Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 6
 1. #1
  alpha dominant Maska e D@mian
  Anėtarėsuar
  20-09-2005
  Vendndodhja
  Boston, MA
  Postime
  1,170

  Gjendet ne France busti me i vjeter i Cezarit deri me sot

  U gjet ne lumin Rhone ne France nje busti i Jul Cezarit qe daton ne vitin 46 p.K., 2 vjet para vrasjes se Cezarit. Mendohet se busti ne fjale eshte hedhur ne lume pas vdekjes, per arsye politike (me kujton se si u hodh ne lumin e Fierit busti i Enverit ), dhe se eshte shume afer me paraqitjen e jashtme te vertete te Cezarit (per ju, amatoret e antropologjise )

  Oldest known bust of Caesar found
  Divers in France have found the oldest known bust of Roman dictator Julius Caesar at the bottom of the River Rhone, officials have said.

  The marble bust was found near Arles, which was founded by Caesar.

  France's culture ministry said the bust was from 46BC, the date of the southern town's foundation.

  The ministry described the bust - which shows a lined face and a balding head - as typical of realist portraits of the Republican era.

  It said other items had been found at the same site, including a 1.8m (6ft) marble statue of Neptune from the first decade of the third century AD, and two smaller statues in bronze.

  Divers taking part in an archaeological excavation made the discovery between September and October 2007.

  Luc Long, the archaeologist who directed the excavations, said all the busts of Caesar in Rome were posthumous.

  A group of republican senators assassinated Caesar in 44BC.

  "I suspect the bust was thrown in the river after he was assassinated because it would not have been good at that time to be considered a follower of his," said Mr Long.

  Some of the objects found in the river will be displayed in a museum on ancient Arles, the culture ministry said.

  http://news.bbc.co.uk/2/hi/europe/7402480.stm
  FLUCTUAT NEC MERGITUR

 2. #2
  i/e regjistruar Maska e malo666
  Anėtarėsuar
  26-04-2007
  Postime
  564
  eshte thjesht spekullim qe eshte busti i jul cezarit, prape nuk ka ndonje devijim nga bustet e tjera (vetem i mungon ajo hunda akuiline, tipike romake).

 3. #3
  Restaurator Orbis Maska e Baptist
  Anėtarėsuar
  20-11-2004
  Postime
  8,683
  eshte thjesht spekullim qe eshte busti i jul cezarit, prape nuk ka ndonje devijim nga bustet e tjera (vetem i mungon ajo hunda akuiline, tipike romake).
  Artikulli ne English citonte edhe renien e flokeve te Cesarit.

  Ja fare lexon nje studim i huaj per racen (nuk eshte tema ime e preferuar) shqiptare:

  “Koka me floke e gegeve eshte zakonisht me onde/vale, dhe e mesme ne te holle si perberje; ka me shume bollshmeri se Europa (qime) per mustaqe, faqe, nofulla dhe trup; ne te njejten kohe korelacioni per te mbetur tullac eshte i fuqishem ketu. Vetullat jane zakonisht te trasha, te pranishme ne 70% te grupit….

  Kur flasim per aquiline/hunde shkabe:

  Morfologjia hundore e Gegeve eshte zakonisht me konformiste me ate Diarike se sa e Malazezeve; rrenja dhe kurrizi ( hundes) jane me te ngritura, ndersa maja si rregull eshte me e holle…”

  Mua per vete me duket Jul Qesari si nga Skrapari
  Aeneas Dardanus
  Lavdi, pasthirrme fosilesh, germadhash e rrenojash vershelluese. -Eja pas meje!...

 4. #4
  i/e regjistruar Maska e Kreksi
  Anėtarėsuar
  20-11-2004
  Vendndodhja
  Francė
  Postime
  5,631
  Sonte ne FR3 tv franceze eshte nje emision special per kete zbulim qe u gjete ne tetor te vitit te kaluar por tani historianet te gjithe e kane konfirmuar se behet fjale per koken e nga mermeri te Qesarit ku supozohet se pas vrasjes se tije ndonje adhurues i tij e ka thyer statujen dhe vetem koken e ka hedhur ne lumin Ronė, jug te frances.

  Hollsira tjera do perpiqem te komentoj pasiqe te shof sonte kete emision dokumentar.

  Harrova, qenka edhe nje ndeshje footboli, ciln te percjelli me pare ?

 5. #5
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  04-04-2006
  Vendndodhja
  Tirone
  Postime
  8,398
  [QUOTE=D@mian;1915015] (me kujton se si u hodh ne lumin e Fierit busti i Enverit ),QUOTE]  Loool
  Cma kujton ate nate?????
  Eh qef qe kemi bere.
  Unė jam njeri i thjeshtė.
  Kėnaqem me pak.
  Mė mjafton mė e mira.

 6. #6
  i/e regjistruar Maska e Kreksi
  Anėtarėsuar
  20-11-2004
  Vendndodhja
  Francė
  Postime
  5,631
  [QUOTE=2043;1918812]
  Citim Postuar mė parė nga D@mian Lexo Postimin
  (me kujton se si u hodh ne lumin e Fierit busti i Enverit ),QUOTE]  Loool
  Cma kujton ate nate?????
  ...me kujton se si u hodh ne lumin e Fierit busti i Enverit !

  - ndegjova se ede aty eshte duke u punuar, nje grup arkeologesh p bejne ulumtime per te gjetur kete bustin e shekullit te kaluar, njei me tha se e kane gjetur por nuke po atrrijne ta idetifikojne ende, do kishit bere mire t'iu ndihmoje...

Tema tė Ngjashme

 1. Pėrgjigje: 1013
  Postimi i Fundit: 30-06-2011, 13:05
 2. Shkenca ne Islam
  Nga Shėn Albani nė forumin Toleranca fetare
  Pėrgjigje: 66
  Postimi i Fundit: 18-08-2010, 11:10
 3. Sejdiu nė Vjenė: "Pavarėsi tė pakushtėzuar pėr Kosovėn"
  Nga teksaskosova nė forumin Tema e shtypit tė ditės
  Pėrgjigje: 9
  Postimi i Fundit: 12-03-2007, 00:44

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •