Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 8 prej 8
 1. #1
  Super Moderator Maska e benseven11
  Antarsuar
  10-09-2002
  Vendndodhja
  new jersey-usa
  Postime
  13,759
  Faleminderit
  69
  192 falenderime n 177 postime

  Sugjerim pr "Informatik dhe Internet"

  I propozoj moderatorit te informatikes te krijohet nje nenforum i vecante per SMS-te dhe celularet.Mund te jete nenforum te informatika ose nenforum i vecante jashte informatikes.
  FLM
  ≈♥♠♣♦≈ovguide.com/movies

 2. #2
  Programues Softueresh Maska e edspace
  Antarsuar
  04-04-2002
  Vendndodhja
  Filadelfia, SHBA
  Mosha
  37
  Postime
  2,573
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 2 her n 1 postim
  Nuk ka shum tema n forum pr kto q ke prmendur. SMS-t nuk kan lidhje me informatikn por me temat shoqrore. Nuk e di far vlere do kishin temat pr SMS.

  Pr celulart gjithashtu nuk ka patur shum pyetje. Ato q jan, jan ose pr drejtuesit ose pr zhbllokimin e celularve. N t dyja rastet, forumet ekzistues i plotsojn kushtet.

  Celulart kan zhvillim edhe m t shpejt se kompjuterat dhe sht vshtir t gjesh dy njerz me t njjtin model, sidomos kur bhet fjal pr nj forum me antar nga e gjith bota. Kshtu q nse dikush pyet pr nj model, ka mundsi q t mos prgjigjet asnjeri sepse me siguri nuk e njeh at model.

  Pr m tepr, celulart s'jan aq t komplikuar sa kompjuterat dhe ato pak funksione q kan i kryejn pa shum probleme.

  Pr mendimin tim nuk sht i nevojshm forumi i propozuar. Megjithat, mund ta bsh kt krkes tek administratort dhe mbase ata binden q sht i nevojshm.

  Hern tjetr, kur bn propozime direkte pr moderatorin, bji ato n privat. Forumi sht publik dhe duhet prdorur pr propozime pr t gjith publikun. Pr kt arsye do fshihet kjo tem pasi t lexosh prgjigjen.

 3. #3
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  30-01-2008
  Postime
  8
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime

  Arrow Kerkese Per Krijimin E Nje Nen-forumi...

  Une deshta te pyes nese eshte e mundur qe te hapej nje Nen-Forum i ri tek Informatike dhe Internet me emer: "Harware dhe Software"
  ku Hardware-do te perdorej per dhenjen e informacioneve per pjeset Harware te PC-ve me te dhena te ndryshme nga prodhuesit,driver-at e tyre,ndimese ne konfigurimin e pajisjeve etj.
  dhe Software qe do te mundesonte dhenjen e informacioneve te te gjithe softuerve nga ato te fundit ne ato me te vjetra dhe me linqe shkarkimi,(informacionet te jepen ne shqip) per permbajtje e softverit,detaje e shume gjera te tjera mbi programe te ndryshme qe gjinden ne internet.Pse te shkojm ne forume te tjere te huaj?
  PSE JO edhe per Telefonat Mobil dicka , pasi qe dihet qe edhe ato duhet te konfigurohen,te dhena te ndryshme dhe te jepen linqe per softueret e tyre,kur dihet qe sot egzistojne me MILIONA programe per Telefona Mobil.
  Nuk ka nje organizim te mire ne Nen Forumin Informatike dhe Internet.
  Apo ka censur dhe nuk mund te behet kjo?

 4. #4
  Programues Softueresh Maska e edspace
  Antarsuar
  04-04-2002
  Vendndodhja
  Filadelfia, SHBA
  Mosha
  37
  Postime
  2,573
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 2 her n 1 postim
  Forumi i softuereve ka qn dhe u mbyll pr shkak t softuereve pirate q postoheshin aty. Ky ishte vendimi q morn administratort pas nj ankese t nj antari n forum.

  Pr pajisjet/hardueret ekziston kndi Pyetni Ekspertt. Nuk mund t ket nnforum vetm pr hardueret sepse dihet q hardueret nuk punojn pa softuere. Prandaj, forumi Pyetni Ekspertt i prfshin pyetjet pr instalimin e hardureve dhe vnjen e tyre n pun, apo konfigurimin nprmjet instalimit t softuereve.


  Pr telefonat Mobil sht br m par sugjerimi dhe nuk mendoj se sht i nevojshm nj forum i ri. Modelet e telefonave ecin me hapa shum t shpejt dhe sht e vshtir t gjesh dy persona me t njjtin model, sidomos n nj ambjent virtual si ky i forumit, me antar nga vende t ndryshme ku prdoren modele t ndryshme.

  Telefonat nuk jan aq t komplikuar sa kompjuterat dhe kan shum pak, pr t mos thn nuk kan fare probleme.

  Temat q jan hapur deri tani pr celulart, kan qn t tipit "Cilin model plqeni?", "Si ta lidh celularin me kompjuterin?", ose "Ku mund t shkarkoj programe/lojra falas pr celularin tim?". Dy t parat s'kan nevoj pr forum t ri ndrsa e treta do bnte pjes n pirateri, t ciln e ndalon ligji.

 5. #5
  Heavily Equipped Maska e Force-Intruder
  Antarsuar
  04-11-2002
  Postime
  5,104
  Faleminderit
  2
  34 falenderime n 31 postime

  Sugjerim per "Informatike dhe Internet"

  Duke patur parasysh perparimin e madh qe po ben teknologjia mobile me celulare etj, a nuk do e shikonte stafi te arsyeshem shtimin e nje nenforumi per teknologjine mobile?
  Dmth nje nenforum ku mund te drejtoheshin pyetje, ndihme, informacion apo kerkesa ne lidhje me celularet, palmtops, windows mobile, symbian os, rom updates & upgrades etj etj?

 6. #6
  Programues Softueresh Maska e edspace
  Antarsuar
  04-04-2002
  Vendndodhja
  Filadelfia, SHBA
  Mosha
  37
  Postime
  2,573
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 2 her n 1 postim
  sht bre edhe dy her m par ky sugjerim dhe kam shprehur mendimin tim n t dyja temat. (le t'i bashkoj ndonj prej super-moderatorve)
  http://www.forumishqiptar.com/showthread.php?p=1564274
  http://www.forumishqiptar.com/showthread.php?t=90881

  Ato sa kam thn m par besoj se jan ende t vlefshme, prandaj nuk po i prsris. Nse administratort vendosin t hapin forumin pr telefonat, do duhet t gjejn nj moderator sepse un s'kam as njohuri e as koh pr ta moderuar.

 7. #7
  automotive Maska e ClaY_MorE
  Antarsuar
  16-05-2004
  Vendndodhja
  Elbasan
  Mosha
  32
  Postime
  4,462
  Faleminderit
  2
  16 falenderime n 16 postime
  Temat u bashkuan: http://www.forumishqiptar.com/showthread.php?t=90881

  Tek celulart nuk krijohen kaq shum probleme sa n kompjuter. Kampjuterin me pak instruksione mund ta hapsh e ti ndrrosh ndonj pjes fizike si psh: RAM, HDD, etj. etj. ndrsa tek celulari nuk ke se far t ndrrosh prve bateris dhe kapakve. Kjo sht edhe arsyeja pse nuk mund t krijohet nj forum i veant pr celulart.

  Forumi i informatiks i ka mbshtetur gjithnj temat ku antar t ndryshm kan krkuar ndihm rreth celularve dhe do vazhdoj t mbshtes ato tema.
  Jeta ime, mban emrin e saj..

 8. #8
  progress Maska e BvizioN
  Antarsuar
  18-03-2005
  Vendndodhja
  UK
  Postime
  3,121
  Faleminderit
  0
  83 falenderime n 68 postime
  Teknologjia mobile mbase nuk eshte aq kompleks sa teknologjite e tjera, e megjithate po ta shikosh imtesisht rezulton ndryshe. Teknologjia mobile dita dites po avancon, dhe ne treg ka nje shume te madhe celularesh qe operojne me windows. Nese celulari perdoret per funksione primare (thirrje, pergjigje, mesazhe) perdoruesit mbase nuk ndeshen me shume probleme, dhe shumica e problemeve kane te bejne me rrjetin. Nese celulari perdoret ne maksimum, duke i shfrytezuar te gjitha programet me te cilat eshte prodhuar (apo te instalosh programe te tjera) atehere perdoruesi do ndeshet me te njejte shume problemesh.

  Ne lidhje me celularet kam ca njohuri dhe mund te ndihmoj ne forum. E megjithate e pranoj se forumin e informatikes nuk e vizitoj shpesh.
  Bukuria eshte ngado, varet se nga cfare kendi e shikon.

Tema t Ngjashme

 1. Shkruaj nj fjal t bukur pr fmijn e diaspors
  Nga projekti21_dk n forumin Shqipe n Evrop
  Prgjigje: 53
  Postimi i Fundit: 08-04-2010, 09:17

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •