Close
Faqja 4 prej 4 FillimFillim ... 234
Duke shfaqur rezultatin 61 deri 75 prej 75
  1. #61
    Omelsin me krip Maska e Busy Girl
    Anëtarësuar
    04-02-2012
    Vendndodhja
    Here and there I'm everywhere
    Postime
    4,491

    Për: 100 mbiemrat më të përdorur në Shqipëri .

    edhe mbiemri im qeka ktuu
    "Mundohu te jesh i lumtur me ato qe ke dikush tjeter buzeqesh edhe pse ska asgje"

  2. #62
    New York Maska e mario_kingu
    Anëtarësuar
    09-12-2004
    Vendndodhja
    New York
    Postime
    2,225

    Për: 100 mbiemrat më të përdorur në Shqipëri .

    mbiemrat qe jan ketu jan dhe pak kot sepse shum mbiemra qe njof nuk jan ketu edhe flasim per mbiemra qe jan shumica ne qytetin ku jetoj
    gjithashtu edhe mbiemri im qe jemi dem babadem ne shqiperie dhe cuditerisht seshte aty futj kot dmth


    edhe plus keto mbiemra qe keni ven mos I lidhni me slave greke turke etc

    JEMI SHQIPTARE !!!!!!!!!!
    Partizoni

  3. #63
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    29-11-2010
    Postime
    607

    Për: 100 mbiemrat më të përdorur në Shqipëri .

    Citim Postuar më parë nga Baraliris Lexo Postimin
    1. Hoxha nga Turqishtja Oglu = Hoxhë !
    2. Shehu nga Persishtja Shah = Mbret , perandor !
    3. Prifti nga Italishtja prette ose Anglishtja Priest = prift !
    4. Çela nga mbiemri i shumë pëdorur Sllav Čelovič sidomos mes Serbëve e Rusëve !
    5. Leka nga emri Greko-Bizantinë Aleka , Alexios = mbrojtës, guardian !
    6. Dervishi nga titulli Arab i sektit Shi'i (Shi'itët) = hoxhë shi'it !
    7. Hysi nga emri Arab Hussein !
    8. Rama është emri i vjetër i Beogradid !
    9. Dibra është mbiemër vendor e jo fisnor si Ilirët , Taulanti , Albani etj.
    10. Abazi mbiemër Arab : Abas , Mahmoud Abas , presidenti i Palestinës !
    11. Sinani mbiemër Arab : Sinnan !
    12. Gjika mbiemër i krishterë , Greqisht : Gikos , Rumanisht : Gicha etj.
    13. Kola mbiemër i krishterë , Greqisht : Kollas ose Kollias , Anglisht Cole etj.
    14. Kraja emër Sllav , krajna : kufi !
    15. Luka mbiemër i krishterë , italisht Luca etj.
    16. Duka italish Duca = Dukë !
    17. Gjoka mbiemër Sllav : Djokovič , Novak Djokovič mu dukë shumë Serb dje në natën e parë të EUROVISION 2008 !
    18. Murati nga Arabishtja Murat !
    19. Kristi , Christ , Cristo , Kristos !
    20. Mulo , italisht Gomar !
    21. Muço emër Arab , Alimucha etj.
    22. Andoni , Anthony , Antonio , Antonios !
    23. Hasani : Arab, Hassan !
    24. Koçi : Grek , Kotsis !
    25. Frashëri Frengjisht Fraser !
    26. Ruçi Greqisht Routsos !
    27. Zeneli S'ja kam idenë , por duket Shqipëtarë , Zenep ,Zenel etj.
    28. Papa italisht Papë !
    29. Spahiu Titull Turk Spahiy
    30. Balla emër jo fisnor si Ilirët por simbolik ?!
    31. Bushati emër Turk , Uraliko - Altaik , Bushi : shigjetaret Japonezë !
    32. Gjoni , Ioannis , John , Jean , Giovanni !
    33. Brahimi , Arab Ibrahim !
    34. Kanani , hebre Cannan !
    35. Alikaj Sllavo mysliman Alikovič shumë i përdorur mes Boshnjakëve !
    36. Arapi , Arab !
    37. Çaushi, titull Turk , Kont !
    38. Halili arab Halil !
    39. Thanasi Grek Thannassos !
    40. Xhafa U LODHA ! Shqipëtarët nuk përdorin mbiemrat e Ilirëve por të pushtuesve , ushtrak e fetar , shkoni e falenderoni priftin e hoxhën për këtë !
    41. Aliaj .......................
    42. Basha
    43. Mezini
    44. Sula
    45. Agolli
    46. Gjata
    47. Haxhiu
    48. Jaho
    49. Kodra
    50. Lako
    51. Mehmeti
    52. Niko
    53. Osmani
    54. Pano
    55. Bardhi
    56. Cani
    57. Deda
    58. Demiri
    59. Hasa
    60. Kasa
    61. Mema
    62. Myftiu
    63. Peçi
    64. Shtylla
    65. Toska
    66. Treska
    67. Ymeri
    68. Zaimi
    69. Bezhani
    70. Dedja
    71. Duro
    72. Kamberi
    73. Kote
    74. Laçi
    75. Laze
    76. Malaj
    77. Marku
    78. Hana
    79. Shyti
    80. Skënderi
    81. Berberi
    82. Dede
    83. Elezi
    84. Gjergji
    85. Jaupi
    86. Koka
    87. Kondi
    88. Luarasi
    89. Vata
    90. Meçe
    91. Nikolla
    92. Rexha
    93. Saraçi
    94. Xhani
    95. Dangëllia
    96. Shalsi
    97. Madhi
    98. Begu
    99. Myslimi
    100. Kaleshi

    Para lirisë !
    si pas teje ne te gjith shqiptaret paskemi prejardhje arabe sllave e ku dreqin ta di kuj tjeter, ik mo burr mos ja fut koti fare , po a te ka shkuar ndermend mos ata kan prejardhje nga ne mos ata morren emrat tan e mbiemrat aaaaaaa, po te ka shkuar ndermend se qdo fjali ka nje kuptin ne nje gjuh tjeter, qudi aaaaaaaaaaaaaaa

  4. #64
    Shpirt Shqiptari Maska e Albo
    Anëtarësuar
    16-04-2002
    Vendndodhja
    Philadelphia
    Postime
    30,122
    Postimet në Bllog
    17

    Për: 100 mbiemrat më të përdorur në Shqipëri .

    Nga mbiemrat e shqiptareve qe jane ende sot ne perdorim, mund te mesosh shume per shqiptaret si popull dhe per historine e tyre. Eshte mese e vertete se tre mbiemrat me te perdorur ne Shqiperi jane Hoxha, Shehu, Prifti/Papa. Kete e meson kollaj nga kontaktet me shqiptaret neper shkolla apo ne pune e shoqeri, apo duke studiuar listat e votuesve te zones ku banon e jeton.

    Cfare mund te mesojme nga keto mbiemra?

    1. E perbashketa e tyre eshte se jane te tre mbiemra fetare: hoxha e muslimaneve sunite, shehu i muslimaneve bektashij, prifti apo papa i te krishtereve te krishtere orthodhokse.
    2. Keto mbiemra fetare me popullore ne krye te listes, jane si rezultat se te gjitha familjet qe mbajne kete mbiemer, e trashegojne ate mbiemer nga nje pjesetar i pemes se tyre gjeneologjike qe ka qene hoxhe, sheh, prift.
    3. Mbiemrat mes popullit shqiptar jane perdorur shume vone, dhe shume pak.

    Cfare mund te deduktojme nga keto obzervime?

    1. Shqiptaret si popull kane qene nje popull qe ka treguar devotshmeri ne besim, karshi te gjitha besimeve fetare dhe gjate gjithe historise se tyre.
    2. Tradita fetare te ciles shqiptaret i perkisnin, ka qene burimi i tyre i vertete i identitetit jo vetem si njeri, por edhe si familje dhe si grup shoqeror.
    3. Nderimi i vecante qe shqiptaret i kane dhene klerikut te komunitetit te tyre fetar ne shekuj.
    4. Duke qene nje shoqeri rurale dhe patriarkale, identifikimi fisnor dhe beznor ka qene me i rendesishem se sa identifikimi individual. Ne shekuj shqiptaret e kane identifikuar njeri tjetrin si X, i biri i babait Y, i nipi i gjyshit Z, sternipi i stergjyshit A, etj. Kjo eshte e vertete vetem per pjese autoktone te popullsise.
    5. Mbiemrat gjithashtu nxjerrin ne pah edhe pranine e minoriteteve te vendit dhe grupeve te ndryshme etnike qe kane ardhur ne shekuj e jane instaluar ne Shqiperi. Shumica e ketyre grupeve kane ose mbiemra unike, ose mbiemra qytetesh shqiptare. Mbiemri i qytetit shqiptar deshmon mungesen e trashegimise se tyre breznore ne Shqiperi dhe arsyen e instalimit te tyre ne Shqiperi, si nenpunes se administrates osmane neper keto qytete.

    Albo
    Ndryshuar për herë të fundit nga Albo : 10-12-2014 më 18:01

  5. #65
    Hierark i lartë Maska e Uriel
    Anëtarësuar
    07-02-2010
    Vendndodhja
    Torre della Fame
    Postime
    1,207

    Për: 100 mbiemrat më të përdorur në Shqipëri .

    Mbiemrat jo vetëm në Shqipëri, janë krijesa të vona identiteti personal, që në pjesën dërrmuese rrjedhin nga zanate e profesione të ndryshme të paraardhësve apo nofka të atribuuara. Ndërsa mbiemrat qytete ose krahina janë karakteristikë dalluese e fisnikërisë së kohës në gjithë Europën dhe datojnë qysh nga antikiteti. E kam cekur në shumë tema që otomanët nuk kishin politika kolonizuese në Shqipëri, ky pretendim nuk gjen mbështetje tek asnjë osmanolog apo studjues i historisë. Në të kundërt ku janë kolonët sot? Të asimiluar kurrësesi jo; veçanërisht nga shqiptarët të cilëve i ka munguar si forma drejtuese organizative, po ashtu dhe institucionet fetare. Këto të fundit qenë faktorë që shumë shqiptarë u shkëputën nga trungu etnik, për tu shkrirë kulturualisht diku tjetër dhe ky proçes nuk është reciprok.
    relata refero

  6. #66
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    05-10-2015
    Postime
    1

    Për: 100 mbiemrat më të përdorur në Shqipëri .

    deshta me pyt mos e din dikush prejardhjen e mbiemrin FETAHU
    une e mbaj ket mbiemrin e baba me thot qe me fis jena hot

  7. #67
    i/e regjistruar Maska e busavata
    Anëtarësuar
    22-10-2008
    Vendndodhja
    Gjilan
    Postime
    4,023

    Për: 100 mbiemrat më të përdorur në Shqipëri .

    a ka ne Shqipri mbiemer Maliqi ?

  8. #68
    i/e regjistruar Maska e SERAFIM DILO
    Anëtarësuar
    06-01-2008
    Postime
    7,489

    Për: 100 mbiemrat më të përdorur në Shqipëri .

    Citim Postuar më parë nga busavata Lexo Postimin
    a ka ne Shqipri mbiemer Maliqi ?
    Perveç Kenetes,Qytetit,Kombinatit te sheqerit nuk ka pasur Maliq tjeter. Te gjithe ata me mbiemer Maliqi punonin tek fabrika e alkolit brenda kombinatit.

    Ka Busave.

  9. #69
    i/e regjistruar Maska e busavata
    Anëtarësuar
    22-10-2008
    Vendndodhja
    Gjilan
    Postime
    4,023

    Për: 100 mbiemrat më të përdorur në Shqipëri .

    Citim Postuar më parë nga SERAFIM DILO Lexo Postimin
    Perveç Kenetes,Qytetit,Kombinatit te sheqerit nuk ka pasur Maliq tjeter. Te gjithe ata me mbiemer Maliqi punonin tek fabrika e alkolit brenda kombinatit.

    Ka Busave.
    flm. per info .

  10. #70
    i/e regjistruar Maska e Xhemis
    Anëtarësuar
    17-11-2003
    Vendndodhja
    Iliri
    Postime
    1,431

    Për: 100 mbiemrat më të përdorur në Shqipëri .

    Emrat dhe mbiemrat tek muslimanet kane pasur disa karakteristika te vecanta qe nuk i kane pasur te tjeret.

    Ato kishin kuptim te mire dhe perfaqesonin identitetin e tyre fetar.

    Psh emri Emin perkthehet Besnik, Emri Xhemal - i Bukur, Emri Hajdar Luan, Emri Mehmet,Ahmed dhe Muhamed prej rrenjes Lavderuar.

    Tek katoliket emri ka pasur indetitet fetar por jo kuptim .

    Psh emri Gjon, Gjin,Mark,Dod,NDoc,Ndue etj

    Po keshtu dhe tek ortodokse

    Dhimiter,Spiro,Dhaskal,Kosta etj

    Ndersa kur erdhen komunistet ne pushtet moren prej muslimaneve formen e emertimit por duke ia hequr indentitetin fetar.

    Ne vend te fjales Xhemal ia vune Bukurosh, Ne vend te fjales Habib Ja vune emerin Dashnor(diko), Ne vend te fjales Emin ia vune Besnik, etj

    Plus emrat te cilet i prodhoi vete socializmi si Lavdi,Bashkim, Perparim,Sigurim,etj etj

    Nje e vecante tek emrat muslimane me pare ka qene se ato jane thirrur me emrin e babait.

    psh Aliu i Biri i Shabanit, Xhelali i biri i Hysenit, Rexhebi i biri i Tafanit,

    Mirepo me kalimin e kohes emri i Babait per arsye te ndryshme te pareferuara ne folklor u be mbiemri i familjes.

    Ali Shabani, Xhelal Hysa, Rexheb Tafani etj etj.

    Kjo ka ndodhur shume tek popullsia Came mbasi ka ardhur ne Shqiperi por dhe tek popullsia e shqiperise shteterore.


    Citim Postuar më parë nga DI_ANA Lexo Postimin
    Historia, mënyra e formimit apo numri i përdorimit të mbiemrit që mban secili prej nesh, nuk do të përbëjë më një mister. Me një total prej rreth 25000 mbiemrash në të gjithë territorin shqiptar, profesori i Institutit të Gjuhësisë dhe Letërsisë, Çlirim Bidollari, ka radhitur në një fjalor, që pritet të përfundojë së shpejti, të gjithë mbiemrat shqiptarë, nga më i famshmi deri te më pak i përdoruri.
    Historia, mënyra e formimit apo numri i përdorimit të mbiemrit që mban secili prej nesh, nuk do të përbëjë më një mister. Me një total prej rreth 25000 mbiemrash në të gjithë territorin shqiptar, profesori i Institutit të Gjuhësisë dhe Letërsisë, Çlirim Bidollari, ka radhitur në një fjalor, që pritet të përfundojë së shpejti, të gjithë mbiemrat shqiptarë, nga më i “famshmi” deri te më pak i përdoruri. Gazeta “Albania” publikon sot listën me 100 mbiemrat më të përdorur në Shqipëri. Mbiemri Hoxha është kryesuesi i kësaj liste. Sipas prof. Bidollarit, kjo nuk është aspak e rastësishme. Ky mbiemër ka ardhur si një titull nga hierarkia fetare. Përhapja në masë e myslimanizmit pas pushtimit turk ka bërë që ky mbiemër të jetë mjaft i përhapur në të gjitha anët e vendit. Ndërkohë që nuk mbeten mbrapa edhe ofiqe të hierarkisë fetare që nuk i përkasin fesë myslimane. Kështu, në radhë të dytë dhe të tretë renditen mbiemrat Shehu dhe Prifti, përkatësisht tituj të fesë bektashiane dhe asaj ortodokse. Më pas kjo listë vijon me mbiemra të ardhur nga emra njerëzish apo nga emrat e vendbanimeve të të parëve të atij “oxhaku”.

    Klasifikimet

    Në prononcimin e tij për gazetën “Albania”, profesori i patronomisë, Bidollari, pohoi se mbiemrat klasifikohen në katër kategori të mëdha. “Në kategorinë e parë përfshihen mbiemrat që tregojnë vijimësinë e birërisë. Në këtë kategori futen ata mbiemra që rrjedhin nga emrat e të parëve”, - pohoi Bidollari. Sipas tij, këto mund të jenë në formën e plotë të emrit si Sinani, Andoni, Abazi, por edhe në trajtat e tyre të shkurtuara si, Kola, Hysi apo Leka. Në kategorinë e dytë përfshihen mbiemrat që tregojnë origjinë ose prejardhje, si Dibra, Frashëri, Bushati, të cilët janë ndër më të përhapurit. “Kushti numër një i vendosjes së mbiemrave të këtij lloji ishte që familja që merrte këtë mbiemër të kishte lëvizur nga vendbanimi i mëparshëm. Gjithashtu, kur prijësit e familjeve të zhvendosura nuk arrinin të gjenin një paraardhës të denjë për të mbajtur si mbiemër, atëherë ata përdornin emrat e fshatrave ose të qyteteve nga vinin”, - pohoi prof. Bidollari. Një tjetër kategori janë mbiemrat që tregojnë zanate dhe profesione apo tituj si, Argjendari, Furrxhiu, Kadiu, Pasha, Aga, etj. Sipas Bidollarit, një pjesë e mirë kësaj kategorie janë në gjuhën turke, pasi periudha e vënies së mbiemrave ka përkuar në kohë me pushtimin turk. Ndërsa kategoria e katërt në klasifikimin e mbiemrave përfshin mbiemrat që janë formuar në formën e nofkave dhe llagapeve si Sakati, Qorri, Shurdhi etj. Duke iu vënë fillimisht disa personave në formën e epiteteve, me kalimin e kohës ato janë konsoliduar në mbiemra. Këto epitete kanë qenë të formave të ndryshme, me ngjyresa pozitive dhe negative, - sqaroi Bidollari-por me kalimin e kohës ngjyresa e tyre ka humbur.

    Fjalori

    Fjalori i mbiemrave është një studim që ka nisur rreth 7 vjet më parë. Bidollari saktësoi për “Albania”-n se për kryerjen e këtij studimi është shfrytëzuar regjistrimi i popullsisë i vitit 1945. Gjithashtu, studimi është ballafaquar edhe me regjistrime të popullsisë në vitet në vazhdim, si edhe me listat e zgjedhjeve në vitet 2003-2005. Bidollari saktësoi se qëllimi i fjalorit është të zbulojë vatrën ku ka lindur patronima. “Për fjalorin po punohet për disa plotësime qoftë të numrit, qoftë të përmbajtjes apo shpjegimit të mbiemrave. Pjesa më e vështirë është historia e tyre. Më mirë për historinë e mbiemrave dinë vetëm ata që i mbajnë këto mbiemra.


    Historia e mbiemrave

    Zhvillimi i mbiemrave ka ecur në shek XII-XX. Në rreth 5-6 shekuj histori, procesi i vënies së mbiemrave ka ecur nga lart poshtë. Kështu, fillimisht janë pajisur me mbiemra shtresat e larta, më pas shtresat e hierarkisë fetare, ndërsa më vonë ka zbritur deri në shtresat e ulëta. Qëllimi fillestar i mbiemrave ka qenë për të dalluar njerëzit nga njëri-tjetri. Mbiemrat janë stabilizuar në shek XX në Shqipëri. Deri më 1912-n, shumica e popullsisë në Shqipëri nuk kishte mbiemra. Pas këtij viti filluan të kryheshin regjistrimet e para të popullatës.

    TOP LISTA e MBIEMRAVE
    1. Hoxha
    2. Shehu
    3. Prifti
    4. Çela
    5. Leka
    6. Dervishi
    7. Hysi
    8. Rama
    9. Dibra
    10. Abazi
    11. Sinani
    12. Gjika
    13. Kola
    14. Kraja
    15. Luka
    16. Duka
    17. Gjoka
    18. Murati
    19. Kristi
    20. Mulo
    21. Muço
    22. Andoni
    23. Hasani
    24. Koçi
    25. Frashëri
    26. Ruçi
    27. Zeneli
    28. Papa
    29. Spahiu
    30. Balla
    31. Bushati
    32. Gjoni
    33. Brahimi
    34. Kanani
    35. Alikaj
    36. Arapi
    37. Çaushi
    38. Halili
    39. Thanasi
    40. Xhafa
    41. Aliaj
    42. Basha
    43. Mezini
    44. Sula
    45. Agolli
    46. Gjata
    47. Haxhiu
    48. Jaho
    49. Kodra
    50. Lako
    51. Mehmeti
    52. Niko
    53. Osmani
    54. Pano
    55. Bardhi
    56. Cani
    57. Deda
    58. Demiri
    59. Hasa
    60. Kasa
    61. Mema
    62. Myftiu
    63. Peçi
    64. Shtylla
    65. Toska
    66. Treska
    67. Ymeri
    68. Zaimi
    69. Bezhani
    70. Dedja
    71. Duro
    72. Kamberi
    73. Kote
    74. Laçi
    75. Laze
    76. Malaj
    77. Marku
    78. Hana
    79. Shyti
    80. Skënderi
    81. Berberi
    82. Dede
    83. Elezi
    84. Gjergji
    85. Jaupi
    86. Koka
    87. Kondi
    88. Luarasi
    89. Vata
    90. Meçe
    91. Nikolla
    92. Rexha
    93. Saraçi
    94. Xhani
    95. Dangëllia
    96. Shalsi
    97. Madhi
    98. Begu
    99. Myslimi
    100. Kaleshi

    Marre nga Gazeta Albania
    Celesi i Parajses:Ska hyjni tjeter pervec Zotit, dhe se Jezusi dhe Muhamedi a.s jane profetet e Tij.

  11. #71
    i/e regjistruar Maska e SERAFIM DILO
    Anëtarësuar
    06-01-2008
    Postime
    7,489

    Për: 100 mbiemrat më të përdorur në Shqipëri .

    Shif,se emrat ne kohen e komunizmit,qe jane dhe sot jane Beni,Tani,Genci,Liri,Goni,Landi etj qe Jane Arben,Artan-Dritan,Ilir,Agron....

    Dashnora bukurosha ka pas,por si emra ka qen shum pak, dy Dashnor ne periferi edhe Bukuroshin zor se e gjeje edhe ne maj te malit.

  12. #72
    i/e regjistruar Maska e Xhemis
    Anëtarësuar
    17-11-2003
    Vendndodhja
    Iliri
    Postime
    1,431

    Për: 100 mbiemrat më të përdorur në Shqipëri .

    Citim Postuar më parë nga SERAFIM DILO Lexo Postimin
    Shif,se emrat ne kohen e komunizmit,qe jane dhe sot jane Beni,Tani,Genci,Liri,Goni,Landi etj qe Jane Arben,Artan-Dritan,Ilir,Agron....

    Dashnora bukurosha ka pas,por si emra ka qen shum pak, dy Dashnor ne periferi edhe Bukuroshin zor se e gjeje edhe ne maj te malit.
    Une se kuptoj ky Mbiemri Shalsi nuk eshte shume i perdorur si e kane futur ketu ne liste.Me mire kishin futur mbiemrin Qerreti.lol

    Une mendoj se fisi me i madh sot per sot ne Shqiperi ne baze te mbiemrit jane Celat, Une pothuajse i kam degjuar mbiemrin e tyre ne cdo qytet edhe pse une nuk i perkas ketij fisi.

    Ka ndonjeri ndonje ide se kush prej mbiemrave sot ne shqiperi eshte perfaqesues i numrit me te madh te njerzve qe e posedojne???
    Celesi i Parajses:Ska hyjni tjeter pervec Zotit, dhe se Jezusi dhe Muhamedi a.s jane profetet e Tij.

  13. #73
    i/e regjistruar Maska e SERAFIM DILO
    Anëtarësuar
    06-01-2008
    Postime
    7,489

    Për: 100 mbiemrat më të përdorur në Shqipëri .

    Mbiemrat kane pergjithshit,vijne si origjine 1) "Profesioni" 2) "Emertimi i vendit" 3) "Emeri i nje personi te njohur ne fis i kthyer si mbiemer" .

    Ne Shqiperi perveç mbiemrave te njohur si profesion fetar..hoxha,prifti,papa,dervishi etj etj shume mbiemra kane origjine nga blektoria o zanatet e saj,si punimi i lekureve o dhe i paisjeve per kafshet.... Edhe mbiemrat qe kane origjine te huaj po kete llogjike ndjekin.

    Mbiemri me i perhapur dikur ka qene Muça dhe me format e tjera qe vjen.

  14. #74
    i/e regjistruar Maska e Akuamarini
    Anëtarësuar
    19-02-2015
    Postime
    2,564

    Për: 100 mbiemrat më të përdorur në Shqipëri .

    ZBULONI SE SA NJERËZ NË BOTË E MBAJNË MBIEMRIN TUAJ
    Kjo faqe quhet "Forebears.in"
    http://forebears.io/surnames
    Ndryshuar për herë të fundit nga Akuamarini : 04-11-2015 më 11:01

  15. #75
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    24-04-2009
    Postime
    1,464

    Për: 100 mbiemrat më të përdorur në Shqipëri .

    ...une po sjell disa mbiemra autoctonus vendor,te pastert si loti,qe kan rrenjet e pashkeputshmerise ILIROARBERORESHQIPTARE,gje qe tregojne me se miri IDENTITETIN E PASTERT te pa perxire me turkoarab:

    ..Berisha(berrja),Orosho(oret e malit),Fani,Gojani(goja),Hoti(oj ti,ose ohohoho,qe eshte perdorur ne MALESINE E PAMPOSHTUR NEPER SHEKUJ,pra zeri per thirrje),Thaqi,(tha_foli),Tiepsha,Malesi(trij_jep_ sha,trijepshna),Malesija(mali i Zi),Kushnini(kush niu,nigjoj,ose kush nemi)Miredita,pikerisht ne gjuhen e SHENJT ARBERORE,Kabashi(e ka ba shi,uj).Kallmeti(ka mbetur i kallur),Kastrati(nga Kastrioti),Dukagjini(nga Duka GJIN)etj etj per sot,keta jan mbiemra AUTOKTON,AJKA E KOMBIT,PALCA E KOMBIT.

Faqja 4 prej 4 FillimFillim ... 234

Tema të Ngjashme

  1. A ka konspiracion kundër Shqipërisë?
    Nga BARAT në forumin Çështja kombëtare
    Përgjigje: 42
    Postimi i Fundit: 10-05-2011, 09:36
  2. Përgjigje: 21
    Postimi i Fundit: 13-12-2010, 10:02
  3. Disa nga Ilacet me te zakonshme dhe efektet e tyre
    Nga Vinjol në forumin Mjeku për ju
    Përgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 27-01-2009, 09:12
  4. Përgjigje: 15
    Postimi i Fundit: 06-12-2008, 14:08
  5. Koha për të formuar të majtën reale
    Nga Xhuxhumaku në forumin Tema e shtypit të ditës
    Përgjigje: 2
    Postimi i Fundit: 01-09-2005, 04:05

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •