Close
Faqja 4 prej 4 FillimFillim ... 234
Duke shfaqur rezultatin 61 deri 75 prej 75
 1. #61
  Omelsin me krip Maska e Busy Girl
  Antarsuar
  04-02-2012
  Vendndodhja
  Here and there I'm everywhere
  Postime
  4,496
  Faleminderit
  313
  506 falenderime n 424 postime

  Pr: 100 mbiemrat m t prdorur n Shqipri .

  edhe mbiemri im qeka ktuu
  "Mundohu te jesh i lumtur me ato qe ke dikush tjeter buzeqesh edhe pse ska asgje"

 2. #62
  New York Maska e mario_kingu
  Antarsuar
  09-12-2004
  Vendndodhja
  New York
  Postime
  2,237
  Faleminderit
  3
  22 falenderime n 22 postime

  Pr: 100 mbiemrat m t prdorur n Shqipri .

  mbiemrat qe jan ketu jan dhe pak kot sepse shum mbiemra qe njof nuk jan ketu edhe flasim per mbiemra qe jan shumica ne qytetin ku jetoj
  gjithashtu edhe mbiemri im qe jemi dem babadem ne shqiperie dhe cuditerisht seshte aty futj kot dmth


  edhe plus keto mbiemra qe keni ven mos I lidhni me slave greke turke etc

  JEMI SHQIPTARE !!!!!!!!!!
  Partizoni

 3. #63
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-11-2010
  Postime
  608
  Faleminderit
  0
  8 falenderime n 8 postime

  Pr: 100 mbiemrat m t prdorur n Shqipri .

  Citim Postuar m par nga Baraliris Lexo Postimin
  1. Hoxha nga Turqishtja Oglu = Hoxh !
  2. Shehu nga Persishtja Shah = Mbret , perandor !
  3. Prifti nga Italishtja prette ose Anglishtja Priest = prift !
  4. ela nga mbiemri i shum pdorur Sllav Čelovič sidomos mes Serbve e Rusve !
  5. Leka nga emri Greko-Bizantin Aleka , Alexios = mbrojts, guardian !
  6. Dervishi nga titulli Arab i sektit Shi'i (Shi'itt) = hoxh shi'it !
  7. Hysi nga emri Arab Hussein !
  8. Rama sht emri i vjetr i Beogradid !
  9. Dibra sht mbiemr vendor e jo fisnor si Ilirt , Taulanti , Albani etj.
  10. Abazi mbiemr Arab : Abas , Mahmoud Abas , presidenti i Palestins !
  11. Sinani mbiemr Arab : Sinnan !
  12. Gjika mbiemr i krishter , Greqisht : Gikos , Rumanisht : Gicha etj.
  13. Kola mbiemr i krishter , Greqisht : Kollas ose Kollias , Anglisht Cole etj.
  14. Kraja emr Sllav , krajna : kufi !
  15. Luka mbiemr i krishter , italisht Luca etj.
  16. Duka italish Duca = Duk !
  17. Gjoka mbiemr Sllav : Djokovič , Novak Djokovič mu duk shum Serb dje n natn e par t EUROVISION 2008 !
  18. Murati nga Arabishtja Murat !
  19. Kristi , Christ , Cristo , Kristos !
  20. Mulo , italisht Gomar !
  21. Muo emr Arab , Alimucha etj.
  22. Andoni , Anthony , Antonio , Antonios !
  23. Hasani : Arab, Hassan !
  24. Koi : Grek , Kotsis !
  25. Frashri Frengjisht Fraser !
  26. Rui Greqisht Routsos !
  27. Zeneli S'ja kam iden , por duket Shqiptar , Zenep ,Zenel etj.
  28. Papa italisht Pap !
  29. Spahiu Titull Turk Spahiy
  30. Balla emr jo fisnor si Ilirt por simbolik ?!
  31. Bushati emr Turk , Uraliko - Altaik , Bushi : shigjetaret Japonez !
  32. Gjoni , Ioannis , John , Jean , Giovanni !
  33. Brahimi , Arab Ibrahim !
  34. Kanani , hebre Cannan !
  35. Alikaj Sllavo mysliman Alikovič shum i prdorur mes Boshnjakve !
  36. Arapi , Arab !
  37. aushi, titull Turk , Kont !
  38. Halili arab Halil !
  39. Thanasi Grek Thannassos !
  40. Xhafa U LODHA ! Shqiptart nuk prdorin mbiemrat e Ilirve por t pushtuesve , ushtrak e fetar , shkoni e falenderoni priftin e hoxhn pr kt !
  41. Aliaj .......................
  42. Basha
  43. Mezini
  44. Sula
  45. Agolli
  46. Gjata
  47. Haxhiu
  48. Jaho
  49. Kodra
  50. Lako
  51. Mehmeti
  52. Niko
  53. Osmani
  54. Pano
  55. Bardhi
  56. Cani
  57. Deda
  58. Demiri
  59. Hasa
  60. Kasa
  61. Mema
  62. Myftiu
  63. Pei
  64. Shtylla
  65. Toska
  66. Treska
  67. Ymeri
  68. Zaimi
  69. Bezhani
  70. Dedja
  71. Duro
  72. Kamberi
  73. Kote
  74. Lai
  75. Laze
  76. Malaj
  77. Marku
  78. Hana
  79. Shyti
  80. Sknderi
  81. Berberi
  82. Dede
  83. Elezi
  84. Gjergji
  85. Jaupi
  86. Koka
  87. Kondi
  88. Luarasi
  89. Vata
  90. Mee
  91. Nikolla
  92. Rexha
  93. Sarai
  94. Xhani
  95. Dangllia
  96. Shalsi
  97. Madhi
  98. Begu
  99. Myslimi
  100. Kaleshi

  Para liris !
  si pas teje ne te gjith shqiptaret paskemi prejardhje arabe sllave e ku dreqin ta di kuj tjeter, ik mo burr mos ja fut koti fare , po a te ka shkuar ndermend mos ata kan prejardhje nga ne mos ata morren emrat tan e mbiemrat aaaaaaa, po te ka shkuar ndermend se qdo fjali ka nje kuptin ne nje gjuh tjeter, qudi aaaaaaaaaaaaaaa

 4. #64
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,128
  Faleminderit
  65
  785 falenderime n 643 postime

  Pr: 100 mbiemrat m t prdorur n Shqipri .

  Nga mbiemrat e shqiptareve qe jane ende sot ne perdorim, mund te mesosh shume per shqiptaret si popull dhe per historine e tyre. Eshte mese e vertete se tre mbiemrat me te perdorur ne Shqiperi jane Hoxha, Shehu, Prifti/Papa. Kete e meson kollaj nga kontaktet me shqiptaret neper shkolla apo ne pune e shoqeri, apo duke studiuar listat e votuesve te zones ku banon e jeton.

  Cfare mund te mesojme nga keto mbiemra?

  1. E perbashketa e tyre eshte se jane te tre mbiemra fetare: hoxha e muslimaneve sunite, shehu i muslimaneve bektashij, prifti apo papa i te krishtereve te krishtere orthodhokse.
  2. Keto mbiemra fetare me popullore ne krye te listes, jane si rezultat se te gjitha familjet qe mbajne kete mbiemer, e trashegojne ate mbiemer nga nje pjesetar i pemes se tyre gjeneologjike qe ka qene hoxhe, sheh, prift.
  3. Mbiemrat mes popullit shqiptar jane perdorur shume vone, dhe shume pak.

  Cfare mund te deduktojme nga keto obzervime?

  1. Shqiptaret si popull kane qene nje popull qe ka treguar devotshmeri ne besim, karshi te gjitha besimeve fetare dhe gjate gjithe historise se tyre.
  2. Tradita fetare te ciles shqiptaret i perkisnin, ka qene burimi i tyre i vertete i identitetit jo vetem si njeri, por edhe si familje dhe si grup shoqeror.
  3. Nderimi i vecante qe shqiptaret i kane dhene klerikut te komunitetit te tyre fetar ne shekuj.
  4. Duke qene nje shoqeri rurale dhe patriarkale, identifikimi fisnor dhe beznor ka qene me i rendesishem se sa identifikimi individual. Ne shekuj shqiptaret e kane identifikuar njeri tjetrin si X, i biri i babait Y, i nipi i gjyshit Z, sternipi i stergjyshit A, etj. Kjo eshte e vertete vetem per pjese autoktone te popullsise.
  5. Mbiemrat gjithashtu nxjerrin ne pah edhe pranine e minoriteteve te vendit dhe grupeve te ndryshme etnike qe kane ardhur ne shekuj e jane instaluar ne Shqiperi. Shumica e ketyre grupeve kane ose mbiemra unike, ose mbiemra qytetesh shqiptare. Mbiemri i qytetit shqiptar deshmon mungesen e trashegimise se tyre breznore ne Shqiperi dhe arsyen e instalimit te tyre ne Shqiperi, si nenpunes se administrates osmane neper keto qytete.

  Albo
  Ndryshuar pr her t fundit nga Albo : 10-12-2014 m 17:01

 5. #65
  Hierark i lart Maska e Uriel
  Antarsuar
  07-02-2010
  Vendndodhja
  Torre della Fame
  Postime
  1,219
  Faleminderit
  3
  40 falenderime n 33 postime

  Pr: 100 mbiemrat m t prdorur n Shqipri .

  Mbiemrat jo vetm n Shqipri, jan krijesa t vona identiteti personal, q n pjesn drrmuese rrjedhin nga zanate e profesione t ndryshme t paraardhsve apo nofka t atribuuara. Ndrsa mbiemrat qytete ose krahina jan karakteristik dalluese e fisnikris s kohs n gjith Europn dhe datojn qysh nga antikiteti. E kam cekur n shum tema q otomant nuk kishin politika kolonizuese n Shqipri, ky pretendim nuk gjen mbshtetje tek asnj osmanolog apo studjues i historis. N t kundrt ku jan kolont sot? T asimiluar kurrsesi jo; veanrisht nga shqiptart t cilve i ka munguar si forma drejtuese organizative, po ashtu dhe institucionet fetare. Kto t fundit qen faktor q shum shqiptar u shkputn nga trungu etnik, pr tu shkrir kulturualisht diku tjetr dhe ky proes nuk sht reciprok.
  relata refero

 6. #66
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  05-10-2015
  Postime
  1
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime

  Pr: 100 mbiemrat m t prdorur n Shqipri .

  deshta me pyt mos e din dikush prejardhjen e mbiemrin FETAHU
  une e mbaj ket mbiemrin e baba me thot qe me fis jena hot

 7. #67
  E dua letrsin Maska e busavata
  Antarsuar
  22-10-2008
  Vendndodhja
  Gjilan
  Postime
  4,041
  Faleminderit
  72
  98 falenderime n 81 postime

  Pr: 100 mbiemrat m t prdorur n Shqipri .

  a ka ne Shqipri mbiemer Maliqi ?

 8. #68
  i/e regjistruar Maska e SERAFIM DILO
  Antarsuar
  06-01-2008
  Postime
  7,142
  Faleminderit
  434
  518 falenderime n 436 postime

  Pr: 100 mbiemrat m t prdorur n Shqipri .

  Citim Postuar m par nga busavata Lexo Postimin
  a ka ne Shqipri mbiemer Maliqi ?
  Perve Kenetes,Qytetit,Kombinatit te sheqerit nuk ka pasur Maliq tjeter. Te gjithe ata me mbiemer Maliqi punonin tek fabrika e alkolit brenda kombinatit.

  Ka Busave.

 9. #69
  E dua letrsin Maska e busavata
  Antarsuar
  22-10-2008
  Vendndodhja
  Gjilan
  Postime
  4,041
  Faleminderit
  72
  98 falenderime n 81 postime

  Pr: 100 mbiemrat m t prdorur n Shqipri .

  Citim Postuar m par nga SERAFIM DILO Lexo Postimin
  Perve Kenetes,Qytetit,Kombinatit te sheqerit nuk ka pasur Maliq tjeter. Te gjithe ata me mbiemer Maliqi punonin tek fabrika e alkolit brenda kombinatit.

  Ka Busave.
  flm. per info .

 10. #70
  i/e regjistruar Maska e Xhemis
  Antarsuar
  17-11-2003
  Vendndodhja
  Iliri
  Postime
  1,420
  Faleminderit
  2
  73 falenderime n 59 postime

  Pr: 100 mbiemrat m t prdorur n Shqipri .

  Emrat dhe mbiemrat tek muslimanet kane pasur disa karakteristika te vecanta qe nuk i kane pasur te tjeret.

  Ato kishin kuptim te mire dhe perfaqesonin identitetin e tyre fetar.

  Psh emri Emin perkthehet Besnik, Emri Xhemal - i Bukur, Emri Hajdar Luan, Emri Mehmet,Ahmed dhe Muhamed prej rrenjes Lavderuar.

  Tek katoliket emri ka pasur indetitet fetar por jo kuptim .

  Psh emri Gjon, Gjin,Mark,Dod,NDoc,Ndue etj

  Po keshtu dhe tek ortodokse

  Dhimiter,Spiro,Dhaskal,Kosta etj

  Ndersa kur erdhen komunistet ne pushtet moren prej muslimaneve formen e emertimit por duke ia hequr indentitetin fetar.

  Ne vend te fjales Xhemal ia vune Bukurosh, Ne vend te fjales Habib Ja vune emerin Dashnor(diko), Ne vend te fjales Emin ia vune Besnik, etj

  Plus emrat te cilet i prodhoi vete socializmi si Lavdi,Bashkim, Perparim,Sigurim,etj etj

  Nje e vecante tek emrat muslimane me pare ka qene se ato jane thirrur me emrin e babait.

  psh Aliu i Biri i Shabanit, Xhelali i biri i Hysenit, Rexhebi i biri i Tafanit,

  Mirepo me kalimin e kohes emri i Babait per arsye te ndryshme te pareferuara ne folklor u be mbiemri i familjes.

  Ali Shabani, Xhelal Hysa, Rexheb Tafani etj etj.

  Kjo ka ndodhur shume tek popullsia Came mbasi ka ardhur ne Shqiperi por dhe tek popullsia e shqiperise shteterore.


  Citim Postuar m par nga DI_ANA Lexo Postimin
  Historia, mnyra e formimit apo numri i prdorimit t mbiemrit q mban secili prej nesh, nuk do t prbj m nj mister. Me nj total prej rreth 25000 mbiemrash n t gjith territorin shqiptar, profesori i Institutit t Gjuhsis dhe Letrsis, lirim Bidollari, ka radhitur n nj fjalor, q pritet t prfundoj s shpejti, t gjith mbiemrat shqiptar, nga m i famshmi deri te m pak i prdoruri.
  Historia, mnyra e formimit apo numri i prdorimit t mbiemrit q mban secili prej nesh, nuk do t prbj m nj mister. Me nj total prej rreth 25000 mbiemrash n t gjith territorin shqiptar, profesori i Institutit t Gjuhsis dhe Letrsis, lirim Bidollari, ka radhitur n nj fjalor, q pritet t prfundoj s shpejti, t gjith mbiemrat shqiptar, nga m i famshmi deri te m pak i prdoruri. Gazeta Albania publikon sot listn me 100 mbiemrat m t prdorur n Shqipri. Mbiemri Hoxha sht kryesuesi i ksaj liste. Sipas prof. Bidollarit, kjo nuk sht aspak e rastsishme. Ky mbiemr ka ardhur si nj titull nga hierarkia fetare. Prhapja n mas e myslimanizmit pas pushtimit turk ka br q ky mbiemr t jet mjaft i prhapur n t gjitha ant e vendit. Ndrkoh q nuk mbeten mbrapa edhe ofiqe t hierarkis fetare q nuk i prkasin fes myslimane. Kshtu, n radh t dyt dhe t tret renditen mbiemrat Shehu dhe Prifti, prkatsisht tituj t fes bektashiane dhe asaj ortodokse. M pas kjo list vijon me mbiemra t ardhur nga emra njerzish apo nga emrat e vendbanimeve t t parve t atij oxhaku.

  Klasifikimet

  N prononcimin e tij pr gazetn Albania, profesori i patronomis, Bidollari, pohoi se mbiemrat klasifikohen n katr kategori t mdha. N kategorin e par prfshihen mbiemrat q tregojn vijimsin e birris. N kt kategori futen ata mbiemra q rrjedhin nga emrat e t parve, - pohoi Bidollari. Sipas tij, kto mund t jen n formn e plot t emrit si Sinani, Andoni, Abazi, por edhe n trajtat e tyre t shkurtuara si, Kola, Hysi apo Leka. N kategorin e dyt prfshihen mbiemrat q tregojn origjin ose prejardhje, si Dibra, Frashri, Bushati, t cilt jan ndr m t prhapurit. Kushti numr nj i vendosjes s mbiemrave t ktij lloji ishte q familja q merrte kt mbiemr t kishte lvizur nga vendbanimi i mparshm. Gjithashtu, kur prijsit e familjeve t zhvendosura nuk arrinin t gjenin nj paraardhs t denj pr t mbajtur si mbiemr, ather ata prdornin emrat e fshatrave ose t qyteteve nga vinin, - pohoi prof. Bidollari. Nj tjetr kategori jan mbiemrat q tregojn zanate dhe profesione apo tituj si, Argjendari, Furrxhiu, Kadiu, Pasha, Aga, etj. Sipas Bidollarit, nj pjes e mir ksaj kategorie jan n gjuhn turke, pasi periudha e vnies s mbiemrave ka prkuar n koh me pushtimin turk. Ndrsa kategoria e katrt n klasifikimin e mbiemrave prfshin mbiemrat q jan formuar n formn e nofkave dhe llagapeve si Sakati, Qorri, Shurdhi etj. Duke iu vn fillimisht disa personave n formn e epiteteve, me kalimin e kohs ato jan konsoliduar n mbiemra. Kto epitete kan qen t formave t ndryshme, me ngjyresa pozitive dhe negative, - sqaroi Bidollari-por me kalimin e kohs ngjyresa e tyre ka humbur.

  Fjalori

  Fjalori i mbiemrave sht nj studim q ka nisur rreth 7 vjet m par. Bidollari saktsoi pr Albania-n se pr kryerjen e ktij studimi sht shfrytzuar regjistrimi i popullsis i vitit 1945. Gjithashtu, studimi sht ballafaquar edhe me regjistrime t popullsis n vitet n vazhdim, si edhe me listat e zgjedhjeve n vitet 2003-2005. Bidollari saktsoi se qllimi i fjalorit sht t zbuloj vatrn ku ka lindur patronima. Pr fjalorin po punohet pr disa plotsime qoft t numrit, qoft t prmbajtjes apo shpjegimit t mbiemrave. Pjesa m e vshtir sht historia e tyre. M mir pr historin e mbiemrave din vetm ata q i mbajn kto mbiemra.


  Historia e mbiemrave

  Zhvillimi i mbiemrave ka ecur n shek XII-XX. N rreth 5-6 shekuj histori, procesi i vnies s mbiemrave ka ecur nga lart posht. Kshtu, fillimisht jan pajisur me mbiemra shtresat e larta, m pas shtresat e hierarkis fetare, ndrsa m von ka zbritur deri n shtresat e ulta. Qllimi fillestar i mbiemrave ka qen pr t dalluar njerzit nga njri-tjetri. Mbiemrat jan stabilizuar n shek XX n Shqipri. Deri m 1912-n, shumica e popullsis n Shqipri nuk kishte mbiemra. Pas ktij viti filluan t kryheshin regjistrimet e para t popullats.

  TOP LISTA e MBIEMRAVE
  1. Hoxha
  2. Shehu
  3. Prifti
  4. ela
  5. Leka
  6. Dervishi
  7. Hysi
  8. Rama
  9. Dibra
  10. Abazi
  11. Sinani
  12. Gjika
  13. Kola
  14. Kraja
  15. Luka
  16. Duka
  17. Gjoka
  18. Murati
  19. Kristi
  20. Mulo
  21. Muo
  22. Andoni
  23. Hasani
  24. Koi
  25. Frashri
  26. Rui
  27. Zeneli
  28. Papa
  29. Spahiu
  30. Balla
  31. Bushati
  32. Gjoni
  33. Brahimi
  34. Kanani
  35. Alikaj
  36. Arapi
  37. aushi
  38. Halili
  39. Thanasi
  40. Xhafa
  41. Aliaj
  42. Basha
  43. Mezini
  44. Sula
  45. Agolli
  46. Gjata
  47. Haxhiu
  48. Jaho
  49. Kodra
  50. Lako
  51. Mehmeti
  52. Niko
  53. Osmani
  54. Pano
  55. Bardhi
  56. Cani
  57. Deda
  58. Demiri
  59. Hasa
  60. Kasa
  61. Mema
  62. Myftiu
  63. Pei
  64. Shtylla
  65. Toska
  66. Treska
  67. Ymeri
  68. Zaimi
  69. Bezhani
  70. Dedja
  71. Duro
  72. Kamberi
  73. Kote
  74. Lai
  75. Laze
  76. Malaj
  77. Marku
  78. Hana
  79. Shyti
  80. Sknderi
  81. Berberi
  82. Dede
  83. Elezi
  84. Gjergji
  85. Jaupi
  86. Koka
  87. Kondi
  88. Luarasi
  89. Vata
  90. Mee
  91. Nikolla
  92. Rexha
  93. Sarai
  94. Xhani
  95. Dangllia
  96. Shalsi
  97. Madhi
  98. Begu
  99. Myslimi
  100. Kaleshi

  Marre nga Gazeta Albania
  Celesi i Parajses:Ska hyjni tjeter pervec Zotit, dhe se Jezusi dhe Muhamedi a.s jane profetet e Tij.

 11. #71
  i/e regjistruar Maska e SERAFIM DILO
  Antarsuar
  06-01-2008
  Postime
  7,142
  Faleminderit
  434
  518 falenderime n 436 postime

  Pr: 100 mbiemrat m t prdorur n Shqipri .

  Shif,se emrat ne kohen e komunizmit,qe jane dhe sot jane Beni,Tani,Genci,Liri,Goni,Landi etj qe Jane Arben,Artan-Dritan,Ilir,Agron....

  Dashnora bukurosha ka pas,por si emra ka qen shum pak, dy Dashnor ne periferi edhe Bukuroshin zor se e gjeje edhe ne maj te malit.

 12. #72
  i/e regjistruar Maska e Xhemis
  Antarsuar
  17-11-2003
  Vendndodhja
  Iliri
  Postime
  1,420
  Faleminderit
  2
  73 falenderime n 59 postime

  Pr: 100 mbiemrat m t prdorur n Shqipri .

  Citim Postuar m par nga SERAFIM DILO Lexo Postimin
  Shif,se emrat ne kohen e komunizmit,qe jane dhe sot jane Beni,Tani,Genci,Liri,Goni,Landi etj qe Jane Arben,Artan-Dritan,Ilir,Agron....

  Dashnora bukurosha ka pas,por si emra ka qen shum pak, dy Dashnor ne periferi edhe Bukuroshin zor se e gjeje edhe ne maj te malit.
  Une se kuptoj ky Mbiemri Shalsi nuk eshte shume i perdorur si e kane futur ketu ne liste.Me mire kishin futur mbiemrin Qerreti.lol

  Une mendoj se fisi me i madh sot per sot ne Shqiperi ne baze te mbiemrit jane Celat, Une pothuajse i kam degjuar mbiemrin e tyre ne cdo qytet edhe pse une nuk i perkas ketij fisi.

  Ka ndonjeri ndonje ide se kush prej mbiemrave sot ne shqiperi eshte perfaqesues i numrit me te madh te njerzve qe e posedojne???
  Celesi i Parajses:Ska hyjni tjeter pervec Zotit, dhe se Jezusi dhe Muhamedi a.s jane profetet e Tij.

 13. #73
  i/e regjistruar Maska e SERAFIM DILO
  Antarsuar
  06-01-2008
  Postime
  7,142
  Faleminderit
  434
  518 falenderime n 436 postime

  Pr: 100 mbiemrat m t prdorur n Shqipri .

  Mbiemrat kane pergjithshit,vijne si origjine 1) "Profesioni" 2) "Emertimi i vendit" 3) "Emeri i nje personi te njohur ne fis i kthyer si mbiemer" .

  Ne Shqiperi perve mbiemrave te njohur si profesion fetar..hoxha,prifti,papa,dervishi etj etj shume mbiemra kane origjine nga blektoria o zanatet e saj,si punimi i lekureve o dhe i paisjeve per kafshet.... Edhe mbiemrat qe kane origjine te huaj po kete llogjike ndjekin.

  Mbiemri me i perhapur dikur ka qene Mua dhe me format e tjera qe vjen.

 14. #74
  i/e regjistruar Maska e Akuamarini
  Antarsuar
  19-02-2015
  Postime
  1,487
  Faleminderit
  35
  78 falenderime n 72 postime

  Pr: 100 mbiemrat m t prdorur n Shqipri .

  ZBULONI SE SA NJERZ N BOT E MBAJN MBIEMRIN TUAJ
  Kjo faqe quhet "Forebears.in"
  http://forebears.io/surnames
  Ndryshuar pr her t fundit nga Akuamarini : 04-11-2015 m 10:01

 15. #75
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  24-04-2009
  Postime
  1,470
  Faleminderit
  170
  183 falenderime n 149 postime

  Pr: 100 mbiemrat m t prdorur n Shqipri .

  ...une po sjell disa mbiemra autoctonus vendor,te pastert si loti,qe kan rrenjet e pashkeputshmerise ILIROARBERORESHQIPTARE,gje qe tregojne me se miri IDENTITETIN E PASTERT te pa perxire me turkoarab:

  ..Berisha(berrja),Orosho(oret e malit),Fani,Gojani(goja),Hoti(oj ti,ose ohohoho,qe eshte perdorur ne MALESINE E PAMPOSHTUR NEPER SHEKUJ,pra zeri per thirrje),Thaqi,(tha_foli),Tiepsha,Malesi(trij_jep_ sha,trijepshna),Malesija(mali i Zi),Kushnini(kush niu,nigjoj,ose kush nemi)Miredita,pikerisht ne gjuhen e SHENJT ARBERORE,Kabashi(e ka ba shi,uj).Kallmeti(ka mbetur i kallur),Kastrati(nga Kastrioti),Dukagjini(nga Duka GJIN)etj etj per sot,keta jan mbiemra AUTOKTON,AJKA E KOMBIT,PALCA E KOMBIT.

Faqja 4 prej 4 FillimFillim ... 234

Tema t Ngjashme

 1. A ka konspiracion kundr Shqipris?
  Nga BARAT n forumin shtja kombtare
  Prgjigje: 42
  Postimi i Fundit: 10-05-2011, 09:36
 2. Familja Biaku: Si jetuam me 26 hebrej n shtpin ton
  Nga Eni n forumin Toleranca fetare
  Prgjigje: 21
  Postimi i Fundit: 13-12-2010, 09:02
 3. Disa nga Ilacet me te zakonshme dhe efektet e tyre
  Nga Vinjol n forumin Mjeku pr ju
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 27-01-2009, 08:12
 4. Prgjigje: 15
  Postimi i Fundit: 06-12-2008, 13:08
 5. Koha pr t formuar t majtn reale
  Nga Xhuxhumaku n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 01-09-2005, 04:05

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •