Close
Faqja 3 prej 4 FillimFillim 1234 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 41 deri 60 prej 69
  1. #41
    Zoti është Dashuri! Maska e NoName
    Anëtarësuar
    01-03-2006
    Vendndodhja
    Doblibarë
    Postime
    2,192
    Sa per dijeni dje ne Zllakuqan jane pagezuar edhe 16 anetare te rinj ne Kishen Katolike.

  2. #42
    i/e regjistruar Maska e drenicaku
    Anëtarësuar
    06-05-2003
    Postime
    3,263
    Jo 16 por 19 antar te familjes meha nga istogu,shpresoj qe te vazhdoj keshtu

  3. #43
    i/e regjistruar Maska e Preng Sherri
    Anëtarësuar
    19-02-2007
    Postime
    1,274
    Citim Postuar më parë nga drenicaku Lexo Postimin
    Jo 16 por 19 antar te familjes meha nga istogu,shpresoj qe te vazhdoj keshtu
    Qofshin të bekuar dhe me faqe të bardhë!

  4. #44
    Besimtar Katolik Maska e altint71
    Anëtarësuar
    27-09-2008
    Vendndodhja
    Itali
    Postime
    933

    Shum gja e mir

    Citim Postuar më parë nga Flora82 Lexo Postimin
    Ky 99.9% shqiptar musliman qe jan ne kosove eshte statistik e gabuar as 20 % nuk jan musliman ne kosove , nisem nga vetja une jom e shenuar si musilimane po nuk e zbatoj asnje urdher te muslimanve , nuk ngjes shami nuk axhiroj nuk falem kurr s'kam qene ne xhami as nuk di cfar ka mbrena , edhe 80% jan ne kosove keshtu si une , por kemi mbetur nen hijen e muslimanve , nese ndertohen kisha ne kosove dhe te msohet historija e fes ton te cilet kemi qen katalik te gjithe pasardhsit tan ateher ky 80% direkt do jen katalik : )
    kyrse ky 20% dal nga dal do shuhet do bije ne 10% .
    Jue bekofte zoti per kte testimonianc moj zonje,un jam ne veri te Italis kufi me zvicren dhe shpesh here takoj atje ne zvicer kosovar djem dhe cifte kosovare,ruajn traditat dhe gjuhen shum mire por si shoh per myslyman absolutisht.
    Shpejt ne kosove do duhen te ndrtohen kisha te tjera
    Ju pershendes

  5. #45
    "Në fillim ishte Fjala" Maska e toni77_toni
    Anëtarësuar
    09-09-2005
    Vendndodhja
    Kosovë
    Postime
    4,534
    Kovertimet në Kosovë:
    Mund të percellni këtë emision ne KTV ne emisionin 'COSMO' per rastin e konvertimit te dhjetera myslimaneve ne Kishen e Krishtit-Katolike.


    ftp://82.114.77.27/pub/cosmo240608.wmv
    Ndryshuar për herë të fundit nga toni77_toni : 23-10-2008 më 16:04
    Gjej kohen të lexosh, është themel i të diturit.

  6. #46
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    02-06-2008
    Vendndodhja
    Tetove
    Postime
    396
    Këta të gjith kan qenë prej moti katolik , por kan ndenjur sekret , ndryshe i kanë gënjyer njerzit kurse janë Muslimanë pasi rethin e kan Muslimanë.


    Kaloni bukur.
    - Imagination is more important than knowledge.

  7. #47
    i/e regjistruar Maska e Preng Sherri
    Anëtarësuar
    19-02-2007
    Postime
    1,274
    Ata janë pagëzuar dhe ajo gjë ka qenë publike, në Tv-en e Kosovës sikurse në shumë gazeta!
    Atyre u lumtë për vendosmerin dhe syqeltesin që më në fundë nuk duan të identifikohen me fenë e arabëve t'flliqtë prej së cilës jo që ka pësuar njerzimi, në Kulturë, por eedhe vet arabët dhe kultura e tyre e vjeter e faraonëve apo edhe e persëve!
    Pra eedhe vet egjiptasit dhe Iranianet duhet t'i kthehen besimit të tyre që e kishin n'fillim dhe jo besimeve të kusarëve të shkretirave mekkase!
    Unë për vete ani pse kam trasheguar një lloj " besimi" nga prindit e të cilët atë e kishin nga prinderit e tyre, nëse do të zgjedhja ndonjeren nga fetë, e di se cilen s'do ta zgjidhja kurrë për fëmijet e mij: atë të njejtë me arabët barbarë dhe primitiv!

  8. #48
    Intifada verzioni 4.0 Maska e mesia4ever
    Anëtarësuar
    01-12-2006
    Vendndodhja
    Guinea
    Postime
    6,386
    Citim Postuar më parë nga Leonidas Lexo Postimin
    nga sa euro jane paguar keta qe jane konvertuar?
    O njerez ju jane bere syte euro kah te shikoni, lejini njerezit qe te besojne cfare te duan se askush nuk te jep para sepse konvertohesh ne nje besim.

  9. #49
    ..... .....
    Anëtarësuar
    11-05-2008
    Postime
    2,503
    une kam luftuar me shum se ti per bashkimin e trojeve shqiptare edhe jam musliman kam qene ne tri lufta e ti ku e di ku ke qene edhe si ti disa..
    Ne Counter Strike apo ne Halo3?Me llafe te gjithe kane luftuar por puna eshte me fakte.

    Nejse nje lajm qe me gezon pa mase.Paqja dhe dashuria qofte mbi ta.Te bekuar qofshin
    Ndryshuar për herë të fundit nga white-knight : 14-11-2008 më 08:49

  10. #50
    ..... .....
    Anëtarësuar
    11-05-2008
    Postime
    2,503
    Citim Postuar më parë nga NoName Lexo Postimin
    Sa per dijeni dje ne Zllakuqan jane pagezuar edhe 16 anetare te rinj ne Kishen Katolike.
    Pak me vonese si lajm por me mire vone se kurre

    Në Kishen “Shën Gjon Pagëzuesi “ në Zllakuqan të Klinës

    Familjet Mehaj dhe Maksutaj nga Prigota dhe Banja e Istogut bëhen katolikë


    Enver Mehaj tani me emrin e ri Gjhon, thotë se ”unë jetoj që 20 vite në Norvegji dhe kam pas një respekt të veçantë për fenë katolike dhe kamë menduar se feja katolike është edhe fe e kombit. Pas të gjitha mendimeve dhe bisedave me familje të gjithë u pajtuam që të kthehemi siç thotë ai”fenë e vjetër. Ndërkohë që famullitari i kishës së Zllakuqanit Dom Prenë Kola , tha se kthimi në fenë e është ditë historike:
    Zllakuqan, gusht 2008
    Nëntëmbëdhjetë anëtarë të familjeve Mehaj dhe Maksutaj nga Prigota dhe Banja e Istogut, janë kthyer në fenë e besimit katolik të dielën në meshën e organizuar përkitazi më këtë rast në kishën “Shen Gjon Pagëzuesi” në Zllakuqan të Klinës.
    “Pasi kemi menduar aq gjatë , vendosëm që të kthehemi në fenë e vjetër, fenë e të parëve tanë “ tha në rrëfimin e tij para priftit Dom Prenë Kola, Enver Mehaj , tani emrin e ri Gjon. Ndërsa famullitari I kishës së Zllakuqanit Dom Prenë Kola duke folur në këtë cermoni për kthimin e familjeve Mehaj dhe Maksutaj në fenë katolike “ tha se sot është një ditë historike sepse këto familje po kthehen në fenë e të parëve të vet. “Heroizmi që po bëni sot do të ju dalë në ndihmë në të gjitha , momentet e jetës suaj” tha dom Prenë Kola. Nëntëmbëdhjetë anëtarët e familjes Mehaj dhe Maksutaj janë pagëzuar më pas më ujin e bekuar , derisa familja Mehaj ka ndërruar emrat nga Enver në Gjon kurse Mehremja është pagëzuar më emrin siç e quajti Dom Prenë Kola atë të Nënë Terezës –Gonxhe, rregullat nuk ia ndalojnë atyre që të mbajnë edhe emrat e tyre të vjetër. Pas ceremonisë meshtare një orëshe, në kishën e Zllakuqanit ata më pas kanë firmosur edhe nënshkrimet e tyre që do të thotë se që nga dita e sotme ata besojnë ne fenë krishtere dhe në zotin Jezu Krishtin.
    Enver Mehaj tani me emrin e ri Xhon, thotë se” unë jetoj që 20 vite në Norvegji dhe kam pas një respekt të veçantë për fenë katolike dhe kamë menduar se feja katolike është edhe fe e kombit. Pas të gjitha mendimeve dhe bisedave me familje të gjithë u pajtuam që të kthehemi siç thotë ai”fenë e vjetër. Kamë respekt edhe për fetë tjera dhe nuk dua që të politizohet çështja e kthimit tim dhe të familjes në fenë katolike. Por ajo që nuk jam pajtuar asnjëherë është ardhja e disa sekteve nga jashtë që nuk kanë të bëjnë fare më fetë në Kosovë “thotë Enveri. Mendoj se kam zgjedhë rrugën më të mirë dhe të drejtë sepse besoj në Krishtin” tha ai. Ndërkohë që famullitari i kishës së Zllakuqanit Dom Prenë Kola tha se”para një javë është kthyer edhe Familja Kabashi nga Gurrakoci ,kurse sot u kthyen në fenë e të parëve tanë,edhe këto katër familje . Mendoj se populli shqiptarë po vetëdijesohet dhe që nga sot këta janë anëtarë të Kishës katolike “ u shpreh Dom Prenë Kola.Më rastin e kthimit të këtyre familjeve në fenë katolike ishin të pranishëm edhe qindra besimtarë të tjerë të besimit katolik të cilët kishin ardhur për ta përcjellë këtë ceremoni, derisa në fund për të sapo kthyerit por edhe të pranishmit ishte organizuar një drekë dhe koktej.

    huazuar nga forumi katolik

  11. #51
    i/e regjistruar Maska e che_guevara86
    Anëtarësuar
    21-02-2006
    Vendndodhja
    verdalle anej ktej
    Postime
    641
    Ka mundesi mos shani fene myslymane , ata ta gezojne konvertimin .
    Ku e dime neve per cfare e kane bere ata konvertimin per leke , pasuri apo ku ta di une .
    Jo se jam une Mysliman nga ata me M te madhe por nese ju do ketheheni orthodox per ca vjet do ju bie Serbi ne dere dhe do ju thote qe ju jeni serb , si na e ben greku neve shqiptareve qe per nje leje qendrimi na e kthen emrin ne Thanas , Taqi , Themistokl e ku ta di une . Po te shihni Ciafactbook ne fillimet e demokracise greku fytyr m!ti duke perdorur kete menyre (kthimi i fese dhe emrave mysliman qe mbanin shqiptaret) ka pretenduar se ne shqiperi kishte 15% te popullsise minoritar grek(preteksi ishin emrat dhe feja ortodokse ne kufi me greqine).
    Korca , Saranda , Permeti , Erseka dhe Gjirokastra ka shume shume KISHA KATOLIKE POR THJESH POLITIKE E GREQISE , SEPSE UNE JAM ME ORIGJINE NGA JUGU POR ATO KISHA NGELEN BOSH.
    Keshtu jane gjerat ne fillim kerkohet konvertimi i fese per te marre dokumentat njehersh dhe emrin ta kthen 100 ne ortodoks dhe pastaj te thote : Ore po ti je Grek qe kur me pashaporte Shqiptare ti ???
    Mos krijoni percarje ju "SHQIPTARET" katolik se nuk ju ka ofenduar njeri po qe ne fillim te TEMES kishit permendur arab , feja e te pareve tone etj etj.
    Qe nga postimet qe beni nxirrni qe sjeni patriotik se vini fene ne plan te pare dhe ofendoni mazhorancen e myslimaneve .
    Vrr vrr ata qe u kthyen u kthyen per veten e vet , dhe mos ngaterroni nje gje se dhe thoni jemi SHQIPTAR dhe thoni jemi KATOLIK.
    Ore nese thua jemi SHQIPTAR 100%=FEJA E SHQIPTARIT ESHTE SHQIPTARIA(PASHKO VASA).

    Kjo sdo te thote qe une jam turk as arab a ku ta di une .
    Jam mysliman 24 karac dhe SHQIPTAR 99,9% .


    Ne luften e Kosoves ka qene dhe nje Algjerian qe ka rene deshmore .
    Po vellezerit tuaj ortodoks ju ndihmuan apo ju dogjen ??
    Me serb , rus e grek ju duan te vdekur se duan kosoven ne fillim dhe pastaj ju respektojne si ortodoks.
    Gjeni ndonje DESHMOR ORTODOKS dhe ecni flisni ketu.
    Ndryshuar për herë të fundit nga che_guevara86 : 14-11-2008 më 14:08
    Bëji nder qenit, që ai të kafshojë këmbën

  12. #52
    Ueee che_guevara86 ti qenke nga ata muslimanët fanatik - injorant tipik, i mykur!! Medet, medet!!
    "Projekti 21" nuk i bën reklamë vetes, afirmon të tjerët!

  13. #53
    ..... .....
    Anëtarësuar
    11-05-2008
    Postime
    2,503
    por nese ju do ketheheni orthodox per ca vjet do ju bie Serbi ne dere dhe do ju thote qe ju jeni serb , si na e ben greku neve shqiptareve qe per nje leje qendrimi na e kthen emrin ne Thanas , Taqi , Themistokl e ku ta di une . Po te shihni Ciafactbook ne fillimet e demokracise greku fytyr m!ti duke perdorur kete menyre (kthimi i fese dhe emrave mysliman qe mbanin shqiptaret) ka pretenduar se ne shqiperi kishte 15% te popullsise minoritar grek(preteksi ishin emrat dhe feja ortodokse ne kufi me greqine).
    Ok meqe ti qenka edhe nga jugu me origjine hajde me shpjego pak pse kufiri grek nuk i perfshiu dot tokat e ortodoksve shqiptar dhe keto toka sherbyen si kufi me Greqine ndersa tokat myslyme u vodhen te gjitha?Ku u vodhen me shume toka ku kishte ortodokse shqiptare apo musliman shqiptare?Kush ishte preteksi i lojes greke ne kete mes nqs e gjen dot se me ortodoksine shqiptare u mundun me lujt po e hengren keq.

    KISHA KATOLIKE POR THJESH POLITIKE E GREQISE , SEPSE UNE JAM ME ORIGJINE NGA JUGU POR ATO KISHA NGELEN BOSH.
    Kishat u masakruan nga pushtimi turk.Shqiptaret nuk kishin nje kishe qe te sherbente si faktor nacionalizmi sic sherbeu tek serbet.Ku do e gjenin shqiptaret frymen nacionaliste nen pushtimin turk,duke iu falur Allahut ne arabisht?Iu falen Arqipeshkevi te tera shqiptare serbve nga ana e turqve sic jane sot manastiret shqiptare ne Kosove.Shqiptare e jo serbe.Dhe keto falje ndodhen ne kulmin e fuqise se Perandorise se Zeze Turke.Keshtu qe ben mire te mesosh pak histori.Fundja fundit mos harro qe islamizmi erdhi me imponim per shqiptaret

    Ne luften e Kosoves ka qene dhe nje Algjerian qe ka rene deshmore .
    Ne luften e Kosoves vetem 2% mori pjese ne lufte.Te tjeret fshiheshin poshte fustanve te grave sic tha nje antar ne kete forum.Mos ishte SHBA do ishin tu bo rrumpalle serbet tani.Nejse sa per algjerianin nje idiotsi sepse magjypi ka ardh me luftu per xhihad sic kane ardh disa.Pra vllazerim musliman.Me magjyp vellazeroheni ju?

    Po vellezerit tuaj ortodoks ju ndihmuan apo ju dogjen ??
    Kush jane vellezerit ortodoks?Shqiptaret se une nuk njoh ortodoks te tjere qe mund ti quaj vellezer

    Me serb , rus e grek ju duan te vdekur se duan kosoven ne fillim dhe pastaj ju respektojne si ortodoks.
    Edhe ca lidhje ka se dun rus grek e serb te vdekur?Ca me plas mu se me respekton apo jo nje rus serb e grek?As du me ja dit fare se mendimi i tyre per mua eshte nen zero.

    Gjeni ndonje DESHMOR ORTODOKS dhe ecni flisni ketu.
    Ku me e gjet?Ne clufte?
    Ndryshuar për herë të fundit nga white-knight : 14-11-2008 më 19:19

  14. #54
    i/e regjistruar Maska e che_guevara86
    Anëtarësuar
    21-02-2006
    Vendndodhja
    verdalle anej ktej
    Postime
    641
    Citim Postuar më parë nga karkaxholli Lexo Postimin
    Ueee che_guevara86 ti qenke nga ata muslimanët fanatik - injorant tipik, i mykur!! Medet, medet!!
    Doli "profesori" ktu te vleresoj kush eshte injorant dhe kush jo ......
    O qyqe qe sdi me fol shqip akoma , medet e ke ne gjuhen turke mer asllan
    Bëji nder qenit, që ai të kafshojë këmbën

  15. #55
    i/e regjistruar Maska e che_guevara86
    Anëtarësuar
    21-02-2006
    Vendndodhja
    verdalle anej ktej
    Postime
    641
    O hitlerian po perpiqem tju pergjigjem ca pyetjeve se te gjitha skam kohe .
    SS paske profil tipik nazisti.
    Kush ishte preteksi i lojes greke ne kete mes nqs e gjen dot se me ortodoksine shqiptare u mundun me lujt po e hengren keq.
    Preteksi ishte qe ne kemi bashkepunuar me nazi-fashistet ndersa ne ishim thjesht te pushtuar dhe pa nje mbret Zog qe na la jetim.
    Popullsia came myslimane u debua dhe ajo orthodokse u asimilua , si shtet ne ishim vetem kater qytete me duket se na ngucen si greku ashtu dhe serbi.

    Keshtu qe ben mire te mesosh pak histori.Fundja fundit mos harro qe islamizmi erdhi me imponim per shqiptaret
    Me thuaj cfare te lexoj une se sa te rrosh do mesosh thote populli dhe ti mos kujto sikur ke kapur qiellin , se nuk ditke asgje lale.

    Cdo gje ka ardhur me imponim , mos na erdhi ma imponim perandoria romake , pastaj ku keni prova qe krishterimi ka ardhur pa imponim .
    Ne si per here i kemi qene besnike "paganise ilire" dhe kjo do te thote se ka qene e veshtire qe iliret ti linin menjane ato praktika mijera vjecare dhe te perqafonin katolicizmin pa te keq.
    Islam = Paqe gjithsesi pervecse pushtimit ne shqiperi mund te ishe dhe katolik .
    Brenda nje shteti mysliman ka pas jetuar nje bashkesi krishtere e cila mbante fene e vet vecse paguante XHIZEN = Takse qe paguhej mbi 18 vjec per te mbajtur fene tende , ka qene si takse qe mbronte te drejtat dhe lirite e nje qytetari te krishtere.
    Si deshmi ke kishen Sofi ne mes te Stambollit qe eshe sot qe flasim ka destinacion te tille .
    Krishteret ne spanje cfare bene me myslimanet?????????
    Kisha ka abuzuar dhe abuzon .
    Ec ne Itali dhe pyet Italianet nese e duan apo jo kishenn???
    Vatikani eshte shteti me i pasur ne bote per numer popullsie , si e shpjegon ti ????

    Me magjyp vellazeroheni ju?
    Razismi eshte injorance , dhe ti paske pak rracizem.
    Seshte fjala per magjyp por fundja fundit kushdo qe ndihmon ne "KAUZEN SHQIPTARE" besoj se i ngelen nderimet dhe falenderimet per sa ben ???
    Eshte njelloj sikur Obama qe eshte magjyp te bej nje politike pro "SHQIPTARISE" be Ballkan .

    Lufte te shenjte ka bere , eshte e verete .
    Pse pak mercenare ortodoks ka pasur ne kosove qe bekoheshin nga arqipeshkvi serb.
    Islami thote ku ka myslimane ndimojini ata.

    Ca me plas mu se me respekton apo jo nje rus serb e grek?As du me ja dit fare se mendimi i tyre per mua eshte nen zero.
    Se kam pas tek plasja jote personale se ta dija qe nuk te plaste ty as e shkruaja kete paragraf.
    Ti ke te drejten tende te mendosh dhe te shprehesh po te kesh parasysh deri ne nje fare kufiri , sepse aty ku mbaron e drejta jote fillon e imja qe kisha te drejte te shprehesha dhe mos shifja postime me te "plasura". OK???
    Une dhe se jam mysliman , nuk jam dakort qe ju Ortodokset qe "mjaullini" ketu ne forum lejoni qe KoMUNITETI juaj te drejtohet nga Janullatosi i Famshem.

    FEJA SHQIPTARIT ESHTE SHQIPTARI (PASHKO VASA)
    Kjo ka pase vlere per ato kohera qe eshte shkruar ndersa per sot mund te kete vlere nese nje person influencohet me shume nga feja ose feja ben nje propagande jo Nacionale por percarese.
    Ne xhami mua me kane thene : Mbroje gjakun tend, mbroje pasurine tende , mbroje fisin tend, mbroje moralin tend , mbroje ATDHEUN tend : Dhe do jesh ne dasht Allahu deshmor ne Parajse.
    Xhamia jone drejtohet nga shqiptar 100%.

    Hitlerian kjo ligjerata me hengri shume kohe , po iki une .
    Tung.
    Bëji nder qenit, që ai të kafshojë këmbën

  16. #56
    ..... .....
    Anëtarësuar
    11-05-2008
    Postime
    2,503
    O hitlerian po perpiqem tju pergjigjem ca pyetjeve se te gjitha skam kohe .
    SS paske profil tipik nazisti.
    S ka lidhje pikepamja ime naziste apo komuniste.Por te garantoj qe s jam nazist.

    Preteksi ishte qe ne kemi bashkepunuar me nazi-fashistet ndersa ne ishim thjesht te pushtuar dhe pa nje mbret Zog qe na la jetim.
    Popullsia came myslimane u debua dhe ajo orthodokse u asimilua , si shtet ne ishim vetem kater qytete me duket se na ngucen si greku ashtu dhe serbi.
    Mire mer mire.Po perpara kesaj.Nuk mu pergjigje pyetjes sime qe pse kufijte me Greqine u percaktuan duke pasur ortodokset shqiptar si kufi?Dhe pse u vodhen me shume toka myslimane?Kush sherbeu si preteks ne kete mes?Ket dua te di une nga ty.

    Me thuaj cfare te lexoj une se sa te rrosh do mesosh thote populli dhe ti mos kujto sikur ke kapur qiellin , se nuk ditke asgje lale.
    Lexo Historine e Popullit Shqiptar Vellimin II qe te mesosh si fillim.Pastaj e zgjeron horizontin.

    Cdo gje ka ardhur me imponim , mos na erdhi ma imponim perandoria romake , pastaj ku keni prova qe krishterimi ka ardhur pa imponim .
    Ne si per here i kemi qene besnike "paganise ilire" dhe kjo do te thote se ka qene e veshtire qe iliret ti linin menjane ato praktika mijera vjecare dhe te perqafonin katolicizmin pa te keq.
    Iliret e moren krishterimin perpara Perandorise Romake.Krishterimi u legalizua nga nje vete Perandor Ilir.Krishteret perndiqeshin deri ne shek e IV.Iliret ishin kristianizuar me kohe.
    Nejse hudhi nje sy:

    krishterimi është apostolik, d.m.th ai është përcjellë tek arbërit direkt nga goja e vetë apostujve të Jezus Krishtit dhe filloi të përhapej në Iliri që në shek. I-rë të e.s. si fe e ligjshme. Apostulli Pal rreth vitit 57 shkruan “Kështu prej Jeruzalemit e përqark e deri në Iliri kam kryer shërbimin e ngjalljes se Krishtit, duke u përpjekur të ungjillëzoj atje ku nuk ishte i njohur emri i Krishtit”.. Përveç Palit në trevat ilire kanë predikuar edhe shumë shenjtorë të tjerë dhe prej këtej kanë kaluar në hapësirën ballkanike nëpërmjet rrugës Egnatia duke hyrë në Durrës (Dyrrachium) për të kaluar në lindje. Dokumentet tregojnë se në Durrës, në vitin 58 ka pasur 60 familje të krishtera.

    Në Iliri nisin aktivitetin peshkopët më të hershëm të krishterë, duke filluar me peshkopin Qesar të Durrësit në vitin 70 e më pas, Shën Astin në vitin 98. Shën Asti u dënua me vdekje në vitin 116, nga perandori Trajan dhe sundimtari vendas, Agrikoli, pasi në këtë kohë Krishterimi ishte i paligjshëm dhe dënohej nga Roma.


    Islam = Paqe gjithsesi pervecse pushtimit ne shqiperi mund te ishe dhe katolik .
    Brenda nje shteti mysliman ka pas jetuar nje bashkesi krishtere e cila mbante fene e vet vecse paguante XHIZEN = Takse qe paguhej mbi 18 vjec per te mbajtur fene tende , ka qene si takse qe mbronte te drejtat dhe lirite e nje qytetari te krishtere.
    Po ato qe nuk kishin para per ta paguar kete takse si i behej puna?Kjo eshte imponin vella i nderuar sepse nuk meret me deshire.

    Si deshmi ke kishen Sofi ne mes te Stambollit qe eshe sot qe flasim ka destinacion te tille .
    Hagia Sofia e Justinianit Ilir?U kthye ne xhami nje here ajo e di ti?Ishte Mustafa Ataturku qe e ktheu ne muze.Nqs eshte ky shembulli jot,lenka shume per te deshiruar.

    Krishteret ne spanje cfare bene me myslimanet?????????
    S me intereson.S jam as spanjoll as arab.Po flasim per Shqiperine.

    Kisha ka abuzuar dhe abuzon .
    Abuzon kleri nuk abuzon krishterimi.

    Ec ne Itali dhe pyet Italianet nese e duan apo jo kishenn???
    Italianet jane krishteret me praktikant ne Europe.

    Vatikani eshte shteti me i pasur ne bote per numer popullsie , si e shpjegon ti ????
    Nuk jam katolik.

    Razismi eshte injorance , dhe ti paske pak rracizem.
    S jam rracist.Dua vetem te mbroj rracen e paster shqiptare nga faktore heterogjen.Quem konservator e jo rracist.

    Seshte fjala per magjyp por fundja fundit kushdo qe ndihmon ne "KAUZEN SHQIPTARE" besoj se i ngelen nderimet dhe falenderimet per sa ben ???
    Eshte njelloj sikur Obama qe eshte magjyp te bej nje politike pro "SHQIPTARISE" be Ballkan .
    Kauzen shqiptare po,por jo per fe islami sic ka bere algjeriani.Jane 2 gjera shume te ndryshme.

    Lufte te shenjte ka bere , eshte e verete .
    Pse pak mercenare ortodoks ka pasur ne kosove qe bekoheshin nga arqipeshkvi serb.
    Dhe sic jam shprehur ne tema te tjera qe ortodoksia serbe eshte e semure dhe fallco.

    Islami thote ku ka myslimane ndimojini ata.
    Dmth ti do shkosh te ndihmosh arabet sepse jane mysliman si ty e?.Ta thash nje here kjo quhet vellazerim me magjype.


    Se kam pas tek plasja jote personale se ta dija qe nuk te plaste ty as e shkruaja kete paragraf.
    Ti ke te drejten tende te mendosh dhe te shprehesh po te kesh parasysh deri ne nje fare kufiri , sepse aty ku mbaron e drejta jote fillon e imja qe kisha te drejte te shprehesha dhe mos shifja postime me te "plasura". OK???
    Qellimi im ishte qe te tregoja qe megjithse jam ortodoks nuk gezoj simpati per fqinjet e mi,ndersa tek myslimanet ndodh e kunderta.Gezojne simpati per magjype e turq,vetem e vetem sepse ndajne nje fe.

    Une dhe se jam mysliman , nuk jam dakort qe ju Ortodokset qe "mjaullini" ketu ne forum lejoni qe KoMUNITETI juaj te drejtohet nga Janullatosi i Famshem.
    Po lere Janullatosin.Nuk e vune ortodokset e vuri dikush tjeter ate.Eshte politike dhe si pasoje e rregjimit komunist.Futju pak dhe studjoje pse u vendos Janullatos si Kryepeshkop.

    FEJA SHQIPTARIT ESHTE SHQIPTARI (PASHKO VASA)
    Pse e tha nje i krishtere katolik e nuk e tha nje hoxhe kete?

    Kjo ka pase vlere per ato kohera qe eshte shkruar ndersa per sot mund te kete vlere nese nje person influencohet me shume nga feja ose feja ben nje propagande jo Nacionale por percarese.
    Ketu ke shume te drejte por te siguroj qe nuk jam i influencuar nga asnje lloj feje.Thjesht jam kunder kunder-kulturave dhe dua qe mos preket tradita shqiptare nga keto kunder-kultura.

    Ne xhami mua me kane thene : Mbroje gjakun tend, mbroje pasurine tende , mbroje fisin tend, mbroje moralin tend , mbroje ATDHEUN tend : Dhe do jesh ne dasht Allahu deshmor ne Parajse.
    Xhamia jone drejtohet nga shqiptar 100%.
    Shume bukur e gjithe kjo ligjerate sikur edhe xhamia te pelliste shqip do ishte kryeveper e jo te pellasi arabisht sic pellet perhera.

    Hitlerian kjo ligjerata me hengri shume kohe , po iki une .
    Tung.
    Flm per kohen qe me kushtove.
    Mbetsh me shendet.
    Ndryshuar për herë të fundit nga white-knight : 16-11-2008 më 21:39

  17. #57
    i/e regjistruar Maska e busavata
    Anëtarësuar
    22-10-2008
    Vendndodhja
    Gjilan
    Postime
    4,023
    ma lart dikund e lexova se feja muslimane asht fe e arabve
    me sa i njoh religjionet e ndryshme edhe prejardhjen e tyre
    e di se edhe feja krishtere eshte e arabve
    nazareti gjendet mos gabovsha ne palestin
    e romaket ne ate koh pasi qe e kan denue me vdekje krishtin
    e kan mar fen krishtere apo katiolike dhe e kan sjell ne evrop
    keshtu qe mos i quani te gjith muslimanet arab
    se katoliket jan 500 vjet ma heret arab

    respektoje tjeret
    nese don te kesh respekt
    Ndryshuar për herë të fundit nga busavata : 16-11-2008 më 21:54

  18. #58
    i/e regjistruar Maska e Stentori
    Anëtarësuar
    11-01-2003
    Vendndodhja
    larg memedheut
    Postime
    148
    white-knight
    Obersturmbanfuhrer SS
    -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

    Maska yte tregon se je njeri shum i poshter, kisha dashur te te takoj njehere live .Nese te bjen rruga kendej nga BENELUXI lajmrom,po deshe ne privat te jap numrin e tel...

    Me respekt

    Stentori
    Experience is the best teacher...

  19. #59
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    28-10-2006
    Postime
    163
    Citim Postuar më parë nga karkaxholli Lexo Postimin
    Ueee che_guevara86 ti qenke nga ata muslimanët fanatik - injorant tipik, i mykur!! Medet, medet!!

    Me te vertete guevara 86 ti je si me siper.

    Korca , Saranda , Permeti , Erseka dhe Gjirokastra ka shume shume KISHA KATOLIKE POR THJESH POLITIKE E GREQISE , SEPSE UNE JAM ME ORIGJINE NGA JUGU POR ATO KISHA NGELEN BOSH.
    Ti je injorant: nuk di ta dallosh Kishen katolike nga Kisha ortodokse.

    Ti je çnjerezor: ti i shan ata qe me shume vuajtje e nderrojne fene, apo jane ne krize e kerkojne nje zgjidhjie.

    Ti ben shume rremujen: besimi eshte nje fakt ekzistencial. Nuk arrijhet ne besim per arsye historike, politike, ekonomike...por sepse ne nje fe njihet nje zgjidhje per disa probleme personale.

    Nese disa shtetet kerkojne "konvertimin" nga ana e emigranteve, nuk dine çfare bejne.

    Ti, me postimet e tua, e turperon fene tone.

    Me simpati. crici-01
    Ndryshuar për herë të fundit nga crici_01 : 17-11-2008 më 06:00

  20. #60
    i/e regjistruar Maska e jul-linda
    Anëtarësuar
    10-07-2008
    Postime
    2,077
    Citim Postuar më parë nga Flora82 Lexo Postimin
    Ky 99.9% shqiptar musliman qe jan ne kosove eshte statistik e gabuar as 20 % nuk jan musliman ne kosove , nisem nga vetja une jom e shenuar si musilimane po nuk e zbatoj asnje urdher te muslimanve , nuk ngjes shami nuk axhiroj nuk falem kurr s'kam qene ne xhami as nuk di cfar ka mbrena , edhe 80% jan ne kosove keshtu si une , por kemi mbetur nen hijen e muslimanve , nese ndertohen kisha ne kosove dhe te msohet historija e fes ton te cilet kemi qen katalik te gjithe pasardhsit tan ateher ky 80% direkt do jen katalik : )
    kyrse ky 20% dal nga dal do shuhet do bije ne 10% .


    ke te drejte ketu qe ne Kosove nuk jane 99.9% myslymane por je edhe shume gabim qe thua nuk jane as 20 % , ti flet duke u nisur nga vetja jote , qe konfiguron si myslymane dhe pret te ndertohen kishat qe te fillosh te besosh ne dicka , historine shyqyr Zotit te gjithe e dime por kjo nuk ka te beje fare me ate se cfare ne besojme , secili nga ne eshte i lire te besoje ne ate qe ndjen ne zemer ,secila fe eshte e lidhur me Zotin dhe ne si njerez besimtare qe jemi duhet te respektojme te tjeret pa mare parasysh se cfare zgjedhje ben ...
    Ndryshuar për herë të fundit nga jul-linda : 18-11-2008 më 12:43

Faqja 3 prej 4 FillimFillim 1234 FunditFundit

Tema të Ngjashme

  1. Dr. Ibrahim Rugova - Presidenti i parë i Republikës së Kosovës
    Nga Albanino në forumin Elita kombëtare
    Përgjigje: 2055
    Postimi i Fundit: 27-11-2014, 11:11
  2. Vahabistët në Kosovë
    Nga Traboini në forumin Toleranca fetare
    Përgjigje: 89
    Postimi i Fundit: 04-06-2012, 17:43
  3. Pershkrimi i parajses ne Kuran
    Nga deshmuesi në forumin Toleranca fetare
    Përgjigje: 33
    Postimi i Fundit: 07-07-2003, 15:18

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •