Close
Faqja 2 prej 2 FillimFillim 12
Duke shfaqur rezultatin 21 deri 24 prej 24
  1. #21
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    06-03-2006
    Postime
    35
    Perkthimi im per fjalen 'update', qe prej kohesh tani, vazhdon te mbetet "ridatoj". E di qe nuk ekziston ne fjalor, por keshtu e kam kuptuar.

    E sakte eshte edhe "aktualizoj", por kjo me duket shume e kopjuar dhe e pershtatur.

    Fjalen "azhurnoj" do ta perdorja me teper per informacionet ("ridatoj" per programet).

  2. #22
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    02-03-2008
    Postime
    75
    Update=ndreqje apo permirsim.

  3. #23
    ÆÆÆÆÆÆÆÆ
    Anėtarėsuar
    18-11-2005
    Postime
    749
    Citim Postuar mė parė nga BehadesgO Lexo Postimin
    Perkthimi im per fjalen 'update', qe prej kohesh tani, vazhdon te mbetet "ridatoj". E di qe nuk ekziston ne fjalor, por keshtu e kam kuptuar.

    E sakte eshte edhe "aktualizoj", por kjo me duket shume e kopjuar dhe e pershtatur.

    Fjalen "azhurnoj" do ta perdorja me teper per informacionet ("ridatoj" per programet).
    Them se fjalet qe duhet te perdoren per perkthim, duhet te jene njehsuara ne gjuhen shqipe, sepse perdoruesit duhet te kuptojne sensin e fjales. Ridatoj, une do e kuptoja qe i jap nje date te re dickaje. Ri + datoj. Fjalet e reja qe formohen me parashtesa, nuk ndryshojne sensin e rrenjes, qe ketu eshte date. Gjithsesi gjykim imi ky, dmth jo se ka ndonje peshe.

    Update ka me teper se ndreqje dhe permiresim, sepse mesa di une, nuk eshte vetem permiresimi si kusht i update-imit, por qe programi te jete sa me aktual e rrjedhimisht edhe efikas ne funksionim.

  4. #24
    i/e regjistruar Maska e soft-master
    Anėtarėsuar
    18-06-2007
    Postime
    54
    Mua fjala pėrditėsim mė tingėllon mė bukur. Dhe ėshtė fjalė 100% shqip, pasi pėrbėhet nga fjala rrėnjė: ditė.
    Computer Engineering
    DEU

Faqja 2 prej 2 FillimFillim 12

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
  • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
  • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
  • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
  •