Close
Faqja 0 prej 4 FillimFillim 12 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 69
  1. #1
    Zoti është Dashuri! Maska e NoName
    Anëtarësuar
    01-03-2006
    Vendndodhja
    Doblibarë
    Postime
    2,192

    Në Letnicë (Kosovë) pagëzohen 32 besimtarë musliman

    Sot ne Letnicë ne meshen qendrore ne ora 11,00 jane pagezuar rreth 32 besimtar nga Llapushniku i Drenices dhe nga Bresalci i Gjilanit.

    Ipeshkvi i Kosoves Dode Gjergji udhehoqi meshen dhe u ndau sakramentet.

    Letnica eshte vendi qe kemi zgjedhur per t'u pagezuar sepse gjysherit tane kane shtegtuar te Zoja sidomos per 15 gusht qe eshte festa e Zojes, eshte shprehur njeri per tyre. Dhe pasi pranuan me gezim sakramentet, njeri prej tyre iu drejtua popullit me keto fjale: sot jemi 32, per festen e Zojes shpresojme te jemi 320, per vitin tjeter 3200 ....







  2. #2
    Zoti është Dashuri! Maska e NoName
    Anëtarësuar
    01-03-2006
    Vendndodhja
    Doblibarë
    Postime
    2,192





  3. #3
    Zoti është Dashuri! Maska e NoName
    Anëtarësuar
    01-03-2006
    Vendndodhja
    Doblibarë
    Postime
    2,192
    Ndryshuar për herë të fundit nga NoName : 01-05-2008 më 22:07

  4. #4
    progress Maska e BvizioN
    Anëtarësuar
    18-03-2005
    Vendndodhja
    UK
    Postime
    3,119
    Juve qe thoni eshte genjeshter, mund ta pergenjeshtroni me fakte.

    Gjithashtu, NoName mund te besh dicka me teper per ta prezantuar lajmin si te sakte pasi bindja nuk krijohet vetem duke shikuar ca foto.Njerezit sigurisht nuk e kane te shkruar ne balle fene te ciles i perkasin. Me fal, e hoqa lidhjen me forumin tjeter pasi bie ndesh me rregulloren.

    Diskutim te kendeshem.
    Bukuria eshte ngado, varet se nga cfare kendi e shikon.

  5. #5
    Veritas liberatis Vos
    Anëtarësuar
    07-10-2006
    Postime
    2,204
    ky lajm gjendet dhe ketu
    Shqiperia ka rreshtur se ekzistuari qe kur jevgjit i thane vetes "shqiptar".
    xfiles

  6. #6
    "Në fillim ishte Fjala" Maska e toni77_toni
    Anëtarësuar
    09-09-2005
    Vendndodhja
    Kosovë
    Postime
    4,534
    Citim Postuar më parë nga NoName Lexo Postimin
    Sot ne Letnicë ne meshen qendrore ne ora 11,00 jane pagezuar rreth 32 besimtar nga Llapushniku i Drenices dhe nga Bresalci i Gjilanit.

    Ipeshkvi i Kosoves Dode Gjergji udhehoqi meshen dhe u ndau sakramentet.

    Letnica eshte vendi qe kemi zgjedhur per t'u pagezuar sepse gjysherit tane kane shtegtuar te Zoja sidomos per 15 gusht qe eshte festa e Zojes, eshte shprehur njeri per tyre. Dhe pasi pranuan me gezim sakramentet, njeri prej tyre iu drejtua popullit me keto fjale: sot jemi 32, per festen e Zojes shpresojme te jemi 320, per vitin tjeter 3200 ....






    Dhe pasi pranuan me gezim sakramentet, njeri prej tyre iu drejtua popullit me keto fjale: sot jemi 32, per festen e Zojes shpresojme te jemi 320, per vitin tjeter 3200 .

    Vertetë kështu i është drejtuar me këto fjalë popullit, është pritur me dortrokitje nga të pranishmit.

    Nuk mund të thuhet ndryshe pos se nuk fliste njeriu por Shpirti që e drjtoj deri në pagëzim fliste permes tij.

    Zoti e bekoftë këtë dhe ata që u pagëzuan në emer të Krishtit.

    Flmn NoName per këtë lajm, un nuk e plasova këtë lajm sepse prita qe të ipet lajmi nga dikush tjeter. Un pasi njoftova per rastin e pagëzimit në Prishtinë, e din edhe ti dhe shumë kush këtu; se çfar reagimesh dhe shkrimesh kishte dhe ka edhe sot me fyrje dhe injoranca te ndryshme, por, sidoçoftë; ne duhet të jemi të pergaditur siç na ka mesuar vet Zoti i ynë; Ai na ka paralajmruar se kjo do të ndodhë por ne do të ngadhjejmë me ndihmen e Zotit tonë. Edhe njëher flmn dhe Zoti të bekoftë.

    toni77
    Gjej kohen të lexosh, është themel i të diturit.

  7. #7
    Intifada verzioni 4.0 Maska e mesia4ever
    Anëtarësuar
    01-12-2006
    Vendndodhja
    Guinea
    Postime
    6,386
    Citim Postuar më parë nga NoName Lexo Postimin
    pse re fotot nuk qenkan bindese apo ndoshta edhe keto te duken genjeshtra ??
    Myslimanet nuk i pranojne konvertimet nga islami ne fe dhe besime te tjera. Po te keshilloj se nuk ja vlen te humbet kohe me ate injorance. P.sh. nje dijetar islamik me emrin Mark Gabriel ka shkruar nje liber 'Islami dhe Terrorizmi', pra dijetar qe ka studiuar ne universitetin e Al-Azhar-it ne Egjipt mbi islamin dhe ka pranuar besimin krishter, myslimanet nuk e pranojne kete konvertim dhe thone se 'ai nuk ka qene kurre mysliman'. Pastaj me dhjetera e qindra mijera raste, bile jo vetem besimtare te thjeshte, por dijetare qe kane njohuri te thella mbi islamin, madje edhe qe e dijne Kuranin permendesh. Ketyre njerezve injoranca dhe urrejtja (te cilat gjenden ne islam) ua ka mbyllur syte.

    Pershendetje
    Ndryshuar për herë të fundit nga mesia4ever : 04-05-2008 më 12:56

  8. Anetarët më poshtë kanë falenderuar mesia4ever për postimin:

    lace (12-11-2014)

  9. #8
    i nënshtruar Maska e master2006
    Anëtarësuar
    15-09-2006
    Vendndodhja
    Prishtinë
    Postime
    1,238
    Qfar te keqe ka ketu? E vetmja e keqe qe shoh ketu osht mungesa e nje objekti per te mos mbetur keta besimtar ne rruge. Perderisa ndertohen katedrale per te mbetur boshe, ja shikoni dhe binduni se ne kosove nuk mbeten xhamijat pa besimtar, perkundrazi detyrohen qe edhe ne rruge ti kryejn ritet e tyre fetare.

  10. #9
    Shqiperia eshte Evrope Maska e iliria e para
    Anëtarësuar
    24-04-2002
    Vendndodhja
    Cunami ne Indonezi zgjati per disa minuta, kurse ne trojet tona 500 vjet.
    Postime
    4,907
    Më 1 maj, në Kishën e Zojës së Bekuar, 32 banorë të fshatit Llapushnik të Drenasit, janë konvertuar në katolikë. Ata dëshirojnë ta kenë edhe kishën e tyrenë këtë fshat të Drenicës. Banorët e tjerë të Llapushnikut nuk i kanë duartrokitur këtij konvertimi.



    Drenas,Llapushnik, 12 maj
    Pas fshatit Kravasari, epidemia e përqafimit të krishterimit i ka prekur edhe disa dhjetëra banorë të fshatit Llapushnik, në komunën e Drenasit. Ata nuk dëshirojnë as ta pranojnë se kanë ndryshuar religjion, sepse veten e konsiderojnë gjithmonë si katolikë “të fjetur”. Thjesht, për disa dekada, ata nuk kanë dashur të bëhen me shenjë prej komunitetit, por, përndryshe, njëri prej të pagëzuarve më 1 maj në Kishën e Zojës së Bekuar, pretendon se gjatë gjithë kohë – tinëz – kanë thënë urata dhe lutje të krishtera.

    Të konvertuarit, 32, gjatë ceremonisë së zhvilluar në Letnicë, i kanë ruajtur emrat myslimanë. Ismet Sopi, njëri prej 32-ve, Letnicën, vendin e konvertimit, e konsideron si shumë të rëndësishëm për historinë e tyre. Ai thotë se edhe të parët e tyre shpeshherë kanë marrë pjesë në lutjet e bëra në këtë kishë. Sopi konsideron se tash kishte ardhur momenti që të dilet prej ilegalitet religjioz dhe njerëzit duhet t’i bëjnë publike ndjenjat e tyre fetare. Ngjashëm me këta banorë të Llapushnikut, muaj më parë kishin vepruar edhe banorët e fshatit Kravasari, të komunës së Malishevës. Ata qenë konvertuar dhe madje e kishin ndërtuar edhe një kishë në fshat.

    “Erdh momenti për t’i bërë publike ndjenjat tona fetare. Të mos vazhdojmë të jetojmë me ndjenja të ndrydhura. Duam ta bëjmë publike atë që kemi qenë dhe jemi”, thotë Ismet Sopi për Express, duke kërkuar që të mos fryhet ky rast për së tepërmi. Sopi tregon se shumica e bashkëfshatarëve që i takojnë besimit mysliman, e kanë ditur edhe më parë që disa familje i takojnë besimit katolik, sado që edhe më tutje të rikthyerit në besimin e tyre të parë, nuk janë shumë të gatshhëm që të diskutojnë shumë hapur për çështjen e tyre.

    Njëri prej banorëve të fshatit, i pyetur nga Express nëse kishte dëgjuar që disa bashkëfshatarë janë pagëzuar në kishë, është shprehur me dyshim. “Diçka kam digju, ama ishalla nuk është e vërtetë”, tha ky banor, duke mos dashur ta komentojë më shumë rastin. Sopi ka thënë për Express se njerëzit janë frikësuar të deklarojnë publikisht besimin, për shkak të mentalitetit dhe pasojave që kanë mundur t’i presin. “Duket se janë në pyetje martesat e përziera me komunitetin mysliman. Ndoshta janë frikësuar prej diskriminimit të shumicës...si bie fjala kanë mundur të mos na i japin vajzat për nuse”, tregonSopi, duke shpresuar se megjithatë te shqiptarët kjo nuk ka qenë problem asnjëherë.

    Në rajonin e Drenicës nuk ka asnjë familje katolike. Sipas Sopit, kjo është edhe një arsyeje më tepër, që këta banorë nuk kanë guxuar t’i tregojnë bindjet e tyre fetare. Ata madje, thotë ky bashkëbisedues, deri dje varrimin e të vdekurve e kanë bërë me hoxhë, ndërsa sëmurëve ua kanë kryer ritet sipas traditave të krishtera. Ua kanë bërë kryqin dhe janë lutur për shpirtrat e tyre. Sopi thotë se numri prej 32 banorëve që janë pagëzuar, nuk e tregon numrin real të banorëve të Llapushnikut që besojnë në Krishtin. Sipas tij, këtij numri shumë shpejt do t’i shtohen edhe banorë të tjerë, sepse më 1 maj u konvertuan vetëm disa anëtarë të familjes Sopi dhe Gashi.

    “Mundet që brenda një kohe të shkurtër të bëhen 320 apo 3200. Numri prej 32 vetave të konvertuar të mos merret si një shifër se ‘ja vetëm 32 qenkan katolikë në Llapushnik dhe nuk paska të tjerë’. Dikush është me punë në Ulqin, dikush ndoshta akoma e ka frikën e reagimit të të tjerëve”, shton ai. Ismet Sopi për një kohë të gjatë ka qenë i burgosur politik. Lirimi nga burgu ishte vetëm një dëshirë, për të cilën është dashur të priste 14 vjet. “Tri gëzime i kam pasur në jetë: kur jam liruar nga burgu; kur Kosova e shpalli pavarësinë dhe kur më 1 maj kemi deklaruar publikisht bindjet tona fetare dhe jemi regjistruar në librin e kishës”, thotë Ismet Sopi për Express.

    Ai tregon se në shtëpinë e tij shumica e lutjeve janë bërë, sipas biblës, të treguara brez pas brezi. “Të gjitha uratat, në gegnishten e vjetër i dinë përmendësh jo vetëm baballarët tanë, por edhe gratë”, shton ai. Një pjesë e familjes Sopi dhe Gashi kanë menduar për ndërtimin e një kishë në fshatin Llapushnik. Një kërkesë të tillë, ata e kanë bërë para tri viteve në Kuvendin komunal të Drenasit. Për këtë kërkesë është e njoftuar edhe Kisha Katolike në Kosovë. Mungesa e një prifti dhe kishe në fshat, sipas Sopit, ka bërë që të rinjtë mos të kenë shumë njohuri për fenë katolike. Por, ai shpreson se shumë shpejt edhe ky problem do të zgjidhet.

    Me gjithë mungesën e kishës dhe priftit, Ismet Sopi thotë se të rinjtë janë shumë entuziastë për të vazhduar rrugën e të parëve. “Besojmë që shumë shpejt do ta kemi një kishë në Llapushnik”, shton Sopi. Shumica e fëmijëve të këtyre familjeve që janë regjistruar në kishë, me vete mbajnë kryqin. Vetëmkur të shkojnë në shkollë e heqin atë..

    Artan Behrami
    artan.behrami@gazetaexpress.com
    Lumi ka ujin e paster ne burim


    Kombi mbi te gjitha

  11. #10
    i/e regjistruar Maska e Preng Sherri
    Anëtarësuar
    19-02-2007
    Postime
    1,274
    Më 1 maj, në Kishën e Zojës së Bekuar, 32 banorë të fshatit Llapushnik te Drenasit, janë konvertuar në katolikë. Ata dëshirojnë ta kenë edhe kishën e tyre
    në këtë fshattë Drenicës.

    Kjo esht demokraci dhe vullnet i mir!

  12. #11
    Zoti është Dashuri! Maska e NoName
    Anëtarësuar
    01-03-2006
    Vendndodhja
    Doblibarë
    Postime
    2,192
    Kosovë-Letnicë: pagëzimi i 32 banorëve të fshatit Llapushnik

    Në Kosovë, në zonën e karadakut e pikërisht fshatin në Letnicë ku në fillim të këtij muaji 32 banorë të fshatit Llapushnik të komunes së Drenasit, kanë marrë sakramentin e Pagëzimit duke përqafuar fenë e krishterë dhe nisur udhën e re të Ungjillit. Më hollësisht nga Prishtina të ndjekim shërbimin e Rabie Ibrajt.


    Dëgjoni këtu:

  13. #12
    Zoti është Dashuri! Maska e NoName
    Anëtarësuar
    01-03-2006
    Vendndodhja
    Doblibarë
    Postime
    2,192

    Genet E Shqiptareve Jane Te Krishtera

    Banoret e fshatit RUGOVE, KRAVASARI, LLAPUSHNIK, DRENAS, GJILAN... I BEKOFTE ZOTI. Njeriu eshte i lire te veproje, natyrisht per mire, sepse ai qe kur lind, LINDEN I LIRE. Me kete parim dhe me rrenjet tona TE KRISHTERA, I MADHI IBRAHIM RUGOVA, U PAGEZUA PARA SE TE NDRROJE JETEN. Ky fakt per disa njihet, per disa jo. Por eshte shume i vertete. Ai e realizoi deshiren e tij, me pare se te tjeret, nga qe ishte me horizont, kulture, me GENE KRISHTRE NGA PARAARDHESIT E TIJ. Turqia me kulac dhe kerbac i mashtroi shqiptaret, na percau ne Kaurre dhe Myslimane. Si beri komunizmi gjakatar me luften e klasave, e cila i percau per se dyti shqiptaret, pas turqise. Keto dy percarje jane strumbullari i rrenimit te unitetit tone kombetar. Ndaj si Z.RUGOVA dhe banoret e KRAVASARIT, me lirine e tyre KANE BERE NJE KRYEVEPER PATRIOTIKE PER UNITET DHE HARMONI.

    Feja myslimane eshte fakt qe lindi shume me von se Krishterimi, ndaj vodhi ose kopjoi prej Krishterimit shume idera. Por ndyresine e ka kur mbi Kuran, edhe sot nuk heq simbolin e vrasjeve dhe percarjeve, shpaten e saj. BIBLA nuk pranon as shpate, as dhune. Ajo armikun e do si kunder mikun. Nuk ofendoj fene myslimane, por shpata eshte ajo qe ofendon myslimanet e vertete paqesore. Edhe shenjteria e tij, PAPA e beri kete verejtje kur vajti ne Turqi,por ende ka te pa bindur dhe shpata qendron perseri mbi Kuran.Si mund te kemi paqe dhe harmoni kur midis njerezve,vendoset shpata? a nuk jane teroristet e sotem myslimane fanatike qe kane zgjedhur rruge te tyre terrorin? pse s'ka teoriste kristiane aq sa ka myslimane? Eshte shpata e Kuranit qe c'edukon. Dalai Lama, ka te drejte kur thote, s'ka renedsi besimi midis njerezve, por ka rendesi shpirti paqesor i tyre, deshira praktike per harmoni. Krishti nuk pranon shpate, dhune, djallezira ne predikimet e tij. Ndaj edhe myslimanet e konvertuar me djallezi nga Turqia, e kuptojne mekatin e Turqise.

    LLAPUSHNIKUN E BEKOFTE ZOTI!


    NoName

  14. #13
    i/e regjistruar Maska e Flora82
    Anëtarësuar
    17-04-2006
    Vendndodhja
    afer detit
    Postime
    899
    Citim Postuar më parë nga Preng Sherri Lexo Postimin
    Më 1 maj, në Kishën e Zojës së Bekuar, 32 banorë të fshatit Llapushnik te Drenasit, janë konvertuar në katolikë. Ata dëshirojnë ta kenë edhe kishën e tyre
    në këtë fshattë Drenicës.

    Kjo esht demokraci dhe vullnet i mir!
    Po çudi me vjen per te mire , kur i shifsha ato xhamija qdo 5 km ,u tmerroja mendoja cfar ju duhen kur vetem do gjyshri shkonin edhe ate zvarr me nje shkop , pse te mos ndertohen shkolla apo shtepia te shendetit , xhamija xhamija ishin ardhu arabet aty dhe vetem xhamija mbaronin! po si i lejonin se ? tani qe do mbarojn kisha me vije mire se nat pjes thuaj se ska fare

  15. #14
    Intifada verzioni 4.0 Maska e mesia4ever
    Anëtarësuar
    01-12-2006
    Vendndodhja
    Guinea
    Postime
    6,386
    Citim Postuar më parë nga Preng Sherri Lexo Postimin
    Më 1 maj, në Kishën e Zojës së Bekuar, 32 banorë të fshatit Llapushnik te Drenasit, janë konvertuar në katolikë. Ata dëshirojnë ta kenë edhe kishën e tyre
    në këtë fshattë Drenicës.

    Kjo esht demokraci dhe vullnet i mir!
    Kushtetuta e Kosoves e lejon, pra eshte qeshtje personale e individit se cka deshiron te besoje, besoj se qeveria e Kosoves dhe ajo komunale e Drenasit nuk do te bjen nen kthetrat e islamikeve por do ta mbrojne kushtetuten sikur qe Drenica e mbrojti nderin e vet ne lufte kunder okupimit serb.

  16. #15
    i/e regjistruar Maska e Flora82
    Anëtarësuar
    17-04-2006
    Vendndodhja
    afer detit
    Postime
    899
    Ky 99.9% shqiptar musliman qe jan ne kosove eshte statistik e gabuar as 20 % nuk jan musliman ne kosove , nisem nga vetja une jom e shenuar si musilimane po nuk e zbatoj asnje urdher te muslimanve , nuk ngjes shami nuk axhiroj nuk falem kurr s'kam qene ne xhami as nuk di cfar ka mbrena , edhe 80% jan ne kosove keshtu si une , por kemi mbetur nen hijen e muslimanve , nese ndertohen kisha ne kosove dhe te msohet historija e fes ton te cilet kemi qen katalik te gjithe pasardhsit tan ateher ky 80% direkt do jen katalik : )
    kyrse ky 20% dal nga dal do shuhet do bije ne 10% .

  17. #16
    Intifada verzioni 4.0 Maska e mesia4ever
    Anëtarësuar
    01-12-2006
    Vendndodhja
    Guinea
    Postime
    6,386
    Emision ne KTV ne emisionin 'COSMO' per rastin e konvertimit te dhjetera myslimaneve ne fene Katolike ne Llapushnik.

    ftp://82.114.77.27/pub/cosmo240608.wmv
    Ndryshuar për herë të fundit nga mesia4ever : 01-07-2008 më 22:42

  18. #17
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    19-06-2008
    Postime
    684
    Citim Postuar më parë nga mesia4ever Lexo Postimin
    Emision ne KTV ne emisionin 'COSMO' per rastin e konvertimit te dhjetera myslimaneve ne fene Katolike ne Llapushnik.

    ftp://82.114.77.27/pub/cosmo240608.wmv
    Ju ftoj te gjitheve qe ta shiqone ket mision te postuar nga Mesia4ever,

    Mysliman e te Krishter, shiqoni dhe logjikoni pastaj !

    Mysliman i cili ka besuar ne Zotin Një, kurrë asnjëhere nuk ka kaluar ne Kristianizëm.

    Kurse disa katolik te një fshati aty, nuk ishin autokton. Katolik, te martuar me Kroate !

    Racë që nuk ka te bëj me shqiptarizmin. Me ket mund te pohojm qe shqiptaret katolik te kosovës nuk jan shqiptar 100%, kan gjak sllavi ! Me keqardhje, por ky eshte mesazhi i kesaj video.

    Kurse sipas Historianit, z. Muhamed Pirrakut, disa katolik qe jan ne kosove kan imigruar nga shqipëria sepse katolik nuk ka pasur kurr ne kosovë. Të gjitha kishat (75% prej tyre) qe i kan pervetsuar, kan qen kisha ortodokse, e kurrsesi shqiptare.



    @ xemanuel i nderuar,

    Të jesh GREK, eshte të jesh ORTODOKS, besove apo jo ! Kjo eshte baza e kësaj feje. S'po e them un, po e thuan ata te cilët e krijuan kete fe.

  19. #18
    i/e larguar Maska e Traboini
    Anëtarësuar
    09-12-2003
    Vendndodhja
    East of Las Vegas-West of Atlantic City
    Postime
    389
    Citim Postuar më parë nga Gj.Fishta Lexo Postimin
    Ju ftoj te gjitheve qe ta shiqone ket mision te postuar nga Mesia4ever,

    Mysliman e te Krishter, shiqoni dhe logjikoni pastaj !

    Mysliman i cili ka besuar ne Zotin Një, kurrë asnjëhere nuk ka kaluar ne Kristianizëm.

    Kurse disa katolik te një fshati aty, nuk ishin autokton. Katolik, te martuar me Kroate !

    Racë që nuk ka te bëj me shqiptarizmin. Me ket mund te pohojm qe shqiptaret katolik te kosovës nuk jan shqiptar 100%, kan gjak sllavi ! Me keqardhje, por ky eshte mesazhi i kesaj video.

    Kurse sipas Historianit, z. Muhamed Pirrakut, disa katolik qe jan ne kosove kan imigruar nga shqipëria sepse katolik nuk ka pasur kurr ne kosovë. Të gjitha kishat (75% prej tyre) qe i kan pervetsuar, kan qen kisha ortodokse, e kurrsesi shqiptare.



    @ xemanuel i nderuar,

    Të jesh GREK, eshte të jesh ORTODOKS, besove apo jo ! Kjo eshte baza e kësaj feje. S'po e them un, po e thuan ata te cilët e krijuan kete fe.

    Ne kohen e Pjeter Bogdanit (1630-1689) i cili ishte katolik nga Kosova (pra kishte katolik ne kosove ne ate kohe), Serbet (sipas shkrimeve te ketij njeriu te madh) i quashin shqiptaret ARBANASI kurse GJUHE SHQIPE-ARBANASKA VERA (feja shqiptare). Eshte interesant se edhe Noel Malcolm ne "Kosovo-a Short History" tregon se ne regjistrimet mesjetare te Serbise Cariste (Serbia e Namanjiceve) paraqiten edhe dy popuj tjere: Vllehet dhe Arbanasi (pra Shqiptaret). Spas Malcolmit ne kohen e Nemanjiqeve-egzistonin kater dioqeza katolike ne Kosove. Flasim ketu per periudhen 1200-1300. Pyetje tjeter eshte cfar feje egzistonte ne Kosove para zbritjes se Serbeve nga rajoni i Rashkes (rrethi i Novi Pazarit) ku e a zanafillen Dinastia e Madhe Serbe. Egziston mundesia se kane qene orthodoks, por ne qofte se kjo eshte e vertete, atehere (thuaj "Historjanit" Pirraku-fundamentalist i kalibrit Baleta) se ata nuk ka gjas te ishin shqiptar. Pra mund te ishin Bullgar, Vlleh apo dicka tjeter-por shqiptar???? Po edhe neqofte se sypozojme se ishin orthodoks e shqiptar, athere i bjen se feja e vjeter e Kosoves eshte orthodoksizmi-pra prapseprap krishtenizmi. Cfar te mire e bjen kesaj Pirrakut me shoke.

    Gjithashtu mos harroni se kisha katolike dhe orthodokse u nda me 1054.

    Absurditeti i "historjaneve" shqiptar nuk ka mbarim. Justifikimet e islamizimit te shqiptareve jane komedi dhe pa baza.

    Ne fund te fundit neqofte se konvertimet prej-krishtene ne musliman justifikohen me adhurim te islamit nga njerzit (thua ti se keta njerez analfabet e kane studjuar Kuranin dhe e kane preferuar kundrejt bilbles) atehere edhe keta te te krishtere Te kamufluar nga friga (kriptokatolike) kane te drejte te konvertojne ne cfar do feje qofte......

    Traboini

  20. #19
    Anëtar Maska e Bond007
    Anëtarësuar
    25-11-2006
    Vendndodhja
    USA
    Postime
    102
    Sa shkrime patetike jan keto!
    Ju ftoj te gjitheve qe ta shiqone ket mision te postuar nga Mesia4ever,

    Mysliman e te Krishter, shiqoni dhe logjikoni pastaj !

    Mysliman i cili ka besuar ne Zotin Një, kurrë asnjëhere nuk ka kaluar ne Kristianizëm.

    Kurse disa katolik te një fshati aty, nuk ishin autokton. Katolik, te martuar me Kroate !

    Racë që nuk ka te bëj me shqiptarizmin. Me ket mund te pohojm qe shqiptaret katolik te kosovës nuk jan shqiptar 100%, kan gjak sllavi ! Me keqardhje, por ky eshte mesazhi i kesaj video.

    Kurse sipas Historianit, z. Muhamed Pirrakut, disa katolik qe jan ne kosove kan imigruar nga shqipëria sepse katolik nuk ka pasur kurr ne kosovë. Të gjitha kishat (75% prej tyre) qe i kan pervetsuar, kan qen kisha ortodokse, e kurrsesi shqiptare.



    @ xemanuel i nderuar,

    Të jesh GREK, eshte të jesh ORTODOKS, besove apo jo ! Kjo eshte baza e kësaj feje. S'po e them un, po e thuan ata te cilët e krijuan kete fe..
    Me sa di une nese nuk gabohem Kroat ekan perardhjen Ilire! si kurse edhe ne.
    Aj musliman qe thot se eshte shqiptar i vertet edhe predikon e mbron gjuhen kulturen dhe traditen arabe per mua nuk asht shqiptar por asht k*p*l i turkut.
    Aj musliman qe nuk ua meson fimeve te vet brezat deri aty ku i perpjek me te paret e tyre katolik , por mundohet qe te ua imponoj se muslimani eshte prej muslimanit aj nuk asht shqiptar aspak por eshte pjell e keqe e turkut.
    E keso lloj krahasimesh gjinden mjaft se ne shumicen e rasteve akuzoni pa baz dhe ofendoni pa piken e turpit.
    Ndryshuar për herë të fundit nga Bond007 : 06-07-2008 më 03:22
    Injoranca e popullit të sotem kalon Ç'do kufi.

  21. #20
    i/e regjistruar Maska e extreme
    Anëtarësuar
    29-04-2005
    Postime
    1,272
    Citim Postuar më parë nga Bond007 Lexo Postimin
    Sa shkrime patetike jan keto!

    Me sa di une nese nuk gabohem Kroat ekan perardhjen Ilire! si kurse edhe ne.
    Aj musliman qe thot se eshte shqiptar i vertet edhe predikon e mbron gjuhen kulturen dhe traditen arabe per mua nuk asht shqiptar por asht k*p*l i turkut.
    Aj musliman qe nuk ua meson fimeve te vet brezat deri aty ku i perpjek me te paret e tyre katolik , por mundohet qe te ua imponoj se muslimani eshte prej muslimanit aj nuk asht shqiptar aspak por eshte pjell e keqe e turkut.
    E keso lloj krahasimesh gjinden mjaft se ne shumicen e rasteve akuzoni pa baz dhe ofendoni pa piken e turpit.


    ket babai im gjith nje me ka mesuar edhe besoj qe shummica e shqiptarve mund te them mbi 95% ua mesojn pe te njejten gje femijeve te tyre , mir po kjo nuk dmth qe te kthehen peresi ne katolik Besimi duhet te jet qeshtje personale jemi ne shekullin 21 dhe besimi masovik nuk ben tiu imponohet as kujt sic po pretendojn misionaret katolik ta bejn me shqiptaret , une shummm respekt te madh kam pasur gjith nje ndaj shqiptarve katolik se kan mbetur nga e kaluara jon mir po ketu ne forum kur i shoh se si sillen kam filluar tua mar inat kur thojn se vetem ata jan shqiptaret e vertet po neve qe nuk kemi kurfar besimi cfar jemi a mos nuk jemi as njerz fare se le mo shqiptar ???



    on topic kta shqiptart qe qenkan "konvertu" e paskan pranu qe kur spaskan qen musliman ata thjesht veq e paskan ber publik besimin e tyre edhe kjo osht shej e mir se veq kan fillu njerzit mu shpreh te lir sepse ka shumm te till qe ia mbajn vetes si musliman per shkak te mentalitetit te ulet , shpresoj qe te gjith ata ne qka besojn nje dit do te shprehen lirshem .
    We are all Aliens

Faqja 0 prej 4 FillimFillim 12 ... FunditFundit

Tema të Ngjashme

  1. Dr. Ibrahim Rugova - Presidenti i parë i Republikës së Kosovës
    Nga Albanino në forumin Elita kombëtare
    Përgjigje: 2055
    Postimi i Fundit: 27-11-2014, 11:11
  2. Vahabistët në Kosovë
    Nga Traboini në forumin Toleranca fetare
    Përgjigje: 89
    Postimi i Fundit: 04-06-2012, 17:43
  3. Pershkrimi i parajses ne Kuran
    Nga deshmuesi në forumin Toleranca fetare
    Përgjigje: 33
    Postimi i Fundit: 07-07-2003, 15:18

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •