Close
Faqja 12 prej 39 FillimFillim ... 2101112131422 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 221 deri 240 prej 772

Tema: Danel Cana

 1. #221
  i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,894

  Pėr: Danel Cana

  VIKTIMAT E LIRISĖ
  (Kushtuar grave dhe vajzave tė keqtrajtuara gjatė luftės nė Kosovė)

  Arratisur mėndja ime, nė honet e historisė,
  N’ato ngjarje tė urryera, tė mendimit, tė trishtisė.
  Mbi petalet delikate, siē bje dėbora e ftohtė,
  Ra njė dorė gjakatare, grusht qė i goditi fortė.
  U rrėmbeu lumturinė dhe ashtu si ajo diti,
  I vrau, i pėrdhunoi, zvarr i hoqi, i braktisi.
  Britmat, thirrjet, pa pushim, tė shpirtit nė agoni,
  Dridhje tyre pushtoj dhenė, kėrkon mbrojtje, drejtėsi.
  Dhe pse s’pati ngushėllime, botėn ndau nė dy pjesė,
  Njėra thjesht i quan viktima tė njė lufte tė pabes.
  Nė mes tyre hyn besimi, minareja dhe kambana,
  Kėrkojnė tė qeverisin, lajnė duart e palara.
  Ato janė njė pjesė krenare, xhevaire tė njė kombi.
  Nuk braktisen si plaēkė lufte edhe pse kėshtu i donin!
  Ajo pjesė e poshtėruar, kėrkon nė vėnd drejtėsinė.
  Kėrkojn nderin edhe gjakun, gjithēka humbėn ngrohtėsinė.
  Egėrsi e ēizmes serbe i goditi qėllimishtė,
  Pėr t’ju fshirė ēdo fije shprese tė zemrės tyre tė brishtė.
  Britėm e motrės, britėm e vajzės, e gruas, britma nėne.
  Britėm e pėrzier me jargė tė bishės sė egėrr serbe.
  Gjėmojnė ende veshėt tanė edhe zgjuar dhe nė gjumė,
  Ato thirrjet histerike: “Pėrdhunoni sa mė shumė!”
  Pėrdhunoni qė tė dalė, sa mė shumė njė “rracė hibride”,
  “Qė tė vdesi shqipėtari dhe si popull tė mos rritet”.
  Mos harro o kriminel, qė pėr krime je i bindur,
  Gjith ē’ke bėrė do shpėrblyer dhe ty nėna tė ka lindur.
  Zhfrytėzon njė moment lufte, bėre krime tė pashoqe.
  Si do ndihesh kur tė tjerėt, t’i bėjnė tek vatra jote?
  Natyrish qė s’tė vjen mirė, pa ktheje thikėn nga vetja!
  S’ke ndėrgjegje, as guximin t’i pranosh k’to tė vėrteta.
  U kthyet nė vegėl tė ndyrė, politika shkatrrimtare.
  Nuk rri dot me pabesi nė Kosovėn shqipėtare.
  Dot s’i shmangesh historisė, ajo shkruan tė vėrteta,
  Popujt dashurojnė lirinė, ajo ėshtė vetė jeta.
  2016-01-23

 2. #222
  i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,894

  Pėr: Danel Cana

  HAPE ZEMRĖN O NJERI

  Dikush shkon tė blej piktura,
  Dikush bukė s’ka tė hajė.
  Dikush s’di sa shkon fatura,
  E shpenzimeve nė muaj.

  Dikush mendon ku do flerė,
  Me fėmijėt, s’kanė shtėpi.
  Dikush “ as e ēan menderė”
  Edhe banjėn ka flori.

  Dikush kontrollon kazanėt,
  Jasht nė rrugė, nė bor e shi.
  Dikush njė kope me qen mban,
  Ju gatuan pėr mbrekulli.

  Shum fėmij nė botė vuajnė,
  S’kanė qumėshtė qė tė pinė.
  Dikush me qumėsht bėn banjė,
  Pėrtėrisin bukurinė.

  Kape dritėn o njeri,
  Hape zemrėn edhe duaj.
  Gjithė ē’jemi pa dallim,
  Si vėllezėr, tė mos vuajm.
  @cana
  2016-02-04

 3. #223
  i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,894

  Pėr: Danel Cana

  EDHE ĖNDĖRR QAJA

  Zhytur nė njė ėndėrr, tė gjith mėnd se mbaja,
  Shkrirė, bėrė njė trup, di qė mėnd po luaja.
  Herė sytė, edhe buzėt s’mund t’i ndaja,
  Dhe unė qaja, nga gėzimi vetėm qaja.

  Dhe unė qaja, mbledhur grusht, vetėm qaja.
  Herė prekja, herė ikje, herė tė mbaja.
  Herė mė ikje, mė rrėshkisje, dot s’tė mbaja.
  Herė doje, herė puthje, prapė qaja.

  S’di sa zgjati, gjysmė jete, vetėm vuaja,
  Dhe s’guxoja, sy tė hapja, mbyllur mbaja.
  Pastaj deti na pėrpiu, s’mund tė qaja,
  Pėrqafuar nėpėr dallgė tė mėdhaja.
  @cana

 4. #224
  i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,894

  Pėr: Danel Cana

  - PLAKU I MĖNĒUR

  Njė herė njė plak, pa dhėmbė nė gojė ,
  I menēur shumė dhe filozof fshatari.
  Nė njė kuvend tė madh doli tė flasė ,
  Por qeshje dėgjoi, gojėn sa hapi .

  Tė paditurit qeshėn, me gisht treguan,
  Nga goja e plakut qė ishte pa dhėmbė.
  Qeshėn sa u lodhėn, pastaj kėrkuan,
  Qė plaku tė thoshte, ē’kish pėr tė thėnė.

  Plaku i menēur dha urdhėr t’i binin,
  Gomarin e vetėm aty nė kuvend.
  “ Po deshėt pyeteni”- u tha – budallenj,
  Kini njė kokė, siē kini dhe dhėmbė.

  Njė kokė pa mėnd, njė gojė pa dhėmbė,
  Nuk janė njėlloj, pėr hir tė fatit!
  Goja pa dhėmbė mė prish punė mua,
  Koka pa mėnd i prish punė fshatit.
  @cana

 5. #225
  i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,894

  Pėr: Danel Cana

  BEJKĖ TĖ ZĖNTĖ LIJA

  Bejkė moj tė zėntė Lija..!
  Ēmė plasi kjo dashurija!
  Ēmė vanė sytė tek tyja!
  Nga era tė ra shamija.

  Unė i mjeri nuk dija..!
  Dit pėr dit doja tė shihja.
  Sėmundje pėr syt e mia,
  Bejkė moj tė zėntė Lija..!

  Bejkė moj Lija tė zėntė..!
  Pėr ty do tė ngre njė tėndė.
  Atje tė bėj gjum tė rėndė..
  Do tė mbaj nė dor si pendė.

  Bejkė moj Pika tė raftė!
  Kaloft Xhindi dhe tė marrtė.
  Atė buzė tė kuqe Flakė,
  Qė mė nxjerr fjalėn si Mjaltė.

  Bejkė moj tė zėntė Lija!
  Si s’mė le njėēik tė flija!
  Si Manar Sisėn lėpija,
  Qumėshtin e ngrohtė pija.

  Pėr qumėsht edhe pėr Sisė,
  Dashuria u bėftė Lis.
  Dashuria e Rinisė...
  Flaka i rėntė shtėpisė.

  22-03-2016


 6. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar Ali Baba Tepele pėr postimin:

  DiGiT@LiFE (15-05-2016)

 7. #226
  i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,894

  Pėr: Danel Cana

  - BESĖN PĖR ATDHE

  Po si bre burrė i zhytur nė Fe,
  Mohon gjakun, fis dhe Atdhe?
  Dhe pėr pak pare qė do t’fitoni,
  Besėn e tė parėve gjithė e harroni!
  Vendin e bukur qė tė parėt na lanė,
  Trojet etnike tė Shqipes, ku janė?
  Tė parėt tanė e dinin shumė mirė,
  Se Feja e huaj tė mban nė zinxhir.
  Besa jonė e shpallur si Fe,
  Ėshtė kombi, vendi qė quajmė Atdhe.
  Dhe foshnjat qė lindin dhe brezat qė vijnė,
  Ta kenė nė zemėr, ta duan Shqipėrinė.
  Si mund tė luftosh nė vend tė huaj,
  Kur tjetri mban peng Atdheun tuaj?
  Si ja jep besėn njė feje pa shkak,
  Qė vendin ku lindi e mbyti nė gjak?
  Si shpirtin e shite vėrtetė nė Fe,
  Kur gruan dhe vajzėn nuk di kė ke?
  Ju hodhi mbi kokė kafazin e linjtė,
  Pėr epshin e ē’thurur i ktheu robinė.
  Dhe s’mbeti pėr ty krenari e parė,
  Ilirėt e bukur dhe emri Shqiptar.
  Ky fis i bukur dhe shumė krenar,
  A do ta lėmė tė vajtoj i ndarė?
  A do ta lėmė Nėnėn Shqipėri,
  Tė ndarė nė Fe tė veshur nė zi?
  Unė them se jo, eja bashkohu,
  Tė gjithė si vėllezėr nė vatėr betohu.
  Tė mblidhemi tok me zemėr dhe besė,
  Ti japim fund pėrēarjes dhe Fesė.

  @cana

 8. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar Ali Baba Tepele pėr postimin:

  DiGiT@LiFE (15-05-2016)

 9. #227
  i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,894

  Pėr: Danel Cana

  - KURORĖ NDERI

  Njė herė njė plak e pyetėn:
  - Pse e keqja dėgjohet mė shumė?
  - Edhe krisja, - u pėrgjigj i urti,
  - E mbyt misrin po nuk e shkula unė!

  E keqja ėshtė nė qafėn tonė,
  Si barrė e rėndė mė kėrrusi mua.
  E mira nė zemėr na vlon,
  Si gjaku i pastėr, dashuroj dhe dua.

  Nė bėfsh njė tė keqe dikujt,
  Pėr pak kohė e pėrul gjer nė tokė.
  Tė mirė nė bėfsh, s’ka bujė
  Por tjetri tė mban “kurorė mbi kokė.”
  @cana

 10. #228
  i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,894

  Pėr: Danel Cana

  - KĖTU KAM QĖN DHE DO JEM

  Mė mer mall moj mė mer mall,
  Mė mer mall pėr Tepelen.
  Se do vijnė disa djem,
  Do mblidhen tė mbrojnė atdhenė,
  Qoftė me pushkė a me penė.
  Ta shkarkojnė Deputenė.
  Se shiti kombin pėr fenė.
  Do lidhemi besa-benė
  Shqipėrinė nuk do ta lemė
  Pėr gjuhė e flamur tė them,
  Mos mė prek se “derman” s’gjen
  Janė tė miat dhe do ti kem.
  Kėtu kam qenė dhe do jem.
  @cana

 11. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar Ali Baba Tepele pėr postimin:

  DiGiT@LiFE (15-05-2016)

 12. #229
  i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,894

  Pėr: Danel Cana

  Pėr 5 - Majin

  Ja na erdhi dhe kjo ditė,
  Ngrihuni dėshmor njėēikė,
  Tė shihni ca hipokritė,
  Si mbulojnė paturpėsitė.
  Ngrihuni dėshmor pėr pak,
  Ta shihni po s’ju vran prapė.
  Qeveritarėt “santrap”,
  @cana

 13. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar Ali Baba Tepele pėr postimin:

  DiGiT@LiFE (15-05-2016)

 14. #230
  i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,894

  Pėr: Danel Cana

  - BABA KU MĖ DHE

  Ku mė dhe Baba!
  Tek njė fukara!
  Pasuri e tij,
  Njė Ka dhe njė Dhi.

  Nėnė si mė nxore!
  Pėr mua s’mendove!
  Larg mė martove,
  Deshe mė harrove!

  Ē’tė bėj unė shkreta,
  Si Qyqe unė mbeta.
  Pres edhe fėmi,
  Ta rris me njė Dhi!

  Njė ka dhe njė Dhi,
  Kam si pasuri.
  Kasolle me njė Tra,
  Shtėpi emrin ka.

  Punoj natė e ditė,
  Mbjellė, korrė, drithė.
  Pėrmbys pėrmbi tokė,
  Nuk u ngopa dot.

  Burri im i mjerė,
  Ēoban pėr tė tjerė.
  Zile plot gjėmime,
  Me gjysmė opinge.

  Gjithė jetėn nė mal,
  Rrallė mė vjen, me mall.
  Tjetėr gjė nuk di,
  Ēfarė ka nė shtėpi.

  Nė stane ha mirė,
  Qumėsht dhe shėllirė,
  Edhe po ju tek,
  Ha ndonjė sheleg.

  Bukė i ēon Agai,
  Me tė mirė ta mbaj.
  Kėtej nga shtėpia,
  Ka pllakosur zija.

  Dhe sharkun qė mba,
  Tė tijin se ka.
  Me mushkė shkon dhe vjen,
  Njė barrė dru se bien.

  Pret nga unė e ngrata,
  Dal e mbledh ca shkarpa.
  Tė laj, tė shpėlaj,
  Buk’ e gjell’ gatuaj.

  Njė torbė me miell,
  Dhe pėr miun s’del.
  Nuk jemi dhe shumė,
  Vjerra edhe unė.

  Burri qė kam unė,
  Nuk bėn asnjė punė.
  Mė shitėt me pare,
  Tė jem ysmeqare.

  Pėr njė viē tė shkretė,
  Mė shite pėr jetė.
  Mė mirė tė rrija,
  Kallogre tek shpia.
  @cana

 15. 2 antarėt mė poshtė falenderuan Ali Baba Tepele pėr mendimin e shprehur nė kėtė postim:

  DiGiT@LiFE (15-05-2016),SERAFIMI (06-05-2016)

 16. #231
  i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,894

  Pėr: Danel Cana

  FUSTANI I BARDHĖ

  Mbi fustanin tėnd, ranė dy pika lot.
  U tret dhe kulloi syri i bukur sot.
  Nėna me babanė nuk ti fshinin dot!
  Shpejtė u martove, prisje pėr nė mot!

  Djalė e goxha djalė goditi nė short.
  Si molla e ėmbėl kur mblidhet nė shportė.
  Faqja jote ndrinė, si hėna e plotė.
  Si Diell mė dukesh, qė ndrin nėpėr botė.

  Kush ti ndoqi ēapet e tė zuri dot!
  Kush si ndali hapat kur tė pa nė portė!
  Kush nė krah tė mori e s’tė deshi fortė!
  Kush ėshtė ai djalė qė nga mėndja s’lot!

  Mbi fustan e bardhė bien dy pika lot.
  Qaje vajzėrinė, mė nuk bėhesh dot.
  Dera ku shkon nuse dashuri buroftė
  Paē jetėn tė gjatė dhe e lumtur qofsh.

  @cana

 17. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar Ali Baba Tepele pėr postimin:

  DiGiT@LiFE (15-05-2016)

 18. #232
  i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,894

  Pėr: Danel Cana

  DASHURIA NUK ĖSHTĖ FRIKĖ

  Ah ky gjum i rėndė ē’ta kėputi synė!
  Ėndrra mė e bukur tė rrėmbeu tynė.
  Si njė zė sirene qė tė godet gjinė,
  Gjysėm e zbuluar humbe virgjėrinė.

  Mbi rėrėn e butė, deti fare pranė,
  Dallgėt me rrėmujė, ah ato se ē’panė!
  Dallgėt llafazane vetėm shpirt nuk kanė.
  Gjumin nuk ta prishin, gjoja nuk na panė.

  Cila grua s’donte tė ishte me fat,
  Tė bėhet e virgjėr dhe ta humbas prapė!
  Cili burrė se ēmon njė ēast kaq jetik!
  Qė pėr djalėrinė ėshtė njė rast magjik!

  Njė peshqir i plazhit u bė historik
  Dielli pėrmbi det dalngadal u fik.
  Njė zemėr qė do nuk e lė tė ikė.
  Pse nga dashuria duhet pasur frikė!
  @cana

 19. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar Ali Baba Tepele pėr postimin:

  DiGiT@LiFE (15-05-2016)

 20. #233
  i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,894

  Pėr: Danel Cana

  MALLI DJEG E PĖRVĖLON

  Kush e shuan mallin,
  Malli kur zemrėn rrėmben!
  Puthja si ujėt e zallit,
  Veē me tė freskin e gjen.

  Kush u ngop me mallin!
  Malli sa zemra treti!
  Hall i madh, malli,
  Gjumė s’bėn as Mbreti.

  Kurrė su ngopėn sytė!
  As zemra, pėr dreq!
  Nga gjoksi i mikes,
  Duart dot si heq.

  Tė zė vera nė kokė,
  Bėhesh esėll shpejt.
  Kurse vajz e ngrohtė
  Tė mban peng pėr jetė.

  Tė pish verė tė vjetėr,
  Botėn ėndėrron.
  Por si mike e ngrohtė,
  Zemrėn tė rinon.

  Njė fjalė ta them mike,
  Tė madhen dashuri.
  Ndienja bashkon zemrat.
  Askush se pa me sy.

  Me sy asgjė nuk duket,
  Por zemra e ndien fort.
  Njė jetė qė ke, si mundet,
  Ta lėmė tė shkojė kot!
  @cana

 21. #234
  i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,894

  Pėr: Danel Cana

  DASĖM MODERNE

  Bėra dasėm me miq e shokė,
  Martova vajzėn, fėmijėn e par.
  Ditėn e tretė mė erdhi nė portė,
  Nuk jetohet me atė gomar.

  Po mirė, tė keqen babai
  Sytė ku i kishe mė parė?
  Jeta nuk shkon “si vaji”,
  Ka edhe pėrplasje me fjalė!

  Nuk ka tė pėrsosur nė botė,
  Ne jetėn e mbajmė me dhėmbė.
  Po tė ishin tė gjithė kokėfortė
  S’do kishte familje mė kėmbė.
  @cana

 22. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar Ali Baba Tepele pėr postimin:

  DiGiT@LiFE (15-05-2016)

 23. #235
  i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,894

  Pėr: Danel Cana

  I DEHUR JAM

  Piva shokė piva, u bėra i marrė.
  Kjo raki e rrushit nuk paska tė sharė.
  Nuk mė mbajnė kėmbėt, shokė mos mė shani.
  Po, nuk piva shumė, njė gjysėm tamzani.
  Do ta hedh njė valle siē e do tabani,
  Kur e kthej me fund mė dridhet tavani.
  Gotat radhė i ktheva se ma deshi xhani,
  Tani do kėndoj, iso tė mė mbani.
  Piva miq, piva, do shkoj nė shtėpi,
  Nuk ka lezet dasma, pa verė dhe raki.
  Gotėn lart e mbaj, rrofsh moj miqėsi,
  Gėzim e tė mira ēdo derė dhe shtėpi.
  @cana

 24. #236
  i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,894

  Pėr: Danel Cana

  60 - MENDJE VERI

  Buzė detit dole, menduar mė rri,
  Tė keqen e syrit, tė syrit tė zi.
  Nga njė lokal pranė, binte njė vjoli,
  Tė keqen e syrit, ma ke si inxhi.

  Qafa si argjend, floku si flori,
  Gjerdanin me perla varur dy a tri.
  Veshur mė tė holla, frynte njė freski,
  Shikimin nga deti, mbi gurin e zi.

  Ē’u kėput dhe ra loti mbi shami.
  Vallė, ēfarė tu kujtua ty moj Vitori!
  Tė shkėlqente loti nė syrin e zi,
  Pėr mesin e hollė lidhur njė shami.

  Pėr gushėn e bardhė njė gjerdan i zi,
  Ēfarė tu bėja syve, mė mbenė tek ti!
  Nga mendja e kokės u bėra veri,
  Vetėm pak mbėshtetu nė tė timin gji.
  @cana

 25. #237
  i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,894

  Pėr: Danel Cana

  ĒFARĖ MBETI PĖR MUA

  Ēfarė mbeti pėr mua, kujt ti qahem sot?
  Ėndėrrėn qė dua se realizoj dot.
  Tė kem kombin tim me njė pashaportė,
  Tė punojmė nė vend dhe jo nėpėr botė.

  Fėmij emigrantė nėpėr shkolla plotė,
  Flasin dy-tri gjuhė, shqip se mėsuan dot!
  Gjyshėrit i duan, por e kanė tė kotė,
  Edhe kur takohen vesh nuk merren dot!

  Ēfarė mbeti pėr mua, se di kujt ti qahem!
  Dallgė e politikės mė mbyt, s’kam ku mbahem!
  Det i thellė ėshtė, fundosem e s’lahem,
  Pas njė fije kashte kėrkoj qė tė mbahem.

  Anije popullit mbeti nė Oqean,
  Veē njė varkė largohet me politikanė.
  E braktisėn popullin, se gjetėn belanė,
  Mbushėn tė gjith xhepat dhe dolėn nė anė.

  Kjo ėshtė reforma pėr njė drejtėsi,
  Hamė “gola” pėrditė, unė edhe ti.
  Ne “lėpijmė hellin”, mishin ha Ai,
  Mburru ti o popull, parlament i Zi.
  @cana

 26. #238
  i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,894

  Pėr: Danel Cana

  DJALLIN E KAM SHOK

  O njerėz! Kjo botė u prish.
  Nuk ėshtė mė ajo qė ish..!
  Dhe Zoti s’di ku tė shkojė,
  Nė Xhami apo nė Kishė?

  Sot po dėgjoj tė gjith njerzit,
  Tė thonė: -Zoti i ka fajet!
  Por dhe Ai, kur mungonė,
  Domozdo qė do tė falet!

  Natyrishtė qė s’kėrkon falje,
  Zoti nga njerzit e vegjėl.
  E thotė feja, sa pėr tallje,
  Qė njerzit po kthen nė “vegėl”.

  O njerėz! Bota u prish,
  E mori ferra uratėn.
  Tė gjithė krimbat do na hanė,
  Mua dhe ata qė patėn.

  Unė qė njoha varfėrinė,
  E pata shok gjithė jetėn.
  Dhe ata qė dot nuk rrinė,
  Pa e mbushur mire kuletėn.

  Po tė kishte para sheshit,
  Nuk do tė vuante njeri.
  Por paraja ėshtė e Dreqit,
  Edhe del me djallėzi.

  Si u bėk’a kapitali?
  Nuk e ditkam unė i ziu!
  Ku i gjete, kush ti fali,
  Po nuk more jetė njeriu!

  Historia na mėson,
  Se ėshtė derdhur gjak me gjym!
  Koha sotė po ndryshon,
  Kur “tė mbysin me pėshtym”.

  Pėr ta shkatėrruar botėn,
  Ē’duhen bombat atomike!
  Edhe Djalli ktheu rrotėn,
  S’ka mė gra, u bėn Lesbike!

  Edhe burra mė nuk gjen,
  Ca Agallarė dhe ca Bej.
  Prishet zogu qė nė vezė,
  Po kthehen tė gjith nė GEY.

  Kė do akuzojnė mė tej,
  Se ndalon lirinė e jetės!
  Gėzim mė tė madh nuk gjej,
  Ne ja nxierrim sytė vetes.

  Prandaj Djalli nuk ėshtė Djall,
  Gjersa je me kėmbė nė tokė.
  Vraje mėndjen sa je gjallė,
  Deklaroj se:- E kam shokė.
  @cana

 27. #239
  i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,894

  Pėr: Danel Cana

  BUDALLAI MBRET

  Shkon njė budalla hedh njė gur nė pus,
  Mblidhen dhjetė tė mėnēur:- Pse e hodhi, kush?
  Ėshtė po i njėjti, qė vė gur nėn rrotė,
  Hajde diskutojmė, se nuk i vė kotė!
  Pyetje bėnin plotė, pėrgjigje nuk jepej,
  Ēdo ditė budallai bėnte si i tekej.
  Disa kohė mė parė…edhe ka dėgjuar,
  Po tani ēfarė pati? Diēka ka mėsuar…!
  Tė pyesim njėherė, ndonjė tė moshuar,
  Gjetėn njė tė ditur dhe nė mosh i shkuar.
  - Budallait biro, veshin mos ja ver,
  Se dhe kur mbush brekėt, e quan pėr nder.
  Ti shiko tė dridhet “rrota e mullirit”,
  Duket qė mungon “kokrra e fiqirit”.
  Dihet qė kandari nuk i pret kollaj,
  Kur gjen pas avazit kokėn pse ta ēaj?
  Ti duhet ta ndreqėsh nė ke dy gram tru,
  Nė rrugė e pa rrugė mos shko kuturu!
  Mos rrini tek pusi, se hodhi njė gur,
  Se atij i shkon Gomari nė Urė.
  @cana

 28. #240
  i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,894

  Pėr: Danel Cana

  HĖNA SI FLORI

  Edhe Hėna nganjėherė,
  Vishet e gjithė nė flori.
  Tė shikon jo si ngaherė
  Thon, ka rėnė nė dashuri.

  Sipas kohės bėn dhe veshjen,
  Herė flori dhe herė ergjėnd.
  Herė ndryshon pamjen, qeshjen,
  Herė mbahet mė tė rėndė.

  Pamje saj tė bėn pėr vehte,
  Nuk ngjanė me yjet qė di.
  Globi ynė e mban rreth vehtes,
  Kėsaj i thonė dashuri.

  Cila dorė e veshi vallė,
  Flori derdhur, a nė ergjėnd?
  Ajo dorė qė jo dhe rrallė,
  E nxjerr si njė mollė e ngrėnė!


  Gjysėm mollė a gjysėm drapėr,
  Nazemadhe nuk bėn kotė!
  Nuse re dhe faqe purpur,
  Kur mbi detin fle e plotė.
  @cana

Faqja 12 prej 39 FillimFillim ... 2101112131422 ... FunditFundit

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •