Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 1

Tema: Rexhep Ajazi

 1. #1
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  17-01-2007
  Postime
  139

  Rexhep Ajazi

  ĒDO LIBER I BUZĖQESH ATDHEUT

  Libri i parė i Rexhep Ajazit me poezi ,”DIELL LIRIE” mė gjeti nė
  rrugėn e mėrgimit nė Toronto, gjė qė mė befasoi, mė habiti, edhe mė shumė mė gėzoi.

  Shkruan, Bahtir Hamza,
  27.Prill.2008.

  Nė respekt tė librit, dhe tė artit poetik si dhe tė autorit Rexhep Ajazit, dėshroje tė shkruaj mendimin tim pėr kėtė libėr me poezi lirike tė tij,titulluar “DIELL LIRIE” botuar nė Prishtinė 2007.nga shtėpia botuese “URA.”sepse ēdo libėr ėshtė buzqeshje e atdheut.

  Tani nė moshėn 69 vjeqare Rexhep Ajazi i jep obligim vetes pėr tė
  hyrė nė panteonin poetik, pėr tė mos humbė koha e kaluar, dhe ngjarjet e pėrjetuara tė njerėzve nacionlist,shqipatrė tė Kosovės,
  dhe studentėve e rinisė kosovara, tė parqiten me ARTIN e fjalės se shkruar,duke kėrkuar RREZE PĖR PLAGĖ.

  Rexhep Ajazi, i lindur me 19.Maj.1939. ne Sankovc te Dernices, mesues i Drenices, qytetar i Prishinės, gazetar prefesonal i Radio Prishtinės, tani mergimtar jeton nė PARIS,i pėrket plejades sė vjetėr tė ASAJ KOHE tė shkrimtarėve tė Kosoves,kur populli shqiptar kėrkonte qė Kosova tė jetė Republikė,nė shekullin XX, pas luftės sė dytė botėrore, dhe tė kohės sė Akcionit tė Armėve tė Aleksandėr Rankovicit, tė sundimit komunist serbo-Jugosllav.

  Duke i lexuar poezitė e kėtij libri mė erdhi nė mendje, vdekja e Serbo-Jugosallvise,sistemi komunistė,dhuna e egėr e bishave Jugosllave,e shqiptaro-serbo-shqiptarėve,e UDB-ashave,qė tani veq ka vdekė Jugosllavia,ngase vdekja e Jugusllavisė ishte pėr brenda saj.


  Nė kėtė sistem tė vėrtetė kriminal komunist , si dhe nė shėrbimin sekret tė UDB-es,serbo-jugosllave, u zhvilluan lloj lloj taktike e mėnyra si dhe procese gjygjėsore ndaj intelektualve dhe nacionlsitve pėr flamur kombėtra KUQ E ZI,siq ėshtė vrajsa e mesusit Fazli HADES,Grajqevcit.

  Qė autori e paraqet te poezia KRENARIA faqe.29.
  „Sa gjatė tė prita
  Tė bėhesh Kryefjalė
  Kosova martire
  Tė puthėsha nė ballė“


  Ky libėr i parė tė Rexhep Ajazit, vepėr e gjinis mė tė vėshtirė tė historis letrare kombėtare shqiptare, qė ėshtė gjini e veqantė nga gjinit tjera tė letėrisisė shqiptare, shpreh dhe parqet ato qėsi kemi thėn, dhe tani do tė i themi haptas, ja keshtu siq e ka thėnė Rexhep Ajazi, nė librin e tij me poezi lirike, qė reflekton kohėn e kaluar nė agimin e Kosovės, nė rujajtjen e kujtimeve tė tija, pėr tė mbetur tregues i kohės, pėr gjurmėt nė kohė, dhe kjo poezi e tijė ia rritė nderin Kosovės,ia rritė vlerėn kultures shqiptare, letėrsisė sė shkruar,tė dy shekujve, qė poezia ėshtė shtjellim i ngjarjes nė kohė, fotogarfi qė dėshmon dhunėn pa dėshmitar krimi, pėr tė nxjerrė tė vėrtetėn e kohės sė Aleksandėr Rankovicit e deri te Sllobodan Millosheviqi, tė vertėtėn e shqiptarėve tė saj, UDB-ėn,nė pėrputhje politike,dhe masat represive, qė janė personazhe tė tragjedisė sė mjerimit tė shumė jetėrave tė shqiptarėve nė Jugosllavi,vdekje,dhunė e burgje,...

  Ja se si e paqraqet poeti ngjarjen te poezia ĒAST TRISHTUES.
  Faqe 47.
  Kam parė fėmijė tė njomė
  Prej rafalesh si kanė rėnė
  Qoftė mdenjur apo lojė
  Veq dhembje plotė gjėmė

  Kam parė burra e gra t’maskruar
  Kėmbėthyar e synxjerrė
  E kam ndier veten mendjetrazuar
  Sec jam mbushur helm e vrerė.....


  Autori Rexhep Ajazi, me punėn e tij si mėsimdhėnės, nė Drenice, prej 1960.e deri me -1-1-1970.dhe prej 1-1-1970-deri me 1995.
  GAZETAR NĖ RADIO PRISHTINĖ,Si gazetarė profesionalist, qe ka jetuar dhe punuar nė Prishtinė mbrenda njė rrethi komunist,qė deri tani nuk e ka pėrdorė imagjinatėn e tij pėr artin e poezisė,pėr atė kohė, pėr kultuirėn tonė shqiptare,pėr edukimin e brezave te rinjė.
  Pra Rexhep Ajazi ėshtė nga ata qė ėshtė ndjerė i vrarė me injorancė dhe i dhėnė pas profesionit si gazetarė,nė radio Prishtinė, pėr tė i paraqitur ngjarjet dhe ndodhitė e asaj kohe nė Kosovė.
  Rexhep Ajazi,ishte gazetrai i parė i Radio Prishtinės qė ka informue pėr helmimet e nxėnėsve shqiptare nė shkollat shqipe nė Kosovė.Ky realitet pėr nxėnėsit shqiptarė tė Kosovės ėshtė senzibilizuar sė pari nga Rexhep Ajazi,besoj qe ka hasė nė pengesa,ashtu siq do tė nė veshtėrsi edhe ky libir qė ėshtė botuar tani,po tė botohej nė atė kohė nėn pushtetin e atij rexhimi komunist.Ky liber me poezi e pa dritėn e tij dhe DIELLI I KOSOVES KURRĖ NUK BIE POSHTĖ.

  Rexhep Ajazi ishte pjesemarrės dhe pajtues nė akcionin e pajtimeve tė gjaqeve, me Anton Qeten,i cili i ka pajtura dy gjaqe, njė nė Drenicė, Sankovc, njė nė fshat afėr Rimanisht tė Llapit.


  Nė librin e tij lexuesi gjenė realitetin e kohės gjatė luftes sė fundit ku me dhembshuri Rexhep Ajazi shpreh keqtrajtimin e popullatės dhe masakrimet ndaj nejrėzve,dhe me trishtim dhe mallkim shpreh vdekjen e nisur mbrenda pėrbrenda shqiptarėve tė Kosovės nė atė kohė, por nė anėn tjetėr Rexhep Ajazi shpreh edhe trimėrite ,guximin dhe kryengritjet e nacionalistėve dhe atėdhetarėve shqiptarė nė Kosovė,pėr liri dhe atdhe.Kėto ngjarje i lexojomė nė librin e Rexhep Ajazit, DIELL LIRIE, i cili i merr me vete nė PARIS, qė tė mos harrohet e vėrteta,dhe mos tė zhduket arti i kultures shqiptare,por disa nga kėto ngjarje i kemi lexuar edhe nė libarat e autorėve kosovarė, qė mbi kurriz muarėn detyrat pėr atdhe pėr liri dhe „Kosoven Republikė“ .

  Autori e shpreh nė kėtė poezi BURGJET faqe.42.
  Nė burgje pėrditė
  Pėr njė KR
  Pėr dy gishtėrinjė.

  Pyetė liria
  Deri kur
  N’burgje rinia.


  Kjo shifet nė kėndvėshtrimin tjetėr tė librit tė Rexhep Ajazit,tė ngulura nė memorien e autorit, pa dyshime ata tė cilėt ishin nė shėrbinim sekret serb, dhe ata qė bėnė cenzur mbi artin e poezisė shqiptare dhe mbi ndėrtimin e kultures shqiptare, pėr tė ndertuar historinė e letėrsise shqiptare tė Kosoves, dhe tė Drenices,qė jep mesazh tė lidhur me ylberin,si metafore e shprehur shpesh nė poezitė e tij,ose kujtimin e gjyshes,nė shėrbim tė shqiptarėve nė pėrgjithėsi.


  Nga libri zbulojmė kohėn e dhunės sė egėr,gjurmė e bishava tė egra, ato komuniste,.......por i lenė me njė anė pėruljet dhe jep porisin me kėto fjalė.

  Autori shprhet te poezia LUTJET E MEGIMTARIT faqe.52,

  Larg atdheut
  I rėndon lot
  Mergimtar mos u lut dot.........


  Pra duke lexuar librin me poezi lirike,tė Rexhep Ajazit,qė dėshmon njė realiet tė ri tė asaj kohe,mbi ngarjet dhe ndodhitė e shqiptarėve nacionlist,nė shekullin qė e lam pas,gjė qė forcova edhe mė tepėr bindje, se nuk duhet anashkalaur kohen e kaluar,qė shqiptarėt ishin tė trathėtuar,tė shtypur,tė pėrsekutuar,tė cenzuruar,e poezia e ēdo libir ėshtė FOTO e kohės pėr Kosovė dhe pėr shqipatrėt qė ishin tė njė ane tjetėr,qė dita ishte e errtė e nata me dhunė.

  Pra Rexhep Ajazi, duhet tė i gėzohet jetės e tij nė PARIS,si dhe librit tė tij qė dėshmon marshin e kohės,te poezia PĖRPARA nė faqe, 14.

  Pėrpara
  pėrpara,pėrpara
  Adem Jashari
  Ushtrisė ēlirimtare
  Po i prin i pari


  Ėshtė Rruga pėr liri,qė na paraqet Rexhep Ajazi,nė poezi,qė ėshtė shumė e mundimshme dhe e dhėmbshme, me plagė tė randa,qė nė njė anė janė shqiptarėt keqbėrsa, e nė anėn tjetėr shqiptarėt qė kanė krenarin kombėtare, me begatinė e Kosovės,

  siq thotė autori , nė vjershen e parė, KOSOVA,:
  faqe 8
  Dhe rrept (atdhe) dashurin
  Nipit ia percjell,
  Pėr Arbėrin e vogėl,
  Pėr Shpellėn e Mermerit,


  Rexhep Ajazi ,njeri i butė i urtė, i kthjelltė,i cili thote,” nuk ėshtė as gjė tė keshė njė kėmbė sakat, njė dorė sakat, ėshtė ēka ėshtė tė keshė zgjuarsi,menquri e dijeni,tė jesh i sinqertė e i vėrtetė, “
  Pra Rexhep Ajazit dhe brezit tė tij,e gjeneratės sė tij ju pėrketė qė tė shkrujan tė gjitha gjurmėt e dhunės nga bishat e egra,pėr tė gjithė shqiptarėt e Kosovės, qė i kanė pėrjetuar nga sistemi kriminal, dhe sigurimi sekret serb.UDB-ja.

  Jam i bindur se ky liber nuk do tė jetė i fundit nga Rexhep Ajazi,dhe nuk do tė jetė i fundit qė ka ardhė nga rruga e mėrgimit,letėrsia jonė ka nevojė pėr libra sepse ĒDO LIBER ĖSHTĖ BUZQESHJE E ATDHEUT,pėr tė dėshmuar tė vėrteten e kohės,nė njė form apo nė njė formė tjetėr,tė shkruar nė gjuhėn tonė dhe tė pėrkethehen edhe nė gjuhė tė huaja, gjithėmonė nė gjuhė universale tė poezisė moderne, nė frymzim pėr atdhe dhe liri,pėr dashuri dhe jetė,dhe lus autorin Rexhep Ajzin,qė tė i thėrret gjeneratat e tij, pėr botimin e librave duke i dėshmuar gjurmėt e kohės ,tė mirat dhe tė keqijat e shqiptarėve,duke soditur se ku gjindet Kosova sot,sepse vetėm librat na jepin pasqyren reale, tė vėrtetėn e kohės nė gjurmė tė kohės,dhe kujtojė se shumė pak kemi shkurar pėr UDB-en,dhe sigurimin sekret serb,shqiptarėt si bashkpnėtor tė tij(Rankovicit)qė shumė shqiptarėve ua muarėn kokat,ua muarėn tokat,ua ndėrruan identitetin,ua muarė edhe jetėn tinzishtė dhe haptazi, pra pėrshkrimi i kėtyre ngjarjeve ėshtė mė se i domosdoshėm.

  kėtė autori e parqet te poezia KUJTIMI I HIDHUR, nėfaqe,56.
  “Kohė e hidhur vrragė ka lėnė sot
  Por armiku s’e arriti qellimin e zi
  Nga toka e t’parėve s’na perzuan dot
  Si feniksi u ringjallėm pėrseri....”


  Vetėm nė kėtė NDER,e urojė autorin e librit Rexhep Ajazin,qė tė na sjellė libra tjerė edhe mė tė mirė se ky, pėr tė bėrė me dije tė vėrtetėn e kohes sė UDB-es,Jugosllave,qė gjenerata e tij dhe ky ėshtė njohės shumė i mire i vrasjeve tinxare,nga UDB-ashėt trathtarė shqiparo-serbo-shqiptar,qė vranė dhe i pėrzunė me dhunė nga vendlindja e tyre liridashėsit nacionlistė shqiptarė tė Drenices e tė mbarė trojeve tė Kosoves.Do tė pres shumė nga ky autor i moshuar drenicar pėr tė i shkruar ngarjet e vėrteta me dėshmi dhe fakte, duke ju dhėnė fuqi njohjes sė botės pa e shtrembėruar realitetin e kohės nė kohė,duke i zbuluar dhe i denoncuar para opinjonit botėror UDB-ashėt dhe thathtarėt e Kosoves,qė nga vrasja nė burg tė Prishtinės,e Fazli Hades Graiqevcit 1964. e deri te vrasja e Rexhep Rexhepit dhe e Fazli Qerkinit,nė Roga afėr malit,1999.Korroticė e Poshtme.

  Vetėm kėshtu shqipatrėt do ta ndėrtojnė historin e tyre, dhe do tė mbeten nė letėrsin e shkruar pėrjetsisht me tė vėrteten e kohės sė tyre,e tė vetė ndrėgjegjes sė ēdo shqiptari.
  Autori kėte e shprehė te poezia DORE BIZARE.faqe 63.me tė cilen poezi e mbyllė librin.
  Ti dore krimin kot e fsheh
  Ty bota mbarė mirė tė njeh
  Se e keqja nuk mshihet dot
  Tė hakmerret i Madhi Zot”....


  Besojė se autori Rexhep Ajazi, pėr hirė tė sė vėrtetės,pėr hirė tė nderit shqiptarė,pėr hirė tė kėrkesės sė historisė sė re tė Kosoves, ka me dhėnė vlera tė shkėlqyshme pėr tė kaluarėn e kohės,sepse ėshtė nė kohė,ėshte nė rrjedhat e kohės me librat e tijė qė do te vijnė nė vitet e e ardhshme,duke e dėrguar NDERI i vetė nė panteonion poetik,nė fushen e letėrsisė shqiptare,jo si gazetar, por si shkrimtar i mirėfiltė i sinqert dhe i ndershėm,qė do tė i qėndron kohės dhe do tė dėshmon gjurmėt e kohės,qė librat e tijė do tė shoqėrohen edhe me fotografi,gjithėmon duke menduar se ĒDO LIBĖR I BUZĖQESH ATDHEUT.
  Duke e uruar Rexhep Ajazin, pėr librin e parė, besoj se nė tė ardhmen do tė na sjell libra edhe mė tė bukur se ky, dhe mė tė fuqishėm se ky. pėr tė shtuar krijimtarinė e vet drejtė panteonit poetik.

  Pershendetje Shqiptare
  BAHTIR HAMZA,poet,editor.
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura   

Tema tė Ngjashme

 1. Rexhep Mitrovica
  Nga PORTI_05 nė forumin Elita kombėtare
  Pėrgjigje: 13
  Postimi i Fundit: 06-04-2011, 08:15
 2. Pėrgjigje: 63
  Postimi i Fundit: 24-01-2010, 21:51
 3. Rexhep Kastrati per RTK-n
  Nga Brari nė forumin Ēėshtja kombėtare
  Pėrgjigje: 8
  Postimi i Fundit: 15-05-2008, 07:54

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •