Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 2
 1. #1
  i/e regjistruar Maska e Faik
  Antarsuar
  27-03-2003
  Vendndodhja
  Australi
  Mosha
  39
  Postime
  690

  GAFURR ADILI: T gjith shqiptart s bashku n nj list zgjedhore..!

  GAFURR ADILI: T gjith shqiptart s bashku n nj list zgjedhore..!


  Gafurr ADILI


  Arsyeja themelore prse shqiptart duhet t votojn n nj list t prbashkt zgjedhore sht fakti q, n "Maqedoni" ende nuk sht zgjidhur problemi i t drejtave kombtare. N "Maqedoni" shqiptart edhe pse jan mbi 40 prqind e popullsis, nuk jan popull me t drejta shtetformuese. Atje "n Maqedoni" nuk ka as barazi gjuhsore, nuk ka as prfaqsim proporcional n organet e legjislativit, ekzekutivit, gjyqsorit, dhe as n media. N "Maqedoni" ka nj regjistrim t deformuar t popullsis shqiptare, ka nj zhvillim t pabarabart, jo vetm ekonomik, por edhe politik, kulturor dhe social. Ka nj mohim flagrant t t drejtave t shqiptarve mbi simbolet kombtare shqiptare.

  far ju intereson sllavo-maqedonasve?!

  Atyre iu intereson q, shqiptart t'i han kokn njri tjetrit. Pra, q ata (shqiptart) duke qen t prcar, t bjn t mundur q pakica sllavo-maqedonase n zonat shqipfolse, t shndrohet artificialisht n nj maxhoranc.

  Nuk ka ndodhur kshtu deri tani?
  Shqiptart me nj popullsi prej t paktn 800 mij banorsh marin 27deputet, kure ata munden , po t jeshin t bashkuar n nj Union apo Front Unik t merrnin 35 ose 40 deputet.

  Hallallju qofte sllavo-maqedonasve, kur ata gjejn politikan shqiptar , mendjemdhenj, kokbosh dhe t shitur, dikush te LSDM (BDI e Ali Ahmetit) dhe dikush te VMRO (PDSH e Menduh THACIT apo Bardhyl Mahmutit), i cili nuk dihet se nga do t shkoje, sepse qllimi i Tij, sipas porosis s Z. Hashim THACI t Prishtins sht q doemos t futet n kolaborim me sllavo-maqedonasit, vetm e vetm q ta mbaj pushtetin nn UNMIK-istan dhe ULEX-stan n t ashtuquajturn "Republik e Kosovs", e cila gjithcka mund t jet, ashtu sic ishte edhe "Republika e Kosovs" s rahmetliut Rugova, por kurrn e kurrs shtet i pavarur dhe sovran, sic prpiqen t'ia paraqesin popullit shqiptar kofirillaket shqipfols t Tirans, t Prishtins dhe t Tetovs.

  far ju intereson shqiptarve?

  Ju intereson ajo q nuk ju intereson sllavomaqedonve. T jen politikisht t bashkuar, ku dallimet programore partiake te shikohen si dytsore prball ineresave kombtare. Ekziston mundsia q edhe pse t bashkuar n nj list zgjedhore partit politike shqiptare t ruajne kapacitetet dhe vlerat rreale t prfaqsimit .
  Shqiptart n zgjedhjet e ardhshme duhet t dalin jo vetm si parti me krkesa sociale por, n radh t par si nj bllok q perfaqson dhe mbron t drejtat kombtare t tyre.
  Prse deri tani, partit politike shqiptare nn "Maqedoni" kan votuar jo me list t prbashkt elektorale?
  Sepse krert politik Arbr Xhaferi, Ali Ameti, Mendu Thai e t tjer, kan vn si prparsi interesat e tyre personale dhe t klaneve q prfaqsojn mbi interesat kombtare.

  sht absurde por edhe amorrale q Mendu Thai t jet aleat i Gruevskit, nj klysh ky i shrbimeve intelegjente srbe, dhe njkohsisht t demostroj nj gadi urrejtje patalogjike ndaj shqiptarit tjetr Ali Ameti.
  Por, nuk duhet haruar denigrimi q ky i fundit i ka br Arbr Xhaferit kur ishte n pushtet n koalicion me socialdemokratt e quajtur LSDM, i cili "Marreveshjen e Ohrit" nga nj marrveshje me monitorim ndrkombtar, ndr t tjerat, e shndrroi n nj marrveshje ndrpartiake midis BDI-s s Tij dhe LSDM-s s Branko Crvenkovskit.

  Ana m negative e ktyre politikanve qndron n faktin se realizimin e aspiratave kombtare t shqiptarve i shikojn tek mirkuptimi me faktorin politik sllavo-maqedonas dhe jo te interesat kombtare t kombsise shqiptare nn "Maqedoni".
  Ata tremben t flasin dhe t krenohen pr indetitetin e tyre kombtar dhe aq m tepr pr integrim dhe bashkim mbarshqiptar.
  Por, kujt i duhen kta kalander q po e deklarojn me mburrje servilizmin e tyre politik, dhe ndaj kujt?! Ndaj nj shteti q edhe pas 17 vjetve nuk ka emr.

  T dashur vllezr e motra t idealit kombtar!

  Kjo Shqipria jon q shtrihet n Arbri, n Dardani, Sanxhak. Ilirid, n Malsi dhe n amri ka br dhe do t bj gjithmon pa secilin nga ne.
  Por, asnjri nga ne kurrn e kurrs sdo t mundemi t bjm pa Shiprin.
  sht, jo vetm pr tu prshndetur, por edhe pr t'u prkrahur nga faktori mbarshiptar nisma e Partis s BDK (Bashkimi Demokratik Kombtar) t kryesuar nga atdhetari i spikatur z,Hysni Shaqiri, i cili ashtu si Hasan Prishtina q dikur lshoi Parlamentin e Turqis dhe iu bashkua kryengritsve shqiptar n Malet e Kosovs, edhe Hysni Shahiri (n vitin 2001) lshoi Parlamentin sllavo-maqedonas t Shkupit dhe iu bashkua kryengritsve shqiptar t Ushtris Clirimtare Kombtare (UK) dhe I cili prmes nj thirjeje ka krkuar nga partit shqiptare nn "Maqedoni" t dalin n zgjedhje me nj liste zgjedhore t prbashkt, me synimin pr ta uar vendin drejt nj federalizmi nacional, pasojat e t cilit do t conin n plotsimin e standarteve q krkon faktori ndrkombtar, si dhe n demokkratizimin e shoqris, nga ky process do t prfitonin t gjithe, mbi t gjitha do t garantohej stabiliteti i vet shtetit maqedon.
  Un Z. Ali Ahmeti dhe zoti Menduh Tai do t votoj, por votn time nuk do t'ia jap atyre q i shrbejn nacionalizmit obskurantist maqedon q m mohon flamurin, q m vjedh historin dhe m shkel t drejtat m elementare njerzore.
  fare duhet t bjn intelektualt atdhetar?

  Le ti bashkangjitemi t gjith ksaj lvizjeje, le ta bjm t njohur vlern e saj kombtare, t inkurajohen nismtart, t mos jet ai nj z n shkrettir, t diferencojm ata politikan q pa argumenta e refuzojn kt nism, t ndshkohen kolltukofaget me armn e vots, ka krkon q haka t vej tek Thirja e zgjedhsve, le t jet

  NJ KOMB NJ QNDRIM DHE VEPRIM

  Un vllau juaj, Gafurr ADILI nga fshati Aranjell i Krovs, ju bj thirje t shkoni n votime dhe votn ta hidhni n favor t partis Bashkimi Demokratik Kombtar (BDK), t kryesuar nga Z. Hysni Shaqiri nga Hotla e Kumanovs.

  Tiran,24 prill 2008.
  HISTORI E KESAJ TOKE
  LARRE ME GJAKUN E SHOKEVE

 2. #2
  i/e regjistruar Maska e Faik
  Antarsuar
  27-03-2003
  Vendndodhja
  Australi
  Mosha
  39
  Postime
  690
  Me falni nese ka mundesi Administratori te fshije njerin nga keto tema qe e kam postuar 2 here me gabim....
  HISTORI E KESAJ TOKE
  LARRE ME GJAKUN E SHOKEVE

Tema t Ngjashme

 1. Video e ushtarve grek n Internet indinjon shqiptart
  Nga Ingenuous n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 207
  Postimi i Fundit: 22-09-2011, 14:58
 2. Esse dhe artikuj të muslimanëve
  Nga ORIONI n forumin Komuniteti musliman
  Prgjigje: 35
  Postimi i Fundit: 09-12-2010, 09:31
 3. Shkrimet e Hershme: Bariu i Hermansit
  Nga Kryeengjelli n forumin Komuniteti orthodhoks
  Prgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 13-12-2006, 08:01
 4. Rrymat politike katolike shqiptare
  Nga ~Geri~ n forumin Toleranca fetare
  Prgjigje: 74
  Postimi i Fundit: 30-04-2006, 04:33
 5. Dshmit e t huajve pr luftn n Kosov
  Nga Klevis2000 n forumin shtja kombtare
  Prgjigje: 9
  Postimi i Fundit: 09-12-2005, 04:49

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •