Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 17
  1. #1
    i/e regjistruar Maska e Preng Sherri
    Anëtarësuar
    19-02-2007
    Postime
    1,274

    Atentat te nën Forumi Musliman mbi Fjalën Shqipe!

    Të nderuar,
    dyshimet e mia që te nënforumi për Musliman është e lejuar çdo propagandë përpos vlerave të Traditës dhe të Kulturës shqiptare s'më ka vajtur mendja!
    Ka kohë që aty vërejë një Politikë antishqiptare dhe një propagandë të tmerrshme fetare nga e cila më së shumti do të ketë dëme dhe do të pëson vet Kombi ynë!
    Por Ankesa ime ka të bëjë me Temën time të Lëvizuar, sikurse largimin tim, mohimin e së drejtës për të pasur çasje, së paku për të mbrojtë Temën, të cilën vet e kam hapur!
    Mjerishtë, aty kemi të bëjmë me moderim të shekujve të kaluar me mentalitet të kaluar dhe me një urrejtje të paparë ndajë çdo vlerë shqiptare e që s'ka të bëjë me islamin!

    Unë duke debatuar në shkrimin tim të fundit kam argumentuar në mënyrën më të mirë, të civilizuar dhe me argumente me disa të tjerë duke paraqitur pohimet e mia rreth asaj se " Përse vendet arabe janë Mike të Rusis dhe Serbisë"-

    Në pohimet e disave që kemi të bëjmë me Politikë dhe jo Me Fe unë argumentova që tek " Arabët Politika dhe feja janë të gërshetura në NJë, frymojnë dhe haperojnë së bashku: pra nuk kemi të ndarë tek vendet arabe Politiken dhe fENË sepse ato janë të bashkuara"

    Në pohimet e mia se " pse nuk angazhohen muslimanet në Luftë kundra Rusis e cila u mohon të drejtat çeçenëve dhe e cila nuk lejon ushtrimin e fesë në mëynrë të lirë si në SHBA ta zëmë sikurse që kam pyetur " se përse radikalet Musliman dhe TAliban asnjëherë me asnjë Aksion nuk e rrezikojnë apo sulmojnë Rusin dhe interesat e saja" siq duket dikujt i ka penguar kjo gjë ( ndonjë RUSOFILI) dhe më ka ndaluar çasjen në Temë e ndoshta edhe në Forum!

    Me sa e di unë ky Forum emrin e ka " Forumi Shqiptarë" kështu që parasegjithsh duhet ta dijnë edhe ata që shkruajnë dhe moderojnë Forumet fetare që para segjithash Feja e Shqiptaris është para të tjerave!
    Nëse ata fetarët Musliman duan kanë forumet e tyre fetare sikurse ato arabe dhe do të mundeshin të kyqen atje e të bëjnë propagandë mesjetare por në Forumin Shqiptarë duhet të lejohet edhe mendimi ndryshe!
    Unë nuk mund të kuptojë se kujt i pengon nëse unë themë që " PËR ZOTIN ( ALLAHUN) FEJA E VETME E PRANUAR MA E MIRA DHE MA E REJA ËSHTE SHQIPTARIA"!

    çka ka të keqe këtu!
    Unë jam duke dyshuar që ky Forum ka të bëjë me diçka Kombëtare kur u lejohet Moderatorëve të Forumeve si në atë Musliman që të bëjnë propagandë KANCEROZE për sekte terrosriste fetare ndërsa ndalohet propaganda apo pasqyrimi i Reales siç është pohimi " shqiptarët nuk i kanë dhe kurrë si kanë pas vendet arabe mike" pengohet!!
    Ato, vendet arabe janë pro Ruse e pro serbe!

    JU lutem staf i nderuar,
    Pse më është ndaluar çasja në Temën time?
    A dëshmon kjo gjë pikerishtë që në Islam kemi të bëjmë me diktaturë dhe me dhunë se se Islami nuk qenka asgjë tjetër përpos Dhunë!
    Sikur të jetë ndryshe do të lejohej mendimi ndryshe!
    JU lutem a ka mundësi të marrë një përgjigje Konkrete - Publike për Lëvizjen e Temës dhe mos çasjen time në atë Temë?! JU lutem, ju si administratorë do të bënit mëkat të madhë të bini në nivelin e një Personi " moderator" i xhveshur kombetarishtë dhe i mohuar kombetarishtë në emër të një besimi fetar nga dijetarë aspak shqiptarë që në fundë të fundit s'na lishin gjë me ta!

    JU lutem nëse e kontestoj ndonjerin në pohimin " dijetarët arabë" që s'na hyjnë në punë ne shqiptarëve ngaqë ata janë marrë me doket, zakonet dhe traditat e arabëve " që janë të huaja për ne shqiptarët sikur që dijetarët shqiptarë janë marrë me studimin e Traditës, dokeve dhe zakoneve të shqiptarëve!

    Por ata arabët nuk citojnë dijetarët shqiptarë" at'herë pse është e dëmshme nëse unë themë që " dijetarët arabë " s'na hyjnë ama për asgjë në punë ne shqiptarëve!

    JU Lutem po patët miresinë dhe " guximin" publikone shkrimin tim të fundit në Rubriken për Musliman dhe të shohim se çka ka kontestuese!

    Në të kundërtën dua të themë që kam lindur nga prinder shqiptarë me besimin e tyre Musliman por duke lexuar dhe duke parë dhunen e praktikuar në Rubriken Muslimane nga ata që ndjehen si të tillë e jo si shqiptarë po më vije turpë për veten time!
    JU lutem mundesishtë një përgjigje!
    Ndryshuar për herë të fundit nga Preng Sherri : 14-05-2008 më 08:32

  2. #2
    Preng une nuk i perkas fese myslimane dhe as qe me interesohem per ate. Por kontrollova shkrimin tend, ose me sakte temen e hapur prej teje dhe te them te drejten shkelte nje nga rregullat baze te hapjes se nje teme ne forum. Shkrimi/et skane asnje rregull gramatikor, nje rremuje rrjeshtash dhe perdorime pa kriter te shenjave te pikesimit apo te ngjyrave. Mos harro qe temat dhe shkrime te caktuara fshihet edhe per kete arsye. Perndryshe ne kontekst nuk vura re asgje te gabuar. Por perseri une nuk i perkas asaj feje dhe nuk i njoh gjerat me detaje. Gimi3 i cili ka hequr temen tende do pergjigjet vete me qarte.

  3. #3
    Shpirt Shqiptari Maska e Albo
    Anëtarësuar
    16-04-2002
    Vendndodhja
    Philadelphia
    Postime
    30,328
    Postimet në Bllog
    17
    Nese nuk je mysliman apo nuk beson ne fene Islame, nuk mund te shkruash ne forumin mysliman. Eshte rregull ne forum qe ne forumet fetare shkruajne vetem besimtaret e asaj feje e askush tjeter, te tjeret vetem mund te lexojne ne heshtje po te duan.

    Po nuk e dije, mesoje.
    Albo

  4. #4
    i/e regjistruar Maska e derjansi
    Anëtarësuar
    14-04-2005
    Postime
    6,730
    Citim Postuar më parë nga Albo Lexo Postimin
    Nese nuk je mysliman apo nuk beson ne fene Islame, nuk mund te shkruash ne forumin mysliman. Eshte rregull ne forum qe ne forumet fetare shkruajne vetem besimtaret e asaj feje e askush tjeter, te tjeret vetem mund te lexojne ne heshtje po te duan.

    Po nuk e dije, mesoje.
    Albo
    ca o ky rregull kshtu?

    me ni fjal ne forumet fetare mund te shkruni cdo lloj budalliku e kerkush nuk munet me repliku?

    kjo asht sikur me than ke forumi i fotografis lejohen vec fotografet.

    e ke forumi i futbollit vec futbollistet.
    JO NEGOCIATA VETËVENDOSJE

  5. #5
    atdhetar Maska e bledikorcari
    Anëtarësuar
    29-02-2008
    Vendndodhja
    duke bere cicin ne omonia
    Postime
    289
    besoj se albo dhe darius kane te drejte.cpune kane te hyjne ne temen e fese myslimane katoliket apo orthodokset dhe cpune kane myslimanet te hyjne ne temen e fese orthodokse?perse te djeg derjans?ti nqse beson ne nje fe futu ne temen perkatese dhe do jesh i respektuar nga anetaret dhe mund te thuash aty cte duash.mua dhe ndonje tjetri qe sme intereson tema fetare sfutem fare ne ato tema,me ke pare gje mua andej?skam gje per te thene aty dhe sfutem,ti cke per te thene ne temen e fese tjeter?
    pse me falin moderatoret qe nderhyra ketu.
    PERETH FLAMURIT TE PERBASHKUAR ME NJE DESHIRE ME NJE QELLIM

  6. #6
    i/e regjistruar Maska e xhori
    Anëtarësuar
    25-12-2006
    Vendndodhja
    MARCHE
    Postime
    1,518
    Citim Postuar më parë nga bledikorcari Lexo Postimin
    besoj se albo dhe darius kane te drejte.cpune kane te hyjne ne temen e fese myslimane katoliket apo orthodokset dhe cpune kane myslimanet te hyjne ne temen e fese orthodokse?perse te djeg derjans?ti nqse beson ne nje fe futu ne temen perkatese dhe do jesh i respektuar nga anetaret dhe mund te thuash aty cte duash.mua dhe ndonje tjetri qe sme intereson tema fetare sfutem fare ne ato tema,me ke pare gje mua andej?skam gje per te thene aty dhe sfutem,ti cke per te thene ne temen e fese tjeter?
    pse me falin moderatoret qe nderhyra ketu.
    bledi edhe ti te drejte ke, besoj se nuk e kemi te shkruar ne balle se c'feje i perkasim
    jeshét prèmè ne aliarèm
    jeshèm more jeshèm
    po drita skeshèm

  7. #7
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    10-08-2007
    Vendndodhja
    ne toke
    Postime
    1,100
    Citim Postuar më parë nga Albo Lexo Postimin
    Nese nuk je mysliman apo nuk beson ne fene Islame, nuk mund te shkruash ne forumin mysliman. Eshte rregull ne forum qe ne forumet fetare shkruajne vetem besimtaret e asaj feje e askush tjeter, te tjeret vetem mund te lexojne ne heshtje po te duan.

    Po nuk e dije, mesoje.
    Albo
    kjo quhet diktaturë enveriane,pasi askush nuk mundë të detyroj këndë që të shfaqin mendimin e tijë në demokraci.
    Ju fetarët duhet ti fusni hundet kudo EDHE ME LIGJË SIPAS ZOTIT ALBO,ndersa jobesimtarët nuk duhet të shkruajnë tek përrallat fetare sepse munde të zgjuhet shqiptaria tek prifti edhe tek hoxha.Hajde demokraci hajde.Rilindi Enveri i dytë.

  8. #8
    Perjashtuar Maska e Dragut
    Anëtarësuar
    14-06-2006
    Vendndodhja
    Përtej Gramozit, gati për luftë
    Postime
    535
    Citim Postuar më parë nga Albo Lexo Postimin
    Nese nuk je mysliman apo nuk beson ne fene Islame, nuk mund te shkruash ne forumin mysliman. Eshte rregull ne forum qe ne forumet fetare shkruajne vetem besimtaret e asaj feje e askush tjeter, te tjeret vetem mund te lexojne ne heshtje po te duan.

    Po nuk e dije, mesoje.
    Albo
    Po pse nuk ja fshi mër rob, atyre myslymonve dhe krishterëve postimet që bojnë tek forumi ateist? Ata bile hapin dhe tema.

  9. #9
    Evidenca Maska e RaPSouL
    Anëtarësuar
    09-03-2006
    Vendndodhja
    Gjermani
    Postime
    17,464
    Citim Postuar më parë nga derjansi Lexo Postimin
    ca o ky rregull kshtu?

    me ni fjal ne forumet fetare mund te shkruni cdo lloj budalliku e kerkush nuk munet me repliku?

    kjo asht sikur me than ke forumi i fotografis lejohen vec fotografet.

    e ke forumi i futbollit vec futbollistet.

    Për replikat e tua në kundërshtim me ndonjë mendim fetar ka vend ose nënforum sic është ai i tolerancës fetare dhe ai i ateizmit.

    Nëse nuk të kanë rënë në sy këto nënforume ja linqet ridrejtuese që ti zbulosh më lehtë, regulla është regull jo vec për ty por për të gjithë.

    Toleranca Fetare

    Agnosticizëm dhe ateizëm


    I pari për replikat e tua dhe i dyti për jo besimtarët.
    Sui generis

  10. #10
    i/e regjistruar Maska e derjansi
    Anëtarësuar
    14-04-2005
    Postime
    6,730
    Citim Postuar më parë nga RaPSouL Lexo Postimin
    Për replikat e tua në kundërshtim me ndonjë mendim fetar ka vend ose nënforum sic është ai i tolerancës fetare dhe ai i ateizmit.

    Nëse nuk të kanë rënë në sy këto nënforume ja linqet ridrejtuese që ti zbulosh më lehtë, regulla është regull jo vec për ty por për të gjithë.

    Toleranca Fetare

    Agnosticizëm dhe ateizëm


    I pari për replikat e tua dhe i dyti për jo besimtarët.
    dakort mor dakort

    po kur tema hapet ke forumi musliman skam si me repliku ke tolernaca fetare se duket sikur jam tu fol me vete.
    JO NEGOCIATA VETËVENDOSJE

  11. #11
    Evidenca Maska e RaPSouL
    Anëtarësuar
    09-03-2006
    Vendndodhja
    Gjermani
    Postime
    17,464
    Citim Postuar më parë nga derjansi Lexo Postimin
    dakort mor dakort

    po kur tema hapet ke forumi musliman skam si me repliku ke tolernaca fetare se duket sikur jam tu fol me vete.

    Përshëndetje derjansi.


    Nëse një temë që është hapur tek nënforumi i cdo besimi nuk të pëlqen ty, nuk mundesh ta kundërshtosh x temën në nënforumin e besimtarëve, nëse ke dicka kunder, ka nënforum të tolerancës ku do të hapësh një temë me atë pjesë e cila nuk te duket e përshtatshme ose është në kundërshtim me mendimin tënd personal.

    Shumë anëtarë që nuk kanë respektuar këto regulla dhe u futeshin tek nënforumi i besimtarëve janë përjashtuar, të thashë edhe me lartë nëse ke dicka kundër, merr inciativë dhe hap temë tek e cila do të kundërshtohet një pikpamje e një x besimi.


    Besoj se tash të paktën kuptove dicka.


    Gjithë të mirat.



    Rapsoul
    Sui generis

  12. #12
    Shpirt Shqiptari Maska e Albo
    Anëtarësuar
    16-04-2002
    Vendndodhja
    Philadelphia
    Postime
    30,328
    Postimet në Bllog
    17
    me ni fjal ne forumet fetare mund te shkruni cdo lloj budalliku e kerkush nuk munet me repliku?.
    Replikojne anetaret qe i perkasin atij besimi.

    kjo quhet diktaturë enveriane,pasi askush nuk mundë të detyroj këndë që të shfaqin mendimin e tijë në demokraci.
    Ju fetarët duhet ti fusni hundet kudo EDHE ME LIGJË SIPAS ZOTIT ALBO,ndersa jobesimtarët nuk duhet të shkruajnë tek përrallat fetare sepse munde të zgjuhet shqiptaria tek prifti edhe tek hoxha.Hajde demokraci hajde.Rilindi Enveri i dytë.
    Ne fakt, xhaxhi Enver qe ti e njeh shume mire, ishte ai qe shkaterronte kisha e xhaxmi, burgoste, helmonte e pushkatonte klerin, dhe te fuste edhe ne burg po te te shpetonte goja e te zije ne goje fjalen "Zot". Ne nuk jemi si xhaxhi, pasi ne respektojme te drejten e shqiptareve per te besuar ne Zot dhe per te praktikuar besimin e tyre. Mentalitetin e xhaxhit e mban akoma ti, qe te genjen mendja se di se cfare shte demokracia.

    Po pse nuk ja fshi mër rob, atyre myslymonve dhe krishterëve postimet që bojnë tek forumi ateist? Ata bile hapin dhe tema.
    Sepse moderatoret e forumit ateist i lejojne ata te shkruajne, edhe pse ua kemi bere te qarte si administratore qe ti fshijne postimet e atyre qe nuk i perkasin atij forumi.

    bledi edhe ti te drejte ke, besoj se nuk e kemi te shkruar ne balle se c'feje i perkasim
    Nuk eshte nevoja te jesh i damkosur ne balle se cfare feje i perket. Mjafton qe te ZGJEDHESH te marresh pjese ne nje nga ato forumet fetare ku ti e ndjen veten me mire, ose te mos marresh pjese fare pasi feja nuk te intereson.

    Nuk eshte aq e veshtire per tu kuptuar e praktikuar apo jo?

    Albo

  13. #13
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    18-04-2006
    Postime
    560
    Po c'dreqi po ju qone e me u fute ne forumin e shejtanave myslimn!

    Mbane ne mend: asgje nuk eshte serbi e as greku, e as rumani e bugari, per ne shqiptaret i keq! Qka eshte dhe do te behet keta mjekerre pa laret, qe po shkruaj dhe po shettin neper trojet shqiptare, ne si shqiptar dhe evropian ketyre sekteve myslimane duhet te ja prrejm rrenjet sa me heret, nese deshiroj qe te kemi nje rahai ne trojet shqiptare, e nese i lejojm qe kete pismilet te zgjerohen, nje dite do te jeni te sigurt se do te shifni si ne afganistan, apo liban apo palestin, duke u vrare mese veti, se keta pisa kishe po falemi[lutemi] keta ne mendje e kane vetem si ta shkatrrojm anglo-Amerikanin, keshtu nese ne i lejojm te forcohen ose te shumohen keta nje dite do te marin uredhurat nga Rusia dhe arabia terroristet, qe te qohen ne kembe kunderAnglo-Amerikanve, pasande ata qe nuk jane me ta kane me i sulmuar me bomba qe rusi do ti siguron mese serbis, keshtu qe duke e pare mentalitetin e myslimanve se shkone ne xhenet nese e vran nje te pa fe ateher, fillon nje betej e madhe ne Evrope, qka une them qe keta pisa sa me heret te ja kepusem rrenjet, mose i zeni shoqeri[mose ben shoqeri me ta] se vetem te blejn, doken te urte dhe te bute por jane shejtan mbrenda!

    Kujde kujde!

  14. #14
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    10-08-2007
    Vendndodhja
    ne toke
    Postime
    1,100
    Citim Postuar më parë nga Albo Lexo Postimin
    Nese nuk je mysliman apo nuk beson ne fene Islame, nuk mund te shkruash ne forumin mysliman. Eshte rregull ne forum qe ne forumet fetare shkruajne vetem besimtaret e asaj feje e askush tjeter, te tjeret vetem mund te lexojne ne heshtje po te duan.

    Po nuk e dije, mesoje.
    Albo

    po çu bëre Enver djali
    erdha moj se më mori malli.

    Faktikishtë ju keni të drejtë ,pasi feja e tillë do mundet të mbijetojë në Shqipëri=BRËNDA NJË BODRUMI TË ERRET DUKE I BËRË QEJFIN VETES,PAK RËNDËSI KA SE Ç THOTË LLOGJIKA EDHE E ARDHMJA PAQSORE E VËNDIT.RËNDËSI KA SE PO BËHEN UDHËZIMET E ZOTIT TË CILAT DREJTOHEN NGA ATHINA EDHE STAMBOLLI.MENDIMI I KUNDERT NUK NA INTERESON....TANI KUSH ËSHTË ENVERI??UNË APO JU.

    NGA ana tjeter fetarët i fusin turinjët kudo,ndërsa ne nuk kemi të drejtë të debatojmë me ta.KJO NUK ËSHTË DEMOKRACI, I NDERUAR ,PASI NË DEMOKRACI NUK MUNDE TË EKZISTOJ ASNJË LLOJË FEJE...JA PROVA E DYERVE TË MBYLLURA.

    NDërsa një "trimë" aty më lartë ,na kujton përjashtimet nga forumi..HAJDE BIMBASH HAJDE.

    MULAZIM LARGO TABORË
    LERI DJEMT E MI TË SHKOJNË
    SE TË KUQ TË BËJ ME BOJË
    ASHTU SIÇ E KAM ZAKON.

    I NDERUAR ALBO, të kamë cilësuar si djalin më të zgjuar të këtij forumi,por po më zhgënjen...nuk duhej ta kishe cituar shkrimin timë pasi vetëm një i pamëndë nuk mundë ta kuptoj mënyrën enveriane e të arsyetuarit fetare.
    enveri thoshte ,UNË JAM GJITHÇKA,DO BËHET Ç THEM UNË.në se e kundërshtoje "të merrte Teme shemja për kafe edhe nuk vije më mbasë"

    ju ç po na thoni.O KËSHTU SI THEMI NE OSE JU PËRJASHTUAM.KJO ËSHTË DEMOKRACIJA JUAJ?.

  15. #15
    Me duket se ketu po behet shume zhurme per asgje nga disa anetare. Ceshtja per mendimin tim eshte shume e thjeshte dhe s'ka nevoje per shume filozofi. Forumet fetare jane mire te lihen te lira per cdo grup fetar te caktuar ne menyre qe te mos kete konflikte dhe rremuje ne to. Per cdo njeri qe ka deshire te debatoje mbi nje fe te caktuar ka nje forum me vete qe quhet "Toleranca fetare". Aty mund te hyje kushdo, ateist, komunist, ortodoks, katolik, muslimane, qarramane etj etj. Keshtu qe nga ana e principeve te demokracise, ky forum dhe drejtuesit e tij i permbushin standartet.
    ABCÇDDhEËFGGjHIJKLLlMNNjOPQRRrSShTThUVXXhYZZh (Alfabeti Shqip, 36 gërma)

  16. #16
    i/e regjistruar Maska e elijsa
    Anëtarësuar
    09-03-2007
    Vendndodhja
    Tirane
    Postime
    138
    Feja eshte dicka shpirterore. Besimtaret ne zot qofshin te krishtere apo muslimane kane lluksin ti perjetojne disa ndjenja shpirterore qe per ateistet fatkeqsisht seshte e mundur. Ndjenjat fetare shpeshhere i kalojne ato atdhetare ndaj dhe te ofendosh dike qe i perket nje besimi fetar ne shtepizen e tij(nese mund ta quajme keshtu forumin fetar perkates) eshte shume e rende sepse ai hyn aty per tu ushqyer sadopak shpirterisht e jo per tu konfrontuar nga situata nga me te pakendshmet mes feve te tjera apo ateisteve. Ato qe e ndjejne veten atdhetare dhe qe ndoshta mund te jene ateiste me thoni si do ndjeheshit sikur nje grek apo serb te vinte ne kete forum shqiptar dhe te ofendonte shqiptaret apo shqiperine ? Egziston nje forum qe quhet toleranca fetare , shkoni aty dhe thoni cte doni.

  17. #17
    .... ...
    Anëtarësuar
    30-01-2005
    Postime
    4,049
    Rregullat jane te thjeshta dhe te pakomplikuara. Ne nenforumet specifike shkruajne anetaret e besimeve perkatese. Tek Toleranca (tolerance i thencin) bashkebisedohet (behet sherr) midis anetareve te besimeve te ndryshme. Nqs kerkoni pjesemarrjen e anetareve te besimeve te ndryshme, apo ateiste, tema/t duhet/n te hapen tek Toleranca. Ne nen-forumet e tjera, mod/smod kane te drejte te fshijne apo te eleminojne postimet, temat sipas rregullave pavaresisht nese nuk thyejne rregulla te tjera te forumit (ofendime etj.)

    Lioness

Tema të Ngjashme

  1. Illiristika - Nezir Myrta
    Nga Henri në forumin Gjuha shqipe
    Përgjigje: 35
    Postimi i Fundit: 06-04-2011, 17:47
  2. A Mund Te Zgjerohet Baza Dialektore E Shqipes Standard?
    Nga [A-SHKODRANI] në forumin Gjuha shqipe
    Përgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 14-11-2006, 17:04
  3. Emri Shqip Onomasiologjik "Arbëria" - Nezir Myrta
    Nga Henri në forumin Gjuha shqipe
    Përgjigje: 8
    Postimi i Fundit: 02-08-2002, 02:51
  4. Përgjigje: 1
    Postimi i Fundit: 26-04-2002, 19:45

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •