Close
Faqja 1 prej 2 12 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 20 prej 32
 1. #1
  SiMp^tIkJa Maska e Enkela B.
  Anėtarėsuar
  12-05-2002
  Vendndodhja
  UK
  Postime
  550
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime

  Cmendim keni rreth femijes se pare te klonuar......?

  Ne janar pritet femija i pare qe eshte klonuar nga Dr Severino Antinori. cmendim keni rreth kesaj teme? mendoni se shkenca do te shkoje deri ne ekstrem???

 2. #2
  maniac AMORPHIS fan Maska e Jeans-boy
  Anėtarėsuar
  18-05-2002
  Vendndodhja
  itali
  Mosha
  44
  Postime
  241
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Nese mund te shkruash dicka me shume per punen e klonimit ...

  Sa per pyetjen se sa do te ece shkenca:Ajo c'ka shkenca ka arrritur deri tani duhet te jete shume e vogel krahasuar me ate ku mund te arrije...Gjithsesi ,nuk do te arrije ekstremisht larg...sepse "fundi" do te jete me i afert...
  ...niente che amassi di piu'...

 3. #3
  SiMp^tIkJa Maska e Enkela B.
  Anėtarėsuar
  12-05-2002
  Vendndodhja
  UK
  Postime
  550
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  po me sa kane nisur keta te shkences nuk po shohin fund, nuk po i njohin kufinjte.

 4. #4
  i/e regjistruar Maska e Shpresmiri
  Anėtarėsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Zagreb (CRO)
  Mosha
  43
  Postime
  408
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime

  Kllonimi

  Nė qoftė se synojmė tė ndryshojmė njeriun, identitetin e tij, duke intervenuar nė bazat e tija biologjike, do tė na duhej patjetėr t'ia parashtrojmė vetvetit disa pyetje vijuese:
  - Nė cilėn shembėlltyrė do tė fabrikohet gjenoma e re e paramenduar, e dėshiruar njerėzore – pra njeriu i ri?
  - Kriteriumi pėr zgjidhjen e tipit tė ri tė njeriut, karakteristikat e tija tė dėshiruara, a do tė jenė ato nga e kaluara, e tashmja apo nga njė e ardhme e paramenduar?
  - A guxojmė brezat e rinj nė mėnyrė tė parevokueshme t'i rėndojmė me vlerat tė cilat ne tani i ēmojmė; me kuptimin tonė tė vlerave?
  - Kush do ta bėjė zgjedhjen e njeriut tė ardshėm? Hulumtuesit veē e veē apo porositėsit e interesuar veēanėrisht, biznismenėt, magnatėt, agjensitė speciale, qeveritė?
  - Me siguri do tė ketė edhe shembuj tė pasuksesshėm, tė gabueshėm. Cili do tė jetė fati i tyre?
  - Nė qoftė se do tė klonohen individė tė rinj, cilave rreziqe psikologjike do tu nėnshtrohen kėto kopje identike me gjenomat njerėzore, qoftė se janė klonuar nė tė njėjtėn kohė, qoftė se janė klonuar sukcesivisht nė njė kohė tė gjatė periodike?
  - A do tė kenė kėto intervenime ndikim negativ nė trashėgiminė gjenetike njerėzore?
  - Me ekskluzivitetin dhe zgjedhjen e vetėm disa vetive (cilėsive) tė caktuara a do tė shembet, shkatėrrohet ekvilibri natyral (ēka po ndodh tashmė nė botėn e bimėve dhe kafshėve)?
  - «Homo futurus» - siē quhet, mbi-njeriu, a do tė jetė figurė e pėlqyeshme e njeriut me identitet personal apo do tė jetė kjo njė shumėzim i ēfarėdolloj protezave?
  - A do tė jetė «homo futurus» i ngjashėm, nė pėrngjasim me Zotin? Tundimi i parė nė alternimin rrėnjėsor, automanipulimin, ka mbartur me vehte premtimin e Gjarpėrit: «Do tė jeni si Zoti!» Rezultati ėshtė shumė mirė i njohur: pasojat ireverzibile (tė pakthyeshme), ėshtė inauguruar procesi prej tė cilit njerėzimi nuk mund tė kthehet, ndėrsa nuk mundet as tė revidohet (shqyrtohet dhe kontrollohet).
  - Nė qoftė se, po themi, individėt e fabrikuar, tė prodhuar do tė ishin tė pakėnqaur me cilėsinė e tyre, me nivelin e ameliorizimit, nė qoftė se rezultojnė tė parregulluar, a do tė kenė kėta njerėz tė dizajnuar tė drejtėn t'i akuzojnė dizajnerėt e vet dhe cilėt; vetėm shkencėtarėt apo edhe porositėsit; edhe politikanėt, sponzorėt, eticienėt, teologėt...?
  IHS

 5. #5
  SiMp^tIkJa Maska e Enkela B.
  Anėtarėsuar
  12-05-2002
  Vendndodhja
  UK
  Postime
  550
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Shpresmiri
  i lexova qa kishe shkruar, dhe jane shume te verteta dhe te bejne te mendojne. cdo teme ka dy ane, ka ate anen e mire te asaj teme, po gjithashtu ka dhe anen e keqe. shkenca sot ka arritur deri aty ku mund te beje gjithqka, dhe jo gjithqka qe behet ehste e mire. te klonosh femije, disa njerez mund te jene kundra asaj sepse ato nuk mund te quhen njerez, ato jane kopje carbonit. Kjo ka te beje me jeten e njerezve, nese mund te quhen keshtu.
  ka shume debate rreth kesaj teme.

 6. #6
  _____
  Anėtarėsuar
  29-04-2002
  Postime
  3,665
  Faleminderit
  0
  6 falenderime nė 6 postime
  Shpresmiri me pelqyen shume pyetjet e tua.. Dua te shtoj dicka C'fare jete do te kete ky kloni i pare?? Nje jete ku shkenctaret e studiojne nate e dite. Te mbyllur ne nje laborator? Sa do te rroj ky klon ku shkenctaret e trajtojne si "specimen"? Gjinaf zoti do e urrej jeten qe ka.

  Vite kalojne dhe themi qe shume klone jane riprodhuar.
  Si mund te dallojme njerezit e vertete nga klonet???

 7. #7
  *Forever* Maska e malli
  Anėtarėsuar
  24-09-2002
  Vendndodhja
  Antwerpen
  Mosha
  40
  Postime
  668
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim
  edhe une e degjova ketu ne televizor , sjam dakord me keto gjera
  njerzit po shkollojne me duket
  **Gezimi , lumturia, deshperimi dhe loti im varet nga ti.

 8. #8
  ....... E pergjuar....... Maska e vana
  Anėtarėsuar
  08-11-2002
  Vendndodhja
  Ku jam une......Nuk je ti!....(Ndoshta jemi duke luajtur kukamcefti) ....
  Postime
  346
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Klonimi eshte kunder natyres!!!
  Dhe per rezultatet qe kan bere shkencetaret tek klonimi ne fillim (po flas per klonimet e kafsheve) te gjitha kan dalur pa rezultat!
  Te gjitha kreaturat kan dalur me probleme, dhe jeta e tyre ishte shume e shkurter!
  Pra un them qe kjo gje s'duhet te behet fare, dhe ai qe po e eksperimenton eshte njeri i cmendur dhe duhet ndaluar!
  Perse ky njeri i klonuar, duhet te vuaj kot, nje jete te pa lumtur dhe me vuajtje!!!
  O Zot na fal!

 9. #9
  i shplodhur
  Anėtarėsuar
  28-11-2002
  Vendndodhja
  Boston
  Mosha
  42
  Postime
  289
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim
  Po te perdoret ashtu sic duhet klonimi eshte i vlefshem.
  psh per nje cift qe u vdes nje femije dhe nuk kane mundesi te bejne tjeter, klonimi i femijes te tyre do ishte lumturi per ta.une nuk shikoj gje te keqe ketu.
  Ashtu si te gjitha revolucionet e mendimit njerezor pergjate historise edhe klonimit do i duhet te kaloje neper filtra te shumte. Megithate tani ai eshte FAKT, duhet ta pranojme.
  EPOKA e KLONIMIT filloi!!!!
  Ai mbart rreziqe te medha, sidomos ne epoken tone ku individi ka fituar rendesine qe i takon ne shoqeri. Klonimi mund te krijoje nje race te re, nje kategori te re njerezish. mund te lind nje konflikt te llojit te ri ne historine tone , ate midis njeriut dhe krijeses se njeriut.
  une do perpiqesha te fokusohesha tek pyetja : perse duhet te kemi frike nga klonimi?
  -ekziston nje probabilitet i madh qe njerezit e klonuar te kene probleme shendetesore te mevonshme sic eshte vene ne kafshe te klonuara.
  -ekzistojne nje sere rreziqesh te tipit etiko-moral dhe Fetar (shume e rendesishme) qe ai mbart.
  -klonimi eshte akoma ne stadin e nje eksperimenti por ne kete rast ne vend te kavieve kemi te bejme me Njerez.

 10. #10
  G J I G A N D I Maska e Nickmaster
  Anėtarėsuar
  25-11-2002
  Vendndodhja
  San Francisco
  Postime
  183
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  KLONIMI nuk eshte kaq tragjik! Fundja dicka normale eshte, pastaj se mos e dime dhe ne se ne cmenyre jemi "prodhuar" vete! Pra nuk them se dikush na Klonoji por shkenca nuk ka nxjere gje ne drite per kete, ashtu sic dhe ne nuk dime aq shume informacion sa dine shkencetaret qe po merren me kete pune sepse fundja ata nuk duhet te thone gjithcka qe dine mbi KLONIMIN sepse dicka mund te deshtoje dhe pastaj gazetat fillojne etj. me rradhe qe shkenca nuk do qe te ndondhin. Anglia qe shteti i pare qe mendoi e shpiku KLONIMIN dhe pas disa experimenteve te tille Anglia deklaroi se do te merrej dhe me disa eksperimente te ngjalljes se njeriut. Por ne kete rast shkencetaret thane se njeriu i rilindur do te kishte shume probleme me psikologjine, menuren e te menduarit por me nje mundesi te vogel per probleme shendeti. Dhe kjo eshte njesoj sikur krahasojme psh. AOL 7.0 me AOL 8.0 pra njelloj si versioni, tani dihet se cili version do te jete me i mire. Dhe une e kam fjalen se shkencetaret qe dolen me mendimin te KLONOJNE paramenduan se si ky njeri i ri do te dilte, pra shkenca mundohet qe te KLONOJE duke nxjerre njerez te rinj por psh. me nje perqindje me te madhe te mendimit se njeriu i tanishem. Prandaj dhe shkenca i ben keto gjera (me qellim). Ashtu sic thote dhe 'armandovranari' se do te ishte e vlefshme per nje cift. por fakti se duhet ta pranojme eshte i gabuar per mua sepse shkenca nuk pyeti as mua e as ju e as njerezit e tjere per kete problem por u mor leje nga politikanet ne baze te fakteve qe shkencetaret kishin nxjerre me pare.
  Shpresoj te me kuptoni.
  FALEMINDERIT!
  *Software is like sex...it's better when it's free.*

 11. #11
  maniac AMORPHIS fan Maska e Jeans-boy
  Anėtarėsuar
  18-05-2002
  Vendndodhja
  itali
  Mosha
  44
  Postime
  241
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Dje u perhap ne Japoni lajmi se aty ishte bere klonimi i pare(i trti ne bote)Lajmi u pergenjeshtrua shume shpejt nga autoritetet sepse ne Japoni klonimi eshte kunder ligjit .Megjithate menyra se si u be i ditur lajmi komentohet se klonimi ka ndodhur me te vertete, por jane arsye te tjera ato qe e pergenjeshtrojne.
  ...niente che amassi di piu'...

 12. #12
  pa he!... Maska e korēar
  Anėtarėsuar
  18-10-2002
  Vendndodhja
  NO god'S LAND
  Postime
  666
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  KUsh e pa kete femijen?
  "Oj nan moj, thenke, a ma ep thiken ta prej Ameriken?"

 13. #13
  G J I G A N D I Maska e Nickmaster
  Anėtarėsuar
  25-11-2002
  Vendndodhja
  San Francisco
  Postime
  183
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Femijen e pane shkencetaret e te tjere me rradhe si koka shteti e atyre qe u interesonte!!! Ti pret qe ta shohim dhe ne?
  *Software is like sex...it's better when it's free.*

 14. #14
  pa he!... Maska e korēar
  Anėtarėsuar
  18-10-2002
  Vendndodhja
  NO god'S LAND
  Postime
  666
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  O Nickmaster, ne postimin e pare thuhet se ky femija pritet... (mos me bej te ta shpjegoj se cfare do te thote!), kurse ti thua qe ate e ka pare njeri, e ka pare tjetri.
  Pastaj edhe nqf se do kishte lindur prape do behet si puna e CLONEAID, e drejtuar nga B.BOISSELIER, qe sapo e dha lajmin e femijes te pare-e pseudoquajtur EVE-, doli gazetari i shkencave i ngarkuar me verifikimin e kesaj ngjarjeje, dhe tha se s'kishte pare asgje; me demek keta te fundit- sekti i Raelianeve dmth- paskishin dashur te ruanin (prezervonin) jeten e kesaj femijes duke mos e perballur me mediat e gjithe botes.

  Une e marr me mend pak a shume pse keta te fundit e bene kete, por po te le dhe ty ta gjesh vete...
  "Oj nan moj, thenke, a ma ep thiken ta prej Ameriken?"

 15. #15
  i/e regjistruar Maska e KORCARE SEXY
  Anėtarėsuar
  06-06-2002
  Vendndodhja
  KORCAAAAAAA
  Postime
  1
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Urime per Topikun!

  Shpresmiri, jam plotesisht dakort me ty. Cdo njeri eshte special, unique, dhe ka nje role dhe status te vecante ne familje dhe ne shoqeri. Ne qofte se do te kishte dy njesoj atehere bota do te ishte too perfect, nuk do te kishte me ate multi-color personalitet, nuk do te kishte gjera te keqija por qe prape i jepnin bukurine e duhur botes qe ne sot jetojme.
  Une jam absolutisht kundra me human-cloning. I humbet natyralitetin qenies njerezore

  Nga: KORCARE_SEXY

 16. #16
  G J I G A N D I Maska e Nickmaster
  Anėtarėsuar
  25-11-2002
  Vendndodhja
  San Francisco
  Postime
  183
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime

  Angry

  'KORCARE_SEXY' arsyet i ke bindese por klonimi eshte dicka e mire ne shume aspekte qe jane permendur ne postimet me lart! Une jam plotesisht dakort me te, pasi shkencetaret qe jane dakort me klonimin i kane marre parasysh te gjithat pasojat e mundshme! Por ata kane menduar se klonimi me zhvillimin e kohes dhe ajo do te permiresohet ne shume difekte e te tjera gjera!
  Faleminderit.
  *Software is like sex...it's better when it's free.*

 17. #17
  SiMp^tIkJa Maska e Enkela B.
  Anėtarėsuar
  12-05-2002
  Vendndodhja
  UK
  Postime
  550
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  shkencataret ende nuk kane asgje te sigurte, por un mendoj perderisa nuk kane asgje te sigurte me mire te bejne experimente ne kafshe.
  perderisa shkencataret kane arritur deri tek klinimi i njerezve kjo de te thote diqka, apo do te jete diqka shume e vlefshme dhe e rendesishme. neve nuk mund te ja dina te keqijat apo te mirat e klonimit pa pa resultatin e nje klonimi, prej fillimit deri ne fund.
  si tha dikush me lart qe gjithe njerezit jane unique. kjo ehste nje gje shume e vertete, se si tha ai armandovranasi, qe nese i vdes nje femije nje qifti, e keta nuk mund te bejne me femije, me i klonu femijen e vdekur ketij qifti ehste si tia ringjallesh femijen e tyre.
  shkencataret nuk jane te gjithe njelloj. ka edhe nga ato te qmendurit, qe kane nje fuqi ne dore dhe nuk din se si ta perdorin. qka do te ndodhte sikur dikush te klononte bin laden, hitletin, apo njeriun me te rrezikshem ne bote. qa do ti ndodhte botes atehere?
  po mire le te themi se ehste klonuar nje femije, dhe jetoj. si do ta njihte bota, a do ta njihte ate si kopje carbonit apo njeri. ka njerez qe nuk e pranojne qenien e tij.

 18. #18
  Perjashtuar Maska e Ryder
  Anėtarėsuar
  24-06-2002
  Postime
  1,160
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Une mendoj qe kur njerezit e kane ne dore dicka, heret a vone do ta bejne. Me gjith opoziten kunder klonimit, besimet fetare etj etj, eshte vetem ceshtje kohe para se fillojne klonimet ne mase sekrete apo haptas, legalisht ose ilegalisht.

 19. #19
  Tantalizin' Troublemaker Maska e Karamel Eyez
  Anėtarėsuar
  15-12-2002
  Vendndodhja
  [[U.S.A]] HeLL..WHeRe RoCk STaRz Go!
  Postime
  154
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  TE KRIJOSH KLONE ME NJEREZ ESHTE KRIM! ;~

  Mua thjesht me duket si dicka e fallsifikuar, jo e vertet. Dicka qe nuk ka fryme engjelli por fryme djalli. Nuk jam as kundra as pro per ato qe kane deshire ta bejne, le ta bejne. Sepse ka shume njerez me shume arsye te forta qe e duan nje gje te tille te ndodhin. Disa skane femij, disa ju ka vdekur, e disa thjesht kane deshire te kene nje form njeriu tjeter. Por une ate mendim kam pase dhe do mbetem te kem gjithehere, se KLONIMI nepermjet njerezve eshte krim!

  Me mirekuptim,
  Karamel Eyez

 20. #20
  SiMp^tIkJa Maska e Enkela B.
  Anėtarėsuar
  12-05-2002
  Vendndodhja
  UK
  Postime
  550
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  po eshte shume e vertete cfare the ti karamel eyes
  sepse bota ka aq shume njerez tani sa qe nuk din se ka me i qu, ka aq shume njerez sa qe edhe luftra po fillojn tashti, qe te pakesohet numri i popullzimit.
  shkencatareve nuk i dalin 1000000 femije qe lindin per dite e qe gati gjysma po lihen rrugash, ata po dojn me gjet rrug te tjera me ba femije.
  edhe une e kisha banirat klonimin, them qe nese nje familje nuk ka femije ai duhet ti adaptoje, se i shpeton jeton nje engjulli

Faqja 1 prej 2 12 FunditFundit

Tema tė Ngjashme

 1. Kėshilla pėr foshnjat 0-12 muajsh
  Nga Mina nė forumin Tė jesh prind
  Pėrgjigje: 56
  Postimi i Fundit: 10-09-2011, 07:38
 2. Vlera e fėmijėve nė Islam
  Nga Drini_i_Zi nė forumin Komuniteti musliman
  Pėrgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 04-02-2009, 18:56
 3. Tradita ilire tek shqiptarėt e Maqedonisė
  Nga alibaba nė forumin Arkeologji/antropologji
  Pėrgjigje: 9
  Postimi i Fundit: 19-11-2008, 14:40
 4. Keqtrajtimi i femijes
  Nga good girl nė forumin Pyetni psikologun
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 12-02-2007, 06:24
 5. Krahasoni: Nanon me Berishen!
  Nga Julius nė forumin Problematika shqiptare
  Pėrgjigje: 37
  Postimi i Fundit: 05-07-2006, 03:43

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •