Close
Faqja 10 prej 38 FillimFillim ... 8910111220 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 181 deri 200 prej 760

Tema: Danel Cana

 1. #181
  i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,882

  Pėr: Danel Cana


  BURRAT ME MEND

  Dy burra me tru,
  Nuk rrihen me hu.
  Tė mirės i lėn vend,
  Prandaj jan me mend!

  Me sherr e me grindje,
  Kurrė nuk ka bindje!
  I ditur tė jesh,
  Duhet tė merresh vesh.

  Urrejtje nė ke,
  As pėr vete s’je!
  Ligėsia tė shpje,
  Atje ku ti s’je.

  Mos rri dhe ankohu,
  Mė mirė largohu!
  Tė tjerėt qorto,
  Po qe se i do.

  Miqėsi tė kesh,
  Dhe i mir tė jesh.
  Nė s’do tė jet ves,
  Jo me interes!

  E mira ėshtė diell,
  E keqja s’bėn miell!
  Kurrė mos e merr,
  Nė do jetė dhe nder.

  O njeri me tru!
  Pa jakė tėhu!
  Jepe ndihmėn ti,
  Si kėrcu mos rri!
  @cana

 2. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar Ali Baba Tepele pėr postimin:

  DiGiT@LiFE (02-02-2015)

 3. #182
  i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,882

  Pėr: Danel Cana

  POSHTĖ DRITARES TĖNDE

  Poshtė dritares tėnde shkoj,
  Dhe rri i menduar!
  Me telefon tė shikoj,
  Duke mesazhuar.

  Jashtė rrugės rri i strukur,
  Dhe s’dua tė ngas!
  Tė dėrgoj mesazh tė bukur,
  Sikur.. largė flas.

  Ah tė mundja tė jem afėr,
  Tė lė njė kujtim!
  Tė tregoja se ēfar ndjenė,
  Pėr ty, shpirti im.

  Ti lexon dhe buzėqesh,
  Atė ēfar ėshtė shkruar!
  Hedh vėshtrimin errėsirės,
  Dhe rri e menduar.

  Pastaj duart mbi tastierė,
  Krijon njė dėrges:
  “Zemra ime sot s’do flerė,
  Ty do tė tė pres”.

  Kam dėshirė tė provokoj;
  Pėrgjigje tė kthej:
  Ti e di se ēfar kėrkoj!
  Po vi tė rrėmbej.

  Do vi qė me dorė tė prek...
  Tė puth sa dua...
  Buza jote tė mė djegė,
  Sa herė qė tė dua.

  Po ti eja zemra ime,
  Tė shikoj nė sy!
  Ku e di se zemra ime,
  S’do tė vij me ty?
  @cana

 4. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar Ali Baba Tepele pėr postimin:

  DiGiT@LiFE (02-02-2015)

 5. #183
  i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,882

  Pėr: Danel Cana

  PLAGOSUR NGA DASHURIA

  Rri mėnjanė e ripėrtyp vargje, rima, ca nga ca,
  Porsi dhija brėnda vathės kur ushqimin mbledhur ka.
  Dorėn vendos pėrmbi zemėr dhe me gishtat ledhatoj,
  Dikur plagė mė ėshtė hapur, shumė dua ta shėroj.

  Por besimin e kam humbur, s’ka zemėr qė e shėron!
  Edhe brenga si turielė thellė, e mė thellė mė shpon.
  Huazova zemrėn time tė urtė si njė manare,
  Mblodha lotėt si thėrrime, dashurin ta dhash pėr fare.

  Ku ta gjej sot qė e dua, ta shikoj tė lulėzuar!
  Tinėzishtė e grabitėn dhe mė lan tė masakruar.
  Rend o shpirti i plagosur nėpėr hone si oshtimė,
  Duart zgjas, fillin tė kapė, por mendimet nuk mė vijnė.

  Det i brengės mbledhur brėnda, lėshon dallgėt nėpėr terr,
  Nga vėndi mė luan zemra edhe shpirtin po ma merr.
  Ēdo njeri njė jetė ka dhe atė do ta jetojė!
  Hiqe nga zemra urrejtjen mėsoje tė dashurojė.

  Ty qė shumė tė besova, tė zhgėnjyer mė ke lėnė,
  Dhe pėr besė njė zemėr tjetėr ta rigjej s’e kam ndėrmend.
  Globi mė nuk rrotullohet edhe dielli mė nuk lind!
  Gjersa dashuria ime zemrėn tėnde nuk e bind!
  @cana

 6. #184
  i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,882

  Pėr: Danel Cana

  KĖNDO BILBIL

  Mbi trėndafilin qė rrije,
  O Bilbil kėndo.
  Shum ju dashuroj tė dyve,
  Ty dhe trėndafilin-o.

  Hap dritaren kat mė katė
  Tė vij zėri jot.
  Zemrės ēi mbeti merakė
  Qė s’tė puthi dotė.

  Iku mori pėrpjet Malin,
  I bukuri zok.
  Priste vajza nė dritare,
  Dhe qante me lotė.

  Qante vajza pėr bilbilin,
  Pėr njė palo zok.
  Se kėndonte aqė bukur,
  S’kishte tjetėr shok.
  @cana

 7. #185
  i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,882

  Pėr: Danel Cana

  Ē’MA KĖPUTI FILLĖ

  Me ty, kjo zemėr e vrar...
  Dimri mė duket behar.
  Pranė mua s’ke tė sharė,
  Ilaēi qė kam kėrkuar.

  Ilaē nga natyra marrė,
  Si bleta qė mbledh nektarė.
  Uj burimi mėkuarė,
  Ta shpėlaj plagėn e tharė.

  Ē’u bė kjo plagė si plumbi!
  Dashuri, e marrtė lumi...
  Filli m’u kėput dhe humbi,
  Mėndja s’mė qėndron gjakundi.

  Dashuria dhe gėzimet,
  Rrjedh siē rrjedhin burimet.
  Nuk e trėmbin kėrcėnimet,
  Barbaritė dhe flijimet.
  @cana

 8. #186
  i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,882

  Pėr: Danel Cana

  ATĖ POET DUA TĖ NJOH

  Kush i shkruan kėngėt bilbilit?
  Qė aq bukur i kėndon..!
  Cili poet, zog i pyllit?
  Vetė i shkruan e kompozon!

  Zė’n e ėmbėl ku e mori?
  Atė poet dua tė njoh!
  Pse i shkruan nė fshehtėsi,
  Dhe bilbili i kėndon?

  Zėri yt ēan kaltėrsinė,
  Dhe kudo ai depėrton.
  Ai shpėrndan dashurinė,
  Paqen shpall e mbretėron.

  Dil Bilbil si shok tė rrimė.
  Se me ty nuk haem dotė!
  Ngushėllo pėr njerėzinė,
  Qė vuan, se duroj dotė!

  Vuajtjet jan tė pėrkohėshme,
  Ndershmėria rron pėrjetė.
  Mbille dashurin tė bollėshme,
  Ēfar tė mbjellėsh, korr nė jetė.

  @cana

 9. #187
  i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,882

  Pėr: Danel Cana

  DET I PA FUND

  Mė fal, tregon pendim.
  Respektin e dua,
  Si dashurin dua.
  Nuk e dua lavdin.

  Njė zemėr malluar,
  Gjithmonė shpresė,
  Gjersa tė vdesė.
  Gjithmon e penduar.

  Det i thellė, pa fund,
  Zemra e femrės,
  E gruas e nėnės,
  Qė djepin e pėrkund.

  Asgjė nuk do vlente.
  As lulet e tokės,
  As ari i botės,
  Shpėrblimin t’jua kthente.

  @cana

 10. #188
  i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,882

  Pėr: Danel Cana

  Ē’KAM HEQUR

  Se ē’kam hequr unė ti aspak se di,
  Kur isha i vogėl fare ēilimi.
  S’kishte si tani fare ato kohė,
  Nė fshatra spitale, doktor e jatro!
  Mblidheshin ca plaka, yshtnin domozdo!
  Nė Teqe mė shpunė, nė dervish-Jatro.
  Babai i Teqesė bėrė si lugat,
  Me mjekėrr tė gjatė e leshi si gratė!
  Arabishtė kėndonte, bridhte posht e lartė.
  Nė njė mastrapane, xhyheri ilaē,
  Gėlqere e shuar pėrzier me mjaltė.
  Merjema se ē’hoqi, atė dit e di,
  Katėr vjetė Nuse, nuk bėnte fėmi.
  U mblodhėn dervishėt, e tregonte vetė,
  Mbeti ditė e natė me kėmbėt pėrpjet.
  Hoqi ca e shkreta, po pėr mir i dolli,
  Provoj shumė mjekrra, mė nė fund polli.
  Njė vajzė e virgjėr, kurr e pa pėrzier,
  Kish temperaturė dhe njė bark, mender...
  Babai i Teqesė e shtriu mbi minder...
  I dha llomka mishi dhe ca gota verė.
  Lumja vajz e bukur, shoqen nuk e kish,
  E zuri njė lemzė mė dysh e mė trish,
  Shehu e kėndoi se kish shkelur xhind,
  E mori me vete e mbajti tri ditė.
  Isha i sėmurė, ėnjtur gryk e shalė,
  Nė qytet mė nisėn me gomar tė ēalė,
  Katėr orė e gjysėm, ikė pėr nė spital.
  Se ēfar vuajtje hiqnim vetėm ne e dim,
  Shėronin gjith fshatin me njė aspirinė!
  Pa erdhi njė kohė dhe fryjti njė erė.
  Lart nė qeveri doli njė Enver...
  Qė nuk pyeti fare pėr Xhami e Kish,
  I vuri pėrpara Hoxhė edhe Dervish.
  Filluan tė gjorėt tė shajnė, mallkojnė
  Se ju prish rehati qylin e nderojnė.
  Filluan ti vinin gurėt ndėnė rrotė,
  Nė vrimėn e miut i futi si zotė.
  I dha punė njeriut, por jo pasuri,
  Dhe kudo qė shkoje s’trazonte njeri.
  Nuk tė thoshte dotė asnjė njeri plaē.
  Ndryshe pėrfundonte o litar, o Spaē!
  Ne njerzit nė jetė jemi kalimtar...
  Ndaj njė ditė Enveri pėrfundoj nė varr.
  Mė tė ngrihet pas i madhi rrebesh,
  Qė dhe monumentin e hodhėn nė shesh.
  Punė prish i gjalli e jo monument,
  Ndaluni o popull mos luani na mend!
  Mė tė ngrihen prapė nuskat anė e mbanė,
  Mbinė si kėrpudhat, mbuluan dynjanė.
  Si kėrpudhat mbinė tė tėra pas shiut,
  Se sa ish I Gjallė, s’ja mbante njeriu!
  U ngrinė, i rrafshuan pėr fundi tė tėra,
  Se vetė i ndėrtuan u kullonte vėra!
  Populli qė kishte njė copė liri,
  U ngrit, kėrkonte shum demokraci.
  U ngrit e ēfar gjeti, jua thot Arben Duka,
  Se fjalėt e mia nuk jan mė tė bukura!
  @cana

 11. #189
  i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,882

  Pėr: Danel Cana

  PLAKĖ XANXARE

  Pa dėgjo moj plaka ime,
  Tė tė them njė nasihatė!
  Kot mė fute nė mendime,
  Sherr e shamata ēdo natė.

  Mos mu bėj moj grindavece,
  Ule moj hundėn e gjatė.
  Ke filluar bėhesh e keqe,
  Mua po mė mer mė qafė.


  Dorėn t’a hedh pėrmbi qafė,
  Tė tė marr moj me tė mirė.
  Ti e vrejtur qėndron largė
  S’bėhesh mike me pahirė.

  Ku vanė moj netėt e arta?
  Kur ne flinim hundė pėr hundė!
  Sot mė je bėrė si lofata...
  Nga era gurgushet shkundė!

  Ato kujtime ē’mė siell,
  Pa ty jeta dukej bosh.
  Tani, as dita me diell
  Sytė s’mi ngre, tė mė shikosh!

  Mos mu bėj moj grindavece,
  Qasu pranė tė rrim tė dy.
  Dashuria ėshtė mememce,
  S’gjen si mua, e unė si ty.

  Ktheji syt nga e kaluara,
  Kujtohu ēfar kemi qėnė!
  Kujtohu ti vetullshkruara,
  Si tė mbaja nė pėllėmbė!

  Tani domosdo ndryshuam,
  Kėrrusur e fishkur tė dy!
  Trupat, jo zemrat ndryshuan,
  Mirė mė vjen tė rri me ty.

  Mos u bėj xanxare plakė,
  Me dorė e me kėmb mos shty.
  Hajde moj mė paē uratėn...
  Ta ngrysim jetėn tė dy.

  Jeta nuk matet me vite,
  Matet me ēfar ke jetuar.
  Zgjate moj faqen si pite,
  Ta puth si kohėn e shkuar.

 12. #190
  i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,882

  Pėr: Danel Cana


  Ndryshuar

  PLAKĖ XANXARE

  Pa dėgjo moj plaka ime,
  Tė tė them njė nasihatė!
  Kot mė fute nė mendime,
  Sherr e shamata ēdo natė.

  Mos mu bėj moj grindavece,
  Ule moj hundėn e gjatė.
  Ke filluar bėhesh e keqe,
  Mua po mė mer mė qafė.


  Dorėn t’a hedh pėrmbi qafė,
  Tė tė marr moj me tė mirė.
  Ti e vrejtur qėndron largė
  S’bėhesh mike me pahirė.

  Ku vanė moj netėt e arta?
  Kur ne flinim hundė pėr hundė!
  Sot mė je bėrė si lofata...
  Nga era gurgushet shkundė!

  Ato kujtime ē’mė siell,
  Pa ty jeta dukej bosh.
  Tani, as dita me diell
  Sytė s’mi ngre, tė mė shikosh!

  Mos mu bėj moj grindavece,
  Qasu pranė tė rrim tė dy.
  Dashuria ėshtė mememce,
  S’gjen si mua, e unė si ty.

  Ktheji syt nga e kaluara,
  Kujtohu ēfar kemi qėnė!
  Kujtohu ti vetullshkruara,
  Si tė mbaja nė pėllėmbė!

  Sa isha si djalė ndrija,
  Dihet isha mė i miri.
  Ngjalė, nė krahėt e mia,
  Gjithmon tė zinte qymyri!

  Tani domosdo ndryshuam,
  Kėrrusur e fishkur tė dy!
  Trupat, jo zemrat ndryshuan,
  Mirė mė vjen tė rri me ty.

  Mos u bėj xanxare plakė,
  Me dorė e me kėmb mos shty.
  Hajde moj mė paē uratėn...
  Ta ngrysim jetėn tė dy.

  Jeta nuk matet me vite,
  Matet me ēfar ke jetuar.
  Zgjate moj faqen si pite,
  Ta puth si kohėn e shkuar.

 13. #191
  i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,882

  Pėr: Danel Cana

  I SHKRETI POET

  Gjithė jetėn shkrove vargje,
  Thure kėngė e poezi.
  Ėndėrrim pėr muzėn pate,
  Kishe rėnė nė dashuri.

  Shum kujtime me tė pate,
  Kudo shkoje, ish me ty.
  Ngrite kasolle prej balte,
  U lage nė bor e shi.

  Gjith malet me kėmb i shkele,
  Bor e shkrirė tė ēoj nė det.
  Nga fushat i dehur erdhe,
  Ndaj thanė: “I shkreti poet!”

  Dashurinė lart e ngrite
  E veshe si deshe vet.
  Me vargje zėmrat trondite,
  Prap than: “I shkreti poet!”

  Me muzėn u dashurove,
  Ajo tė deshi vėrtetė.
  I ngjalle vėndet ku shkove,
  Ndaj than: “I shkreti poet!”

  Vjershat si furtun i mblodhe,
  Si rrebesh dhe si tėrmet.
  Nė fund njė ēmim fitove;
  Ky ėshtė: “I shkreti poet!”
  @cana

 14. #192
  i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,882

  Pėr: Danel Cana

  KURRĖ S’U ĒMUA

  Dashuria ėshtė ndienjė,
  Nga natyra ėshtė Art!
  Ēdo zemėr di ta rrėmbejė
  S’ka nevoj pėr shkoll tė lartė!

  Ajo ėshtė njė pasuri,
  Qė e ka ēdo zemėr brėnda.
  Ajo kurrė ska djallėzi,
  Furtun dhe vullkan u gjėnda.

  Dashuria ėshtė shkėndi,
  Kur ndizet tė pėrvėlon...
  Ėshtė puhizė, ėshtė freski,
  Ėshtė dhe diell qė tė ngron.

  Pėr njė burrė ėshtė dėfrim,
  Trupi bukur i njė femre.
  Cipė e hollė plot shkėlqim,
  Ulje-ngritjet e njė zemre.


  Ēfar tė them dhe ēfar tė thuash;
  E vėshtirė gjithmon tė duash.
  Ēfar tė thuash dhe ēfar tė them!
  I zhgėnjyer kur se gjenė.

 15. #193
  i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,882

  Pėr: Danel Cana

  HĖNĖZA PĖRTACE

  E pa besė Hėnėza,
  Mat e zura sotė!
  Herė mė del si vetull,
  Herė mė del e plotė!

  Herė mė buzėqesh,
  Pezull pėrmbi mal!
  Herė – herė s’guxonė,
  Pėrton qė tė dalė!

  Herė, rri e dėgjonė,
  Ka ditė qė i flasė!
  Por dhe shumė dinake,
  Mė lė ti bėrtasė!

  Hėnėz moj pėrtace,
  Shumė dembele je!
  Dhe dritėn qė jep,
  Tė vjedhur e ke!

  Nė pasqyr tė detit,
  Shikon me inat!
  Nė bishtin e dallgės,
  Tundesh pak nga pakė!

  Por dhe mė ēudit,
  Njerzit e duan fort!
  Pa kėnduar poeti,
  Pėr tė, nuk rri dotė!
  @cana

 16. #194
  i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,882

  Pėr: Danel Cana

  NĖ HIJE TĖ ARRĖS

  Hije e arrės ėshtė e rėndė,
  Poshtė saj mos fli!
  Shumė herė tė kisha thėnė,
  Mė mir nė diell rri!

  Atė ditė jo si tė tjerat,
  Tek Arra e madhe!
  Misėr mblidhnim nga parcelat,
  E Gurrės me halle!

  U ulėm tė hanim drekėn,
  Aty ndėnė hije!
  Ato ē’kishim marr me vete,
  Kos e gjalpė dhije!

  Kėrkoje tė bėje nderė,
  Me njė gotė dhallė!
  Me simite tė ushqeja,
  Simite tė bardhė!


  Nė kohė tė drekės u shtrimė
  Nė hije tė dy!
  Kėmisha jote e hollė,
  Cipė gjarrpėri!

  I mjeri njė ėndėrr pashė,
  Sikur u bė det!
  Pastaj me notė i rashė,
  Tė dilja nė breg!

  Erdh e m’u mbėshtoll pėr qafe,
  Njė nepėrkė, se di!
  Ndjeva veten nė telashe,
  Tė tė mbroja ty!

  I tmerruar u pėrmėnda.
  Po nuk zgjati shumė!
  Krahėt e tua rreth qafės,
  Ashtu si gjumė!
  @cana

 17. #195
  i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,882

  Pėr: Danel Cana


  JAM I MARRĖ
  (Pėrpunuar pėr kėngė)


  Mė thonė bota: -“Je i marrė!”- o
  Se i kėndoj dashurisė...
  “ Iku mosha, iku koha- o
  Ikėn vitet e rinisė !”
  ref.
  Dashuria dashuria, ka magjin e saj!
  Nė ēdo moshė njerėzia hapat mos ja ndaj!

  Iku koha porsi lumi - o
  Hapat zemra si ndėrronė!
  Pa dashuri s’tė zė gjumi - o
  Dashuria... tė rinonė.
  ref.
  Dashuria dashuria, ka magjin e saj!
  Nė ēdo moshė njerėzia, hapat mos ja ndaj!

  Koha, mosha dhe rinia - o
  Nukė kthehen pas mė kurrė.
  Rrijė afėr dashurisė - o
  Largėsia tė sėmurė !
  ref.
  Dashuria dashuria, ka magjin e saj!
  Nė ēdo moshė njerėzia hapat mos ja ndaj!

  Mė thonė bota:“Je i marrė!” - o
  ... Dhe i marrė dua tė mbetem.
  Pėr dashurinė dhe nė varrė - o
  Mos mė fusni, se nuk tretem.
  ref.
  Dashuria dashuria, ka magjin e saj!
  Nė ēdo moshė njerėzia hapat mos ja ndaj!
  @cana

 18. #196
  i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,882

  Pėr: Danel Cana

  KUR TĖ PUTHA VIRGJĖRESHĖ

  Thonė se: “Fjala vret si plumb”
  Por dhe syri nganjėherė!
  Kur tė shoh e nukė mundė,
  Tė prek moj vetull qemerė.

  Pėrveē Nėnės, vetėm era,
  Kish prekur gjokset e tua!
  Era moj, tė merrte leje,
  Nganjėher kur flė zbuluar.

  Dorė tjetėr pėrmbi gushė,
  S’kishe ndjerė moj aman!
  Pėrveē dorės zotris sate,
  Kur mbėrthen e var gjerdanė.

  Nė ato vėnde tė virgjėra,
  Malin e shetisnim shpesh!
  Si miza nė mjalt t’u ngjita,
  Pėr njė puthje virgjėreshė.

  Virgjėria ėshtė dhurat,
  E natyrės pėr ca kohė!
  Me besė dhe shpres e falė,
  ...Pėr atė qė zemra do.
  @cana

 19. #197
  i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,882

  Pėr: Danel Cana

  E FLAMOSUR POLITIKĖ

  Ē’mė zuri njė mėndje keqe;
  Botėn t’a haja me dhėmbė!
  Tė mė falej lepe-peqe...
  Tė mė mbante nė pėllėmbė!

  Nuk mė prishet puna fare,
  Se do thoshin DIKTATOR!
  Tė derdh Stuhi e Tufane,
  Dhe tė hidhja shum Dėborė.

  Pėrsėgjalli do t’i ngrija,
  Gjith ata “Krimba tė ndyrė”
  T’i shikonte njerėzia,
  T’i pėshtynte nė fytyrė.

  Njerėz pa zorrė nė barkė;
  Nė vėnd zemrės gur tė zi!
  Ti shposh s’u del njė pik gjakė,
  As nderė dhe as turp nuk di.

  Kemi ca politikanė,
  Drejtojnė dhe qeveri!
  Shesin lirinė dhe vatanė,
  Popullin pėr tregėti.

  Mėndjen e tyre kanė ndarė
  Shikojnė pėr leverdi!
  Rėrėn na shesin pėr farė,
  Kėtė quajnė Shqiptari!

  Hani, pini dhe ca kohė,
  Pini, hani, barkpashėmbur!
  Por populli sa duronė,
  Drejtėsi tė nėpėrkėmbur?

  Pa do kthehi pa bitisur,
  Tė penduar mor amanė!
  Nga rruga qė ini nisur,
  S’ka hamam qė ju lanė!

  Pasurin qė kini ngritur,
  Do t’a merrni dhe nė varr?
  Djers e ballit, pik e pikur,
  Ėshtė e kombit Shqipėtar.

  Kėtė farė kush e mbolli?
  U shoftė, mos bėft pėrpjetė!
  Kodoshat ē’vapor i solli?
  Prishėn dhe vėndin e vetė.
  @cana

 20. #198
  i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,882

  Pėr: Danel Cana

  THĖLLĖZ TREBESHINE

  Pėrmi flok Bilbili ē’e ngriti folenė!
  Thėllėz Trebeshine syri jot i shkruar!
  Mendja edhe zemra t’e zotrote mbenė!
  Merrėm moj me vete duke fluturuar!

  T’a pėrzė Bilbilin do t’ja prish folenė,
  Tė pash pėrmi gurė, rrije e mejtuar!
  Ngjyr e artė e flokut mbushur me polenė.
  Te burimi ftohtė me ujė tė kulluar.

  Zbret nga Trebeshina si ujėt e borės,
  S’je mėsuar tė rrosh nė vėnde tė thata.
  Ēajit, trėndelinės ja more aromėn,
  S’tė ngriu as bora, s’tė dogji as vapa.

  Babai tė rriti tė urtė, manare,
  Por zėri i Bilbilit ndezi dashurin.
  Nėna qė tė lindi s’tė mbajti pėr fare!
  Ike fluturove, prishe beqarinė.


  Thėllėz Trebeshine syri jot i shkruar!
  Merrėm moj me vete duke fluturuar!
  Tė pash pėrmi gurė, rrije e mejtuar,
  Te burimi ftohtė me ujė tė kulluar.

  @cana

 21. #199
  i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,882

  Pėr: Danel Cana

  SHĖRBĖTORĖT

  Dhe thonė qė nga lashtėsia:
  “Mbeti shėrbėtor mavrija”
  Kėshtu s’bėhet prokopia!
  Me njė tra..s’mbahet shtėpia!

  Por koha sot ka ndryshuar,
  “Shėrbėtorė” gjith ē’janė shkruar,
  Janė kamur e pasuruar,
  Mos u ndje o i uruar.

  Dėgjoni sot si po ēirren,
  Deputetėt pėrpjet hidhen
  Politikanėt pėrdridhen
  “Shėrbėtor” tė gjithė shihen!

  Qė nga lashtėsia thonė:
  “Shėrbėtorė jeta jonė”!
  Pasurinė s’ka ku e ēonė,
  Populli gjithmon votonė.

  @cana

 22. #200
  i/e regjistruar Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,882

  Pėr: Danel Cana

  MOS MA SHKEL

  Kur ma mbyllje atė sy,
  Qė dritė e zjarr nxjerrė
  Goja jote si kuti,
  Zemėrėn ma merrė.

  Me delikates mbyllje,
  Atė syrin si ulli,
  Pa kuptuar mėnd, merrje
  Dhe zemrėn nė robėri.
  @cana

Faqja 10 prej 38 FillimFillim ... 8910111220 ... FunditFundit

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •