Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 2
 1. #1
  Administratore Maska e Fiori
  Anėtarėsuar
  27-03-2002
  Vendndodhja
  USA
  Postime
  3,011

  Shpresa Musaj

  Te nderuar Zonja dhe Zoterinj,


  Nje i njohuri im me tregoi per faqen tuaj te Internetit si dhe mbi bisedat dhe temat interesante qe shpesh diskutohen ne forumin tuaj, keshtu qe une mendova tju shkruaj dhe tju tregoj per nje botim te ri ne lidhje me temen “Pellazget“. Ndoshta ka ndermjet jush te interesuar qe duan te dine dicka te re ne lidhje me kete teme. Ne kete rast ka te beje jo me historine por me gjuhen.

  Emri im eshte Shpresa Musaj dhe jetoj per nje kohe te gjate ne Wien, Austri. Para disa javesh doli nga botimi nje liber i ri me titullin: Ne gjurmet e Pellazgjishtes, Nje krahasim etimologjik i fjaleve te gjermanishtes me ato te shqipes.


  Kur fillova te beje kerkime ne kete fushe, nuk mendoja kurre se do te gjeja nje numer kaq te madh fjalesh qe shpjegohen me ane te gjuhes shqipe, nga nje gjuhe e tille si gjermanishtja, e cila ne pamje te pare duket si e pakrahasueshme me shqipen e sotme. Ajo qe me shtangu me teper eshte fondi i fjaleve qe gjeta. Shumica e tyre i perkasin fondit themelor te nje gjuhe. Aty do te gjeni gjithashtu krahasime edhe per fjale qe gjermanishtja i ka huazuar nga greqishtja, latinishtja dhe frengjistja ne shekujt e kaluar.

  Mbase ka ndermjet jush, qe interesohen per keto krahasime keshtu qe mendova, qe nese do te ishte e mundur te dergonit nje Email tek pjesemarresit e forumit tuaj, te cileve tju behej i ditur per kete liber te ri.
  Se shpejti une do te bej nje prezantim te librit ne Shqiperi, por deri atehere mendova se do te ishte me interes te beja nje prezantim ne forumin tuaj.


  Gjithashtu po ju dergoj edhe pamjen e kopertines, me qellim qe te krijoni nje ide mbi pamjen e librit.

  Ju falenderoj per ndihmen tuaj

  Autorja

  Shpresa Musaj
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura  

 2. #2
  i/e regjistruar Maska e Giulio22
  Anėtarėsuar
  15-11-2009
  Vendndodhja
  Arban
  Postime
  50
  Ku mund te blehet ky liber? Une kam pyetur ne disa librari ne Tirane dhe asnjera nuk e kishte - bashke me librin "Historia e Shenjte e Arvanitasve" te Niko Stylos. Kush di me shume eshte i mirepritur.

 3. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar Giulio22 pėr postimin:

  bsdev (01-03-2017)

Tema tė Ngjashme

 1. Pėrgjigje: 21
  Postimi i Fundit: 17-09-2014, 19:58
 2. Shpresa Rama nga Vushtrria, talente e botės
  Nga Vicianum nė forumin Tema e shtypit tė ditės
  Pėrgjigje: 7
  Postimi i Fundit: 07-02-2009, 19:27
 3. Pėrgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 07-02-2008, 19:21
 4. Frika, Shpresa, Sinqeriteti, Mbeshtetja
  Nga ~Geri~ nė forumin Komuniteti musliman
  Pėrgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 04-08-2005, 13:34
 5. Shpresa jeton
  Nga Dita nė forumin Letėrsia shqiptare
  Pėrgjigje: 7
  Postimi i Fundit: 21-11-2002, 11:48

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •