Close
Faqja 3 prej 4 FillimFillim 1234 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 41 deri 60 prej 75
 1. #41
  Sensual
  Antarsuar
  17-02-2009
  Postime
  4,331
  Faleminderit
  2
  15 falenderime n 15 postime
  Hmmm interesante .. kam vene re ca mbiemra Shqiptare jan si mbiemra italiane , ose greke , ose eastern european ...

 2. #42
  Pasioni pr shkencn Maska e Erlebnisse
  Antarsuar
  06-12-2007
  Postime
  3,471
  Faleminderit
  0
  7 falenderime n 7 postime
  Citim Postuar m par nga Enii Lexo Postimin
  Hmmm interesante .. kam vene re ca mbiemra Shqiptare jan si mbiemra italiane , ose greke , ose eastern european ...
  kush e di pse?! Mos ndoshta ngaqe kemi qene te pushtuar nga te gjithe keto neper kohera LOL
  La vita bella...

 3. #43
  Dominus Albanae Maska e Geri Tr
  Antarsuar
  17-08-2009
  Vendndodhja
  Tirana the Shitty Metropolis
  Postime
  1,877
  Faleminderit
  0
  4 falenderime n 4 postime
  Mbiemri im nuk eshte,dihet ajo gje vetem fisi im e ka
  T gjitha gjrat q ne shohim apo duken, jan vetm nj ndrr brenda nj ndrre

 4. #44
  maraklije Maska e bombona
  Antarsuar
  09-02-2009
  Vendndodhja
  ne shkoder,ne shtepin time
  Postime
  4,725
  Faleminderit
  0
  11 falenderime n 11 postime
  sa inat un nuk e paskam mbiemrin aty.......... megjithse kjo do thot se nuk kam nje mbiermer te zakonshem po te veqante qe se kan shum hehehehhee
  meso nga e djeshmja,jeto te sotmen,shpreso per te ardhmen...

 5. #45
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  03-05-2007
  Postime
  45
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Citim Postuar m par nga DI_ANA Lexo Postimin
  Historia, mnyra e formimit apo numri i prdorimit t mbiemrit q mban secili prej nesh, nuk do t prbj m nj mister. Me nj total prej rreth 25000 mbiemrash n t gjith territorin shqiptar, profesori i Institutit t Gjuhsis dhe Letrsis, lirim Bidollari, ka radhitur n nj fjalor, q pritet t prfundoj s shpejti, t gjith mbiemrat shqiptar, nga m i famshmi deri te m pak i prdoruri.
  Historia, mnyra e formimit apo numri i prdorimit t mbiemrit q mban secili prej nesh, nuk do t prbj m nj mister. Me nj total prej rreth 25000 mbiemrash n t gjith territorin shqiptar, profesori i Institutit t Gjuhsis dhe Letrsis, lirim Bidollari, ka radhitur n nj fjalor, q pritet t prfundoj s shpejti, t gjith mbiemrat shqiptar, nga m i famshmi deri te m pak i prdoruri. Gazeta Albania publikon sot listn me 100 mbiemrat m t prdorur n Shqipri. Mbiemri Hoxha sht kryesuesi i ksaj liste. Sipas prof. Bidollarit, kjo nuk sht aspak e rastsishme. Ky mbiemr ka ardhur si nj titull nga hierarkia fetare. Prhapja n mas e myslimanizmit pas pushtimit turk ka br q ky mbiemr t jet mjaft i prhapur n t gjitha ant e vendit. Ndrkoh q nuk mbeten mbrapa edhe ofiqe t hierarkis fetare q nuk i prkasin fes myslimane. Kshtu, n radh t dyt dhe t tret renditen mbiemrat Shehu dhe Prifti, prkatsisht tituj t fes bektashiane dhe asaj ortodokse. M pas kjo list vijon me mbiemra t ardhur nga emra njerzish apo nga emrat e vendbanimeve t t parve t atij oxhaku.

  Klasifikimet

  N prononcimin e tij pr gazetn Albania, profesori i patronomis, Bidollari, pohoi se mbiemrat klasifikohen n katr kategori t mdha. N kategorin e par prfshihen mbiemrat q tregojn vijimsin e birris. N kt kategori futen ata mbiemra q rrjedhin nga emrat e t parve, - pohoi Bidollari. Sipas tij, kto mund t jen n formn e plot t emrit si Sinani, Andoni, Abazi, por edhe n trajtat e tyre t shkurtuara si, Kola, Hysi apo Leka. N kategorin e dyt prfshihen mbiemrat q tregojn origjin ose prejardhje, si Dibra, Frashri, Bushati, t cilt jan ndr m t prhapurit. Kushti numr nj i vendosjes s mbiemrave t ktij lloji ishte q familja q merrte kt mbiemr t kishte lvizur nga vendbanimi i mparshm. Gjithashtu, kur prijsit e familjeve t zhvendosura nuk arrinin t gjenin nj paraardhs t denj pr t mbajtur si mbiemr, ather ata prdornin emrat e fshatrave ose t qyteteve nga vinin, - pohoi prof. Bidollari. Nj tjetr kategori jan mbiemrat q tregojn zanate dhe profesione apo tituj si, Argjendari, Furrxhiu, Kadiu, Pasha, Aga, etj. Sipas Bidollarit, nj pjes e mir ksaj kategorie jan n gjuhn turke, pasi periudha e vnies s mbiemrave ka prkuar n koh me pushtimin turk. Ndrsa kategoria e katrt n klasifikimin e mbiemrave prfshin mbiemrat q jan formuar n formn e nofkave dhe llagapeve si Sakati, Qorri, Shurdhi etj. Duke iu vn fillimisht disa personave n formn e epiteteve, me kalimin e kohs ato jan konsoliduar n mbiemra. Kto epitete kan qen t formave t ndryshme, me ngjyresa pozitive dhe negative, - sqaroi Bidollari-por me kalimin e kohs ngjyresa e tyre ka humbur.

  Fjalori

  Fjalori i mbiemrave sht nj studim q ka nisur rreth 7 vjet m par. Bidollari saktsoi pr Albania-n se pr kryerjen e ktij studimi sht shfrytzuar regjistrimi i popullsis i vitit 1945. Gjithashtu, studimi sht ballafaquar edhe me regjistrime t popullsis n vitet n vazhdim, si edhe me listat e zgjedhjeve n vitet 2003-2005. Bidollari saktsoi se qllimi i fjalorit sht t zbuloj vatrn ku ka lindur patronima. Pr fjalorin po punohet pr disa plotsime qoft t numrit, qoft t prmbajtjes apo shpjegimit t mbiemrave. Pjesa m e vshtir sht historia e tyre. M mir pr historin e mbiemrave din vetm ata q i mbajn kto mbiemra.


  Historia e mbiemrave

  Zhvillimi i mbiemrave ka ecur n shek XII-XX. N rreth 5-6 shekuj histori, procesi i vnies s mbiemrave ka ecur nga lart posht. Kshtu, fillimisht jan pajisur me mbiemra shtresat e larta, m pas shtresat e hierarkis fetare, ndrsa m von ka zbritur deri n shtresat e ulta. Qllimi fillestar i mbiemrave ka qen pr t dalluar njerzit nga njri-tjetri. Mbiemrat jan stabilizuar n shek XX n Shqipri. Deri m 1912-n, shumica e popullsis n Shqipri nuk kishte mbiemra. Pas ktij viti filluan t kryheshin regjistrimet e para t popullats.

  TOP LISTA e MBIEMRAVE
  1. Hoxha
  2. Shehu
  3. Prifti
  4. ela
  5. Leka
  6. Dervishi
  7. Hysi
  8. Rama
  9. Dibra
  10. Abazi
  11. Sinani
  12. Gjika
  13. Kola
  14. Kraja
  15. Luka
  16. Duka
  17. Gjoka
  18. Murati
  19. Kristi
  20. Mulo
  21. Muo
  22. Andoni
  23. Hasani
  24. Koi
  25. Frashri
  26. Rui
  27. Zeneli
  28. Papa
  29. Spahiu
  30. Balla
  31. Bushati
  32. Gjoni
  33. Brahimi
  34. Kanani
  35. Alikaj
  36. Arapi
  37. aushi
  38. Halili
  39. Thanasi
  40. Xhafa
  41. Aliaj
  42. Basha
  43. Mezini
  44. Sula
  45. Agolli
  46. Gjata
  47. Haxhiu
  48. Jaho
  49. Kodra
  50. Lako
  51. Mehmeti
  52. Niko
  53. Osmani
  54. Pano
  55. Bardhi
  56. Cani
  57. Deda
  58. Demiri
  59. Hasa
  60. Kasa
  61. Mema
  62. Myftiu
  63. Pei
  64. Shtylla
  65. Toska
  66. Treska
  67. Ymeri
  68. Zaimi
  69. Bezhani
  70. Dedja
  71. Duro
  72. Kamberi
  73. Kote
  74. Lai
  75. Laze
  76. Malaj
  77. Marku
  78. Hana
  79. Shyti
  80. Sknderi
  81. Berberi
  82. Dede
  83. Elezi
  84. Gjergji
  85. Jaupi
  86. Koka
  87. Kondi
  88. Luarasi
  89. Vata
  90. Mee
  91. Nikolla
  92. Rexha
  93. Sarai
  94. Xhani
  95. Dangllia
  96. Shalsi
  97. Madhi
  98. Begu
  99. Myslimi
  100. Kaleshi

  Marre nga Gazeta Albania
  KRASNIQI nuk ka ne Shqiperi a?

 6. #46
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  08-08-2003
  Vendndodhja
  Shangri-La
  Postime
  6,305
  Faleminderit
  107
  122 falenderime n 78 postime
  Citim Postuar m par nga FierAkja143 Lexo Postimin
  i imi nuk eshte aty
  rrac e rrall ne
  ose rrace jo shqiptare hahaha
  I don't care how poor a man is; if he has family, he's rich.

 7. #47
  i/e larguar Maska e Homza
  Antarsuar
  24-02-2006
  Vendndodhja
  Ne kat te siperm!
  Postime
  3,135
  Faleminderit
  0
  8 falenderime n 8 postime
  pse rexho...i yti eshte eh?

 8. #48
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  08-08-2003
  Vendndodhja
  Shangri-La
  Postime
  6,305
  Faleminderit
  107
  122 falenderime n 78 postime
  sigurisht, eshte ne top 50
  I don't care how poor a man is; if he has family, he's rich.

 9. #49
  i/e larguar Maska e Homza
  Antarsuar
  24-02-2006
  Vendndodhja
  Ne kat te siperm!
  Postime
  3,135
  Faleminderit
  0
  8 falenderime n 8 postime
  hahaha

  po ti tashme ke marr mbiemrin e burrit,,,si quhesh amon?


  Rexhina Sharapova?

 10. #50
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  08-08-2003
  Vendndodhja
  Shangri-La
  Postime
  6,305
  Faleminderit
  107
  122 falenderime n 78 postime
  lmao, jo e mbajta emrin tim , jam krenare sidomos tani qe e di qe e kam ne liste lol
  I don't care how poor a man is; if he has family, he's rich.

 11. #51
  gone Maska e INFINITY
  Antarsuar
  08-11-2007
  Postime
  4,376
  Faleminderit
  0
  13 falenderime n 13 postime
  Iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii s'e paskam mbiemrin ne liste. Speshell oll dhe uei eround.

 12. #52
  SYSHQIPONJE Maska e labi i maleve
  Antarsuar
  23-01-2008
  Vendndodhja
  Shqiperi
  Postime
  225
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim
  Po mbiemrat me te rralle jane shqiptar si emertime se te tjeret jane o turq o grek...haha cfare zhgenjimi....
  LABERI O MAL ME THIKA , DJEMTE E TU TRIMA ME CIKA.

 13. #53
  i/e regjistruar Maska e cheeky_girl
  Antarsuar
  03-07-2008
  Postime
  18
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Qeka dhe mbiemri im aty :P
  Nganjhere jeta s'te jep ate qe meriton ,nganjhere po ,nganjehere te jep me shum nga c'imagjinon !!!

 14. #54
  i/e regjistruar Maska e La_Fenice
  Antarsuar
  27-05-2009
  Postime
  143
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Mbiemri im ne fillim te listes!Ma merrte mendja ne fakt se e ka gjysma e shqiptareve mbiemrin tim!

 15. #55
  bitter girl Maska e marsela
  Antarsuar
  11-06-2002
  Postime
  1,163
  Faleminderit
  0
  7 falenderime n 6 postime
  I imi sqenka..as ish mbiemri jone dhe as i ndjone kusheriri ne fis..vetem igjyshes nga mami, i dajave te mamit dmth ish, edhe ai nga fundi..lol..
  Gjthsesi studim i lezecem, per mbiemrin me te shpeshte skisha dyshime.
  Inner beauty takes some finding, but it lasts forever..

 16. #56
  Andi Ballshi
  Antarsuar
  14-06-2009
  Vendndodhja
  Prishtine
  Postime
  118
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Citim Postuar m par nga Baraliris Lexo Postimin
  1. Hoxha nga Turqishtja Oglu = Hoxh !
  2. Shehu nga Persishtja Shah = Mbret , perandor !
  3. Prifti nga Italishtja prette ose Anglishtja Priest = prift !
  4. ela nga mbiemri i shum pdorur Sllav Čelovič sidomos mes Serbve e Rusve !
  5. Leka nga emri Greko-Bizantin Aleka , Alexios = mbrojts, guardian !
  6. Dervishi nga titulli Arab i sektit Shi'i (Shi'itt) = hoxh shi'it !
  7. Hysi nga emri Arab Hussein !
  8. Rama sht emri i vjetr i Beogradid !
  9. Dibra sht mbiemr vendor e jo fisnor si Ilirt , Taulanti , Albani etj.
  10. Abazi mbiemr Arab : Abas , Mahmoud Abas , presidenti i Palestins !
  11. Sinani mbiemr Arab : Sinnan !
  12. Gjika mbiemr i krishter , Greqisht : Gikos , Rumanisht : Gicha etj.
  13. Kola mbiemr i krishter , Greqisht : Kollas ose Kollias , Anglisht Cole etj.
  14. Kraja emr Sllav , krajna : kufi !
  15. Luka mbiemr i krishter , italisht Luca etj.
  16. Duka italish Duca = Duk !
  17. Gjoka mbiemr Sllav : Djokovič , Novak Djokovič mu duk shum Serb dje n natn e par t EUROVISION 2008 !
  18. Murati nga Arabishtja Murat !
  19. Kristi , Christ , Cristo , Kristos !
  20. Mulo , italisht Gomar !
  21. Muo emr Arab , Alimucha etj.
  22. Andoni , Anthony , Antonio , Antonios !
  23. Hasani : Arab, Hassan !
  24. Koi : Grek , Kotsis !
  25. Frashri Frengjisht Fraser !
  26. Rui Greqisht Routsos !
  27. Zeneli S'ja kam iden , por duket Shqiptar , Zenep ,Zenel etj.
  28. Papa italisht Pap !
  29. Spahiu Titull Turk Spahiy
  30. Balla emr jo fisnor si Ilirt por simbolik ?!
  31. Bushati emr Turk , Uraliko - Altaik , Bushi : shigjetaret Japonez !
  32. Gjoni , Ioannis , John , Jean , Giovanni !
  33. Brahimi , Arab Ibrahim !
  34. Kanani , hebre Cannan !
  35. Alikaj Sllavo mysliman Alikovič shum i prdorur mes Boshnjakve !
  36. Arapi , Arab !
  37. aushi, titull Turk , Kont !
  38. Halili arab Halil !
  39. Thanasi Grek Thannassos !
  40. Xhafa U LODHA ! Shqiptart nuk prdorin mbiemrat e Ilirve por t pushtuesve , ushtrak e fetar , shkoni e falenderoni priftin e hoxhn pr kt !
  41. Aliaj .......................
  42. Basha
  43. Mezini
  44. Sula
  45. Agolli
  46. Gjata
  47. Haxhiu
  48. Jaho
  49. Kodra
  50. Lako
  51. Mehmeti
  52. Niko
  53. Osmani
  54. Pano
  55. Bardhi
  56. Cani
  57. Deda
  58. Demiri
  59. Hasa
  60. Kasa
  61. Mema
  62. Myftiu
  63. Pei
  64. Shtylla
  65. Toska
  66. Treska
  67. Ymeri
  68. Zaimi
  69. Bezhani
  70. Dedja
  71. Duro
  72. Kamberi
  73. Kote
  74. Lai
  75. Laze
  76. Malaj
  77. Marku
  78. Hana
  79. Shyti
  80. Sknderi
  81. Berberi
  82. Dede
  83. Elezi
  84. Gjergji
  85. Jaupi
  86. Koka
  87. Kondi
  88. Luarasi
  89. Vata
  90. Mee
  91. Nikolla
  92. Rexha
  93. Sarai
  94. Xhani
  95. Dangllia
  96. Shalsi
  97. Madhi
  98. Begu
  99. Myslimi
  100. Kaleshi

  Para liris !
  Pse bre paraliris po ia fut ashtu kot dhe askund nuk e ke ne te.

 17. #57
  HoneY-BunnY √
  Antarsuar
  10-10-2009
  Vendndodhja
  Mbi re...
  Postime
  2,727
  Faleminderit
  0
  2 falenderime n 2 postime
  Citim Postuar m par nga *~Rexhina~* Lexo Postimin
  ihhh mbiemri im eshte aty
  Hajd ta gzoc!
  Edhe i imi qenka!Madje,sipas shpjegimit ska prejardhje te huaj,por teresisht shqiptar.
  U come 2 love not by finding the perfect person,
  but by seeing an imperfect person perfectly.

 18. #58
  i/e regjistruar Maska e safinator
  Antarsuar
  29-06-2011
  Postime
  726
  Faleminderit
  0
  3 falenderime n 3 postime
  Di ndonje person prejardhjen e mbiemrave..

  Pelivani
  Braho
  Rroshi
  Nreu

 19. #59
  Perjashtuar Maska e Dito
  Antarsuar
  02-04-2004
  Vendndodhja
  Ne Bahen time
  Postime
  3,888
  Faleminderit
  0
  10 falenderime n 10 postime
  Citim Postuar m par nga DI_ANA Lexo Postimin

  TOP LISTA e MBIEMRAVE


  BERISHA


  Marre nga Gazeta Albania

  Te kam edituar paksa, por eshte turp i mash te mos vendosesh mbiemrin e baces se madh, dmth ky vjen direkt pas Skenderbeut.

  He vajze e mbare pak me e sinqerte se ste falet te harrosh mbiemrin e kungullit me te madh.

 20. #60
  i/e regjistruar Maska e tr0p0jan
  Antarsuar
  08-04-2008
  Vendndodhja
  ATJe Ku S`Ke Qene NDoNJeHeRe Ti.
  Postime
  105
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Pr mendimin tim,dhe me aq sa kam degjuar :


  TOP LISTA e MBIEMRAVE

  1. Hoxha shte dhe emer.
  2. Shehu
  3. Prifti
  4. ela - shte dhe emer.
  5. Leka - shte dhe emer.
  6. Dervishi - shte dhe emer.
  7. Hysi - shte dhe emer.
  8. Rama - shte dhe emer.
  9. Dibra
  10. Abazi - shte dhe emer.
  11. Sinani - shte dhe emer.
  12. Gjika - shte dhe emer.
  13. Kola - shte dhe emer.
  14. Kraja
  15. Luka - shte dhe emer.
  16. Duka
  17. Gjoka - shte dhe emer.
  18. Murati - shte dhe emer.
  19. Kristi - shte dhe emer.
  20. Mulo - shte dhe emer.
  21. Muo - shte dhe emer.
  22. Andoni - shte dhe emer.
  23. Hasani - shte dhe emer.
  24. Koi - shte dhe emer.
  25. Frashri
  26. Rui
  27. Zeneli - shte dhe emer.
  28. Papa
  29. Spahiu - shte dhe emer.
  30. Balla
  31. Bushati - shte dhe emer.
  32. Gjoni - shte dhe emer.
  33. Brahimi - shte dhe emer.
  34. Kanani - shte dhe emer.
  35. Alikaj
  36. Arapi
  37. aushi - shte dhe emer.
  38. Halili - shte dhe emer.
  39. Thanasi - shte dhe emer.
  40. Xhafa - shte dhe emer.
  41. Aliaj- shte dhe emer.
  42. Basha
  43. Mezini - shte dhe emer.
  44. Sula- shte dhe emer.
  45. Agolli
  46. Gjata
  47. Haxhiu- shte dhe emer.
  48. Jaho - shte dhe emer.
  49. Kodra
  50. Lako
  51. Mehmeti- shte dhe emer.
  52. Niko - shte dhe emer.
  53. Osmani - shte dhe emer.
  54. Pano - shte dhe emer.
  55. Bardhi - shte dhe emer.
  56. Cani - shte dhe emer.
  57. Deda - shte dhe emer.
  58. Demiri - shte dhe emer.
  59. Hasa - shte dhe emer.
  60. Kasa
  61. Mema
  62. Myftiu - shte dhe emer.
  63. Pei
  64. Shtylla
  65. Toska
  66. Treska
  67. Ymeri - shte dhe emer.
  68. Zaimi - shte dhe emer.
  69. Bezhani - shte dhe emer.
  70. Dedja - shte dhe emer.
  71. Duro - shte dhe emer.
  72. Kamberi - shte dhe emer.
  73. Kote
  74. Lai
  75. Laze - shte dhe emer.
  76. Malaj - shte dhe emer.
  77. Marku - shte dhe emer.
  78. Hana - shte dhe emer.
  79. Shyti - shte dhe emer.
  80. Sknderi - shte dhe emer.
  81. Berberi
  82. Dede - shte dhe emer.
  83. Elezi - shte dhe emer..
  84. Gjergji - shte dhe emer.
  85. Jaupi - shte dhe emer.
  86. Koka
  87. Kondi - shte dhe emer.
  88. Luarasi
  89. Vata- shte dhe emer.
  90. Mee
  91. Nikolla- shte dhe emer.
  92. Rexha - shte dhe emer.
  93. Sarai shte dhe emer.
  94. Xhani - shte dhe emer.
  95. Dangllia
  96. Shalsi
  97. Madhi
  98. Begu
  99. Myslimi- shte dhe emer.
  100. Kaleshi
  ŧĸФШЭ

Faqja 3 prej 4 FillimFillim 1234 FunditFundit

Tema t Ngjashme

 1. A ka konspiracion kundr Shqipris?
  Nga BARAT n forumin shtja kombtare
  Prgjigje: 42
  Postimi i Fundit: 10-05-2011, 09:36
 2. Familja Biaku: Si jetuam me 26 hebrej n shtpin ton
  Nga Eni n forumin Toleranca fetare
  Prgjigje: 21
  Postimi i Fundit: 13-12-2010, 09:02
 3. Disa nga Ilacet me te zakonshme dhe efektet e tyre
  Nga Vinjol n forumin Mjeku pr ju
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 27-01-2009, 08:12
 4. Prgjigje: 15
  Postimi i Fundit: 06-12-2008, 13:08
 5. Koha pr t formuar t majtn reale
  Nga Xhuxhumaku n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 01-09-2005, 04:05

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •