - Qėnka njeri me mend!

  Njeriu peshohet nga fjala qė flet.
  Dhe veprat nga fjalėt dalin pastaj.
  Njė politikan qė ėshtė nė pushtet,
  Nga fjala dhe vėndin e zhyt nė faj.

  Tė gjitha tė kėqijat nga fjalėt vijnė
  Pėr botėn nuk ėshtė aspak rastėsi.
  Ligjet i bėjnė ata qė dinė,
  Ai qė zbaton mė duket nuk di.

  Tė flasėsh bukur nuk ėshtė e lehtė,
  Si bujku prodhon misėr dhe grurė.
  Tė punoj mendjen gjithkush e bėn vetė;
  S’ka lodhje, djersė, por thjeshtė kulturė.
  @cana
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Ali Baba Tepele : 07-02-2017 mė 09:28

 19. #254
  i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,896

  Pėr: Danel Cana

  NĖ SITĖ TĖ KOMBIT

  Ēdo ditė dėgjojmė e shohim,
  Qė si krimbat nė kėrmė rriten.
  Njerėz qė Nėnėn mohojnė,
  Nė Sitė tė kombit po siten.

  Domozdo do ketė dhe krunde,
  Nga mielli situr i Kombit.
  Se, nuk ka punė pa munde,
  Dhe sikur tė gjithė tė donit!

  Sado mirė ta bluaj mulliri,
  Miell tė butė pėr bakllava,
  Kulaēi s’bėhet nga hiri!
  Pulat, Derri s’ka ēfarė ha!

  Shokė dhe Miq, mos qoft e thėnė,
  Qė tė kenė gjė nė dorė...
  Jemi “ Dhen tė perėndisė ”
  Ata, Deshė me kėmborė!

  Ju ka marrė koka erė,
  Shesin Nėnėn dhe Babanė!
  Me ta kombi qesh pėrherė,
  Kurr si do dhe kurrė si mbanė.
  * * *
  @cana

 20. #255
  i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,896

  Pėr: Danel Cana

  MINORITETE

  Igli Totozani, ē’pati avokati?
  Kush beson ringjalljen, beson tek “Lugati”
  Kėsaj here Igli nuk foli pėr vete,
  Se artificialisht do shtoj minoritete!
  E ka pikė tė dobėt tė falet tek prifti,
  Ēoē ka thėnė Vangjeli dhe ai “jeziti”.
  Anti-shqiptaria sot po nxjerrin dhėmbėt,
  Se mbajnė dotė pėr koke, e kapin nga kėmbėt.
  Kushtetuta jonė, nuk paska tė drejtė,
  Kush nuk di mirė shqipen ėshtė minoritet!
  Tė shpallet Arab, kush flet arabishten,
  Edhe grek i pastėr, kush flet greqishten.
  Tė paktėn Ballkani, a e di kėtė?
  Para njėqind vjetėsh, shqip flisnin tė tėrė?
  Se minoritetet, Igli ynė, me leje,
  Nuk janė politika, por gjaku nė deje.
  ****************************
  @cana

 21. #256
  i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,896

  Pėr: Danel Cana

  - AVENTUR E ĒMUAR

  Kam halle dhe derte
  Sa nuk i them dot!
  Nė zemėr ē’mė preke,
  Mė shkrive nė lot.

  Lotėt bien vetė,
  Mendimet mė mbynė.
  Nė shtrat s’jam i qetė,
  Gjumi s’ma mbyll synė.

  Pėr fjalėt e mira,
  S’ka tjetėr si ti.
  Tė ndjeja, e dija,
  Mall dhe dashuri.

  Kam ēfarė tė kujtoj
  Ēfarė tė them mė parė!
  Dhe kur e mendoj,
  Digjem porsi zjarr.
  Se puthjet e tua,
  Nuk i harroj dot!
  Herė mė ngrinin buzėt,
  Herė mė shkrinin lot!

  Herė, herė mė thoshe:
  Unė tė dua shumė!
  Vetėm pak mė duaj,
  Se tė dua unė!

  Si tė dua shumė,
  Si tė dua pakė,
  Zemrėn se lė dot,
  Tė jetė nė merak!

  Ēmimi, aventurė e re,
  Pėr mua pėr ty!
  Se zoti pėr ne,
  Ėshtė kjo dashuri.
  @cana

 22. #257
  i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,896

  Pėr: Danel Cana

  A E DI

  Unė mund tė mos lexoj mendimet
  Por buzėt i lexoj, me siguri.
  Ndonjėherė mund tė ikin vėshtrimet,
  Por jo dhe rrahjet e zemrės nė gji.

  Vėshtrimet me zemrėn diku takohen,
  E ndiej kėtė prandaj s’kam frikė.
  Dhe pėr dy zemra qė dashurohen,
  Ėshtė ky moment i quajtur magjik.
  @cana

 23. #258
  i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,896

  Pėr: Danel Cana

  ALTIN LAMTUMIR

  - Qė nga Amerik e largėt erdhe nė kuti!
  Tė priti nėna e gjorė me duar nė gji.
  Ndalu Vjosė pėr Altinin se ishte i ri!
  Mjerė toka ēfar lule tretė, kė futi nė gji!

  U kujdesėn “Bijt e Shqipes”, tė prunė nė atdhe.
  Plot kurora edhe lutje: “Tini, pse na le”!
  Tė pėrcolli shoqėria qė kishe atje...
  Ah, kjo vdekje e pa pritur, ētė ndau nga ne!

  Jo gjithmonė njerėzimi, vdekjes i bėn ballė,
  Qeshjen tėnde, nėna, motrat, ku ta gjejnė vallė?
  Tre vėllezėr qė le pas, kush i shėron vallė?
  Dhimbje tyre zjen nga brenda, si deti me valė.

  Gjithė ētė njihnin tė pėrcollėn me lot nė sy.
  Zemrat tona stė harrojnė, malli do na marr pėr ty.
  Tė kujtojmė ēastet e mira dhe dritėn nė sy,
  Lamtumirė Altin i dashur, prehu nė qetėsi.
  @cana

 24. #259
  i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,896

  Pėr: Danel Cana

  PĖR TY VETULL SHKRUARĖN-Ė

  Ē’qan a qafshė kokėn-ė!
  Unė iki, ti mė pėrzė!
  Do ti lė cangadhet-ė,
  Do tė vi nė darket-ė.
  Tė mbėshtjell me sharkun-ė.
  Pridėve mos u thuaj gjė,
  Se na dalin llafet-ė,
  Edhe marrin fshatin-ė,
  Bėj sikur nuk dimė gjė.
  Sa tė piqet grurėt-ė,
  E tė zėmė brumėt-ė!
  Kur vijnė Dallandyshet-ė,
  Do ti mjel pėr qumėsht-ė.
  Pėr ty tė gjitha i lė,
  Sy e vetull shkruarėn-ė!
  @cana

 25. #260
  i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,896

  Pėr: Danel Cana

  KUSH MĖSOJ, NĖ JET NUK VOJ

  Ndodh nė jetė qė zemra rreh shpejtė,
  E ndienjat tė drejtojnė gabim.
  Lulet, tė gjitha si bėn dot buqetė,
  Se griset nė shpirt i miri mendim.

  Dashuria nuk ka vetėm njė anė,
  Dhe ti tė bindesh qė do vėrtetė.
  Anėn e kundėrt njė tjetėr e mbanė,
  Ashtu si, dy brigje i ka ēdo det.

  Kushdo qė tė jet notar i zoti
  S’mundet qė detin ta shkoj me notė.
  Ashtu njė zemėr e lirė qė deshi,
  Nė pusin e mėrzis nuk mbytet dot.

  Mėsoni njerėz, nė jetė tė doni,
  Gjithmon ti besoni tė vėrtetės.
  Dhe gjėmbin e trėndafilit duroni,
  S’prish punė ca gjak nga dora e jetės.

  Na ndodh tė duam nė jetė njė mike,
  Mendimin shfernuar, lemė tė dalė.
  Ajo di mirė “kalatė si merren”.
  Bukur, vendosur, sulmit bėn ballė.

  Sa herė, ndjenjat e mija do dua,
  Me ndienjat e saja ti bashkoj.
  Shigjeta tė hidhura bjen mbi mua,
  Mikja e mirė kėtė mė tregoi.
  @cana

Faqja 13 prej 39 FillimFillim ... 3111213141523 ... FunditFundit

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •